finale „Rood concilie" beslist over de hervormingskoers Oost-Europa wacht vol spanning af I binnen Je per leen f)e fUlll iS OOk 0171 Vüli t€ gemetefl a£eidóe SouAOrtt ZATERDAG 25 JUNI 1 Het sloeg in als een bom toen de Sovjetrussische partijleider Michail Gorbatsjov begin van dit jaar langs zijn neus weg meedeelde dat hij zijn hervormingsplannen op een partijconferentie ter discussie zou stellen. Sinds 1941 was er immers geen partijconferentie meer gehouden en de aankondiging van zo'n conferentie duidde er op dat er voor perestrojka een beslissend stadium was aangebroken. Gorbatsjov lanceerde zijn voornemen tijdens een bijeenkomst met hoofdredacteuren op vrijdag 8 januari, een dag na de wekeüjkse vergadering van het Politburo. Er was binnen dit hoogste politieke orgaan opnieuw onenigheid ontstaan over de omvang en het tempo van perestrojka. Tegenover de hoofdredacteuren gaf Gorbatsjov toe dat zijn hervormingsplannen op verzet van links en van rechts stuiten, maar hij zei ook dat het stopzetten van perestrojka een ramp zou betekenen. Het Politburo, indertijd gedomineerd door Lenin, riep voor de Revolutie en gedurende de eerste jaren daarna geregeld partijconferenties bijeen, in totaal dertien keer. Na Lenins dood volgden er nog vijf, de laatste in februari 1941 sovjetunie heeft tweede revolutie nodig MOSKOU - Hoe lang kan de nu 57-jarige Michail Gorbatsjov zich nog in het Kremlin handhaven? Toen hem na de topontmoeting met Ronald Reagan deze vraag door een Amerikaanse journalist werd voorgelegd, zei hij laconiek: „Dat hangt niet van mijn ambities af'. En hij liet doorschemeren dat de op 28 juni beginnende partij conferentie wellicht een duidelijker antwoord zal geven. geformuleerde stellingen die op de par tijconferentie ter discussie staan en die onder meer voorzien in een ook voor de hoogste partijfunctionarissen geldende beperkte ambtstijd van tien, hooguit vijftien jaar. Onder de vijfduizend gedelegeerden die over de tien stellingen en dus over de in gang gezette vernieuwingen zullen be raadslagen zijn er echter heel wat die bij perestrojka grote vraagtekens zetten en 1 die van democratisering en glasnost niets moeten hebben. Het gevecht tussen de economen die alle Sovjet-taboes opzij willen schuiven en de bureaucraten die hun zeggenschap met niemand willen delen, is in volle gang. Gorbatsjovs de- mocratiseringsvoorstellen treffen daar om het hart van wat Jhij de „ombouw van de Sovjetmaatschappij" noemt. Op de partijconferentie^wordt beslist over het erop of eronder van perestrojka. Het vernieuwingsproces in de Sovjetunie is de afgelopen maanden in een stroom versnelling geraakt. Wie had bijvoor beeld een jaar geleden durven voorspel len dat de Opperste Sovjet, altijd een ge zelschap van ja-knikkers, een regerings voorstel zou afkeuren en dit pas in een herziene versie en na een fel debat zou aanvaarden? Of wie had kunnen bevroe den dat het dogma van de onfeilbaar heid van de partij overboord gegooid zou worden en dat er over de politieke heilsleer van het marxisme-leninisme ge discussieerd kon worden? En wie is met verbaasd, dat niet alleen Stalins misda den breed worden uitgemeten en veroor deeld, maar dat nu ook openlijk wordt toegegeven dat Brezjnev de ontspan- ningspolitiek heeft misbruikt om de Sov jetrussische bewapening op te voeren? Historici krijgen de vrije hand om wat Gorbatsjov de „witte vlekken in het Sovjet-verleden" noemt op te vullen. Romans die in de Sovjetunie nooit mochten verschijnen, zoals Pasternaks „Dokter Zjivago", worden nu gedrukt en vliegen de boekwinkels uit. En een criti cus van het regiem als Andrej Sacharov, die zeven jaar lang verbannen is geweest en de chicanes van de KGB heeft moeten verdragen, geeft een persconfe rentie, nota bene in het perscentrum van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou! Op