Afgevaardigen partijcongres mag het aan niets ontbreken Verhitte discussies in Politburo Hóud-vegers in straten van Calcutta De vriendelijkste bungalowparken hebben in juli 'n extra verrassing: super langweekend van 5 dagen! amp met Airbus-320 ïogelijk fout piloot ÏONDIALE ETHIEK NODIG SEGEN MILIEUVERVUILING DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer den Schuymer _UITENLAND' fieidoe Commit DINSDAG 28 JUNI 1988 PAGINA 5 FVAL IN NIGERIA ORMT „TIJDBOM" INDEN Het chemische indus- •-afval, dat door Italiaanse bedrij- i in Nigeria is gedumpt, is uiterst raarlijk en kan ieder moment ex- deren. Blijkens een onderzoek van milieugroepering Friends of the •th vormt het afval een „tijdbom". Nigeriaanse regering vermoedde ivankelijk dat het chemische afval i nog radioactief is. Volgens het iport lijkt dat niet het geval te ziin, ar bestaat wel een reëel gevaar dat grondwater wordt verontreinigd lat de 3500 ton afval vlam vat, ardoor giftige en kankerverwek- ïde stoffen vrijkomen. Nigeria ft inmiddels de ambassadeur uit ië teruggeroepen en vijftien per en gearresteerd. Sovjetunie niet „in een dag in paradijs" (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De vanmorgen begonnen partijconferentie is de eer ste sinds 1941 en duurt in elk geval tot het einde van deze week. Aanvankelijk was de verwachting dat partijleider Gorbatsjov een ingrijpend hervormingsprogramma zou presenteren. Maar in com mentaren zijn die hoge verwachtingen de afgelopen dagen getem perd. Een van de afgevaardigden verklaarde vanmorgen: „Velen wachten op een wonder. Maar je kunt niet verwachten dat we één dag na de conferentie wakker worden in het paradijs". Het congres zal zich onder meer buigen over de vraag welke rol de partij in de toekomst zal moeten spelen. Voorgesteld is onder meer de beper king van de ambtstermijn van functionarissen tot twee maal vijf jaar, en verscheidene algemene aanbevelingen, waaronder een soort blauwdruk om restanten van het stalinisme in de Sovjet maatschappij te ontmantelen. Gorbatsjov heeft de partij opgeroe pen om zich in de toekomst terughoudender op te stellen en meer een rol op de achtergrond te vervullen. In de praktijk zou dit erop neerkomen dat de partij een deel van haar bevoegdheden zou kwijtraken aan regeringsorganen. In meer conservatieve gelederen binnen de partij wordt hier anders over gedacht. HONGAREN BETOGEN TEGEN ROEMENIË BUDAPEST Meer dan dertigduizend Hongaren hebben op het Plein van de Helden in Budapest geprotesteerd tegen de Roemeense plannen om het platte land ingrijpend te herstructureren, waardoor duizenden dorpen van de landkaart zullen verdwijnen. De de monstratie werd omschreven als de grootste onofficiële demonstratie sinds 1956. De Roemeense president Ceauses- cu kondigde in maart aan dat 7.000 van de 13.000 dorpen zullen veranderen en worden vervangen door zogeheten agro- industriële complexen. Door die maatre gel zullen ook honderden dorpen in het Hongaars sprekende deel van Roemenië verdwijnen. De 1,7 miljoen Hongaren in Roemenië klagen al lange tijd over dis criminatie. San Francisco beeft hevig SAN-FRANCISCO Het noor- den van de Amerikaanse staat Californie is getroffen door een krachtige aardbeving, waardoor wolkenkrabbers in het centrum van San Francisco op hun funda menten stonden te zwaaien. De beving werd in een groot gebied gevoeld en duurde op een aantal plaatsen ongeveer tien seconden. De Amerikaanse geologische dienst registreerde een kracht van 5.0 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag ongeveer 35 kilometer ten zuiden van San José, op de San Andreas Fault, de grote breuklijn die door Califor- nië loopt. Er zijn echter nauwe lijks meldingen van schade. Vredesoverleg met Jungle Commando PARAMARIBO In Frans Guy- ana is gistermiddag het overleg be gonnen tussen de Surinaamse re gering en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De onder handelingen werden geopend in het bijzijn