De schaduwkant van de zon „Meer specialisten nodig" Artsen nog steeds scheutig met slaappillen ERNSTIGSTE VORM HUIDKANKER NEEMT DRASTISCH TOE lEUWO „Vondeling" blijkt wegloper Kabinet akkoord met 250 extra noodcellen Eigenaars premiewoning vrezen verlies subsidie BLINDEDARMONTSTEKING OP TE SPOREN MET ECHOGRAFIE BINNENLAND EeidaeSotwtmi WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA 3 ti; Dor de een: liet ;oehai de .'eau sring, Eur( i wer bi Euroj presic •ijlijn len gi de n gezet de I ;t dat Stal ooi De se ine de Ei won iubsid idaan d de ïeklei nier niet e Du het t Bot a als' 'at lal erbeg wor Dk i: onet Itnische jongeren tellen liet mee op woningmarkt fTRECHT Om een duidelijk eeld te krijgen van het aantal etni- che jongeren dat een woning zoekt, registratie naar etnische achter- rond noodzakelijk. Dat bepleiten en aantal organisaties in een mani- est over de slechte huisvestingssitua- e van jongeren uit etnische groepen, organisaties vinden dat er tot nu te weinig structurele maatregelen genomen om de positie van deze i'ngeren te verbeteren. De betrokken istanties zouden etnische jongeren iet voorrang een kamer of woning loeten toewijzen. Grote panden die- en, opgedeeld in kamers, met voor- jng aan deze jongeren te worden erhuurd. Voorzitter D66 stopt DEN HAAG Saskia van der Loo treedt in oktober af als voorzit ter van D66. Ze vindt dat ze deze functie niet langer meer kan combineren met haar werk op het ministerie van onderwijs. Op de achtergrond speelt Van der Loo's overwe ging zich kandidaat te stellen voor de Twee de Kamer, waarvoor de verkiezingen uiter lijk maart 1990 zijn. Vrouw bekent moord op ex-vriend DORDRECHT De 28-jarige J. Friebel die op 17 juni dood in ziin woning in Dor drecht werd aangetroffen blijkt te zijn vermoord door zijn 24-jarige ex-vriendin. Friebel werd met 64 messteken om het le ven gebracht. De vrouw werd zondag aangehouden en legde gisteren een beken tenis af. Tegen de vrouw was verdenking gerezen doordat op de plaats van het mis drijf geen sporen van een worsteling wa ren aangetroffen. De politie leidde daaruit af dat de moord gepleegd moest zijn door een bekende van het slachtoffer. Het mo tief voor de moord is nog niet geheel dui delijk, maar de politie houdt het voor mo- 'oers was omdat vriendin had. DEN HAAG Bijna drie op de vier huisartsen hebben in hun praktijk vrouwelijke patiënten die langer dan een half jaar achtereen een slaap- of kalmeringsmiddel ge bruiken, terwijl bekend is dat zo'n middel eigenlijk niet langer dan een week of twee mag worden geslikt. Dit blijkt uit een enquête van de Consumentenbond die door 140 huisartsen verspreid over het land is beant woord. In ons land gebruiken naar schatting een miljoen mensen slaap- of kalmeringsmiddelen. Zo'n 200.000 perso nen zijn er min of meer aan verslaafd. De overmatige verstrekking gebeurt vaak tegen beter weten in. De helft van de artsen is het namelijk eens met de stelling dat bij klachten over spanningen medicijnen vaak erger zijn dan de kwaal. De bond verklaart dit ver schil tussen woord en daad uit de onmacht van huisartsen om iets aan de werkelijke oorzaken te kunnen doen. Kamer verwijt Nijpels publieiteitsdrang. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nijpels (Milieubeheer) heeft op een handige manier de publiciteit naar zich toegetrokken bij het indienen van een spoedwet die de uitvoer van che misch afval naar landen buiten de Europese Gemeenschap (EG) verbiedt. De Tweede Kamer, die in meerderheid ak koord is met de wet, heeft Nijpels gisteravond verweten een „te grote publieiteitsdrang" te hebben. Nijpels lanceerde zijn wetsvoorstel op het moment waarop steeds meer berichten naar buiten sijpelden over bedrijven die hun chemisch afval in Afrika dumpen en de betreffen de staten daarvoor betalen. Volgens de Kamer is de Neder landse regering vorig jaar door de EG herhaaldelijk gewe zen op de verplichting om de nationale wetgeving aan te passen aan de Europese