Brandweer wil bouwer kazerne aanspreken STAD OMGEVING Nieuwe alternatieven voor extra woningen P ersoneel stemt in met voorwaarden nutsbedrijf os alarm: 3>0 gulden Rijnsburgerweg drie weken afgesloten Geen compensatie voor hinder kermis Schrijfmap met calculator h/gra.ir DINSDAG 28 JUNI 1988 PAGINA 9 221 sselaar beticht SP van valse voorlichting HlrttU/M I 1 11 i )EN Wethouder tiaar (volkshuisvesting) de Soeialistiese Partij be- van valse voorlichting bij ctie „Bouwen op groen? niet doen!". Hij had ge- 1 hoe medewerkers aan tie in de Donkersteeg te- mensen hadden gezegd :N zij hun handtekening Ji ten zetten „als zij voor lice fur behoud van volkstuinen J$of!icn '- °m welke volkstui- (tussen de Merenwijk en fillem de Zwijgerlaan) het werd daarbij volgens hem 'aigezegd. ogelijt ter [P kreeg gisteravond tij een gecombineerde com- evergadering nogal wat kritiek te verduren op ge noemde actie. W. Hettinga (CDA) sprak van „een goed koop electoraal succesje" en wethouder Tesselaar consta teerde dat de SP zich „op het bescheiden borstkastje" sloeg. Hij hekelde de samenwerking van de SP met beter gesitueer den in Oegstgeest in de actie tegen bebouwing van de Leid- se Hout. „Een combinatie van sociale bewogenheid die zijn weerga niet kende", luidde zijn ironische oordeel. Tesselaar zelf kreeg vooral van het CDA het verwijt naar zijn hoofd geslingerd dat de inspraakprocedure rond de „inbreidingsplannen" te wen- sen over had gelaten. „De on- derbouwing van de plannen was onvoldoende en heeft on nodig veel irritatie en emoties opgeroepen", aldus W. Hettin ga. PvdA, Links Leiden en D66 hadden slechts op onder geschikte punten kritiek op de procedure. „Het lijkt wel of je het niet goed kunt doen", von den zowel wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) als Tes selaar. De wethouder zei dat de ge meente met opzet niet vooraf met bewoners had overlegd over de bouwplannen en vond het niet verkeerd dat de ge meente eigendomsrechten van bepaalde bewoners heeft gene geerd. Nieuwbouw Scylla in Cathrijnestraat LEIDEN Scylla krijgt een ge heel nieuw onderkomen op de plaats van de huidige sportzaal aan de Cathrijnestraat. De tafel tennisvereniging heeft daarover overeenstemming bereikt met wethouder D. Tesselaar (volks huisvesting). De huidige zaal wordt afgebro ken. Daarvoor in de plaats komt een nieuw gebouw met daarboven woningen. Hoeveel is nog onbe kend. Scylla is met dit plan ak koord gegaan omdat onlangs een passende tijdelijke huisvesting is gevonden: het gymnastieklokaal aan de Brahmslaan. Het is nog on duidelijk wanneer de nieuwbouw begint. Universiteit krijgt leerstoel Boeddhisme LEIDEN De Leidse universiteit krijgt op korte termijn een bijzonde re leerstoel Japans Boeddhisme. Dat besloot de universiteitsraad gister avond met algemene stemmen. De leerstoel voor een Japanse geleerde zal voor het grootste deel worden betaald door de eveneens uit dit land afkomstige Numata-stichting. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld bekendheid te geven aan het Boeddhistische geloof en is bereid ongeveer 40.000 gulden te betalen aan reis- en verblijfskosten. De zo genaamde bureaukosten zullen voor rekening van de Leidse universiteit komen. FRAUDEUR GEPAKT LEIDEN Een 31-jarige man uit Peru is gistermiddag aangehouden na dat hij had geprobeerd om met een vals paspoort acht travelier cheques van elk vijftig dollar te verzilveren. Hij probeerde dit gisteren bij het grenswisselkantoor bij het station. Een medewerkster rook echter lont. Ter wijl zij het paspoort liet controleren, vluchtte de man. Naar aanleiding van het signalement kon hij even later in een café aan de Morsstraat aangehou den worden. Hij bleek het paspoort en de cheques op Schiphol te hebben ge stolen. Verder bleek dat hij enige tijd geleden een gehuurde auto in Zand- voort verduisterd had. De man is in verzekering gesteld. ONS EILAND KAN BLIJVEN BESTAAN LEIDEN