Dubbeltje rolt altijd maar naar één kant ?erdi E. versus het volksoordeel [NNENLAND lSPOORT-AFFAIRE ALS VOORBODE VAN EEN GROTE SCHOONMAAK? Politiek Partij Parlement DVOCATEN IN DE WEER VOOR EERLUK PROCES I kistitie: „Eén procesdag is genoeg' E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Gezin E. zoekt rust J C^idócSoutmit ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 5 fei HAAG Het is fel stil rondom de parle- jntaire enquêtecommis- paspoorten, maar zoals vaak: schijn bedriegt. informele voorge- ekken ter yoorberei- \g van de openbare ver ten die aanstaande jandag beginnen en de fc week duren, zijn in he gang. Sterker nog, i eerste tientallen blad- Jen van het rapport prmee de commissie Idio augustus hoopt te jnen, zijn al klaar. Ze fatten de verslagen en letterlijke weergave H de voorgesprekken, woord voor woord )r een paar stenografen vastgelegd. krijgt de burger deze Izijden waarop alle achter deuren afgestoken •zemingen afgedrukt ook in extenso te lezen? j na half augustus lelijk precies weten wat er iafgelopen maanden alle- gebeurd is? Of blijven kalde belangwekkende de- I in het duister gehuld om- Ide bescherming van staats- Ingen en bedrijfsgeheimen (vereist? Twee weken voor- dat paspoort-producent KEP BV met een onberispelijk, fi naal model zal moeten komen (de aller-, allerlaatste kans), zal het enquêterapport er ook zijn, force majeure voorbehou den natuurlijk. Precies daar wringt de schoen. We komen er zo op terug. Eerst ter verduidelijking even iets anders. De enquête heeft twee kanten: een technisch-ju- ridische (hoe zit de affaire pre cies in elkaar?) en een politie ke (wie is of wie zijn verant woordelijk voor de ontstane chaos?). Het tweede aspect is verreweg het interessantst. „Er moeten nu maar eens kop pen rollen" heet het in opposi tiekringen. onder verwijzing naar de kersverse, nog nim mer in praktijk gebrachte doc trine van de VVD'er Bolke- stein. Hij lanceerde onlangs de stelling dat bewindslieden die aanwijsbaar falen hun biezen behoren te pakken. Doen ze dat niet uit zichzelf dan moet de Kamer ze maar wegsturen. Kijkend naar de toekomst (het recente verleden laten we. hoe verleidelijk ook, nu maar rus ten) komen er twee bewinds lieden in aanmerking: de hui dige minister Van Eekelen van defensie, die destijds als staatssecretaris van buiten landse zaken verantwoordelijk was voor het rammelende KEP-contract. en staatssecre taris Van der Linden (buiten landse zaken), die „de kar met vierkante wielen", zoals hij de invoering van het fraudebe stendige paspoort ooit treffend typeerde, moest overdragen aan minister Van den Bioek. Er is tussen hen echter een markant verschil: Van Eeke len is VVD'er en Van der Lin den CDA'er. Laat maar zitten Nu terug naar de situaties die zich in de tweede helft van au gustus en rond 1 september kunnen gaan voordoen. Als het enquêterapport tot een conclusie komt die voor de meest omstreden bewindslie den gunstig is en bovendien het paspoort zelf 'after all' er ook nog mee door kan, zal een kamermeerderheid van CDA en VVD onder het motto 'eind goed al goed' vrijwel zeker zeggen: laat verder maar zit ten, het document is er, we gaan nu maar door. Maar erg waarschijnlijk is die situatie niet. goed paspoort zal weten te leveren, maar dat het rapport dat kort daarvoor ver schijnt negatief uitvalt. Uiter aard is de kans groot dat CDA en VVD ook dan zullen probe ren een voor de zoveelste keer oplaaiende paspoort-brand te blussen: nu er een goed pas poort is. vooruit met de geit, elk woord dat we er nu nog aan besteden is verspilde moeite, daar win je niets meer mee. „Natuurlijk, als er op 1 september een goed paspoort is, dan is nakaarten over de enquête zinloos", zegt een CDA-ingewijde. Maar lukt dat niet, wat heel wel denkbaar is, óf doet zich het dramatische feit voor dat èn bewindslieden èn paspoort een onvoldoende krijgen, dan is er geen