Langs Omwegen Ruïne van krijgt een h maaltijd99 te verwerken Kunstenaars kritisch over regeling beeldende kunst )n eerlijk VOORHOUT 1000JAAR KAN ZN PLEZIER NIET OP Groenoord is geen vuilnisbak meer UW LI K E N EIDEN& OMGEVING CgldócSomant DINSDAG 28 JUNI 1988 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad on land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. c hoop dat u in deze stad alleen kennis opdoet, ook een beetje wijs- Dit zei de kanton- ichter gisteren tegen een eidse student. De jonge- jan had een jaar lang Jnsequent geweigerd zijn (arkeerboetes te betalen. Jchttien keer had de par- jeerwachter een geel pa- lertje onder zijn ruitewis- gestopt en achttien had hij niet betaald. Ne hebben hier te ma- met een zeer hard- [ekkig heerschap", con- ,udeerde de rechter. Alle letes bij elkaar opgeteld i neerkomen op een J van 1080 gulden. man, die vol idealisme [an zijn eenmansactie te- jen het Leidse parkeerbe- |id was begonnen, Ihrompelde onder de vra- van de rechter ineen, zijn vooraf zo goed |igestudeerde pleidooi ivam weinig meer te- icht. „Ik woon in de par- erzone dus ik heb pecht een vergunning". [Toch heeft u geen ver winning", viel de rechter |em in de rede. „Die heb niet gekregen omdat de iuto bij mijn vader in Gro- jingen staat ingeschreven niet in Leiden", aldus en arte student, vol veront- aardiging over het onbe- engojrip dat hem van alle kan- ontslm werd aangedaan. Als u weet dat u geen kan arkeervergunning heeft, oor aarom gaat u dan toch doel arkeren?". De rechter sten rttging de logica van het en erweer. Als de vergun- erk. ing namelijk ten onrech- n stgeweigerd is, moet de n. Iudent bij de gemeente >eerd jn gelijk halen en niet bij je rechter. De boetes moet 'ij dus gewoon betalen. 0 gul Bovendien vraag ik mij vanf wat u als student met Eensn auto moet, dat is ner ens voor nodig". Dat ant- ko oord moest de jongen in phuldig blijven. Even hij nadenkend voor ich uit voor hij het vol- e ui'ende probleem te berde „Ik heb al twee i ar lang geen studiefinan- ering gekregen, dus dat t de d^ Deld kon ik eenvoudig niet etalen". Toen schoot de ichter in de lach.„Maar geneer, weet u wel wat u igt. U heeft geen geld ïaar u kunt wel een auto etalen". De student bleef il. Zijn vader mocht hem an misschien wel helpen iet een auto, maar in dit eval stond hij er alleen oor. Het wachten was nu p de eis van de officier an justitie. Ook hij zat ch.zichtbaar te verbijten zoveel onbezonnenheid, och eiste hij mild, 750 J ulden in plaats van de IQ, mlastegelegde 1080. „Ik an niet anders. U heeft ie Overtredingen gewoon maakt", gedee rechter dacht diep na -vonoor hij uitspraak deed. e, rre stilte was om te snij- deze en. Het leek alsof de en n 'chter zoveel eigenwijzig- 2 eid wilde bestraffen door atti iets te zeggen en de span ing hoog op te voeren, ven leek het alsof de stu- odklBnt biddend en smekend Dor het verdachtenbankje >u neervallen. „Geef mij at ik verdien, maar zegt alstublieft iets. Dit houd DorW niet langer vol!", zo viel ndei in zijn ogen te lezen, ïaar zo ver mocht het iet komen. Op de juiste Jming vonniste de rech- zig 'gen xpos r. En wel lager en h n kr dooi dan waar officier om had ge- aagd. Alle boetes bij el- lar voor 600 gulden, .aarschijnlijk dacht de „.r-Tchter even aan zijn ei- n studententijd en zijn gen boze vader tijdens jn eigen onbezonnen ja- :n. „En realiseert u zich p^Tfen wel dat u er heel goed jan af komt", beëindigde rechter zijn mijmerin- e infin. „Dank u wel meneer rechter". Als een iljongetje s( datie rechtszaal uit. aar de officier van justi- oem e had nog een appeltje ;t de rechter te schillen, invlfk neem de zaak in over- eging en misschien ga ik hoger beroep. Dit kan iet", sprak hij nijdig, ui- gevend aan zijn onge- Lein oegen over dit lage von- „We doen de zaken rin kpres bij elkaar om u een dan oop werk te besparen en al an doet u