Justitie hardvochtiger tegenover asielzoekers m/AllMW WD bouwt luchtkastelen I Bouwwereld heeft geen oog voor muurbloempjes Nieuwe test biedt zicht op risico's hartinfarct binnenland V) Greep: Problemen voor cademische ziekenhuizen Felicitaties voor Mandela Snel wet tegen verkrachting in huwelijk „Ik ben allergisch voor mooie cadeaus" CeldócSotnoiti ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 3 k O] vooi in on rwee weed van •sten en. E vera Telefoneren na '92 20 procent duurder DEN HAAG De telefoonreke ning voor particulieren zal waar schijnlijk na de Europese eenwor ding in 1992 met zo'n twintig pro- ipe cent stijgen. Dit als gevolg van de .^invoering van een nieuw BTW-ta- rief dat voor alle EG-lidstaten het zelfde zal zijn. De Nederlandse ta rieven voor telecommunicatie zijn in vergelijking met andere Europe se landen aan de lage kant omdat de PTT geen BTW over haar dien sten hoeft te berekenen. Vanaf 1992 wordt de BTW wel berekend en verwacht wordt dat de PTT de extra kosten zal doorberekenen aan de consument. WONINGRAAD FURIEUS OVER PLAN VERKOOP HUURWONINGEN DEN HAAG De Natio nale Woningraad, over koepelend orgaan van zo'n 700 woningcorpora ties, heeft furieus gerea geerd op het VVD-plan voor een wettelijk koop recht voor bewoners van goedkope huurwoningen. Het plan is wereld vreemd, slecht voor de volkshuisvesting, slecht voor de bouwnijverheid en slecht voor de schat kist, zo reageerde alge meen-directeur Kempen van de NWR gisteren. Volgens Kempen is de ver- Kempen dreigde met wettelij- koop van goede en goedkope ke maatregelen als het kabinet woningen tegen afbraakprij- het VVD-plan voor verkoop zen uiteindelijk altijd ten na- van 735.000 huurwoningen zou dele van de lagere inkomens- overnemen. In de opzet van groepen. Het plan zou ondoor- het plan blijven volgens de dacht zijn omdat de verkoop NWR de pensioenfondsen en van goede eensgezinswonin- verzekeringsmaatschappijen buiten schot, terwijl de wo- ningcorportaties voor de ge- de financiële wereld moet volgen moeten opdraaien. „Dit houden in de soliditeit van de komt neer op regelrechte dis- corporaties. Kempen noemde het „onwaar schijnlijk" dat de verkoop het Rijk 500 miljoen gulden per jaar zal opleveren aan aflossin gen van leningen omdat veel van de woningen inmiddels op de kapitaalmarkt zijn gefinan cierd. „De VVD bouwt wat dit betreft luchtkastelen", zo sneerde hij. „Het ministerie van financiën heeft al eerder voorgerekend dat verkoop van deze woningen eerder een te genvaller oplevert. De VVD rekent zich wat dit betreft rijk". De VVD wil het kooprecht toekennen aan huurders met een bescheiden belastbaar in komen van 51.000 gulden per jaar. Volgens het CBS ligt het inkomen van niet minder dan 95 procent van alle mensen in ons land onder die grens. Daaruit blijkt volgens de NWR-directeur hoe wereld vreemd het plan is. Het zou bovendien slecht zijn voor de bouw, omdat grote groepen po tentiële kopers van nieuwbou- woningen in de vrije sector gaan afvallen. Het Nederlands Christelijk In stituut voor de Volkshuisves ting, een tweede grote koepel van corporaties had het VvD- plan gisteren nog niet uitvoe rig bestudeerd. Ook bij het NCIV heerst de opvatting dat politici geen beslissingen over eigendommen van anderen mogen nemen, aldus een woordvoeder. Fout bij tarief kinderbijslag DEN HAAG Het!mi- nisterie van sociale za ken en werkgelegenheid heeft een fout gemaakt in de weergave van de gewijzigde kinderbijslag bedragen per 1 juli, die gisteren werden gepubli ceerd. Het bedrag aan kinderbijslag voor kin deren van 6 tot en met 11 jaar en van 18 tot en met 26 jaar in een gezin met twee kinderen be draagt per kwartaal 397,10 in plaats van 379,10 zoals werd ver- age nflicj e rijl ere b delijl lere verte Dnd en ba ngele is aa kker, nnen r de uren een cties is dv i weli VERENIGING VLUCHTELINGENWERK: