iVlarco van msten: „Ik kan nog beter" Erwin Koeman neemt nog aandenken mee Ruud Gullit is even een kind Libregts krijgt het moeilijk „Oranje lacht minder" „Zo'n goal maakt hij maar eens in z'n leven" Ruud Gullit rent juichend als een kind weg van het Russische doel na het scoren van de eerste treffer van het oranjeteam, foto: ap MÜNCHEN - Ruud Gullit was zaterdag weer even kind. Zo uitbundig nam hij zaterdag in het Olym- pia-stadion van München de Coupe Henry Delaunay in ontvangst uit handen van UEFA-voorzitter Jac ques Georges. „Leek ik opgewonden als een schooljongen? Dan be driegt de schijn niet. Het belangrijkste van een mens is het kind in je. Dat blijf je in veel situaties, ook als je volwassen wordt", klonk het bijna poëtisch uit de mond van de vedette van Milan die zich tijdens het EK weg cijferde ten faveure van het ploegbelang. Ruud Gullit heeft daar vijf wedstrijden lang geen moeite mee gehad. Moe van een zwaar seizoen bij AC Milan was hij realistisch genoeg om te onderkennen, dat Oranje niet alleen van hem afhanke lijk zou mogen zijn. En dus schikte hij zich in een dienen de rol, zonder morren en in de beste verstandhouding met Ri- nus Michels. Het gebaar direct na afloop van de finale sprak daarom boekdelen. Gullit rende met een op Michels af om samen het succes te vieren. „We heb ben zoveel samen gedaan, er was zo'n goede emotionele bin ding tussen de groep en hem, dat hij de eerste wel moest zijn. Michels is een heerlijke man om mee te werken, een hele fijne kerel. Voor het Ne derlandse voetbal is het jam mer dat hij weggaat, maar zo gaat dat nu eenmaal in Neder land". Vreemde Zijn eigen optreden in West- Duitsland kon hem volledige voldoening schenken. „Het elftal was tevreden met mijn spel. En het vreemde was ook dat de pers alleen na de eerste wedstrijd wat kritiek had. Dat ik niet had laten zien wat men had verwacht. Na de tweede, derde en vierde wedstrijd zei den ze dat ik precies gedaan had wat het team nodig had. Toen was er zelfs bewonde ring, was het zelfs voor de me dia amusant dat ik dit kon. Ik krijg ook zeker niet minder aandacht dan voorheen, wel op een andere manier". Volgens Gullit was de team geest ook de belangrijkste fac tor geweest van het gouden re sultaat. „We hebben het in al onze wedstrijden opgebracht en alleen de eerste keer tegen de Russen heeft het niets op geleverd. Tegen Engeland scoorde Marco driemaal, tegen Ierland zorgde Wim Kieft voor de beslissing en tegen Duitsland waren we als ploeg enorm goed. En vandaag was het echt een wedstrijd". Goed duel Het meest had Gullit genoten van de ontmoeting met Enge land. „Toen was het echt een goed duel. Niet alleen om te spelen, ook voor het publiek Twee teams die wilden win nen. In de andere wedstrijden kwam het meer op het fysiek neer, op oorlogje maken". De les van de nederlaag tegen de Russen was geleerd. Gullit: „We hebben het nu wat an ders aangepakt. Je weet nooit wat ze doen en we hadden te gen Italië gezien dat ze wel de gelijk offensief kunnen spelen. EJcht bestuderen kun je ze niet, want je kunt ze niet bereiken in hun trainingskamp". Het tactisch concept van Michels zorgde ook voor onzekerheid in het Russische kamp. Ruud Gullit: „De Italianen maakten de fout tegen de Russen ook de spitsen in de eigen zestien me ter terug te laten komen. Wij hebben bewust met Marco en mezelf wat meer naar voren gespeeld, zodat ze wel drie man achter moesten houden en wij in de andere linies een mannetje overhielden". WILLEM PFEIFFER MÜNCHEN Thijs Libregts, de opvolger van Michels, krijgt het straks niet gemakkelijk. Hij weet dat er een enorme druk op de spelers, maar ook op