van mgr. Zighem, voor zitter van het Comité Christelijke Kerken, dat een bemiddelingsrol vervult. Volgens Brunswijk voert het Surinaamse leger sinds vrijdag acties uit in het Patamakagebied in Oost-Suriname. Hij pleitte voor een bestand dat door president Shankar moet worden afgekon digd. Voor de leider van de rege ringsdelegatie, Wim van Eer kwam het bericht over acties als een „verrassing". Prins Charles niet schuldig aan ongeval CHUR De Britse kroonprins Charles is niet persoonlijk verant woordelijk voor het ski-ongeluk waar hij in maart van dit jaar bij betrokken was. De prins maakte deel uit van een groep van zes vrienden, die tijdens een tocht bui ten de piste werd overvallen door een lawine. Een vriend van prins Charles kwam daarbij om het le ven; een vriendin brak beide be nen. Het openbaar ministerie in Zwitserland concludeerde dat de lawine door de groep skiërs is ver oorzaakt, maar dat niet één van hen als enige verantwoordelijk kan worden gesteld. Airbus-320 is lange tijd omstreden geweest, omdat het toestel maar zonder boordwerktuigkundige. RIJS Air France, Air er en Britsh Airways heb- gisteren in de loop van de besloten het vliegverbod r de Airbus A-320 in te eken. Zondag werd het ver- ingesteld na het ongeluk een Franse Airbus, die tij dens een demonstratievlucht neerstortte en in brand vloog. Daarbij kwamen „slechts" drie mensen om het leven, hetgeen een wonder mag heten. Het drama voltrok zich voor de ogen van 15.000 mensen. Over de oorzaak van de vlieg ramp is officieel nog geen uit sluitsel gegeven, maar in Franse luchtvaartkringen werd gisteren ernstig rekening gehouden met een beoorde lingsfout van de piloot. De ge zagvoerder verklaarde gas te hebben gegeven, toen het vliegtuig zakte „maar er ge beurde niets". Getuigen van het ongeluk menen echter dat de piloot te laag heeft gevlo gen en te langzaam. De erva ren gezagvoerder is mogelijk „overmoedig" geworden tij dens de show. Bovendien was het terrein van de demonstra tie niet van tevoren verkend en zou officieel niet eens toe stemming zijn verleend voor de vlucht. tONTO Om een halt toe oepen aan milieuvervuiling „nieuwe mondiale iek" nodig. Dat bepleitte de premier Gro Harlem ndtland in de Canadese Toronto waar deze week conferentie wordt gehou- over de veranderingen in atmosfeer als gevolg van vuiling. De rijke landen, zo jogde zij, spelen een dode- spel met de elementen die leven op deze planeet mo- jk maken. de Wereldconferentie over Veranderende Atmosfeer CA wordt deelgenomen wetenschappers, econo- en politici uit veertig lan- die onderzoeken wat de Igen zijn voor het leven op le bij voortzetting van het iige tempo van vervuiling, deelnemers proberen een rnationale „wet van de aan te nemen waarin landen wordt gevraagd alle men van luchtvervuiling op willige basis te beperken, wetenschappers buigen zich imenlijk over de aantasting van de ozonlaag, de zure regen, waterbeheersing en vooruit zichten voor voedselvoorzie ning, maar Vooral veel aan dacht gaat naar het warmer worden van de atmosfeer als gevolg van het „broeikasef fect". Door de uitstoot van gas sen door industrieën en ook au to's wordt warmte in de atmos feer vastgehouden, hetgeen de naam broeikaseffect heeft ge kregen. Hoewel niemand durft te zeg gen dat de huidige droogte in Noordamerika het gevolg is van het broeikaseffect, is het een feit dat het in de eerste vijf maanden van dit jaar op aarde warmer is dan op enig moment sinds 130 jaar geleden met het registreren van temperaturen is begonnen. Vijf van de warmste jaren sinds 1850 hebben zich sinds 1980 voorgedaan en de weten schap voorspelt dat als de hui dige trend doorzet, de gemid delde temperaturen op aarde in het jaar 2050 4,5 graad Celsius hoger liggen dan nu. Als gevolg daarvan zullen de poolkappen gedeeltelijk smelten en komt het zeeniveau een meter hoger te liggen. Het probleem is geheel door mensen veroorzaakt. Fabrieken en fabriekjes, auto's en brom