richtlijnen. PvdA-woord voerster Van Rijn-Vellekoop vond de actie van Nijpels „ongegeneerd": „Hij trad pas in de publiciteit toen de Afrikaanse gifschandalen bekend werden". Vol gens de PvdA heeft Nijpels de ethische normen overschre den die gehanteerd dienen te worden. Doodstraf omgezet in 15 jaar cel AMSTERDAM/NEGOMBO De op Sri Lanka ter dood veroordeelde 56-jarige Am sterdammer S. van der H. >is gisteren in hoger beroep ver oordeeld tot 15 jaar cel. De rechtbank in Negombo ten noorden van de hoofdstad Colombo veroordeelde de Nederlander tot de doodstraf nadat hij op 9 april 1985 op het vliegveld van Sri Lanka was gepakt met bijna een halve kilo heroïne. Van der H. heeft altijd volgehouden dat hij niet wist dat in de pakjes die hij onder zijn shirt verborgen hield heroïne zat AMSTERDAM De zon blijft trekken; nog even tjes en half Nederland verhuist weer naar het zuiden. Wie verstandig is, blijft op de heetste tijden van de dag uit de zon, want de koperen ploert heeft hele nare uitwer kingen. Niet alleen ver brandingen of een met de jaren rimpeliger worden de huid, maar ook huid kanker kan het gevolg zijn van te veel zon. Het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) is daarom de campagne „Zon Wij zer" gestart, die de scha duwkant van de zon wil laten zien. Niet om men sen af te schrikken, want een beetje zon op z'n tijd en een enkel zonnebank- je is zonder meer gezond, maar om ze te waarschu- Het is nauwelijks bekend, maar huidkanker is de meest voorkomende vorm van kan ker in ons land. Jaarlijks krij gen zo'n 15.000 mensen het en de verwachtingen zijn dat dit aantal binnen tien jaar is ver dubbeld. Er is een lichte vorm van huidkanker (basaalcel- carcinoom) die veruit het meest voorkomt en ook vrij wel volledig en eenvoudig te genezen is. Dan is er een iets ernstiger vorm (plaveisel-car cinoom) die in 95% van de ge vallen te behandelen is, en ten slotte een gevaarlijke vorm (melanoom), waarbij de kans op genezing ongeveer tachtig procent is indien de kanker nog in een beginstadi um is. Wordt de kanker later ontdekt en zijn er uitzaaiin gen naar andere organen, dan is de kans op een succesvolle N VANDAAG^ IN HET VJ ingreep nog maar hooguit dertig procent. En uitgere kend deze ernstigste vorm van huidkanker is de laatste jaren verontrustend toegeno men. Er bestaat nog nauwelijks twijfel dat in elk geval de twee lichtere vormen, die ont staan uit de huidcellen zelf, worden veroorzaakt door een teveel aan zonlicht. Of beter: door de ultraviolette stralen in dat zonlicht Bij melano- men (overwegend woekeren de moedervlekken) is dat ver band iets minder nadrukke lijk, zij het toch al meer dan een paar jaar geleden nog werd aangenomen. Rood Fysicus dr. H. Slaper van het Rijksinstituut voor Milieuhy giëne (RIVM) in Bilthoven zegt dat het effect van de zon niet eenvoudig is uit te druk ken in het aantal uren dat je er in zit. „Als je 's winters vij- honderd uur in de zon zit, zo die er al zijn, dan heeft dat geen enkel effect. Maar doe je dat in hartje zomer, dan is het effect op den duur rampzalig. Je kunt de werking dan ook beter meten met MED, de ge middelde ultraviolette-dosis die noodzakelijk is om een blanke huid die niet gewend is aan zon, nét zichtbaar rood te laten worden". „Als de zon loodrecht boven ons staat, dan is circa twaalf minuten straling voldoende voor een dosis van 1 MED. Het insmeren van het lichaam met een zonnebrandcrème met een hoge beschermingsfactor helpt. Alle raadgevingen tellen nog nadrukkelijker voor kinderen. foto: upi Jaarlijks is in Nederland zo'n 2200 MED beschikbaar op een geheel horizontaal vlak. Meer dan 75% van die dosis is be schikbaar in de maanden mei, juni, juli en augustus. De huid krijgt daarvan in het geheel maar een fractie. Naar schat ting wordt de huid van hoofd ]ks blootge- Bij mensen die buiten werken is dat zo'n 150 MED. En dan tellen de vakanties nog niet mee. want dan kun je daar nog zo'n 30 tot 100 MED aan toevoegen". „Die hoeveelheden kunnen