UTRECHT Het vluch telingenbeleid van staatssecretaris Korte- Van Hemel van justitie wordt steeds hardvochti ger. Het aantal inciden ten waaruit dat harde optreden blijkt neemt hand over hand toe, zo constateerde voorzitter mr. J.N. Scholten van de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland (VVN) vanmorgen op de ledenvergadering Utrecht. In maart werd een Iraanse dienstweigeraar, die zijn pol sen had doorgesneden, naar Pakistan uitgewezen en daar in de gevagenis opgesloten. In april pakte de politie in het Overijsselse Gramsber- gen een gezin Christen-Tur ken 's ochtends vroeg op. Het gezin werd vervolgens ge boeid en blootsvoets en schaars gekleed in een poli- tiebusje gesleept. De mond van de vrouw werd met plakband afgeplakt en het gezin werd rechtstreeks op het vliegtuig naar Turkije ge zet, aldus Scholten. In mei werd in Rotterdam een Eri- trese vrouw samen met twee kinderen van 1,5 en 3 jaar achttien dagen in een cel vastgehouden. Onlangs nog werden twee Tamils op het vliegtuig naar Sri Lanka ge zet, enkele minuten vóórdat de rechter zijn vonnis had uitgesproken. Scholten meent dat het harde optreden van het ministerie van justitie dat navolging krijgt bij de vreemdelingen politie lijnrecht staat te genover het toenemend be grip bij de Nederlandse be volking tegenover asielzoe kers. Volgens hem blijkt dat groeiend begrip onder meer uit het feit dat het afgelopen half jaar het aantal vrijwilli gers en opvangplaatsen in ge meenten fors is gestegen en het aantal leden van VVN is verdubbeld. Tegelijkertijd neemt het aantal asielzoekers dat de vluchtelingenstatus krijgt echter af. Steeds meer asielszoekers krijgen nul op het rekest met als gevolg toe nemende frustraties bij vrij willigers, ambtenaren en ge meenten. Staatsecretaris Korte bewan delt een heilloze weg, aldus Scholten. Want de verscher ping van het beleid zou een sfeer van onzekerheid en angst scheppen. Steeds meer asielzoekers duiken onder, volgens de VVN-voorzitter steeds vaker met steun van uit de Nederlandse samenle ving. opera J de pen i 21 JTRECHT De daling van le ziekenfondstarieven zal de Franlpcademische ziekenhuizen in rnstige moeilijkheden bren- »en. Dat voorspelt prof. dr. T.M. Greep, voorzitter van de tafconventen van de acht aca- Lan|demische ziekenhuizen, treek }e ziekenfondstarieven gaan mlaag als gevolg van de ver- aging van de praktijkkosten- irergoeding voor de specialis- het z en. Volgens Greep zullen de ns op icademische ziekenhuizen on- ;eveer 24 miljoen gulden 'emiddeld drie miljoen per /eranpiekenhuis minder ontvan- /an de ziekenfondsen. Als voorgenomen verlaging ipera van het norminkomen van de et no specialisten doorgaat, komt raderidaar per ziekenhuis nog eens zes miljoen bovenop, aldus 3reep. islavi lar iipe specialisten in de academi- >laats< the ziekenhuizen doen dit weersjkeer op vrij grote schaal mee rond met de acties van hun collega's in de algemene ziekenhuizen en legen de verlaging van hun aar n praktijkkostenvergoeding met 'le tot 65.000 gulden per 1S °P Midikpecialist. Ze steunen hen ook n hun verzet tegen de aange kondigde, inmiddels uitgestel de verlaging van het normin- jj.Ikomen van ruim 180.000 tot 148.500 gulden. is 30 >den zich direct met de patiënten zorg bezighouden. De ambtelij ke inschaling komt, inclusief sociale lasten, gemiddeld uit op 110.000 gulden bruto, een vol gens Greep nauwelijks aan vaardbaar niveau. Daar komt dan nog extra honorering bij uit de particuliere praktijk. De gelden die van de zieken fondsen binnenkomen worden gebruikt ypor de exploitatie van de academische zieken huizen. Volgens Greep zijn ook de particuliere inkomsten steeds vaker nodig om de bud getten van ziekenhuis en fa culteit voor de klinische afde lingen (vakgroepen) aan te vullen. Greep stelt voorts dat academisch specialisten die zich met de zorg voor patiën