Nieuwbouw gevangenissen: terug naar hardere tijden Bezit van geldig paspoort geen luxe maar noodzaak Lagere winst voor groeiend OHRA Schippers geven goedkeuring aan bereikt akkoord Veroordeelde in moordzaak wil heropening proces KONINKLIJK 1UIS Treinsaboteurs betrapt Nederlander hoogleraar in Italië FNV-jongeren dreigen met proefproces tegen verlaging uitkeringen 'NENLAND EaidócQowuvnt MAANDAG 27 IUNI 1988 PAGINA 7 - ameling voor ANC ert 1,3 min op __DAM De afgelopen half jaar in |nd gehouden acties voor de Zuidafri- bevrijdingsbeweging ANC (Afrikaans ial Congres) hebben 1,3 miljsen gulden acht. Dat werd gistermiddag bekend ge ltijdens een slotmanifestatie van het Ko- (Zuidelijk Afrika (KZA) en de Anti- \er nt, si 1 lang die de vijken uch, j zitteQ' leen. de vrouwr een oden, Dat )1 laat tering tijd Md' 1 daa Ie lids Beweging Nederland iAABN) in rdamse Vondelpark. Vorig jaar dezelfde periode voor he: ANC één gulden opgehaald. AABN en KZA n gisteren op, dat de Nederlandse be- I met dit resultaat de regering „een jngte achter zich houdt, waar het de so it betreft met de strijd tegen de apart- i Zuid-Afrika". Officieel „Den Haag" et ANC dit jaar slechts 5,5 :on hulp. Roze Zaterdag verloopt rustig DELFT De dit jaar in Delft ge houden traditionele Roze Zaterdag is rustig verlopen. De manifestatie op de Markt, georganiseerd door de ho mobeweging het Roze Front, werd door zo'n 6500 homoseksuele man nen en vrouwen bijgewoond. Het thema van de manifestatie was „Ne derland schijntolerant". In verband met het oranje/roze karakter van deze dag waren bij de Delftse politie alle verloven ingetrokken; boven dien was er een peloton uit Rotter dam afkomstige ME'ers beschikbaar. Ongeregeldheden tussen Oranje-sup porters en homofiele demonstranten deden zich echter niet voor. Op Roze Zaterdag herdenken homo's uit de gehele wereld jaarlijks de rellen die ontstonden bij het ontruimen van een homobar in 1969 in New York. Een beeld van de zaterdag in Delft gehouden homo-manifesta tie. FOTO: ANP Redactie Elsevier eist contact met hoofdredacteur AMSTERDAM De redactie van het week blad Elsevier eist dat het contact mag hebben met hoofdredacteur André Spoor. De Raad van Bestuur heeft hem onlangs verboden met de redactie te praten. Spoor werd vorig jaar oktober getroffen door een hartinfarct en wil de zijn terugkeer voorbereiden door eens per week met groepjes redactieleden te vergade ren. Vice-voorzitter drs. L. van Vollenhoven van de Raad van Bestuur verbood hem dat na mens de leiding van het concern. De redactie vreest dat de leiding Spoor weg wil werken omdat hij te weinig commercieel en te weinig rechts zou denken. Spoor werd enkele jaren geleden nog door de directie van Elsevier uit de Verenigde Staten gehaald om hoofdredac teur van Elsevier te worden. Eerder was hij dat bij NRC/Handelsblad. 'Aale- ^centrales os over nnen voor i bedrijfs- enigingen (Van onze lementaire redactie) [AAG De vakcentra- V en CNV zijn verbaasd bolgen over de voorstel de directeuren van de sverenigingen en Gak- en hebben gedaan voor euwe loonstructuur in verzekeringssector, uitgelekt discussiestuk directeuren blijkt dat de bijna 24.000 werk- in hun sector een cao to hebben met lagere inen, hogere topsalaris- meer mogelijkheden restatiebelonirg. kcentrales, dit een be- ke stem hebbtn in de •n van de bed;ijfsvere- en (vijftig procent van ijfstuur bestaat uit vak- rertegenwoordigers) wij ideeën van dedirecteu- it klem van de hand. Zij op 5 juli, als d* cao-on- 1 lelingen begirnen, ei- de gewraakte iota niet et van de ondtrhande- wordt gemaact. Een voerder van d; FNV- j^nbond zei dat de vak- oorstellen lijnrcht te- r de plannen vai de di- staan. De valbonden juist loonsvehoging laagstbetaalde werk en verlaging van de lonen. 