-„Colombia brengt grote offers in strijd tegen cocaïnehandel" Rede paus in Mauthausen stelt joden diep teleur Verlegging Michicanmeer kan oogsten VS redden Weinig hoop na ramp in Turkije ZUID AFRIKA: CUBA MOET TERUGTREKKEN AMBASSADEUR CECILIA LOPEZ BESTRUDT NEGATIEF BEELD: r. r Kalender Wiesenthal over jodenvervolging CaidwQowuvnt ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 7 - jst-Afrika weigert 'tig westers afval (ROVIA Liberia heeft drie af- lerüjke verzoeken uit Westerse in gelanden afgewezen om giftig afval et Westafrikaanse land te mogen en. Minister van volksgezondheid, iha Belleh zei gisteren dat één firma aangeboden een ziekenhuis te bou- met voor één miljoen dollar aan icïjnen, als Liberia het afval zou ten. Deskundigen van het ministe- adden haar echter ontraden op het od in te gaan, omdat het afval een ar zou vormen voor de volksge- heid en voor het milieu. Nigeria inmiddels in al zijn havens en «gplaatsen speciale bewakingscomi- igezet om te voorkomen dat buiten- te schepen illegaal giftig afval aan brengen. CATAK Reddingsploegen hebben gisteren in het Turkse dorp Catak met hulp van speurhonden een zes meter dikke laag modder en stenen afgezocht naar mogelijke overleven den van een aardverschuiving die donderdag een deel van het dorp heeft bedolven. De reddingswerkers hebben echter vrijwel alle hoop ver loren overlevenden te vinden. De Turkse Halve Maan (vgl. Rode Kruis) vreest dat driehonderd mensen lig gen bedolven, maar dat is tegenge sproken door de vice-gouverneur van de naburige havenstad Trabzon, die sprak over 50 a 75 doden in Catak. Zo'n 26 Turken zijn als vermist opge geven. Armeense vrouwen zwaar vergiftigd MOSKOU In het zuidoosten van Armenië zijn donderdag 45 vrouwen in een ziekenhuis opgenomen, nadat zij waren vergiftigd door een gaslek dat opzettelijk zou zijn gemaakt. Een woordvoerder van de plaatselijke overheid bevestig de dat vermoedelijk sprake was van sabotage in de textiel fabriek waar de vrouwen werkten. Armeniërs geven de schuld van de vergiftiging aan de Azerbajdzani, die met el kaar overhoop liggen over de kwestie Nagorno Karabach. De vrouwen yerkeren niet meer in levensgevaar. CAIRO Zuidafrika houdt vast aan de eis dat de Cu baanse troepen moeten worden teruggetrokken uit Angola voordat aan Namibia onafhankelijkheid kan worden verleend. Een hoge Angolese functionaris noemde de voorstellen die de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, en zijn ambtge noot van defensie, Magnus Malan, tijdens de bijeen komst op tafel legden „onaanvaardbaar". Daarentegen is Angola minder volhardend in de eis dat het pas wil onderhandelen over het terugtrekken van die 35.000 man Cubaanse troepen als de Verenigde Staten hun steun aan de Angolese verzetsbeweging Unita stopzet ten. Een en ander werd duidelijk tijdens de derde ron de van overleg tussen Angola, Cuba, Zuidafrika en de VS. Overigens heeft de Democratische presidentskan didaat Dukakis ervoor gepleit de Amerikaanse hulp aan Unita te staken. Zo moeder en dochter zo kleindochter PARIJS Omdat haar dochter en ver volgens haar kleindochter haar voorbeeld volgden, is Michèle Darduin deze week op 46-jarige leeftijd de jongste overgroot moeder van Frankrijk geworden. Haar achterkleinzoon Lionel is drie dagen gele den geboren in Péronne, in het noorden van het land. „Het is een beetje familie traditie," zei Michèle Darduin. bloemen- winkelierster in Parijs: „Ik kreeg mijn dochter Evelyne een paar dagen na mijn veertiende verjaardag en zij