Leiden op zoek naar telematica-bedrij ven ALLER LEADS) Leidse Hogeschool wil samenwerkingen uitbreiden KCidóCSoU/tCmt^ STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Bouwplannen Coebel stuiten op verzet Bonden eisen uitstel beslissing Van bruine beuk tot Leidse tafel SoAdócOowuint De Wilde Orchidee, een groep van drie mannen en twee vrouwen, treedt op morgen op in de Droom fa briek aan de Oude Singel 56. De groep brengt Nederlandse liedjes uit de jaren vijftig en zestig. Het optreden begint om 21.30 uur, toegang gratis. Slotfeest Het LVC (Breestraat 66) houdt morgen het jaarlijkse cursus-slotfeest. Een groot aantal cursisten laat dan zien wat zij in het afgelopen sei zoen hebben geleerd. De. avond biedt belangstellenden de mogelijkheid kennis te maken met de cursussen van het LVC. Het slotfeest begint om 20.00 uur, toegang gratis. Kamperen Dè Leidse Christelijke Kam peervereniging pakt dit jaar de koffers weer in om op kamp te gaan. Er zijn nog plaatsen. Jongeren tussen de 15 en 17 jaar kunnen tussen 7 en 13 augustus mee op fiets- kamp. Voor meisjes tussen 9 en 11 jaar is nog plaats in een tentenkamp van 30 juli tot en met 6 augustus in Ernst. In Lieler kunnen nog jongens tussen de 17 en de 19 terecht van 23 tot en met 30 juli. In lichtingen: LCKV, Veste- straat 2 in Leiden. Open op maandagavond tussen 20.00 en 21.30. Hortus In de Oranjerie van de Hor tus Botanicus is tot en met 18 september een kleine ten toonstelling van het Rijksmu seum van Natuurlijke Histo rie en het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te zien. „Avonturen in een nieuw Natuur-historisch mu seum". In de tentoonstelling worden de plannen rond de nieuwe Nationaal Historische Presentatie voorgesteld, die vanaf 1993 in het Pesthuis te bezichtigen zal zijn. Ope ningstijden: dagelijks van ne gen tot vijf en op zondag van tien tot vijf. Prehistorie In het kader van de tentoon stelling Nederland Onderste Boven in het Rijksmuseum van Oudheden wordt zondag een voorstelling gehouden door de Stichting Prehisto risch Huis. Er worden scenes uit het dagelijks leven van een prehistorische nederzet ting gespeeld zoals bijvoor beeld hoe onze verre voor ouders aten, hoe zij zich kleedden en hoe zijn zich be zig hielden met spinnen, we ven, manden vlechten, hout bewerken en graan malen. De voorstelling begint zon dag om 13.00 uur in het mu seum aan het Rapenburg 28. De Coebel gezien vanuit de lucnt. üeneei imKsonaer ae spoorwegovergang De Vink. Tussen de sportvelden en de flats aan de bovenzijde van de foto loopt de Churchilllaan. FOTO: PR LEIDEN Omwonenden van het gebied De Coebel hebben gisteravond massaal hun onge noegen geuit over de plannen om in 1990 in de polder 460 wo ningen te bouwen. Dit gebeur de op een informatie-avond over de nieuwbouwplannen in de Rembrandt Scholengemeen schap waar zowel vertegen woordigers van de gemeente Leiden als de projectontwikke laar aanwezig waren. De be zwaren richtten zich vooral te gen de bouw van een woonto ren met twaalf woonlagen aan de rand van het voormalige tuinbouwgebied tegen de Haag- weg aan. De meeste omwonen den voelden er niets voor tegen zo'n hoog gebouw aan te moeten kijken. Behalve deze woontoren in een ronde vorm komen er nog tal van andere typ°n woningen zoals rijtjeswo ningen in twee en drie lagen, luxe villa's, seniorenwoningen en appartementen. Er is zo veel mogelijk groen in het gebied gepland met enkele wandel- en fietsroutes, een parkje met wa terpartij, speelplaatsje en kleine jachthaven. Het gebied wordt omgeven door een ringweg die alleen via de Brandts Buyskade ontsloten wordt op de Chur chilllaan. „Wanneer er dage lijks mensen met de auto van en naar hun werk moeten over één enkele weg, ontstaan er gi gantische verkeersproblemen", zo gaf één van de aanwezigen de initiatiefnemers te kennen. Hij pleitte dan ook