f oorstellen van Gorbatsjov •evestigen hervormingskoers Deur naar individuele vrijheid op kier Astérix en Obelix in pretpark nabij Pari js Hongaars consulaat dicht na anti- Roemeens protest EG legt scherpe verklaring af over Zuidafrika Vakcentrale aangeklaagd wegens banden met maffia iITENLAND' CeidóeSou/uuit WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA 5 iet enoffensief jaksfabrikant bi t all. t afzoi le d dan ve brikai YORK Philip Morris, :e<tootste tabaksfabrikant in is een advertentiecam- begonnen om te wijzen t economische belang van jaksindustrie. Nu in de VS jken in steeds meer open- elegenheden wordt ver meldt het bedrijf in pagi- advertenties dat met de trie 1 miljard dollar ge- is „een te grote financiële om te negeren". Anti activisten hebben er al s op gewezen dat de medi- ;osten van het roken jaar- ifde 120 miljard gulden belo- !ee te z Moeder van doof jongetje meldt zich EL PASO De moeder van het mysterieuze dove jongetje dat vorig najaar zwervend werd aangetroffen in de Mexi caanse plaats Juarez, is te recht. De 32-jarige Mexicaanse Micaela Aguilera de Garcia meldde zich bij de politie met de mededeling dat de jongen haar 9-jarige zoon Chuy is. Omdat de jongen niet spreekt, schrijft of gebarentaal ge bruikt, kon niet worden vast gesteld waar hij vandaan kwam. Britse marine in problemen LONDEN Een parlementaire defensiecommissie in Londen heeft gisteren in een rapport de kwaliteit van de Britse marine aan de kaak gesteld. Volgens de commissie kan de marine nu al nauwelijks aan zijn NAVO-verp.'ichtingen voldoen om dat materieel niet tijdig is vervan gen of gemoderniseerd Zo waren zes van de veertien torpedojagers tussen 1987 en 1988 niet beschik baar en viel het aantal bruikbare fregatten terug van 36 tot 28. Er zou de komende tien jaar 26 mil jard gulden nodig zijn om de vloot van 50 oppervlakteschepen te be houden. Gevechten Cubanen met Zuidafrikanen JOHANNESBURG Zuidafri- kaanse troepen, die een stuwdam bewaken in het zuiden van An gola, hebben een Cubaans-Ango- lese aanval afgeslagen. Daarbij zouden volgens een Zuidafri- kaanse legerwoordvoerder twee honderd Cubanen en Angolezen zijn gedood en twaalf Zuidafrika nen. De stuwdam in Angola is van belang voor de elektriciteits voorziening in Namibia. In Ango la zouden nog enkele duizenden Zuidafrikaanse soldaten zijn gele gerd en tussen de twaalf- en veertigduizend Cubanen. Etiopische luchtmacht bombardeert markt NAIROBI Etiopische regeringsvliegtuigen en helikopters hebben bij een luchtaanval op een drukke markt in de provincie Tigray zeker 600 slachtoffers gemaakt. In de stad Hawzein werden een school en een moskee met de grond gelijkge maakt, zo heeft het verzet dat Tigray contro leert bekend gemaakt. Volgens het informatiecentrum van de bevrij dingsbeweging voor Tigray in Londen trokken op 20 juni twee Mig-straaljagers en twee aanvalsheli- kopers gedurende zes uur een aantal malen over Hawzein. Behalve de school en moskee zouden 24 winkels en meer dan 400 andere panden verwoest zijn. Er vielen zeker 360 gewonden. Van de kant van de Etiopische regering is vooralsnog niets over de aanval vernomen. Jacqueline Kennedy oma NEW YORK Caroline Kennedy Schlossberg heeft afgelopen zaterdag het leven geschonken aan haar eerste kind, een meisje. Het nieuws werd gisteravond pas bekend gemaakt door een woord voerster van het New- yorkse ziekenhuis waar de bevalling plaatsvond. Moe der en kind maken het goed. Dochter Rose woog zeven pond bij de geboor te. Rose is het eerste klein kind van Jacqueline Ken nedy Onassis. WER)SKOU REAGEERT AFWACHTEND OP REDE SOVJETLEIDER erkin j, pass. mm; merl n vei beic gelijk jas ce d, trati. che ;ft gi bev; oi (Ce <eril KOU De verraste ies in de westerse 'ld op de hervor- jsvoorstellen van Sov- »ider Gorbatsjov staan t^hril contrast