kerk wereld „Ook liederen uit andere culturen in nieuw Liedboek" Brandende kwesties verzwegen weer lezers CeidaeSounotit Paus laakt tweespalt in kerk „Kerk DDR heeft minder macht dan gemeenteleden zouden willen Afslankend warenhuis ssr ACHTERGROND dinsdag 28 juni 1988 paginj BI Chinese protestanten wijden weer bisschoppen PEKING Voor het eerst in meer dan dertig jaar heeft de gestaag groeiende protestantse kerk in China weer nieuwe bis schoppen kunnen installeren. Opnieuw een teken van de reli gieuze opleving in het land en tevens een gebaar van goede wil van de overheid, zo beschouwen waarnemers de plechtigheid. De wijdelingen zijn 60 en 73 jaar oud. De protestantse kerk be schikte tot voor zondag over 6 bejaarde bisschoppen van wie er vier npg actief zijn. De laatste bisschopswijding dateert van 1955. Drie jaar later gingen de verschillende protestantse kerk- genootschapjes in één grote prot^tantse kerk. De kerk be schikt in het hele land over 800 predikanten. Dat ziin er veel te weinig, want de kerk telt naar schatting 4 miljoen leden. Toen de communisten in 1948 de macht overnamen had de kerk zo'n 800.000 leden. Kardinaal Simonis naar Indonesië UTRECHT Kardinaal dr. A.J. Simonis, voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie, zal een drie weken du rende oriëntatiereis naar Indonesië maken. Ervoor woont hij in Rome het speciale consistorie bij tijdens welke paus Johan nes Paulus II nieuwe kardinalen zal creëren. Kardinaal Simonis zal vooral op Java projecten bezoeken waarbij Nederlandse missionarissen zijn betrokken. Hij wordt op deze reis vergezeld door dr. H. Verhoeven, directeur van de Pauselijke Missiewerken in Nederland. Hij heeft voorts een ontmoeting met de Indonesische bisschoppenconferentie. Beter liefde verloren dan haar nooit bezeten te hebben MEDE-SAMENSTELLER INDONESISCHE KERKELIJKE LIEDERENBUNDEL: OEGSTGEEST Als er in Nederland een nieuw Liedboek voor de Ker ken komt, zouden daar ook liederen in moeten uit bijvoorbeeld Azië, Afrika of Latijns-Ameri- ka. Dat vindt ds. Harry van Dop, de hervormde pre dikant die sinds jaar en dag in Jakarta werkt voor de kerkmuziek in Indonesië. Een gesprek met hem (hij was met verlof in ons land) is een theologische, muzikale en liturgische excursie in tijd en plaats. Hij spreekt met evenveel gemak over de psalmen-zettingen van Gou- dimel als over de betekenis van het vijftonen-stelsel (pentatoniek) in China en net zo lief over de moeilijkheden van inculturatie van het christendom in bijvoorbeeld Indonesië als over de (on)mo- gelijkheden van hedendaagse muziek in de Nederlandse kerkdiensten. In Jakarta heet de Nederlan der Harry van Dop „H.A. Pandopo"; een teken van zijn verbondenheid met Indone sië en zijn bewoners. In 1984 verscheen een bundel met psalmen en gezangen: „Kidung Jemaat". Ds. Van Dop, heeft een groot aandeel gehad in de tot standkoming van dit project, opgezet door de interkerkelijke stichting voor kerkmuziek, Yamuger (hij zorgde onder meer voor de nieuwe vertaling van de psalmen). Je zou kunnen zeg gen dat wat het Liedboek voor de Kerken in Neder land is, in Indonesië Kidung bundel zijn diverse uitgaven verschenen: een met tekst en melodie en ook een versie voor koor/begeleiding. De bundel is een stap verder op de in 1950 ingeslagen weg. Toen verscheen een bundel van ds. I.S. Kijne. Deze had, in het voetspoor van ds. H. Hasper, een groot aantal lie deren uit diverse tradities bijeengebracht, met een heel goed gevoel voor wat Indo nesiërs graag zingen. Er za ten Skandinavische liederen bij, maar ook liederen uit Frankrijk, Spanje en Italië. Tot dar» hadden de verschil lende protestantse kerken in Indonesië liedbundels die vooral waren samengesteld uit de traditie van de missio nerende kerk. Dus uit de Ne derlandse protestantse tradi tie (in 1610 al verscheen er een Maleise bewerking van het Geneefse psalter in com binatie met een paar gezan gen; het boekje werd gedrukt