dit", zei hij te- wfn de rechter. „Volgende kunnen we alle za- en net zo goed één voor >t Eijèn voor laten komen en stuk voor stuk vorde- i, dan krijgen we ten- ipreliinste gewoon die boetes nnen". De rechter was ;ht ontdaan door dit ver- huic ijt. Later op de dag wa- n zijn parkeervonnissen inzienlijk minder mild. JAN PIETER SCHAAP Voorbij zijn de grote dagen van Teylingen, de forse mid deleeuwse sterkte die iedere tegenstander het hoofd kon bieden en vooral bekend werd door zijn illustere be woonster Jacoba van Beieren, de tamelijk frêle maar korda te gravin van Holland en Zee land, die met haar derde echt genoot, Zeeuwse edelman Frank van Borselen, er zon der oud te worden ze was nog lang geen veertig tus sen meters dikke muren haar laatste jaren sleet. Dat kreeg je al gauw, als middeleeuwse mens. Ze moet er echt tot rust zijn gekomen, Jacoba, die zo veel te stellen had met het in de hand houden van haar weerbrrstige leenmannen. Waarlijk, ze stond haar man netje tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, maar misschien had ze op haar slot liever zitten borduren, of kantklossen, of op de cour de hoenders verzorgd. Het roem loze einde van St.Jeanne d.'Arc had ze niet verlangd. Die roerige, bijna legendari sche, tijden zijn vervlogen en inmiddels is Teylingen een ruïne, een bouwval geworden waarvan alleen de machtige woontoren met kijk- en schietgaten op elke verdie ping nog aan een ver tumul tueus verleden herinnert. Maar er komt weer leven in Teylingen, al is het maar voor één lange avond en een korte nacht. „Middeleeuws" leven zelfs, al zijn de figuranten van onze eigen dagen. Ook niet-ingezetenen zullen weten, dat Voorhout 1000 jaar bestaat. Voorwaar geen gerin ge prestatie onder de huidige bestuurlijke bedreigingen. Op 28 mei was er al een groots feest met Optocht, maar de Voorhouters weten van geen ophouden. Nu gaan ze er weer tegenaan op Tevlingen, waar zaterdagavond (half zes gaat „de tent" open) om half zeven een „historische maaltijd" wordt aangericht. Helemaal - 5* JSSFts- m in» Toen het slot van Teylingen, generaties terug, nog geen ruïne was, zullen er best weieens flinke maaltijden zijn aangericht. Daar waren de middel eeuwers, gevorderde Friezen, Franken of Saksen, erg goed in. Niettemin belooft het zaterdag 2 juli een grootse herhaling van de brasserijen van weleer te worden als de feestende Voorhouters hun dorp bestaat immers 1000 jaar op de middeleeuwse toer gaan. FOTO: STEF BREUKER middeleeuws. Dè kans voor bijna 500 20ste eeuwse lieden om „echt" een keer „Bour gondiër" te wezen. „Els en Jaap zaten er werkelijk vol komen, in een zekere staat van gevorderdheid, als Bour gondiërs bij", zal men later kunnen zeggen. „Ze laafden zich vorstelijk; riepen oleeü en „we are the champions", hoewel ze beter de completen hadden kunnen zingen, ja dronken als ketters en ook de spijziging ging hun niet onop gemerkt voorbij. En toch nog met de laatste bus naar huis". Dat zullen we dus later kun nen zeggen, als we Els en Jaap zouden kunnen identifi ceren. Een nieuw Voorhouts feest dat z'n schaduwen voor uitwerpt. Ook nu weer uitge dacht door de Stichting Voor hout 10 Eeuwen Oud, waar van onvermoeibare Chris Tet- teroo voorzitter is. „Vroeg be ginnen jongens", zei hij nog; „dan hebben we de tijd aan onszelf". De hele avondsche mer door tot het vroege och tendkrieken. Feest in een uithoek van de gemeente Voorhout, immers Teylingen ligt als het ware in een enclave dje omgeven wordt door grotere bestuurlij ke broer Sassenheim. Je hebt Voorhout, daarna een heel eind bijna Amerikaans niets en dan kom je bij Teylingen dat meteen op de drempel van Sassem ligt. Geen wonder dat vaak gedacht wordt dat de Ruïne van Teylingen bij Sas senheim hoort. Niets, echter, i.s minder waar dan dat. Jaco ba moet tenslotte een echte Voorhoutse zijn geweest. Ze betrok hooguit haar kruiden van de Keukenhof