houden Rare zaak Het CDA heeft de paspoort- enquête - en niet helemaal ten onrechte - altijd al een rare zaak gevonden, want de Ka mer onderzoekt iets wat nog niet klaar is en twee partijen (PvdA en D66) hebben hun mening al klaar: Van der Lin den moet weg. Houdt het CDA de politiek gepijnigde Van der Linden tot het uiterste in het zadel? Snel en toch verrassend antwoord van de CDA-inge wijde: „Neen, niet tot het ui terste. Je kunt er domweg nog niets van zeggen". Het blijkt ook af te hangen van de politieke situatie van dat moment en ook van wat de VVD met Van Eekelen wil. Een andere CDA'er. die zegt ook de mening van fractiege noten te vertolken: „Van der Linden had er veel beter aan gedaan eerder op te stappen". Dat is (veelbetekenend ge noeg) bijna de mening van de PvdA, waar steeds gesteld is dat Van der Linden kansen genoeg heeft gehad eervol het slagveld te verlaten maar dat uit onmiskenbare ijdelheid en een zekere politieke naïveteit heeft nagelaten. De positie van de staatssecre taris, die enorm zijn best doet zijn beschadigd politiek imago via „Europa 92" weer te her stellen, is binnen zijn eigen fractie ondanks zijn populari teit omstreden geraakt. Dat is niet alleen koren op de molen van de PvdA, maar ook op die van de VVD die nu kansen ziet om tegelijk met Van der Linden tevens de dikwijls als brekebeen gekwalificeerde Van Eekelen af te stoten. Het donkerste hoekje In het donkerste hoekje dat in de Kamer te vinden is, wil een gezaghebbend christen-demo cratisch kamerlid wel kwijt hoe hij „in zwartgallige mo- beseft dat het kabinet nog maar op één redden is". Volgens hem zou den CDA en VVD de pas poort-affaire kunnen aangrij pen om, zonder dat er een ka binetscrisis ontstaat, niet al leen Van Eekelen en Van der Linden te vervangen maar nog méér bewindspersonen. Daarbii wordt gedacht aan mi nister Van Dijk (binnenlandse zaken), die het geregeld met zowel de ambtenarenorganisa- ties als de Kamer flink aan de stok heeft, aan de eeuwig hak kelende en eigenlijk te zachte staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie), aan de weinig zekerheid en élan uitstralende minister De Korte (economi sche zaken) en aan de volgens sommigen niet doortastend ge noeg opererende staatssecreta ris Evenhuis (economische za ken). Op zijn meest zwartgallige mo menten ziet de filosoferende CDA-politicus het kabinet zelfs in zijn geheel voortijdig ineenzijgen. Had PvdA-frac- tieleider Kok toch gelijk toen hij onlangs het beeld opriep van een door houtworm aan gevreten kabinet dat in de modder vastloopt? Drie-drie Maken we een optelsom van de bewindslieden die vroegtij dig het veld zouden moeten dan tellen we twee VVD-ministers (Van Eekelen, De Korte), één VVD-staatsse- cretaris (Evenhuis), één CDA- minister (Van Dijk) en twee CDA-staatssecretarissen (Kor- te-van Hemel en Van der Lin den). Drie CDA'ers tegenover drie VVD-bewindslieden. „Ge woon een ruil" heet het fluis terend in CDA-kringen, „zo dat Lubbers zijn karwei kan afmaken". Het zou een operatie ziin die zijn weerga in de Nederlandse parlementaire historie niet kent. Het lijkt onrealistisch maar niet volstrekt onmoge lijk. t De vele blunders, mis kleunen, ruzies, botsingen die er als gevolg van een sterk om zich heen grijpende bezuini gingsmoeheid op tal van be leidsterreinen geweest zijn, en de moeilijke onderhandelin gen van dit moment over de rijksbegroting voor volgend jaar scheppen een klimaat voor een „grote schoonmaak beurt" in het kabinet. Het zou ongekend zijn als dat zou ge beuren in de nasleep van op zich zoiets „gewoons" als de invoering van een nieuw pas poort. Maar onmogelijk is het niet voor wie het politieke krachtenveld in volle omvang voor zich ziet. Het hangt er simpelweg van af naar welke kant het dubbeltje eind augus tus, begin september zal rollen. ED FIGEE rdi E., de 45-jarige ingenieur Landsmeer die bekend heeft rrit Jan Heijn te