Supertrio en een beetje Triomf voor aanvallend voetbal Russen moeten naar het buitenland* %,Jandae Milan ITO "ESaife^ EUROPESE PERS VOL LOF OVER ORANJE SPORT CcidócScunant MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGI1 «•-& la6azzettaSportiva |ES#ii-maV;-iiriin'r L-* s. föj *g/| L -v ,T" V '%T' >r-r ^SS DEN HAAG De Russische kranten waren gisteren eensluidend in hun com mentaar op de Europese titel voor Ne derland: „Op het beslissende moment liet het geluk onze ploeg in de steek. Daardoor miste het team de overwin ning". In sommige kranten wordt ook gezinspeeld op het open stellen van de grenzen opdat de Russische spelers erva ring in het westen kunnen opdoen. Van Basten, Gullit en het gebrek aan geluk aan Sovjet-zijde waren de oorzaken van de Neder landse triomf. Krasnaja Svesda (Rode Ster): Van Basten en Gullit zijn de oorzaak van het feit dat wij slechts tweede zijn geworden. He laas leverden zij in de eindstrijd hun beste duel van het toernooi. Het was jammer voor ons team dat het geluk zich zaterdag van de Sovjet unie had afgewend. Moskovskaja Pravda: Gul lit en Van Basten zijn verantwoordelijk voor de nederlaag van onze ploeg. Zij hadden nooit tot deze prestatie kunnen komen als zij in Neder land waren blijven voetballen. Sovjetski Sport: Het was een waardige finale. De ervaring en kwaliteiten in de Nederlandse aanval gaven de doorslag. Stroitelnaja Gaseta: Het voetballeven gaat on danks de tweede plaats gewoon door. Er komen weer andere wedstrijden. De voorbereidingen voor de wereldtitelstrijd dienen vandaag al weer te beginnen en niet pas morgen. Tass: Het Sovjetteam ontbeerdde in de eind strijd het fortuin. Twee prachtige doelpunten beslisten de wedstrijd. Maar dat betekent niet dat het Russische elftal minder was. Onze spe lers, en vooral Belanov, hadden gewoon geen geluk. Troost „In elk geyal één troost: we zijn er tegen de Eu ropese kampioen uitgevlogen Nederland won de finale in het Münehense Olympia-stadion met 2-0, vloerde rechttoe-rechtaan de sterke Russen. En doelpuntenkoning Marco van Bas ten schoot daarbij het 2-0, een wondergoal. Onze felicitaties aan de beste elf van dit EK! En op 19 oktober moeten wij (in dit Münehense Olympia-stadion) de Nederlanders verslaan - anders speelt het WK 1990 zich zonder ons af." Aldus gisteren Bild am Sonntag, onder de kop „Nederland kampioen - hoe moeten we hen in oktober verslaan?" Bewondering alom brengt de Duitse pers voor de prestatie van de Nederlandse voetbalelf. Driftig wordt Franz Beckenbauers uitspraak voor de televisie geciteerd, vlak na de wedstrijd over Van Bastens treffer: „Dat was het doel punt van de eeuw". En ook: „Met de Nederlan ders heeft de meest compacte ploeg gewonnen. Daarbij komt nog het tandem Gullit/Van Bas ten. Een beter bestaat er op deze wereld niet". Geen weerklank in de pers vond een uitspraak van de manager van HSV, Erich Ribbeek, zon dagavond in het sportjournaal op de tv: „Wan neer onze Mannschaft deze finale tegen Neder land had moeten spelen, had ze gewonnen. Te gen ons speelden de Nederlanders dinsdag aan zienlijk beter dan tegen de Russen. Maar toen waren ze ook tot in hun haarpunten gemoti veerd". Als enige zondagkrant brengt Welt am Sonntag niet een foto van Gullit, Van Basten of feestvie rende Nederlandse fans op de voorpagina, maar een plaat in posterformaat van tennisidool Bo ris Becker. Wel staat voorop een kort bericht waarin de hoogtepunten van de EK-finale, droog en zonder commentaar. Bij een fraaie plaat van een juichende Gullit direct na zijn doeltreffende kopbal schrijft Bild am Sonntag: „De witte tanden blinken onder de zwarte snor, de rasta-krullen vliegen op - Ruud Gullit schreeuwt zijn vreugde na het in 1-0 uit. Het was het eerste EK-doelpunt van de superster. De Nederlander was overal te vinden, hielp