beveiliging, daar praat je niet •ver, die moet er gewoon zijn STAD OMGEVING Haagse rechtbank maakt nevenfuncties openbaar DIEFSTAL IN LEIDSE MUSEA: THE AGE OF REPTILES chiatrische ziekenhuizen aantal bedden gehalveerd AUTO WEG Gezinsverzorging Leiden wil gevarieerdfer pakket bieden KOMST HOOGLERAAR STUIT OP VERZET Manifestatie „Leiden stad van vluchtelingen' Handtekeningenactie van Koets-o-theek MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 9 «Is slechts te be- iet twee scho- heten verdovings- ?en De stier vormt cultfle politie een ïeerwor zijn omge- oelifckele weken gafcad hij ziin ei- t ej verwond. Die zai[ beest echter ;en p afmaken. De bartnam ruim an- ;weijiur in beslag. LEIDEN De po- litie heeft vannacht om half één een 26- jarige Warmonder aangehouden die het spatbord had vernield van een auto die stond ge parkeerd langs de Haarlemmerweg. De man maakte deel uit van een groepje. Daaronder bevond zich ook een Leidenaar die nog 630 gulden aan boetes moest beta len. Deze man is opgesloten. Meisje betast LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiden is vanoch tend tegen half vijf onzedelijk be tast door twee jon gens van ongeveer 19 jaar. Het meisje fietste over de 5 Meilaan toen de twee jongens haar op een fiets in haalden en beet- grepen. Door li chamelijk en ver baal verweer schudde zij het tweetal af. Mart Moraal" wint kwart triathlon Leidse politie LEIDEN De Leidenaar Mart Moraal is zaterdag winnaar geworden van de tweede kwart triathlon van de Leidse Politie Sport vereniging. Moraal had voor de kilometer zwemmen, 45 kilometer fietsen en ruim 10 kilometer hardlopen twee uur en zes minu ten nodig. In totaal meldden zich zaterdag middag 210 deelnemers aan de start en fi nish bij de Mondriaan Scholengemeenschap in Leiden Zuid-West. Driehonderd belang stellenden hadden zich ingeschreven en ook 15 gulden inschrijfgeld betaald, maar gaven op het laatste moment de voorkeur aan de finale van het Europees Kampioenschap voetbal. Een deelnemer raakte licht ge wond, toen hij tijdens het fietsen ten val kwam. Hij liep een hechtwond aan het hoofd op. Inbraak zwembad KOUDEKERK Nog onbekende da ders hebben zater dagochtend rond vijf uur ingebroken in het zwembad aan de Kerklaan. De toezichttoren op het terrein was openge broken en een om- roep-installatie werd vernield. Ook werden allerlei spullen in het water gegooid. Twee vol leybal-palen waren omver getrokken. Er is niets gestolen. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft op eigen initiatief de nevenfuncties openbaar gemaakt van 39 van de 46 daar werkzame leden van de rechterlijke macht. Dit gebeurt in het kader van de lopende discussie daarover, zo schreef rechter mr. P. Offers bij de bekendmaking van dit besluit. Erg veel van de ne venfuncties van de op het pa leis van justitie in Den Haag rechtsprekende lieden liggen ook op justitieterrein. Er zijn er maar weinig die het in de commerciële sector zoeken. Mr. P. Kalbfleisch (regelmatig voorzitter van de meervoudi ge strafkamer) is bij voor beeld wel commissaris van de Vomar Voordeelmarkt in IJ- muiden, mr. R. Portheine (be handelt als vice-president vooral korte gedingen) is commissaris van de onroe rend goed-maatschappij van de ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrij- berghe en mr. J. Cleyndert (rechter-plaatsvervanger) is directeur en commissaris van Dirkzwager (scheepsagentu ren). Veel leden van de rechterlijke macht hebben toch verwante nevenfuncties: mr. S. Kootte (voorzitter meervoudige straf kamer) is voorzitter van de Medische Tuchtraad, mr. M. Wijnholt (behandelt als presi dent korte gedingen) is voor zitter van de Kamer van Toe zicht over de notarissen en kandidaat-notarissen in het arrondissemant Den Haag, de rechter mr. N. van der Lee is voorzitter van de reclame code-commissie en kinder rechter mr. E. von Brucken Fock is lid en onafhankelijk deskundige van de Raad voor de Casino-spelen. Verder wordt in allerlei justiële orga nisaties