de technische staf zal rusten. „Oranje begon dit EK vanuit een underdog-positie, nu ben je favoriet. Daarmee zullen wij moeten leven. Nee, erg vind ik dat niet. Een uitdaging, die mij wel trekt". Libregts hoopt in het begin van het nieuwe seizoen zijn selectie een keer bij elkaar te krijgen. Officieel is er nog niets geregeld. Ik zal de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om met de in ternationals rond de tafel te gaan zitten en afspraken te maken. Niet alleen met het elftal, maar ook met de KNVB. Het is zaak dat wij ons op de kwalificatiewedstrijden goed kunnen voorbe reiden. Dat is in het verleden nooit ideaal geweest en zal het ook nooit worden". In september begint de WK-kwalificatie voor Oranje met een thuiswedstrijd tegen Wales. Een maand later is West-Duitsland in München gastheer. „Reken erop, dat wij direct weer volop aan de bak moeten. Wales komt natuurlijk niet naar Nederland om mooi te voetballen en in West-Duitsland willen ze revanche voor de 1-2 van Hamburg". MÜNCHEN Hij staat niet op de officiële delegatielijst van de KNVB, maar waar de internationals aan het werk zijn, is ook Piet Lagarde. De 48-jarige oud-doelman en international staat het Nederlands elftal tijdens het EK terzijde namens Adidas, dat de spelers al jaren in de kleren steekt. De voormalige sluitpost van Emma, DHC en Sportclub Ensche de toog met een flinke container vol spullen naar Duitsland. „Een aantal werkpakken, normale trainingspakken, drie ver schillende uitgaanstenues, poloshirts, T-shirts, broeken, kousen en ballen. Nee. schoenen niet. Iedereen is vrij op zijn eigen merk te spelen. Dat het zo is gegroeid komt puur door de concurren tieslag van al die jaren". Al na het verloren duel met de Russen voorspelde Lagarde. dat het met Oranje alsnog goed zou. „En je ziet het. Deze ploeg had gewoon te veel kwaliteit in huis om al na drie wedstrijden weer naar huis te gaan. Het is ook een gedisciplineerde groep. Heel ijverig, maar buiten het veld heel rustig en heel ijverig, Er wordt wel veel minder gelachen dan vroeger. Maar dat is een maatschappelijk verschijnsel". Sportwereld Tafeltennis De Fransman Jean Philippe Gatien is de verrassende winnaar van een internationale tafeltennistoer nooi in Miami Beach in de Amerikaanse staat Florida. In de fihale versloeg de als tiende geplaatste Gatien de nummer één van Europa en van de plaatsingslijst, de Zweede Mi- kael Appelgren. in vijf sets: 21-10, 21-14, 20-22, 20-22 en 21- 18. Bij de dames won de Chi nese Jin Xu met 21-5, 20-22, 21-17 en 21-16 van haar land genote Zihe Cheng. Reker tipte Van Breukelen strafschop Belanov Breukelen maakt er dit seizoen een van in belangrijke wedstrijden een strafschop te stop- Dit keer kon Igor Belanov de bal van elf meter niet langs krijgen. Van Breukelen had de penalty overigens meer aan zichzelf te wijten. doelwachter: „Ook mijn medespelers reageerden heel fu- ur bi ius, hoe ik dat nou kon doen. Ik zeg: jongens, ik speel honderd °v' >cent de bal. Ik was echt met stomheid geslagen dat hij 'm op ïentf stip legde. Ik was er zo zeker van dat die bal corner ging, dat voor mij zo klaar was als een klontje. Volgens mij moest ik uitlopen omdat hij de bal anders kon voortrekken, want er niemand bij hem. Ik had het idee dat hij op mij inliep", als in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor Iskampioenen, toen hij tegen Benfica de beslissende penalty Veloso stopte, wist Van Breukelen van zijn vroegere trainer n ee n Reker welke hoek hij moest kiezen. „Eén dag voor de wed- n jjd heb ik hem gebeld en hij zei toen dat Belanov keihard en afrei hts van de keeper zou schieten. Dan