papier Door dit alles zou men haast vergeten dat het bij perestrojka in eerste instantie om hervormingen op economisch gebied gaat: om meer efficiency in de bedrijfs voering, om meer betrokkenheid van de arbeiders niet alleen bij het produktie- De Russische partijleider Gorbatsjov zal aan de komende partijconferentie nog een zware dobber hebben. proces, maar ook bij de besluitvorming daarover. En ook in dit opzicht lijken de hervor mingen spectaculair: de bedrijven krij gen meer zeggenschap en zijn minder af hankelijk van de richtlijnen die de over heid geeft; ondernemingen kunnen zelf handelsbetrekkingen met het buitenland aangaan en er bestaan mogelijkheden voor joint ventures. De laatste spectacu laire ontwikkeling: het is toegestaan par ticuliere coöperaties op te richten die met de staatsbedrijven kunnen concurre ren. Hiermee is een beslissende stap ge zet in de richting van de marktecono mie. Er is echter een levensgroot „maar". In tegenstelling tot de hervormingen die aan glasnost een concrete inhoud geven, bestaan de economische hervormingen voor een groot deel nog slechts op pa pier. Gosplan, het staats-planbureau, en de ministeries voor de verschillende tak ken van industrie houden - niet offi cieel, maar in de praktijk - hun greep op de bedrijven. De economie draait nog even stroef als voorheen. De stijging van het nationale inkomen heeft vorig jaar niet de geplande 4,1 procent ge haald, maar is bij 2,3 procent blijven steken. Daarentegen zijn de prijzen van tal van consumptiegoederen wel geste gen en is het aanbod in de winkels nog even schaars als in de jaren vóór de pe restrojka. Ook van die kant ontbreekt dus de prik kel om harder en beter te werken in een produktiesysteem, dat nog vrijwel geheel door de bureaucraten wordt beheerst.' Dat blijft weer niet zonder gevolgen voor het produktiepeil, dat te laag is om de schaarste op te heffen en zo is de kringloop compleet. Vicieuze cirkel doorbreken. Vorig jaar op 3 november sprak hij in zijn herdenkingsrede ter ge legenheid van de zeventigste veij aardag van de Oktoberrevolutie over de stali nistische erfenis. Hij noemde deze „het bureaucratische systeem dat op wantrou wen en dwang is gegrondvest". Deze passage uit zijn toespraak was in feite een oorlogsverklaring aan de bureaucra ten die de realisering van perestrojka on mogelijk maken. Sindsdien leggen Gor batsjov en zijn medestanders meer nog dan op perestrojka en glasnost de na druk op democratisering. Het gaat hen niet om een liberale demo cratie zoals het Westen die kent. Gor batsjov wil het socialisme niet ontman telen, maar juist ontwikkelen. De uit- gangspunten voor de socialistische de mocratie die hem voor ogen staat zijn samengevat in tien stellingen, die tot ie ders verbazing door het Centrale Comité zijn overgenomen en die nu aan de par tijconferentie worden voorgelegd. De kern van de democratische vernieu wing bestaat uit drie hoofdpunten: wat de interne partij-organisatie betreft: ge heime verkiezingen met een meervoudi ge kandidatuur en beperking van de ambtstermijnen, ook voor de partijlei der, conform hetgeen in 1917 was be loofd. In plaats van „alle macht aan de Sovjets" moet de macht aan de plaatse lijke, regionale en bovenregionale raden, inclusief de Opperste Sovjet, worden ge geven. De uitvoerende bureaucraten mo gen niet langer lid zijn van een raad die hun werk moet controleren. De Sovjetu nie moet worden omgebouwd tot een so cialistische rechtsstaat met onafhankelij ke rechters, meer bescherming van de rechten van de burgers en een stringente controle op de naleving van de Grond wet. Dit alles betekent dat een groot deel van de macht van de bureaucraten wordt overgeheveld naar de vertegenwoordi gende organen, de raden, en dat de partij zich moet onderwerpen aan de beginse len van de rechtsstaat en zo wordt ge