ook achter mee - een voorbeeldige aanvoer der". AC Milan AC Milan heeft zaterdag in München de finale van het Europees kampioenschap gewonnen van de Sovjetunie. Dat is de unanieme overtui ging van de, Italiaanse zondagspers. „Ze zingen: Dank je Milaan" luidde de kop op de Corriere dello Sport. „Het team van Milaan speelde een belangrijke rol in de Nederlandse overwinning op de Sovjets." Ruud Gullit zei tegen de correspondent Corriere: „Deze overwinning was niet ml; geweest zonder de ervaring die wij opdeT Italië. Ik dank iedereen die vertrouwen stelde." Het weekblad La Gazzetta Sp „Gullit-Van Basten; vakantie in Europa. „Gullit de Eerste, koning van Europa; Mli kroont Nederland en zijn aanvoerder," al krant. Spoetniks Sonntagsblick, de grootste zondagskran Zwitserland opende zondag met de kop: en Van Basten schoten de Spoetniks uit mei: 2-0". La Suisse opende met een kopi te rode letters: „Oranje lacht." De krai „Na zoveel teleurstellingen heeft het lands elftal zijn eerste belangrijke titel h met een 2-0 overwinning op een uitsi Sovjet-team". Ook de Spaanse pers was vol lof over dt waarop het Nederlands elftal zaterdag d jetunie met 2-0 versloef in de finale vi Europees Kampioenschap. Het dagblad El Pais schreef de overwi vooral toe aan Gullit en Van Basten. „Ge Van Basten versloegen de Sovjetunie' sportdagblad Marca schreef aan Van „het mooiste doelpunt van het toernoc met zijn beslissende tweede goal tegen d Het dagblad ABC: „Het Europese spreekt dit jaar Nederlands". IV MÜNCHEN Nederland heeft sinds zaterdag het sterkste voetbalelftal van Europa. De droge om schrijving van de beste voetbalspelers van Europa had echter ook gepast. Marco van Basten, gese condeerd door de twee andere grootheden Gullit en Rijkaard, vormde in de finale om het Europees kampioenschap 1988 het verschil tussen de collec tieven van Nederland en de Sovjetunie. Van Basten stond met al zijn spelinzicht aan de basis van de openingstreffer van Gullit, de spits maakte zelf het bevrij dende tweede doelpunt, waar na Nederland, elf Oranje-hem den voorop, in München en thuis aan de enorme polonaise konden beginnen. Het drietal, Van Basten voorop, bleek op het juiste moment wel de vorm en de klasse te kunnen etaleren, die de Sovjetunie in de figuren Belanov, Protassov en Zavarov in potentie ook heeft maar die zaterdag onder de oppervlakte bleef. De Sovjetunie kon door het fa len van de vedetten niet op bieden tegen het Nederlandse collectief met zijn koning en twee dames. Lobanovski had slechts pionnen tot zijn be schikking. hoewel de blonde Michailitsjenko, de grootste allrounder van het toernooi, de kwalificatie plus-pion ver diende. Michalitsjenko stond in de finale van München, waar het oranje legioen de spaarpot nog een keer voor had omgekeerd, centraal in de sterke opening van de Sovjetu nie. Nederland kwam niet echt aan de bal in het eerste half uur, toen de spanning van de finale enkelen nog te veel was. Toen Protassov zijn enige doorbraak uit de wedstrijd niet kon verzilveren en Litovsjen- ko vrij voor Van Breukelen de vrije hoek niet haalde, barstte het Nederlandse spel eindelijk langzaam uit zijn cocon. Van Basten begon volgens de taktiek „alle-ballen-op-Marco" wat geconcentreerder aan te nemen en Gullit tekende voor rushes en een vrije trap die de inleiding vormde voor het ei genlijk al beslissende doelpunt. Dassajev sloeg de bal na het schot van Gullit uit de hoek. De hoekschop werd door Er- win Koeman in tweede instan tie op het hoofd van de scherp opgestelde Van Basten gesne den. Die zag Gullit in komen lopen, kopte de bal door waar na de Europese voetballer van 1987 net boven Dassajev hard raakte kopte. Die voor de Mi lanese onderkoning bevrijden de treffer gooide de hele Sov- jet-taktiek van gegroepeerd verdedigen en loeren op de snelle