in Zaltbommel...), of uit de Duitse traditie (de „Grosse Missionsharfe" van de Rhei- nische Mission). Ds. Kijne verlegde de gren zen en op die weg is Yamu ger met ds. Van Dop voortge gaan. „We hebben gepro beerd de oecumene ook in de liederen te beleven. Dat wil zeggen: verticaal, dus naar de traditie toe en horizontaal, dus uit alle continenten. Na tuurlijk hebben we gekeken naar de „populariteit" van sommige liederen. Als je weet dat een bepaald genre tekstinhoudelijk en/of muzikaal erg goed ligt, ben je geneigd daarvan meer op te nemen. Maar we hebben er ook nadrukkelijk naar ge streefd liederen op te nemen in genres of stijlen die nog niet zo bekend zijn. We ho pen dat daardoor de Indone siërs steeds meer dingen mooi gaan vinden. Zo ont staat een verrijking van de uitdrukkingsmiddelen. Ontwikkelingen in de sa menleving houden niet op bij de kerkdeuren en je moet je niet bij voorbaat afsluiten voor nieuwe dingen. Dat is geen pleidooi voor het af schaffen van de traditie. Ik gun het iedereen om de rijk dom te ervaren van bijvoor beeld een melodie als „Wa- chet auf, ruft uns die Stim- me". Maar die rijkdom staat naast de rijkdom van andere tradities, die van andere cul turen en die van ontwikke lingen in de eigen cultuur. Daarom dus in onze bundel liederen van ,de oude kerk, uit de sfeer van de opwek kingsbewegingen, uit Azié, China, Japan, Sri Lanka en Afrika. We proberen ook de enorme rijkdom van Indonesië zelf te benutten. Op de diverse ei landen zijn vanouds diverse muzikale tradities en in de bundel wordt een poging ge daan de Indonsiërs ook el- kaars rijkdommen te laten delen". Een hoofdstuk apart in het verhaal van ds. Van Dop is het heel bewust benutten van de audio-mentale functie van de muziek. In gewoon Neder lands betekent dat: het ge bruik maken van de effecten die muziek op mensen heeft. De Indonesiër is misschien nog wat gevoeliger voor de invloed van muziek op de psyche, maar ook in Neder land kennen we dat effect. Wij kennen immers ook een sombere melodie, opgetogen klanken of juist ingetogen toonreeksen. In de Indonesi sche liedbundel is mee met het oog op die kwaliteiten naar melodieën gekeken en werd de muziek bij nieuwe liederen gemaakt. Dat laatste mag vooral niet over het hoofd worden ge zien: naast alle bestaande ma teriaal, van her en der en van toen, geeft het Indone sisch liedboek ook nieuw ge maakte liederen. Liedboek 2000 het Kerklied in haar beleid rekening houdt, zegt ds Van Dop dat het criterium van bruikbaarheid van veel be lang is. Een liedbundel is er om te worden gebruikt in de gemeenten. Een andere voor waarde is naar zijn oordeel het plaats gunnen aan al die verscheidenheid van „sma ken". Je kunt niet volstaan met één type melodie, die op prijs wordt gesteld door slechts een selecte groep. Dus een variëteit aan typen melo dieën en inhoud. En waarom ook niet aandacht voor de vormen? De meeste kerklie deren in de protestantse tra ditie zijn gedacht voor een kerk vol mensen, met een or gel. Maar waar zit zondags de kerk nog vol? Een handjevol mensen zingt andere liederen en op een andere manier en de „huisgemeente" lijkt een reëel perspectief. Met andere woorden: bezin ning op het Liedboek kan nooit zonder bezinning over hoe je kerk wilt zijn in de sa menleving. Ben je een beslo ten groep, dan kun je vol staan met een eigen muzikale cultuur, met een code die al leen de leden van die groep kennen. Maar wil je gemeen-' te zijn midden in de wereld, dan zul je de taal van die we reld op z'n minst moeten ver staan en je zelf er ook van Ds. Harry van Dop, in Indonesië: ds. Pandopo moeten bedienen. Want an ders kan niemand je ver staan. Dat betekent niet dat de eigen traditie overboord moet, maar wel dat de taal waarin je spreekt en zingt, voor anderen verstaanbaar moet zijn. Beinvloeding door wat voor oorzaken dan ook is op zich zelf geen nieuwe of slechte zaak. Wie z'n oren te luiste ren legt, jcan aan de muziek