op zich geen kwaad, maar het grote gevaar is hier nou juist dat de huid jaar in, jaar uit die straling te verwerken krijgt waardoor de beschadigingen zich opstapelen. In veel geval len blijkt huidkanker zich ook pas te openbaren na een jaar of twintig. Je kunt geen absolute getallen noemen, maar over het algemeen loop je vier keer- minder kans op huidkanker als je de genoem de hoeveelheden kunt halver en. Bij melanomen wijst alles er overigens op dat niet die jaarlijkse dosis van belang is, maar juist de enorme hoeveel heid zon die de huid in korte tijd te verwerken krijgt, zeg maar de piekbelasting. De moeilijkheid is evenwel dat de werking van de zon bij ie der mens verschillend is. Mensen met een blanke huid lopen veel meer risico dan mensen met een bruine huid. Ruud Gullit hoeft heel wat minder op te passen dan Mar co van Basten". Siësta Het KWF realiseert zich dat meien in MED nogal ingewik keld is en dat de invloed van zonnestralen per mens kan verschillen. Het fonds zoekt het daarom in algemene richtlijnen. Te veel zon is niet goed, dus laat de huid geleide lijk aan de zon wennen en ga vooral niet liggen „bakken". Blijf 's zomers vooral rond het middaguur uit de zon; niet voor niets houden zuidelijke volkeren een siësta. Bedek tij dens het zonnen vooral hoofd en handen, of smeer die net als de rest van het lichaam in met een zonnebrandcrème met een hoge beschermings factor; óók tijdens het fietsen, tuinieren en sporten. Bedenk dat ultraviolette stralen veel makkelijker door een lich't dan door een donker over hemd of T-shirt gaan en dat ook onder een parasol de ul traviolette stralen nog voor een deel werken omdat ze worden weerkaatst. De raadgevingen tellen nog nadrukkelijker voor kinde ren, want vaak blijkt dat juist op jongere leeftijd de basis is gelegd voor een latere huid kanker. Zegt de Brabantse dermatoloog dr. F. Rampen: „Wie bijvoorbeeld tot zijn 35e niet of bijna niet heeft ge zond, maar daarna ineens wel van de zon wil gaan genieten, loopt aanzienlijk minder kans op huidkanker dan iemand die al vanaf zijn puberteit gek op de zon is". Bleek Rampen pleit voor een men taliteit zoals die in de Vere nigde Staten al is gesigna leerd; daar wordt bleek steeds meer het (sehoonheids)ideaal. Bruin telt steeds minder. Rampen: „Als je van vakantie terugkomt en je bent niet bruin, dan zal praktisch ieder een vinden dat je geen echte vakantie hebt gehad. De zuig kracht van de zon is zo ont zettend groot, dat mensen nóg harder gaan proberen bruin te worden. Daar moeten we nou toch echt eens van af". „Roken, eten, milieuvervui ling, zeep, het speelt allemaal geen enkele rol bij het ont staan van huidkanker. Maar de zon wel degelijk. En nu al maar meer mensen meer vrije tijd krijgen, het aantal vakan ties en de recreatie toenemen en bovendien de filtering van de zonnestralen minder wordt naarmate de ozonlaag dunner wordt, moeten we het ergste vrezen. In het zuiden van de Verenigde Staten, waar de zon heel veel schijnt, komt onder de blanke bevolking huidkanker al meer voor dan alle andere vormen van kan ker bij elkaar. Dat móet voor ons toch een waarschuwing zijn". DICK HOFLAND SCHIPHOL Het mysterie rond de Turkse „vondeling" op Schiphol is opgelost. De 14-jarige jongen blijkt na een ruzie thuis in Eindhoven te zijn weggelopen en naar Schiphol te zijn ge gaan. Zijn vader heeft hem vannacht opgehaald bij de mare chaussee op de luchthaven, nadat hij een reportage over zijn zoon in het journaal had gezien. De jongen diste een verhaal op dat hij in Ankara woonde en twee maanden bij een oom en tan te in Nederland had gelogeerd. Die oom en tante zouden hem maandagmorgen in een restaurant op de luchthaven hebben achtergelaten. DEN HAAG Het kabinet geeft gehoor aan de unanieme wens van de Tweede Kamer om zo spoedig mogelijk 250 ex tra noodcellen aan het gevan genisbestand toe te voegen. Voor de bouw van de noodcel len worden grotendeels gepre fabriceerde containers ge bruikt, die op bestaande