volksfeest met hier n daar wanklank Oranje leeuw in Wassenaar In Wassenaar bleek één van de twee wit marme^ ren leeuwen voor Raad-, huis „de Paauw" gister morgen ineens een oranje leeuw geworden. De bege leidende teksten Bedankt Holland" en „0-2" lieten verder niets te raden over. De leeuwen waren nei van hun laag vuil en algen ontdaan en moeten niJ weer worden gereinigd. In Wasenaar gebeurde verder weinig, al had „Tapperij 14" op het dorpsplein za terdagavond wel voortijdig moeten sluiten omdat de gasten ervoor hadden ge zorgd dat er geen enkele heel bierglas meer voor handen was. KI - -K-VOETBAL EeidóaQowuvnt MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 3 tie had laten weten, deed aangifte bij de politie omdat hij telefonisch werd be dreigd. De uitbundige feestvreugde leverde bijna nergens proble men. In Alphen trokken duizenden naar het centrum, waar het autoverkeer werd omgeleid. Er waren enkele kleine vechtpartijen. De eni ge gewonde was een politie man, die zo'n vreugdesprong maakte na het doelpunt van Marco van Basten dat hij met zijn hoofd tegen een deurpost aankwam. In Katwijk werd „uitbundig feest gevierd en vernield", aldus een woord voerder van de politie. Van nogal wat auto's werden de ruiten ingeslagen en de da ken ingetrapt. Drie telefoon cellen werden geheel ver nield. In Alkemade reden direct na de wedstrijd auto's met juichende en zingende voet balliefhebbers door het dorp. De.Noordhoek en het kruis punt Alkemadelaan/Sotaweg stroomden vol met in het oranje en rood wit blauw ge hulde feestvierders. Op de Noordhoek werd een ge luidsinstallatie geplaatst en een winkelier verstrekte gratis artikelen met een oranje kleur, zoals voetbal len, vlaggetjes en bloemen. Automobilisten mochten het kruispunt Alkemadelaan/So taweg alleen passeren als zij iets in de kleur oranje kon den tonen. In Hillegom ontaardde de feestvreugde en het overma tige drankgebruik in een Vele Leidse studenten verzamelden zich onder meer op het Waaghoofd. tegenover Annie's Verjaardag. „Van Basten ere-lid". klonk er veelvuldig in navolging van de yells in sociëteit Minerva. vechtpartij tussen een aantal café-bezoekers. Twee feest vierders raakten hierbij licht gewond. Eén man werd aan gehouden omdat hij tot twee keer toe op het dak van een politie-auto sprong. In Was senaar verliep de viering van het Europees kampioen schap bijna vlekkeloos. Slechts twee incidentjes wierpen volgens de politie een smet op de feestelijkhe den. Op de Deylerweg be schadigde een groep van vijf tig mensen rond 18.00 uur een geparkeerde auto en rond 10.45 uur werd een vechtpartij op het Plein ge meld. In Zoeterwoude bracht de feestvreugde ook wat vandalen op de been. Met stenen werden twee rui ten van een auto en een win kelruit ingegooid. Bij café restaurant De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat in Oegst- geest moest de politie zater dagavond het kruispunt vrij maken. Vele feestvierders hadden de straat geblok keerd, maar lieten zich ge makkelijk verwijderen door de politie. Een 18-jarige Sassenheimer is zaterdagavond door een 20-jarige plaatsgenoot in zijn been gestoken. Dat gebeurde in de woning van het slacht offer aan de Neptunusstraat. De Sassenheimers hadden nogal veel gedronken na de overwinning van Oranje en er laaide vervolgens een oude ruzie op. Malle Babbe en andere cafè's aan de Nieuwe Beestenmarkt konden het toegestroomde publiek bij lange na niet verwerken. [en groot deel van de zaterdagavond reed deze wagen volgeladen door het Leids stadscentrum. Meer mensen konden er onmogelijk op. Hij zakte wonderwel niet door zijn wielen. De Haarlemmerstraat tijdens d waren „in landsbelang" vanaf 1 zich al spoedig na het laatste fluitsignaal op verschillen den plaatsen in de stad. De tussen half vier en half zes uitgestorven straten waren al om kwart voor zes bevolkt met een