Korfbalvereniging Ons Eiland hoeft niet bang te zijn dat die plotseling moet vertrekken van het terrein aan de Brahms laan of moet fuseren met een andere vereni ging. De gemeente overweegt het terrein te bestemmen voor woningbouw, afhankelijk van de ontwikkeling van het aantal leden van de vereniging. Wethouder D. Tesselaar (volks huisvesting) maakte gisteravond duidelijk dat de vereniging een passend alternatief wordt aangeboden als de gemeente werkelijk wil gaan bouwen. „We zullen de vereniging nooit dwingen om te fuseren. Dat is het domste wat je als gemeente kunt doen". Tijdens de behandeling van het voorstel van het college om plekken groen te bebouwen zal D66 een motie indienen om de voorwaarden voor bebouwing nog scherper te stellen. 6 )EN Bedrijven en in- igen waar de politie on vaak moet voorrijden :oos alarm zullen daar in ekomst ongeveer 150 gul oor moeten betalen. Dat ie burgemeester C. Goe- gisteren in de commissie mene Bestuurlijke Aange- iheden mee. In het verle- heeft hoofdcommissaris ert daar bedragen tot zo'n 'julden voor genoemd. u 030 oop zei dat in reactie op onirkingen van het raadslid "sta angenberg (D66). Die was lonals^reden over het uitblijven 5500. een vals alarm-regeling. 00P bestreed dat ket c°l- rouwti afspraken daarover niet itigen/am. Hij deelde mee dat slo imeente landelijke afspra- VAST afwacht en overleg daar in een eindstadium ver- De commissie wil het erp overigens pas na ikantie verder bespreken. ren was er kritiek dat 30,jcen pas laat beschikbaar 'RANjn. Dat gold ook voor en- .eiderjandere agendapunten die jkking hadden op de be ing van criminaliteit, t Langenberg vond dat voorstel voor de vals -regeling al te lang op heeft laten wachten, n h'J gisteren met een ei- voorstel. Dat was geba- op gegevens van de Ver- ng van Nederlandse Ge iten. Hij wil dat de ge- ite „de kosten van uitruk- >ij loos alarm" na verloop tijd gaat doorberekenen, ••^commissie zal zich ook pas na de zomer over bui- .ob'u. Goekoop reageerde wat 'eerd op het onverwachte 'ief van Langenberg en rde terloops dat er tebedrag in was opge- igens rekent de brand- al langer kosten voor _ltief "THeerc _|b°e s. T< Irijven die met hun iinstallatie aangesloten op de centrale van de bus. I iweer. Contractueel is lengekomen dat die in be- 1 gevallen 350 gulden be- zo bevestigde comman- B. Mark gisteravond in oord op vragen uit de emissie. ',C krant ontvangen? Bel tussen en 19.00, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr. 071-. EID- 8 en uw krant wordt nog dezelf- )nd nabezorgd. MANKEMENTEN DOOR SLECHTE KWALITEIT GEBOUW LEIDEN De brand weerkazerne aan de Gooimeerlaan vertoont allerlei gebreken die niet mogen voorkomen aan een nog maar ruim vijf jaar oud gebouw. In overleg met de gemeen te is daarom besloten een procedure aan te spannen tegen de aanne mer. De kazerne is, na het Stadsbouwhuis aan de Langegracht, het tweede nog vrij nieuwe gemeentelijke gebouw dat ernstige gebreken vertoont. Brandweercommandant B. Mark deed gisteren in de commissie Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden het relaas van de gebreken die de afgelopen paar jaar al zijn hersteld. Dat is steeds in eigen beheer gebeurd waar door de kosten nog niet goed zijn te bepalen. Zo heeft de brandweer zelf inmiddels de dakbedekking van het ge bouw vernieuwd en is ook de rood-witte gevelbeplating vervangen door hardhout. Oorspronkelijk was die be plating uitgevoerd met eter- nit en rubber-afdichtingen. Die afdichtingen hebben het al vrij snel laten afweten waardoor lekkage ontstond. Inmiddels moeten ook al de len van de kozijnen worden vervangen, hetgeen de brandweerleiding wijt aan fouten bij de bouw. De bouwtechnische toestand van het pand kwam gister avond ter sprake omdat in het jaarverslag van de brandweer over 1987 was opgemerkt dat het onder- houdstechnisch grote zorgen baart. Na de vergadering merkte een brandweer- woordvoerder