moet je verder natuur- n« een beetje geluk hebben", aldus Van Breukelen, bij wie na wedstrijd de afdruk van de bal nog duidelijk op zijn linker at was te zien. „Maar het is een heerlijk gevoel, eigenlijk zou aat been moeten inlijsten. Ik noem het in ieder geval gerech- «eid dat die bal er niet inging, want nogmaals, het was geen FEU Baity". a RINUS MICHELS OVER DOELPUNT VAN BASTEN QéMM-Botimmt MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINAJ7 Arnold Mühren (geheel rechts) en zijn „opvolger" Erwin Koeman delen mee in de feestvreugde na het eindsignaal van scheids rechter Vautrot. foto: anp (Van onze verslaggever) MÜNCHEN Arnold Mühren heeft zaterdag met een gerust hart afscheid genomen als inter national. De 37-jarige technicus is ervan overtuigd dat Erwin Koeman zijn rol moeiteloos overneemt. De Groninger in dienst van Mechelen manifes teerde zich tijdens Euro '88 op merkelijk zelfverzekerd en stel de fijntjes vast: „Ik weet dat ik na dit toernooi vaste keus ben". Arnold Mühren had zich voor het EK voorgenomen „alles op dit toer nooi te gooien. En het is natuurlijk schitterend zoals het is gegaan. Een mooiere afsluiting van mijn inter- landcarriere kan ik me natuurlijk niet wensen. En Nederland hoeft niet bang te zijn voor de toekomst. Jon gens als Erwin Koeman nemen het probleemloos over. Van hem kan Oranje nog jaren plezier hebben". Extra dimensie gever te fungeren bij de „toverbal" van Marco van Basten. Een voorzet, waarbij de trainers Rinus Michels en Nol de Ruiter overigens op het mo ment zelf op de bank nog vraagte kens hadden geplaatst. De laatste: „We zeiden tegen elkaar dat het een hopeloze bal was, veel te hoog..." Mühren glimlacht er slechts om, be scheiden als hij zijn eigen prestatie immer benadert. „Ik vind het ook overdreven te stellen dat ik ver schrikkelijk belangrijk ben voor dit elftal. Ik ben er maar één van de elf en heb toevallig het voordeel dat ik een linkerpoot heb en dat er daarvan in Nederland niet zoveel zijn". Door het succes in Duitsland begint Arnold Mühren, die bij Ajax nog een jaar doorgaat, later aan zijn vakantie. „Ik had vrijdag al weg gemoeten.' En dan gekscherend: „Snap je nou dat ik als enige niet juichte, toen we tegen die Duitsers gelijk maakten?" Maar kort Ook de vakantie van de elf jaar jon gere Erwin Koeman duurt maar kort, al mag hij van zijn trainer Aad de Mos net als John Bosman een weekie later met de trainingen bij Mechelen beginnen. „Maar dat heb ik er graag voor over vond de oudste van de Koeman-broers, die zei er in de fina le de laatste tien minuten helemaal te hebben doorgezeten. „Maar dat is niet zo verwonderlijk na zo'n toer nooi. De middenvelder, met zijn club al winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars, sloop na afloop de kleedkamer van de Russen binnen en „versierde" daar het shirt van num mer drie Wagis Kydiatoelin. „Het was toch een erg mooie wedstrijd en dan is dit een heel leuk aandenken". van Breukelen werpt zich in de baan van het schot van Be- die vanaf elf meter niet kan doeltreffen. foto: ap MÜNCHEN Rinus Mi chels sprak onmiddellijk na de gewonnen finale van Nederland over het wonder van Ruud Gullit. „Wat hij dit seizoen in Ita lië allemaal heeft meege maakt, vooral buiten het voetbal om, is niet te be vatten. Het is zelfs een wonder dat hij zich er doorheen heeft geslagen en hier aan de start kon verschijnen". In de finale nam Gullit de openingstreffer voor zijn reke ning. Michels: „Ons uitgangs punt was hem hier in eerste instantie in dienst van de ploeg te laten spelen. Van daaruit moest hij ook indivi dueel beter worden. Dat is al lemaal voortreffelijk