Paus signaleert problemen bij oecumene £cidóc<Soutct/tu M GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld IKV ontpopt zich als voorvechter van de PLO" Gorbatsjov is een slechte voor gevangenen beroepingen )weer Beurs van Amsterdar £cidóc(Soiwfl/nt MAANDAG 27 IUNI 1988 PAGINJ 'Meerderheid aanhang Lefebvre wil bij Rome' SALZBURG De meeste sympathisanten van de traditiona listische Franse aartsbisschop Lefebvre staan niet achter het voornemen van hun voorman donderdag zelf bisschoppen te wijden en zullen hem ook niet volgen als de breuk met het Vaticaan een feit is. Dat is vooralsnog de verwachting van het Vaticaan, zo bleek gisteren uit de woorden van Joaquin Navar ro, de woordvoerder van het Vaticaan. Tachtig procent van de achterban van Lefebvre zou niets voelen voor een scheuring in de kerk. De aanhang van Lefebvre wordt geschat op tussen de zestig- en zeventigduizend mensen. Kardinaal-staatssecretaris Casaroli verklaarde zaterdag „te hopen en te geloven dat op stapel staande kerkscheuring geen al te grote proporties" aan neemt en dat ze ook niet te diep snijdt". Runcie niet bang voor splitsing LONDEN Aartsbisschop dr. Robert Runcie verwacht niet dat de discussie over de toelating van vrouwen tot het bis schopsambt zal leiden tot een splitsing binnen de „beschadig de" Anglicaanse gemeenschap. Op de komende Lambeth-con- ferentie van 16 juli tot 6 augustus in Londen zullen de tegen stellingen over de plaats van de vrouw in de kerk de discussies beheersen. Aan deze tienjaarlijkse bijeenkomst nemen alle Anglicaanse bisschoppen uit de hele wereld deel, in totaal meer dan 500. In de Verenigde Staten, Canada, Nieuw Zeeland, Hong Kong en Brazilië, waar de Anglicaanse Kerk reeds lange tijd vrouwelijke priesters heeft, wordt de roep om vrouwelijke bisschoppen steeds sterker. De Anglicaanse moederkerk in En geland daarentegen is sterk verdeeld over vrouwelijke pries ters. Men moet niet zo dom zijn alles te willen weten. SALZBURG De laatste jaren is een aantal Veel belovende stappen' ge daan op weg naar de een heid van katholieken en protestanten. Toch zijn er nog heel wat problemen, die 'in gelovig geduld' aangepakt moeten worden. Dat heeft paus Johannes Paulus II gis teravond gezegd tijdens een oecumenische dienst in de protestantse kerk van Salzburg. Een heet hangijzer bij die ge sprekken tussen katholieken en protestanten is sinds jaar en dag de gezamenlijke com munie. Hier is nog nauwelijks vooruitgang geboekt. „Ik kan U verzekeren", zo zei Johan nes Paulus tot de protestanten van Salzburg, „dat het ook de paus en de katholieke bis schoppen zeer veel pijn doet dat we de scheiding tussen ons christenen juist aan de ta in de bedevaartplaats Gurk, vijftig kilometer van de Joegoslavische grens, droeg de paus zater dag een mis op in het bijzijn van zestigduizend mensen. Duizenden Joegoslaven en Italianen waren naar de viering gekomen. FOTO: ANP fel van de Heer zo hard moeten ervaren." De paus wees in dat verband op de ge mengde huwelijken van ka tholieken en protestanten. „Degenen die eèn gemengd huwelijk aangaan en een ge zamenlijk getuigenis van het De paus vroeg zich 'met dee- christelijk geloof af willen moed en broederlijke vrijmoe- leggen, voelen dit bijzonder digheid' af of de protestanten smartelijk. Ik roep hen op sa- tot nu toe wel genoeg gedaan men met hun zielzorgers in hebben om zich open te stel- levend geloof naar de wegen len voor het standpunt van de te zoeken die in deze bijzon- katholieke kerken 'in oost en dere situatie voor hen open west'. Dat van katholieke staan." kant wordt toegegeven, sloot hij vrijwel uit. Sinds Petrus voelen de pausen zich welis waar 'op bijzondere wijze ver