uitbraak op de vuilnis hoop. Volle toeren Met Jan Wouters aan de knop pen, begon Nederland in de tweede helft volle toeren be gon te draaien. Het ontbreken van verdedigers Koeznetsov en Bessonov was niet het eer ste briesje dat Nederland bij zijn tournee door West-Duits- land in de rug blies. Het geluk, waarop Duitsers vaak patent hebben, bleek tegen Engeland, Ierland en de Sovjetunie in het voordeel van het Neder lands elftal. Ballen op de paal, van Lineker, Hoddle, McGrath en zaterdag Belanov, gaven Oranje duwtjes in de rug waar het de tegenstanders desillusies opleverde. „Het kampioenschap van de palen", zo kenmerkte doelman Van Breukelen het toernooi voor Nederland. Volgens de onge schreven wetten van de sport bestaat stom geluk niet, dat dwing je af. Ook in de tweede helft begon de Sovjetunie met veel druk op de Nederlandse verdedi ging. Voor er één kans was ge vallen leverde een uitbraak van Van Tiggelen, die Belanov aftroefde, een voorzet van Mühren en de volley-van-het- jaar van Van Basten de 2-0 op, waarna de Russen eigenlijk de moed hoorden op te geven. Dat deden ze niet direct, maar twee ongelukkige momenten van Belanov deden binnen vijf miniten elke Sovjet-illusie be graven. Belanov raakte in de 58e minuut de paal en mocht in dezelfde minuut een straf schop nemen, omdat Van Breukelen in een vreemde ac tie Vautrot de mogelijkheid had gegeven om de bal op de stip neer te leggen. Gotsmanov ging aan de rand van het zes- tien-metergebied na een red ding van de Nederlandse doel man onderuit. Van Breukelen maakte met het boekje van Jan Reker in gedachten, zijn fout goed. Belanov schoot hard in, maar in de bekende hoek. Sovjetunie - Nederland 0-2 (0-1). 33. Gullit 0-1, 54. Van Basten 0-2. Scheidsrechter: Vautrot (Fra), toe schouwers: 72.308 (uitverkocht) Gele kaarten: Wouters en Van Aerle (Ncd), Tsjidijatoelin, Litovtsjenko, Demjanenko (Sov). Nederland: Van Breukelen; Van Aer le, Rijkaard, Ronald Koeman en Van Tiggelen; Vanenburg, Wouters, Müh ren én Erwin Koeman; Gullit en Van Sovjetunie: Dassajev; Demjanenko, Tsjidijatoelin en Aleinikov; Litovts jenko Michailitsjenko, Zavarov, Rats en Gozmanov (69. Baltatsja); Belanov en Protassov (71. Pasoelko). Oran je kan iedere ploeg aai Op weg naar het Olympia-stadion in München verkeer 4 een heel andere gemoedstoestand dan 14 jaar geleden, als speler tot in alle vezels gespannen, nu als toeschou' een stemming van: wat gek dat je in Stuttgart, op 21 afstand van de plaats van gebeuren, aan niets merkt een belangrijke Europese finale gespeeld wordt. Op 7 juli 1974 speelden we tegen Duitsland een echte Wedstrijd tijdens het WK, 14 jaar later speelt Oranje 4 een thuisduel, na alle vorige. Ik vermoed dat zeker A* Oranje-fans aanwezig zijn, veel meer dan in 1974. Rusland-Nederland. De ploegen met de beste voorsto] in dit toernooi staan in de finale. Rusland opent ster dezelfde stijl als tegen Italië. Voorstopper Koetnetzovj schorst door twee gele kaarten, is vervangen door een aanvaller, Belanov. Ik zie gebeuren wat ik vrees. Een o sief iagend Rusland, Nederland komt moeilijk uit de S blokken, met kleine kansen voor de Russen. Dat beeld duurt ongeveer 20 minuten. Dan krijgt 0 grip op het spel. De Russen blijken toch teveel krachter speeld te hebben tegen Italië. Is het dan toch waar d maar een wedstrijd voluit kunnen spelen? Ik denk terug het WK in Mexico, Rusland-Hongarije 6-0, daarna was voorbij. Russen toernooivoetballers Vergeet het maar. derland ziet er goed uit, ook al omdat de Russen hel moeten wisselen. Hun opstelling klopt niet. Neder wordt sterker, krijgt het heft in handen en beslist via l geniale acties van Van Basten de finale. Eenmaal laa Gullit scoren, daarna brengt hij iedereen tot extase mei doelpunt dat verboden is om te maken. Uit zo'n hoek m nooit scoren. Des