Wel allemaal aansluiten hè!" Specialisten zien af van zondagsdiensten Meer samenwerking nodig in geestelijke gezondheidszorg CHARMANTE VORSTIN REGISSEERT ORANJE-ONTVANGST VV lEUWi 1 OHRA schorst medewerker na discriminerende uitspraak Ambtenaren van Buitenlandse Zaken de gebeten hond ;IR BINNENLAND üeidó&Qowui/nt DINSDAG 28 JUNI 1988 PAGINA 3 Instortingsgevaar De 240 bewoners van drie flatgebouwen aan de Albert Meijnlaan in Wormerveer mogen sinds gisteravond hun woning niet meer betre den. Zondagavond brak een galerij van één van de flats over een lengte van dertig meter af. Er zit vermoedelijk een constructiefout in het betonvlechtijzer. Er be staat acuut instortings gevaar voor èlle flatga lerijen. Voor de bewo ners is eerste opvang geregeld in een ont spanningscentrum. foto: anp Verkrachte vrouw eist ton van ziekenhuis ZELHEM Een vrouw uit Zelhem eist donderdag in een kort geding f 100.000 schadevergoeding van het Sint Jozef-ziekenhuis in Doetinchem, omdat ze daar door een verpleger zou zijn verkracht terwijl ze onder narcose was. De man woont inmiddels in Nieuw-Zee- land. Zes maanden na het verblijf in het ziekenhuis, in 1979, ontdekte de vrouw dat ze in verwachting was. Uit een bloedtest bleek dat de verpleger de vader was van haar in 1980 geboren kind. De vrouw deed afstand van het kind, verloor haar baan en vrijwel niemand uit haar omgeving geloofde haar verhaal. In april dit jaar veroordeelde de Arnhemse rechtbank de verple ger evenwel bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf. De advocaat van de vrouw nodigde vervolgens de di rectie van het ziekenhuis uit om de zaak te bespreken, maar die zou daarop nooit zijn ingegaan. Zestien Nederlandse supporters nog vast MÜNCHEN Zestien Nederlandse supporters, die het afgelopen week einde rond de finale van het Europees kampioen schap voetbal in Mün- chen zijn aangehouden, zitten op last van de rech ter nog vast. Tevens houdt de politie nog een Westduitse en een Itali aanse aanhanger in hech tenis. De achttien wordt zware mishandeling, roof, dief stal en bedrog ten laste gelegd. In totaal werden in München 63 Neder landse voetballiefhebbers aangehouden. In eerste instantie werd tegen 43 arrestanten proces ver baal opgemaakt. Van de groep werden er 24 op borgtocht vrijgelaten. De ongeveer zestig men sen die flauw vielen voor en tijdens de huldiging van Oranje op het Mu seumplein, zijn allemaal gezond weer thuis. De drie woonboten die ten onder gingen onder het gewicht van fans kwa men 's avonds weer bo ven water. Twee ervan waren onbewoond, de ei genaar van de andere is met vakantie. De Am sterdamse politie is opge togen over het gedrag van de Oranje-suppor ters. Waar München nog 3500 agenten op de been bracht, had Amsterdam genoeg aan 320 man schappen. De furie die door Amsterdam joeg bracht nagenoeg geen schade teweeg. Eén auto vloog in brand, maar ook die eigenaar heeft zich (nog) niet gemeld. VANDAAGi IN HET 1 DEN HAAG De spelers van het Nederlands elftal mo gen dan in München het Eu ropees Kampioenschap voet bal hebben gedomineerd, gis teren in eigen land moesten ze het roer toch overgeven aan een échte oranje. Want het was koningin Beatrix die de scepter zwaaide over de koninklijke verwelkoming op Huis ten Bosch in Den Haag. De koningin per slot van rekening nu eens in eigen huis ontving de mannen van Michels, Gullit en Van Basten met een stralende lach, was het echte oranje middelpunt van de sjieke visi te en regisseerde vervolgens een massale fotosessie voor de verzamelde