'Artrnalist n^e'kman overMen 'ERDAM Op '3-jari- ftijd is afgelopei vrij- urnalist Evert Werk- n Amsterdam <verle- IVerkman werke tot 'caans dj het Parool ii Am- n, zeefii- Hij trad in 035 in ■ie da van het Algmeen innig Isblad waar hij n 1941 nam toen da.r een [oofdredacteur werd 7 haattteld en alle joodse ?ti. Ik emers ontslager wer- 'hare Gedurende de Iweede tabel loorlog werkb hij iet illegale Panol. In rad hij in dient van arool. Verder ahreef n dertig boeker over Tweed» We- amd rlog en de scheepvaart. politie houdt s, mei li i t Iheids- t het vel aan - lijke rust oofd LIsof angs zijn. vair - eeijolj '".DOORN De (olitie peldoorn heeft :ater- >nd een 26-jarige mo er uit België ainge- 11 die met 250 kibme- uur over de A50 raas- ioDe i i een woordvoerder politie werd de snel- uivel ontdekt dooreen van de algemene irsdienst uit Drieber- motorrijder gedroeg r Igens de politie misda- de weg. Hij haalde au- %hts in ei passeerde die zelf aai het inha- ■en. Ter hoogte van •rn wist de politie de stoppen e dwingen, was naar de TT in geweest en verklaarde zo snel mcgelijk naar id willen riden. •Hg „NEDERLAND GOOIT GOEDE NAAM TE GRABBEL" AMSTERDAM - Neder land is bezig zijn voor sprong te verliezen op het gebied van het gevange niswezen. Terwijl ons land in een verhardend klimaat terugkeert naar vroegere tijden, worden in andere landen stappen vooruit gezet. Drs. M. Kommer van het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justite stelt dit vast in het maandblad Balans van het ge vangeniswezen. Vergelijking met bouwplannen in de VS en Groot-Brittannië levert de conclusie op: „Ons land is op weg zijn goede naam te grab bel te gooien". En wat nog er ger is: „Zowel gedetineerden als personeel van de inrich tingen worden voor de ko mende 100 jaar opgescheept met gebouwen, die ons nu al een eeuw achteruit dreigen te zetten". De WODC-onderzoeker stelt vast dat het Nederlandse ge vangeniswezen nog steeds veel aanzien heeft in het bui tenland. Het percentage gede tineerden per 100.000 inwo ners is relatief laag en het ge vangenisregiem is relatief hu maan. Ernstige incidenten in gevangenissen zijn hier be perkt. Maar de Nederlandse gevan genissen maken volgens Kommer als gebouwen hun goede naam veel minder waar en dat wordt alleen maar er ger. Kijkt men in Nederland bij nieuwbouw vooral naar de kosten, in de VS en Groot- Brittannië tracht men meer rekening te houden met de gevangenen. In de Ameri kaanse staat Californië bij voorbeeld heeft men drie op lossingen bedacht: standaardi satie, slaapzalen in plaats van een-persoonscellen en een ge avanceerde financieringsme thode met speciale regelingen voor particuliere beleggers die in gevangenissen willen in vesteren. In Groot-Brittannnië zijn uit gangspunten bij de bouw van nieuwe gevangenissen: een campus-achtige opzet, afzon derlijke wooneenheden voor 50 tot 75 gedetineerden, een ruimere opzet van gangen en dergelijke. De Britten werken ook aan een nieuw „manage ment" van gevangenissen. Een werkgroep noemde in dit verband een goedwerkend sy steem van overplaatsingen, zowel binnen als tussen de in richtingen, meer delegatie van bevoegdheden en betrek kelijk weinig personeel. ROTTERDAM Het vo rig weekeinde door een delegatie van binnen vaartschippers en minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gesloten ak koord over het conflict rond de graanverlader Granaria, is zaterdag op een schippersvergadering in Rotterdam goedge keurd door de schippers. De „Zes van Gorcum", de leiders van de actievoerende binnenschippers die de on derhandelingen met de be windsvrouwe voerden, kre gen daar de opdracht om de naleving van het akkoord scherp in de gaten te houden. Mocht de minister haar woord niet houden, dan ko men er nieuwe acties, zo bleek. In het akkoord is geregeld dat Granaria niet langer met gehuurde duwboten en inge huurde bemanning zijn duw bakken met granen zal laten vervoeren. Het bedrijf zal dit voortaan via de schippers- beurzen doen of zelf duwbo ten aanschaffen en de be manning daarvoor in dienst nemen. In ruil daarvoor heb ben de schippers beloofd geen acties meer te voeren tegen de duwbak-transpor- ten van Granaria. Veel kritiek was