wNederland ontwaakt uit Oranje-droom achteren!" „Een, twee, drie naar ai Vanbastisch EeidóeSou/ia/rtt FEEST VOOR SPELERS EN PUBLIEK AMSTERDAM „Rinus, van ons krijg je een staande klok, de Westertoren", zo luidde de tekst van dankbare supporters op een spandoek aan een Amsterdamse brug. „Vanbastisch" en „Gullitisch" en „Grote klasse" sierden vele andere. Trainer Rinus Michels wist de grootse hulde giste ren in de hoofdstad te waarderen. Hij noemde Am sterdam „voetbalstad van Nederland, als het er om gaat verstand van voetbal te hebben. De ontvangst in Amsterdam vergeten we nooit". De halve finale tefen West-Duitsland was volgens Michels in feite de finale: „We hebben twee finales gespeeld". Bur gemeester Van Thijn had daarvoor in een korte toe spraak gesproken van een hoogtepunt. „Amsterdam is vreselijk trots", zei Van Thijn en hij dankte het publiek. „Uw aanwezigheid spreekt voor zich". Mar co van Basten, getooid met oranje lint, zette later met schorre stem in: „Hup holland hup". De menig te voor hem op het Museumplein zong mee, uit volle borst. „Ongelooflijk, onvoorstelbaar, om tranen van in je ogen te krijgen", stamelde een aangedane Er- win Koeman. „Dit maak je nooit meer mee". EK-VOETBAL MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA*- met ep raini an tonjL kopei mei r Ari is hi irm, h AMSTERDAM Nederland is vandaag ei liet tegenzin ontwaakt uit een gelukzalige if franje-droom. Een lange roes die zaterdag middag begon in München en gisteren zijn h loogtepunt beleefde in de straten van Am- terdam, waar honderdduizenden mensen iét Oranje-elftal huldigden. 50.000 belangstellenden verwelkomden de ploeg uit München. De politie moest slechts enkele keren supporters van daken en uit lantaarnpalen halen; de twintig aanwezige EHBO'ers moesten enkele tientallen supporters behandelen voor wie de emo ties te veel waren geworden. Om tien minuten over één, drie kwartier later dan was voorzien, landde de Boeing van Transavia na eerst twee keer laag te zijn overgevlogen. Eenmaal uit het vliegtuig werd het gezelschap bekogeld met Oranje-feestneuzen. Een handige Eindhovense fa brikant had er de afgelopen dagen ruim 100.000 van laten maken. Ze werden gratis uitgedeeld Het stationsgebouw van het vliegveld was versierd met een groot oranje hart bestaande uit 300 kilo gram sinaasappels. Omdat de aankomsthal van het vliegveld, dat ver der in de gemeente Eindhoven ligt. toevallig Veld- hovens grondgebied is, heette ook de burgemeester van die gemeente de spelers welkom. Burgemees ter J. van Kemenade van Eindhoven bood de spe lers de sportpenning van zijn stad aan en Philips- president C. van der Klugt gaf iedereen een video camera en videobanden van alle wedstrijden die tijdens het Europees kampioenschap zijn gespeeld. Eenmaal op het podium bedankte aanvoerder Ruud Gullit namens de spelers het Nederlandse publiek. „Jullie zijn voor ons een grote steun ge weestEen tiental minuten later was het feest voor de fans al weer voorbij. Gekkenhuis De drie bussen die het gezelschap naar Amsterdam moesten brengen, konden hun doel slechts „stap voets" bereiken omdat onderweg tienduizenden fans bezit hadden genomen van de snelweg. Een woordvoerder van de algemene politieverkeers- dienst in Driebergen sprak van een gekkenhuis Het Nederlands elftal arriveerde daardoor bijna drie uur te laat in de hoofdstad. Maar al deze druk te viel in het niet bij wat de spelers in Amsterdam zagen; honderdduizenden mensen langs de grach ten en op het Museumplein. Door het lange wachten in de overvolle mensen massa's waren enige tientallen mensen onwel ge worden; een enkele toeschouwer werd licht ge wond naar een ziekenhuis gebracht. De politie ver richtte drie arrestaties. Het ging om jongeren die moedwillig bezig waren een auto te