fietsen, maar ook gasfornuizen en kampvuren produceren sa men de gassen die zorgen voor het broeikasefect. In een groot deel van de wereld bestaan geen alternatieven voor het ge bruik van fosiele brandstoffen. Maar in de geïndustrialiseerde wereld is het enige alternatief dat tot een drastische vermin dering van de uitstoot van gas sen kan leiden het gebruik van kernenergie. Een ander atmosferisch pro bleem is de aantasting van de ozonlaag, die het leven op aar de beschermt tegen de schade lijke ultraviolette straling van de zon. Drijfgassen die worden gebruikt in bepaalde kunststof fen, in spuitbussen en in koel kasten zijn verantwoordelijk voor de aantasting van de ozonlaag. Nu al komt er meet baar meer huidkanker voor dan in het verleden. MOSKOU De platte landers zijn in de stad. Zo'n vijfduizend mensen, de afgevaardigden naar het vandaag begonnen partijcongres van de Communistische Partij van de Sovjetunie, heb ben zich de afgelopen week uit alle hoeken van het land naar de Sovjet hoofdstad begeven. Langs de straten hangen pos ters en plakkaten om hen te begroeten. „Welkom aan de afgevaardigden van het par tijcongres" staat te lezen op een rood spandoek over het noordelijke uiteinde van de Gorkistraat. „De partij en de revolutie zijn onscheidbaar", beweert een ander. Maar de afgevaardigden gelijken niet zo op revolutionairen. Zij heb ben meer weg van serieuze toeristen, zich zeer bewust van de verantwoordelijkheid die op hen rust. Zij kregen de voorbije dagen excursies aan geboden naar fabrieken en boerderijen „overeenkomstig hun bijzondere interessen". Maar eerst moesten zij zich la ten inschrijven. Dat gebeurde in de overladen Sint Joriszaal van het Kremlin. Niets ontbreekt Veel gedelegeerden verblij ven in het gigantische Rossija- hotel op de rand van het Rode Plein. Daar logeerden laatst nog de journalisten, die de topconferentie van Reagan en Gorbatsjov kwamen verslaan. De nieuwe gasten zijn heel andere cliëntèle. Strenge wachten met blauwe armban den hebben postgevat aan elke ingang. Zonder partij kaart kom je het hotel niet in. De politie kijkt scherp uit naar vreemdelingen. Rond de vier buitenmuren van het ho tel staan niets dan bussen meer dan tweehonderd en dozijnen zwarte Volga's. Op het windscherm van elk voertuig prijkt het officiële kenteken van het partijcon gres. De speciale winkel van het hotel, die slechts buitenlands geld accepteert, is deze week alleen toegankelijk voor de afgevaardigden. Door de don ker gekleurde ramen van dé hotellobby ziet men de specia le stalletjes nauwelijks staan, maar ze zijn beladen met on der meer Sovjet-bonbons en sigaretten, zelden te koop in gewone zaken, en panty's af komstig uit Duitsland. Sa mengevat ligt daar tentoonge spreid alles wat in de Sovjetu nie schaars is. Maar de afge vaardigden op het partijcon gres mag het dan ook aan mets ontbreken. Uit Novosibirsk in Siberië is een delegatie van 44 mensen gekomen, onder wie drie in militair uniform, een in het uniform van de hogere militie en negen dames vrouwen zijn bij dergelijke gelegenhe den veel minder sterk verte genwoordigd dan mannen en twee leden van het centra le comité. Voor hen was dit maal geen speciaal vliegtuig ingezet. Om de hoek drie barse leger officieren met in totaal negen sterren op hun epauletten, ge wikkeld in een diepzinnig ge sprek. Wat verwachten zij van het congres? „Het allerbeste", aldus een van de drie. Denkt u dat het dé jaren van Stalin en Brezjnev tot het ver leden zal doen behoren? „Wie zegt dat dat nodig is?" Veel steden Moskou is dezer dagen niet een stad, maar een aantal ge scheiden van elkaar levende steden. Het congres met zijn vijfduizend deelnemers is daar een van. Een ander Mos kou is dat van de pressiegroe pen en de demonstraties. Zo sprak dissident Andrei Sacha- rov afgelopen zondag tijdens een bijeenkomst ter nage dachtenis aan de slachtoffers van Stalin. Korte tijd later werd een uitbundiger demon stratie van