in oranje uitgedoste mensenmassa. Het waterpo dium bij de Hoogstraat her bergde een deinende menig te, luid meezingend met kampioensliederen die via luidsprekers vanuit een na bijgelegen studentenhuis klonken. Het podium was echter snel leeg nadat het vanaf de kant werd bekogeld met citroenen en andere res tanten van de zaterdag- EK Finale. De meeste winkels >.00 uur gesloten. markt. Feestvierders klom men op het dak van De Waag om een beter uitzicht te hebben. Honden, invali denwagentjes, de karretjes van de gemeentereinigng, niets en niemand ontkwam aan een oranje lintje. De Haarlemmerstraat bleek over een voortreffelijke a- koestiek te beschikken om zelf liederen ten gehore te brengen. De teksten varieer den van „Gorbatsjov is sero positief" tot „Dat wordt Sibe- rë". Ook de Nieuwe Beesten markt vormde het decor van grote feestvreugde. Vanaf de Het waterpodium bij de Hoogstraat, was zaterdag na de zege van Oranje een grote hosvlonder. Duizenden keken toe vanaf de Hoogstraat, het Waaghoofd en de Mare. tweede etage strooide een enthousiaste voetbalfan on der luide toejuichingen zijn volledige voorraad snelkook rijst en tarwebloem over de meute uit. De talrijke passe rende auto's met passagiers die uit de ramen hingen en op de daken stonden te zwaaien, werden heen en weer geduwd. Om negen uur besloot de politie de Nieuwe Beestenmarkt af te zetten met dranghekken, omdat niet iedere automobilist het .jonassen" van zijn wagen kon waarderen. Op het Noordeinde en het Korte Rapenburg onstonden files, omdat het in normale omstandigheden al moeilijk te nemen kruispunt bij het Rapenburg volledig verstopt zat met luid toeterende au to's. De Breestraat was op dat moment ook bepaald niet au tovrij. Ook de omgeving van de Hooglandse Kerk bood een aanblik die doorgaans al leen op 3 oktober valt te zien. De cafés deden voor treffelijke zaken. Slechts de feestvierder met een meer dan gemiddelde conditie kon uiteindelijk ook profiteren van de algemene ontheffing om tot drie uur open te mo gen blijven. In de loop van de avond zochten steeds meer fans schor ge schreeuwd, dronken en doodmoe hun bed op. Uiteindelijk verrichtte de po litie een paar arrestaties. Zo werd op de Willem de Zwij gerlaan een 24-jarige Leide- naar opgpakt, die automobi listen met stenen bekogelde. Een 34-jarige Leidenaar zorgde voor problemen in de Sint Aagtenstraat en op het station werden een 19-jarige Leidenaar en een 22-jarige Leidse aangehouden omdat ze een conducteur bedreig den. Een winkelier op de Nieuwe Rijn die zaterdag middag open was gebleven, „omdat er meer is dan Oran je" zoals hij in een adverten- ,EIDEN/REGIO Uit- tundig werd zaterdaga- d' ond de Oranje-winst ge- r %erd in Leiden en omge ving. De feestvreugde l^i( verliep in de stad over het i aa lgemeen in goede banen, il waren er wel wat klei- ïe incidenten. Zo moest t0« aterdagavond een Leide- laar met een steekwond zuióiaar het Academisch Zie kenhuis worden gebracht, woli ïadat hij rond half vijf s nachts door drie onbe- lend gebleven mannen op Langegracht met een les was gestoken. Verder varen er her en der in de Éad nog wat vechtpartij- Jljjes, onder meer op de ^Breestraat en de Nieuwe Hpeestenmarkt. Ook sneu velden er een paar win kelruiten. Een doldrieste lutomobilist op de Bree- traat sloopte in de feest- reugde zijn eigen auto. iij de feestelijke taferelen j an zaterdagavond viel be- lalve een incidentrijk Am- j terdam vooral Den Haag jegatief op met 23 arresta- 1 ies, talloze kapotte ruiten, geplunderde winkeis, een antal gewonde burgers, één l [evvonde politieman, charges, 'ijf in brand gestoken auto's, 1 ientallen aanrijdingen en 'ele vechtpartijtjes en ver delingen. t n Leiden had het spontane 2 'olksfeest een heel wat 'riendelijker karakter. De J eestvierenden verzamelden FOTO'S: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3