Pieters verrast alles en iedereen De Wilde verrast Belgische wielrenners Douven zet kroon op toernooi Winst sprinter Kistemaker toont zwakte parcours aan r Olympisch vuur ontbreekt bij zwemkampioenschappen] T Sportwereld Knol legt peloton wil op Baanrenners stellen OS- - kandidatuur PLOEG CEES PRIEM HAALT SPORTIEVE REVANCHE DOORNIK Etienne de Wilde heeft zaterdag de Belgische titel bij de be roepsrenners overgeno men van Ferdi van den Haute, die tegenwoordig bij Peter Post in de ploe gleiderswagen zit. De Wil de profiteerde in Doornik van een tamme koers, die pas in de slotfase van de ruim 268 kilometer werd beslist. De coureur uit de formatie van Willy Teirlinck ontsnapte twee kilometer voor de finish en wist ziin minimale voor sprong op net jagende peloton tot aan de streep vast te hou den. Frison werd tweede op zes seconden. Flup Vanden - brande eindigde op de derde plaats. Pierinno Gavazzi (38) werd in Italië kampioen. De veteraan was in de sprint te snel voor Giuseppe Saronni, de wereld kampioen van 1982, die genoe gen moest nemen met de tweede plaats. Maurizio Fon- driest werd derde. Hubert Seiz heeft in het West- duitse Kaisten de Zwitserse wielertitel voor professionals op de weg veroverd. Seiz ein digde op de tweede plaats, ach ter de Westduitser Hartmut Bolts in de wedstrijd over 229 km in Kaisten, waar de profti- tels van West-Duitsland, Zwit serland en Luxemburg op het spel stonden. Eric Caritoux is zaterdag in Saint-Etienne Frans wegkam- pioen bij de profs geworden. De 27-jarige voormalige win naar van de Ronde van Spanje ontsnapte tijdens de laatste ki lometers uit een eerste pelo ton. Titelverdediger Mare Ma- diot eindigde als tweede, Gil bert Duclos-Lassalle als derde. Bij de dames behaalde wereld kampioene Jeanie Longo haar tiende titel. Sören Lilholt is Skandinavisch- en Deens wie lerkampioen bij de professio nals op de weg geworden. Hij won in Sandnes (Noorwegen) de gecombineerde 'wedstrijd voor Denen, Zweden en No ren, voor zijn landgenoot Bjar- ne Riis. De beste Zweed was Lars Wahlqvist, die als derde finishte. Olaf Lurvik was de eerste Noor die zich aan de streep meldde. In de totaal stand werd hij vierde. Juan Fernandez werd in Ponteareas kampioen van Spanje. AMERSFOORT Het eerste weekeinde van de Nederlandse zwemkampi oenschappen in Amers foort kan alleen zijn goed gemaakt door een oranje voetbalelftal in München. In het Sportfondsenbad ontbrak nadrukkelijk het Olympisch vuur. De matte vertoning kon door de en kele vonkjes niet worden aangewakkerd. De ont wikkeling kwam er om onverklaarbare reden tot stilstand. Slechts bij Linda Moes (met 2.32,27 recordtijd op 200 meter schoolslag) en Ron Dekker (2.21,41 op hetzelfde onder deel) leek in Amersfoort het jaar vooruitgang te hebben op geleverd. Verder handhaafde Conny van Bentum zich op haar hoge niveau. De presta ties gaven evenwel geen enke le reden om voor Seoul uit te gaan van een flinke Neder landse zwemafvaardiging. De NK-tijden tot nu toe recht vaardigen op een sporadische uitzondering na slechts me- daillehoop als het Oostblok én de Verenigde Staten tot een boycot besluiten. Met name de zwemmers kampen momen teel met een misoogst. De esta fette-regel, die een nationale equipe dikwijls omvang be zorgt, werd nu massaal ontdo ken. Kroes, Dybiona, Ran en Gran- neman kwamen samen niet in de buurt van de Olympische limiet op de 4x100 meter vrije slag en Drost kreeg Granne- man, Schlingemann en Dybio na evenmin zo ver op de dub bele afstand. De hoop is voor wat de heren betreft halver wege het titeltoernooi al ge vestigd op Dekker, waar