pers. „Claus, kom je ook even?". Zelden zullen Rinus Michels en de zijnen een zo onwaar schijnlijk groene grasmat heb ben gezien als het gazon van Paleis Huis ten Bosch. En toch was de lach die de voet ballers bij het zien van zo'n Stralend Oranje op het bordes van Huis ten Bosch, waar koningin Beatrix wordt omringd door spelers, spelersvrouwen en officials. Bovenaan de drie hoofdrolspelers uit de finale: Hans van Breukelen, Marco van Basten en Ruud Gullit (v.l.n.r.). sappige mat toonden niet meer zo enthousiast als in het weekeinde. De huldiging van het elftal door koningin en prins was gisteren de laatste De politie hoefde zich nauwelijks met het publiek te bemoeien en kon de gelegenheid te baat nemen om zelf ook eens uitge breid Oranje te bewonderen. Deze agent kon het wel erg goed zien. foto's: cees verkerk in een reeks, de afsluiting van een succesvol seizoen waarin echter voor weinig anders plaats was dan voetbal. Geen wonder dat de feestvarkens zo langzamerhand een beetje moe waren; negen spelers slechts (onder wie vier bank zitters) waren naar Den Haag gekomen om de gelukwensen van het koninklijk huis in ontvangst te nemen, de ande ren waren of te moe, of reeds op vakantie. Ook de beker was afwezig; de KNVB'ers hadden verzuimd die mee te nemen naar Den Haag. Ten minste één oranje gaf geen blijk van vermoeidheids verschijnselen, de vorstin zelf. Volgens ingewijden had ze zich zeer verheugd op de bij zondere receptie met de beste voetballers van Europa. Mis schien was zij het wel die in de loop van de morgen nog even de puntjes op de i zette om er een echt feest van te maken. „Ach, laat de slijter nog even wat bier aanrukken voor die jongens, ze zullen wel dorst hebben", zou ze ge zegd kunnen hebben. In ieder geval kwam een half uurtje voordat de spelersbus arri veerde nog even een vracht auto van een bekende bierfa brikant voorrijden bij het hek, waar duizenden wacht ten. De chauffeur had een echte bestelbon bij zich, de ui terst verbaasde agenten kon den niet anders dan na een blik in de laadbak de man doorlaten. Maar een echte aanval van de Oranje-voetballers op de vor stelijke drankvoorraad, dat zat er niet in. Want nadat de bus langs de menigte de pa leistuin inreed en het gebeu ren officieel was aangevan gen, heerste er onwennigheid. In het paleis mocht het wel kom van de koningin en haar man dan hartverwarmend zijn, het bleef toch een beetje eng. Tijdens de toespraak van staatssecretaris Dees van WVC en het opspelden van lintjes bij Gullit (ridder oranje nassau) en Michels (officier oranje nassau) kon een speler zich met een glas in de hand nog een houding geven. Maar toen het gezelschap op het balkon en in de tuin poseerde voor een leger fotografen was het wat moeilijker. In navol ging van prins Claus kozen de meeste spelers voor de quasi- ontspannen handen op de rug. En ontpopte de koningin zelf zich tot de regisseuse. De fotografen konden „majes teit, majesteit" roepen wat ze wilden, maar de vorstin be paalde zelf de opstelling van het team. „Wel allemaal aan sluiten hè!", lachte ze terwijl de groep wat achterbleef bij het afdalen van de paleistrap- pen. „Frèènk, kom er even bij staan, ja?". Zij bepaalde op het grint wie waar stond; eerst Frank, dan Marco, dan zijzelf, dan Ruud Gullit, Pieter van Vollenhoven en trainer Mi chels. Overigens, welke per soon hoort in het rijtje niet thuis? De „Bobo's" van de KNVB hielden zich angstval lig op de achtergrond, op hun plaats gezet door opmerkin gen van aanvoerder Gullit in de voorbije