voor een tweede ontsluitingsweg om op stoppingen en verkeersonge lukken te voorkomen. Ook de rector van de Rem brandt scholengemeenschap de heer J.B.L. Geerts maakte zich zorgen over de enorme ver keersstroom die als de plannen gerealiseerd worden elke dag vlak langs het schoolgebouw trekt. „Bovendien moet je er op rekenen dat er wel twee jaar lang dagelijks bouwverkeer langs de lokalen rijdt. Dat is vooral ten tijde van proefwer ken en examens onaanvaard baar", aldus Geerts die ook zijn bezorgdheid over de veiligheid voor de leerlingen door het toe genomen verkeer uitte. Meer parkeergelegenheid is volgens Geerts onontbeerlijk. „Tijdens de avondschool staat het hier nu al overvol. Ik zie het er nog van komen dat de hele toe gangsweg gebarricadeerd wordt door geparkeerde au to's". Een vertegenwoordigster van het Comité Haagweg Groen vestigde de aandacht op een akoestisch onderzoek dat ge houden is in verband met de verplaatsing van de Leidse Be- tonmortel Centrale naar het terrein van Wernink aan de Morsweg. Volgens het comité valt een deel van de geplande woningbouw in De Coebel bin nen het gebied waar een te hoge geluidsbelasting geldt. Veel van de bewoners bepleit ten een kleinschaliger woning bouwproject met meer aan dacht voor groen. In dit ver band kwam ook de wens voor een kinderboerderij in De Coe bel naar voren. Een werkgroep gaat nu een ontwerp-bestem- mingsplan maken. In de werk groep nemen vertegenwoordi gers van de gemeente en de omwonenden zitting. OVER ONTSLAGEN BU MEDISCHE FACULTEIT (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De gezamenlijke bonden zijn er niet over te spreken dat de plannen pas vanochtend aan het personeel zijn gepresen teerd, „net op het moment dat mensen op vakantie gaan". De mo fgelijkheid voor personeel om in de vakantie schriftelijk te reage ren kunnen zij niet serieus nemen. Voorts zijn zij boos dat de plan den geheim zijn gehouden voor vertegenwoordigers van het perso neel. De AbvaKabo eist uitstel van de besluitvorming tot na sep tember om meer tijd te hebben voor serieus overleg. De bond wil dat alle personeelsleden volledig worden geïnformeerd over de plannen en de gevolgen voor PvdA en LL kritisch over verkoop grond aan SKOL LEIDEN PvdA en Links Leiden hebben pro blemen met de verkoop van een stuk grond in het Kanaalpark van 1200 vierkante meter aan de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL). Beide partijen vragen zich af waarom de grond niet in erfpacht wordt uitgegeven, zoals gebrui kelijk is. De PvdA'er L. Beijen en Links Leiden- raadslid R. van Lint merkten dat gisteravond op tijdens een vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting. Volgens wethouder D. Tesse- laar was op de SKOL een van de uitzonderings regels van toepassing. Voor onderwijsdoeleinden is de gemeente namelijk wel bereid om grond te verkopen. Van Lint en Beijen vonden echter dat het duidelijk om het geven van onderwijs moet gaan. Overkoepelende organisaties als de SKOL vallen volgens hen niet onder de uitzonderingen. Tesselaar zal de kwestie opnieuw aankaarten. Bakfiets van de weg gereden LEIDEN Een 28-jarige man uit Rijswijk en een 25-jarige Leidenaar zijn gistermiddag rond twee uur aangehouden op de Kooilaan voor het opzettelijk hinderen, van een andere weggebruiker. De mannen reden in een auto en trachtten op zettelijk een man met een bakfiets de kant in te drukken. Deze man kon zich het vege lijf redden door de stoep op te rijden. De bestuurder van de auto stapte even later uit en begon de man te schoppen. Op aan wijzingen van ooggetuigen konden beide automobilisten later worden aangehouden in het centrum van de stad. De bakfietser heeft licht letsel opgelopen. Mogelijk acties NZH in Leiden LEIDEN Het NZH-personeel start komende maandag in en rond Haarlem met stiptheidsac ties wanneer de directie