schijnlijk de enige die op eigen kracht Seoul zal bereiken en misschien een basis kan zijn voor een wisselslag-estafette. De eenling uit Deventer ging gisteren voor de 200 meter schoolslag af in 1.05 en een beetje - Joustra deed dat ook maar die stopte opmerkelijk genoeg daarna de training - en ontleent daar vol zelfvertrou wen over een week een tijd aan van beneden de 1.03 voor de 100 meter. Wellicht dat zijn prestatie het NOC kan verlei den tot het sturen van wat ka mergenoten. Oudbakken Voor bondscoach Bert Sitters bleef het bij de constatering dat de nationale top, van wie de namen zo langzamerhand erg familiair worden maar de tijden oudbakken, naar inter nationale maatstaven voorals nog in het dal zit. Een verkla ring kon hij er niet voor be denken. „Als ik het zou weten, ging ik met de trainers om ta fel zitten om er iets aan te doen. Zaterdag was de voetbal misschien een afleidende fac tor, maar die rolde gisteren toch niet meer. Het was wel iets minder mat, maar zeker niet briljant. De sfeer is niet geweldig. Zwemmen is een heel meetbare sport en de tij den zijn niet best. De vrije- slagzwemmers leken slechts op hun klassering te letten in plaats van met zijn allen zo hard mogelijk voor Seoul te knokken. Dat is toch het enige dat hier te verdienen is. Jolan- da de Rover zou hier de 200 rug beneden de 2.15 moeten afleggen, ze tikt aan na 2.18. Onbegrijpelijk. Connie van Bentum haalt het dan nog, maar ook niet geweldig over tuigend. De Muizen draaien mee in de malaise. Die zou overigens een goede uitwer king kunnen hebben op het volgende weekeinde. Als het dan wel lukt, zou je het aan gebrek aan wedstrijdritme kunnen wijten", aldus Sitters. Progressie Een uitzondering wilde hij wel maken voor het Veendamse talent Linda Moes, die als eni ge op een aanzienlijke progres sie kan wijzen. In de finale van de 200 meter schoolslag werd ze gepest door twee valse starts van volstrekt kansloze concurrenten, maar zwom ver voor de meute uit toch naar een knap Nederlands record: 2.32,27. De NOC-limiet is v iswaar 2.31,5, maar voor kwi| schelding van dat verschil Sitters best pleiten bij Olympisch comité. Zijn p tieve ervaringen met Moes' de voorgaande titelstrijd enl navolgende Europese kaml oenschappen in Straatsbu| zijn daarbij zeker een gehéJ gensteun. Moes' trainer Anti Koekkoek had overigens get goed woord over voor de gaf van zaken en de scherpe rich W( tijd. „België heeft Ingrid Lera jq pereur. Die moet 2.38 zwenl rij* men om naar Seoul te moge "ve Daar zal een tijd van 2.29 n« Al! dig zijn om de finale te hale Ik durf te garanderen dat Liö M da daaraan komt. Maar i Amersfoort nog niet. Ze hi beter bij de mannen mee kuil nen doen. Ze komt tegenstan tL sers nu alleen op de terugwi tegen". Rudy Douven. FOTO: DIJKSTRA HILVERSUM Rudy Douven is voor de eerste keer in zijn schaakloopbaan kampioen van Nederland geworden. De 27-ja- rige internationale meester, die kort voor het toernooi zijn stu die wiskunde afrondde, ver sloeg gisteren in de elfde en laatste ronde met zwart Gert Ligterink. Paul van der Sterren had nog op gelijke hoogte met Douven kunnen komen, maar de Amsterdammer leed met zwart een nederlaag tegen Rini Kuijf. Douven, die Timman als kampioen opvolgt, eindigde met acht punten uit elf partijen. Douven, die de meestertitel in 1986 verwierf, volgt Jan Timman als titel houder op. Net als Gennadi Sosonko en Hans Ree ontbrak Timman dit maal in Hilversum. Dit trio groot meesters was vorig jaar nog wel aan wezig in de nationale titelstrijd, die Timman met groot vertoon van macht won. Douven, die zich nu