ten, onderwijs en onderzoek bezighouden onevenredig lan ge dagen maken. Bij een norminkomen hoort een normwerktijd die op het ogen blik onhaalbaar is. Greep noemt de kabinetsplannen volstrekt onaanvaardbaar en een bedreiging voor de werk- gelegenmheid in de academi sche ziekenhuizen, ook voor niet-specialisten. ddag regen [tempjDe salariëring van academi- het 1 sche specialisten moet in de toekomst het norminkomen gaan volgen. Maar de acade mische inkomens liggen nu al beduidend onder die van de vrijgevestigde specialisten in algemene ziekenhuizen, aldus 3reep. Hij meent dat de speci fieke positie van de academi sche ziekenhuizen en de spe cialisten die er werken moet worden erkend en dat reële concurrentieverhoudingen met de niet-academische zie kenhuizen van groot belang zijn. Op dit ogenblik krijgen de academische specialisten het bij hun rang passende ambte- ';e salaris plus een variabele toelage voor vakgroepen die Meer geld voor homo-emancipatie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten 600.000 gulden extra uit te trekken voor de bevordering van emancipatie en bestrijding van discrimina tie van homosexuelen. De homo-emancipatiegelden worden daarmee verhoogd tot ruim anderhalf miljoen gul den. Dit schrijft minister Brinkman van WVC aan de Tweede Kamer in de beleids brief „overheidsbeleid en homsexualiteit". Het geformu leerde beleid betreft onder meer de subsidiering van een project .„meldpunt discrimina tie en de gelijke behandeling in een aantal rechtspositionele regelingen van ongehuwd sa menwonenden en gehuwden. gevangen ANC-leider Nelson Mandela zullen 18 juli in ieder ge val ruim 100.000 felicitaties van Nederlanders zitten. De cam pagne „Stuur een bericht naar Mandela", waarvoor elf bekende Nederlanders samen met de Anti Apartheids Beweging Neder land kort geleden het startsein gaven is een enorm succes, aldus de organisatoren. Duizenden toonden zich met brieven en kaar ten solidair met de nu nog 69-jarige Mandela. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken beloofde er alles aan te zullen doen ervoor te zorgen dat Mandela de Nederlandse verjaardag- spost ook inderdaad krijgt. MINISTERIE KOMT OP VOOR BEDREIGDE PLANTENSOORTEN: UTRECHT De Neder landse bouwwereld blijkt geen oog te hebben voor het Hollandse muur bloempje. Muurbloemen en muurplanten, die het best gedijen op met rela tief zachte mortel gemet selde muren, hebben geen vat op de hedendaagse be tonbouw en nieuwe harde bakstenen en dito voeg werk. Aangezien het aan tal groeiplaatsen in Ne derland steeds verder te rugloopt, dreigen enkele soorten zelfs voorgoed verloren te gaan. Dit opmerkelijke pleidooi kwam gistermiddag van drs. J. Pieters, plaatsvervangend di recteur-generaal landelijke ge bieden en kwaliteitszorg van het ministerie van landbouw. Het ministerie gaat extra aan dacht vragen voor de specifie ke muurplanten in Nederland, zo zei Pieters in Utrecht bii de presentatie van een handlei ding voor de bescherming van bedreigde muurplanten. Volgens Pieters zijn de afgelo pen jaren talrijke groeiplaat sen voor muurplanten verlo ren gegaan door het afbreken van oude gemetselde muren, het opruimen van stadswallen en de restauratie van muren. De vermindering van het aan tal vestigingsmogelijkheden heeft er toe geleid dat de be staande vegetatie zich moeilij ker kan uitzaaien. Uit een on derzoek is volgens Pieters ge bleken dat er in 1959 op de Utrechtse werfmuren nog 16 soorten varens voorkwamen en dat dit aantal nu is terugge lopen tot zeven soorten. De muurplanten en -bloemen hebben eén hoge ecologische waarde voor de natuur. De overheid acht het dan ook van groot belang dat er maatrege len komen om de leefomstan- Op nieuwe gemetselde muren hebben muurplanten en muurbloe men geen vat. De mortel en bakstenen zijn te hard voor welke begroeiing dan ook. digheden te