Ruim twee ton voor verkeerslichten Boekerslootlaan „Ikonobo dwingt je creatief over het leven na te denken" Speedboot gestolen Overvolle sporthal geniet van Jubilate Disco ontruimd na bommelding Ivertuin ingekocht rehoor voor actie 4Iolendwarsstraat if Geen villa bij Duivenvoorde Riolering voor woonboot bewoners minder kostbaar EIDEN OMGEVING GIN ■■-■■—«■■■Mi EeidaeSomattt WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINAL tyoo ;nie weg uit Alphen PHEN AAN DEN RIJN De 502 Her werkplaats van de Genie verdwijnt uit hen. Begin 1991 wordt de vestiging van- je een reorganisatie bij het Nationaal Lo- iek Commando opgeheven. Dit is giste- aan het personeel bekend gemaakt. De nilitairen worden overgeplaatst. De toe- :11st van de 90 burgerpersoneelsleden is i eker, gedwongen ontslagen lijken onver- jdelijk. Door het personeel is verslagen j.eageerd op de sluiting van de werkplaats 30 jaar in Alphen is gevëstigd. Het bur- personeel beraadt zich op acties. B en W Alphen hebben aan de staatssecretaris defensie hun ongerustheid over de rgenomen sluiting kenbaar gemaakt. De •ganisatie in de onderhoudssector van de lmacht gaat 520 banen kosten. Van de >n herstelwerkplaatsen moet alleen de :4hense worden gesloten. Vervanging commissie leden wordt mogelijk NOORDWIJK Er komt een proef in Noordwijk waarbij leden uit de scha- duwfracties de raadsleden in de com missies mogen vervangen. De gemeen teraad is hier gisteravond mee akkoord gegaan. Het plan hiertoe was ingediend door het Progressief Akkoord Noord- wijk (PAN) en al besproken in de com missie algemene bestuursaangelegenhe den. PAN wil hiermee de vertegen woordigers van de fracties ontlasten bij hun werk voor de gemeentëraad. Tij dens de gemeenteraad gisteravond bleek dat zowel het CDA als de VVD om principiële redenen weinig voelde voor het plan van het PAN. Om echter aan de noden van eenmansfracties te gemoet te komen ging men akkoord met een proef van twee jaar. OUDE WETERING Dieven hebben in de afgelopen week een speedboot met trailer gestolen vanaf een parkeerter rein aan de Plantage in Oude Wetering. De eigenaar deed gisteren aangifte van de vermissing van zijn boot, die de naam „Pluizeplukker" draagt. De speedboot, met een buitenboordmotor van 20 PK, stond op het terrein van wa tersportvereniging Braassemermeer. De dieven zijn er waarschijnlijk in geslaagd de trailer aan een auto te koppelen en konden er vervolgens eenvoudig mee wegrijden. De boot heeft een waarde van ruim 15.000 gulden. Water vrienden met 7000 diploma's LISSE In het zwembad De Lis werd gisteravond het zevenduizenste zwemdiploma van zwemvereniging De Watervrienden uitgereikt. Dat aantal is bereikt in twintig jaar. Jil Dekker uit Lisse was de 7000-ste en ontving het diplo ma uit handen van Sili Weijers. SASSENHEIM Een overvolle sporthal Cleynduin ge noot gisteravond van het zomerconcert van het Chr. Man nenkoor Jubilate. Er was een gevarieerd programma met behalve het koor de alt Reinata Heemskerk, bariton Marco Bakker en Louis van Dijk op de piano en Jan Veenje met keyboard. De leiding was zoals altijd in handen van Sander van Marion. Het koor trad afwisselend op met de solisten, terwijl deze ook soli met piano-begeleiding zongen. Louis van Dijk speelde enkele voortreffelijke improvisaties. Geopend werd door het koor met 'O Canada', verband houdende met concertreis in oktober naar Canada. Daarna volgende enkele gloedvol gezongen liederen uit een wat zwaarder repertoire, terwijl na de pauze het meer populaire genre werd vertolkt. Na 'You never walk alone' ook