en zelfs dat is niet bewezen. In elk ge val wordt het komende eve nement van 2 juli in propa gandistische zin omschreven als „Historische Maaltijd, een massaal Middeleeuws feest!" Laten we de voorlopige pro cedure op de voet volgen. Men kan deelnemen door de aankoop van een toegangsbil jet ter waarde van 12,50. De inschrijving is intussen geslo ten, maar voor wie koste wat kost alsnog mee wil schransen kan nog wel een kaartje gere geld worden. Voor dit geld ontvangt men een „fraaie aar dewerk beker, een roemer, waarop de inscriptie „Voor hout 1000 jaar". Uit deze be ker kan men de hele avond drinken!" De Ruïne zal afge laden worden met lange ta fels, waaraan 40 resp.80 perso nen plaats kunnen nemen. Plaats voor ongeveer 500 20ste eeuwse al dan niet Voorhoutse Bourgondiërs. In kringen van het stichtingsbe stuur heet het al: „Dat wordt dus rennen geblazen bij de in schrijving, anders vist men absoluut achter het net". Bij de entree kan men bovendien munten, dukaten of dubloe nen, althans duiten, kopen waarmee de nodige of onnodi ge consumpties betaald kun nen worden. Aldus toegerust kan de aan zittende would be Bourgon diër aanvallen. Het gehele festijn wordt een beetje „op gehangen" aan een Middel eeuwss Bruidspaar: twee er kende en bekende Voorhou ters wier namen ik niet be kend mag maken, omdat het een verrassing moet blijven. De twee zullen in de echt ver bonden worden door een ge ïnspireerd, volbloed ambte naar der Voorhoutse burger lijke stand. Eenmaal in dat „houwelijk vereend" zullen die twee dat een hele avond en halve nacht moeten blij ven. Dus geen kortstondige avontuurtjes ertussen door; geen buitenhuwelijkse smoe- zerijtjes of grapjes. Ze zullen een voorbeeld van trouw moeten zijn. Maar dan op z'n Middeleeuws. Hieromheen, derhalve, is de hele bruiloftsmaaltijd, al dan niet historisch, gebouwd. Zo als dat vroeger hoorde zal ook nu de uitbundige eterij worden opgeluisterd met troubadours, minstrelen en middeleeuwse groepen die muziek en jolijt maken. De muzikale omlijsting komt al lereerst van het duo Klinken de Munt: Hans van Veerdonk, met zang, blokfluiten, „tinw- histle", guitaar, percussie - en fin, de handen vol en Mar cel van Steenhoven met zang, guitaar en percussie. Dit duo is befaamd om het plezier-dat het in het werk heeft. Dat is al mooi meegenomen. Beiden spelen en zingen oude volks liederen „uit alle landen, mid dels (foei!) guitaar, trom, zang en blokfluit" Ik volg nog steeds de programma- minus prijsopgave. En dan zullen hun inleidende verhalen de typisch middeleeuwse sfeer ongetwijfeld verhelderen. Middeleeuws gekout Daar is ook de groep „Goet ende Fijn", ook al middel eeuws, die oude wereldlijke en geestelijke Nederlandse en Vlaamse liedies, zeg maar lie deren, ten gehore zal brengen. Muzikale gedichten, dansmu ziek in hoofse ritmen en volksliederen vanaf de Mid deleeuwen. „Een ware attrac tie", zo wordt beloofd. Dan heb je ook nog „Ollum"; wat van alles kan zijn. Een bont gekleurd muziekgezelschap uit het voormalige generali- teitsgebied Noord-Brabant. De teksten hebben veelal te ma ken met oude dorpsfiguren uit de dertiger jaren en later. Maar ook voor anekdoten van rond 1600 (toen Maurits Nieuwpoort veroverde; maar hij was geen middeleeuwer rneer) draait „Ollum" z'n hand niet om. Volksvermaak. Geen Braban<;one, maar wel een „Brabandaise"; dat ligt weer iets noordelijker. Het belooft wat voor de Voorhout se Bourgondiërs: balladen (tussen de worstebroodjes en rolladen door), guitige dansjes en quasi-komische, walsachti- ge meedeinertjes. Wellicht zijn heel wat Bourgondiërs te gen die tijd aan Johann Straus jr. toe, maar die past nu een maal niet in dit middeleeuwse stramien. Ook de stampede van de Egelander toestanden zullen ze moeten missen. „Ol lum" zit vol guitaarwerk, mandoline, 8-bassers, slag werk, zang, fluiten, contrabas, kleppers en nog veel meer. En