meegedacht, af en toe 'gedoceerd, in schoolbesturen gezeten en aan liefdadigheid en kerkwerk gedaan. Het meest omvangrijk is de lijst van nevenfuncties van rechter-plaatsvervanger mr. J. Visser. Er staap twintig bij banen op, waaronder elf com missariaten (onder meer Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, Kasassociatie, Ko ninklijke Drukkerij en de textielfabriek Ten Cate) PfTWfWtWW'i) W >1 W Reiq at ispEN Het Rijks lum voor Volken- Ie hield de diefstal ;wee albums van de schilder Kawa- vj Keiga bijna vier en fcden stil om in alle i zw extra beveiligings- tan ^regelen te nemen. e°°; het algemeen heb- een de Leidse musea >enl*r vastgehouden aan e veiligheidsbeleid dat tor^ige jaren geleden is aarfet' 20 bevestigt een Rijn'gens terughoudende it hjewoordvoerder. spet k diemin blijkt dat de op- overarende diefstallen van lerijen uit het Stedelijk stivjam in Amsterdam, een ens e uit het Haagse Letter man ig Museum en de al- m uz met aquarellen uit Vol- iek, (inde hun sporen heb bel t chtergelaten. De afgelo pen week was het overigens weer raak: toen verdween uit het Rijksmuseum voor Geo logie en Mineralogie een schaalmodel van het vliegen de reptiel Pterodactylus, waarde 1.500 gulden. Een woordvoerder van het mu seum noemt de diefstal onbe grijpelijk. Het onvervangbare met de hand gemaakte model had een vleugelwijdte van 60 cm en was in de vrije ruimte opgehangen. Naast suppoos ten wordt de collectie ook met tv-camera's bewaakt. ,,Als we als museum het pu bliek ten dienste willen zijn kunnen we er niet nog meer bewaking bijzetten", aldus de woordvoerder. Hij vindt dat er een mentali teitsverandering bij het pu bliek moet komen. „Als een videorecorder van het mu seum wordt gestolen, wat re gelmatig voorkomt, dan wordt dat door de verzeke ring gedekt. Onderdelen van de collectie zijn echter onver vangbaar. Vooral in de laat ste jaren heeft het museum onder andere door het laten maken van modellen van uitgestorven dieren, gepro beerd de bezoekers een steeds duidelijker beeld te ge ven van de dieren, die in een ver verleden op aarde ge leefd hebben. Het is bijzon der jammer dat dit tot een dergelijk verlies blijkt te lij den". Maatregelen Directeur M. Wurfbain van het stedelijk museum De La kenhal, waar enige maanden geleden een wat wereld vreemde Leidenaar 's nachts wist binnen te lopen, beves tigt dat er sinds de diefstallen inderdaad extra maatregelen zijn genomen. Maar nog voordat hij dat wil bevesti gen, merkt hij op niet in te gaan op vragen over beveili ging- Ook bij andere musea wordt zeer terughoudend gerea geerd als het onderwerp be veiliging ter sprake komt. Slechtwillende lieden zouden er hun voordeel maar mee kunnen doen. Conservator Don Duco van het Leidse Pij- penkabinet vat dat eufemis tisch samen: „Over veiligheid moet je niet praten. Die moet er gewoon zijn". Het Pijpen- kabinet hoort overigens tot de musea die zich gelukkig mogen prijzen dat ze nog niet ten prooi zijn gevallen aan dieven. Volgens Duco is dat onder andere toe te schrijven aan de zeer beperkte publie ke toegankelijkheid van het Pijpenkabinet dat maar één dag per week open is. Rijksgebouwen dienst Voor de beveiliging van de musea gelden richtlijnen die enige jaren geleden zijn opge steld door een lokale werk groep. Die is opgericht op ini tiatief van WVC, dat inder tijd de beveiliging structureel wilde aanpakken. In de groep hebben de Rijksgebou wendienst, de musea en de Leidse politie zitting. Een politiewoordvoerder is terughoudend over de activi teiten van de groep. Hij con stateert dat in eerste instantie de museumdirecteuren ver antwoordelijk zijn. Niettemin geeft de politie-ambtenaar van „Voorkoming Misdrij ven" al geruime tijd advie zen. „Die hebben betrekking op inbraakbeveiliging, maar ook op incidenten zoals de vernieling van schilderijen zoals in Amsterdam weieens is gebeurd. Gelukkig hebben wij daar nooit mee te maken gehad". De diefstallen van de afgelopen maanden zijn vol gens hem geen