van Rodgers volgde een ovationeel applaus. NOORDWIJK Discotheek 't Zeepaardje aan De Grent in Noordwijk en enkele omliggende cafés zijn afgelopen nacht rond kwart voor één ontruimd vanwege een bommelding. De melding bleek later vals te zijn. De aankondiging dat er een bom geplaatst was in 't Zeepaardje kwam om drie minuten over half een binnen bij de brand weer in Leiden. De Noordwijkse politie besloot daarop om het etablissement en de omringende gelegenheden te ontruimen. Dat verliep volgens een woordvoerder van de politie zonder proble men. De straat werd afgezet en er was een brandweerwagen ter assistentie aanwezig. Er werd echter geen bom aangetroffen. De valse bommelding zal nader worden onderzocht. 0RDW IJK De Noord- gemeenteraad is gister akkoord gegaan met .regeling die de instand- M ding van de Overtuin vei- (telt. Over dit stukje grond en de Voorstraat, Wilhel- astraat en. de Heilige -- stweg is de laatste jaren al wat te doen geweest, feijèiding van dit voorstel -een plan voor de bouw m%-woningen op dit stukje p:| ofische dorpsgrond. Daar- 1f§ n Was een'grbot aantal be- i fen aangevoërd. Tenslotte :|f /erëenstemming verkregen rbij de gemeente en om- - lenden in de aankoop van stukje (300 vierkante me- participeerden. W. Wij ds (CDA) noemde de ge- den oplossing uniek. Wet- |der V. Salman, die een be- jrijk aandeel had gehad in iotstandkoming van de ge- jënlijk overeenkomst, ig van verschillende kan complimenten in deze liinfeest jize Agnes ÖRHOUT De Bond van J.éren, afdeling Voorhout, jdt met Huize Agnes morgen tuinfeest voor alle ouderen j Voorhout. Het feest begint 13.30 uur en duurt tot 17.00 Het feest is de afsluiting aarlijkse activiteiten. Er van activiteiten zoals 'Jen gooien, speerwerpen, Jen en een Rad van Avon- De tuin van Huize Agnes lëreikbaar via de Kerkweg I de linkerzijde van het be- fdencentrum. NOORDWIJK De ge meenteraad is gister avond met algemene stemmen akkoord ge gaan met de plaatsing van een volledige ver keerslichteninstallatie op de kruising van de Beek laan met Boekerslootlaan en Spoelhoorn. De vei ligheid van fietsers en voetgangers was het voornaamste argument om 205.000 gulden voor het plaatsen van de in stallatie beschikbaar te stellen. J. Willms (CDA) deelde mede dat zijn fractie akkoord zou gaan met het voorstel, hoewel hij persoonlijk wel enkele bedenkingen had te gen de plaatsing van de lich ten op de betrokken kruising. Twee van dergelijke installa ties dicht bij elkaar op de kruising Beeklaan/Herenweg staan ook verkeerslichten vond hij namelijk minder ge wenst. Het raadslid betreurde hét dat men destijds geen ge hoor had gegeven aan een suggestie van het CDA om de Bëeklaan te verleggen naar de buitenkant van het woon gebied. Willms zei blij te zijn voor de bewoners van het' Vinkeveld dat de verkeers lichten er komen. J. Smit (VVD) bleek van me ning dat er op de kruising in elk geval iets diende te ge beuren. Hij verklaarde door het raadsvoorstel in verwar ring te zijn gebracht. In de commissie voor verkeersza ken had hij gepleit voor het treffen van met elkaar sa menhangende maatregelen. Daarvan had hij in het rap port Analyse Verkeers Onge vallen Concentraties (AVOC) niets teruggevonden. In dit verband wees Smit erop dat op beveiligde oversteekplaat sen vrij vaak ongevallen ge beuren. Dit komt volgens hem onder meer door de toe nemende verkeerscriminali- teit zoals bijvoorbeeld het rij den door rood licht. De mas saliteit van dergelijke ver grijpen maken de kruispun ten onveilig. „Ik kan en wil de verantwoordelijkheid voor dergelijke