met de lies in de Sovjetunie Waarnemers en com- .'ijtatoren houden zich veelal op de vlakte. n de toespraak van latsjov als een beves- van de tot nu toe hem gevaren koers ^als een uitnodiging verdere discussie, over de afloop van artijconferentie en de hoeveel speelruimte 'Jartijleider krijgt toe- H eld, durven nog wei- n zich uit te laten. orgaan met 2.250 leden, dat Congres van Afgevaardigden van het Volk moet gaan heten. Dit vergadert eenmaal per jaar voltallig, maar wijst uit zijn midden een gestroomlijnde Opperste Sovjet van 400 a 452 leden aan, het nieuwe parle ment, die het hele jaar verga dert met leden voor wie dit een dagtaak wordt. Het Congres wordt om de vijf jaar gekozen ven kiest de president in geheime stem ming en kan hem ook zo afzet ten. De president benoemt de premier, wordt voorzitter van de defensieraad in plaats van de partijleider, krijgt het toe zicht op wetgeving en belang rijke sociaal-economische pro gramma's en verwerft beslis singsbevoegdheid op het ter rein van de buitenlandse poli tiek, defensie en nationale vei ligheid. De partij beperkt zich daarnaast in hoofdzaak tot het bepalen van de brede strategie voor het binnen- en buiten landse beleid. Landbouw De „pijnlijkste kwestie" op economisch terrein noemde Gorbatsjov de „gebrekkige voorziening met levensmidde len". Hij stelde daarom voor dat overal in het land boeren het land dat zij bewerken moeten kunnen pachten om de landbouwproduktie snel te vergroten. Uitvoerig ging Gorbatsjov in op de nieuwe rol van ae coö peratieve bedrijven, die kun nen gaan concurreren met staatsbedrijven. Hij kondigde ook omvattende prijshervor mingen aan. De enorme staats subsidies op tal van produkten zullen in de toekomst worden verminderd, zij het geleidelijk. Lonen en salarissen zullen dienovereenkomstig worden verhoogd. In het buitenlands-politieke deel van zijn rede uitte hij kri tiek op fouten van de Sovjet- politiek in het verleden. „Zelfs de belangrijkste besliss.ngen werden genomen in een kleine kring van personen, slechts in overleg met vrienden en zon der diepgaande analyse. Dit heeft geleid tot onaangepaste reacties op internationale ge beurtenissen". Verder verweet Gorbatsjov het Westen in het verleden een „openlijk agres sieve;' politiek tegenover het „socialisme" te hebben ge voerd. „Ik pleit nu voor af stemming van belangen, vrij heid om te kiezen en een be leid gericht op onafhankelijk heid en niet-inmenging. De politiek van geweld behoort tot het verleden", aldus de Sovjetleider. erse waarnemers wijzen en wel op dat Gorbatsjov n rede veel verder ging de eerder gepubliceerde igen, waarover op het zou worden gedebat- h bijna vier uur durende 'raak stelde de Sovjetlei- ingrijpende wijzigingen in het staatsbestel van de tunie. Maar hij bena- te dat de leidende rol van irtij behouden moet blij- Belangrijke punten uit oespraak zijn: jsitie-partijen zullen forden toegestaan. Wel lan zijn bewegingen ter lering van de uitvoering ?restrojka, het hervor- irogramma van de Sov- jnzen tussen de deelrepu- len worden niet gewijzigd. %erste secretarissen van omités zullen voortaan Uter worden van de par- liten van de deelrepublie- waar hij liet in het mid- dit voorstel ook geldt [zijn eigen functie van se- ris-generaal. Het zou be ten dat Gorbatsjov ook [ent wordt. De meesten tijn voorgangers combi- jen de functie van secre- fceneraal met die van Ihoofd, maar het presi- bhap is tot dusverre niet dan een erefunctie en echte inhoud moeten Inieuwe president moet worden door een versterkt parlement, iaatshoofd wordt tot dus- li aangewezen door de Op- Sovjet, het huidige par it van de Sovjetunie, op strikte voordracht pie slechts dertien stemge- igde leden van het Polit ic het voornaamste beleids ei ende orgaan van de par- id met 750 afgevaardig de speciale belangenor- Sties