dagen. En achter aan in de groep de echtgeno tes van de hoofdrolspelers. Mevrouw Michels, die eerder wat last had van camera angst, was nu degene met de stoutste schoenen: „Retteket- teketet!". „Ruud, loop even hierlangs joh", riep een fotograaf ver twijfeld. Nee, Gullit liet het regiewerk over aan anderen, die op hun beurt weer over stemd werden door een uitge laten vorstin. „Nu even met z'n allen op de trap, ook de vrouwen". Licht protest on der de fotografen mocht niet baten. „Kom op, moet kun nen, die camera's moeten 't beeld maar een beetje bijtrek ken". De heg langs de trap was een beetje te hoog, de vorstin en heel wat anderen moesten op de tenen. Bleef aan het eind van een opnieuw uitgelopen feestje de hamvraag over. Heeft de vor stin in de laatste weken de heren ook echt zien voetbal len? Woordvoerder Hans van Benthem van de Rijksvoor lichtingsdienst moest het ant woord schuldig blijven. „Kei- ne blasse Ahnung joh. Even vragen". „Ja, de vorstin heeft inderdaad belangstelling voor voetbal. Ze heeft zelfs een wedstrijd op televisie gezien, de finale". ARJEN VAN DER SAR LAGERE PREMIES AOW EN AWW AMSTERDAM De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft gisteren de premies over 1989 voor de aow en voor de algemene weduwen en wezenwet (aww) vastge steld op respectievelijk 10,65 en 1,15. Het kabinet moet nog beslissen ovér de defini tieve premiehoogte. De aow-premie staat voor dit jaar op 11,5 procent en die voor de aww op 1,3. Beide door de werknemers betaal de premies zijn dus lager vastgesteld dan de percenta ges die voor dit jaar gelden. Dat kan volgens de SVB om dat er in de premiepot nog voldoende geld (twee miljard gulden) zit om op te kunnen interen. De SVB stelt ook elk jaar de premie voor de door werkgevers betaalde algeme ne kinderbijslagwet (akw) vast. De SVB houdt het pre miepercentage voor volgend jaar op 2,60. Deze vaststelling is al achterhaald door een besluit van het kabinet de akw-premie te halveren als compensatie voor de wegge vallen WIR. Het kabinet was uitgegaan van een premie percentage van 2,55. Halver ing betekent nu een premie van 1,28 procent en die gaat vanaf 1 juli gelden. UTRECHT De medisch specialisten zullen voorlo pig doordeweeks geen zondagsdiensten draaien. Ze hebben hun acties op geschort omdat de rechter staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft verboden de praktijkkos- ten van de artsen te verla gen. Dees moet eerst op korte termijn met de LSV overleg voeren. Het eerste gesprek is vanavond al in Den Haag. Op grond van het vonnis acht de LSV het overigens uitgeslo ten dat het generaal akkoord per 1 juli wordt opgezegd, zo als het kabinet van plan is. Volgens de specialisten is „de kern" van het akkoord wel degelijk uitvoerbaar en is de voorgenomen opzegging onno dig en onjuist. Gisteren draaiden de medici voorlopig voor het laatst een zondagdienst uit protest. Vol gens de LSV deed 96 a 97 pro cent mee. In de academische ziekenhuizen werkten de art sen conform de ambtelijke normen 7,5 uur. Om vier uur hielden ze op, daarna waren ze alleen beschikbaar voor spoed gevallen. In tegenstelling tot vorige week deden ook de spe cialisten in het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis mee. Er zijn meer klachten binnen gekomen dan bij de acties van vorig jaar. Er is vooral veel meer irritatie bij het admini stratief personeel, baliemede werkers, telefonistes en ver pleegkundigen. Soms moest administratief personeel voor een patiënt inspringen om een noodzakelijk consult bij een