verbeteren. Pie ters verwacht dat bij het-verle- nen van vergunningen krach tens de Monumentenwet FOTO: SP De bedreigde muurplanten zijn tot nu toe niet beschermd. Er bestaan echter plannen om in het ontwerp voor de flora- de toekomst meer rekening en faunawet dertien soorten wordt gehouden met voor-- muurbloemen op te nemen die waarden ten gunste van muur- dan een wettelijk beschermde planten. status krijgen, aldus Pieters. DEN HAAG Minister Kort hals Altes van justitie wil op korte termijn een wetsvoorstel indienen om verkrachting bin nen het huwelijk strafbaar te stellen. In antwoorden op ka mervragen van Lankhorst (PPR) gaf de minister gisteren aan dat een en ander gereali seerd kan worden door twee schrappen. Korthals Altes schrijft het niet eens te zijn met de opvatting van prof. H. van Maarseveen dat door een recent arrest van de Hoge Raad verkrachtingen binnen een vaste relatie niet meer be straft zouden kunnen worden. DE KNOLLEN Bij zijn bezoek aan een mani festatie van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij op het voor malige werk- eiland Neeltje Jans legde prins Claus gisteren bij zonder veel belangstelling aan de dag voor een schaap. Alsof hij wilde on derzoeken of het dier wer kelijk vakkun dig geschoren was, liet prins Claus zijn han den over de snuit van het schaap gaan. De burge meester van Veere en ver tegenwoordi gers van de ZWN keken la chend toe. FOTO: ANP Kabinet vindt oplossing voor miliardenstrop AAW DEN HAAG Het kabi- net heeft een oplossing gevonden voor de miljar- denstrop die de rijksover heid boven het hoofd hing als gevolg van de noodza kelijke aanpassing van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet. De Cen trale Raad voor Beroep, de hoogste rechter in soci ale zekerheidszaken, be paalde ëerder dat vrou wen met terugwerkende kracht gelijke aanspraak op AAW-voorzieningen moeten kunnen maken. In de AAW gold tot 1979 het feit dat vrouwen pas een uit kering kregen als zij kostwin- ster waren. Aan mannen werd die eis niet gesteld. Staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zakén rekende gisteren voor dat zonder aparte maatregelen de „gelijkschakeling" van de AAW-wetgeving 3,3 miljard gulden gaat kosten. Nieuwe eis Door met terugwerkende kracht een nieuwe eis bij het aanvragen van de AAW-uit- kering te stellen namelijk dat de aanvrager in het jaar vóór de arbeidsongeschiktheid een inkomen moet hebben verdiend denkt De Graaf de kosten van de gelijkschake lingsoperatie te beperken tot eenmalig 275 miljoen gulden en blijvend 105 miljoen gul den. Bij de nieuwe regeling verwerven alsnog 5.000 tot 6.000 vrouwen het recht op een uitkering. Ongeveer 1.400 gehuwde mannen en 600 onge- huwden zouden de dupe worden van de nieuwe eis. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LOBBYEN IS NIET VIES, MAAR: DEN HAAG Met dure boeken, een uitnodiging voor een reis en het uiten van dreigementen is de lobbyist aan het verkeer de adres bij het Tweede- Kamerlid Jeltien Kraaije- veld-Wouters (CDA). „Daarvoor ben ik aller gisch". Zij is wel gevoelig voor zakelijke argumen ten zolang zij haar morele onafhankelijkheid kan bewaren. De mening van mevrouw Kraaijeveld was één van de velen die gisteren werden ge ventileerd tijdens het congres „Het gebeurt in Den Haag". De lobby (politieke beïnvloe ding) wordt de laatste jaren steeds meer uitgevoerd door adviesbureaus die een hele sta pel middelen aanwenden om relaties met politici aan te knopen. Tal van maatschappelijke en politieke kopstukken, inclusief premier Lubbers, ondernamen verwoede pogingen de nega tieve klank van het woord „lobbyen" weg te poetsen. Zij konden niet voorkomen dat er Directeur stopt zwart geld onder de grond De Zwolse politie heeft in een aardappel veld op aanwijzing van een verdachte van verduistering een kistje opgegraven waarin 422.100 gulden bleek