hebben ont- >rd en doodgeschoten, ver- ijnt aanstaande vrijdag voor de rechter in Haarlem. Dan wordt de epiloog geschreven van wat een Hollands drama is genoemd, een misdaad die op een september- ochtend begon als ontvoering en 's avonds eindigde als moord. De kans op een eerlijk proces? „Ik rechte r hoeft alleen nog het oor- heb deze zaak op mij genomen om deel uit te spreken dat de volks- juist daarvoor te zorgen", zegt mr. mond al heeft geveld. Met andere J. Weermeijer, een van zijn twee woorden: Heeft de verdachte nog advocaten. ARLEM De kaarten pn geschud voor Ferdi Sestaan er nog twijfels? i in het t op verjaardagsfees- >ordevol, niet aan de borrelta- 'horeca n*et on<*er ons' gewo- USA. 'mensen. De verdachte, jn op 45-jarige E., heeft Ger- boek Jan Hpijn op 9 septem- it u dit s avonc*s om half tien ivonds vermoord. Hij w d dat met voorbedach- en vindtrade. Hij verdient een |e straf. Daartoe dient 1 juli de rechtszaak. It. die denkwijze bestaan Ie argumenten. De feitelij- Jang van zaken staat vast, slachtoffer is gevonden, de lachte heeft bekend, zijn lef is duidelijk, wat valt er te twijfelen? Nog even de ltszaak, dan kan het dos- igesloten worden, een lin- om en hup de kast in. Na- ijk, honderd procent ze- eid, in strikt juridische heb je nooit vantevoren, ir 99.5 procent toch zeker Wie schort vanwege die 1 i Mr. Max Moszkowicz, bekend strafpleiter onder meer voor de Heineken-ontvoerders, acht de verdediging van Ferdi E. niet bij voorbaat een hopeloze zaak. „Je weet nooit wat de advocaat uit de dossiers weet te halen". FOTO: ANP theoretische onzekerheid zijn oordeel op? De rechter. Hij zegt geen woord over de 99,5 Mr. C.M. Sanders, de Haarlem se advocaat die het belangrijk ste aandeel zal hebben in de verdediging van Ferdi E. San ders wordt bijgestaan door mr. J. Weermeijer, advocaat in Amsterdam. FOTO: ANP procent, die toch zo helder lijkt, zolang dat halve procen tje niet boven water is. En daar wachten we op. Niet eerder dan tijdens de rechts zaak kan de waarheid volledig aan het licht komen. Hoe zelf verzekerd de volksmond zich Ook roeren mag, de officier van justitie en de rechter mo gen hun oren er niet naar la ten hangen, zegt mr. Weer meijer, door zijn collega mr. C. Sanders (sinds E.'s aanhouding in april diens verdediger) te hulp geroepen vanwege zijn strafrechtelijke specialisme. Weermeijer: „Ik kan me voor stellen dat onder het publiek een zeker oordeel leeft. Onze taak is vooral ervoor te waken dat hetzelfde idee niet bij de officier en de rechters opgeld doet. Ik moet zeggen dat ik hen totnutoe op geen enkele vooringenomenheid heb kun nen betrappen". Tegenstrijdig e ontvoering van en de moord op Ahold- pman Gerrit Jan Heijn mag dan in veler jen de „Misdaad van het Jaar" worden ge- jemd, maar het „Proces van het Jaar" zal i zaak tegen verdachte Ferdi E. volgens jus- l Europtie niet worden, ,,'t Zal niet meer dan één ig kosten", schat mr. Van der Bruggen, intie-adifcatsvervangend persofficier van justitie in 75 per arlem. „Veel getuigen zijn er niet te horen, een apal moeten zich echte nieuwe ontwikkelingen fordoen voordat deze rechtszaak gaat uitlo- lr. Van der Bruggen is, zelfs al gaat het om meest geruchtmakende strafzaak van de ttste jaren, verrast over de enorme belang- let het (Piling van de kant van pers en publiek. In cd. vViltBenstell»n6 tot wat gebruikelijk is heeft elke irnalist zich in verband met de grote be- ïgstelling van de media persoonlijk moeten ien hervforogjdgjv Van der Bruggen zit nu met een lijst namen voor zich. „En zo'n grote rechtszaal hebben we in Haarlem nu eenmaal niet, er gaan misschien honderd mensen in. Als er voor andere belangstellenden tien tot vijftien plaatsen op de publieke tribune vrij- blijven is het veel", aldus mr. Van der Brug gen. die overweegt de toeschouwers bij de rechtszaak te fouilleren. Volgens hem mag er bij deze zaak, die maandenlang ook bij het publiek veel emoties heeft opgeroepen, geen enkel risico worden genomen. De Haarlemse rechtszaal waar de zaak tegen E. zich zal afspelen behoort tot de oudere in ons land. Een glazen wand tussen publiek en verdachte zoals bij sommige rechtbanken reeds bestaat, is er niet. De persofficier vindt overigens dat de angst voor „gekken" die de verdachte kwaad zouden willen doen ook niet moet worden overdreven.