specialist toch door te laten gaan. yertjer moest zieken huispersoneel er bij een rönt genoloog op aandringen om zoals gebruikelijk direct een controlefoto te maken van een pas gezet gebroken been. De arts wilde die foto een dag uit stellen. DEN HAAG OHRA Verzekeringen heeft één van zijn medisch adviseurs „in ieders belang" voorlo pig geschorst, omdat deze in het informatiebulletin Aids Info gezegd zou heb ben dat het verzekerings bedrijf homoseksuelen als risicogroep zou uitsluiten van zijn begrafenisverze kering. OHRA zal via een intern on derzoek nagaan of de betreffen de medewerker deze uitspraak inderdaad gedaan heeft. Mocht dat het geval zijn dan distan tieert de directie van OHRA zich „volledig" van diens woorden. „Aids is in de eerste plaats een groot maatschappe lijk probleem, dat OHRA zich ten zeerste aantrekt", aldus een van de directeuren van OHRA verzekeringen, drs R. Hinse. „Zoals bekend wordt daarnaast door alle verzekeraars gestu- DE KNOLLEN ïfl DW HOOT. It Hffl UW UCN LATEN l^eUJVOJ 6MWT HIJ 20 vtS-pBMT-f.ipEWj DeCft. deerd op de gevolgen voor de gehele branche. Uiterste zorg vuldigheid staat daarbij steeds voorop. Uitspraken van onze medisch adviseur, zoals die thans op ons zijn overgekomen, voldoen zeker niet aan dit laat ste criterium". OHRA zette gisteren verder het samenwerkingsorgaan van de particuliere ziektekostenverze keraars KLOZ onder zware druk. De verzekeraar dreigde bij de presentatie van haar jaar verslag over 1987 uit KLOZ te stappen en samen met tenmin ste zeven andere maatschappij en een nieuwe belangenvereni ging op te richten. Directeur B. Huesmann van de OHRA, fun gerend voorzitter van het KLOZ, leverde zware kritiek op het gebrek aan samenwer king in de koepelorgansiatie. „De tijd en moeite die we in sa menwerking steken blijven zonder resultaat. We hebben er een beetje genoeg van. Als er niet heel snel een paar dingen veranderen, stappen we er uit". Huesmann pleitte voor een an dere structuur, die moet zorgen dat directies eenmaal genomen besluiten opk naleven. Vogelkolonie weggemaaid AMSTERDAM Bij het maaien van de wegbermen bij het ver keersknooppunt Holendrecht bij Amsterdam is eind vorige week een vogelkolonie vrijwel geheel vernietigd. Nesten, jongen en eie ren van 240 paar kokmeeuwen, vijftien paar visdieven en een aan tal stormmeeuwen werden het slachtoffer van een maaimachine van Rijkswaterstaat. De politie maakte proces-verbaal op wegens dierenmishandeling en overtreding van de Vogelwet. De Vogelbe scherming is „onthutst" over het gebeuren. Rijkswaterstaat zou vantevoren hebben toegezegd de kolonie te ontzien. DEN HAAG Uit de eerste verhoren in de parlementaire enquête naar de paspoort-affai re blijkt dat de toenmalige staatssecretarissen. Van Eeke- len van buitenlandse zaken (vanaf 1986 minister van defen sie) en Van Amelsvoort van binnenlandse zaken allesbehal ve uitblonken in slagvaardig heid. Integendeel, zij lagen flink met elkaar overhoop en ontzegden elkaar zelfs de ge ringste invloed op het paspoort, waardoor de invoering sterk werd vertraagd. Binnenlandse Zaken wilde dat de Staatsdrukkerij, waar vol doende know-how aanwezig werd geacht, het nieuwe pas poort zou gaan maken. Maar Buitenlandse Zaken had om nog steeds niet geheel duidelij ke redenen al in een zeer vroeg stadium het oog laten vallen op het KEP-consortium van Ko dak, drukkerij Elba (van de strippenkaart) en Philips - ver rukt als het ministerie was van de gedetailleerde offerte waar mee KEP gekomen was. Lub bers hakte de knoop