Duizenden demonstranten op de been in Sovjetunie rjo3c „Kwestie rond Waldheim hindert ons niet meer Monument nodig voor slachtoffers Stalin Gematigdheid troef in programma Dukakis OOSTENRIJKSE KANSELIER VRANITZKY: DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Akkoord Nieuw-Caledonië tussen blanken en Kanaken ROERIG WEEKEINDE AAN VOORAVOND PARTIJCONFERENTIE: (Vervolg van de Voorpagina) MOSKOU Duizenden mensen hebben dit week einde in Moskou en ande re steden in de Sovjetunie gedemonstreerd voor meer vrijheid en democra tie. De protesten waren ondermeer gericht tegen vormen van Stalinisme, tegen de behandeling van de Krimtataren en voor grotere zelfstandigheid van Estland en Litouwen. De betogingen vonden plaats aan de vooravond van de spe ciale partijconferentie, die morgen in Moskou begint. Op de conferentie wordt gespro ken over hervormingen in het kader van Gorbatsjovs pere strojka. Op een bijeenkomst in het Di- namo-stadion in Moskou zei de dissidente geleerde Andrej Sa- charov dat de perestrojka de laatste kans voor de Sovjetunie is een groot land te zijn. In het stadion kwamen ongeveer driehonderd mensen bijeen, onder wie familieleden van slachtoffers van de Stalin-ter- reur. Zaterdag hield de politie bij een demonstratie in het cen trum van Moskou zo'n dertig activisten aan die voor een meerpartijenstelsel en tegen de binnenlandse veiligheidsdienst KGB betoogden. De arrestan ten werden na korte tijd weer op vrije voeten gesteld. Een woordvoerster van de „Democratische Unie" zei dat de activisten ondanks een ver bod van de autoriteiten tijdens de conferentie toch weer de straat op zullen gaan. De beto gers willen meer democratie en persvrijheid. „Alle macht aan de Sovjets" en „Socialis me: ja; Stalinisme: nee", zo MOSKOU Tijdens een bijeenkomst in Moskou heeft de dissidente natuurkundige en Nobelprijswinnaar Andrej Sa- charov gepleit voor de oprichting van een monument ter herdenking van de Stalinterreur. „Als we een monument hebben, moeten we de (zes miljoen) mensen gedenken die zijn gestorven in de repressie, door honger iedereen was een slachtoffer", hield Sacharov de honderden demon stranten voor. Het is niet duidelijk of een dergelijk monu ment in de toekomst wordt opgericht, al wordt het beleid van Stalin tegenwoordig ook in officële kringen afge kraakt. Overigens is gisteren in Moskou wel een plaquette onthuld ter nagedachtenis van de ongeveer 13.000 Sovjet soldaten die op het Afghaanse slagveld gevallen zijn. stond op spandoeken te lezen. Autonomie Leden van het onlangs ge vormde „Volksfront voor de perestrojka" droegen portret ten van Lenin en Sovjetleider Michail Gorbatsjov met zich mee. Volgens ooggetuigen trokken voorbijgangers zich, ondanks de aanwezigheid van KGB-agenten, niets aan van het bevel van de politie zich te verspreiden. De omgeving van het Poesj- kinplein was door honderden veiligheidsagenten afgezet, maar de politie greep niet in. Een aantal betogers trok later naar het „Paleis van de jeugd", waar de politie er zonder veel moeite in slaagde een eind aan de demonstratie te maken. Daarentegen maakte de politie gisteren in Tasjkent op hard handig wijze een einde aan een massale betoging van Krim-Tataren, die een autono me republiek eisen. Een deel van de circa 20.000 demon stranten slaagde erin bij het gebouw van het Centraal Co mité van de Oezbeekse com munistische partij te komen, waar zij een verklaring voor lazen waarin zij de Krim-Tata ren in Oezbekistan opriepen tot een staking. Ook in de Baltische staten (Estland, Letland en Litou- BUITENLAND £eidóc(2ouaa*it MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 6 door Bert van Velzen Wachtkamer We zitten in een vierkant, sti en we proberen neutraal lang elkaar heen te kijken. Zij die daar niet in geoefend zijn houden een bejaard tijdsehn(tr\Q voor het gelaat als een bedrukte schaamlap. Dat