- Het is niet al te gewaagd te veronderstellen dat tijdens de rechtszaak juist over de per soon van de verdachte nieuwe gegevens zullen opduiken, meer dan over de misdaad die hij gepleegd heeft. De feiten zijn immers bekend, heel Ne derland heeft er met de neus op gezeten. Maar wat weten nu eigenlijk van Ferdi E.? Wie de verschillende portretten die van hem geschilderd zijn in el kaar schuift, ziet een schilderij voor zich waar Picasso zich niet voor geschaamd zou heb ben: onevenwichtig, niet na tuurgetrouw, verwrongen, te genstrijdig. Hij werd tegelij kertijd „innemend" en „fors arrogant" genoemd en wat al niet: inhalig, ontzettend slim, griezelig, fanatiek. Volkomen compromisloos. onopvallend en onbekend. Een stille man met een klein hondje, zei de één. Een beetje zonderling, meende de ander. Daar kan een rechter niet mee uit de voeten. Die eist een grondiger omschrijving. Ferdi E. is daarom door des kundigen van het Pieter Baan Centrum (de psychiatrische "H zeilschip De Vrijheid Als hij in Afrika weer voet aan wal zet. bemerkt Rob, dat hij beroemd man is geworden. De machtige emir van het land, ed Hassan Bey, vraagt hem te logeren. In zijn paleis kan onze •itein een paar dagen uitrusten, terwijl hij naar zijn Arabische «den uitkijkt. De hele dag ruisen de palmen zo geheimzinnig de ramen, dat Rob dromerig aan zijn avonturen denkt, ets voor mij", peinst hij. ..Geef mij liever te veel water dan te weinig!' Je ziet in Afrik3 zoveel kamelen, als hier fietsen, zodoen de let Rob niet zo erg op al die beesten, die in wolken van stof naderen. Hij zit nog si?eds na te denken, als er plotseling beken de gezichten opduiken. Ali Yoessoef en Sidi, mijn trouwe vrien den uit het land van de dorst", roept Rob verheugd uit. „Ze zijn dus allemaal heelhuids door de branding gekomen....?" „Wij de branding weer in gaan", grijnst Ali, beminnelijk. „Ja, gelukkig maar", zucht Rob. „Ik hoop jullie nog vaak op de zeven wereld zeeën tegen te komen", eindigt hij. Enkele dagen na de aanhouding van Ferdi E. werd op diens aan wijzing de bij de ontvoering gebruikte auto in het IJ bij Amster dam teruggevonden. FOTO: ANP verdediging van de Heineken- ontvoerders en nu geïnteres seerd buitenstaander) „niet veel sensationeels". „In het al gemeen is een zaak waarin de verdachte bekend heeft en waarin verder nauwelijks iets nieuws te verwachten is niet interessant meer. 't Is eigenlijk een. uitgekauwde zaak. Maar goed, ik ken de details niet en je weet nooit wat de advocaat nog uit de dossiers weet te ha len". Moszkowicz is het daar om toch niet eens met de stel ling dat deze zaak voor de ver dediging geen mogelijkheden meer biedt. „Elke zaak is een uitdaging". Weermeijer, die voor de zitting niet inhoude lijk op de verdediging in wil gaan, beaamt dat pleiten voor een bekennende verdachte een „moeilijke zaak" is, maar voegt er direct aan toe dat ,je toch heel veel kunt doen. vooral om het allemaal zorg vuldig te laten verlopen Dat E. in de publieke opinie al veroordeeld is, vindt Moszko wicz „helemaal verkeerd". Volgens hem is er „niets zon der reden, geen misdaad zon der achtergrond". „Als je goed zoekt kun je voor elke ver dachte nog wel wat vinden Ie dere daad heeft z'n oorzaak". Bij het zoeken daarnaar is de hete adem van de volkswoede wel een handicap, zo heeft di recteur Beyaert van het Pieter Baan Centrum ervaren. In te genstelling tot gewoonlijk, konden de onderzoekers van het centrum zich ditmaal niet onbevooroordeeld op