ge vangenisterreinen zullen worden neergezet. Bij de ge vangenis Bankenbosch in Veenhuizen komen 80 van deze containercellen te staan, bij de voormalige jeugdgevan genis Op de Berg in Amers foort eveneens 80 en op het terrein van De Boschpoort in Breda 66. De resterende 24 noodcellen zullen worden ver kregen via een zogeheten stof kam-operatie. Daarbij wordep in diverse gevangenissen eh huizen van bewaring oude cel ruimten opgeknapt die al lan ge tijd niet meer als cel dienst hebben gedaan, maar bijvoor beeld als opslagplaats qf spreekkamertje voor reclasse- ringsbeambten. Het is de be doeling dat de 250 noodcellep nog deze zomer in gebruik worden genomen. De contai nercellen zullen ten minste dienst doen tot de zomer van 1990, het jaar waarin enkele in aanbouw zijnde nieuwe gevan genissen en huizen van bewa ring gereed zullen zijn. De to tale kosten voor de realisering van de nieuwe noodcellen be dragen ruim 58 miljoen gul den. D slikt korting op politiesterkte IN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer is gisteren het morrend, alsnog akkoord gegaan met de korting op de ii erkte van de gemeentelijke politiekorpsen dit jaar met gemiddeld 1 procent. De liberalen onthielden met coalitiepartner CDA hun eun aan een motie van GPV en PPR waarin de regering werd jd af te zien van de korting over 1988. VVD-woordvoerder i'f ijkstal liet weten dat zijn fractie zorg blijft houden over het poli- nebeleid van minister Van Dijk van binnenlandse zaken. Hij put - :hter moed uit een kamerbreed aanvaarde motie, waarin de mi- et no!'ster 's opgelegd eerst overleg te voeren alvorens nieuwe forse tselijkerverdelingen in de politiesterkte door te voeren. Het VVD-be- uit alsnog akkoord te gaan met de korting op de gemeentelijke orpsen dit jaar is uiteindelijk ingegeven door het briefje van mi- Khe lijster Korthals Altes van justitie gisteren dat hij een door de Ka- eeosl; 'er aanvaarde motie inzake het cellentekort na eerdere onwil regeifch uitvoert. (ADVERTENTIE) KABINET ZEGT AKKOORD MET LSV NOG NIET OP AMSTERDAM De Lan delijke Specialisten Vere niging (LSV) zal ervoor moeten zorgen dat er aan zienlijk meer specialisten bij komen. De voorzitter van de Landelijke Vereni ging van Assistent-Ge neeskundigen (LVAG), E.R. Peters, zei dit gister avond in Amsterdam op de algemene ledenverga dering van de LVAG. Peters noemde uitbreiding van het aantal specialisten niet al leen nodig omdat zoveel jonge specialisten werkloos zijn of dreigen te worden, maar ook omdat het volgens hem de kwaliteit van de zorg ten goe de komt. Waarschijnlijk werkt het zelfs kostenbesparend, zei hij, want als er meer tijd is voor de patiënt, is er minder tijd nodig voor onnodige on derzoeken. Op het ogenblik zijn volgens Peters ongeveer 300 specialis ten werkloos (al doet een deel ervan ander werk op een zo genoemde „parkeerplaats"). Dan zijn er nog eens 1500 art sen die nog geen vervolgoplei ding hebben kunnen volgen en 700 werkloze huisartsen. De overheid en de LSV praten over een beperking van het aantal opleidingsplaatsen voor specialisten. De LVAG is het daar absoluut niet mee eens en vindt eerder een geringe uit breiding nodig. Als er meer assistenten in op leiding zijn kunnen ook hun werktijden normaler worden. Over de soms extreem lange werkweken die ze maken wordt al jarenlang geklaagd. Vorig jaar heeft de Tweede Kamer een wijziging in de Ar beidswet goedgekeurd die de werktijden van de assistenten regelt. Maar de financiering daarvan is nog steeds niet rond. Het kabinet zal het generaal akkoord met de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) niet per 1 juli opzeggen, zoals het van plan was. Dat is de uitkomst van het overleg dat de LSV gisteravond had met minister De Koning van socia le zaken en de staatssecretaris sen Dees van volksgezondheid en Evenhuis van economische zaken. De specialisten hebben zich in hun verzet tegen de verlaging van de vergoeding voor hun praktijkkosten en hun norm inkomen steeds op dit in 1984 gesloten akkoord beroepen. Afgelopen maandag sprak de president van de rechtbank in Den Haag uit dat het kabinet de overeenkomst eenzijdig kan opzeggen. De LSV heeft voor stelden gedaan waarover het kabinet zich nu gaat beraden. Volgende week maandag wordt het gesprek voortgezet. Staatssecretaris Dees (met bril) en minister De Koning hebben wel vertrouwen in het de LSV, waarvan de vertegenwoordigers aan de andere kant van de tafel zitten. 