er geduren de de vergadering op de Fe deratie van Schippersbon- den, één van de grootste bin- nenvaartorganisaties in ons Minister Smit Kroes van verkeer en waterstaat en actievoerder Huizinga tijdens het bezoek dat de minister vorige week bracht aan de blokkade van de Granaria duwboten in Gorinchem. foto: anp land. De federatie heeft zich irritatie bleek te hebben ge- de federatie in bescherming, steeds afkerig getoond van wekt. N. Seine, één van de „We moeten naar de toe acties, wat bij de schippers zes van Gorcum en voorzit- komst kijken, niet naar het die wel actie voerden grote ter van de vergadering, nam verleden", zei hij. LELYSTAD Drie jon gemannen uit Lelystad zijn afgelopen nacht op heterdaad betrapt tijdens het saboteren van de sei nen langs de Flevolijn. De spoorwegpolitie had met die speciale reden post gevat langs de spoorlijn. Ruim een week geleden werden op de- zélfde plaats ook de sei nen onklaar gemaakt. De drie jongens, in leeftijd variërend tussen zestien en zeventien jaar, zijn vermoe delijk slechts met het doel om te saboteren naar de plek langs de spoorbaan gegaan. Toen de spoorwegpolitie hen in de kraag vatte bleek dat ze heel speciaal gereedschap bij zich hadden om de bedie ningskabels van de seinen door te knippen. Bij een eerste verklaring te genover de gemeentepolitie van Lelystad verklaarde het drietal dat ze saboteerden on der dreiging van anderen. WASSENAAR Met ingang van het aanstaande acade mische jaar is de Nederlandse musicoloog Dr. Albert Dunning (1936), verbonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht, benoemd tot gewoon hoogleraar Muziekweten schap aan de Universiteit van Pavia in Italië. Dunning staat bekend als deskundige op het gebied van de mu ziekgeschiedenis der renaissance. Als specialist van de muziek van de 18e eeuw schreef Dunning onder meer een uitvoerige monografie over Pietro Antonio Locatelli en verzorgde hij de editie van Mozarts divertimenti en canons voor de Neue-Mozart-Ausgabe (Salsburg). AMSTERDAM Een 44- jarige Amsterdammer die in 1985 werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenis we gens moord op zijn rijke, veel oudere echtgenote Dorothea van Wylick, wil een heropening van zijn proces vanwege door het gerechtelijk laboratorium gemaakte fouten. Advo caat R. Kiek in Den Haag heeft daartoe bij de Hoge Raad een revisieverzoek ingediend. De zaak Van Wylick bracht destijds veel publiciteit te weeg. Bejaarden verzorger Van L. trouwde deze vrouw in sep tember 1983. Ze overleed in november 1983. Een arts wei gerde op aandringen van de kinderen uit een eerder huwe lijk van Van Wylick een ver klaring van natuurlijk overlij den af te geven. Justitie werd ingeschakeld en er volgde een gerechtelijke sectie alsmede een toxicolo gisch onderzoek. De rechtbank veroordeelde Dick van L. tot twee jaar gevangenis wegens het niet tijdig inroepen van doktershulp. De rechtbank ging ervan uit dat de vrouw was overleden als gevolg van een gecombineerd gebruik van alcohol en medicijnen. Het gerechtshof in Amsterdam kwam echter tot een later door de Hoge Raad in cassatie be vestigd vonnis van twaalf jaar. Het hof oordeelde dat er spra ke was van moord, iets waar ook het Openbaar Ministerie van uitging. Het huidige revisieverzoek bij de Hoge Raad stoelt op een rapport van dr. H. Laane uit Muiden. Volgens Laane heeft het gerechtelijk laboratorium fouten gemaakt. Hij beweert nu dat er geen sprake was van een hartkwaal en dat de com binatie van alcohol en de me dicijnen waar het in deze zaak om ging niet fataal hoefde te zijn. UTRECHT - De Jongerenbeweging verbonden met de FNV heeft woedend gereageerd op het kabinetsplan om de uitkerin gen van werkloze jongeren te verlagen en de hoogte van de uit keringen afhankelijk te maken van het deelnemen aan scholing. De FNV-jongeren noemen het plan dat deze zomer nog in con crete voorstellen zal worden omgezet, onaanvaardbaar. In een brief aan de regering zegt de Jongerenbeweging dat de