gelukt". De treffer van Gullit bevrijdde Oranje van angst en druk. „Door dat doelpunt waren we van een last af. In de resteren de tijd hebben we over geluk niet te klagen gehad. Dat is in herent aan het spel", aldus Mi chels. Complimenteus Michels was ook zeer compli menteus over Marco van Bas ten. „Zo'n doelpunt als Marco in de finale maakte, scoort hij maar eens in zijn leven". Vol gens de vertrekkende bonds coach was het sterke collectief van Oranje de basis van het succes. „Er heeft een eenheid op het veld gestaan, die tak- tisch zeer sterk heeft gespeeld. Vergeet niet dat dit de vijfde wedstrijd was in een zeer kort tijdsbestek. Het was daarom van belang doordacht te spe len. We konden het ons niet veroorloven met de krachten te smijten. Met uitzondering van Van Basten, die een apar te functie in de ploeg had - en die heel goed heeft vervuld - heeft iedereen zich aan het concept gehouden". Goede verliezers De Sovjets toonden zich na af loop goede verliezers. Zelfs hun ijzige coach Valeri Loba- novski stuurde complimenten in de richting van Nederland. „Wij zijn natuurlijk teleurge steld, want we hebben zeker net zo veel kansen gehad ais de Nederlanders. We hebben verzuimd ze te grijpen. We moeten accepteren, dat we zijn verslagen door een team, dat tactisch, technisch en strate gisch beter speelde dan het onze". Lobanovski kon toch niet na laten enige excuses voor de nederlaag aan te voeren. „We moesten in de finale twee be langrijke pionnen uit de ploeg missen. Koetsnetsov (ge schorst) en Bessonov (gebles seerd) konden helaas niet meespelen. Daardoor moest ik de verdediging modifiëren, hetgeen toch een handicap was. Daar kwam bij dat wij 24 uur minder rust hadden na de halve finale dan de Nederlan ders. Onze spelers hebben het maximum gegeven, maar het ontbrak ze een klein beetje aan fysieke frisheid waar het ging om de afronding van de kansen. Wij zijn desondanks tevreden over dit Europees kampioenschap. Wij gaan nu opnieuw aan de slag om ons spel op een nog hoger niveau te brengen". WILLEM PFEIFFER Marco van Basten (links) en Ruud Gullit, de beide doelpun tenmakers in het duel met Rusland, vallen elkaar van geluk in de armen na het slotsignaal. foto: anp wel eens aan mijzelf getwij feld. Liep lange tijd rond met de pest in mijn lijf. Door keihard te trainen heb ik gelukkig het EK nog ge haald. Met de dag voelde ik mij groeien. Als je fit bent, krijg je zelfvertrouwen en dat groeide bij mij met de dag". Voor het EK heeft Marco van Basten- zoals bekend nog overwogen om de handdoek in de ring te gooien nadat Michels had laten weten, dat niet Van Basten, maar John Bosman in de basis zou staan. Ver volgens adviseerde Johan Cruijff, de „vormer" en vertrouwensman van Van Basten om maar thuis te blijven. „Ik heb er voor het toernooi met Michels over gesproken. Ik had er best begrip voor, dat hij in eerste instantie voor Bosman koos. Hij heeft een goed seizoen achter de rug en is boven dien steeds succesvol ge weest in Oranje. Aan de an dere kant wilde ik natuur lijk wel dolgraag spelen. Ben daarom kei- en keihard Te weinig John Bosman zelf vindt dat hij te weinig heeft gespeeld. Hij schikte zich in zijn lot, heeft er geen moeite mee te erkennen, dat hij ten op zichte van Van Basten te kort schiet. Bosman: „Van Basten is snel, slim heeft een goede techniek en is sterk aan de grond. Ik heb andere kwaliteiten. Ben een echte spits, agressiever dan Van Basten, die soms wel eens dromerig overkomt. In ieder geval is Van Basten een completere speler. Een constatering, waarmee ik geen moeite heb. Ik heb de pech, dat ik te vroeg ben geboren. Met Van Basten, Kieft