door ten gunste van Buitenlandse Zaken. De twee andere kandidaten, de Staatsdrukkerij en Joh. Ensche dé, die aanvankelijk met KEP zouden samenwerken (een be middelingsvoorstel van premier Lubbers) hadden het nakijken. Dat niemand in de Kamer of op Binnenlandse Zaken aan de bel trok, kwam omdat de Kamer al in '81 de motie-Patijn aangeno men had waarin stond dat er eerst een paspoortwet moest zijn en dat er dan pas een pas poort kon komen. Menigeen dacht toen nog dat die motie ook uitgevoerd zou worden. KEP (dat na het uittreden van Kodak en Philips staat voor Kenmerk En Personificatie) bleek evenmin tegen het op rukkende „paspoort-monster" opgewassen te zijn. Technisch is het bedrijf geen kleine jongen, maar zonder gekwalificeerd management gaat het niet en dat hebben KEP en Buiten landse Zaken geweten; er zit in middels een interim-manager. Gelachen Gisteren, op de eerste verhoor dag, werd het meest gelachen bij de verhoren van de directie van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten). Oud hoofddirecteur prof.dr. E.L. Berg karakteriseerde Buiten landse Zaken droogjes als een departement „dat charme en di plomatie afwisselt met arrogan tie en dat wel alles van de Ver enigde Naties maar niets van de verenigde gemeenten weet". Steeds keerde het beeld terug van een departement dat mede onder druk van KEP en zelfs geruggesteund door premier Lubbers de invoering van een nieuw, fraudebestendig pas poort naar zich toe trok. De ge meenten, een belangrijke scha kel in de afgifte van het pas poort, dreigden (en dreigen) ge degradeerd te worden tot een loket van Buitenlandse zaken. Dit departement was vervuld van de idee de burger aan een 'betaalbare' onvervalsbare pas te helpen en zette ondanks op stekende tegenwind door, zo'n beetje op alle tenen trappend die er maar te vinden zijn. Noodzakelijk overleg met aller lei betrokken instanties kwam niet goed van de grond. Van Eekelen bemoeide zich er nau welijks mee en was hoogst ver baasd toen een ongerust gewor den VNG-directeur dr. G.J. Fleers hem tijdens een telefo nisch gesprek dringend om een onderhoud vroeg wat ineens binnen twee dagen mogelijk bleek. Van Eekelen sprak hem zelfs nog bestraffend toe omdat hij te lang gewacht zou hebben maar gaf te kennen dat „hij wel de VIP-ingang mocht nemen". De huidige staatssecretaris Van der Linden van buitenlandse zaken is wel „een heel stuk toe gankelijker, maar hij nam geen besluiten of veel te laat", vond Fleers. Het gevolg van de ont stane sfeer is dat de paspoort ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken zich na de eerste dag van de verhoren de gebeten hond voelen. Inge wijden op het departement ver wijten de enquêtecommissie zelfs „enige vooringenomen heid", zoals één van hen na af loop van de eerste verhoordag wel kwijt wilde. Dit zou blijken uit een vraag van commissielid Van der Heijden (CDA) aan mr. H.H.M. Sondaal, chef directie algemene zaken van het minis terie en één van de ambtelijke hoofdrolspelers in de affaire. men Lij „Heeft u Lijmen gelezen van Willem Elsschot?", vroeg Van der Heijden koeltjes aan Son daal. Lijmen is de naam van een flessentrekker die goedge lovige mensen een abonnement op een tijdschrift aansmeert maar na het uitbrengen van het eerste nummer de plaat poetst. Uit de antwoorden die niet al leen een geïrriteerde Sondaal gaf maar ook diens rechterhand drs. P. Uiterlinden, hoofd be leidsgroep reisdocumenten, kwam naar voren dat niet de ambtenaren maar Van Eekelen het er bij heeft laten zitten. Hij