plicht naar de eenheid van de christenen te streven', maar tegelijkertijd blijven het evan gelie en 'de voortdurende lei ding van de Geest van Chris tus' richtsnoer van het hande len. Eerder op de dag had de paus tijdens een mis in Salzourg over het drugsgebruik gespro ken. „Vrouwen en mannen, helpt uw opgroeiende zonen en dochters Weerstand te bie den aan de verleiding om te vluchten in de schijnwereld van de drugs. Ik breng dit nu bijzonder onder uw aandacht, omdat vandaag voor het eerst over de hele wereld de 'Inter nationale dag tegen het mis bruik en de illegale handel van drugs' gehouden wordt, waartoe de Verenigde Naties hebben besloten. De Oostenrijkse bisschoppen zijn door de Voorzienigheid tot herders van het volk Gods in Oostenriik aangesteld, zo zei paus Johannes Paulus II tot de Oostenrijkse bisschop penconferentie ter rechtvaar diging van twee bisschopsbe noemingen die de afgelopen tijd grote weerstand bij de Oostenrijkse gelovigen heb ben opgeroepen. De paus ging hier echter niet rechtstreeks op in. Een bisschop moet vooral het geloof onverkort aan de vol gende generatie doorgeven. In deze tijd van secularisatie moeten zij zich daarom vooral inzetten voor een goede ge zinspastoraal, een verant woorde priesteropleiding en een juiste catechisatie. De secularisatie als gevolg van de toegenomen welvaart en godsdienstige onverschil ligheid is ook in het leven van de gelovigen, individueel zo wel als in gezinsverband, diep doorgedrongen. Het geloof heeft in het dagelijks leven aan kracht verloren. Daarom riep de paus op tot herevange lisatie van de bevolking. De paus loofde de bisschoppen omdat ze kortgeleden in een verklaring hadden duidelijk gemaakt dat het alleen het „op juiste wijze gevormde ge weten" de menselijke waar digheid garandeert. Vaticaan tracht joods ongenoegen weg te nemen ROME Paus Johannes Paulus II heeft met zijn toe spraak bij het voormalige concentratiekamp Mauthau sen niet bedoeld de joden te kleineren. De woordvoerder van het Vaticaan Joaquin Navarro heeft dit zaterdag verklaard naar aanleiding van de woedende reactie op zijn toespraak van de Oosten rijkse opperrabbijn Chaim Eisenberg. Deze noemde het bezoek van de paus aan Mauthausen „on bevredigend", omdat hij niet stil had gestaan bij het lot van de joden. „De enige jood over wiens lijden hij spreekt is Jezus Christus en die stierf niet in Mauthausen," zei een verontwaardigde Eisenberg. Volgens Navarro heeft de paus echter wel gesproken over het lot van de joden. Toen hij stopte voor een mo nument voor de joodse slachtoffers, heeft de paus drie keer „nooit meer" ge zegd, aldus Navarro. De paus veroordeelde ook de „waan zinnige ideologie" van de na zi's en herdacht een aantal vooraanstaande katholieken, maar repte in zijn toespraak niet van de in het kamp om gekomen joden. Onder de 110.000 mensen die in Mauthausen zijn omgeko men of vermoord waren 20.000 joden. De directeur van het Joodse Wereldcon gres in New York zei dat de omissie van de paus de joodse gemeenschap een grote schok had bezorgd. Gisteren neeft de paus in Salzburg doorgebracht. Tij dens een ontmoeting 's och tends met bejaarden, gehan dicapten en zieken riep hij de samenleving op tot solidari teit met deze mensen. Ver wijzend naar de nazi-gruwe len veroordeelde hij elke scheiding van het menselijk leven in waardig en onwaar dig leven. „Onder Hitier leid de deze scheiding tot een vrselijk barbarisme." Later op de dag had de paus ook een ontmoeting met jon geren, waarbij hem duidelijk werd gemaakt dat voor het merendeel van de jeugd de kerk een instituut is, dat haar niets te zeggen heeft. De paus ging nauwelijks in op de vra gen die hem werden gesteld