gevaarlijke situaties niet dragen", aldus Smit. J.J. Voorham (PVDA) merk te op dat in de gemeenteraad een soort fobie bestond tegen de plaatsing van verkeers lichten. Haar fractie had al jaren gepleit voor plaatsing van een dergelijke installatie en zij had daarbij de steun gekregen van de wijkvereni- ging Vinkeveld en van de Noordwijkse ondernemers. A. van Rijnberk (Noordwijks Belang) hield het kort: „Ge woon doen". Wethouder V. Salman ver klaarde dat het plaatsen van de verkeerslichteninstallatie ongevallen onder het lang zaam verkeer moet voorko men. Begrip had hij voor de zorg van Smit. „De thans voorgestelde oplossing is ech ter landelijk gebruikelijk. Vergeleken met een jaar of vijf geleden is op het kruis punt in kwestie een nieuwe situatie ontstaan. En boven- dièn is het nu veel drukker. Vergelijkingen met andere kruispunten zijn moeilijk te maken. Het idee om de ver keerslichteninstallatie op de Beeklaan-Herenweg naar de Boekerslootlaan te verplaat sen en die kruising te ver vangen dbor een rotonde, was volgens de wethouder niet te realiseren. De aanleg zou zeker vier ton gaan kos ten. Uiteindelijk ging ook J. Smit, zij het met enkele kanttekeningen, met het raadsvoorstel akkoord. GEEN BESLUIT OVER ONTSLUITING lltEUW PARKEERTERREIN geli Tï ng lSSENHEIM Bewó- s van de Molendwars- lat vonden gisteravond kaïoor voor hun actie te- ereli de komst van nog ïcorjer verkeer naar hun fjjs meter brede straat. zou gebeuren als het Alk uwe parkeerterrein Schfi de Digros-supermarkt deze straat zou worden sloten. Gisteravond •d het plan hiertoe afgehouden door de er imissie verkeer. De ge- erite Sasenheim gaat h met de supermarkt aknaden op alternatieven. renros wilde de 28 nieuwe cèerplaatsen op het terrein pa het voormalige garagebe- Van Santen BV via een w en afrit aan de Molend- Tsstraat bereikbaar, maken. en uitgang van dit ter- an de smalle Molend- e sstraat zóu óverlast geven de bewoners en zou de igheid vah de jeugd in deze at - met een 3-tegels breed allerminst ten goede ïën. De bèwöners, die al ja-' te kampen hebben met rlast van het verkeer uit t.e richtingen, bleken er ■stander van te zijn de hui toegang van het parkeer- ein aan de Concordiastraat handhaven en verbreden rdoor aansluiting op hun at vermeden zou kunnen den. Mevrouw A. van der ,ist die als, woordvoerster de verontruste buurtbe- ïers optrad voerde aan j'ral te willen pleiten voor veiligheid van de buiten- ende kinderen. Ook de e{e koverlast die zou ontstaan ^r, uitlaatgassen van optrek kende auto's baarde haar dui delijk zorgen. Hoewel burgemeester A. Kret zwichtte voor het verzoek, om de besluitvorming voorlopig uit te stellen en in overleg met Digros te bekijken of er aan het voorstel van de buurtbe woners toch niet de voorkeur gegeven moet worden. Ook hield de verkeerscommis- sie zich gisteravond bezig met de verkeerssituatie op de pa rallel aan de Van Pallandtlaan lopende ventweg. Er wordt van déze weg veelvuldig ge bruik gemaakt tijdens de spits uren om de file op de Van Pal landtlaan te vermijden. P. Zwaan attendeerde de ver- keerscommissie op het gevaar van hardrijdende auto's op deze ventweg. „Het is eer sluis, met al die geparkeerde wagens en spelende kinde ren." De leden van de ver- keerscommissie waren una niem van mening dat door het' aanbrengen van verkeersver- tragende drempels de proble men ter plaatse opgeheven kunnen worden. itwijk wil 1A - burgemeester rWIJK Katwijk wil een - |A. burgemeester. Dat staat "Hde profielschets voor een iwe burgèméester die mor- ÜD wond in de Katwijkse ge- e r