vereist de etiquette van de wachtkamer. Ogen ontwijken elkaar, ook bij de oogarts. Buongiorno, riep ik toen ik binnenwoei met, zo meende het air van een tevreden chiantiboer. Stilte, geaccentueerd door een aarzelende, droge, als tegengroet vermomde kuch. viel mij ten deel. Ik ging zit te, IA< en keek slinks om me heen. V Het demontabele oog (ter bol grootte van een flinke artisjo. d< of als u de maat der artisjokken niet kent, een klein bloemkooltje, lag nog steeds onder het aquarium. Laaie heb er nooit iemand mee ziei 1 u spelen. De assistente van de d oogarts is een degelijke vrouw r d die zich heeft gehuld in een bits harnas van strenge zakelijkheid. Alzo beschermt zij zich tegen het leed van de wereld. Als ik tijdens het wachten zondige gedachten welkom om de tijd te doden, denk ik nooit aan haar. Dat komt door dat harnas. Het is overigens niet zo dat ii stu de wachttijd volledig vol laat lopen met uit de herinnering opborrelende beelden van liefdesarchitectuur uit de op Kamasoetra. Ik begin altijd bi del het aquarium. Ik probeer te dt schatten hoeveel water er in M zit en wat we mogen w verwachten van een spontaaif/oe lek. Volgens de formule 0,5 xfnb 0,5 x 1,25 kuub moet er ruimf001 300 liter in zitten. Een mooielr d plas. De bodem van het j sf aquarium lijkt op een strand i j1 in Puerto Rico. Ik wandel daafe even. Er is geen vis te f» e bekennen. Wel ontdek ik lc tussen de wieren en waterplanten, aan de andere fni zijde van de bak, een jon get ju Hij zit met de neus tegep bet'KH glas en hij maakt visachtige naar lucht happende bewegingen met zijn mond. Ik ga nu even mijmeren ovo Generaal Stinkstiefel in München. Zonder duidelijke overgang zit ik aan ToscaansPÜ restaurants te denken en, zee n. vluchtig, aan mijn theorie da myopische mensen fijnzinnigIsb lovers zijn en goede eters. Ik kom er maar niet toe om de vrouw in het harnas om haat telt oordeel terzake te vragen. Ik neem thans het uitneem bare oog ter hand, het demontabel )00 oog moet ik zeggen. Het rust op de palm en ik beschouw het, zoals een middeleeuws denker naar een doodshoofd placht te staren. 'V Ik begin me thans te vervelet Een oud vrouwtje, genaamd Zonneklaar of iets van dien aard, werd binnengeroepen b de opthalmoloog. Ze schuifeld moeizaam over de tegels, mei kleine rukjes van enkele centimeters. Toen zij uit het zicht verdwenen was en de deur naar de spreekkamer achter haar was gesloten, wa het even doodstil. We haddei allemaal naar het oude vrouwtje zitten kijken alsof Marco van Basten was langs gekomen met de bal aan zijn voet. Toen sprak een zuil vai een vrouw met harde stem u' „Schande!" We keken haar ademloos aan. Het was een schande, zo verklaarde ze, da18 het oude vrouwtje alleen op P pad was gezonden. Ui\ Ik dacht aan mijn oma, die o dg hoge leeftijd eens de pet van irsc een ambtenaar in functie hao)e i afgeslagen toen deze haar ee/iolg€ arm bood bij het beklimmen de van een tram en ik zei: „Ach ichl misschien is zij een die onafhankelijke geest die geen are hulp toestaat". De uit de (oor, kluiten gewassen vrouw keels me vernietigend aan. Het wa j„ ineens druk. Snoodaards probeerden bejaarden aan elkaar gekitte opgepoetste Jv stuivers als vijf guldenstukke^ in de maag te splitsen. Kinderen kwamen niet zeldt alleen op zakgelddagen naar de bejaardentehuizen. De vrouw die schande had geroepen had van haar dochter, hoofd in de geriatriejnl ergens, gehoord dat iemand zijn moeder kwam opzoeken in een tehuis en daar vernan dat zij al ruim twee jaar dooi mmm was. Ze keek me aan alsof ht mijn moeder was geweest. Ht was nu weer doodstil. Het oude vrouwtje schuifelde zonder haast uit de spreekkamer en zei: „Ik kom over een jaar terug. Bel maai een taxi voor me". Ze verdween in de gang floot IV «too ond Laatste Iraniër uit Iraq verdreven NICOSIA In de al acht jaar du rende Golfoorlog heeft Iraq dit weekeinde