en riep de jongeren op seks niet van liefde te seheiden. „Degenen die alleen lichame lijk willen genieten, beledi gen daarmee de ziel van hun partner." Een delegatie van wetenschappers en kunste naars hield hij kort daarna voor „kennis weer te verbin den met wijsheid en geloof". DEN HAAG Het IKV ont popt als een voorvechter-van de PLO in Nederland terwijl het de indruk wekt dat het zo graag een onafhankelijke bijdrage wil leveren aan de oplossing van het Midden- Oostenvraagstuk. Onder het mom van neutrali teit nodigt het IKV de am bassadeur van Israel uit voor een openbare bijeenkomst met het hoofd van het PLO- informatiebureau in Neder land, hoewel het voor hon derd procent weet dat ambas sadeur Suffoth niet zal ko men. Gezien deze voorkennis had het IKV een creatievere oplossing voor dit dilemma moeten bedenken. Deze kritiek levert drs. Tho mas Simon van het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) op een bijeenkomst over het Israë- lisch-Palestijns conflict, dat het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi vandaag organiseert. Het „politieke feit" van de weigering van Suffoth moet vandaag maar duidelijk worden, aldus Bartels. Hoewel de Israëlische ambas sadeur een diplomatieke sta tus heeft en de PLO-verte- genwoordiger slechts hoofd van een informatiebureau is, meent Bartels dat ze in de politieke dialoog tussen Israël en de Palestijnen, die het IKV graag op gang wil bren gen, gelijk zijn. CHRISTELIJKE STICHTING HULP GEWETENSVERVOLGDEN: S«k 99 99 ANDIJK Dirk-Jan Groot, de 43-jarige direc teur van de Christelijke Stichting voor hulp aan gewetensvervolgden (CSHG) te Andijk, weet niet of hij blij met de .glasnost' in de Sovjetu nie moet zijn of niet. Enerzijds heeft het Sovjetbe wind onder leiding van Gor batsjov de laatste tijd enkele honderden gewetensgevange nen vrijgelaten, het doel waarvoor d,e CSHG acht jaar geleden werd opgericht. An derzijds geloven volgens. Groot zelfs christenen in Ne derland de verhalen alsof er met „glasnost" een einde aan de vervolging van christenen en joden in de Sovjetunie is gekomen. „De mensen willen er niets meer van weten." Glasnost heeft ook zijn uit werking op het optreden van het personeel van de Sovje tambassade in Den Haag. Werden in de begintijd van de CSHG petities niet eens Dr. J. de Vuyst hoogleraar chr. gerefkerken APELDOORN De buiten gewone generale synode van de Christelijke Gereformeer de Kerken heeft met algeme ne stemmen dr. J. de Vuyst, leraar godsdienst te Heerde, benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van deze kerken in Apel doorn. Hij is de opvolger van de nieuwtestamenticus prof. dr. J.P. Versteeg, die vorig jaar plotseling is overleden. Jacobus de Vuyst (60) stu deerde zelf ook aan de Theo logische Hogeschool in Apel doorn. Vanaf 1951 was hij achtereenvolgens predikant te Vlissingen, Amsterdam- Oost en Zutphen. In 1975 werd hij leraar godsdienst in Heerde. Sinds 1983 is hij te vens pastoraal werkzaam in de Christelijke Gereformeer de Kerk van Zwolle. Hij promoveerde in 1964 aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt te Kampen op een proefschrift getiteld „Oud- en Nieuw Verbond (in de Brief aan de Hebreeën)". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wierden (Deelgemeen te Hervormde Kapel) J.A.H. Tlm- mers te Achlum-Hitzum (herv.