antwoordde niet op memo's, waardoor Sondaal dacht „wie zwijgt stemt toe". Uiterlinden had volkenrecht gestudeerd en had van micro-elektronica, chips en digitale snuisterijen een persoonlijke hobby ge maakt. Zozeer zelfs dat Buiten landse Zaken meende in hem en een handjevol andere 'tech neuten' over voldoende know how te beschikken om de inge wikkelde offertes van de Staatsdrukkerij en Joh. Ensche dé te beoordelen en als ontoe reikend terzijde te schuiven. Van Uiterlinden werd ook ten onrechte gesuggereerd dat hij zich met een glanzende KEP- car en met een creditcard van KEP had laten „inpakken". Maar hij stuurde ook belangrij ke memo's naar Sondaal en naar Van Eekelen persoonlijk waarin hij klaagde over het ge brekkige management van KEP. Maar maatregelen kwa men er tot zijn ergernis pas een goed jaar later, toen Van der Linden de fakkel van Van Eek elen had overgenomen. Deze benoemde voormalig Philips- topman H.C. van Dijk - van daag voor de commissie - tot interim-manager. ED FIGEE Drs. Uiterlinden, hoofd van het bureau paspoorten van Buiten landse Zaken, voor wie techniek ,,een combinatie was van voor liefde, belangstelling en ervaring". foto: anp DEN HAAG De bestaande vormen voor geestelijke ge zondheidszorg (psychiatrisch ziekenhuis, beschermende woonvormen en RIAGG) wer ken nog te veel naast en langs elkaar. Om nu de zorg voor de psychiatrische patiënten te ver beteren, willen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het onderscheid („schotten") tussen de verschillende sectoren weg nemen. Dit maken GS duidelijk in plannen voor de zes regio's in Zuid-Holland. De regio's waar het om gaat zijn Zuid-Hol- land-noord, Den Haag, Delft/ Westland, Midden Holland, Rijnmond en Dordrecht. Gede puteerde Staten stellen voor verschillende geïntegreerde centra voor geestelijke gezonde- heidszorg op te zetten. Daarin moeten in ieder geval samen werken het psychiatrisch zie kenhuis, de psychiatrische af deling van het algemene zie kenhuis, de regionale instellin gen voor .beschermende woon vormen en de RIAGG. Hier door kan, aldus GS, de patiënt, toegespitst op de individuele wensen, beter worden bediend. Volgens GS krijgt in de huidige situatiq de patiënt nog te vaak „het totaalpakket" van het psy chiatrisch ziekenhuis aangebo den. Daarom willen GS in de zes regio's de capaciteit in de psychiatrische ziekenhuizen met 25 procent verminderen en de deeltijdbehandeling en de beschermende woonvormen uitbreiden (80 Ook door een betere spreiding van de capaci teit over de verschillende re gio's (vanuit regio Zuid-Hol- land-noord naar Rijnmond, vanuit Den Haag naar Midden- Holland en Dordrecht, en van uit de regio Delft naar het Nieuwe Waterweg-noord-ge- bied) moet de zorg voor psychi atrische patiënten worden ve- beterd. Bij het bepalen van de nieuwe capaciteit wordt na drukkelijk rekening gehouden met de omvang van de psychi sche problematiek in de ver schillende regio's. Zo wordt de norm voor Den Haag en Rijn mond verhoogd. In de plannen van GS wordt specifiek aan dacht besteed aan de zorg voor verslaafden. Hoewel volgens GS de norm voor verslaafden zorg met de aanwezige voorzie ningen als is overschreden, is een uitbreiding (van 25 on ontkoombaar. Vooral de grote steden trekken nameliik steeds meer „probleemgevallen" uit het omliggende gebied. Vanaf juli liggen de nieuwe plannen van GS ter inzage in het Pro vinciehuis. Na de inspraakpe riode. worden in september de plannen in de commissie be sproken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3