kreeg Natha lie toen zij 16 was. Nathalie in Péronne heeft Lionel gekregen twee maanden na haar zestiende verjaardag". De vader van Lionel is ook 16. Leger Sri Lanka staat boven de wet COLOMBO De regering van Sri Lan ka heeft een wetsvoorstel ingediend dat soldaten en politie-agenten die betrok ken zijn geweest bij operaties tegen ex tremistische Tamils of Singhalezen moet vrijwaren van vervolging. De wet moet nog worden goedgekeurd door het parle ment, maar dat lijkt geen probleem, om dat de regeringspartij meer dan tachtig procent van de parlementszetels bezet. Het wetsvoorstel bepaalt dat „iedereen die legaal of illegaal betrokken is ge weest bij het opsporen, voorkomen of vervolgen van personen die zich hebben schuldig gemaakt aan onwettige praktii- ken, is gevrijwaard van rechtsvervol ging". Amnesty International beschul digde Sri Lanka deze week van schen dingen van de mensenrechten. EN HAAG Colombia een gevaarlijk land, ilgens de nationale en ternationale media. Een ntrum van cocaïnehan- >1 waar het leven van Jitici, rechters en jour- ilisten onzeker is. nnesty International kwam april met een vernietigend pport gekomen waarin het ilombiaanse leger wordt rweten met rechtse extre- sten eigen rechter te spe- i. Ambassadeur mevrouw cilia Lopez probeert op de Ireep van haar vertrek lar een nieuwe functie in lili, het negatieve beeld van ar land te nuanceren, olombianen hebben een ar eigenschappen die Ne- rlanders wat vreemd vin- n. Ze zijn bijvoorbeeld ein- loos beleefd. Bovendien zijn lombianen dol op vreem- n, misschien omdat er zo linig toeristen komen. En ze ren graag de verhalen uit rre landen", zo verklaart vrouw Lopez. „Tegelijker- d is het in bepaalde delen ,n Colombia een grote puin- jop. Toch ben ik er van lertuigd dat ons land niet uit aar zal vallen. Er is in Co- nbia nog zoveel sociale con- le óver dat de meeste Co- ïbianen niet het gevoel Dben in een hopeloos land leven". zegt dat Colombia een eco- mische stijging van rond de procent heeft. Maar u et dat het geld van de co- hehandel daar voor een •t onbelangrijk deel verant- ordelijk voor is. Walt niet te ontkennen dat Colombiaanse economie irdt gestimuleerd door het rco-geld maar daarmee is l hele verhaal niet verteld, de eerste plaats kende Co- nbia tien jaar geleden een •ei van biina zeven procent r jaar. Van cocaïne was (n nog helemaal geen spra in de tweede plaats is onze inomie in de afgelopen ja- veel diverser geworden". oemen 'e zijn niet meer zo afhan kelijk van wat altijd onze grootste inkomstenbron was: koffie. We zijn inmiddels ook flinke exporteurs van steen 'kool. Na Venezuela en Ecua dor is ons land de derde ex porteur van Latijns-Amerika En onze bloemen hebben, we reldwijd, achter de Neder landse tulpen een tweede plek veroverd. Dus die vijf procent groei wordt echt niet alleen veroorzaakt door de winsten van het Medellin-kartel. Er gaat geen dag voorbij of ergens in de westelijke wereld worden kilo's cocaïne gevon den en meestal is de herkomst Colombia. Vindt u het begrij pelijk dat burgemeester Koch van New York in een woede- uitbarsting bepleitte om Me- dellin, een stad met bijna een miljoen inwoners en centrum van de cocaïnehandel, maar te bombarderen, om zo het kwaad bij zijn wortels aan te pakken Deze opmerking van Koch getuigt van weinig inzicht. Hij maakt een veelgehoorde fout. Hij bekijkt het probleem van de cocaïne alleen vanuit de aanbodzijde. Zonder vraag zou er niet geleverd worden. Daarom ben ik blij dat de burgemeester van Baltimore