geen ge hoor geeft aan de poging van de vervoersbonden FNV en CNV om overleg te plegen over de plannen van de directie. „Wan neer de directie na maandag nog niets van zich laat horen, zullen de acties worden aangescherpt en zal ook de Leidse regio hierbij betrokken worden", zegt F. Koh ier, landelijke bestuurder van de vervoersbond FNV. Het perso neel in Leiden heeft inmiddels komende woensdag als actiedag aangekondigd. Snelheids controle LEIDEN Bij een snelheidscon trole, gistermiddag en gisteravond op de Willem de Zwijgerlaan en de Lammenschans- weg, werden in to taal 1600 auto's ge controleerd. Hier van hebben er 225 een bekeuring op gelopen voor te hard rijden. De maximum snel heid die werd ge meten was 96 kilo meter per uur. VERZET TEGEN KOMST VAN SPORTSCHOOL STEVENSHOF LEIDEN De bouw van sportcentrum op de hoek van de Marie de Lannoystraat en de A. van Alkema destraat in de Stevenshof stuit op het nodige verzet van de omwonenden. Ze vrezen verkeersoverlast en een gebrek aan parkeerplaatsen. Ze brachten hun bezwaren gisteravond naar voren tijdens een verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Volgens het geldende bestemmingsplan mag er op de plek een sportcentrum gebouwd worden. Bewoonster D. van Peursen pleitte er echter voor om de ingang niet aan de De Lannoystraat aan te leggen, omdat dat een woonerf is. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) zegde toe te laten onderzoeken of de sport school een kwartslag gedraaid zou kunnen wordën, zodat de ingang kan worden verplaatst. Op aandrin gen van de commissie zou hij laten vastleggen dat het sportcentrum om half elf 's avonds dicht moet en dat alleen met een ontheffing van B en W van dat sluitingsuur afgeweken kan worden. het personeel en dat een sociaal plan wordt opgesteld. Tenslotte eist de bond dat geen gedwon- igen ontslagen vallen en nie- Imand tegen zijn zin wordt over geplaatst. Volgens Daems is uit stel van een besluit over de operatie niet mogelijk. „We zit ten volledig vast aan half sep tember. Dan moeten de contou ren duidelijk zijn. We hadden liever veel meer tijd gehad, maar ik denk dat tweeëneen- halve maand voldoende is. Nie mand gaat zo lang op vakan tie". Op 1 januari 1989 moet het plan tot in detail gereed zijn. Meer dan 117 ontslagen zullen er niet vallen, aldus de decaan. „Na zo'n omvangrijke operatie is dat gewoon onmogelijk. Er treedt dan onaanvaardbaar kwaliteitsverlies op". Daems kondigde aan dat de faculteit er „alles aan zal doen om gedwon gen ontslag te voorkomen". Hij noemde bij- en omscholing, herplaatsing en plaatsing bij een andere werkgever. Dat zal met name voor het hogere we tenschappelijke personeel nau welijks uitvoerbaar zijn. Dertig tot veertig procent van het personeel wordt volgens de plannen „vlottend". De felle kritiek van de bonden op dat voornemen wees Daems van de hand. „Er is gewoon voldoende flexibiliteit nodig voor door stroming van jonge onderzoe kers". Overigens verwacht Daems dat de samenwerking met Rotterdam zal resulteren in een kwalitatief hoogwaardige cluster. Hij nam het de bond de kritiek „erg kwalijk" dat de fa culteit overlegregels zou schen den. „Iedereen kan met ons over de plannen komen praten. Dat wij die niet eerder bekend hebben gemaakt komt door de geweldige omvang. Als wij in een eerder stadium met verte genwoordigers hadden over legd, was er een groezelig rod delcircuit ontstaan. Dat was nog erger geweest". De komende maanden zullen de faculteits- en universiteitsraden en de col leges van bestuur zich over de plannen buigen. De faculteits besturen van Leiden en Rotter dam hebben de afgelopen jaren al een begin gemaakt met de samenwerking'. Volgens Daems beoordelen de besturen, maar ook de vakgroepen en institu ten die positief. MODERNE GLASVEZELBEKABELING GROOT PLUSPUNT LEIDEN Leiden heeft voldoende te