=!eidóeöcHifta/rit Jranje mtroert Michels in dubbel opzicht Van Breukelen haalt veertig SPORT Platini blijft beste schutter in Basten beste Van der Louw ziet maatschappelijke betekenis voetbal MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 15 [CHEN Marco van :n is na afloop van de in München uitgeroe- ot beste speler van het ,ooi om het Europees jioenschap. Hij kreeg rie internationale pers punten. Op de tweede erde plaats eindigden pens Nederlanders: Gullit (578 punten) en k Rijkaard (498). Van en, ook al topscorer van toernooi met vijf tref- werd onderscheiden de gouden bal. Marco van Basten. Binus Michels mag van Leverkusen even bijkomen LEVERKUSEN Bayer Leverkusen, zijn nieuwe werkgever heeft Rinus Michels een week gegeven om bij te komen van de festi viteiten. Bayer Leverkusen hervat de trai ning vandaag, ongeveer op het moment dat Amsterdam van een ongekend Europees voetbalfeest ontwaakt. Leverkusen achtte de aanwezigheid van de succesvolle Nederlandse bondscoach bij aanvang van de training niet noodzakelijk. Michels meldt zich zondag 3 juli in Lever kusen. In tegenstelling tot de trainer heeft de winnaar van de UEFA-beker een vakan tie van twee en een halve week achter de rug. Van 4 tot 11 juli belegt Leverkusen een trainingskamp in Grünberg in de deelstaat Hessen. In de oefencampagne ontmoet de Bundesligaclub op 2 augustus PSV in Lever kusen. Nederland '88 is iets ouder dan Oranje '74 MUNCHEN Het Nederlands elftal dat zaterdag in München Europees kampioen is geworden, was gemiddeld bijna één jaar ouder dan het team dat veertien jaar eerder in dezelfde stad bij de eindstrijd om het wereldkampioenschap met lege handen bleef. Dat elftal, met Jongbloed als 33-ja- rige veteraan, was 26,2 jaar gemiddeld. Neeskens, Rep en Rijsbergen drukten toen met hun 22 len tes het moyenne aanzienlijk. Het huidige, op het oog jongere elftal kwam vooral door de inbreng van de dertigers Mühren (37), Van Tiggelen en Van Breukelen (beiden 31) tot 27,1 gemiddeld. Als Kieft was ingevallen voor Mühren, dan zou het moyenne naar 26,0 zijn gezakt De tegenstan der van Nederland, de Sovjetunie, telde in totaal 297 jaren, Oranje 299. De Russen hadden wel veel meer ervaring: 445 interlandwedstrijden tegen Nederland in totaal 285. In 108 landen op televisie MUNCHEN Televisiekijkers in 108 landen hebben zaterdag het Nederlands Elftal de finale van het Europees kampioenschap zien win nen. In 105 landen werd de eind strijd direct uitgezonden, drie lan den vertoonden een samenvatting. Met 28 landen hadden Europa en Afrika de grootste kijkdichtheid. Daarna volgden Midden- en Zuid- Amerika met 19 landen, Azie met 13, Midden-Oosten met 10, Noord- Amerika met 8 en Oceanië met 2. Hiermee is de EK-finale de groot ste televisiegebeurtenis na de Olympische Spelen en het wereld kampioenschap voetbal. Record aantal toeschouwers MÜNCHEN De achtste eindronde in de strijd om de Euro pese voetbaltitel heeft een record aantal toeschouwers opgele verd. De vijftien wedstrijden in West-Duitsland werden be zocht door 938.000 kijkers. Dat betekent een gemiddelde van 62.533 voetballiefhebbers per duel. Daarmee werd het aantal toeschouwers dat de vijftien wedstrijden bij de eindronde in 1984 in Frankrijk bezocht, ruim overtroffen. Toen kwamen net geen zeshonderdduizend liefhebbers naar de stadions, een moyenne van bijna veertigduizend. De toeschouwers aantallen bij de eindronde EK (jaar, land. totaal aantal toeschouwers, aantal wedstrijden, gemiddelde) Frankrijk: Spanje: Italië: Joegoslavië: Italië: 78.958 156.253 192.119 106.510 106.087 350.655 599.655 19.739 39.063 38.424 26.628 26.522 25.047 39.977 62.533 NCHEN Rinus Michels verdient bij zijn iiwe club Leverkusen een half miljoen in jaar, maar een eenvoudig geschenk van internationals heeft de stoïcijnse bonds- ch doen vol schieten. Aanvoerder Ruud Uit overhandigde de avond voor de finale ïn de Sovjetunie de scheidende coach van Nederlands elftal een gouden horloge met riptie. „EK'88 - Nederlands elftal" stond gegra- Tussen de 500.000 en 1.000.000 mensen begeleiden de triomftocht van Oranje door de Amsterdamse grachten en op het Museumplein. FOTO: OEES VERKERK ils, die nog eerder een lijk gebaar leegemaakt, zaterdag al vol humor zijn tranen: lebben een geraakt ran ik het niet evredenheid van Mi- af. Dat f.30.721 veel met de sfeer van de e weken te i hebben weer een Rinus Michels wordt door de spelers op de schouders genomen, hetgeen het tweede emotionele moment betekent voor de scheidende bondscoach, onder zich, Nee hij naar hartelust kon werken. Die situatie, die in het ijks bestaan bij de nationale voetbalbond ontbreekt, doet terugkeren naar een club: Bayer Leverkusen. -Is