dwongen althans een stukje van haar monopoliepositie prijs te geven. Mocht dit democratiserings-program door de partijconferentie worden goedgekeurd en vervolgens ook worden gerealiseerd, dan beleeft de Sovjetunie inderdaad haar tweede grote revolutie. Machtspositie Zover is het echter nog lang niet. De bu reaucraten zijn bereid de rechten van de partij - dat wil zeggen, hun eigen voor rechten - tot het uiterste te verdedigen. Hun belangrijkste woordvoerder is Jegor Ligatsjov, de tweede man in de partij top. Ligatsjov heeft de afgelopen weken bij herhaling vérklaard dat het Politburo en het Centrale Comité als één man ach ter perestrojka staan. Maar hij repte met geen woord over glasnost, democratise ring en de teruggave van de macht aan de raden, het kernstuk van de herstruc turering van de Sovjetmaatschappij. Tel kens weer legde hij er de nadruk op dat het de partij is die garant staat voor de onomkeerbaarheid van perestrojka. En dat is precies het tegengestelde van wat Gorbatsjov voor ogen staat: open heid, (socialistische) democratisering en een minder directe rol van de partij. De keuze waar de partijconferentie voor staat is duidelijk: het gaat om het afwe gen van het partijbelang tegen het lands belang. Over de samenstelling van de partij conferentie bestaan geen exacte ge gevens, maar het is inmiddels wel duide lijk dat zich onder de vijfduizend gedele geerden heel wat lieden uit het bureau cratische middenkader bevinden. In Moskou is de verkiezing van de afge vaardigden .niet gunstig uitgevallen voor de hervormers. Maar vooral in de perife rie, waar het middenkader doorgaans een nog sterkere machtspositie heeft op gebouwd dan in het centrum, is menige bureaucraat er in geslaagd zich als gede legeerde te laten kiezen. Waarschijnlijk zullen voor- en tegen standers van een socialistische democra tisering elkaar ongeveer in evenwicht houden. En dan is het niet zozeer de vraag of de tien stellingen van Gorbats jov het op de partijconferentie halen, maar of zijn voorstellen ook worden geëffectueerd. Met andere woorden: wordt er na de partijconferentie serieus werk gemaakt van een socialistische de mocratie of blijft de tweede Russische revolutie op een laag pitje doorsudderen. LEO VAN VLIJMEN Oude kerken restaureren. Zelfs een nie we kathedraal bouwen. Het kan opt allemaal in de Sovjetunie. Het begin een nieuwe lente in het Oostblok? Het is geen toeval dat Michail Gor batsjov na afloop van de Moskous partijconferentie zijn koffers za pakken om voor tien dagen naa Polen te reizen. Juist daar bestaa immers grote belangstelling voo zijn perestrojka, zelfs bij de opposi tie. Tijdens de jongste stakingsgol stelde Lech Walesa de Poolse auto riteiten Gorbatsjovs hervormingei ten voorbeeld. Ook elders in Oost-Europa wordt verwachting, door sommigen echter me argusogen gekeken naar hetgeen zich i Moskou gaat afspelen. Want al heel Gorbatsjov bij verschillende gelegenhe den verklaard dat de Sovjetunie haar niet dwingend aan de broederlanden opleggen, Grote Broer is vanwege zij omvang nu eenmaal dominerend, nu slechts op economisch gebied, maar oo in maatschappelijk opzicht. Indien op de Sovjetrussische partijconferent tot een doorbraak komt, dan zal dit o een of andere manier zijn uitwerkii hebben op heel Oost-Europa. Zij het hii wat vroeger en daar wat later. In Roemenië zal het ongetwijfeld na v langst duren, want daar is perestrojk nog steeds uit den boze. T Ceausescu regeert met knoet en van hervormingen naar Sovje russisch of naar een ander voorbeeld hij niets weten. In Bulgarije en Tsjechoslowakije won na lang aarzelen op bescheiden scha geëxperimenteerd met economische he vormingen, maar glasnost en democrat sering zijn in beide landen taboe. Trauma In Tsjechoslowakije is het trauma va 1968 nog niet overwonnen. De partij er niet in geslaagd een brug