bieden om gericht op zoek te gaan naar bedrijven die actief zijn op het gebied van te lecommunicatie en infor matica. Vooral het feit dat Leiden al beschikt over glasvezelbekabeling maakt het voor bedrijven op het gebied van de zo genaamde telematica aantrekkelijk om zich daar te vestigen. De wer ving moet vooral gericht zijn op bedrijven in de zakelijke dienstverle ning, organisaties die bindingen hebben met universiteit en zieken huizen en leveranciers van hardware en softwa re. Dat blijkt uit een on derzoek van de directie economische zaken van de gemeente Leiden. Het onderzoek is mede tot stand gekomen door een mo tie die D66 en Links Leiden vorig jaar indienden bij de begrotingsbehandeling. Ze wilden weten of het voor Leiden de moeite waard was om gericht bedrijven op het gebied van telematica te wer ven. In een eerder versche nen rapport van de Kamer van Koophandel werd er al opgewezen dat Leiden en in het bijzonder de omgeving van het station veel te bieden hebben op dat vlak. Zo be schikt Leiden al over een moderne glasvezelbekabeling voor de telecommunicatie- verbindingen. Bovendien zijn er een universiteit, zieken huizen en een paar bedrijven op het gebied van communi catie en informatica (Pica, Bazis, Infotheek en Kern Software) gevestigd. De beide partijen vroegen zich in de motie bovendien af of Leiden bij ontwikkeling van de telematica binnen haar gemeentegrenzen ge bruik zou kunnen maken van rijkssubsidies. Het onderzoek van de direc tie economische zaken beves tigt in feite de al geschetste voordelen. Leiden kan daar op inspringen en gericht gaan werven, maar moet daarbij oppassen om niet te verslappen in de werving voor het Bio Science Park in de Leeuwenhoek, aldus de onderzoekers. Verder kan de gemeente proberen om in sa menwerking met bedrijfs leven, arbeidsbureau en op leidingsinstituten een tele- matcia-scholingsprogramma op te zetten. Steun van het rijk hoeft Leiden daarbij niet te verwachten, omdat de sub sidieregelingen in principe alleen voor de bedrijven zelf bestemd zijn. Welzijnsgebouw Stevenshof gereed Een jaar na het slaan van de eerste paal is het welzijnsge bouw aan de Trix Terwindt- straat in de Stevenshof gister middag opgeleverd. Wethou der D.J. Tesselaar (links) van volkshuisvesting en sport nam de sleutel van het gebouw in ontvangst. Hij overhandigde op zijn beurt de sleutels aan wet houder H. van Dongen van on derwijs en sociaal cultureel werk en wethouder F. Kuijers van cultuur die de sleutels weer doorgaven aan vertegen woordigers van de drie gebrui kers van het nieuwe gebouw: het buurt- en clubhuis van de wijk, de nieuwe bibliotheek en het kinderdagverblijf. Tesse laar noemde het opmerkelijk dat er al een welzijnsgebouw gerealiseerd is voor een wijk die nog niet eens afgebouwd is. Het is de bedoeling dat de drie gebruikers hun nieuwe on derkomen de komende maan den in gaan richten. Op 1 ok tober volgt dan de officiële opening. Dan ook zal het ge bouw voor het publiek te be zichtigen zijn tijdens een open huis. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse Hogeschool voor Beroeps opleiding wil het aantal samenwerkingsverbanden uitbreiden. Na de aankon diging van de fusie met de Katholieke Pedagogische Hogeschool West-Neder land, bepleitte directeur A. Ouwerkerk gistermid dag een intensivering van de samenwerking met het Academisch Ziekenhuis en de medische faculteit van de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij deelde voorts mee dat er vergaande ge sprekken over samenwer king zijn gevoerd met de Technische Hogeschool uit Rijswijk en dat ook de Haagse Hogeschool op het verlanglijstje van Leiden staat. Ouwerkerk zei dit alles bij de opening van de semi-perma- nente nieuwbouw voor de Leidse Hogeschool aan de En- degeesterwatering. Bij die ge legenheid liet Ouwerkerk zich bijzonder kritisch