daarna moeten ze nog haar huis ook. „Music while you eat", zou den de Britten kunnen zeg gen. Maar we hebben hier met Voorhouters te doen, hoe wel dat bijna op 't zelfde neerkomt. En dat allemaal op de Ruïne van Teylingen, in een entourage van een feeste lijk volks banket. Laten we vooral niet het optreden ver geten van een welkome buur: de toneelvereniging Elckerlyc uit Sassenheim. Deze tonelis ten spelen op het Voorhoutse feest het stukje „Bedrog in het maanlicht", wat beslist geen middeleeuwse thriller zal zijn. In de verdere aankleding fun geren ook nog twee Voorhou ters als „kasteelheer en kas teeldame, zeg maar liever vrouwe"; „Neutrale figuren", benadrukt Chris Tetteroo; „we willen ons niet binden aan een historisch verant woorde geschiedenis". Er komt ook prominente be langstelling van buiten Voor hout. Tetteroo vermoedt iets in de richting van verant woordelijke minister Brink man van WVC, of wat voor WC ook, en de Zuidhollandse commissaris der koningin mr.Patijn, of minstens een ge deputeerde die gaat zitten ka nen en luisteren en meedei nen. Om half 12 gaat de eerste bus met voldane Bourgon- dieërs terug naar het verre Voorhout. Daarna komen er nog een paar bussen en waar schijnlijk rond een uur of twee in de zondag sluit de laatste omnibus de rij. Wie dan nog als late Bourgondiër z'n haardstede moet opzoe ken, zal het op eigen gelegen heid moeten doen, of een (Voorhoutse) taxi nemen. Wat krom is, is krom, wat recht is, is recht. Voorhout 1000 jaar. Teylingen zal mooi meegeno men zijn. Wat we verder met de Ruïne zullen doen is maar afwachten. LEIDEN Leidse kunstenaars hebben veel kritiek op de plannen voor het nieuwe beeldend kunstbeleid van de ge meente. „Je wordt als kunstenaar aangetast in je eergevoel als je dit leest. De tranen lopen je over de wangen", aldus kunste naar Fred van der Linden gisteren tijdens een in spraakavond tegen wet houder F. Kuijers. Zijn woorden werden kracht bijgezet door een luid ap plaus van de ongeveer veertig aanwezigen. In de nieuwe beeldende kunst regeling van Leiden wordt het geld dat de gemeente van de provincie heeft gekregen om het beeldende kunstbeleid te ondersteunen verdeeld. Het gaat in totaal om een bedrag van 227.000 gulden. In de re geling wórdt 65.000 gulden ge reserveerd voor 45 Leidse kunstenaars, die daarmee ma teriaal en atelier kunnen be kostigen. Alleen degenen die onder een bepaalde inkomens- norm komen, kunnen aan spraak maken op 3.300 gulden. Verder wordt een gedeelte van het geld besteed aan de „afnamebevorderende regelin gen" voor Leidse kunstenaars, zodat hun werk beter wordt verkocht. Dit geld zal worden gestoken in tentoonstellings premies, ateliersubsidies voor De Waag en galerie Stelling, en extra aankopen voor ten toonstellingen en de Leidse kunstuitleen. Fred van der Linden was zeer verbolgen over de plannen, waar de kunstenaars drieë neenhalf jaar op gewacht heb ben. „We krijgen een vodje van drie velletjes papier en dat noemen ze dan beleid. Je moet het als kunstenaar doen met een slappe handdruk en dan moet je nog als eerste op de stoep liggen ook. Als je zo een plan maakt, neem je de kwali teit van de Leidse kunstenaars niet serieus", aldus Van der Linden. Ook Rudolf Smit, eveneens beeldend kunstenaar in Lei den, vond het plan slecht. „Het is schandalig dat de ge meente na drieëneenhalf jaar met dit vod aankomt. Zelfs in Boertange hadden ze vorig jaar al een plan voor het pro- vinciegeld. Bovendien is het totale bedrag zo in mootjes ge hakt dat er van alles eigenlijk net niks is. Dan is beleid ma ken überhaupt onmogelijk". De stemming onder de kunste naars was mopperig. Maar het leek of geen van de aanwezi gen de onvrede kon omzetten in nieuwe voorstellen. Daar kwam nog bij dat iedereen die de microfoon pakte op ver schillende punten in het plan kritiek had, waarbij sommige insprekers elkaar zelfs tegen spraken. De