desgevraagd op dat bij de bouw door de aannemer waarschijnlijk op te veel punten kosten zijn bespaard. Commandant Mark merkte op te zijn „aangelopen tegen zaken die niet mogen voorkomen in een vijf jaar oud gebouw". Afgezien van de problemen met het bestaande gebouw zal de brandweer op vrij korte termijn ook nieuw moeten bouwen. Dat hangt samen met het overnemen van de taken van de vroege re BB (rampenbestrijding) per 1 januari 1989. Volgens Mark is de brandweer in de regio Rijnland daar geheel klaar voor, ook al omdat het werkgebied van de huidige BB samenvalt met dat van de brandweer. Uitbreiding aan de Gooimeerlaan is no dig om vrachtauto's en an der materiaal voor de ram penbestrijding op te slaan. LEIDEN Sportvelden iA Leiden mogen alleen worden bebouwd als zij onvoldoende worden gebruikt. Dat moet de gemeente eerst onderzoe ken, voordat zij besluit om er woningen op te bouwen. Dat zei W. Hettinga (CDA) gister avond over het voorstel van het college van B en W om op enkele sportvelden huizen' te bouwen. Het college wil een veld van hockeyclub Roomburg be bouwen, het sportveld aan de Burggravenlaan, terrein van Pomona (Vogelwijk) en eventueel het terrein van korfbalvereniging Ons CDA WIL SPORTVELDEN SPAREN VOOR BEBOUWING Eiland aan de Brahmslaan. Het CDA wil eerst weten of daarmee niet te veel sporters in de kou worden gezet. Het college denkt van niet. J. Hoekema (D66) zette vraag tekens bij de bouw op het hockeyveld van Roomburg. Het CDA twijfelde aan de mogelijkheid van kantoren- bouw bij het stations Lam menschans nu die volgens geheime gegevens te duur zou zijn. Alle partijen waren zeer te spreken over het ini tiatief van Links Leiden om de IJsselmeerlaan te ver smallen en aan beide zijden woningen te bouwen, als dit niet ten koste gaat van volks tuinen. Overigens deelde wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) mee dat de kinderboer derij in Roomburg kan blij ven bestaan. LEIDEN Er kunnen in Leiden niet alleen op plekken groen extra wo ningen worden gebouwd, maar ook op een aantal plaatsen waar nu nog scholen en bedrijven staan. Dat zei wethouder D. Tesselaar (volkshuis vesting) gisteravond tij dens een gecombineerde commissievergadering. Daarin werd duidelijk dat een overgrote meerder heid van de gemeenteraad akkoord gaat met bebou wing op de plaatsen groen die het college onlangs heeft voorgesteld. De gemeente gaat onderzoe ken op welke manieren scho len kunnen fuseren nu het aantal leerlingen afneemt. Leegkomende gebouwen kun nen worden gesloopt en plaats maken voor nieuwe woningen, zo maakte Tesselaar duidelijk. „Probleem is wel dat we ge bouwen moeten laten staan die nog in redelijke staat verke ren. Anders kost het teveel. Een ander punt is in hoeverre rijks- en gemeentescholen kunnen samengaan", lichtte hij toe. Daarnaast wil een aantal klei ne bedrijven uit Leiden ver huizen. Tesselaar hoopt hun gebouwen te kunnen slopen en ook daar woningen bou wen. Over een half jaar ont staat meer duidelijkheid over deze mogelijkheden en hoe veel woningen dat zou kunnen opleveren. Eén mogelijkheid is de school aan de César Franckstraat. De wethouder steunde M. Wijnbergen (VVD) in de op vatting dat de gemeente moet onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om grote huizen om te bouwen tot kleinere wooneenheden voor meerdere huishoudens. Ook dat levert extra woonruimte op. Tesselaar bepleitte gisteravond één systeem van woonruimte verdeling voor de gehele Leid se regio, om de woningnood in dit gebied gezamenlijk aan te kunnen pakken. Hij voorzag reeds dat dit problemen zou opleveren met omliggende ge meentes die een veel liberaler beleid voeren dan Leiden. „Toch zou het het beste zijn om alle contingenten uit de re gio in één hoed te stoppen", zo zei hij. Dit verzoek is bij het rijk ingediend. Tesselaar ver wacht dat alleen overleg met Leiderdorp en Oegstgeest kan resulteren in woningbouw voor