een wellicht beslissende overwinning behaald op Iran. Bij een grootst offensief werd aan het zuidelijke front de laatste Iraanse soldaat van Iraaks grondgebied ver dreven, zo is van beide zijden toege geven. Iraq had naar zijn zeggen acht uur nodig om de Majnoon-eilan- den te heroveren. President Saddam Husayn verklaarde dat nu de eind overwinning in de oorlog met Iran nabij is. Teheran beschuldigde Bagh dad er op zijn beurt van opnieuw gifgas te hebben gebruikt. Iran hield de eilanden sinds 1985 bezet. GREEN TERUG NAAR NEDERLAND WASHINGTON Het ziet er naar uit dat Jack Green, de Amerikaanse mili tair die vorige week vanwege zijn ho moseksuele geaardheid werd opgepakt en naar de VS uitgewezen, op korte ter mijn naar Nederland zal terugkeren. Gisteren werd Green een Nederlands paspoort aangeboden. Volgens zijn ad vocaat zou als voorwaarde zijn gesteld dat hij verder zwijgt over wat hem is overkomen, maar dit werd ontkend door het ministerie van defensie. Green zélf is vooralsnog niet op het aanbod van Defensie ingegaan. Wel liet hij telefonisch vanuit New York weten naar Nederland terug te willen keren zodra zijn papieren in orde zijn. Diplomatenoorlog Canada escaleert MOSKOU De Sovjetunie heeft op nieuw uitgehaald in de diplomaten- oorlog met Canada, door de militair attaché uit te wijzen, zeven diploma ten te verbieden naar de Sovjetunie terug te keren en 25 van de 39 Russi sche personeelsleden uit de Canadese ambassade terug te trekken. Eerder had Canada de militair attaché van de Sovjetunie alsmede acht andere diplomaten uitgewezen en twaalf di plomaten de toegang tot Canada ont zegd op beschuldiging van spionage. Een woordvoerder van het Canadese ministerie van buitenlandse zaken zei te vrezen dat de vertegenwoordiging in Moskou binnenkort „alleen nog maar uit vier muren" zou bestaan. Positief verloop Angola-overleg CAIRO Het overleg tussen An gola, Zuidafrika, Cuba en de Vere nigde Staten over een vredesrege ling voor zuidelijk Afrika is giste ren volgens de deelnemende diplo maten positief verlopen. Afgespro ken is dat het gesprek van 11 tot 17 juli wordt voortgezet in de VS. Na afloop van de tweedaagse bespre king in Cairo werd een korte ver klaring uitgegeven waarin stond dat „opnieuw voortgang is ge boekt". Cuba gaf gisteren overigens toe dat het de zijn militaire aanwe zigheid in Angola had verhoogd, als antwoord op de Zuidafrikaanse offensieven vorig jaar december. VN-conferentie ontwapening loopt met sisser af NEW YORK De derde spe- ciale ontwapeningszitting van de Verenigde Naties is gister ochtend vroeg na een maand vergaderen met een sisser af gelopen. Vanwege menings verschillen over zo'n beetie alle onderwerpen, slaagden de deelnemende landen er niet in overeenstemming te bereiken. Zo keerde de VS zich tegen het voorstel in het slotdocu ment te spreken van een wa penwedloop in de ruimte om dat daarmee het SDI-onder- zoek in een kwaad daglicht zou komen te staan. Aquino: Marcos mag terugkeren MANILA President Corazon Aquino van de Filipijnen heeft erin toegestemd haar verbannen voorganger Ferdinand Marcos naar het land te laten terugkeren om terecht te staan wegens ver duistering van een slordige 20 miljard gulden. Aquino heeft dit volgens haar perssecretaris Teo- doro Benigno beloofd aan twee Zwitserse advocaten die de Fili- pijnse regering behulpzaam zijn bij het achterhalen van de miljar den die Marcos op Zwitserse bankrekeningen zou hebben ge zet. Tot dusverre was in de Fili pijnen nog geen aanklacht tegen Marcos ingediend. CAMPAGNETHEMA'S JACKSON ZIJN VER TE ZOEKEN DENVER Afgevaardig den van de Amerikaanse Democratische partij heb ben dit weekeinde in Denver een partijpro gramma opgesteld dat slechts zeer algemeen ge formuleerde beginselen bevat en over het geheel zeer gematigd van toon is. Vooraanstaande Democra ten lieten zich gisteren po sitief uit over