29 juni Prinses Margriet verricht verge zeld van mr. Pieter van Vollen hoven te Hilversum de officiële opening van het nieuwe NCRV- gebouw. 30 juni Mr. Pieter van Vollenhoven is in Warffum aanwezig bij de ope ning van het 23e Internationaal Folkloristisch Dansfestival „Op Roakeldais". waaraan wordt deelgenomen door 17 buiten landse dansgroepen uit alle we relddelen. )E KNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veel bezitters van een premiekoopwoning hebben grote kans dat zij de subsidie op hun huis niet zul len krijgen. Volgens de Vere niging Eigen Huis en enkele vooraanstaande projectontwik kelaars en bouwbedrijven gaat het zeker om duizenden men sen, die ieder tienduizenden guldens kunnen mislopen. Eigen Huis vraagt vandaag aan de Tweede Kamer om staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting tot de orde te roepen. De bewindsman moet de voorlopige premiebeschik king omzetten in een definitie ve, zodat iedereen die daarop recht heeft alsnog het geld binnen krijgt. Het is gebruike lijk dat de definitieve premie LEIDEN Door middel van echografie is het mogelijk om een ontstoken blindedarm di rect in beeld te brengen. De meeste aandoeningen die de symptomen van een blindedar montsteking bedrieglijk naboot sen kunnen bovendien met echo worden aangetoond. Echo grafie moet dan ook bij elke pa tiënt die verschijnselen van een blindedarmonsteking vertoont, toegepast worden. Dat meent de röntgenoloog J.B.C.M. Puylaert die morgen op dit onderwerp promoveert aan de Leidse universiteit. De diagnose blindedarmontsteking is doorgaans heel moeilijk te stellen Niet zelden worden er onnodige operaties verricht. Bo vendien komt het voor dat een ontsteking niet onderkend wordt en daardoor doorbreekt met kans op overlijden van de patiënt en bij vrouwen kans op onvruchtbaarheid en gevaar voor een eventueel bestaande zwangerschap. Vandaag promoveert P.S. Hiemstra aan de Leidse univer siteit op zijn proefschrift over immunologie. Hij toont aan dat immunoglobuline A een an tilichaam dat vooral voorkomt in de slijmvliezen het com plementsysteem van de afweer in het bloed kan activeren. Een bepaalde nieraandoening is daardoor beter te verklaren pas één of twee jaar na de aan koop wordt vastgesteld. Door een verscherpte regeling van Volkshuisvesting blijken de stichtingskosten van een huis vaak veel hoger dan eerder werd aangegeven, met als ge volg dat de koper een lagere premie krijgt of zelfs helemaal niets. De Raad van State heeft on* langs een zaak in het voordeel van een koper beslecht. Omdat het hier echter een voorlopig^ uitspraak betreft ziet het mi« nisterie echter geen aanleiding onmiddellijk van beleid te veranderen. Van Houten ambassadeur in Costa Riea DEN HAAG De voormalige ambassadeur in Parama ribo, D.J. van Houten (51), is benoemd tot ambassadeur in Costa Rica. Hij behartigt daar ook de Nederlandse be langen in Nicaragua, Belize, Honduras en El Salvador. Nederland trok Van Houten begin 1987 uit Suriname te rug, na een verzoek van de Surinaamse regering. Hij moest Paramaribo verlaten omdat hij zich schuldig zou hebben, gemaakt aan „ongeoorloofde inmenging in Suri naamse aangelegenheden". Hem werd met name kwalijk genomen een lijst met namen van slachtoffers van lege- racties naar Den Haag te hebben gestuurd. ontvangen'' Bel tussen 18.00 en 19.00. zaterdags tussen 14.0a.e-» 15.00 uur, teleloonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dexellde avoid nrij berjrgd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3