horen hoe vroeger bepaalde handelsroutes liepen. De kooplieden die van kust tot kust gingen namen hun lied jes en instrumenten mee, leerden nieuwe liedjes en verspreidden die ook weer. Zo werden culturen met el kaar in aanraking gebracht Mensen die het voor het zeg gen hebben moeten niet al te krampachtig te werk met het nieuwe Liedboek, vindt ds. Van Dop; er kan veel meer dan velen denken. Hij herinnert aan het experi ment tijdens de Liedboekdag in Kampen, eerder deze maand. Daar „speelde" diri gent Jan Pasveer wat met heterofonie, samen zingen zonder voorgeschreven orde. foto: pers unie „Voor ons in Nederland is dat iets nieuws, maar in heel veel culturen is die manier van zingen heel gewoon. En het succes van het experi ment in Kampen geeft aan dat ér voor het kerklied heel veel mogelijkheden zijn die nog niet worden benut. Ik denk ook even aan het zoge heten bourdon-zingen. De mannen zingen een lage grondtoon met eventueel nog een kwint (de vijfde toon) daarboven; de vrouwen zin gen dan daarbij de melodie. Als dat Liedboek 2000 er komt, dan moeten deze as pecten zeker een plaats krij gen. Ruimte dus voor andere culturen en oude tradities, voor andere vormen en voor nieuwe woorden en manie ren. Er is zoveel moois te ontdekken andere mensen hun geloof beleefden en bele ven. En er is ook nog zoveel moois aan nieuwe dingen te maken". LÜTSEN KOOISTRA INNSBRUCK Waarom zweeg hij? Achttien toespra ken hield paus Johannes Paulus II tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk, maar hij ver meed angstvallig in het open baar twee onderwerpen aan te snijden, die het volk in de Alpenrepubliek bijzonder be zig houden: de benoeming van enkele zeer behoudende bisschoppen en vooral ook de zaak- Waldheim en het on verwerkte oorlogsverleden. De rooms-katholieke gelovi gen in Oostenrijk ziin de af gelopen twee jaar heftig in beroering geraakt over de benoeming van de traditiona listische monnik Hans Her mann Groer tot aartsbisschop van Wenen als opvolger van de gezaghebbende kardinaal König en de benoeming van de filosofie-professor Kurt Krenn tot hulpbisschop van Wenen. Het signaal van Rome is duidelijk: ook in lan den met een zeer gematigd en zeker geen rebels kerk volk zoals Oostenrijk en Zwitserland wordt nu de Ne derlandse medicijn toege diend. Bisschopsbenoemingen zijn een exclusieve aangele genheid van Rome, de voor drachten vanuit de bisdom men hebben geen enkele be tekenis meer. Maar het is zeer d_e vraag of een benoe mingenkwestie, die de gelo vigen zo direct raakt, door de paus zo volstrekt genegeerd kan worden. Het ijzeren stil zwijgen daarover, achttien toespraken lang, had iets on werkelijks. Dat gold nog sterker voor het andere thema, de oorlog. De paus sprak in Oostenrijk over de weg onder de tirannie die Oostenrijk „had moeten gaan". Hij behandelde Oos tenrijk hetzelfde als hij bij voorbeeld Nederland, België en Frankrijk zou hebben kunnen doen: als slachtoffer van het nazisme. Dat Wenen in de jaren dertig een brandhaard van antisemitis me was, dat sterke krachten in Oostenrijk de 'Anschluss' met Hitler-Duitsland wilden en dat duizenden Oostenrij kers beulswerk verrichtten in de concentratiekampen en in de SS, dat alles bleef onge noemd. Evenmin een kritisch woord over de kerk, die de 'Anschluss' toejuichte. Vorig jaar, in Duitsland, zei de paus tenminste nog dat de „Duitse kerk zich in die periode in een moeilijke situatie be tfond". Terécht merkten te leurgestelde Oostenrijkse jo den op, dat de rooms-katho lieke geestelijkheid in eigen land eigenlijk al verder is dan de paus. Daarbij verwe zen ze naar de uitspraak van kardinaal König, die gespro ken heeft over 'schaamte' over de rol van de kerk in die tijd. Dank zij de zaak Waldheim was er in Oosten rijk een even verlate als hoognodige discussie op gang gekomen over de 'Vergan-, genheitsbewöltigung'. Het zwijgen van de paus speelt diegenen in de kaart, die de kurk weer zo snel