Leiden. Gepakt voor wapenbezit LEIDEN Een 36-jarige Lei- denaar is gisteren aangehou den omdat hij de vuurwapen- wet had overtreden. In de wo ning van de man werden twaalf patronen en een geweer waarvan de loop met lood en tin was volgegoten aangetrof fen. De wapens zijn in beslag genomen en de man heeft een proces-verbaal gekregen. ktste onderhandelingsronde trekt ebr over de :eep RU- I'EN Personeel en ur van het nieuw te iNDönen nutsbedrijf in de e'deo zijn het eens gewor- jfyjjj over de arbeidsvoor- rden. Het georgani- de personeel van de Iige elf nutsbedrijven e regio heeft gister- minlid ingestemd met het •ingestelde pakket. Dat op het laatste moment gewijzigd, omdat er sue het personeel van Energiebedrijf Rijn- (EBR) twee struikel- 768. Eer* chkpnderhandelaars van de vakcentrales bereikten die punten gisterochtend een akkoord met de 'enwoordigers van direc- DE!^ en besturen van de nuts- ijven. Ook de problemen 'iet personeel van de Kat- gemeentebedrijven nog ter sprake gebracht, daarin werd geen resul- geboekt. De 47 tegenstem- I onder de 378 vakbondsle- die gisteravond in de Stadsgehoorzaal waren, en voor het merendeel [ook vermoedelijk uit de Vijkse hoek. onderhandelaars van de ambtenarencentrales be- in allerijl de nieuwe Icgever om nog een extra [rhandelingsronde te vra- Dit ondanks de opmer- tegen de vakbondsleden een bijeenkomst vorige dinsdag dat het bereikte et het „onderste uit de was. Het personeel van Langenberg niet naar EBR LEIDEN P. Langen- berg (D66) zal morgen niet verschijnen op de verga dering van de Algemene Raad van het Energiebe drijf Rijnland. De officiële motivering is dat hij „an dere verplichtingen" heeft. De werkelijke reden is dat hij daar een raads voorstel zou moeten ver dedigen waar hij het niet mee eens is. Volgens de democraat zijn raadsleden daar kennelijk niet meer. toe verplicht nu wethou der J. Fase (economische zaken) en R. van der Lecq (PvdA) naar zijn mening een ander standpunt heb ben verdedigd dan van de raadsmeerderheid, maar hij wil niet diezelfde fout maken. het EBR had echter proble men met de inpassing van het personeel in de zogenaamde A-schalen en de compensatie voor wacht- en storingsdien sten. In een anderhalf uur du rend gesprek gisterochtend ga ven de vertegenwoordigers van de werkgevers alsnog op die punten toe: personeel in A- schalen zou ook periodieken toegekend krijgen en het af zijn geweest, maximum van drie compensa tiedagen per jaar voor sto ringsdiensten verviel. Het derde struikelblok, de Katwijkse problematiek, werd ook nog ter sprake gebracht. „Maar daar zat de deur echt op dupe, en dat zijn evenzeer je slot", aldus CFO-onderhande- collega's". laar K. Hóeksma. De ongeveer 70 ambtenaren van de Kat wijkse gemeentebedrijven vre zen in de toekomst minder uit loopmogelijkheden te krijgen dan personeel van andere be drijven. De Katwijkers kon digden vorige week al aan niet akkoord te zullen gaan met het voorgestelde pakket. Solidair Het personeel van andere be drijven liet weten met de Kat wijkers solidair te zijn, maar dat bleek gisteravond dus niet het geval te zijn. „Zo'n uit spraak doe je tegen de achter grond dat je het onderste uit de kan probeert te halen. Uit eindelijk hebben we op twee van de drie punten toch nog onze zin gekregen. Katwijk heeft toen op het laatst gezegd dat ze ons er niet aan zouden houden", aldus B. van Eg- mond, voorzitter van het groepsbestuur van de Abva Kabo bij het EBR. Als een meerderheid van het georganiseerde personeel gis teravond niet akkoord was ge gaan, was de fusie voorlopig van de baan geweest. Vermoe delijk zou dan over een jaar of twee het rijk tot een verplicht samengaan van de nutsbedrij ven in het noordelijk deel van Zuid-Holland hebben bevolen. Volgens CFO'er Hoeksma zou het personeel wat arbeidsvoor waarden betreft dan slechter „Daarom zijn we toch akkoord gegaan, al was het vanwege Katwijk met pijn in ons