aanleiding ge weest om het roer om te gooien of om extra activiteit te ontplooien. Doelend op deze werkgroep Een tekening van de Pterodactylus. Een model van deze vliegende sauriër Is de afgelopen week gestolen bij het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Ter verlevendiging van de collectie was dat model in de vrije ruimte opgehangen. Volgens het museum is de diefstal een belangrijk verlies. Er zijn maar weinig van dit soort modellen die zorgvuldig met de hand gemaakt moeten worden. verklaart woordvoerder Van Beijnem van de Rijksmusea voor Mineralogie en Natuur- historie, samen onderge bracht aan de Hooglandse Kerkgracht, dat daar de richtlijnen van de Rijksge bouwendienst worden ge volgd voor de beveiliging. Bij de restauratie van het Pest huis, waar de collectie van Natuurhistorie naar toe zal verhuizen, speelt beveiliging een belangrijke rol, zegt hij. Van Beijnem noemt beveili ging in de museumwereld „een hot item". Daarbij is er een groot onderscheid tussen wat wordt geëxposeerd en de artikelen die in depot be waard worden. „Er is altijd een dilemma tussen wat de mensen van diAtbij moeten kunnen zien en de beveili ging. Gelukkig zijn bijna alle bezoekers goedwillende, ge- FOTO: PR 'interesseerde mensen". Bij het Rijksmuseum voor Oudheden constateert een woordvoerster aanvankelijk dat de bewaking daar al lang zeer intensief is. De diefstal len zijn geen aanleiding daar iets in te veranderen. Bewa kers en videocamera's zijn er prominent aanwezig zonder dat naar haar zeggen de be zoekers zich daardoor ge stoord voelen. De psychiatri- kenhuizen Sanctk litgeint Bavo en Ende- ïor è-eigen ruim de raa^ het huidige aan- 9ra%n kwijt te raken. va,]Ëerde Staten (GS) l-Holland willen van het aantal het noordelijk. 11w|n Zuid-Holland en naar de Rijn dat gebied is een capaciteit. GS geestelijke ge- :org ook anders zetten: minder psychiatrische lizen en meer ïhandelingen en p0if^e woonvormen. 2ifal deeltijdbehan- bij Endegeest komende jaren verdubbeld (van "uTsJO), bij Sancta Ma- t (aibe Sint Bavo ver- >N (Bt drievoudigd: van 12 naar 48. GS zijn er in hun plannen voor reorganisatie van de geestelijke gezondheidszorg vanuit gegaan dat de verschil lende vormen van zorg (RI AGG, psychiatrische zieken huizen en beschermde woon vormen) nog te veel langs el kaar heen werken. Ook krijgt de patiënt nog te vaak het „to taalpakket" van het zieken huis aangeboden, in plaats van een meer gerichte behande ling, aldus GS. Daarom wordt capaciteit van psychiatrische ziekenhuizen in Zuid-Holland tot 2001 met een kwart ver minderd, het aantal deeltijdbe- handëlingen met 80 procent uitgebreid en de capaciteit in beschermde woonvormen met 85 procent uitgebreid. Extra aandacht willen GS ook voor de zorg voor verslaafden en de kinder- en jeugdpsychiatrie. De capaciteit van verslaafden zorg wordt met 25 procent uit gebreid, de kinder- en jeugd psychiatrie met 75 procent. De ziekenhuizen in het noor delijk deel van Zuid-Holland moeten nog eens extra „bloe den", omdat er in andere re gio's in Zuid-Holland, zoals Rijnmond, te weinig bedden in de psychiatrie zijn. De zieken huizen Sancta Maria en Sint Bavo in Noordwijkerhout, die begin jaren negentig samen gaan, houden van de huidige 1113 klinische plaatsen in 2001 er nog maar 479 over. De af slanking moet geleidelijk plaats vinden. Endegeest met de Jelgersmakliniek in Oegst- geest levert 179 van de huidige 515 bedden in, om er over der tien jaar nog 343 over te hou den. Het aantal deeltijdbehan delingen bij de ziekenhuizen stijgt echter. De psychiatrische afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden mag de huidige negen plaatsen hou den. GS willen in Zuid-Hol land-Noord de komende jaren tachtig plaatsen bij zogenaam de Regionale Instellingen voor Beschermde Woonvormen (RIBW) in het leven roepen. Vü aak in itheek DO Tt lat f lal al— Uit een discotheek .15. feestraat zijn vrijdag- je draaitafels gestolen 0171Jgezamenlijke waarde baby gulden. Ook