ïcidócSouAOtit Leiden overweegt bezwaar tegen lokatie van Flowercenter STAD OMGEVING Je kunt van Leiden nu eenmaal geen compleet pretpark maken Noodhandlamp AMBTENAAR DE RAAT DEELT LAATSTE VERGUNNINGEN UIT PROJECTONTWIKKELAAR: Alle aandacht voor ontwikkeling Schuttersveld r pand van de stichting Research voor „Eerst afmaken waar je mee bezig LEIDEN Leiden moet eerst zorgen dat het Schutters veld tot ontwikke ling is gebracht, voordat het andere gronden in Leiden aanbiedt voor kan toorruimte. Die kritiek liet direc teur A. Swaak gis termiddag horen bij het slaan van de eerste paal voor een r Beleid op het Schuttersveld, bent", zo meende Swaak. „De verdeel- en heerspolitiek werkt nadelig. Het is geen goede zaak om op verschillende plaatsen bouwgrond aan te bieden, zo als nu gebeurt bij de Kanaalweg en naast Holiday Inn. Het is beter om eerst het Schuttersveld alle aandacht te geven. Je be gint toch ook niet een nieuw boek te schrijven als je nog met een andere bezig bent", aldus Swaak. Wethouder J. Fase, die de eerste paal sloeg, vond dat de ge meente ondernemers de keuze moest laten: „Een ondernemer die het niet prettig vindt zich te vestigen op het Schuttersveld, vindt het misschien wel leuk bij de Kanaalweg". Swaak, die met Erica diverse projecten onder handen heeft op het Schutters veld, is bang dat met de verschillende lokaties ondernemers te gen elkaar worden uitgespeeld. Dat leidt er volgens hem toe dat ze kiezen voor goedkope projecten. „Over tien jaar is het armoe de", aldus Swaak, daarbij verwijzend naar het gebouw van de NBBS op het Schuttersveld. „Het is toch ook in het belang van Leiden dat er mooie gebouwen worden neergezet". Het nieuwe gebouw van de stichting Research voor Beleid aan de Schipholweg, dat ook door Erica wordt ontwikkeld, moet april volgend jaar klaar zijn. Het pand zal zes verdiepingen tel len en heeft een oppervlakte van 4.000 vierkante meter. Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden bijgeleverd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen I maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 I (voor controle Stuur als dank de noodhandlamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar JNZ I Leidse Courant. Antwoordnummer 998.25$ VD Den Haae. VTjpieZS 1 I1 WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA H etser (35) mishandeld DEN Een 35-jarige fietser uit Leiden is gis- chtend door een automobilist mishandeld. De mobilist stond bij de fietsstrook op de Lam- markt om voorrang te verlenen aan het auto- ceer dat over de Langegracht reed. Hij zag bij de Leidenaar die samen met een ander het fietspad reed over het hoofd. Deze moes- laardoor scherp uitwijken om de auto te passe- De ene fietser raakte daardoor uit balans en daarbij een klap op de motorkap van de auto. utomobilist wond zich daar zo over op dat hij etser een honderd meter verder opwachtte en auto daarbij dwars over het fietspad plaatste. Ie daarop volgende woordenwisseling gaf hij ietser twee stompen op zijn kaak. Toen het itoffer hem een klap teruggaf, kreeg hij nog stomp op zijn neus. Hij moest zich met een ge en neus onder doktersbehandeling stellen in Jiaconessenziekenhuis. Het signalement en het eken van de automobilist is bij de politie be- Steigers weggenomen LEIDEN Onbe kenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag stei germateriaal gesto len van een bouw terrein aan de Ke- nauweg in Stevens hof. In totaal heeft het materiaal een waarde van vijftig duizend gulden. Volgens de aanne mer moet er een fikse vrachtwagen