te mooier is het doelpunt. Nederland controleert daarna de wedstrijd. Er komt even vuur in het spel als Oranje een bal op de paal krii Van Breukelen een strafschop veroorzaakt. Hij pal strafschop en de Russen weten zich verslagen. De spani ontlaadt zich als Gullit de beker in triomf omhoog sti Driemaal is dan toch scheepsrecht. Ik geniet van de ere de, van alle taferelen die zich voor mijn ogen afspelen, geweldig feest dat om half negen wordt voortgezet in Hilton hotel. De zaal is stampvol. Iedereen torst een lil grote bierkruik. Ik hoor Gullit reggae zingen. Ik zie hoe nister-president Lubbers bij het koud buffet staat te pi met Michels. Ik praat met Jacq Ruts, de voorzitter van PSV. En met ter van Vollenhoven, die er in 1974 ook bij was. Nu lach: Iedereen loopt met een oranje sjaal om zijn nek. Ik d een oranje-stropdas. Ik zal die ook dragen als ik vand. trainen. De Duitsers zullen nu zeker naar mij luisterei je nu toch eens voor dat zij dit toernooi hadden gewoi Ik weet nu ook waarom Michels zoveel gelopen heeft t' de trainingen. Hij wilde graag een ereronde met de El beker helemaal volmaken. Ik heb hem nog nooit zo l kig gezien. Eindelijk heeft hij een prijs. Hij heeft hel diend omdat hij vastgehouden heeft aan zijn taktisch matie. Een spits, twee hangende vleugelspitsen en eei komend vanuit het middenveld (Gullit). Er zijn mis sterkere opstellingen te maken, maar taktisch niet. B klasse dat hij aan zijn idee heeft vastgehouden. Oran;' nu niet een ploeg die pressie als wapen had, zoals 1974. De Duitsers vragen steeds welke les uit dit EK-toerni opzichte van de Bundesliga moet worden getrokken. II dan steevast: je kunt niet zomaar je eigen voetbal vera ren, dat moet geschoold worden via het jeugdvoetbal, bedoel ik de creaviteit, het mee- en vooruitdenken. W«' die Nederland en ook Italië hoog in het vaandel hebbel dat is momenteel beslissend in het topvoetbal. Robson handhaaft Engelse speelstijl LONDEN Het aanvallend ingestelde centrale verdedi gingsduo Koeman-Rijkaard heeft in Engeland tot flinke discussies geleid over de wijze waarop het nationale team de komende jaren moet gaan spe len. Bobby Robson, de Engelse bondscoach, zei zaterdag tij dens zijn analyse van de finale dat hij de spelstijl van Neder landse verdedigers weliswaar bewondert maar niet van plan is 'zijn spelers hetzelfde sy steem op te leggen. „Wij hebben onze eigen speel stijl. Daar hebben we ons tot nu toe mee kunnen handha ven. Engeland bezit geen cen trale verdediger als Ronald Koeman, die ballen onder schept en als een middenvel der van wereldklasse de lijnen uitzet. „Engeland is het enige land, dat het systeem met een opkomende centrale verdedi ger niet hanteert", gaf Robson toe. „Voor Engelse verdedigers is dat ongewoon. Ze zijn niet in staat op die manier te spe len." an vei MÜNCHEN - Het sportie ve verloop van de strijd om de Europese voetbalti- tel voor landenteams heeft de stoutste verwach tingen overtroffen. De prognoses, dat als gevolg van het te voorspellen ge ringe krachtsverschil tus sen de acht deelnemers rekensommetjes de over hand zouden krijgen, is gelukkig niet bewaarheid. Meer nog dan in het vori ge toernooi in Frankrijk triomfeerde ook het aan vallende voetbal. Van de vijftien duels eindigde er niet één in een doelpuntloos gelijkspel en werden slechts in twee ontmoetingen de punten gedeeld. Zelfs in de naar later zou blijken zwakste groep 1 werd bij vlagen verkwikkend positief gespeeld. Met uiter aard Italië als het beste voor beeld. Het land, dat sinds jaar en dag het cattenaccio predik te, koos ditmaal voor het ma ken van doelpunten in plaats van ze te willen voorkomen. Dat de Azzurri het niet verder schopten dan de halve finale, doet weinig aan hun opvallen de verschijning af. De ploeg is nog jong en mikt op het WK van 1990 in eigen land. Waar iets moois van het team van Vicini verwacht mocht worden. Met vaardige voetbal lers als Gianluca Vialli, Rober to Donadoni en Giuseppe Gi- annini en Paolo Maldini dien de zich een nieuwe generatie Italiaanse toppers aan. West- Duitsland deed waarop gere kend mocht worden, de laatste vier halen in eigen land.