E. „stor- observatiekliniek van het mi nisterie van justitie) onder zocht. Hun bevindingen zullen van doorslaggevend belang zijn bij de beantwoording van de vraag of E. al dan niet toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. In elk geval valt te verwachten dat hun rapport over E. het beeld zal nuanceren dat direct na zijn arrestatie ontstond, dat van een keiharde en emotieloze killer, een levende computer. Inmiddels is wel duidelijk ge worden dat E. wel degelijk zijn gevoelens heeft, zozeer zelfs dat justitie bang was dat hij zelfmoord zou plegen. Hij mocht daarom ook niet in het Pieter Baan Centrum zelf ge observeerd worden, vertelde directeur prof. dr. F. Beyaert aan Elsevier: „Justitie achtte de kans op zelfmoord zeer groot. Wij zijn wel berekend op die mogelijkheid, maar we konden niet de extreme bevei ligingen bieden die in dit ge val toegepast worden". Weer meijer, die de afgelopen we ken veel contact heeft gehad met E.. spreekt „met klem" te gen dat zijn cliënt zelfmoord zou willen plegen. „Daar is echt geen sprake van, althans niet meer dan bij elke gemid delde cliënt" Uitgekauwd Hoewel het mogelijk is dat het rapport over E.'s persoonlijk heid verrassingen bevat, ver wacht de strafpleiter mr. Max Moszkowicz (bekend van zijn {>ereid i Het gezin van E. wordt nog steeds bijgestaan door de advocaat mr. K. van der Leij. De raadsman („natuurlijk is de familie ernstig geschaad") houdt zijn hart vast voor de pu bliciteit die de rechtszaak tegen E. teweeg zal bren gen. Zullen mevrouw E. en haar kinderen de va derlandse pers weer over zich heen krijgen? Zal Pri vé bijvoorbeeld weer op zoek gaan naar ex-vriend- E.'s dochter, die zijn E.'s gezinsleven aan de roddelklok te han gen? „Ja, ik ben bang dat datzelfde weer gaat gebeu ren", zegt Van der Leij. Weliswaar ontvangt hij signalen dat journalisten zelf ook geschrokken zijn van wat ze over de familie hebben uitgestort, maar moet hij die geluiden se rieus nemen? .Journalis ten doen vaak quasi ver ontwaardigd om maar bin nen te komen, toch weer iets van je los te krijgen. Je moet vreselijk oppassen met wat je zegt. Voor je het weet wordt het weer uit z'n verband gerukt en tegen je gebruikt. Zo wordt over collega San ders nu al maandenlang beweerd dat hij uitsluitend verstand heeft van incas so's en echtscheidingen, terwijl hij een goede advo caat is met tien iaar erva ring, ook in strafzaken". Volgens Van der Leij krij gen E.'s vrouw en kinde ren nog steeds professione le hulp. „Dat hebben we zelf geregeld, daar heeft justitie niets mee te ma ken". aldus de advocaat, die verder liever niets meer zegt. „Ik denk dat het goed is om rond deze mensen volstrekte rust te bewaren". ten". „Dat is bij iemand als E. niet meer mogelijk na alles wat er over hem bericht is. Je kunt als onderzoeker dus niet meer op een gewone manier beginnen. Dat is lastig. Maar ach: wat onze conclusies in deze zaak ook zijn, het publiek zal ze toch niet pikken". Inderdaad, het publiek heeft het niet zo op nuances, dat is Moszkowicz ook opgevallen. „Ik zou willen dat men eens wat voorzichtiger werd. Er zijn immers ook verdachten die bekennen, terwijl uiteinde lijk blijkt dat ze het niet ge daan hebben. Of het anders gedaan hebben dan men denkt. Daar zijn voorbeelden genoeg van". Eerlijk Sanders werd in april met de dood bedreigd toen bekend werd dat hij E. zou verdedi gen. Dat twijfelachtige genoe gen heeft Weermijer nog niet mogen smaken en hij hoopt dat het er ook niet van komt, al zal hij zich „zeker niet laten intimideren". Weermeijer heeft „heel lang en heel goed" nagedacht over het verzoek Sanders bij te staan in diens verdediging. Dat hij zich be reid verklaarde is vooral te danken aan zijn overtuiging dat „iedere verdachte recht heeft op juridische bijstand". „Ik besef dat het hier een heel ernstig feit betreft, maar dat wil niet zeggen dat de ver dachte geen recht zou