vertegenwoordigen, poor ontstaat een nieuw Gorbatsjov meer dan levensgroot te zien in het perscentrum van Moskou, waar journalisten uit de hele wereld de partijconferentie op de voet volgen. foto: ap MOSKOU De burgers van de Sovjetu nie mogen niet langer bloot staan aan inmenging in hun privé-leven. Zij moeten vrij hun mening kunnen uiten. Het juridische systeem van de Sovjetunie moet waarborgen geven voor het recht van de burgers op de onschendbaarheid van het particuliere leven en het huis, de privacy van correspondentie, van per post of telegram verstuurde boodschap pen. Deze woorden zijn niet afkomstig van een dissi dent, maar van partijleider Michael Gorbatsjov, gisteren in zijn toespraak tot het 19e partijcon gres. De rechten van de bevolking zijn sinds de tijd van Stalin geschonden en moeten worden hersteld, aldus Gorbatsjov. Maar hij trok een dudielijke grens bij eisen van etnische minder heden met betrekking tot de bestaande grenzen in de Sovjetunie en de eisen van politieke dissi denten. Dergelijke eisen betekenen een aantasting van het machtsmonopolie van de communistische partij, zoals vastgelegd in de grondwet. En aan die positie valt niet te tornen, aldus Gorbatsjov. Herindeling van grenzen en oprichting van op positie-partijen druist in tegen de perestrojka en tegen de belangen van het volk, zo verklaar de hij. Er is een wetsontwerp op vrijheid van geloof en overtuiging in voorbereiding. „Alle gelovi gen zijn ongeacht hun geloof gelijkgerechtigde burgers van de Sovjetunie". Daarnaast moet het justitiële systeem worden hervormd om een rechtsstaat te krijgen, waarin de wet boven ie der staat, aldus Gorbatsjov. Leider van Democratische Unie opgepakt MOSKOU Een van de lei ders van de onlangs opgerichte illegale politieke partij in de Sovjetunie, de Democratische Unie, is op zijn werk gearres teerd en veroordeeld tot vijf tien dagen gevangenisstraf. Hij is beschuldigd van deelname aan een illegale demonstratie op 11 juni. De Russische partij leider Michail Gorbatsjov heeft in zijn openingstoe spraak op de partijconferentie gezegd dat hij geen andere po litieke partijen in de Sovjetu nie zal toestaan. Leiders van de Democratische Unie zeggen dat hun beweging momenteel tweehonderd leden telt. JKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Vrijlating Morales zet kwaad bloed in Verenigde Staten WASHINGTON Het besluit van de Mexicaanse regering om de 37-jarige Puertoricaanse nationalist Willam Morales vrij te la ten heeft geleid tot woedende reacties van het Witte Huis. „Dit besluit is waanzinnig" zei woordvoerder Marlin Fitzwater. Het Mexicaanse besluit werd zo hoog opgenomen dat de Amerikaan se ambassadeur in Mexico voor overleg naar de VS werd terug geroepen. In de VS was eerder om uitlevering van Morales ge vraagd, die leider is van de „Gewapende strijdkrachten voor Nationale bevrijding". Morales was in Mexico veroordeeld tot acht jaar wegens moord op een politieman. Hij had vijf jaar van zijn straf uitgezeten. Obelix is verliefd op de vrouw van Nestorix; Astérix probeert zijn vriend te steunen. De wereldberoemde stripfiguren ko men vanaf volgend jaar te wonen in een pretpark ten noor den van Parijs. foto: pr PLAILLY In de aan staande concurrentieslag met collega Mickey Mouse, die in 1991 aan de oostkant van Parijs over een „Eurodisney- land" zal beschikken heeft de Franse strip held Astérix alvast twee jaar voorsprong geno men. Volgend voorjaar wordt in de bossen bij Plailly, veertig kilome ter ten noorden van de Franse hoofdstad aan de snelweg A 1, een groot „Astérix-park" geopend. Met dit volgens de Franse promotors „voorlopig groot ste thema-park van Europa" is een investering gemoeid van liefst 450 miljoen gul den. De internationaal be kende Astérix en zijn mak ker Obelix moeten op den -duur een dikke twee