kunstenaars die uitgenodigd waren hadden pas afgelopen weekeinde het be richt gehad om gisteren op de inspraakbijenkomst te komen. Tijd voor de organisatie van een gecoördineerd alternatief voor de plannen was er dus niet. Ook cultuurwethouder Kuijers kon zo gezien ook weinig met de kritiek. „We hebben geko zen voor een pragmatische aanpak, dus we zijn niet al te zeer ingegaan op details", zei hij, doelend op de omvang van het beleidsstuk. Hij voegde er het dreigement toe dat hij de subsidie van de provincie on middellijk -zou terugsturen als de regeling op onoverkomelij ke bezwaren stuit. Verder be nadrukte hij nog eens dat het onmogelijk was om een plan te maken waar iedereen zich in kon vinden. Hij gaf toe dat het plan „een beetje van dit en een beetje van dat is", maar be kende dat hij ook niet wist hoe het anders moest. Woensdag wordt er in de raadscommissie, cultuur over de regeling ge praat. Leiden is vrijwel volge bouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 voor Christus op Leids grondgebied vestigden, heeft de stad zich lang zaam maar zeker uitge breid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met het uitdijen van de stad en het toenemen van het aantal inwoners, ontstonden ook de wij ken. De woonbuurten met hun eigen voorzie ningen als kerken, scholen en winkels. Elk met zijn typisch ei gen sfeer die wordt be paald door de aard en hoeveelheid bewoners en gebruikers, bebou wing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefge meenschappen telt Lei den op dit moment. Uit wijken brengt die Leid se wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er leven: aan rustige la nen waar je de vogels kunt horen fluiten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. „Jarenlang zijn we min of meer de vuilnisbak van Leiden geweest. Alles wat ergens anders in Lei den niet gewenst was, werd hier gedumpt. Zo ging dat gewoon. Kijk maar om je heen: de vuil verbranding, het slacht huis en al die andere be drijven. Midden in een woonwijk, dat vind je nergens. Maar wel hier, in Groenoord. Want op het stadhuis wisten ze niet wat Groenoord was. Ze hadden er werkelijk geen idee van". „Maar in 1975 was de maat vol. De matrassen- fabriek van Olga ver dween uit de wijk en Teekens wilde op die plaats een worstfabriek beginnen. Tegen woon huizen aan! Toen hebben we met een stel mensen gezegd: En nu is het afge lopen. We pikken het niet meer". Aan het woord is Jannie Oostwouder, penningmeester van buurtcomité Groenoord dat bij die gelegenheid werd opgericht. Dertien jaar na dato raakt zij nog opgewon den van de achteloosheid waarmee de gemeente toen besliste wat goed was voor de wijk waarvan de naam zoveel moois, maar de praktijk zo veel lelijks inhield. Waar vroeger het monumentale buitenverblijf Groenoord van de kunstschilder Floris Ver ster, op de kruising van de Haarlemmerweg en de Wil lem de Zwijgerlaan, het mid delpunt vormde van een wijk met veel groen en landerijen, was in de loop der jaren nau welijks meer een struik over eind gebleven met de komst van allerhande industrie: de lichtfabrieken (nu het EBR), het slachthuis, de vuilver branding en de matrassenfa- briek van Olga. Asfalteren Oostwouder herinnert zich te keningen van de gemeente waarop een weg vanaf de Ma- resingel dwars over het ter rein van het Energiebedrijf Rijnland was gepland. „Ze zijn zelfs van plan geweest om de hele buurt maar plat te gooien en te asfalteren", zegt zij. „Zover is het gelukkig nooit gekomen. Maar of dat nou kwam omdat ze dat zonde vonden, dat geloof ik niet. Het was meer een kwestie van geldgebrek". Dergelijke plannen leidden zo'n tien jaar geleden tot het idee van het comité om de be trokken wethouders voor een rondwandeling door Groe noord uit te nodigen. Speciaal voor deze gelegenheid vroe gen de initiatiefnemers aan de buurt om de gordijnen 's avonds open te laten, zodat