Verhitte gemoederen op partij - conferentie Deltaplan voor het wegverkeer Bon: Anders rand in Arnhems ïemisch bedrijf ANNA BROERE MORGEN DOORMIDDEN GEZAAGD n t Ie f te Sovjet-reparatie voor Nederlandse satelliet 5 11 12 13 Donderdag 30 juni 1988 80e jaargang no. 24152 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg HET WEER Half tot zwaar bewolkt. Enke le regen- of onweersbuien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 16 graden, middagtemperatuur van 19 graden in het zuidwes ten tot 24 in het oosten van het land. Matige zuidwestenwind. Zon op: 5.24; onder: 22.03. Scheveningen hoog water: 4.46 en 17.22; laag water: 12.59 uur. *4HEM Bij het chemische bedrijf Poly- in Arnhem is vanochtend brand uitgebro- in de rubberafdeling. De brandweer ieg het vuur onder controle, maar de blus- kzaamheden werden ernstig bemoeilijkt de enorme rookontwikkeling. De rook in de richting van twee aangrenzende inwijken. Er kwamen geen schadelijke fen bij de brand vrij. De brand woedde in afdeling die grenst aan een chemische af- ng. Volgens de brandweer worden de e afdelingen gescheiden door een brand- ïr die goed heeft gefunctioneeerd. Bij de nd is een werknemer van Polysar licht ond geraakt. Hij sprong van een balkon zich in veiligheid te brengen. Het slacht- laar een ziekenhuis overgebracht. IJMUIDEN De technici van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak verwachtten vanmor gen in de loop van vandaag te kunnen beginnen met het recht op trekken van de gezonken chemicaliëntanker Anna Broere op 96 kilometer ten westen van IJmuiden. De tanker zal dan morgen doormidden worden ge- De bergers hoopten aanvanke lijk vanochtend te kunnen be ginnen, maar door het draaien van de wind van noordwest naar zuidoost moest de drijven de bok Taklift 4 op het laatste moment in een nieuwe positie van de tanker worden gebracht. Het inhalen en opnieuw uitzet ten van de positie-ankers en het verplaatsen van de drijvende bok vergden zoveel tijd dat het doodtij van 9.00 uur van van morgen voor de kantel-operatie niet meer haalbaar was. De weersomstandigheden op de bergingslokatie zijn volgens een woordvoerder van Smit Tak ideaal: er is nauwelijks wind of deining. Ondanks bestand toch gevechten in Suriname PARAMARIBO Daags nadat de Surinaam se regering en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk overeenstemming hadden bereikt over een staakt-het-vuren, is de strijd tussen het regeringsleger en het Jungle Com mando weer losgebrand. Volgens het Suri naamse persbureau SNA kwamen bij recente gevechten zeker drie rebellen van Brunswijk en evenveel soldaten om het leven. Volgens legercommandant Sital waren de soldaten door de mannen van Brunswijk in een hin derlaag gelokt. Een woordvoerder van het Jungle Commando zei dat drie rebellen „ver mist" worden en betichtte het leger van voortgaande militaire operaties. De schermut selingen dreigen het in Frans Guyana geslo ten bestandsakkoord tussen regering en ver zet op losse schroeven te zetten. Kabelslot m autoradio Een staalkabel met veer is een nieuw preventief wapen tegen dief stal van autora dio's. De kabel wordt door mid del van een blokje staal met inge bouwd slot aan de autoradio vast gemaakt en aan de bodem van de wagen. De mak kelijk aan te bren gen kabel kost 195 gulden. FOTO: ANP missaris Voorburg ofd beveiliging hinklijk huis >r 1 Ie a. n )r n )- k V K RBURG De Voorburg- ilitie-commissaris F.J. La- wordt met ingang van 1 iber hoofd veiligheids- st van het koninklijk huis. volgt kolonel E. Spieren- op, die op 1 september met vut gaat. Binnen en- weken wordt de officiële •achtiging verwacht door iter Korthals Altes van itie. F.J. Laméris (49) be- in 1963 zijn loopbaan als inct-inspecteur bij de Rot- ïamse politie. In 1965 stapte lover naar de rijkspolitie. )af 1969 tot 1973 was hij ad- pt-directeur van de politie- Dol in Lochem. De laatste [ien jaar was hij korpschef St in Katwijk en vanaf 1977 voorburg. Commissaris La- ris wordt in zijn nieuwe ftie kolonel van de rijkspo- [ina 17: „Kolonel bij [spolitie is prima rang mee te eindigen" jn der Linden puzelde met grijpen bij KEP |N HAAG Staatsse- taris Van der Linden litenlandse Zaken) wist begin 1987 dat het tiedamse bedrijf KEP, het nieuwe fraudebe- idige paspoort maakt, ïgend behoefte had de versterking van management. Van der [den gaf tegenover de icieringsbanken toe KEP slecht draaide, weigerde een inte- •manager aan te trek- omdat dit politiek te verkopen zou zijn. I verklaarde directeur L.. Overmars van de Ne- andse Investeringsbank J) vanmorgen voor de par- entaire enquêtecommissie, der Linden, die vanavond dt verhoord, ging volgens