de knuppel in het Ameri kaanse hoenderhok heeft ge gooid en pleitte voor een dia loog over de legalisatie van cocaïne. Ik beweer niet dat le galisatie de oplossing is voor het probleem maar de cocaï- ne-problematiek wordt zo wel in de juiste wereldwijde con text geplaatst. Zegt u nu zelf, het is gewoon oneerlijk dat Colombia alle schuld krijgt terwijl in andere Andeslan- den de coca-blaadjes geteeld worden en consumptie plaats vindt in de betere milieus van de VS en Europa". Laboratoria „De cocaïne-ontwrichting is een groot probleem en mijn regering is al jarenlang een fel bestrijder van cocaïnebon- zen als Ochoa en Lehder. We hebben de omvang van het probleem een tijdlang onder schat, maar in de jaren tachtig teven veel Colombianen hun este krachten aan de bestrij ding van de .narcotraffican- tes', zoals ze in Colombia he ten. Het buitenland vergeet al te gemakkelijk welke offers Colombia brengt om zijn doel, indamming van de cocaïne handel, te bereiken". De scheidende ambassadeur betoogt voorts: „Het lijkt me niet verstandig alleen in Co lombia een strakke aanpak van de cocaïnemaffia na te streven. Op dit moment staan de meeste laboratoria, waar langs chemische weg uit coca bladeren cocaïne wordt ge maakt op Colombiaans grond gebied. Deze met een alles of niets offensief uit Colombia verjagen zet geen zoden aan de dijk want daarmee zou je het probleem slechts naar onze buurlanden verplaatsen. Daar is niemand bij gebaat". In 1986 werden 14.000 moor den gepleeg din Colombia. Amnesty International be schikt over aanwijzingen dat doodseskaders gesteund worden door het leger. Am nesty is daarom een grote campagne begonnen. Lopez: „Laat ik voorop stellen dat er in Colombia een slecht klimaat bestaat voor mensen rechten. Coca/hebonzen, link se guerrilla's, rechtse doodses kaders en gewone criminelen zijn verantwoordelijk voor een grote verscheidenheid aan geweld. Naar mijn me ning geeft Amnesty nu een eenzijdig beeld door alleen het geweld van rechts aan de kaak te stellen. Ik vind dat heel gevaarlijk. Daarmee geef je een soort vrijbrief aan het geweld van de linkse guerril lastrijders en de cocaihebon- zen Verdomhoekje En vervolgens: „Om te spre ken van een .vuile oorlog' gaat me echter te ver. Er zul len best wel soldaten zijn die de mensenrechten met voeten treden maar ik geloof er niets van dat het leger als organisa tie daar achter steekt. Het Co lombiaanse leger ontbreekt de macht en het kader om zo'n verderfelijk apparaat op te zetten en te onderhouden. In deze eeuw heeft in Colombia slechts één militaire staats greep plaatsgevonden". „En wat de linkse guerrilla betreft, die is voor een groot deel op het platteland gesi tueerd. En dat is niet vreemd. Veel te lang hebbên wij na melijk vastgehouden aan de idee dat alleen industrialisatie het land voorspoed kon bren gen. Daarmee is de landbouw in het verdomhoekje terecht gekomen en ondervond te weinig steun van de regering. Ik heb enkele jaren geleden, in mijn functie van vice-mi nister van landbouw een on derzoek verricht naar de leef omstandigheden van agrari sche gebieden. De uitkomst gaf aan dat de landbouwge bieden soms tientallen jaren achterlopen. Uiteraard zet dat kwaad bloed en is zoiets een voedingsbodem voor guerril la. Oplossing van dit pro bleem zal nog wel enige jaren vergen". ALEX ENGBERS CAGO Om de gteramp nog enigs te beperken, gaan in 'erenigde Staten stem- op de oevers van het licanmeer, ten noor van Chicago te ver en. Via omleidingen dat water in de