miljoen bezoekers per jaar trekken die Frankrijk een paar hon derd miljoen aan deviezen zullen bezorgen. Enorme vrachtwagens en bulldozers schuiven door het bos van Plailly. Het toekom stige onderkomen van het Gallische sterretje ligt op steenworp afstand van Er- menonville, waar de nog al tijd druk bezochte graftombe van Jean-Jacques Rousseau staat. Net als eertijds de gro te schrijver-filosoof wordt de kleine Astérix veel gelezen. Sinds 1959 zijn 28 avonturen verschenen in veertig talen (een 29e is in de maak voor de opening van het park die samenvalt met de dertigste verjaarjaar van de held). De totale oplage grenst inmid dels aan de 200 miljoen stripboeken. Een onderzoek van het bureau Sof res wees onlangs uit dat Astérix in Frankrijk de populairste stripfiguur is. Kuifje, Mickey Mouse, Lucky Luke en Do nald laat hij ver achter zich. „Al met al een solide basis voor een park", vindt finan- ciëel-directeur Olivier de Hen. Twee jaar lang is de haalbaarheid van het project onderzocht. Conclusie van De Hen: „Het kan niet stuk. Er is geen enkel risico". Gladiatoren De vijf belangrijkste inves teerders, waaronder de ho tel-groep Accor, aannemer Dumez en de Compagnie Générale des Eaux hebben elk vijftig mihoen op tafel gelegd. Ze wilden een opzet en organisatie volgens Ame rikaanse principes. „Dege nen die Disney groot hebben gemaakt hebben ons geadvi seerd", zegt De Hen, die laat weten zeer onder de indruk te zijn geraakt van de Ame rikaanse ervaring in het op zetten van pretparken. Astérix en zijn kornuiten le veren de regio tweehonderd vaste arbeidsplaatsen op en nog eens duizend in het hoogseizoen. Het is de be doeling acteurs en stuntman nen in te schakelen voor on der meer gladiatorengevech ten om het publiek een dag lang te vermaken. Over de lokatie was nogal wat te doen. Millieugroepen protesteerden omdat ze vreesden voor aantasting van de natuur en in de om liggende dorpen waren de bewoners bang voor een toe risten-invasie. „In werkelijkheid gunden ze elkaar het licht niet in de ogen vanwege de grond- en toeristenbelasting", zegt een promotor. De ruzies over de aanrij-routes naar het pret park liepen zo hoog op dat gekozen werd voor een spe ciale afslag „Astérix-park" aan de A 1. Het verkeer zal zo alle dorpen mijden. „En nou is iedereen weer boos omdat we de toeristen zou den weghouden van de loka le middenstand. Typisch Frans", zegt een vertegen woordiger van Dumez. Boomwoning De werkzaamheden vorde ren gestaag. De entree, de antieke straat „Via Antiqua" (waar onder meer een han delaar in tweedehands strijdwagens komt) heeft al aardig vorm gekregen. Net als het tweeduizend plaatsen tellende Dolfinarium dat ui teraard het grootste in Euro pa moet worden. Centraal tussen alle attracties ligt het uit de albums bekende „Gal lische dorp". De hutten van alle helden zijn er op ware giootte nagebouwd, tot en met de boomwoning van de verschrikkelijke zanger As- surancetourix. „Ik weet precies waar ieder een woont", zegt tekenaar Albert Uderzo, die de inter nationale pers rondleidt voor een eerste kennisma king. „Het aardige van dit park is het centrale thema, namelijk de avonturen van Astérix. Alles is terug te vin den. Van het Romeinse kampement en de piraten tot de arena's en de verschil lende huizen uit de door As térix bezochte landen. Nee, nog geen Nederlandse mo len. Misschien dat Astérix in oen volgend avontuur eens bij u langs zal gaan". Maar voorlopig moeten Nederlan ders, maar ook Belgen, Duit sers en Fransen bij Astérix langs gaan; tegen het niet misselijke entree van veertig gulden volwassenen en der tig voor kinderen. WENEN De Roemeen se regering heeft gisteren opdracht gegeven tot de onmiddellijke sluiting van een Hongaars consulaat en de uitwijzing van de staf, zo heeft het Hongaar se persbureau MTI be richt. Het