groepen die pers vrijheid, afschaffing van het systeem van interne passen en van de geheime politie eis ten vakkundig opgedoekt door meer dan honderd poli tiemannen in uniform, bege leid door agenten in burger. Aan de overkant van de straat lag het „gewone" Mos kou: mensen die in het zonne tje van hun ijsjes smulden. MARY DEJEVSKY (c) The Times, Londen Aan gevels in Moskou hangen plakkaten en over wegen hangen spandoeken, waarin de loftrompet wordt gestoken over de pe restrojka, de economische hervormingen die partijleider Gor batsjov probeert te bewerkstelligen. foto: ap MOSKOU Het Politbu ro van de Communisti sche Partij van de Sovjet unie vormt het hoogste en machtigste partij-or gaan en vormt ir. feite het dagelijks bestuur van de Sovjetmaatschappij. Ook in dit forum van de dertien meest vooraan staande Sovjetburgers blijken „verhitte discus sies" te worden gevoerd en „ellelange debatten" over de koers van de her vormingen. De hoofdredacteur van het partijblad Pravda, Viktor Afanasjev, gunde de wester se media gisteren tijdens een persconferentie een blik in de hoogste partij-keuken. Hij deed een boekje open over de geheime beraadsla gingen van de leiders van de partij. Die, zoals Igor Sjvets, een functionaris van het centraal comité toegaf, zich veel meer kunnen veroorlo ven dan gewone Sovjetbur gers, omdat zij minstens vier maal zoveel verdienen als een fabrieksarbeider. Het Politbureau heeft zich tot op heden kunnen ont trekken aan de glasnost: de openheid waarmee allerlei facetten van de Sovjet-maat schappij onder de loep worden genomen. Als van ouds komen na het weke lijkse overleg in het Politbu ro nog steeds laconieke ver klaringen naar buiten, zon der dat bijzonderheden worden gegeven over de vergadering. Maar volgens Afanasjev is er de afgelopen jaren toch veel veranderd. En hij kan het weten, omdat hij zowel de zittingen van het Politburo onder Brezj nev als die onder Gorbatsjov heeft meegemaakt. Afanasjev bestrijdt dat het Politburo is verdeeld in kampen pro en tegen partij leider Gorbatsjov. Dat bete kent natuurlijk niet, dat er geen verschillende stand punten naar voren worden gebracht. Maar die verschil len hebben volgens Afanas jev vooral te maken met de achtergrond van het betref fende Politburo-lid. Het maakt namelijk nogal ver schil of iemand carrière in de partij heeft gemaakt of als technocraat zijn positie heeft bereikt. Afanasjev wilde niet zeggen wie hij als technocraat be schouwt. Maar onder Gor batsjov zijn veel mensen die een achtergrond hebben in het economische bestuur, zo als premier Nikolai Rizjkov (voormalig fabrieksdirec teur), in belangrijke partij als regeringsorganen terecht gekomen. Echte fundamentele me ningsverschillen zijn er vol gens de Pravda-hoofdredac- teur niet. Zeker niet over perestrojka „maar er is de bat, er wordt geredetwist, er zijn soms verhitte discus sies". Dat is dan ook het grootste verschil met de pe- riode-Brezjnev. „Onder zijn leiding, spraken de leden een uur en zonder enige te genspraak hechtten ze hun goedkeuring aan een besluit. LCUTTA Voor het krie- van de dag, als de rosse rt van Calcutta in India, rbazar, eindelijk naar bed om te slapen, komt een' :p mannen uit hun krotwo- gen om de straat te vegen, zoek naar goud. gerust met veger, zeef en n aluminium, speuren mannen de nauwe straten vaaraan de tientallen goud keltjes liggen die Bowba- delen met de prostituées. De goudvegers behoren tot de 1.000 man sterke Neraya-ge- meenschap, moslims uit het noorden, die een eeuw geleden op zoek naar werk in India's grootste stad neerstreken. Zij vonden dat werk op straat in Bowbazar en vegen er naar goud, dat door de wind met straatvuil is vermengd of dat is meegevoerd op de kleren van passerende goudsmeden. „Mijn familie doet dit al gene raties", zegt Abu Mohammed. „Ik houd wel van dit werk, met ziin element van risico en geluk'De buit is vooral groot wanneer Hindufeesten op han den zijn en in de maanden