mogelijk op de fles willen drukken. GERARD KESSELS INNSBRUCK Paus Jo hannes Paulus II heeft giste ren tijdens de mis die hij vlak voor zijn vertrek naar Rome voor 38.000 mensen heeft opgedragen in de Oos tenrijkse wintersportstad Innsbruck scherpe kritiek geuit op „het toenemende ge brek aan communicatie tus sen de generaties", de echt scheidingen, zelfmoorden on der jongeren, en de „meedo genloze strijd tussen partijen en politici, de bittere con frontatie tussen de christe nen, en de cynische kritiek op de kerk, die zelfs in de publicaties van de kerk ver schijnt". De verwijzing naar de con frontatie tussen de christenen leek een duidelijke verwij zing naar het dreigende schisma binnen de katholie ke kerk, dat ontstaat door het voornemen van de Franse aartsbisschop Lefebvre over morgen vier bisschoppen te wijden. Deze is vastbesloten de wijding door te zetten. De .rector van het seminarie van Ecóne waar de wijding zal worden voltrokken, zei giste ren in een verklaring aan de President Waldheim beschermde tijdens de eucharistieviering gistermiddag in het Berg Isel stadion zijn hoofd tegen de zon met het programmaboekje. foto: anp media dat het Vaticaan niet De behoudende Oostenrijkse tot excommunicatie van Le febvre kan overgaan omdat het gaat om een noodsituatie op grond waarvan de cano nieke wetten voorzien dat geen straf kan worden opge legd. bisschop Krenn zei van een functionaris van Lefebvres Pius X Broederschap begre pen te hebben dat de traditio nalisten niet uit zijn op een breuk met de kerk van Rome. CNV herstelt relatie met DISK na kruisactie UTRECHT De relaties tussen de vakcentrale CNV en DISK (Dienst in de Indus triële Samenleving vanwege de Kerken) zijn weer her steld. Het CNV zal zijn finan ciële bijdrage aan DISK handhaven en de Verbonds raad beschouwt de kwestie tussen het CNV en DISK als afgedaan. De betrekkingen tussen de twee waren behoorlijk ver stoord nadat de afdeling Am sterdam van DISK had mee gedaan aan een actie op Goe de Vrijdag, waarbij voor het huis van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) drie kruisen werden geplaatst. De actie was bedoeld als protest tegen het plan de uitkeringen voor jongeren te verlagen. Onder meer vanuit het CNV werd de actie veroordeeld omdat veel christenen zich erdoor gekwetst zouden voe len. De vakcentrale heeft daarna zijn relatie met DISK ter discussie gesteld. Inmiddels heeft het bestuur van DISK zich in een ge sprek met het CNV gedistan tieerd van de kruisactie. Voor het CNV is hiermee de kwestie afgedaan, zo meldt de vakcentrale. HALLE De kerk in de DDR beschouwt zich nog steeds als een be langrijke initiator voor maatschappelijke verbe tering. Ze 'heeft echter niet zoveel macht als de gemeenteleden graag zouden zien. Dat maakte de evangelische bisschop Christoph Demke duidelijk bij de afsluiting van de .Kirchentag' in Halle. De deelnemers hadden in talrij ke werkgroepen over onder meer .maatschappelijke ver nieuwingen' hun beklag ge daan gedaan over de starre opstelling van de staat en hun verlangen naar hervor mingen kenbaar gemaakt. De kerkelijke bijeenkomst werd de afgelopen dagen overschaduwd door het her nieuwde ingrijpen van de staat in de kerkelijke bericht geving. Volgende maand wordt hier over gesproken tussen kerke lijke leiders en de minister raad van het land. Demke verklaarde te hopen dat voor die tijd de gewraakte tijd schriften alsnog kunnen ver schijnen. Censuur is volgens velen niet zo zinvol, omdat de DDR- burgers via de Westduitse tv en radio toch op c'.e hoogte worden gesteld van wat zich afspeelt op de diverse ,Kir- chentagen Begin dit jaar is het tot open lijke botsingen gekomen tus sen de kerkelijke mensen en de staat. Diverse mensen werden opgepakt en de ker kelijke bladen kregen her- te maken met een- WAT de financiële wereld na lezing van het laatste jaarv slag al had zien aankomen, is nu ook voor het personeel de V&D-warenhuizen harde