-Meer zat er niet in tegen een supe rieur Oranje, dat de oosterbu ren behoorlijk over de knie legde op basis van een overdo sis aan technische kwaliteiten, teamgeest en overtuiging in de persoonlijke duels. Tegenvaller Spanje was de grote tegenval ler uit de eerste groep. Sterren als Michel en Butragueno zak ten na de eerste wedstrijd te gen Denemarken diep weg. De ploeg van trainer Sepp Pion- tek wist vooraf dat ze weinig heil hoefden te zoeken bij Euro'88. De vrees van de ook al falende Sören Lerby was te recht. De Denen hebben hun beste tijd gehad. Jammer was het alleen dat de afscheid ne mende generatie zich tenslotte nog trachtte te handhaven door de botte bijl te hanteren. Maar dat is een verschijnsel, dat zich vaker voordoet bij ploegen op hun retour. Daar voor hoeft sléchts het Neder lands elftal van 1976 bij het EK in herinnering te worden geroepen, dat een soortgelijke weg bewandelde. Het beste voetbal kwam onte genzeggelijk uit groep 2, waar uit Nederland en de Sovjet Unie zich opwerkten tot waar dige finalisten. Waarbij Oranje zich revancheerde voor een nederlaag in de eerste wed strijd door de Sovjets in de eindstrijd het nakijken te ge ven. Het onbetwiste hoogte punt voor het Nederlandse voetbal, dat nooit eerder een groot toernooi winnend af sloot. En nog jaren vooruit moet kunnen met de huidige generatie. Oranje steunde op een geweldig collectief. Zelfs Ruud Gullit, voorbestemd om de absolute vedette van het toernooi te worden, liep zich suf ten faveure van het team- belang. De uitgesproken hoofdrol moest hij mede daar om aan een landgenoot laten. Marco van Basten solliciteerde meteen naar de uitverkiezing tot Europees voetballer van het jaar door liefst vijf maal te scoren en zich tot konings- schutter te laten huldigen. Vooral zijn droomdoelpunt in de finale verdient het om nog vele malen herhaald te worden. In het spoor van Gul lit en Van Basten speelde hun aanstaande ploeggenoot Frank Rijkaard zich nadrukkelijk in de schijnwerpers. Engeland en Ierland konden na de groepswedstrijden naar huis. Engeland zonder pun^n, Ierland had bijna voor een vroegtijdige aftocht van Ne derland gezorgd. Met hun on gecompliceerde spel en de dito benadering van hun coach Jack Charlton stalen de bewo ners van het 'groene eiland' de harten van velen. fc us, I Onwaardig Dat ging niet op voor met name tal van Duitse en Engel se fans. Ruim 1200 arrestaties waren nodig rond de vijftien wedstrijden, waarbij een be drag van vijftien miljoen moest worden gespendeerd aan de inzet van politie. As pecten, die dit EK onwaardig waren. De arbiters hoefden niet één keer een rode kaart te trek ken, al hengelden vooral de Sovjets er nogal eens naar met bij vlagen grof spel. Het peil van de fluitisten liep fors uiteen. Vooral de Thomas Hackett en de meen loan Igna name vreemdste beslissingen, sterdammer Bep Thomtf pech dat zijn assistent Blankenstein een puur' spelgeval van Spanje oi hoofd zag tegen Denemi Onder meer de Italiaan rin, de door Nederland nogal gevreesde Duitseri en de Fransman Vautr< den hun werk uitstekei Met de volle stadions zij hun steentje bij aan et stekend EK, waarin B land uiteindelijk afrei met veel frustraties en d aangaf naar het voetbal dat hopelijk ook in de negentig gespeeld worden. WILLEM PFEI in on: Inch voont I- Dit sluitp L of n ind ids! dr ■tip le voor uitlc 1 nier als i ikar Vele Reki id hel ltS V£ een I wedst lat be heid d lalty"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16