aan te pas zijn ge komen om de stei gers te vervoeren. Vechtpartij LEIDEN Een 18-jarige scholier uit Koudekerk is vannacht licht ge wond aan bovenarm en hoofd ge raakt bij een vechtpartij op de Lan- gebrug. De confrontatie begon rond één uur na afloop van een school feest. De Koudekerker fietste tegen een 18-jarige Leidenaar op, die zo kwaad werd dat hij een stoel van een nabijgelegen terras pakte en daarmee op de Koudekerker ins loeg. Vier medescholieren kwamen hem daarop te hulp, waarop yer- volgens ook een metgezel van de Leidenaar zich met de schermutse lingen ging bemoeien. Bij de vecht partij vielen over en weer klappen. De politie heeft de vechtersbazen naar het bureau meegenomen om af te koelen. Geen bezwaar tegen magazijnen van C&A LEIDEN De magazijnen van C&A aan de Vrouwenkerkkoorstraat zijn niet in strijd met het bestemmingsplan en mogen daar dus blij ven. Die uitspraak heeft Raad van State ge daan in het geschil tussen buurtvereniging Maredorp en de gemeente Leiden. Het hoger beroep van Maredorp is daarmee verworpen. De gemeente had het grootwinkelbedrijf toe stemming gegeven om aan de Vrouwenkerk koorstraat magazijnen te vestigen. Volgens de buurtvereniging is dat in strijd met het be stemmingsplan. Bovendien zou er een blinde muur ontstaan die de onveiligheid vergrootte en het verblijfsklimaat ernstig aantastte. Raad van State vindt echter dat de verlichte poster- bakken aan de muur het effect van een win- keletalège benaderen en noemt de bezwaren onvoldoende onderbouwd. CD's gestolen Mooie aardbeien LEIDEN Uit een kledingbedrijf aan de Rooseveltstraat is in de nacht van maandag op dins dag een bedrag van 2300 gulden gesto len, duizend CD's en een handtas met een geldbedrag van ongeveer 150 gul den. De dader is binnengekomen met een sleutelbos die de dag daarvoor uit de auto van een werknemer was ontvreemd. Ook wist hij de alarmin stallatie uit te scha kelen. LEIDEN Een winkelier op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmer straat werd gisteren rade loos van het volume waar mee een marktkoopman zijn „mooie éarrebeie" aan prees. Hij wendde zich ten einde raad tot de politie. Die wist met de klacht geen raad, mede omdat de wet op de geluidhinder geen enkel houvast biedt. Wel heeft men de klacht doorgegeven aan de ambtenaren die ver antwoordelijk zijn voor de Leidse markt. Zaterdag zal tijdens de markt moeten blijken of de koopman op verzoek een toontje lager gaat zingen. Bouwvakker gewond na val van steiger LEIDEN Een 43- jarige bouwvakker uit Hardinxveld- Giessendam is giste ren gewond geraakt bij een val van vier en een halve meter. De man viel door onbekende oorzaak van een steiger bij de nieuwbouw van een hotel aan de Haagse Schouwweg. Hij is met verwon dingen aan hoofd, wang en hals naar het Academisch zie kenhuis gebracht. Stadskaarten uit automaat LEIDEN In navol- ging van Zoetermeer en Dordrecht krijgt Leiden binnenkort stadskaart-automaten. Wethouder J. Fase van economische za ken zal maandag 4 juli de eerste automaat of ficieel in gebruik stel len. Deze wordt geïn stalleerd aan de gevel van het VVV-kantoor op het Stationsplein. Meer van dergelijke automaten worden ge plaatst naast de be staande plattegrond- kasten. uderen voelen ts voor rganisatie DEN Veel ouderen verontrust over de nen van de gemeente het ouderenbeleid te ganiseren. n zijn heel tevreden met huidige beleid, dus begrij- niet waarom dat ineens nderd moet worden. Bo- lien hebben de ouderen ite met de „onbegrijpelijke tenarentaal". Dit bleek iren tijdens de derde en