te slaan na de bevolking die, blijkens de spontan geestdrift waarmee Gorbatsjov enke maanden geleden in het centrum va Praag werd begroet, veel fiducie heeft i diens ombouw van de socialistiscl maatschappij. Met de aflossing van Hl sak door Jakes is wellicht een voorwaa de voor toekomstige hervormingen schapen. Maar de conservatieve nieuv partijleider zelf is een vernieuwer v; onverdacht orthodoxe huize, waar ope heid en democratisering nog een gruMf| zijn. De vrees dat perestrojka en glasnost ogenschijnlijke politieke stabiliteit zulle verstoren is in de DDR nog groter di in andere Oostbloklanden. In de part top voelt niemand voor politieke he vormingen en een Oostduitse Gorbat jov die straks partijleider Honecker k< We opvolgen, is niet in zicht. De hervormingen in Polen vertonen gr j>p te gelijkenis met perestrojka. Wat gla nost betreft hebben de Polen zelfs e< flinke voorsprong. Het democratisering proces is echter nog niet echt op gang komen. Favoriet in het vernieuwingsproces Hongarije. De veranderingen die op vorige maand gehouden partijcongi gestalte hebben gekregen kunnen ovei gens niet alleen verklaard worden dot len K het Sovjetrussische voorbeeld. Hongari is het eerste land in het Oostblok wa partij en bevolking principiële overee stemming hebben bereikt over een n tionaal program voor de ombouw de maatschappij. Het open socialistische model waarov Hongaarse communisten en niet-coi munisten het eens zijn geworden he< blijkbaar de volle sympathie van M( kou, althans van Gorbatsjov. Er dre slechts één gevaar en dat is de jammf lijke staat waarin de Hongaarse ecoi mie momenteel verkeert. Wat dat beti zitten Hongarije en alle andere Ooste ropese landen in hetzelfde schuitje als Sovjetunie. Het hele Oostblok kreu onder een stagnerende economie en is juist de meest dwingende reden tot perestrojka te besluiten. Maar het is de afgelopen jaren genot zaam gebleken dat economische hervt j mingen niet gerealiseerd kunnen word V*' zonder dat de socialistische maatscha pij op een of andere wijze wordt ged mocratiseerd. Daarom is het voor Ot Europa niet alleen van belang of Moskouse partijconferentie Gorbatsjt voorstellen zal steunen, maar komt er vooral op aan wat er daarna gaat beuren en in welk tempo. g»mr ger Va wa Fri H. h r'ki I \nSf Tuinen zijn er niet alleen om in te wer ken maar zeker ook om van te genieten. Op een zonnige dag onder een parasol met een lekker drankje bij de hand tuin- boeken lezen bijvoorbeeld. Hoe kunnen we de tuin nog mooier maken en nog be ter aanpassen aan de behoeftes van de gebruikers? Vijfenzestigplussers stellen andere eisen aan hun tuin dan een gezin met opgroeiende kinderen. Er zijn men sen die nooit genoeg van het prutsen in de tuin krijgen maar anderen ontbreekt het gewoon aan voldoende tijd om een veel onderhoud vragende tuin te verzor gen. De afmetingen van tuinen verschil len ook nogal, er zijn er van vier vier kante meter maar ook van bijna hon derd. Ook de maat van de tuin speelt een rol bij de inrichting ervan. Wie een goede handleiding nodig heeft voor het aanpassen of voor het helemaal nieuw ontwerpen van de tuin kan nu te recht in een boekje dat geschreven is door Wim Oudshoom en Bram Gal- jaard. Het heet Eenvoudig Tuinontwer pen en het is geschreven vanuit de ge dachte dat elke tuin moet passen bij zijn gebruikers. Er staan achttien basisont werpen in voor de kleine tuin. Prakti sche voorstellen die geheel of gedeelte lijk kunnen worden uitgevoerd en in de loop der tijd naar wens uitgebreid. Elk tuinplan in het boek bestaat uit een getekend ontwerp, een beschrijving van hoe we bij het ontwerpen en uitvoeren te werk moeten gaan en ideeën voor de beplanting. Daarnaast zijn er talloze technische tips en veel informatie over het onderhoud van ons groen in te vin den. De auteurs beweren dat het ontwerpen van een