irmars ook piet akkoord de aanstelling van de ■malige PTT-topman nman tot interim-manager en de zittende directeuren rd en Van Assen. Leen- had zich al bereid ver- ird, maar accepteerde een ere baan toen Van der ien de boot afhield. Pas na aandringen van de finan- van KEP (NIB en NMB) de door Philips uitgeleen- 1. van Dijk in maart van aar worden aangetrokken, rmars zei dat NIB en NMB het begin van de oprich- van KEP in 1986 hebben •aagd om een financiële :rt. Buitenlandse Zaken kte echter niet mee. In het jaar van 1987 hebben de een gedreigd de financie- in te trekken als Van der len niet ondubbelzinnig vertrouwen in KEP uit- Dat deed de staatssecre- uiteindelijk met een f, die bij de banken posi- iverkwam. lagse politie ndt zwaar rvuilde man HAAG De Haagse po en GG en GD hebben gis- n eeh zwaar vervuilde en e man van straat gehaald laar het ziekenhuis Leyen- overgebracht. De naar ing 37-jarige man lag, sterk vervuilde open won- aan het been, in een tram- tje. MOSKOU Verhitte discussies, felle kritiek en ideeën die tot voor kort niet mochten worden uitgesproken: dat is de tussenbalans die in Moskou is opge maakt op de derde dag van het speciale partij congres. Hoewel de bui tenlandse pers geen toegang heeft tot de conferentie blijkt uit de berichten die naar bui ten komen, dat de agen da veel verder gaat dan de twee officiële hoofd thema's: de politieke en economische hervor mingen. Zo zal een speciale resolutie worden gewijd aan het vraagstuk van de nationali teiten. Hetzelfde geldt voor drie andere actuele kwes ties: de strijd tegen de bu reaucratie, hervorming van de rechtspraak en de glas nost (openheid). Opschudding ontstond gis teren toen de econoom pro fessor Abalkin, een belang rijke voorstander van de perestrojka, onverbloemde kritiek leverde op partijlei der Gorbatsjov. Hij wees op het achterblijven van de economie en merkte daarbij op dat echte hervormingen weinig kans maken in een staat, die door één partij be stuurd. wordt. Andere afgevaardigden dienden Albakin van re pliek. Zij wezen er op dat de voorbije jaren juist belang rijke vooruitgang is geboekt doordat de weg is vrijge maakt voor politieke en economische hervormingen. Aanvankelijk zou het partij congres morgen aflopen. De verwachting is echter dat de conferentie zal worden verlengd aangezien nog niet de helft van alle ruim twee honderd sprekers aan bod is geweest. Pagina 5: Partijleden mo gen geen „lofzang" meer houden Gewonden bij schietpartij in Den Haag DEN HAAG Bij een schietpartij in de Poeldijkse- straat in Den Haag zijn van nacht drie mannen gewond geraakt, van wie één ernstig. De twee daders zijn voort vluchtig en de toedracht is vooralsnog onduidelijk. In deze prostitutiestraat werd rond twee uur vannacht vier keer geschoten. Twee broers (29 en 33) raakten gewond. Eén kogel schampte het hoofd van de 33-jarige Hage naar. Hij werd ook met een slagersmes geslagen. Beide broers konden na behande ling in het ziekenhuis weer naar huis. Het derde slacht offer, een 43-jarige Rotter dammer, raakte zwaar ge wond, toen een kogel zijn on derbeen verbrijzelde. MOSKOU Hoog in de kosmos is er vandaag een nieuw Russisch-Nèderlands treffen, dat hopelijk dit maal in een overwinning voor de Sovjetunie eindigt. Russische kosmonauten zullen het namelijk op moëten nemen tegen een defecte Hollandse ruimte-telescoop. Vladimir Titov en Moesa Manarov hebben in de loop van de dag hun station Mir verlaten voor een ruimtewandeling rich ting „Comis"; de röntgentelescoop in een baan om de aarde, die door het Utrechts Laboratorium voor Ruimte-onderzoek ontwikkeld is. Het instrument, dat geïnstalleerd is aan een aan de Mir gekoppelde „module"; is al geruime tijd defect. Het is de bedoeling dat het gedeelte met de detectie-instru- menten en de elektronica wordt vervangen door een verbe terd reserve-systeem, dat enkele weken geleden al met een onbemand Progress-vrachtvoertuig naar de Mir werd ge bracht. Volgens het Utrechtse LRO, dat deskundigen naar het vluchtleidingscentrum in Moskou heeft gestuurd, wordt het een uiterst ingewikkelde operatie, waarvan zeker niet bij voorbaat mag worden aangenomen dat ze slaagt. Studenten gooien met bierglazen LEIDEN Leden van stu dentenvereniging Minerva hebben gisteravond vanuit de sociëteit aan de Breestraat in Leiden bierglazen op straat ge gooid. Het is onduidelijk of ze vanaf het balkon naar bene den zijn geworpen of een an dere plaats. Er raakte niemand gewond. Het bestuur heeft de politie toegezegd maatregelen te nemen. Het balkon op de eerste verdieping van het pand is jarenlang niet gebruikt om dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. De