ite inspraakbijeenkomst de nota „ouderenbeleid in eging" in het Lorentzhof. houder De La Mar verde- e daar zijn nota voor een iek van ongeveer 60 oude- e nota wordt het plan aan- indigd om het Diensten rum Gecoördineerd Be- ienwerk (DGB) te vervan- door een zogenaamd pro- lureau. Dat projectbureau zich alleen bezig moeten ien met organisatie en be- van ouderenvoorzienin- De uitvoerende taken en overgedragen moeten ien aan de Stichting Wel en het Maatschappelijk k Leiden. Volgens de nota gt het DGB „een schaap vijf poten" te worden .dat el taken op zich neemt. En terwijl er voor een aantal zieningen al reguliere in- ingen bestaan die die ta- over horen te nemen. I mag dan wel een schaap vijf poten zijn, maar wel je die uitstekend functio- t", verklaarde P. Walter, zitter van de Leidse afde- van de Katholieke Bond Ouderen. „Wij hebben maal geen behoefte aan zogenaamde beweging in ouderenbeleid", aanwezigen maakte zich al zorgen over de veran- nde rol van de diensten- ra. Een vertegenwoordig- van het dienstencentrum de Lorentzkade voorzag al de taak die het diensten rum in de loop der jaren t gekregen, nooit overge- en kan worden door regu- 1 maatschappelijke instel- >n als Stichting Welzijn en maatschappelijk werk. afschuiven naar die in- ingen werkt niet Als daar bordje op de muur hangt „ik heb spreekuur", dan en ze gewoon niet. houder De La Mar pro- de na de kritiek uit te leg- dat de dienstencentra niet en verdwijnen, maar dat illeen een andere functie en krijgen. De aanwezi- waren maar weinig onder ndruk van zijn verweer, s omdat er veel onbegrip ond. VESTIGING IN RIJNSBURG IN STRIJD MET STREEKPLAN LEIDEN Leiden overweegt een bezwaar schrift in te dienen te gen de bouw van een nieuw onderkomen van het Flowercenter in Rijnsburg. De verhui zing van het Flowercen ter van Leiden naar een terrein bij de Rijnsburg- se bloemenveiling Flora zou in strijd zijn met het streekplan Zuid-Hol land-West. Daarin staat dat dergelijke grootscha lige kantoren in de stad Leiden gevestigd moeten worden en niet' in de omringende ge meenten. De zaak is nog niet in het college van B en W besproken, maar volgens wethouder J.Fa se (economische zaken) is er veel voor het indie nen van een bezwaar schrift te zeggen. De besturen van de organi saties die nu nog aan de Plesmanlaan zijn gevestigd, besloten vrijdagavond in principe voor Rijnsburg te kiezen. Het Flowercenter, dat de huidige ruimte moet afstaan aan verhuurder Oli vetti, had de keuze uit vier lokaties: Rijnsburg, Oegst- geest en twee in Leiden (Business Center Schutters veld en het terrein naast Ho liday Inn). Wethouder Fase is verrast door de keuze voor Rijns burg. „De werkgroep die een en ander voorbereidde, was voor vestiging in Leiden. We hadden als gemeente met de werkgroep de loka ties doorgenomen. Ook het personeel wilde in Leiden blijven en zag het Schutters veld wel zitten". Ze beaamt dat de keuze in strijd is met het streekplan. „Je kunt je afvragen wat de waarde van zo'n streekplan dan nog is". Voor de vestiging in Rijns burg is een wijziging van het bestemmingsplan nodig, om dat de beoogde grond een agrarische bestemming heeft. Leiden zou tegen die wijziging bezwaar kunnen maken. De vennootschap Kantorencomplex Schutters veld Leiden, een groep par ticuliere beleggers die inves teren in kantoren en het ho tel op het Schuttersveld, heeft aangekondigd dat te zullen doen. Een lange be roepsprocedure zou het Flo wer Center slecht uitkomen, want de verhuizing moet halverwege volgend jaar plaats vinden. Enkele jaren geleden maak