Missis- kunnen stromen en ende de ergste pro- len oplossen. In ieder li zou zo een deel van oogst gered kunnen ien. De Mississippi is niet alleen van belang Door de aanhoudende droog- peil geslonken en watervo- voor de irrigatie maar te in tien Amerikaanse sta- gels kunnen hun jongen niet - - - - ten loopt de voedselprouktei meer in leven houden. ernstig gevaar. Boeren zien De hun oogsten verdorren, de gouverneurs van de getrof- geweldige Mississipi-rivier is fen staat riepen de federale tot een onbevaarbaar laag regering gisteren op de nood- vormt ook de belangrijk ste verbinding voor het vervoer van de produk- ten. lijdende boeren niet in de steek te laten. Ook Canada heeft met aan houdende droogte te kam pen. In de verdorde prairies en in het noorden van Onta rio woeden meer dan vier honderd branden die geza menlijk door Canadese en Amerikaanse brandweerlie den worden bestreden. Vol gens het Amerikaanse minis terie van landbouw zijn de prijzen van landbouwpro ducten al sterk gestegen vanwege de verwachte schaarste. ISKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS BONN Simon Wiesen thal, hoofd van het Joods Documentatiecentrum in Wenen heeft gisteren in de Bondsrepubliek Duits land een boek gepubli ceerd dat in kalender- vorm een kleine 2.000 jaar jodenvervolging rubri ceert. Getiteld „Elke Dag Herdenkingsdag" volgt het boek de jodenvervol gingen uit de geschiedenis van de mensheid, vanaf keizer Constantijn in de derde eeuw van onze jaar telling tot de Russische pogroms van de twintig ste. woordde Wiesenthal altijd weer verrassing te zien in de ogen van jongelui als hij zei dat de jodenvervolging geen uitvinding van Hitler was. De 79-jarige Wiesenthal zei dat de Nazi's moderne middelen had den gebruikt om een oude wens van alle antisemieten in vervulling te doen gaan. „Dankzij de techniek van zijn tijd kon Hitier dromen die mensen eeuwenlang gehad hebben werkelijkheid maken," aldus ir. Wiesenthal. Hij ver telde dat hij er bij zijn research van de Spaanse Inquisitie ach ter gekomen was dat de inqui siteurs een machine hadden uitgevonden die zeven mensen tegelijk kon doden. „Ik vraag mij af wat de Inquisitie had kunnen doen met de techniek uit Hitiers tijd," zei hij. Paus Johannes Paulus II maakt een praatje met Oostenrijkse kin deren die hem opwachten nabij de nuntiatuur in Wenen, foto: ap (Van onze speciale verslaggever Gerard Kessels) SALZBURG De Oostenrijkse joden hebben zeer teleurge steld gereageerd op de toespraak die paus Johannes Paulus II in het vroegere concentratiekamp Mauthausen heeft gehou den. Ze hadden gehoopt dat de paus uitvoerig in zou gaan op de jodenvervolging en de gevaren van een nieuw antisemi tisme. „Maar in zijn hele toespraak is het woord jood" niet voorge komen. De enige jood die hij genoemd heeft is Jezus Christus en die is niet in Mauthausen vermoord", aldus een bittere Chaim Eisenberg, rabbijn van de orthodox-joodse gemeen schap in Wenen. „Wij zijn diep teleurgesteld." In Mauthau sen hield de paus een toespraak in zeer algemene bewoordin gen. „Hier op deze plaats, in Mauthausen, waren mensen die in naam van een waanzinnige ideologie een heel systeem van verachting en van haat tegen andere mensen in beweging hebben gezet". De paus vroeg zich af of de mensheid „niet met al te veel haast deze hel heeft vergeten. Wissen wij de sporen van oude misdaden weg uit onze herinnering en be wustzijn?" Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat de Anschluss van Oos tenrijk met Hitler-Duitsland tot stand kwam. Met een Plech tige Verklaring juichten de Oostenrijkse bisschoppen de Duitse bezetting indertijd toe. Twee jaar geleden koos Oos tenrijk een president, Kurt Waldheim, die internationaal in opspraak is gekomen door zijn oorlogsverleden. De Oosten rijkse joden hadden gehoopt dat de paus bij die actuele dis cussie aan zou knopen, zeker nadat hij op de eerste dag van zijn bezoek op opvallende wijze afstand van Waldheim had genomen. Schaamte De verwachting van de joden dat de paus 's middags in Mauthausen een belangrijke, wellicht zelfs historische toe spraak zou houden, was nog versterkt na een ontmoeting die zij 's morgens met hem hadden gehad. Na afloop van de ont moeting in de nuntiatuur in Wenen bestempelde president Paul Grosz van de joodse gemeentes in Oostenrijk de paus als een „overweldigende persoonlijkheid". Na het bemoedigende gesprek met de paus kwam de inhoud van de Mauthausen-toespraak des te harder aan. „Er zijn hier enkele Amerikaanse joden die protesteren in kampkle ding. Ik heb me steeds afgevraagd of dat de juiste weg was, maar daar denk ik nu anders over", zei rabbijn Eisenberg. Voor de avonduren riep hij een spoedvergadering bijeen voor de joodse gemeenschap in Wenen om lucht te geven aan zijn onvrede en teleurstelling. „De paus is zelfs nog niet zo ver als de Oostenrijkse geestelijkheid. Kardinaal König heeft gesproken over schaamte toen hij het had over de rol van de Kerk ten tijde van de aansluiting in 1938." Katechesatie De paus ging gisteravond tijdens de bisschoppenconferntie wel indirect in op de onvrede in Oostenrijk na een paar om streden benoemingen. „De Oostenrijkse bisschoppen zijn door de voorzienigheid tot herders van het volk Gods in Oos tenrijk aangesteld". „Een bisschop moet vooral het geloof onverkort aan de vol gende generatie doorgeven.In deze tijd van secularisatie moeten zij zich daarom vooral inzetten voor een goede ge zinspastoraal, een verantwoorde priesteropleiding en een juiste katechisatie". „De secularisatie als gevolg van de toegenomen welvaart en godsdienstige onverschilligheid is ook in het leven van de gelovigen, individueel zowel als in gezinsverband, diep door gedrongen. Het geloof heeft in het dagelijks leven aan kracht verloren". Daarom riep de paus op tot her-evangelisatie van de bevolking. (ADVERTENTIE) GESLAAGD?.... OVERGEGAAN?... ...Overbodige schoolboeken? In de boekenlijst van de school staat welke boeken je moet heb ben. Van Dijk's Schoolboekhuis Kampen kan je het benodigde boekenpakket vlot en keurig thuis bezorgen. Er zijn echter meerdere mogelijkheden, ie kunt natuurlijk alleen nieuwe boeken kopen, maar ook gebruikte boeken. Dat scheelt Je kunt zelfs boeken huren bij Van Dijk's Schoolboekhuis. Bij VAN DIJK'S SCHOOLBOEK- HUIS weten ze alles van school boeken en ze "kopen ook overbo dige boeken. WEES WIJSen vraag dus de Schoolboekeninforrnatiefolder aan... die is gratis... bij: VAN DLJK'S SCHOOLBOEKHUIS KAMPEN Dat is wijsheid! Dieselstraat 1,8263 AE Kampen. Stuur deze bon op voor meer informatie Want daar word je wijzer van! In een envelop, adresseren aan: Van Dijk's Schoolboekhuis, Antwoordnummer 22. 8260 VB Kampen. (Postzegel hoeft niet.) Bellen kan ook: 05202-15757. r- Hierlangs afknippen i BON VOOR SCHOOLBOEKEN-1 INFORMATIE Ik wil meer weten over J Schoolboeken huren I Nieuwe en Gebruikte Schoolboeken kopen Overbodige boeken verkopen Naam: Adres: I Postcode: I Ikganaa I (naam I school) jj plaats)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7