werkelijkheid geworden. Vendex-concern heeft de afgelopen jaren nog zo mogen vesteren in binnen- en buitenland, de grootste dochter ma te minder rooskleurige tijden door. Een saneringsoperatie als concurrent De Bijenkorf al eerder uitvoerde, is or wendbaar gebleken. Deze gaat evenwel ten koste van 1 gedwongen ontslagen, een aantal dat de laatste jaren in derland niet meer is voorgevallen. Al enige tijd heerste er onrust onder het personeel mensen van plaats zag veranderen zonder dat er duidell heid over de toekomst werd gegeven. Vandaag pas zijri personeelsleden ingelicht, een dag nadat zij het nieuws de inkrimpingsoperatie via radio en televisie hadden ver men. Dat moet op zijn minst onzorgvuldig genoemd word Per vestiging is bekend gemaakt waar de arbeidsplaat zullen verdwijnen, in welke sectoren de ontslagen zullen len. De V&D-warenhuizen gaan zich richten op een beperk aantal sectoren dan tot nu toe het geval was. Ruimteversl dende en te weinig publiek trekkende afdelingen als meubelsector en de supermarkt gaan dicht, andere afdel gen gaan in andere handen over of worden ingekrompen, omzet per vierkante meter moet weer op het oude peil men. Een begrijpelijke constatering, ware het niet dat veel eerder genomen had kunnen worden zonder de dra: tische gevolgen voor het personeel. De successen van de pansie van moeder Vendex hebben de weinig florissante tuatie van de honderdjarige dochter te lang in de schad De verwachting bij de top van Vendex is dat de ontsla] en de afslanking van de warenhuisdochter dit jaar al tot verbetering van de financiële resultaten zullen leiden. „VI staat voor u klaar" luidt vandaag de boodschap aan de kl ten in een paginagrote advertentie. De tekst maakt meld van „een verrijking van ons warenhuis", waarbij reken gehouden wordt „met uw behoeften en wensen". Voor verdwijnende personeel een navrante tekst. Maar de v wachte winst moet de mogelijkheid bieden dat het conci voor het personeel een afvloeiingsregeling ontwerpt die aan zijn status als grote werkgever verplicht is. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Boven Scandinavië en oost-Europa is het nog zeer warm. Een in be tekenis afnemende hogedruk- gordel bepaalt daar nog het weer. In midden-Europa ligt een lagedrukgebied dat zich langzaam naar Noorwegen verplaatst. Bij ons brengt deze storing in de komende nacht mogelijk nog een bui. Bij een minimumtemperatuur van on geveer 13 graden kunnen bo vendien mistbanken ontstaan. Morgen overdag wordt het weer geleidelijk meer bepaald door een zwakke rug van ho- gedruk uit de richting van En geland. De temperaturen kun nen dan oplopen tot 17 graden aan zee en tot 21 graden lan dinwaarts. Uit stapelwolken kan landinwaarts nog een en kele bui vallen. De westelijke wind is overdag matig, kracht 3 a 4. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Van het zuiden uit geleidelijk meer bewolking en plaat selijk regen of onweer. Vooral meer naar het noorden ook nog zon. Mid- dagtemperatuur van 23 tot 28 graden. Aan zee lager. Britse eilanden: In Schotland bewol king. elders perioden met zon. Hier en daar een bui. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 23 graden in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden. Vooral in het oosten ook zon. Hier en daar wat regen. Middagtemperatuur van 16 graden langs de westkust tot 21 graden in het oosten. Noordwest-Duitsland, Benelux, noordwest-Frankrijk: Wolkenvelden. Vooral morgen ook enkele opklarin gen. Hier en daar wat regen. Middag temperatuur van 16 graden aan zee tot 20 graden meer in het binnen- Midden- en zuid-Duitsland, noord- nlaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 21 tot 25 graden. Alpengebied: Veranderlijk bew< Vooral aan de zuidzijde plaatselijk gen of onweer in de middag avond. Middagtemperatuur in de len en in het laagland 21 tot 25 den, in het zuiden tot 28 graden. Spanje en Portugal: In het noord' ten bewolking. Elders