en Bosman heeft Ne derland immers drie goede spitsen. En die kunnen niet allemaal spelen". Marco van Basten, beste speler en topscorer van het toernooi, was niet zo domi nant als Michel Platini vier jaar geleden, maar heeft desalniettemin een fantas tisch toernooi gespeeld. „Toch ben ik nog niet hele maal tevreden over mijn prestatie", klinkt het ver rassend. „Ik weet van mij zelf dat ik nog beter kan. De echte Marco van Basten hebben juliie in West-Duits land niet gezien". „Die vijf doelpunten. Drie keer scoren tegen Engeland geeft natuurlijk veel vol doening, maar die treffer tegen West-Duitsland was natuurlijk te gek. Eindelijk weer eens gewonnen van die Duitsers, dat was heel belangrijk voor de hele groep. Wij hadden dan ook moeite om ons te concentre ren op het duel tegen Rus land. Wij zagen tv-beelden en kranten uit Nederland en hoorden van veel men sen, dat heel het land op zijn kop stond. Met die zege hebben wij heel wat losge maakt bij de mensen. Die goal tegen Rusland was na tuurlijk de mooiste van het toernooi. Niet de mooiste van mijn carrière, want dat was die omhaal tegen FC Den Bosch. Ach, zo'n goal scoren in de finale is pret tig, maar in principe zijn alle doelpunten, die je op zo'n toernooi maakt, be langrijk". Sjaak Swart Marco van Basten blijft deze week in Nederland en speelt zaterdag mee in de erewedstrijd voor Sjaak Swart, die Abraham ziet. Daarna gaat Van Basten stoom afblazen. „Volgende week ga ik met vakantie, maar eerst ga ik een paar dagen gebruiken om familie en vrienden in Nederland te bezoeken. Nu ik in Italië speel, zien ze mij niet zo vaak. Dus moet je elke gele genheid aangrijpen om die contacten aan te halen. En dan even lekker er tussen uit. Ontspannen toeleven naar mijn tweede seizoen AC Milan, want het wordt tijd dat ze ook daar de echte Van Basten te zien krijgen". RICHARD THANNHAUSER Rinat Dassajev rekt zich zo ver mogelijk, maar kan de bal uit het schot van Van Basten niet raken en ontdekt even later tot zijn verbijstering dat de inzet aan de zijkant in het net ploft. foto: anp MÜNCHEN Marco van Basten. Bij Ajax was hij vroeger de grote man, bij AC Milan moet hij dat na een verloren seizoen nog worden. In elk geval kent nu de hele wereld de nummer 12 van Oranje, die de eerste wedstrijd tegen Rusland op de bank be gon, maar vervolgens zijn kans kreeg en pak te. Het EK werd de ze getocht van „Bassie", die met vijf treffers niet alleen topscorer werd, maar door de journalis ten ook nog met over grote meerderheid tot beste speler van het toernooi werd gekozen. Michel Platini, de man die vier jaar geleden beide titels voor zich opeiste, maar in middels is gestopt, roemde de kwaliteiten van Van Basten. „Een koele afma ker, een begaafd technicus. Dit Nederlands elftal heeft mij enorm geboeid, maar was niet beter dan Frank rijk vier jaar geleden. De winst van dit toernooi is de offensieve speelwijze van alle teams. Ik heb mij nau welijks verveeld". Marco van Basten vond dat niet de nadruk op hem moest worden gelegd. „Het hele team is Europees kam pioen geworden, niet alleen Van Basten. Natuurlijk vind hei ik het leuk om tot beste speler van het toernooi te worden gekroond. Het streelt mij, want voor mij is het de revanche voor een "m rotseizoen. Ik heb zes maan den niet kunnen spelen en dat werkeloos toekijken is het ergste wat er is". Uitgewreven eref In Milaan moeten ze zich de ogen hebben uitgewreven. Dat Marco van Basten goed ?n lil kan voetballen, was daar bekend, maar dat hij zo goed is... „Ja, zij zullen heb ben opgekeken", vermoed de Van Basten. „Ik heb ook

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17