tuin niet moeilijk is als we ons van tevoren maar goed bewust zijn van wat we precies willen. Ook moeten we terdege rekening houden met een aantal natuurwetten en de hoedanigheid van het terrein. Planten die veel zon nodig hebben gedijen nu eenmaal niet in de donkere schaduw van een forse conife- renhaag en soorten die niet van natte voeten houden zullen op vochtige laag gelegen veengrond nooit een florisant le ventje leiden. De ontwerpen variëren van landelijke tuinen tot gezinstuinen, van veelkleurige bloemenparadijsjes tot een eigen heem- tuin. Van een laagliggende tuin in voch tig veen tot een hoog-en-droog-tuin in gebieden met zandgrond. Van een mini- bos tot een stedelijke binnentuin. Vrij wel iedereen kan er aanknopingspunten in vinden om het eenvoudige lapje grond bij het huis om te toveren tot een privé-domein. Ook voor een volkstuin met tuinhuisje is een voorstel gegeven en zelfs voor de meestal smalle strookjes grond tussen gevel en trottoir zijn enkele fantasievolle plannen ontworpen. De ontwerpen in het boekje worden af gewisseld met informatieblokjes over uiteenlopende zaken als de kosten van het tuinieren, het kopen van gezond plantmateriaal, het aanleggen van tegel paden en terrassen en het zelf snoeien van bomen en struiken. Een compact boekje met een schat aan informatie die niet alleen de beginnende tuinamateur maar ook de gevorderde tuinman goed van pas kan komen. Een uitgave van Zomer en Keuning en voor iets minder dan 25 gulden te koop. Nog een heerlijk boek over bloemen en planten om in de tuin te lezen en te be kijken is „Het maken van een wilde- bloementuin". Geschreven door Jona than Andrews met illustraties van Edith Holden. Zij was een plattelandsmeisje uit Engeland dat in het begin van onze eeuw een dagboek schreef waarbij ze il lustraties maakte van allerlei planten, vogels en insecten uit haar omgeving. Zeventig jaar nadat ze die aantekeningen en waterverfschilderingen maakte werd haar dagboek teruggevonden op een*zol- der in Londen. Na publikatie ervan groeide het uit tot een bestseller over de hele wereld. Uit de illustraties die geen plaatsje vonden in het gepubliceerde dagboek is een keus gemaakt voor het nieuwe boek van Andrews. Wilde planten staan volop in de belang stelling. Het maken van een wilde-bloe- mentuin is zeker niet moeilijker dan ge woon tuinieren. Andrews maakt dat heel duidelijk aan de hand van zes ontwer pen die geheel gevuld zijn met wilde planten. De auteur stelt chronologisch naar bloeitijd zo'n honderd wilde bloe men voor aan de lezer. De planten worden kleurrijk beschreven en afge beeld en verder is er veel informatie over de namen die ze gekregen hebben, de toepassingen en de rol die de planten vroeger speelden in sagen en fabels. Maar „Het maken van een wilde-bloe- mentuin" is in de eerste plaats een d( j(U boek. Het geeft aan waar, wanneer r hoe wilde bloemen gezaaid moet worden. Hoe groot ze worden, wanni na j ze bloeien en hoe bepaalde soorten v meerderd kunnen worden. Een wilde-bloementuin oefent een gr< aantrekkingskracht uit op vele diersoi ten. Niet alleen vogels maar ook vli ders, libellen en andere insecten word door de bloemen aangetrokken. Wie v gerhoedskruid in de tuin heeft, weet de violette (soms witgele) bloemen weerstaanbaar zijn voor bijen en ho mels. Die gaan bloem in bloem uit c stuifmeel te verzamelen. Soms zijn ven of acht diertjes bezig aan dezell toorts. Een kostelijk gezicht. g dl Achterin het boek is een hoofdstuk wijd aan de fauna in de wilde-bloem tuin met een overzicht van de plant le a die erom bekend staan dat ze diei aantrekken. Ook dit boek is een uitgave van Zon en Keuning. Het kost iets minder dbp veertig gulden en is bijzonder mooi gevoerd met alle illustraties in pracht kleuren. JAN VAN KOOT1 Jbei nd!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30