studenten kunnen ook borrelen op een terras op de tweede verdie ping. Jarige Beverly Hills smijt met geld Mecir overklast 7 Wilander f Fusie nutsbedrijven aan zijden draad Boringen Alphense vuilstort op 18 juli Lisser Delnoij: „Ik ben een schoolmeester in hart en nieren" GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE6 SPORT 7/8/9 LEIDEN 11 OMGEVING12/13 AUTONIEUWS14 KUNST 15 RADIO EN TELEVISIE 17 Wereldrecord voor zeezeiler Van Hagen NEWPORT De Nederland se zeezeiler Simon van Hagen heeft een wereldrecord geves tigd in de Singlehanded Trans atlantic Race (CSTAR). Met zijn jacht RoC legde Van Ha gen, afkomstig uit Hellevoet- sluis, de circa vijfduizend kilo meter tussen Plymouth en Newport af in 21 dagen, 11 uur en 42 minuten. Hij arriveerde als eerste Nederlander en brak het wereldrecord voor enkel- romps jachten (klasse IV) met één uur en 26 minuten. De CSTAR is de langste en door gaans zwaarste wedstrijd ter wereld voor solozeilers. Van de ruim negentig gestarte schepen halen tientallen de fi nish niet door materiaalmoe heid of aanvaringen met wal vissen, ronddrijvende contai ners of ijsbergen. ELEKTRONICA MOET GROEIENDE VERKEERSSTROOM BEHEERSEN DEN HAAG Dit najaar komt minister Smit-Kroes met een „Delta-plan" dat het wegverkeer op de lan gere termijn in Nederland ruim baan moet geven. Geen nieuwe wegen zul len de toenemende ver keersdruk moeten opvan gen, maar vooral elektro nica in de auto's en detec tiesystemen in en langs de wegen. Elektronische routegeleiding, verkeerslichtbeïnvloeding en radarafstandscontrole zullen tot een beter en intensiever gebruik van het bestaande we gennet moeten leiden. Daar naast zou een grotere variatie in aanvang- en sluittijden van bedrijven en kantoren voor een meer gespreide vervoers stroom kunnen zorgen. De nog geheime Nota Verkeer en Vervoer bevat in tegenstel ling tot zijn voorgangers een lange lijst met projecten en ac tiepunten. Een belangrijke plaats is hierbij ingeruimd voor het sterk groeiende weg transport. Tot 2015 verwacht de minister een.gröei van het binnenlands en internationaal goederen vervoer met respectievelijk 70 en 80 procent. Om dit te kun nen opvangen zonder uitbrei ding van het wegennet zullen wegen gescheiden worden voor zakelijk en privé gebruik. Door toepassing van elektroni ca zullen vrachtwagens stop lichten kunnen beïnvloeden waardoor filevorming en ver traging wordt voorkomen. De minister ziet in de elektro nica een duidelijk instrument op het verkeer in de toekomst te beheersen. Hierdoor zal het rijgedrag dwingend beïnvloed kunnen worden, zoals door ra darafstandscontrole in auto's. Ook routeadviezen die de au tomobilist elektronisch kan opvragen, moeten de doorstro ming bevorderen. Pagina 4: Elektronisch rijge drag moet wegennet ontlas ten Veel schade door poedel SASSENHEIM Een zwarte koningspoedel heeft drie auto mobilisten gisteravond onge luk gebracht in Sassenheim. De poedel stak de afrit van rijksweg 44 bij Sikkens over, juist op het moment dat een 34-jarige Haarlemmer de weg verliet. De man moest boven op zijn rem gaan staan om de hond te ontwijken. Twee ach teropkomende weggebruikers, een 65-jarige man uit Sassen heim en een 25-jarige Leide- naar reden vervolgens tegen de Haarlemmer en elkaar op. Niemand raakte gewond. De schade is aanzienlijk. De poe del bleef ongedeerd. De politie heeft de eigenaar van het dier nog niet kunnen achterhalen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. In de VS zuchten de burgers en boeren onder een ongeken de droogte, maar in Hongarije heeft men niet te klagen over Heme water Gisteren viel er zo veel regen plaatsen stond het water zo Iivniviiiutvi dat in de hoofdstad Budapest hoog dat auto's en bussen straten en pleinen onder water rond leken te drijven, een gebrek aan hemelwater, kwamen te staan. Op sommige foto- ap Elke avond, tussen vijf en zes uar, kunt u via Ra dio West vernemen op welk nieuws de dagbladen uit Den Haag en wijde omgeving die dag de na druk hebben gelegd. Of welke leuke nieuwtjes ze hebben. Daarbij wordt strijk en zet ook de Leidse Courant genoemd. Voor wie onze krant leest is dat natuurlijk geen nieuws. Want de lezer kent uiter aard de inhoud van zijn eigen krant Maar voor wie de Leidse Courant (nog) niet kent en denkt dat het toch allemaal hetzelfde is wat in die Haag se kranten staat merkt tot zijn verrassing, dat de Leidse Courant met heel andere berichten en ver slagen komt dan een ander. Reden om eens een pen te grijpen en een bon (deze of die elders in de krant) in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N'.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1