argumenten voor het plan niet deugen. Ze kondigt acties en al ternatieve plannen aan. Als het kabinet zijn voornemens doorzet zullen de FNV-jongeren in navolging van de arbeidsongeschikte vrouwen een proefproces beginnen om verlagingen van de uit keringen ongedaan te maken. „Onder het sausje werkloosheidsbestrijding wordt opnieuw een ordinaire bezuinigingsmaatregel op het bordje van de jongeren gelegd", aldus de brief aan het kabinet: „De zorgzame samenle ving wordt langzamerhand een asociale wildernis waar gelijk heid, solidariteit en sociale rechtvaardigheid zijn vervangen door het recht van de sterkste". Bejaarde Voorburgse 20 km op verkeerde weghelft BREDA Een 80-jarige vrouw uit Voorburg heeft zaterdaga vond ongeveer 20 kilometer lang op de verkeerde weghelft van rijksweg 16 in de buurt van Prinsenbeek gereden en daarbij twee ongelukken veroorzaakt. De vrouw die vanuit Baarle Nas sau op weg was naar huis, schampte tijdens haar spooktocht een tegenligger en kwam vervolgens tot stilstand na een frontale botsing met een tweede tegenligger. Alleen de passagier van de vrouw raakte daarbij gewond en moest voor behandeling in het ziekenhuis worden opgenomen. Jongeren steken student dood EINDHOVEN Een groep jongelui heeft zaterdag in Eindho ven de 27-jarige G. van Mazijk uit Eindhoven doodgestoken. Deze student aan de Technische Universiteit Eindhoven werd in de Eindhovense binnenstad lastig gevallen door de groep. Dat leidde tot een schermutseling waarbij het slachtoffer werd gesto ken met een mes. In verband met de steekpartij heeft de politie gisteren vier inwoners van Veldhoven aangehouden. Eén van de verdachten, een 19-jarige iongen, heeft bekend dat hij de do delijke messteek heeft toegebracht. De andere verdachten zijn 17 en 18 jaar. SCHIPHOL - Nog te veel Nederlanders beschikken naar de mening van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol niet over een geldig paspoort en zijn zich onvoldoende bewust van de risico's die dat met zich meebrengt. Met de te verwachten massale uit tocht van Nederlanders voor de deur vreest de marechaussee ook dat veel mensen pas op Schip hol tot de ontdekking ko men dat zij geen geldig grensdocument hebben om het land binnen te ko men waar zij naar toe wil len. „Iedereen zou ervoor moeten zorgen dat zijn paspoort nog tenminste negen maanden gel dig is", zo stelt de comman dant van de Koninklijke Ma rechaussee-brigade Schiphol, luitenant P. Verdonk. Het niet hebben van een geldig pas poort noemt hij „misplaatste zuinigheid". Voor veel Europese landen is een toeristenkaart voldoende om toegelaten te worden. Ook een verlopen paspoort wordt door sommige landen geaccep teerd wanneer de geldigheid niet langer dan vijf jaar is ver streken. Maar een toeristen- kaart of voorlopig paspoort zijn geen geldige legitimatiebe wijzen. Veel mensen zijn al in het buitenland in de proble men gekomen omdat ze dach ten daarmee geld te kunnen opnemen. Dan blijkt zo'n pa pier niet voldoende. Als tweede reden noemt Ver donk het risico van vluchten die naar andere luchthavens moeten uitwijken. Voor de Antillen en Aruba bij voor beeld mogen Nederlanders be schikken over een toeristen- kaart of verlopen paspoort. Maar als het toestel moet uit wijken naar Venezuela is dit allesbehalve voldoende. Veel Nederlanders wacht bo vendien een teleurstelling wanneer zij vanuit hun vakan tiebestemming een uitstapje over de grens willen maken. „Het land waar men naartoe wil blijkt dan dikwijls een gel dig paspoort te vragen en dan wacht de toerist slechts teleur stelling", aldus Verdonk. Veel landen waarvoor de be langstelling van de Nederland se toerist groeit, vragen niet alleen om een geldig paspoort maar eisen tevens een mini male geldigheid bij aankomst of bij vertrek. Israel, Cyprus, Egypte en Indonesië kennen dat soort regelingen. Onder andere Oostbloklanden koppe len daaraan de afgifte van een visum. Soms kan de marechaussee op Schiphol helpen. Zo kunnen toeristenkaarten