voorlopig een jaar geheel aan het schaken wil wijden, behoorde in 1987 niet tot de deelnemers. Hij was in 1986, toen Van der Wiel kampioen werd, gedeeld zesde geworden. Gari Kasparov heeft gisteren tijdens het tweede toernooi voor het circuit om de wereldbeker in Belfort de lei ding overgenomen van zijn landge noot Jaan Ehlvest. De wereldkam pioen won in de tiende ronde met wit van de Zweed Ulf Andersson en Ehl vest verloor met zwart van oud-we reldkampioen Anatoli Karpov, die nu derde is. Kasparov heeft 7 1/2 pun ten, een half meer dan Ehlvest. BIRMINGHAM Hans Roovers was de gro te man tijdens de eerste editie van het toer nooi om de open Engelse karatekampioen- schappen. De Utrechter eiste dit weekeinde in Birmingham liefst drie keer goud op. Roovers zegevierde in zijn gewichtsklasse (boven 80 kilogram) en in de strijd alle categorieën. Tevens maakte hij deel uit van het Nederlandse team dat de ploegenwedstrijd won. Roovers griste drie van de negen Nederlandse medailles weg. Ook Ulrich Smeins (tot 75 kg) was goed voor een zege in de finale. Beste Nederlandse vrouwelijke ka- rateka was Leikam Haw, die in de klasse boven 60 kilogram won. Zilver was er voor Kenam Karakis (tot 60 kg) en Dudley Josepa (tot 80 kg). Kemal Ak- tepe (tot 80 kg) en de nationale damesploeg werden derde. RHEDEN De keus van het parkoers blijkt van door slaggevende invloed te zijn op het Nederlands kampi oenschap wielrennen. Nadat de Slingeberg nabij het Limburgse Geulle jarenlang als medogenloze scherp rechter voor de zwakke broeders had gefungeerd, mocht bij de amateurs voor het eerst sedert jaren een sprinter de kampioenstrui aantrekken. Erwin Kistema ker maakte van zijn veijaardag (hij werd 25 jaar) een extra feestelijke dag door zijn tien medevluchters met groot gemak in de sprint te verslaan en verrassend de nationale titel te veroveren. De Oldenzaalse student commerciële economie was zo eerlijk om toe te geven dat hij nimmer kampioen zou zijn geworden als Limburg het strijdtoneel voor het kampioenschap was gebleven. „Dit parkoers was minder selectief dan in Geulle en duidelijk in mijn voordeel", erkende Erwin Kistemaker, die de drie grote gastrennersverenigingen in Rheden behoorlijk te kijk zette. De laatste jaren maakten de kapitaalkrachtigste ploegen de dienst uit en viel er voor de kleintjes weinig eer te behalen. Kistema ker maakte aan de traditie een ruw eind. Dat kon de Twent doen, omdat de beklimming van de Posbank niet zo'n pijnigende uitwerking heeft als de Slingeberg. Kiste maker, die over genoeg koersinzicht beschikt en slim genoeg is om te weten op welk moment de wedstrijd wordt beslist, was attent toen onder aanvoering van Louis de Koning en de onbe kende Amsterdammer Marcel Dumernit een kopgroep ontstond. Als enige van de ploeg Ehlen, één van de kleine gastrennersver enigingen, sloopt Kistemaker mee. Hij had zich tot dan gespaard om krachten voor de slopende laatste kilometers over te houden. De talentvolle Louis de Koning, veruit de aanvalslustigste ren ner, wist ondanks verwoede pogingen maar niet uit de greep van de kopgroep te blijven. Evenmin lukte dat zijn ploeggenoot Harry Rozendal uit Voorst, die in de laatste ronde twee uitloopp- gingen zag stranden. De laatste zelfs met de finish in zicht. Rob Harmeling, die zich opofferde voor zijn ploeggenoot en betere sprinter Michel Zanoli, haalde Rozendal terug, waarna Erwin Kistemaker zijn kans schoon zag en met een lange, machtige sprint zijn grootste triomf in zijn loopbaan boekte. HENK STOUWDAM MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA Remise in damtweekat voor dames ROSMALEN t?