werkte bovendien sinds het voorjaar van 1986 met een groep, die kneedbaar en aanhankelijk was. De positie van varen coach werd door zijn pupillen nooit ter discussie ge en dat is een ervaring die trainers niet vaak beleven. e team els roemde zaterdag na de wedstrijd zijn hele team, noemde Basten, Gullit en Rijkaard als de uitblinkers, maar wilde "e pluim aan Wouters ook al de andere knechten uit zijn eren. De laatste klus van de 60-jarige Amsterdammer in van de KNVB zat er na de afsluitende persconferentie eel op. Op 1 juli neemt Thijs Libregts de zaken plus een met de komende vier jaar de Europese titel op zak, MUNCHEN Hans van Breukelen wordt al jaren aangevoerd door is de speler met de meeste ervaring Ruud Krol, met 83 interlands, van het huidige Nederlands elftal. De 31-jarige doelman van PSV heeft Van Breukelen zal dat aantal niet halen. Wel heeft hij een grote kans de komende jaren de doelmannen uit de vroegere ter zijn naam staan. Op de eeuwige Oranje's met de grootste scores achter hun na de finale veertig interlands ach- lijst van de voetbalbond bezet Van .1, Gejus van der Meulen (54), Eddie Breukelen met dat robijnen jubile- Pieters Graafland (47) en Piet SSchrija- um de 24e positie, die hij deelt met vers (46) te passeren. Ruud Gullit, na het en Gullit 39, 40. Rijkaard, Hovenkamp, -1 1 u~ Peters, Swart, De Munck, Paauwe en De record van Krol omver te werpen. Hij heeft in vergelijking met Krol op de leef tijd van 25 jaar en 9 maanden een voor sprong genomen. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Krol 83 interlands, 2. Jansen 65, 3, Van Heel 64, 4. Willy van de Kedrkhof 63, 5. Suurbier 60, 12. Cruijff 48, 24. Van Breu kelen en Van der Kuil 40, 26. Henk Groot Piet van der Kuil. De ranglijst Europees kampioenschap op 39 caps be- land, heeft meer mogelijkheden om het Korver allen 31. MÜNCHEN André van der Louw, de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, vindt dat het Euro pese succes van het Nederlands elftal de maatschappe lijke betekenis van zijn sport heeft onderstreept. „Dat is één van de twee grote winstpunten van dit toernooi geweest. De politiek weet nu wat voetbal voor beteke nis heeft. Nee, ik heb over dat onderwerp niet gespro ken met premier Lubbers. Die was net als ik ook al leen maar met de wedstrijd bezig", aldus de voorzitter, die te zijner tijd het gewicht van zijn voetbalsport nog wil inbrengen in Den Haag. Na het omarmen van alle spelers wilde Van der Louw nog het andere winstpunt noemen van het toernooi om het Europees kampioenschap, waarbij de Nederlandse supporters voorname lijk opvielen door hun strijdkleuren en enthousiasme. „We heb ben na alle moeilijkheden met het paspoort nu eindelijk een groep van 25.000 geregistreerde aanhangers. Dat is een doel groep waarmee we aan het werk gaan en die priviliges gaat krij- gen", aldus Van der Louw, die zich „bevrijd" toonde door het relvrije gedrag van alle fans uit Nederland. Van der Louw was ook gelukkig met de vasthoudendheid, j," waarmee hij vorig jaar heeft onderhandeld met bondscoach Mi- chels, die na kritiek van sectiebestuurder Ton Harmsen de handdoek wilde werpen. „Ik ben blij dat we Michels destijds aan zijn contract hebben gehouden. De tijd die ik in een fors aantal gesprekken heb gestoken, is de moeite waard geweest. Het spreekt voor zich, dat Thijs Libregts als de opvolger van Michels na dit Europese succes voor een moeilijke taak staat". MÜNCHEN Marco van Basten noch Oleg Protassov is erin geslaagd Michel Platini van de eerste plaats van de lijst van topscorers bij de eindronde van een Euro pees kampioenschap te verdrijven. De aanvoerder van het Franse elftal was bij de strijd in 1984 negen keer' succesvol. De topscorers van de meest recente eindronden zijn: Italië 1980: 1. Allofs (Wdl) 3. 2. Hrubesch (Wdl), Kist (Ned) en Nehoda (Tsj) 2. Frankrijk 1984: 1. Platini (Fra) 9, 2. Arnesen (Den) 3, 3. Völler* (Wdl), Jordao (Por), Elkjaer-Lareen (Den), Maceda (Spa) en Do- mergue (Fra) 2. Bondsrepubliek 1988: 1. Van Basten (Ned) 5, 2. Völler (WD1) en Protassov (Sov) 2. Precies 25 spelers maakten één goal. De complete lijst van doelpuntenmakers van het EK '88 is: 1. Van Basten (Nederland) 5 doelpunten; 2. Völler (West-Duits land) en Protassov (Sovjetunie) 2; 4. Ronald Koeman, Kieft, Gul lit (Nederland), Brehme, Klinsmann, Thon, Matthaus (West- Duitsland), Mancini, Vialli, Altobelli, De Agostini (Italië). Mi chel, Butragueno, Gordillo (Spanje), Laudrup, Poulsen (Dene marken), Houghton, Whelan (Ierland), Rats, Litovtsjenko, Alej- nikov, Mikhailitsjenko, Passoelko (Sovjetunie), Robson, Adams (Engeland) allen een doelpunt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15