te zitten. Het betrof niet afgedragen so ciale premies en belastingen van het vleesverwerkingsbe drijf Euro vlees BV in Zwolle, die de directeur H.B. in eigen zak wilde steken. De verdach te heeft inmiddels toegegeven dat hij de afgelopen vijf jaar totaal 600.000 gulden niet nad afgedragen. Van de diefstal was aangifte gedaan door de mede-directeur. Totaal zijn zes aanhoudingen verricht. enig cynisme resteerde rond dit belangrijke, uit Amerika overgewaaide verschijnsel dat grote invloed heeft op de (poli tieke) besluitvorming, maar waarvan vele definities de ronde doen. Vrijwel iedereen was het ero ver eens dat lobbyen staat voor het bepleiten van speci fieke belangen en dat dit in het openbaar dient te gebeu ren. Wat dit laatste betreft me den de deelnemers te praten over de heimelijke contacten tussen bedrijven, belangen groeperingen, lobbyisten, amb tenaren en politici. Niemand kon het echter laten de andere partijen in het poli tieke spel een steek onder wa ter te geven. Zelfs niet Lub bers, die aan het einde van zijn korte betoog uitriep: „Re gelgeving? In hemelsnaam niet!" Daarmee sprak hij de invloedrijke secretaris-gene raal De Man tegen van het mi nisterie van defensie en tevens voorzitter van de commissie voor de Rijksdienst. De Man bleek voorstander van regels die moeten voorkomen dat grijze zónes ontstaan ten aan zien van wat wel en niet is ge oorloofd bij de belangenbehar tiging. Daarbij gaf de topamb tenaar wel toe dat een sluitend systeem van gedragsregels niet mogelijk is. (ADVERTENTIE) I optiek ILaan van Me«rdervoorl 135 Van Hoytemastraat 107 I Fredefik Hendriklaan 242 ENSCHEDE op hart-en - Het risico vaatziekten kan in de toekomst snel ler worden opgespoord. Drie Twentse ingenieurs bureau^ hebben in sa menwerking met de afde lingen Electrotechniek en Chemische Technologie van de Universiteit Twen te een methode ontwik keld om een „risicogram" te maken,' dat aangeeft hor croot hrt risico op hart- en vaatziekten voor een patiënt is. De methode, met de bijbeho rende apparatuur, heeft de naam „Primetest" gekregen. De huisarts is de meest aange wezen persoon om de test uit te voeren. Op een kaart worden cholestorolgehalte, bloeddruk en rook- en bewe gingsgedrag van de patiënt vastgelegd. Met die gegevens wordt een risico-score bere kend. Bij ieder bezoek aan de L'ii .^1 IN liPf- It- |i i 'ri, de kaart mee, en zo kunnen arts en patiënt de toestand samen in de gaten houden, en even tueel maatregelen nemen. De afdeling Chemische Tech nologie leverde de kennis die nodig was voor het ontwikke len van een membraan, dat het een stuk eenvoudiger maakt het cholesterolgehalte van het bloed te meten. Daar door kan dit onderzoek bii de huisarts worden uitgevoerd, in plaats van in een ziekenhuisla- horatorium. Electrotechniek die de gegevens verwerkt tot een risico-score en die het me ten van de bloeddruk verbe tert. De ingenieursbureau's X- flow, Indac en Humeca gingen met deze informatie aan de slag en maakten de appara tuur. De uitvinders verwachten dat bij een grootschalige toepas sing van de test het aantal pa tiënten met 20 procent kan te ruglopen. Door tijdig het leef patroon aan te passen kan het risico op bijvoorbeeld een hartinfarct belangrijk terugge drongen worden. De Hart- stichting is inmiddels ccr pagne begonnen waarbij gewe zen wordt op het belang van gezonde voeaing en voldoende beweging. Uit een enquete van de Hartstichting is gebleken dat 90 procent van de Neder landers vindt dat er te vet ge geten wordt. Daarentegen zei slechts tien procent van de on dervraagden zélf te vet te eten. Terwijl 93 procent zei dat weinig beweging schadelijk is voor een mens; meldde slechts de helft aan sport te doen. Ruim éénderde van de onder vraagden vond dat „wie zich gezond voelt, gewoon ksn blij ven roken"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3