- ge- rel.); aangenomen naar Steenwijk B.H. Weeglnk te Heerde die be dankte voor Zoetermeer (toez.). Be dankt voor Hierden (tweede pred. plaats) dr. J. Broekhuls te Voorthui zen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nuenen(Herv. Geref- .Xpart-tlme) mevr. drs. G.F. Struys" kand. aldaar. Beroepbaarstelling Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Ferwerd-Hallum drs.E. Venema, kand.te Kampen. Aange nomen naar Emmen D.T. Vreugden- hll te Berkel en Rodenrijs, die be dankte voor Groningen-Noord, Helpman en Hoogeveen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Willemstad (verenigde protestantse gemeente te Curasao, Ned. Antflen) drs. G.J. Schuësler te Kamperland die dit beroep heeft aangenomen. persoonlijk in ontvangst ge nomen Groot kon ze maar in de brievenbus aan het ge sloten hek stoppen thans worden de brengers van de petitie met alle egards ont vangen. Vier weken geleden sprak Groot op de ambassade met de derde secretaris, Vladimir Naidenov, om opheldering te krijgen over het lot van Raoul Wallenberg, de ver miste VN-diplomaat die vol gens de Sovjetunie in 1947 is overleden. „Of we nu de pe titie in de bus stoppen of dat we met thee en koekjes, worden ontvangen, we horen er nooit meer iets van," aldus Groot. Een jaar geleden sprak de CSHG ook met een ambassa delid over Wallenberg. Toen werden er toezeggingen ge daan dat via een speciale commissie van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou nader onderzoek zou worden verricht. Nu kregen ze het bekende verhaal weer te horen dat Wallenberg, die onder duistere omstandighe den in Boedapest verdween, reeds lang is overleden en dat het onderzoek is afgeslo ten. 1 „In principe is er niets ver anderd" is de conclusie van Groot. Zijn ogen dwalen enigszins moédeloos langs de boekenkast in zijn werkka mer. Hij schiet in de lach als hij het boek ziet dat zeer zichtbaar op de plank staat. De titel; .Perestrojka. Een nieuwe visie voor mijn land en de wereld'. De auteur: Mi- chail Gorbatsjov. Voor de gevangenen is Gor batsjov een slechte, zegt Groot. De mensen hier worden zat van alle ellende op radio en tv. Ze sluiten zich af voor het lijden in de we reld. Daarom geloven ze Gorbatsjov. Ook de Nederlandse politici worden beïnvloed door de politiek van Gorbatsjov, zo meent Groot. Stafmedewer ker Ger van Keulen: „Neder landse politici meten met twee maten. Zuidafrika wordt op alle mogelijke ma nieren geboycot, terwijl er ten opzichte van het Oost blok helemaal niets gebeurt." Er is volgens hem in Neder land „totaal geen besef wat er met de gewetensgevange nen in het Oostblok gebeurt." De CSHG is van plan dit na jaar een grote actie te begin nen onder het motto ,Van den Broek, kom uit je stoel'. Het doel is één miljgen hand tekeningen te verzamelen om de CDA-minister te bewegen meer voor de mensenrechten in Oosteuropa te doen. Daar mee wil de CSHG de kritiek binnen het CDA op het be leid van Van den Broek ver sterken. Toch heeft de organisatie haar steentje bijgedragen aan de vrijlating van onder ande ren de jood Anatoli Sjtsja- ranski (die zich na zijn vesti ging in Israël Nathan Sha- In 1987 vond een demonstratie plaats voor de vrijlating van Russische gevangenen. ranski noemt), de Siberïe Ze ven, de russisch-orthodoxe dissident Aleksander Ogo- rodnikov (die thans als cor respondent van de CSHG op treedt), de schrijfster Galina Viltsjinskaja, de christelijke rockzanger Valeri Barinov, de Roemeens-orthodoxe priester Calciu. Momenteel voert de CSHG actie voor de vrijlating van twee Russische joden: Lazar Kagan en David Finkelstajn. De CSHG werd acht jaar ge leden, mede door Groot, op gericht omdat christenen in Nederland „heel weinig" aandacht hadden voor men sen die om hun geloof, hun getuigenis of hun jood-zijn gevangen zaten. Het werk van CSHG is geba seerd op Mattheus 25 (ik heb honger en dorst geleden, ben een vreemdeling, naakt, ziek en in de gevangenis geweest). Per jaar worden er ter be moediging meer dan 100.000 kaarten met bijbelteksten ge stuurd aan gewetensgevange