nteraad wordt besproken. ,ejider moet de burgemeester j°n8er dan 40 iaar zijn eh stens twee ambtsperioden zes jaar in de gemeente nen voltooien. De nieuwe [emeester moet over goede s. uurlijke kwaliteiten be kken. Ook moet hij of zij J een brede belangstelling Le >en en betrokkenheid bij maatschappelijke en ker- >or jke leven in de gemeente en ivijk. Haring voor burgemeester Bos De Katwijkse burgemeester C. Bos heeft gistermiddag „burgemeestersharing" aangeboden gekre gen door de gezamenlijke lokale groot- en kleinhandelaren. Dit gebeurde in navolging van de Koni- ginneharing die jaarlijks aan de vorstin wordt aangeboden. De burgemeestersharing was op Hol landse wijze gevangen, gekaakt en verwerkt en door Katwijkse vaklieden geselecteerd. Bos liet zich de haring dan ook goed smaken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Gehoorzame huishond De Noordwijkse Nelly Feijtes-Booy (foto) begint vrijdag 1 juli met de cursus „Gehoorzame Huis hond". De lessen hebben plaats op een terrein van de mr. dr. Willem van den Berghstichting. Mevrouw Feijtes heeft dit initiatief genomen omdat zij zich ergert aan de overlast die door honden wordt veroorzaakt. Punten van ergernis zijn onder meer1 de poep op straat en joggers die worden achtervolgd door loslopende honden. „Een hond die luistert is niemand tot last", zo redeneert de Noordwijkse. In de training wordt de nadruk gelegd op de gehoorzaamheid van de hond in de praktijk van alledag. De trainingen zijn ontwikkeld door dp Landelijke Vereneniging tot bescher ming van Dieren. Voor meer informatie: telefoon 01719-20229. FOTO: PR VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten moet niet meewerken aan de bouw van een nieuwe villa op het landgoed Dui venvoorde in Voorscho ten. Dat schrijft de Werk groep Milieubeheer Lei den in een brief aan het Voorschotense college van burgemeester en wethou ders. De brief aan het col lege is mede ondertekend door de Vereniging voor Vogelbescherming 's-Gra- venhage en omstreken, de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming 's-Gravenhage en omstre ken, de Stichting het Zuidhollands Landschap en de Zuidhollandse Mi lieufederatie. De Stichting Duivenvoorde heeft de gemeente Voorscho ten onlangs vergunning ge vraagd om een nieuwe diens twoning op het landgoed neer te mogen zetten. Volgens de vijf natuurbeschermingsorga nisaties is er echter helemaal geen nieuwe dienstwoning, door hen aangeduid als een villa, nodig. „Er staan daar na melijk al twee dienstwonin gen, die van de bosbaas en die van de jachtopzichter. Boven dien vergadert het bestuur van de Stichting al regelmatig op het kasteel. En daar komt de kantoorruimte van de secreta ris-rentmeester in Wouden berg dan ook nog bij. De nieu we woning zou aan al deze be- stuurs- en beheersruimte voor de Stichting niet meer dan één of twee werkkamers toevoe gen. Die ruimte moet toch makkelijk ergens anders ge vonden kunnen worden, in de bestaande gebouwen of buiten het landgoed", vinden de mi lieugroepen. De gemeente gaat in tegen het eigen beleid als de bouw van de villa wordt toegestaan, stel len de organisaties. Het be stemmingsplan voor Duiven voorde en omgeving geeft aan dat activiteiten gericht moeten zijn op het behouden en verrij ken van natuur en landschap, en dat er niets meer mag worden gebouwd. De nieuwe dienstwoning staat gepland in de grote open, door monumen tale boomgroepen omgeven „uitzichtruimte" vóór het kas teel Duivenvoorde. Dat is een deel van het landelijk gebied dat toch al sterk onder stede lijke druk staat De