hebben op een eerlijk proces. Daar willen wij ons voor inzetten". ARJEN VAN DER SAR STEVO AKKERMAN Met een ferme klap liet Lubbers de hamer vallen, zo hard dat zelfs minister Braks uit zijn droom Het wekelijks kabinetsberaad was weer ten einde. „Dat was een vluggerdje vandaag", zei de premier, een blik op zijn horloge werpend. „Het *-»• regeren gaat ons steeds gemakkelijker af, al zal niet iedereen in het land dat met me eens zijn Tevreden sloeg hij de voor hem liggende dossiers dicht. „Hee, wacht eens even.'", riep een stem schuin tegenover hem. Wat is er Ed°", zei Lubbers zonder op te kiiken. „Je bent de rondvraag vergeten!", sprak Nijpels verwijtend. „En toevallig heb ik daar nog een puntje voor". Onmiddellijk keek iedereen de minister van milieubeheer gespannen aan. Als de jongste collega iets voor de rondvraag had. zo wist men uit ervaring, ging het altijd over zaken die nauwelijks of geen raakvlakken met de politiek hadden. Aardige dingen meestal. Een uitnodiging voor een feestje, een inzamelingsactie voor een 't jubilerende topambtenaar, een gek ideetje voor een nieuwe postzegel, dat soort dingen. Laatst had hij zijn collega's er j nog aan herinnerd dat het kabinet op 14 juli precies twee jaar bestaat Dat moest gevierd worden, samen met de echtelieden uiteraard. Hij zou trachten het jacht van Wiegel te charteren voor een tochtje over de Waddenzee. Geinig toch? Brand maar los Ed". zei Lubbers, maar die aansporing had Nijpels niet nodig. „Vinden jullie ook niet", riep hij enthousiast, „dat we onze Oranje-jongens volgende week op het Catshuis moeten ontvangen? Met champagne, muziek, bloemen, enzovoorts?" Er steeg een instemmend gemompel op. „Verdraaid, daar heb ik nog helemaal niet aan gedacht!", zei Lubbers. kans hebben, maar toch... ik vind dat we wèl wat voor ze moeten organiseren. Per slot van rekening zijn de nationale elftallen van '74 en '78 ook als vice-kampioenen op het Catshuis onthaald. Toen ging het weliswaar om wereldkampioenschappen, maar laten we eerlijk zijn: vice-Europees kampioen is toch ook niet niks' „Niet zo somber. Ruud!", onderbrak El co Brinkman hem. „Dat glasnost-voetbal van de Sovjets ziet er wel indrukwekkend uit. maar ik ben ervan overtuigd dat onze boys - ik zou haast zeggen, onze Koeboys - daar vrij gemakkelijk doorheen kunnen prikken. Enfin, hoe het ook zij, ik sluit me aan bij Ed. Laten we ze een grootse ontvangst bereiden!". „Mee eens", zei Lubbers. „Wie nog meer?". Alle aanwezigen staken een hand op. „Ik heb maar één voorbehoud", zei Cees van Dijk met plotselinge ernst. Dertien paar vragende ogen richtten zich op de minister van binnenlandse zaken. „Alles goed en wel. maar ik ga NIET hossen! Aan mijn lijf geen polonaise! Nóg word ik met plaatsvervangende schaamte vervuld als ik de beelden voor me zie van 1974. met een hossende Den Uyl en alle bewindslieden en voetballers er achteraan. Ja Ruud, je zit nu wel nee te schudden, maar jij deed óók mee. als minister van economische zaken!" Lubbers maakte een afwerend gebaar. „Ach. hoe oud was ik toen helemaal? Vierendertig! Dat kun je me toch niet meer kwalijk nemen? Trouwens, in '78 heeft het kabinet- Van Agt ook mét het Nederlands elftal' gehost, zeker weten". Klopt"f zei Jan de Koning, „daar ben ik zelf bijgeweest. Maar ik deed niet mee hoor Wat dat betreft sta ik geheel achter Cees". „Tsja", zei Lubbers, „als sommigen er zo'n punt van maken, wil ik de zaak liever in stemming brengen. Wie is er vóór hossenSlechts vier vingers priemden de lucht in Nijpels, De Korte, Smit-Kroes. Van Eekelen. Alle vier VVD „Goed, dan wordt er dus niet gehost", concludeerde Lubbers. „Mogen we dan wel 'olé-olé' zingen?", vroeg Tooruit dan i premier goedmoedig, „als je de Wet Geluidhinder maar niet overtreedt Zullen we trouwens nog een pool opzetten? Ik gok op 2-1 \xtor de Russen". T. RUBBELS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5