* Het derde duel de damtweeka tussen de Ru sche Olga Lew en de Nederlan i^', kampioene Ka van Lith is zal n dag in Rosma fjQ. in remise get [e /v digd. Na 61 zet iaa^. en zeven uur s e len bood de Sfo, jet-speelster deling van punten aan. stand in het is nu 3-3. 'i i- Paardesport De springn ter Wiljan Laarakkers is bij grote prijs van Francoville Frankrijk als vijfde geëindij De 27-jarige Limburger ma; te in de finale een springfo :i waardoor hij zich niet plaat vopr de barrage. Het sterk I j^LI zette concours hippique w< jjj- gewonnen door de Engelsmr Robert Smith. Wielrennen Matthieu H !*or mans heeft zaterdag in Ha )pe ten zijn achttiende overw cna ning van het seizoen behaa t De Brabander was ach gangmaker De Backer de gelmatigste in een omnit achter dernies. 'U Autosport John Bosch uraa met zijn Britse navigator Kiver vin Gormley gisteren als zes ej geëindigd bij de 24 uursrace, *a leper (België), die meetelt va de strijd om het Europi kampioenschap. Winnaar will den de Belgen Droogmans liet Joosten. Lief Rugby Tijdens de algeme aac ledenvergadering van de N i derlandse Rugbybond is zati dag oud-voorzitter Bode erv erelid van 'zijn' bond l het noemd. Ook de opstappen [are voorlichter Van Herwijnen en de oud bestuursleden Stet pe- winkel en Van Doorn werd onderscheiden tot ere-lid. Paardesport Tijdens inte nationale jeugdwedstrijd Eces dressuur in de Zwitserse p laifond Mammern is Rianne Laara iet kers zaterdag derde gewordt fun Zij kreeg met haar paard Ta fenc 1016 punten. Winnares wc jeug de Westduitse amazone Nici l®n Holzer met Ricardo (1023). 'aar Paardesport De Zwitsei ruiter Markus Fuchs heeft >2 am< terdag tijdens wedstrijden te h Franconville, bij Parijs, h wereldrecord hoogspringen paard op 2,35 meter gebrac jna^ Fuchs bereed Poesjkin. F Chi oude record stond sedert anc juni 1983 met 2,33 meter an naam van de Braziliaan Ne >an son Pessoa met Miss Moët (ifioor Longchamp). che Hockey Pakistan heeft ei 'ee> drielandentoernooi in Nairó wa: gewonnen. De Olympiscl och kampioen zegevierde in enb laatste wedstrijd met 5-1 ov|iher Kenya. De Sovjetunie wei -r*s tweede door een zege van 2 fine op Kenya. i"3' Wielrennen De Italiaani Maria Canins heeft zaterdi de vierde etappe in de Roni te van Italië voor dames gewol [Ver nen. Ze had in San Marino (te S' een klimtijdrit van 14 kilom '°°r ter anderhalve minuut voo !°°r sprong op de Australiscl f s Donna Gould. De Oostduil *®nl Petra Rossner behield de 11 ding in de algemene ran ®er( schikking met 9 secondi voorsprong op Canins. Bnl Handbal Luub Hafkamp 'P f zaterdag tijdens de algemei tod vergadering gekozen tot vod *1 zitter van het Nederlam Handbal Verbond. De 44-jafMT 1 ge wethouder uit Schiedam' "in* de opvolger van Nico Witl1,00 die een half jaar geleden pl( ten< seling aftrad. Hafkamp was I te® enige kandidaat. I'0' Judo Anne ten Hoeve is I 'ere dens de wereldtitelstrijd v<x°°b< militairen in het Westduiï 'Jn Warendorf als derde geeil ten digd. Ten Hoeve, die uitkoi «k; in de klasse tot 86 kilograi p.V versloeg in de beslissende pal ',nc tij de Belg Luc Suplis. Zwaaip1. c gewicht René van Ooijen weW 1 vijfde. 1 !anl Boksen De Ghanees Aa Ite' mah Nelson heeft zaterdag i '°°l Atlantic city zijn wereldtitel ?*e het zwaarvedergewicht (v< !'