hart", aldus Van Egmond. „Maar als je tegen stemt wordt het personeel van de andere tien bedrijven de De Rijnsburgerweg Is sinds gisteren tussen Kagerstraat en Warmonderweg drie weken lang voor het autoverkeer afge sloten. Nadat er werkzaamheden aan de riolering zijn ver richt, is nu de hoofdrijbaan aan de beurt voor een opknap beurt. Deze krijgt een nieuwe asfaltlaag en wegfundering. De werkzaamheden begonnen in de nacht van zondag op maan dag al om twee uur. Met name het opbreken van de oude bestrating bracht nogal wat geluidsoverlast met zich mee. De bewoners waren echter op de hoogte gesteld en het aantal klachten bleef dan ook beperkt. Voetgangers en fietsers kunnen de komende drie weken ge woon van de Rijnsburgerweg gebruik maken. Auto's worden omgeleid via de Schipholweg en Oegstgeesterweg, via het Stationsplein/Plesmanlaan naar de A44 of via de Endegees- terstraatweg/Wassenaarseweg. De bussen worden onder an dere via de Wassenaarsestraatweg, de Endegeesterstraat- weg, de Schipholweg en de Oegstgeesterstraatweg omge leid. Het huisvuil kan niet normaal worden opgehaald. Bewo ners moeten de minicontainer neerzetten op een plaats die de vuilnisauto kan bereiken. Om het karwei zo snel mogelijk geklaard te hebben, wordt er eventueel ook buiten de normale werkuren doorgewerkt. FOTO: WIM VAN NOORT Milieucontrole bedrijven vergt minstens ton meer LEIDEN Om een minimale milieucontrole uit te oefenen op bedrijven moet de gemeen te minstens een ton per jaar meer daaraan uitgeven. Vooral de politie heeft nu te weinig middelen om milieu-overtre dingen op een goede manier aan te pakken. Dat zei wet houder J. Peters gisteren bij de behandeling van de nota „Hand in hand" waarin een eerste aanzet wordt gegeven voor een samenwerking tussen de gemeentelijke afdeling mi lieu en de politie. Die voorziet ook in de aanstelling van een milieu-coördinator. Jongetje bedreigd LEIDEN Een 12-jarige jon gen uit Leiden is gisteren door twee ongeveer 16-jarige jon gens onder bedreiging ge dwongen geld af te geven. Het voorval gebeurde in de Leidse Hout. De twee daders gingen er met zes gulden en het fiets- sleuteltje van het slachtoffer vandoor. LEIDEN De buurtverenigingen uit de omgeving van de 3- oktober kermis zouden een deel moeten krijgen van het geld dat de gemeente overhoudt aan de kermis op zondag 2 oktober. Die suggestie deed D66-raadslid P. Langenberg gisteravond in de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden. Langenberg reageerde daarmee op de mededeling van het colle ge dat de kermis dit jaar voor het eerst op zondag open mag zijn. Burgemeester Goekoop wees dat idee echter vlot van de hand. Niet alleen meende hij dat het met de overlast wel mee zou val len omdat de kermis maar een beperkt aantal uren zal draaien (tot 17.30) en daarmee vooral gezinnen met kleine kinderen trekt. Bovendien levert de openstelling de gemeente geen extra geld op. A. Geertsema (VVD) stelde zich op het standpunt dat het niet past om met een dergelijke „aflaateventuele hinder af te ko pen. Hij kreeg bijval van de andere partijen. Daar veranderde een uitnodiging van Langenberg om tijdens de kermis bij hem thuis thee te komen drinken weinig aan. Geertsema: „Ik heb daar jarenlang gewoond en ik heb het altijd een gezellige drukte gevonden." Goekoop beloofde niettemin bij volgende gelegenheden de over last extra af te wegen. Volgend jaar hoeft dat in elk geval niet, constateerde de burgemeester. Dan valt 2 oktober op een maan dag en is de kermis op zondag dicht. Deze handige schrijfmap (22 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:- Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 (voor controle bezorging) j kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in ctn open envelop - postzegel niet nodig naar ^*1 JNZ i |Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1I CcidócSouocwit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9