briefschrij vers lat^n verder doorscheme ren dat zij hebben begrepen dat de dienstwoning in feite niets anders is dan een nieuwe villa is voor de voorzitter van de Stichting Duivenvoorde. „We gaan voorlopig echter uit van de argumenten die de Stichting officieel gebruikt om hier een nieuwe woning te la ten neerzetten en die vinden wij verre van overtuigend. De gemeente Voorschoten zou daar niet in mogen trappen", aldus de milieubeschermers. VALKENBURG De ge meente Valkenburg komt de woonbootbewoners aan de Voorschoterweg tege- moed bij de aansluiting van hun woonboten op de riolering. De gemeente neemt de kosten op zich van de noodzakelijke aan schaf van een pomp. Deze kost 3.200 gulden. Hier door worden de kosten voor iedere bewoner die aanvankelijk 7000 bedroe gen, belangrijk omlaag gebracht. Aldus wethou der M.J. Vos gisteravond tijdens de commissie fi nanciën. Tijdens een eerder gehouden hoorzitting was gebleken, dat de bewoners een gratis aan sluiting van Valkenburg ver langen. Tijdens het spreek recht hield bewoner P. Toor- enburg de commissie voor dat veel bewoners al moeite ge noeg hebben om hun hypo theek op de boten té betalen. Het merendeel van de com missie sprak zijn voldoening uit met de tegemoetkoming van de gemeente. De flatwoningen op de hoek Middenweg-Costellumplein krijgen een automatische deurvergrendeling met bei- drukkers en tevens een spreek- en luisterverbinding. Daarmee moet worden voor komen dat iemand zich onge wenst in de flat kan begeven. De commissie trok gisteravond 3.750 gulden uit voor dit doel. VOORSCHOTENSE CATHERINE WILLEMS: VOORSCHOTEN Wie denkt dat Ikonobo de be naming is van een lekkere sprits of een Oosters zoutje heeft het mis. Ikonobo is de kunst van het traditio neel Japanse bloemschik ken die al 1200 jaar oud is. Catherine Willems (55) uit Voorschoten weet er alles van. In de afgelopen jaren behaalde ze een stapeltje Japanse diploma's en ze mag zich naar Oosterse begrippen assistent-pro fessor noemen. Tot don derdag 30 juni is er een expositie van Ikonobo bloemstukken van haar hand in de hal van het ministerie van binnen landse zaken te zien. „Jammer dat de drempel van het ministerie zo hoog is. Men sen durven bijna niet naar bin nen, omdat ze denken dat er al leen maar ijverige ambtenaren zitten te ploeteren en er verder niks leuks gebeurt", aldus Ca therine, die deze vorm van kunst al bijna 20 jaar beoefent. In haar huis staat vooral Japan se spullen. Poppen in kleder dracht, gekleurde waaiers, vier Oosterse stapstenen met jaarge tijden en een Japanse lantaarn uit Bussum. In de woonkamer staat een opvallende tafel met bloemstuk. „Japanners nemen altijd een paar minuten de tijd om dat even in zich op te ne men. Ze zeggen niets en probe ren te ontdekken wat de schep per er mee heeft bedoeld. Elke bloem, elke groep van bloemen en takken geven een bepaalde gedachte weer", zegt mevrouw Willems. „Dit stuk heet Modern Japans Ballet. Ik heb er giste ren de hele avond over ge daan". De schikking is inder daad bijzonder sierlijk. Hobby Tóen Catherine Willems een jaar of twintig geleden zocht naér een leuke hobby, kwam ze eerst tèrecht op een stenen- beurs in Den Haag. Ze keek haar ogen uit en dacht dat is het. Aan de overkant van de straat werden op hetzelfde mo ment fraaie Ikebana bloem stukken tentoongesteld. Daar moest ze dus ook even een kijk je nemen. „Ik was direct hele maal van slag af. Alle bloem stukken hadden een naam. Er was er eentje dat heette „Boe- renkindertjes", een mandje met margrietjes. Toen dacht ik als je met zo weinig materiaal