werden 5. Bflautomaten gekraakt. THEters hadden een deur 'Cwi jkterkant opengebro- SASSENHEIM Een 63-jarige Sassenheimer is zon dagmiddag zijn auto kwijtgeraakt op de Hoofdstraat. De man was net terug van vakantie en was bezig voor zijn woning de auto uit te laden. Toen hij met enkele kof fers naar binnen was gelopen stapte een onbekende in zijn auto en reed er mee weg. Aangezien de woning dicht bij een bushalte staat, vermoedt de politie dat een ongeduldige busreiziger de auto heeft meegenomen. De auto met resterende bagage is nog niet teruggevonden. Brand in keet Een schaftkeet aan de Tweede Binnenvestgracht is zaterdagmiddag in vlammen opgegaan. Rond half zes brak er brand uit in de keet. De vlammen werden uiteindelijk door de brandweer gedoofd, nadat feestvierende Oranjeklanten het eerste bluswerk hadden verricht. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar de politie sluit brandstichting niet uit. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het aanbod van hulp vanuit de gezins verzorging moet meer in overeenstemming worden gebracht met de behoef ten uit de samenleving. Dat stelt de Stichting Ge zinsverzorging Leiden in haar jaarverslag over 1987. De geboden hulp moet daarom gevarieerder worden. Daarbij denkt de stichting bijvoorbeeld aan het instellen van meer avond- en weekenddien sten. Vorig jaar gaf de stichting aan ongeveer 3.245 Leidenaars gezins verzorging. Ook kan de gezinsverzorging in een aantal situaties doelma tiger worden aangepakt. Het instellen van wijkteams waar mee het afgelopen jaar in Lei den al een begin is gemaakt, zou daarbij uitgebreid kunnen worden. Verder bepleit de stichting een verhoging van de produktiviteit en meer samen werking met andere hulpver lenende instanties. Op dit mo ment werkt de Stichting Ge zinsverzorging Leiden met an dere instanties samen binnen het Stedelijk Platform Eerste Lijn waarin vertegenwoordi gers van de Kruisvereniging, de Stichting Maatschappelijk Werk, de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk en huisartsen zitting hebben. Dit platform is in oktober vorig jaar begonnen met het uitwisselen van infor matie en het ontwikkelen van mogelijkheden om samen te werken. Een en ander is volgens de stichting noodzakelijk om op den duur een eventuele con currentieslag met commerciële instanties dié zich met hulp verlening bezig houden niet te verliezen. Dat de gezinsverzor ging zijn monopoliepositie kan verliezen door de opkomst van dergelijke instanties is volgens de Leidse stichting niet on denkbaar. „Om de ervaring en kennis die de gezinsverzorging in de loop der jaren heeft op gebouwd niet verloren te latent gaan in een concurrentieslag, is het belangrijk dat wij tijdig op deze veranderingen inspe len". Daarbij denkt de Stich ting Gezinsverzorging Leiden aan verruiming van het aan geboden pakket, verbetering van de personeelsopbouw, een efficiëntere taakverdeling en een nog hechtere samenwer king met andere hulpverle nende instanties. Een ander probleem waarmee de stichting kampt, zijn de be zuinigingen die door de minis ter van WVC aan de gezins- verzorgende instanties zijn op gelegd. Voor Leiden komt dit neer op een bedrag van 324.000 gulden. Dit jaar moet daarom één arbeidsplaats ver dwijnen. Als gevolg van deze bezuinigingen is de wachtlijst tot over de honderd mensen gegroeid. „De moeilijke ar beidsmarkt en de bezuinigin gen bieden weinig hoop dat de wachtlijst snel zal teruglopen", aldus de stichting. LEIDEN De faculteitsraad van sociale wetenschappen van de Leidse universiteit vindt de komst van een Ame rikaanse hoogleraar theoreti sche sociale psychologie niet aanvaardbaar. Volgens de raad zal de 60-jarige Amerikaan te vppI bpKKr.