consulaat is ge vestigd in Cluj-Napoca, een stad in Transsylvanië in het noordwesten van Roemenië waar het groot ste deel van de 1,7 miljoen Hongaren woont. De sluiting is kennelijk het ge volg van de gebeurtenissen van maandagavond toen om streeks 50.000 Hongaren een demonstratieve optocht hiel den naar de Roemeense am bassade in Boedapest uit pro test tegen de Roemeense plan nen om het platteland ingrij pend te herstructuren, waar door duizenden dorpen van de landkaart verdwijnen. De Roemeense president Ceausescu beschuldigde de Hongaarse autoriteiten er gis teren van actieve steun te heb ben verleend aan de betoging van maandagavond. De de monstratie voor het gebouw van de Roemeense ambassade werd omschreven als de groot ste massabijeenkomst sinds de Hongaarse* opstand van 1956. De politie was ter plekke maar liet de betogers ongemoeid en had ook toestemming gegeven voor de massabijeenkomst. Ceausescu kondigde in maart van dit jaar aan dat 7.000 van de 13.000 dorpen in Roemenië verdwijnen en worden ver vangen door zogeheten agro- industriële complexen. Tegen standers van deze plannen stellen dat Roemenië daarmee onherroepelijke schade toe brengt aan de culturele waar de van het platteland en de rechten van etnische minder heden (de Hongaren) aan fie laars lapt. (Vervolg van de voorpagina) HANNOVER Tijdens de Europese topconferen tie in Hannover hebben de twaalf EG-leiders langdurig gepraat over de Zes van Sharpeville, zes zwarten die 19 juli worden opgehangen wegens moord. Op aandringen van premier Lubbers en president Mitterrand werd een oorspronkelijke tekst aangescherpt. De EG stelt nu „er met grote zorg kennis van te nemen dat de betrekkingen tussen de Twaalf en Zuidafrika dreigen te verslechteren". In dit ver band doen zij een beroep op Zuidafrika er voor te zorgen dat de doodvonnissen niet worden voltrokken. Hoge di plomaten hebben de afgelopen dagen ook gesproken over de mogelijkheid hun ambassa deurs in Pretoria voor overleg terug te roepen en de staf van de Zuidafrikaanse diplomatie ke vertegenwoordigingen in Westeuropese hoofdsteden in te krimpen als de Zes worden opgehangen. Maar deze moge lijkheden worden in de ver klaring van-Hannover niet ge noemd, naar verluidt als ge volg van Brits verzet. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK, THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES- NEW YORK De Ame rikaanse regering heeft gisteren een aanklacht in gediend tegen de machti ge vakcentrale van vrachtwagenchauffeurs, Teamsters, wegens ver meende connecties met de georganiseerde misdaad. dan een jaar gewerkt. Openbare aanklager Rudolph Giuliani zei dat in. de aan klacht de maffia wordt be schuldigd van het schenden van de rechten van vakbonds leden door afpersingspraktij ken waaronder minstens 20 moorden, schietpartijen, bom aanslagen, mishandelingen, omkooppraktijken, afpersing fondsen. De huidige voorzitter, Jackie Presser alsmede zijn voorganger Roy Williams zou den hun benoeming te danken hebben aan vooraanstaande misdaad-families in New York en Chicago. In de aanklacht wordt de rechter in New York gevraagd vrije vakbondsverkiezingen uit te schrijven voor een van de International Brother hood of Teamsters, met 1,6 miljoen leden één van de grootste vakcentrales in de Verenigde Staten. Het is voor het eerst dat de Amerikaanse regering stappen onderneemt tegen een lande lijke vakcentrale vanwege vermeende banden met de ge organiseerde misdaad. In de ge minister van justitie Robert Kennedy al een onderzoek in naar mogelijke banden van de centrale met de maffia. Toen kwam het echter niet tot con crete maatregelen. Wel wer den drie van de vier vorige voorzitters wegens allerlei misdaden veroordeeld. Eén van hen beruchte Jimmy Hoffa, een in 1975 op

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5