®1( gens de WBC-versie) behot den. Hij versloeg de Amei kaanse uitdager Lupe Suai door interventie van eKo scheidsrechter in de negeni u— ronde. Linda Moes zwom in Amersfoort een nieuw nationaal record op de 200 meter schoolslag. Erwin Kistemaker verraste de complete amateurtop door het ver overen van de nationale amateurtitel. SPORT CcidócSomatit Faldo wint open Franse golf titel CHANTILLY De Brit Nick Faldo heeft gisteren op de banen van Chantilly het toernooi om het open Franse kampioenschap ge wonnen. Voor de vier ron den had Faldo, die zes da gen eerder na een play-off met de Amerikaan Curtis Strange tweede werd in de open Amerikaanse titel strijd en over twee weken zijn open Britse titel zal verdedigen, 274 slagen (zes onder par) nodig. Dat was twee slagen minder dan zijn landgenoot Denis Dur- nian en de Australiër Way ne Riley. RHEDEN Monique Knol heeft in haar vier-ia- rige wielerloopbaan voor het eerst de concurrentie in een nationaal kampi oenschap haar wil opge legd. De 24-jarige sprint ster uit Soest won de eind sprint van de grote groep met overmacht. In haar wiel gingen de achttienja rige Leontien van Moorsel en de Haagse Cynthia Lutke-Schipholt over de streep. Knol, met Connie Meijer, He- leen Hage en, Cora Westland één van de kandidaten voor Olympische selectie, toonde ook in het nationale kampi oenschap dat er nog geen eind aan haar progressie is geko men. In Rheden behaalde zij de 20e overwinning van het seizoen, waarmee zij in juni al haar totaal van vorig jaar be reikte. „Overwinningen heb ben echter zo verschillende waarde", constateerde de kam pioene, „dat je daar eigenlijk geen conclusies aan mag ver binden. Wat werkelijk telt, is of er vooruitgang is. Ik vind van wel. Ik ben sterker ge worden, ik kan iets beter om hoog, mijn prestaties zijn niet meer uitsluitend van mijn sprint afhankelijk. Misschien dat ik het over een jaar of zo eens een seizoen in Amerika ga proberen. Daar is het wiel rennen voor de sterken ook fi nancieel aantrekkelijk". DEN HAAG Baanrenners Leo Peelen en Marcel Beumer hebben in het weekeinde pres taties geleverd, die hun aan wijzing als potentieel Olym- Eisch kandidaat dichterbij ebben gebracht. Peelen werd negende bij de Europacup klassementswedstrijd in het Tsjechische Brno en Beumer plaatste zich bij de beste acht van achtervolgings-wedstrij- den in Leipzig, waarna hij door de verliezende finalist Olaf Dittert werd verslagen. De baanrenners, die naast tijd- rijder Thierry Détant, een kans op Seoul willen maken, zullen zich in goed bezette in ternationale wedstrijden moeten waarmaken. Het plan van de KNWU limietwedstrij den, in bijvoorbeeld Wenen, te organiseren, blijkt niet uit voerbaar vanwege de kosten. RHEDEN De ploeg van Cees Priem toont een ware vechtersmentaliteit. Ondanks de deceptie over uitsluiting voor de Tour de France klonk het Wil helmus bij het Nederlands kampioenschap voor de beroepswielrenners voor een vertegenwoordiger van TVM. Peter Pieters heet de nieuwe nationale kampioen en bezorgde zijn sponsor een pleister op de nog steeds pijnlijke wonde. Evenals Erwin Kistemaker bij de amateurs was de kampioen van de profs een sprinter. Niet de minste spurters trouwens, want de 26-jarige Pieters had dit jaar al twee keer laten zien waartoe hij in staat is als het op sprinten aankomt. Hij won de Ronde van Friesland en Midden-Zeeland, weliswaar geen A-klassiekers, maar toch overwinningen die tellen. „Hier ben ik ontzettend blij mee", stamelde Peter Pieters direct na afloop toen hij zijn tranen de vrije loop liet. „Tot laat in de avond heeft ploeg leider Cees Priem ons gister avond moed ingesproken. Hij bleef er op hameren dat Johan v&n der Velde of ik kampi oenskansen hadden. Dat het is uitgekomen, is ongelooflijk". De tegenstelling met Teun van Vliet was groot. De strijdlusti ge Post-renner was diep ont goocheld toen hij in de sprint werd