uit over het positieve advies van de HBO- raad aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen om de pas twee jaar oude op leiding Logopedie in Leiden af te schaffen. „Met een beper king van het nieuwe aantal studenten of doorstromers had ik kunnen leven. Maar dit is bijzonder onlogisch. Afbouwen in Leiden kost geld en opbouw van de opleiding elders ook". De overheid wil Logopedie uit Leiden weghalen om een aan tal opleidingen te kunnen con centreren. De directeur kondigde aan dat de Hogeschool zich „op alle mogelijke manieren" zal ver zetten tegen de gedwongen af schaffing van de opleiding. Ouwerkerk toonde zich teleur gesteld over de samenwerking met de Leidse universiteit. „Het zag er allemaal veelbelo vend uit, maar een mooie droom is een boze werkelijk heid geworden. De universiteit belemmert op dit moment de integratie die wij zo graag wil len". De gesprekken over samen werking met andere instituten verlopen aanmerkelijk vlotter. Onlangs werd ook een con tract afgesloten met het Inte graal Kankercentrum West. Een overeenkomst met de Technische Hogeschool in Rijswijk is nabij. De nieuwbouw werd 1 februa ri van dit jaar in gebruik geno men en kostte 1,5 miljoen gul den. De Hogeschool huurt hem van de bouwer, maar krijgt de kosten vergoed van het minis terie van O en W. Het Leidse instituut had liever nieuw bouw willen plegen, maar O en W heeft een bouwstop afge kondigd om het aantal studen ten binnen de perken te kun nen houden. Met het nieuw gebouw is het vloeroppervlak van de opleiding van 3000 vierkante meter uitgebreid naar 4800. De Leidse Hogeschool heeft 200 leerlingen en omvat on- f derwijs voor gezondheidszorg, laboratoriumwerk in Leider dorp en sociaal-agogiek in Den Haag. a VRIJDAG 1 JULI 1988 PAGINA 11 Inbrekers krijgen geen kans LEIDEN In de Leidse Hortus Botanicus is toch nog een stukje bewaard gebleven van de 180-jaar oude bruine beuk die in de cember vorig kaar gekapt is. Louis van der Meer uit Zoeterwou- de is dinsdag 5 juli klaar met zijn project „Van Bruine Beuk tot Leidsche Tafel". Hij heeft een gigantische ronde tafel gekapt uit de stronk van de beuk. Om de afsluiting van het project een feestelijk tintje te geven biedt Van der Meer het voltallige college van burgemeesters en wethouders aan de reusachtige tafel een lunch aan. Na de lunch wordt met enige weemoed het gat gedicht waarin alleen nog wat wortelresten zijn achtergebleven. Op dezelfde plaats wordt in 1990 een 10 meter hoge Libanon ceder uit Noord-Italië geplant. De tafel van Van der Meer is van 9 tot 19 september te zien tijdens de Leidato huishoudbeurs in de Groenoordhallen. LEIDEN De politie wist gis teren verschillende inbrekers op heterdaad te betrappen. Zo hielden zij gistermiddag om vijf uur een 19- en een 24-jari- ge man aan die inbraken in een woning aan de Valken horst. De deur was opgebro ken maar er werd niets ver mist. Aan de Oranjegracht werden gisteravond drie jongens van 15 jaar aangehouden die had den geprobeerd in te breken in een schuur. De eigenaar van de schuur had de jongens in de gaten en waarschuwde juist op tijd de politie. In een pand in de Haarlem merstraat werd een bewoner rond half één 's nachts in zijn slaap verrast door een inbre ker die de slaapkamer was binnen gegaan. De bewoner fing de 25-jarige Leidse inbre- er achterna en deze kon even later door de politie worden aangehouden. In de Valkenhorst werd van nacht eveneens iemand nit zijn slaap gewekt door inbrekers. De inbrekers, een man en een vrouw, sloegen op de vlucht. Zij hadden echter autosleutels weten te bemachtigen en gin gen er met de auto van de be woner vandoor. Een half uur later werd de auto teruggevon den maar de daders zijn nog spoorloos. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ïr I 998, 2500 Vd Pen Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11