de bestuurders met eigen ogen konden aanschouwen dat de bewoners hun huizen niet verwaarloosden en wel dege lijk geld staken in het op knappen van de woningen. „Het was de hoogste tijd om de vooroordelen weg te ne men. En inderdaad, Waal stond er toch wel van te kij ken. Het zag er allemaal nog niet zö slecht uit", herinnert Oostwouder zich de reactie van de toenmalige wethouder ruimtelijke ordening. Dat bezoek was volgens haar de aanzet tot het verbete ringsplan dat in 1979 door de gemeente werd opgesteld. Een plan dat vooral de omgeving van de huizen betrof, omdat de meeste huizen in de loop der jaren particulier eigen dom waren geworden. Huis jesmelkers deden ze met forse winst van de hand aan de be woners. Onder het motto „we moeten dan toch'maar wat aan Groe noord doen", verdween de Persluchtcentrale uit Groe noord en werden andere overlast gevende bedrijven gesaneerd. In 1981 werd een nieuw buurthuis neergezet aan de Pasteurstraat en kwam daar ook een speeltuin. In 1984 werden op de plaats van het Olga-complex nieuwe hui zen gebouwd. Vanwege voor schriften gebeurde dat op een grotere hoogte dan de be staande bebouwing. Het ge volg daarvan was wel dat om liggende straten bij zware re genval met wateroverlast te kampen kregen. Oostwouder: „De Pasteur straat stond hier tot voor kort half blank als het hard regen de. Veel mensen hebben hun vloerbedekking en behang moeten weggooien, zo hoog kwam het grondwater te staan. Sommige huizen zijn scheefgezakt. We hebben de Een doorkijk vanaf de Madame Curiestraat naar de Hansenstraat in Groenoord. zaak aangezwengeld bij de ge meente, maar schadevergoe ding heeft die niet uitgekeerd. Wel zijn maatregelen getrof fen waardoor de situatie is verbeterd". Rookpluim De bewoners hebben ook met succes actie gevoerd voor de komst van verkeerslichten bij het kruispunt van de Haar lemmerweg met de Willem de Zwijgerlaan. Op 18 november 1982 bezetten de bewoners het knooppunt een half uur tij dens de avondspits. Automo bilisten kregen een zakje snoep om ruzies te voorko men. Opnieuw kwam wet houder Waal in hoogst eigen persoon de situatie in ogen schouw nemen met het ge wenste resultaat. De stoplich ten kwamen er. Er rest nog één voorname steen des aanstoots: de vuil verbranding. Aan de „ande re" kant van de Willem de Zwijgerlaan, waar tussen de Haarlemmerweg en de Floris Versterlaan ook nog een stuk je Groenoord ligt. „Af en toe zie ik een verschrikkelijke rookpluim op m'n huis af ko men. Om bang van te worden. Vooral als je weet welke rom mel er allemaal in zit", zegt Oostwouder. „Gelukkig staat nu vast dat 'ie weggaat, maar dat duurt nog zeker vier jaar. In de tussentijd houden we nog heel wat overlast. Want ik geloof niet dat de maatre gelen die nu genomen gaan worden voldoende zijn om alle risico's voor de gezond heid uit te sluiten". En zo wqrdt Groenoord lang zaam maar zeker een wijk waar industrie plaatsmaakt voor woningbouw. „Een leuke wijk ook met allerlei soorten mensen", vindt Oostwouder. „De meesten hebben een lage opleiding genoten en beschik - FOTO: TEJO RINGERS ken over weinig geld. Daarom hopen we op financiële steun bij het opknappen van de wo ningen. De binnenkant heb ben de bewoners zelf al aan gepakt, maar de buitenkant is voor velen te duur. Daardoor dreigt verkrotting. De ge meente staat positief tegen over ons plan voor een collec tieve casco-aanpak. Dat be wijst dat Groenoord weer meetelt. Er wonen nu trou wens ook studenten en men sen die van buiten de wijk zijn gekomen, omdat ze een hekel hebben aan nieuw bouw. En over de buitenlan ders wil ik geen kwaad woord horen. Laatst stond m'n over buurman hier opeens voor de deur, hij bood me wat te eten aan. Opeens begreep ik het: het was het einde van de Ra madan. Kijk, dat zijn nou leu ke dingen die hier gebeuren". PIETER EVELEIN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11