het pro gramma waarmee Michael Dukakis volgens hen veel kans maakt de Republi keinse kandidaat, vice- president George Bush, te verslaan in de strijd om het Witte Huis. Een medewerker van Dukakis zei dat de gouverneur uit Mas sachusetts het programma, dat in juli nog moet worden goed gekeurd op de partijconventie in Atlanta, kan onderschrij ven. „Er staat niets in het do cument waarmee hij het niet eens is", aldus Christopher Ed- ley, de beleidsadviseur van Dukakis. „Het weet een mooi evenwicht te bewaren tussen gedrevenheid en zakelijk heid". De Democratische partijvoor zitter, Paul Kirk, toonde zich ingenomen met het partijpro gramma, dat slechts 3.500 woorden telt, veel minder dan het 40.000 woorden tellende partijprogramma waarmee Walter Mondale in 1984 een verpletterende nederlaag te gen Reagan tegemoet ging. In het partijprogramma valt weinig terug te vinden van de campagnethema's van de zwarte burgerrechtenactivist Jesse Jackson. Het Dukakis- kamp zorgde ervoor dat een aantal omstreden programma punten van Jackson niet in het document terecht kwam, zoals Jacksons voorstellen voor bevriezing van de defen sie-uitgaven en belastingver hogingen voor de hoogste in komens. De Democraten ver wierpen zijn oproepen tot steun voor een onafhankelijke Palestijnse staat en een verkla ring waarin de Verenigde Sta ten beloven dat zij niet als eer ste kernwapens zullen gebrui ken. De twee kampen werden het wel eens over een voorstel van Jackson Zuidafrika wegens zijn apartheidsbeleid tot een „terroristische staat" te be stempelen. Verder zeggen de Democraten dat zij een datum willen vaststellen waarop alle Amerikaanse bedrijven zich uit Zuidafrika moeten hebben teruggetrokken. Ongeluk Het staartstuk van de Airbus A- 320 rookt nog, na het tragische ongeluk gisteren tijdens een vlieg- show bij luchthaven van de Oostfranse stad Mulhouse. Het splinternieu we toestel sloeg kort na de start tegen de grond en vloog onmid dellijk in brand. Vier van de 127 mensen aan boord kwamen om het leven; 98 passagiers meest genodig den en journalis ten raakten gewond. De oor zaak van het on geluk^ is nog niet opgehelderd. Air France heeft be sloten alle vluch ten met haar an dere Airbus-toe stellen van het type A-320 op te schorten. FOTO: ANP (Van onze correspondent Gerard Kessels) SALZBURG De zaak- Waldheim is volgens de Oostenrijkse kanselier Franz Vranitzky in rusti ger vaarwater gekomen. Niet alleen internationaal, maar vooral in Oostenrijk zelf. „Deze kwestie legt niet langer een hypotheek op de dagelijkse rege- ringsarbeid", zo zegt Vra nitzky in een gesprek met deze krant. Begin dit jaar dreigde de kanselier nog met aftreden, omdat de zaak-Waldheim „zestig procent van mijn tijd in beslag neemt". Al de pogingen van de socialist Vranitzky om Waldheim tot aftreden te bewegen hebben schipbreuk geleden. Het is nu duidelijk dat Oostenrijk nog vier jaar moet leven met een president die door de interna tionale gemeenschap als een melaatse behandeld wordt we gens zijn draaierijen en leu gens over zijn jaren in de Duitse Wehrmacht. Iedereen probeert zo goed en kwaad als mogelijk met de si tuatie te leven. Ministers van buitenlandse zaken van de buurlanden hoeden zich er bij voorbeeld voor hun Oosten rijkse collega Alois Mock in de hoofdstad Wenen te ontmoe ten. Een protocollaire ont vangst 'bij Waldheim is dan immers onvermijdelijk. Oostenrijk zit met een vleugel lamme president, net nu het land met een offensief in de richting van Brussel meer aan sluiting probeert te krijgen bij de Europese Gemeenschap. Vranitzky: „Ook bij ons zijn de ogen gericht op het jaar 1992. Wij willen zoveel mogelijk hebben aan de ene Europese markt." Volgens de kanselier worden die pogingen „niet na delig" beïnvloed door de zaak- Waldheim. „Dat heeft er niets mee van doen. Zowel in Brus sel als in Wenen wordt dit be keken aan de hand