te Leiden ook bezwaar tegen de komst van een meubel boulevard in Leiderdorp. Dat bezwaar is uiteindelijk om procedurele redenen af gewezen. Leidse echtparen feestelijk ontvangen Een groep Leidse echtparen, allemaal dit rond langs het domein van een deel van jaar 60 of 65 jaar getrouwd, is gisteren het college: de tweede verdieping van het feestelijk ontvangen door burgemeester C. stadhuis waar ook hij zijn werkkamer Goekoop. De burgemeester leidde hen heeft. Na de vertoning van een film over LEIDEN De telefoon op kamer 111 van het stadhuis rinkelt met de regelmaat van een klok. Hoe zit dat met een ver gunning om bier op straat te mogen verko pen? Waar zitten de Gol den Ten-casino's in Lei den? Mag je zo maar een spandoek over de Haar lemmerstraat hangen? Het bureau Bijzondere Wetten van de gemeente Leiden heeft overal een antwoord op. Dat bureau wordt al sinds jaar en dag bemand door één man: P. de Raat. Kroegbazen die een uurtje langer open willen blijven en organisatoren van ballon wedstrijden, ze zijn de afgelo pen jaren allemaal wel eens bij De Raat langs geweest. Binnenkort zullen ze zich tot andere afdelingen moeten wenden, want de vraagbaak op het gebied van vergunnin gen en ontheffingen gaat 1 augustus op 60-jarige leeftijd met de VUT. Vrijdag 1 juli is het afscheid. Met het vertrek van De Raat komt er ook een einde aan het bureau Bijzondere Wet ten, dat is ondergebracht bij de directie Bestuurlijke en Juridische Aangelegenheden. Dat plan tot opheffing be staat al jaren, maar probleem was dat geen enkele afdeling zat te springen om een van de taken over te nemen. Met het vertrek van De Raat komt het er nu toch van, maar hoe de werkzaamheden verdeeld zullen worden is nog steeds niet duidelijk. „Ei genlijk zou ik me er niet meer druk om moeten ma ken, maar ik ben toch wel een beetje bezorgd om hoe het straks zal gaan als ik weg ben", zegt De Raat met een lichte frons. Dat niemand in ambtelijke kringen zit te wachten om een van de taken van De Raat over te nemen is begrij pelijk. Het terrein van plaat selijke vergunningen en ont heffingen zit vol zwarte ga ten, valkuilen en boze bur gers die zich benadeeld voe kan niet alleen de belangen van burgers schaden, ook op sporingsambtenaren weten dan mogelijk niet meer waar ze aan toe zijn. „Het is ge vaarlijk om tegen iemand te zeggen: nou, dat kan wel, ter wijl opsporingambtenaren zo als politie, de dierenbescher ming en de drank- en hore- cainspectie ervan uitgaan dat het niet kan. Stappen die mensen hier de volgende dag binnen en zeggen: je zei dat het mocht, maar mijn spullen zijn in beslag genomen. Ik houd dan wel het administra tief toezicht, maar het prak tisch toezicht is net zo be langrijk". De Raat beseft dat er tegen woordig in de chaos van re gels en wetten er voor veel burgers geen begrijpen meer aan is. „Ik ben ook altijd be reid om alles uit te leggen. Het is voor iemand die hier een café begint ook moeilijk te begrijpen dat hij om twaalf uur dicht moet, terwijl een café twee straten verderop wel langer open mag blijven. Dat heeft dan te maken met het bestemmingsplan, waarin een maximaal aantal cafés per wijk is opgenomen. Maar dat weet niet iedereen. Ik probeer altijd met redelijk praten een oplossing te vin den, of mensen duidelijk te maken dat iets echt niet kan". Met het vertrek van De Raat verdwijnt ook een ambtenaar die de wegen in het stadhuis en het stadsbouwhuis kent. Niet zelden wenden Leide- naars zich bij problemen tot De Raat omdat de meeste wetten voor de burgers al snel bijzonder zijn. Als