nen en hun familieleden. Voorts heeft de CSHG in tientallen gevallen bemid deld bij huisvesting voor asylzoekers. Met solidariteit sacties, handtekeningenlij sten, petities en langs diplo matieke weg tracht de orga nisatie de aandacht van de publieke opinie voor het lot van gewetensgevangenen te trekken en hen vrij te krij gen. Momenteel werken er onge veer 25 mensen bij de CSHG, van wie zes in volledige diensttijd. Er zijn honderd plaatselijke groepen in het land, terwijl in het adressen bestand een kleine 20.000 sympathisanten voorkomen. In dit opzicht groeit de orga nisatie nog steeds. Voor materiële hulpverle ning (kleren, voedselpaket- ten, medicijnen) werd in 1986 de stichting Dorkas opge richt. Naar Roemenië werd vorig jaar 70 ton hulpgoede ren verscheept, de hulpverle ning strekte zich verder uit naar Ethiopë, Uganda, Dji bouti, Kenya en Libanon. Een nieuwe loot aan de CSHG-stam is de landelijke jongerenwerkgroep. Het gaat om correspondentie tot stand te brengen tussen gevangen jongeren en kinderen van ge wetensgevangenen daar en jongeren hier. Inmiddels heeft deze werkgroep op ver schillende plaatsen in ons land zo'n 300 leden. De werkgroep kan adressen ver strekken van talrijke jonge gevangenen. „Van jonge mensen die hun geloof met vrijheid moeten betalen. Van anderen die dagelijks door een hel van discriminatie en bespotting gaan," aldus de DIRK VISSER FOTO: CEES VERKERK Zwitserse rk theoloog Von Balthasar overleden ROME De Zwitserse theo loog Hans Urs von Balthasar is gisteren in Basel op 83-jari- ge leeftijd overleden als ge volg van een hartinfarct. Von Balthasar, een jezuïet en een persoonlijke vriend van paus Johannes Paulus II, zou morgen tot kardinaal worden benoemd. Von Balthasar gold met Karl Rahner als een van de be langrijkste duitstalige rooms- katholieke theologen van deze eeuw. Hij droeg vooral sinds het Tweede Vaticaanse Concilie het stempel conser vatief. Zo verklaarde hij twee jaar geleden dat theolo gen als Hans Küng en Leo nardo Boff geen christenen meer kunnen worden ge noemd. BEDEVAART NAAR BANNEUX Op zaterdag 16 juli gaan onder leiding van pastoor J. van der mee uit Bleiswijk pelgrims afkomstig uit het bisdom Rotter dam in het kader van het mariajaar naar Banneux-Notre- Dame in de belgische Ardennen. De bussen vertrekken uit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Gouda en Zwijndrecht. Het thema van de bedevaart luidt: „Doet wat hij U zeggen zal" uit het Johannes-evangelie. Kosten van deelname bedragen 70,- per persoon. Belang stellenden kunnen terecht bij de volgende adressen. Leiden dhr. Kok, tel. 22.01.46 en mevr. Nijenhuis, tel. 76.34.19.; Noordwijk mevr. Kouwenhoven, tel. 163.13; Den Haag dhr. Van der Hoeven, tel. 29.63.04, zr. Hoogeveen, tel. 68.43.36., dhr. Van den Biessen, tel. 28.10.02.; Delft mevr. Kester, tel. 01742 - 27.56., mevr. Van Hagen, tel.10742 - 65.61. Volkssport nummer één NOG massaler dan tijdens de Olympische successen Yvonne van Gennip en haar collega's heeft Nederlani weekeinde het succes van de Oranje-elf en hun coach Michels gevierd. Het land stond op zijn kop en vierde als zelden tevoren; een feest vrijwel zonder wanklanki vendien. BELANGRIJK voor ons land was de wijze waarop dei cessen zijn behaald. Het spel in het veld en het gedrag val vele tienduizenden supporters op de tribunes en rond del dions waren een reclame voor Nederland. De jaren wal de successen van het Nederlands elftal mede gebaseerdf: ren op bikkelhard spel, lijken voorbij. Het hele toernoi de Europese beker kenmerkte zich trouwens door voorl| dig en attractief spel. De supporters hebben getoond waarderen. Daardoor kon het tot vriendschappelijke 1 len kómen