van econo mische overwegingen." Van goede kontakten met het westen hangt de toekomst van het neutrale Oostenrijk voor een belangrijk deel af. Maar daarbij heeft Wenen ook met Moskou van doen. De neutrali teit van Oostenrijk wordt sinds 1955, toen de Russische troe pen het land verlieten, door de grootmachten gegarandeerd. Vranitzky verwacht niet, dat Moskou zijn poging om nau were kontakten met Brussel aan te knopen, zal torpederen. „De Sovjetunie weet dat onze economie op het westen geo riënteerd is en dat daar onze toekomst ligt", zegt de kanse lier. Hij rekent er ook op dat Gor batsjovs nieuwe koers van toe nadering tot het westen een gunstige uitwerking zal heb ben op de bemoeienissen van Wenen. „Toen de Russische premier Rizjkov vorig jaar hier was, hebben wij een dui delijk signaal gekregen dat Moskou zich niet zal verzetten tegen ons plannen. Moskou be seft dat er voor ons geen alter natief is". Het zeilschip De Vrijheid voorlopig rechtstreeks vanuit Parijs bestuurd te worden. De komende herfst volgt een referendum in heel Frank rijk over een nieuw statuut van het eiland. Binnen tien jaar zal ook opnieuw gestemd worden over het al dan niet verlenen van onafhankelijk van Nieuw-Caledonië. Dat laatste wordt door de Kana ken vurig gewenst, maar fel bestreden door de Caldoches, de Europeanen die de meeste grond bezitten. Het gesloten akkoord wordt algemeen als een belangrijke doorbraak gezien naar een geweldloze oplossing van de problemen. Vorige maand balanceerde Nieuw-Caledo nië nog op de rand van een burgeroorlog na de bloedige incidenten op het eilandje Ouvéa. Dankzij persoonlijke bemiddeling van Rocard werden Jacques Lafleur en Jean-Marie Tjibaou, respec tievelijke leider van de Cal doches en de Kanaken het uiteindelijk toch eens. Beide mannen weigerden lange tijd met elkaar te praten, maar gisteren gaven ze elkaar toch een demonstratieve hand. Ze hebben beloofd het akkoord bij hun militante achterban te verdedigen, wat voor geen van beiden zal meevallen. Terwijl Armeniërs in de enclave Nagorno Karabach een staking beëindigden, die en maand had geduurd, demonstreerden hon derden Armeniërs In Moskou voor meer democratie. FOTO: EPA wen) was het dit weekeinde gers bonden de Litouwse afge- onrustig. In onder meer Vilni- vaardigden naar de partijcon us, de hoofdstad van Litou- ferentie op het hart aan te wen, eisten zo'n 10.000 beto- dringen op meer onafhanke- gers meer onafhankelijkheid lijkheid op economisch en po- voor hun republiek. De beto- litiek gebied. 99) Bij het afscheid wordt Rob plechtig door Sayed Hassan Bey gehuldigd. „Wij danken zoon uit het avondland voor moedige da den", zegt hij met Oosterse hoffelijkheid. De emir wil graag meer van de schurkenbende weten. En als Rob hem vertelt, hoe alles in elkaar zit, van de stenen rijstebrijberg af tot de griezelige Tou- areggs, die hun schelmenstukken verbergen in de spelonken van de dode stad, luistert hij oplettend. Hij moet immers, behalve voor zijn eigen bezittingen, voor de levens en eigendommen van duizenden onderdanen zorgen. De inlichtingen zijn hem zoveel waard, dat hij onze Kapitein aan zijn hart drukt. „Wij U willen huldigen met bizonder geschenk", zegt hij geroerd. „Erfenis van andere zoon uit het avondland, zeer lang geledenl" Voor de ver baasde ogen van Rob komen uit het pakje een oud kompas, een vergeeld scheepsjournaal, een sleutel, een pijpje en een ge droogd apenhandje. (Van onze correspondet Bob van Huët) PARIJS De Franse pre mier- Michel Rocard is erin geslaagd een verzoe ning tot stand te brengen tussen de strijdende partij en op het Franse Pacific- eiland gebiedsdeel Nieuw- Caledonië. Na een negen uur durende marathon-vergadering liet Rocard gisterochtend weten dat de onderhandelingsdele gaties van Europeanen en Kanaken hadden ingestemd 'v-" LuUYi'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6