vernielen. Overigens zullen veel eigenaren van auto's inmid dels bemerkt hebben dat hun voertuigen de nodige krassen en deuken hebben opgelopen omdat ze als opstapje of tribune werden gebruikt om een glimp van het Nederlands elftal te kunnen opvangen. Elders in het land was het gisteren betrekkelijk rustig. Nederland keek massaal naar de televisie beelden van de aankomst en de huldiging van Oranje. Tientallen Oranje-fans kwamen op het Museumplein, dat gisteren bevolkt werd door ruim 100.000 toeschouwers in de verdrukkina en vielen flauw. Ze werden door Amsterdamse politie-agenten over het hek getild en naar de EHBO gebracht. Politie en supporters zijn deze (vorig jaar) en van PSV on langs in Eindhoven, zijn het dit keer waarachtig niet alleen de echte voetbalfans. Rolstoel Jan en alleman blijken de zon dag te hebben benut om een onvergetelijke afsluiting te verzorgen "fcan twee prachtige voetbalweken met het resul taat waarvan alleen werd ge droomd. Zo trekken in de och tenduren tienduizenden Ne derlanders langs de terrassen op het Damrak in de richting van de grachten; vaders, moe ders, kinderen; een jongetje in een met oranje slingers behan gen rolstoel die het feest in Amsterdam voor geen goud wil missen; opa en oma met een gezicht alsof ze de oorlog opnieuw hebben gewonnen; twee dametjes met een oranje sjerp, stevig gearmd over het Rembrandtplein. En zingen, zingen! De liederen, al bekend uit de groepswedstrijden, zijn aangevuld bij de verlossende zege op de Duitsers en vervol maakt bij de glorieuze finale tegen de Russen. „Daaaaat wordt Siberië, dat wordt Sibe rië", is nog een nette yell, maar die ene over een aan dagen weer vrienden. Beckenbauer toegewenste aan doening kan volgens velen echt niet door de beugel. Het is een wanklank die deze dag door nog maar weinig andere gevolgd zal worden. „Ni hao, ni hao, ni hao!", is een bij Ja panse toeristen in een rond vaartboot uiteraard niet begre pen (Chinese) groet van de Amsterdammers. Het zijn kre ten die min of meer uit melig heid worden geboren, want alle grachten langs de route staan al vol met mensen als rond twee uur de Oranje-bus sen nog op de Brabantse lucht haven staan. En waar veertig duizend Zuidnederlandse fans - zo blijkt via de televisie in de kroegen langs de grachten - al van kunnen genieten, daar moeten de Amsterdamse nog uren op wachten. En langs de Oudezijds Voorburgwal, Ro- kin, Amstel, Herengracht, Brouwersgracht, Prinsegracht, Leidsegracht en Stadhouders kade maken zij van de nood een deugd: wachten maar en zingen. Lachen Rinus Michels buldert van het lachen en roept het Eindho vense publiek toe: „Kunt u mij verstaan?". Via de televisie in de Amstel Taveerne aan de Halvemaansteeg bereikt hij ook Amsterdam, dat massaal de Generaal antwoordt. Aan de Amstel gaat een raam open. „Mando mandolinen, op Nico sia", klinkt het voluit uit een box die op springen staat. Je moet een beetje fantasie heb ben om het verband te zien: werd tegen de Cyprioten niet een belangrijke hindernis ge nomen op weg naar dit succes? Dan ligt „Marco van Basten, Marco van Basten" meer voor de hand. „En ik hóu helemaal niet van voetbal", herinnert de vrouw, een gelegenheidsfan, zich. Niettemin zit ze met haar zus in een oranje bootje aan de waterkant in knotsgek Am sterdam. Vertragingen stapelen zich op, het nieuws daarover ver spreidt zich snel. Alsof een beetje langer wachten in zo'n feestelijke omgeving zo verve lend is. „Ze staan vast bij Vught!", klinkt het uit een kroeg aan de Amstel. „Ze zijn in Utrecht en het schiet niet op!". „Ze stappen nu in de boot" is het laatste nieuws, en op het Rokin, zonder twijfel het drukste en sfeerrijkste deel van de route, rekt men de halzen al. De schipper van de motorkruiser „Bassie" heeft het mooiste plekje van de rou