hij ze zelf niet kon helpen, wist De Raat ze wel door te verwij zen. „Door de toenemende verzelfstandiging van de ver- schilende directies is het overzicht een beetje zoek ge raakt. Er zijn nog maar wei nig ambtenaren die weten waar een bepaalde zaak thuis hoort". Zelf heeft hij het con tact met de mensen als een van de prettigste kanten van het werk ervaren. „De com municatie met de burgers heeft hier, dacht ik, altijd goed gewerkt. Het komt hooguit twee maal'per jaar voor dat mensen hier echt ziedend worden". PAUL VAN DER BIJL Leiden in de raadzaal werd de middag be sloten met een muzikaal programma ver zorgd door het trio Dorien Mijksenaar. FOTO: WIM VAN NOORT len. Om daarin de weg te we ten is „Fingerspitzengefühl" een vereiste. De Raat heeft dat gevoel door vele jaren er varing in de vingertoppen gekregen. „Een beetje schikken en schuiven op een manier dat iedereen zo veel mogelijk aan zijn trekken komt", zo om schrijft hij het werk dat hij gedurende het grootste deel van zijn 34-jarig dienstver band heeft gedaan. In sep tember 1954 kwam hij na een kortstonding verblijf op de gemeentesecretarie van Zwammerdam naar het stad huis in Leiden, waar hij op de afdeling algemene zaken belandde. Die afdeling werd in de loop der jaren steeds verder opgesplitst en uitein delijk vormde De Raat in zijn eentje het bureau Bijzondere Wetten. Soepel De wetten en vergunningen waar De Raat dagelijks mee te maken heeft zijn bijvoor beeld de drank- en horeca- wet, de wet op de kansspelen, de algemene plaatselijke ver ordening (APV) en ventver gunningen. Leidenaars die iets willen exploiteren of or ganiseren waarvoor een ver gunning nodig is, krijgen vol gens De Raat zoveel mogelijk meewerking. „We proberen de wetten en regels zo soepel mogelijk te hanteren. We proberen iedereen zoveel mogelijk te laten doen, maar er zijn grenzen. Je kunt van de stad nu eenmaal geen pretpark maken". Daarom: aan de ene kant een soepele opstelling, aan de an dere kant wel duidelijkheid, zo luidt het parool van De Raat. „Je moet helder de grenzen aangeven. Voor bij voorbeeld caféhouders heb ben we die duidelijk gesteld. Als ze twee keer binnen een half jaar door de politie be trapt zijn op het niet naleven van de sluitingstijden, zijn ze drie maanden hun ontheffing kwijt. Dat gaat dan zonder pardon. Ze hebben het er zelf naar gemaakt, ze kunnen niet zeggen dat ze het niet wisten. Kijk, als één iets doet zonder dat daar tegen opge treden wordt, dan doen ze het binnen de kortste keren allemaal. Het is net als met te hard rijden. Dan moet je op treden. De belangen van de binnenstadbewoner mag je niet uit het oog verliezen". De Raat heeft dan ook gere geld contact met het politie bureau aan de Langegracht,' om te horen wie er „ondeu gend" zijn en wie niet. De grenzen worden door de politiek vastgesteld, maar volgens De Raat sluiten die niet altijd aan bij de praktijk. „De voeling tussen politiek en praktijk is er wel eens niet. Die gemeenteraad is toch een apart wereldje". De scheidende ambtenaar is ook behoorlijk autonoom op zijn gebied. Iets regelen voor een vriendje van een wethouder zit er niet in. „Als mensen hier hun zin niet krijgen zeg gen ze wel eens: wacht maar, ik stap naar de wethouder. Dan zitten ze binnen tien mi nuten toch weer hier, of je hoort er nooit meer wat van". Opsporing Een al te vrije interpretatie van wettey en verordeningen De Raat: „Een beetje schikken en schuiven zodat iedereen aan zijn trekken komt". FOTO: TEJO RINGERS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11