verslagen door Peter Pieters en zelfs nog door Adri van der Poel. Als geen ander had Van Vliet naar het kampi oenschap toegeleefd. „Ik wilde zo graag die trui", sprak hij aangeslagen. „Het kan wel zijn dat er grotere overwinningen zijn te bedenken dan een na tionaal kampioenschap, maar vergeet niet dat ik dit jaar nog niets heb gewonnen. Een darminfectie verknalde voor mij het voorjaar en sinds twee maanden rijd ik weer wedstrij den. Voor mezelf had ik graag kampioen willen worden. Dat had ook gekund als ik wat meer medewerking van ande re ploegen had gekregen. Om dat ik bang was om de slag te missen, ging ik met bijna elke ontsnapping mee. Maar met Peter Pieters straalt tijdens de huldiging van het Nederlands wielerkampioenschap. Kampioen nog niet in WK-selectie RHEDEN De sectie beroepswielrennen van de KNWU heeft acht namen bekend gemaakt van renners die zullen deelnemen aan het wereldkampioenschap op de weg, dat 28 augustus in het Belgische Ronse wordt gehouden. Die acht zijn: Erik Breukink, Teun van Vliet, Adri van der Poel, Geert-Jan Theunisse, Steven Rooks, Jelle Nijdam, Johan van der Velde en Mathieu Hermans. Als ploegleider treedt Jan Raas op, die voorlopig alleen Nijdam normaliter onder zijn hoede heeft. Nu acht renners zich verzekerd weten van WK-deelneming zijn er nog vier plaatsen te verdelen. Dat viertal wordt bekend ge maakt tijdens de Acht van Chaam, drie dagen na afloop van de Tour de France. Voor de nieuwe kampioen Peter Pieters is er niet bijvoorbaat een plaats ingeruimd. Van het automatismee om de nationale kampioen ook af te vaardigen naar het WK is de KNWU afgestapt. De renners die reeds zijn aangewezen hebben hun selectie te danken aan de resultaten van dit jaar en/of hun reputatie, terwijl het pittige parkoers in Ronse ook als selectie criterium heeft meegespeeld. mij erbij wilde niemand rijden. Ze staken allemaal hun kop in het zand. Als er iedereen in een kopgroep zich voor de vol le 100 procent inzet, draait het niet op een sprint uit. Maar goed, ik ben strijdend ten on der gegaan. Ik richt me nu op de Tour in de hoop een etappe te kunnen winnen". Passief Dat de strijdlust van Teun van Vliet, en met hem zijn ploeg, niet werd beloond, lag voor een groot deel aan de instel ling van Superconfex en PDM, twee ploegen die zich voor TVM welgevallig passief op stelden. Zelden koos een ren ner uit het de stal van Jan Raas of Jan Gisbers de aanval, terwijl die ploegen wel steeds een renners als waakhond met een kopgroep meestuurden. En meestal kwamen de ont- FOTO: ANP snappingen tot stand op initia tief van Panasonic. Van de ploeg Post was in de beginfase vooral Theo de Rooy actief, terwijl hij naderhand werd af gelost door Teun van Vliet. Ook Peter Winnen waagde nog een kans, maar de demar rage op in de beklimming van de Posbank van de Limburger werd in de afdalding al weer teniet gedaan. In de laatste ronde ondernam Erik Breukink nog een dappe re poging, maar hij kreeg Gert-Jan Theunisse mee. In het zicht van de finish werd het duo, van wie Theunisse niet vol overgave meewerkte, ingerekend door de dertigtal overgebleven renners en had de pur sang sprinter' Pieters geen kind aan Van der Poel en Van Vliet. De enigen die hem weerwerk hadden kun nen bieden zouden Jean-Paul van Poppel en Mathieu Her mans zijn geweest, maar zij haalden niet eens de finish. Van Poppel haakte al in een vroeg stadium af en Hermans werd teruggeslagen als gevolg van een lekke band, waarna de succesvolste Nederlandse renner van dit jaar de wed strijd voor gezien hield. HENK STOUWDAM

Leidse Courant | 1988 | | pagina 20