te bezet; aan het terras van Hotel de l'Europe mogen ei genlijk geen vaartuigen aan leggen, maar voor deze ene keer is het toegestaan. Het en thousiasme van het publiek is een ware aanslag op enkele woonboten, die vervaarlijk diep in het water wegzakken onder het gewicht van hon derden mensen, van wie er zes door een dak zakken en ge wond raken. Waaghalzen Als de Oranje-rondvaartboten het water aan het Rokin op draaien slaat de gekte in Am sterdam echt toe. De Muntto ren wordt beklommen door waaghalzen; de beiaardier van de toren geeft een bekend rie deltje weer, massaal op het Ro kin beantwoord met „aanval- lé". Drie heren hebben zich in één oranje shirt gewurmd. En kele anderen moeten van ver moeidheid de brugleuning los laten en storten onder luid ap plaus in het water Aan de reddingsboei van de Oranje toerboot maken ze een bijzon der zwemtochtje door de grachten. Zijn we nou met z'n allen een beetje prettig gek aan het worden'' Het beeld van de duizenden opgetuigde, beschilderde en op andere manieren versierde fans is overal aan de kilome ters lange route hetzelfde. Net als op het Museumplein, waar de voetballers een zee van oranje voor zich zien. Dit is waar de duizenden zo lang op hebben gewacht. De wil om wat van Michels, Van Basten, Gullit en de rest te zien is zo groot, dat een kleine ramp dreigt. De voorste mensen worden tegen de hekken plat gedrukt. „Allemaal terug men sen. anders moeten we ermee ophouden. Niet aanvallen, maar een, twee, drie naar ach teren!", probeert de rasta-ko ning nog. Niet dat het veel helpt. Het is inherent aan een massaal gebeuren, dat zich nauwelijks laat regisseren, ook niet door de voetbalprinsen van Europa. Carnaval, Konin ginnedag en Franeker ten tij de van de Elfstedentocht zijn ook leuk, maar dit slaat alles. Een volksfeest kun je het wel noemen, in tegenstelling tot het festijn na de finale in MUnchen, door Gullit al het feest van de Bobo's genoemd, de bonds-bonzen. „Vandaag is het feest van de spelers en het publiek", roept Gullit ergens," in een microfoon. Niemand die hem kan tegenspreken. ARJEN VAN DER SAR ,uwe te drie bussen die de Nederlandse voetbal-equipe van Eindhoven naar Amsterdam moeten brengen, kunnen hun doel slechts stapvoets bereiken omdat onderweg - zoals hier bij Abcoude - tienduizenden fans bezit hebben genomen van de snelweg. r°: Amsterdam hal leen grap: twee nette leren rijden in een iito auto door Am- terdam. Succesvolle akenlieden, dat zie je o, captains of indus- ry. Eén verschil met normale" dagen: dat ranje petje op het ;°ioofd, boven de smet- üeloze blauwe blazers. ato doet iedereen mee, iip de luchthaven iindhoven, op de weg laar 'Amsterdam en n de hoofdstad zelf; en oranje vloedgolf a troomt over ons land ■i ij de terugkeer van |et Nederlands voet- nalelftal. Sl et behalen van de Europese ie jetbalbeker zet een natie op ai n kop en alleen de echte sfeei Detbalhaters laten daarbij ring' erstek gaan. Voor honderd- he tajizenden enthousiastelingen in „dagtochtje Oranjegekte" de e aar een uitzinnig Amster- ;r me im. latioi iwaai ie twee zakenlieden vormen VIP deze dag in hartje Amster- uit t im echt geen uitzondering, klin ieden van allerlei pluimage e spe )elen zich aangetrokken door sne et Oranje-feest dat daar ge- Gulli ouden wordt in de vorm van ?n di^en boottocht van de voetbal ezien rs door de grachten en een :ende ildiging op het Museum- lanra ein. En terwijl de zo succes- J. He >lle formatie van de schei- ris, d :nde bondscoach Rinus Mi- icials iels nog hoog en breed in de •obo's icht tussen München en ihoor indhoven hangt, stormen de jn w ins op het Centraal Station in in w msterdam al de treineh uit. innei nders dan bij de huldiging ig ge jn Ajax op het Leidseplein

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5