flinke p< den met zon en voornamelijk lan waarts een enkele bui. Middagtem ratuur van 18 graden langs de en ^westkusten tot 29 graden Franse en Joegoslavische Midi landse Zeekust, Italië: Vrij zoni Meer landinwaarts in noord-Italië noord-Joegoslavië 's middag: vonds plaatselijk regen of onw. Middagtemperatuur van 26 graden het noorden tot 32 graden plaatse in het zuiden. Griekse eilanden: Vrij zonnig. Op vasteland landinwaarts 's middags 's avonds enkele lokale buien. N dagtemperatuur van 27 tot 31 grac WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Kt bew. IS 13 rwbew. 24 15 onbew. 21 0 bew. 20 13 .bew. 17 11 •.bew. 25 15 Helsinki Innsbruck Klagenfurt 1 Kopenhagen 1 Malta Moskou Munchen bew. 22 16 bew. 21 15 motregen 17 12 ïw.bcw. 23 14 zwbew. 24 14 bew. 24 17 .X 't ataat in de krant iedere dag weer Oranje boven (1) Wat 'n feest, wat 'n feest! Zoals in honderd jaren niet geweest. Waar bleven nu de Duitse hel den, die onze jongens even velden? Waar was Lothar de kapitein? Jonge, ionge wat een gein. Waar was de kleine Olaf Ton? Vertrokken met de noor derzon. Wat dook die keeper heerlijk mis, omdat Van Bas ten sneller is. Arbiter had een slechte dag, en gaf een straf schop, nou dat mag. Maar ook voor ons was hij de Sinter klaas en dacht: „Dan heb ik geen geraas". De Russen wa ren supersnel in de finale. We dachten: zouden onze sterren dit wel halen? Maar onze jon- fens gingen 't zaakje klaren. !n nu heerlijk fijn naar huis toe varen. En Ruud de grote kapitein. We hopen, dat 'ie er lang mag zijn. En thuis een sjekkie van een ton. Pik mee dat liegt er ook niet om. De keizer van zijn troon gestoten, en de generaal gevoegd bij de allergroten. Adr. van der Voort Sr., ST. MARTIN-OOSTENRIJK Oranje boven (2) Eén grote reclameuitzending voor Nederland. In 108 ver schillende landen hebben ze nu eens kunnen zien, dat we in Nederland ook nog eens iets anders kunnen dan stenen gooien. Hoe de teamgeest in Oranje het wist te winnen van de supervoetballers uit Rus land. Want als we tegenwoor dig op de buitenlandse scher men komen, komt dat door al lerlei negatieve dingen, met het gevolg dat bijvoorbeeld de toeristen erdoor wegblijven. Eindelijk hebben we dus nu eens de keerzijde van die me daille laten zien en die is heel wat groter en mooier dan die andere kant. Mgr. Lefebvre Hulde voor de uitgebreide be richtgeving in de rubriek Kerk en Wereld over de kwestie-Lefebvre. Er zat ech ter een onduidelijkheid in de terminologie met betrekking tot de Latijnse Mis. Er dient een duidelijk onderscheid ge maakt te worden tussen de li turgie van vóór Vaticanum II (1962-1965) en daarna. De hui dige H. Mis is in 1969 afgekon digd door paus Paulus VI en kan zowél in het Latijn als in de landstaal worden gevierd, waarbij de taalkeuze altijd vol ledig vrij is. Voor 1969 was er sprake van zoals we dat te genwoordig noemen de Tridentijnse Mis of Mis van Pius V, die altijd in het Latijn was. Het gaat mgr. Lefebvre om de Tridentijnse mis, die hij van alle tijden acht. In tegenstelling tot paus Pau lus VI heeft de huidige paus geen bezwaren tegen voortbe staan binnen de Kerk van deze Tridentijnse Mis naast de nieuwe liturgie van 1969. Al leen zijn er in 1984 voorwaar den gesteld, om zo'n Triden tijnse Mis te mogen celebreren (decreet Quattuor abhinc an- nos) die de paus nu, als tege moetkoming richting de tradi tionalisten, mogelijk zal ver soepelen. Zo moet nu nog de plaatselijke bisschop toestem ming geven en zijn parochi kerken in principe uitgeslott Echter altijd zal als voorwal den blijven gelden: gehcx zaamheid aan de paus en kenning van het concilie. Het wijden van bisschopp zonder toestemming van paus voldoet hier natuurü niet aan; om deze ongehoc zaamheid wordt mgr. Lefe vre (waarschijnlijk) geëxcoi municeerd en dus niet vanW ge de liturgie, de liturgiscl taal of zijn priesterseminarie M.J. Verzijl, VOORBUA Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2