die gunstig worden gevonden voor een huwelijk, wanneer veel gouden sieraden moeten worden gemaakt om cadeau te doen. „We verdienen soms wel 3.000 ropijen (450 gulden) in een week van feesten", zegt Tayeb, die al zestig jaar „in het vak" zit. „Het kromt de rug, maar we doen het toch niet al leen om het geld. Goud heeft iets magisch en houdt ons in zijn ban", voegt Abu Moham med daar aan toe. Zijn werkdag begint vlak voor zonsopgang. Hij haast zich naar de straatjes van Bowba zar en probeert zoveel moge lijk straatstof te bemachtigen, voordat de concurrentie aan rukt. Om het goud van het straatvuil te scheiden wordt gebruik gemaakt van éen kwikverbinding. De uiteinde lijke opbrengst wordt terug- verkocht aan de goudsmeden, die het verder moeten raffine ren voordat zij er weer siera den van kunnen maken. De Nerayas zijn ervan over tuigd dat hun werk blijft be staan. „Zolang de mens dorst naar goud, zullen deze winkel tjes die kleine kruimels voor ons laten vallen en ons een be staan geven", aldus Tayeb. „Ik droom altijd van een weg van goud die voor mij uitgestrekt ligt. Wie weet gebeurt 't eens 'n keer". apitein Rob in euw avontuur kwam Kapitein Rob pre- in het bezit van het jour- 1 van Peer den Schuymer Peer en dat scheepsjour- is heel wat aan de hand 'eest. \daag gaan we beginnen een nieuw verhaal over scheepsdagboek, geschre- door de journalist Evert rkman, die de avonturen Kapitein Rob bedacht en tlopen vrijdag is overleden. 3r de avonturen van Rob, zijn trouwe viervoeter p hebben honderdduizen- weten te boeien en blijven en. gaan terug naar een tijd, irin de spannendste avon- 'n konden gebeuren, toen log echte zeerovers heston en hun boevenstreken isten worden bevochten. Kapitein Rob, bijvoor- 100) De volgende morgen wordt „De Vrijheid" ree gemaakt voor een nieuwe reis. Kisten met leeftocht, wijnen en vruchten worden aan boord gebracht. De emir toont zich een gulle gastheer. Hij zendt nog veel meer. Nieuwe zeilen van het fijnste doek, die „De Vrijheid" over de zeeën zullen voeren. Het is allemaal heel sprookjesachtig. Rob is er een beetje verlegen mee en fluistert tot Skip: „Straks loopt niemand ons meer in de weg, ouwe jon gen!" Skip kwispelt opgewonden. Hij ruikt de zee al en de inge maakte speenvarkentjes, die over de loopplank rollen. Eindelijk gooit Rob los. Hij koerst „De Vrijheid" naar open zee. Aan de kade wuiven zijn Arabische vrienden vanaf hun nieuwe schoener, ook een geschenk van de emir. 'sAvonds begint onze Kapitein in het oude boek te lezen. Het is een scheepsjournaal van een Bar- barijse zeerover: IJsbrandt van Goeree, uit het jaar 1626. „Een Hollander", mompelt Rob. Dan verdiept hij zich helemaal in de avonturen uit die oude tijd. (ADVERTENTIE) Kom begin juli 'n super langweekend of 'n midweek lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungalowpark von Vendorado in hef mooie Limburg: bungolowpork Loohorsf of Weerferbergen. Om fe genieten von de zomer... en de vele verrassingen von Vendorodo. Prachtig gelegen bungalows mef alle komfort ind. kleuren-tv en open hoard. /Ael volop wondel- en Als u snel beslist gerntfu straks dubbelop van de natuur en de vele Extra verrassing bij Vendorado Als u snel beslist kunt u nu profiteren von een speciaal oonbod voor een super longweekend of zomer-midweek in juli. Super langweekend vanaf 499.-* 5 Dogen- vrijdag lot woensdog of woensdag tot maondog. Aankomstdata: 29 juni, 1,6 of 15 juli 1988. Zomer-midweek vanaf 360.-* 4 Dogen: moonddg tot vrqdog. Aankomstdata: 4 juli 1988 vanaf 360.'-11 juC 1988 vanaf 435.: Beslis nii: hoe eerder u boekt, hoe groter de keus. Reserveer vondoog nog bij V&D, ABN Bonk of D-Reizen. Nu ook bij de grote postkantoren. Of bel direkt de Vendorado aaa Reserveringscentrale: U/U O O 3 03 03 (ma t/m vr. von 9 tof 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur). Volop waterpret voor groot en klein NENDOMDO de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5