en woorden zoveel kunt zeggen, dan is dat kunst die niet eens veel hoeft te kosten". Het duur de niet lang of ik werd lid van de Nederlandse Ikebanaclub en heb vervolgens zeven jaar les genomen aan de O'Hara school. Zoals je ook in de schilderkunst verschillende scholen hebt, is O'Hara een van de ruim veertig stijlen binnen de Ikebana. Na een paar jaar vond ik Ikonobo, de oudste school, veel interes santer. Toen heb ik opnieuw een avond per week zeven jaar lang geleerd om deze bloem schikkunst een beetje onder de knie te krijgen. Mijn diploma is in Kyoto ondertekend door Se- n'ei Ikonobo. Hij is de vijfen veertigste generatie na grond legger Sen-ei. Ik ben ook twee keer naar de grootste Ikonobo- school in Kyoto geweest. Voor mij een soort bedevaartsoord". Toen de kunstenares net be voegd was tot het geven van Ikonobo lessen werd ze vaak Catherine Willems: „De Japanner probeert vanwege het lijnen spel met de takken en bloemen ruimte te scheppen". FOTO: MILAN KONVALINKA geplaagd door slapeloze nach- meenteplantsoenen af. Geen ten. Niet vanwege vervelende container was er veilig. Snoeide leerlingen, maar het altijd maar iemand een boom, dan kon ik zoeken naar geschikt Ikonobo- wekenlang vooruit. Nu weten materiaal. Catherine Willems: de mensen me te vinden en heb „In het voor- en najaar, als ik goede contacten met tuinders mensen hun tuin een grote en de plantsoenendienst van beurt gaven, struinde ik uren- Voorburg, lang tuinen, volkstuinen en ge- „De Nederlandse en Japanse bloemschikkingen onderschei den zich van elkaar", adus Ca therine Willems. „Westerlingen leggen zich erop toe om met bloemen ruimten te vullen, de Japanner probeert juist vanwe ge het lijnenspel met de takken en bloemen ruimte te scheppen. Ikeru is leven, bana is bloem. Creatief Het Ikonobo heeft heel veel re gels waaraan schikkers zich hebben te houden. Dat hoeft echter niet ten koste te gaan van de creativiteit. De lengten van de takken zijn bepaald en elke schikking is altijd volgens een asymetrische driehoek op gebouwd, die de drieëenheid aarde, mens en hemel voor stelt". Bloemisten ziin over het alge meen niet zo blij met de Ikono- bo-leer. De leerlingen kopen bloemen of takken per stuk en dat zet geen zoden aan de dijk. Een bloemstuk kost nog geen vier gulden. „Als ik bij de bloe mist om drie professor blauw Irissen vraag, een speciaal soort, dan vinden ze me lastig. Ik ben er voor dat bloemen in ons land per stuk worden ver kocht Ondanks dat veel stu denten aan de tuinbouwscholen interesse hebben in Ikebana, wordt het niet onderwezen om dat het in de handel commer cieel geen succes is. Het is triest, maar in ons land wint het kapitaal het van de kunst". Voorlopig verdient mevrouw Willems wat met het lesgeven in haar verbouwde garage ach terin de tuin. Zes lessen van minimaal anderhalf uur kosten 75 gulden. „De instelling van een huisvrouw die Ikonobo er- eventjes-bij-doet is niet goed. Mensen die over het leven na denken en veel hebben gereisd, brengen het er goed van af en taan meestal een paar jaar oor. Ikonobo dwingt je creatief over het leven na te denken". Catherine Willems exposeert tot en met donderdag 30 juni enkele bloemstukken in de ten toonstellingshal van het minis terie van binnenlandse zaken, Schedeldoekshaven 200 in Den Haag. De toegang is gratis en mensen kunnen er op werkda gen terecht van 8.00 tot 19.0Q uur. Voor meer informatie ovei; Ikonobo cursussen: C. Willems, Papelaan 53, Voorschoten, tele foon 01717-3679. JOËL BATENBURGf

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13