- VNor lands te leren. Ook zou de man, die enkele jaren geleden gastcolleges in Leiden gaf, de laatste tijd niet zo produktief meer zijn. Dat meldt het uni versiteitsblad Mare. De raads leden vonden het taalpro bleem onoverkomelijk, omdat rin neemt. De Ame rikaan was als enige voorge dragen door de benoemings commissie. Het faculteitsbe stuur zal zich over de kwestie buigen. LEIDEN „We willen laten zien dat vluchtelin gen eigenlijk heel gewoon zijn in Leiden", zo om schrijft G. Bovens, hoofd van de directie Welzijn van de gemeente de plan nen die worden gemaakt voor een manifestatie „Leiden, stad van vluchte lingen". Die manifestatie, die waarschijnlijk over een jaar wordt gespreid, is bedoeld als afronding van de in feite bijna geruisloos verlopende vestiging van 200 vluchtelingen. Volgens Bovens is het idee met name ontstaan omdat de opvang van vluchtelingen in Leiden vooral „technisch" is. Hij doelt daarmee op de in richting van woningen en de directe opvang. „Maar er zit ten ook andere kanten aan, daar willen we de bevolking bij betrekken. Gelukkig gaat alles hier heel geruisloos. Er is geen sprake van een situatie zoals die in Stevensbeek inder tijd. Toch willen we ook wat doen aan de beeldvorming rond vluchtelingen". De plannen voor de manifesta tie bevinden zich overigens nog in een pril stadium. Eén van de ideeën is om iets te doen met stambomen. In sa menwerking met het gemeen te-archief krijgen Leidenaars de gelegenheid om hun eigen stamboom na te pluizen. Bo vens verwacht dat menigeen er dan achter komt ook van vluchtelingen of asielzoekers af te stammen. „Leiden heeft op een gegeven moment voor meer dan de helft uit vluchte lingen bestaan. Denk maar aan Hugenoten, de Pilgrim fa thers, Belgen in de zeventien de eeuw, maar ook Duitsers kort voor de Tweede-Wereld oorlog. De stad heeft er ook profijt van gehad. Juist de Bel gen droegen in de zeventiende eeuw bij aan de econonomi- sche ontwikkeling van Lei den". Een ander idee dat hierop aan sluit is het schetsen van een portret van een „gewone Leid se familie" met een Frans- klinkende naam. „Te denken valt aan De la Mar", vertelt Bovens. Dat zal dan worden vergeleken met de geschiede nis van een „moderne" vluch teling. Bovens benadrukt overigens dat het in alle gevallen nog slechts om ideeën gaat. Bij de uitwerking daarvan zijn verte genwoordigers uit het gemeen telijk apparaat (schouwburg, archief, Lakenhal, afdeling welzijn en wethouder H. de la Mar) betrokken, evenals in stellingen en personen van buiten de gemeente. Bovens kan nog niet zeggen of er in het kader van „Leiden stad van vluchtelingen", ook een culturele manifestatie wordt georganiseerd. Op voor hand lijkt in elk geval vast te staan dat de scholen bij de ma nifestatie worden betrokken. De opzet is dat de plannen in september zijn uitgewerkt Alle activiteiten kunnen dan in de' maanden daarna gaan plaatsvinden. LEIDEN De studenten disco Koets-o-theek is een handtekeningenactie be gonnen voor zijn eigen be houd. De bedrijfsleiding heeft daarvoor alle leden en nog bekende oud-le den opgeroepen hun handtekening op een lijst in de disco te zetten. De Koets-o-theek telt 3.000 leden en een nog groter aantal oud-leden. Alle nog bekende adressen zijn aangeschreven. In de brief zegt de bedrijfslei ding dat de gemeente Leiden het nodig vindt om het de dis cotheek „bijzonder moeilijk te maken middels allerlei beper kende maatregelen". Genoemd worden minder ruime slui- het alleen bij de Koets naar de letter van de wet toepassen van de muziekvergunning en extra zware eisen voor wat be treft de hinderwetvergunning. De bedrijfsleiding schrijft die strenge aanpak deels toe aan klachten van bewoners uit de omgeving van de Kruisstraat en aan de gemeentelijke po gingen de discotheek te ver plaatsen. Volgens de Koets is de gemeente waarschijnlijk zo geschrokken van de verplaat singskosten, „dat zij nu meent andere middelen te hebben om ons functioneren te beëindi gen". De bedrijfsleiding kon digt aan zich hiertegen te ver zetten. Met de handtekeningen wil de discotheek proberen raadsleden tot andere gedach ten te brengen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071-122248 on to., vrant wordt non dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9