tussen de Oranje-aanhang en bijvoorbeeld c ren en Duitsers. Het ideaal dat sport verbroedert kwam name in München heel dichtbij. De superlatieven waarin gisteren al de internationale zich over de prestaties van het Nederlands elftal heeft g zijn door Rinus Michels direct gerelativeerd. Hij was deg man achter het succes en de spelers hebben hem daaroi het zonnetje gezet. Maar Michels heeft de keerzijde va medaille laten zien. Hij heeft de laatste dagen er vooi |l waarschuwd dat de prestaties niet de indruk moeten wel ,/T dat het Nederlands voetbal er is. De KNVB mag zichrC waarschuwingen terdege ter harte nemen. Dat het met Nederlands voetbal nu, na München, wel goed zal kome een uiting van verontrustende zorgeloosheid. HET gebrek aan zorg van de KNVB voor de toegangsk ten in de finaleronde - evenals de chaotische toestandei voren in Zeist - geeft er blijk van dat de bestuurders vi bond de eigen belangen bij de Europese collega's en de S| sors hoger schatten dan die van de supporters. Als de KI denkt dat Nederland op de goede weg is, vergeet ze d; eigen gelederen nog veel moet veranderen. Juist de zorj de supporters vraagt nog steeds alle aandacht. Nu hebben de problemen die de supporters in clubverl veroorzaken een maatschappelijke oorsprong. De uitzi loosheid van het bestaan voor veel jongeren komt vaal uitbarsting in massale bijeenkomsten, zoals in stadions, portersgeweld is dus niet alleen een zaak van de voet bond. De overheid is zich daar ook van bewust. Maar voo KNVB is er nu alle aanleiding het grandioze succes var Europese kampioenschap uit te buiten: de positieve ontv kelingen in het spel zelf, de waardering van het publiek feestelijke stemming rond uitstekende prestaties. Alleen die manier kan het voetbal blijvend aanspraak maken o; titel: volkssport nummer één. Plaatselijk een bui. DE BILT (KNMI) - Het weer- beeld in west- en noord-Euro pa zit momenteel gecompli ceerd in elkaar. Boven Scandi navië en ten oosten van Ber lijn is het warm met middag- temperaturen tot 30 graden. In midden- en zuidoost-Europa komen plaatselijk regen of on weersbuien voor bij gematigd warm zomerweer. Onze omge ving ligt met het Noordzeege bied en direkte omgeving on der een gesloten wolkendek waaruit vrijwel geen regen valt maar waaronder net 's middags niet warmer dan zo'n graad of 16 is. Verwacht wordt dat dit wolkendek ook het komende etmaal ons land blijft hangen, dit wolkendek kan bov van tijd tot tijd een uit h ten afkomstige buï binnen ven. Bij een matige noord ten wind is het dinsdagmii niet warmer dan een grai. 16. Weersvooruitzichten Europese landen, geldig voor dir. en woensdag: Zuid-Scandinavië: Af en maar ook kans op een bui. Mid temperatuur van 17 graden Noorse westkust tot 25 Zweden en de omgeving grad. J Britse eilanden: Af en toe lie" eeland' Benelux: Half tot zwaar bewoi»» nu en dan een bui. Middagtem; 3 tuur ongeveer 20 graden, nng j'erli 11 lge: w ie i atei laar id ïaar tenJ MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (27-6) SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 1035, waarvan 200 stieren. Dikbillen, extra kw. 8,50-13,00, stie ren 1e kwal. 7,20-7,75, 2e kw. 6,30- 7,20, vaarzen 1e kw. 7,35-8,35, 2e kw. 6,50-7,35, koelen 1e kw. 7,25- 8,25, 2e kW. 6,50-7,20, 3e kw.l 6,50, worstkoeien 5,45-6,00. I Handel en prijzen: stieren goed f ier; koeien matig - lager. f 5LACHTSCHAPEN- EN LAMMEfl (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 242. Schapen 4,5i zulglammeren 9,50-11,00. (gulden per stuk) schapen 160 zuiglammeren 160-210. Handel en prijzen: schapen r gelijk, lammeren matig - iets la^ Totale aanvoer 1277 stuks.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2