worden ver strekt en kan voor een Neder lands paspoort een noodver- lenging worden gegeven, maar prijzig is die hulpverlening wel. Voor een toeristenkaart moet 54 gulden worden be taald, een noodverlenging van een paspoort kost 96,50 gulden. Deze noodverlenging is boven dien uitsluitend geldig voor de duur van de beoogde reis. Vorig jaar heèft de marechaus see op Schiphol 4.118 toeris tenkaarten uitgereikt en 556 noodverlengingen in Neder landse paspoorten aange bracht. Dit jaar zullen die aan tallen toenemen. „Daarmee neemt ook de wachttijd voor de passagiers toe. Dat kan be tekenen dat mensen hun vlucht niet meer halen". Te weinig mensen zijn ervan op de hoogte dat een paspoort in goede staat moet verkeren. Is dat niet het geval dan neemt de marechaussee het paspoort in. In de eerste vijf maanden van dit jaar is het op Schiphol al 61 maal gebeurd dat een paspoort moest worden vervangen omdat het in de wasmachine was beland, om dat kinderen het als kleurboek hadden gebruikt of waarin aantekeningen over vriendjes en vriendinnetjes stonden. Dode door verstikking DIDAM De 23-jarige W.P.M. Koerntjes uit Didam is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn huis door rook- verstikking om het leven ge komen. Door een oververhitte frituurpan was brand in de keuken ontstaan. Het vuur werd rond drie uur door sur veillerende politie ontdekt. Een 18-jarige jongen die boven sliep, wist zich nog in veilig heid te brengen. Na het blus sen bleek dat de rookontwik keling de 23-jarige hoofdbewo ner, die zich in ae woonkamer bevond, fataal was geworden. Dode bij burenruzie CASTRICUM Bij een uit de hand gelopen burenruzie is in de nacht van zaterdag op zon dag een 43-jarige man uit Cas- tricum om het leven gekomen. Het slachtoffer had zich geër gerd aan de geluidsoverlast van zijn buurman, de 29-jarige P. van W.. Zijn klachten leid den tot een woordenwisseling en een vechtpartij bij de wo ning van Van W., waarbij de laatste met een mes uithaalde. Volgens de politie valt nog niet te zeggen of de vermeen de geluidsoverlast te maken had met het voetbal-enthou- siasme. Tussen beide buren be stond al langer een gespannen verhouding. DEN HAAG OHRA verzekeringsbedrijven groeit door, maar het be drijfsresultaat neemt af. Vorig jaar groeide het aantal polissen met 11,7 procent tot 511.334, terwijl het premie-inkomen van het bedrijf met 11,5 pro cent steeg tot 50,1 miljoen gulden. OHRA, een on derlinge coöperatieve ver eniging zonder winstoog merk, sloot 1987 af met een voordelig saldo van 17,3 miljoen gulden, aldus het jaarverslag over vorig jaar. Over 1986 was het positief resultaat 27,873 miljoen gulden. In drie van de vier sectoren waar OHRA actief is, ziekte kosten-, schade- en levensver zekering was het resultaat over 1987 negatief, alleen de pensioenverzekering gaf een positief resultaat. Samen met de renteopbrengsten kwam OHRA tot het positieve resul taat van 17,3 miljoen gulden. In de sector ziektekosten steeg het premie-inkomen met 2,7 procent tot 388 miljoen gulden, maar het resultaat sloeg om van 2,8 miljoen positief in 1986 tot 3,2 miljoen negatief in 1987. Het verlies bij de schadeverze kering werd vorig verminderd van 3,8 miljoen in 1986 tot 1,3 miljoen gulden. Dat komt vooral door een beter resultaat in de motorrijtuigenbranche. Het premie-inkomen steeg bij de schadeverzekering met 34,4 procent tot 54,5 miljoen gul den. Het aantal polissen in de sector levensverzekeringen steeg met 23,1 procent tot 22.496, terwijl het premie-inkomen met 115,6 procent groeide tot 47,3 mil- joen gulden. Het resultaat in deze sector verslechterde niettemin van 0,2 miljoen posi tief in 1986 tot 0,9 miljoen gul den negatief vorig jaar. In de sector pensioenen steeg het aantal deelnemers met 2 pro cent tot 19.132, terwijl het pre mie-inkomen met 19,3 procent toenam tot 11,2 miljoen gul den. Bij de pensioenen daalde het resultaat met 15,7 procent tot 14,1 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7