Jeugdbendes terroriseren Los Angeles KLM bereidt zich voor op nieuwe luchtslagen Tarieven Voorkomen Kick Hongerig SAMENWERKING VOOR 1992 PURE NOODZAAK Geflirt ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 29 besteding, vaak gewoon voor de kick. Gangs onderscheiden zich van elkaar in kleuren, kleding (bepaalde merken), graf fiti en handgebaren. De activiteiten van de Youth Gang Services strekken zich onder meer uit tot het geven van voor lichting hierover aan leraren en ouders. ..Leraren zijn niet op de hoogte van de cultuur in de gangs. De meest verschrik kelijke vechtpartijen kunnen in een klas ontstaan als een leerkracht iemand met rode schoenen naast een klasgenoot met een blauwe riem zet. Maar ook ouders weten weinig over dit soort dingen. Sommige bendes dragen sportschoenen van een bepaald merk. Het merk ..Bri tish Knights" wordt gedragen door de le den van The Bloods, puur en alleen om de initialen BK. wat voor hen gelijk staat aan Blood Killer". Een ouder die niets vermoedend dergelijke schoenen voor zoon of dochter koopt kan daar mee een doodvonnis tekenenZo werd onlangs een jongen vermoord die niets met bendes had uit te staan maar zich met „verkeerde" schoenen op een „verkeerde" plaats bevond". Een bende is een soort kolonie met eigen wetten en regels, werkend volgens het principe „oog om oog, tand om tand". Eruit stappen is moeilijk. Een bende de rug toekeren wordt gezien als verraad. Toch boekt de organisatie van Steve Valdivia redelijke successen. De beste resultaten worden bereikt als een bende leider tot inkeer komt en zich via de hulpverlening uit het criminele milieu wurmt. Ls de held van de groep eenmaal tot inkeer gekomen 'dan volgen meer le den. ..Helden moeten we hebben", zegt Valdivia, „dat is de beste manier om het probleem bij de wortels aan te pakken. De overige leden zullen zich dan makke lijker bij ons melden". De ex-gangleden worden in tal van pro jecten opgevangen. Bijvoorbeeld in het Youth Gang Service Project dat zich on der meer bezighoudt met het bestrijden van graffiti. Graffiti wordt beschouwd als de straatkrant van de gangs. Via deze vorm van onderlinge communicatie worden dreigementen uitgewisseld die vaak leiden tot moord en doodslag. In het anti-graffitiprogramma maken ex-le den muren schoon (legen betaling). Daarnaast organiseert men sportactivi teiten voor jongeren, want men gaat er nog altijd van uit dat sport verbroedert. Valdivia: „Over het algemeen vermoor den gangs mensen die ze niet kennen. Via sportwedstrijden brengen we jonge ren met elkaar in contact en zorgen we er voor dat ze elkaar leren kennen. Stap je voor stapje moeten we de maatschap pij opnieuw opbouwen. Jongeren kansen geven op werk. de scholingsmogelijkhe- den verbeteren, kortom: de voedingsbo dem voor criminaliteit wegnemen. Het duurt wat langer maar de effecten zijn groter dan het steeds massalere politie optreden". van de EG. Als de Europese Commissie er werkelijk in zou slagen de Europese luchtvaart in 1992 te liberaliseren (wat betwijfeld wordt) dan dreigt de Alpenre publiek buiten de boot te vallen. Zwit serse politici breken er zich nu het hoofd over hoe het land zijn luchtvaartpolitiek aan die van de EG kan aanpassen, zon der werkelijk tot de EG te hoeven toetre den. Gezien alle nog te nemen hobbels waakt men er in het KLM-hoofdkantoor te Amstelveen voor al te hooggestemde verwachtingen te wekken. Volgens woordvoerder Nico Harmse praat op het moment in Europa „iedereen met ieder een" en zullen sowieso uitgebreide stu dies nodig zijn om alle problemen bij een eventuele samenwerking uit de weg te ruimen. Gezien het nationale belang van de onderscheiden luchtvaartmaat schappijen is ook nog wel de nodige po litieke weerstand te verwachten, zo er kent hij. „Zodra het ei gelegd is en het kuikentje geboren, zul je zien dat het van alle kanten bekeken wordt". Concreet kan en wil de voorlichter niet zijn over de inhoud van de besprekin gen. Harmse: „Wij hebben van het ver leden wel geleerd dat je dit soort overleg niet via de media moet voeren. Maar dat de KLM de markt aan het verken nen is, is wel duidelijk". In dit verband wijst hij er fijntjes op, dat de KLM met onder meer Swissair en SAS al sedert het eind van de jaren zestig samenwerkt bij het onderhoud* van de vliegtuigen. Sa men met Sabena, Swissair en de Ameri kaanse gigant United Airlines (ruim 350 toestellen) wordt dit jaar een nieuw re serveringssysteem in gebruik genomen. United Airlines is zeer happig op lan dingsrechten in Europa, de KLM en Sa bena zoeken op hun beurt nieuwe be stemmingen in de VS. De maatschappij en kunnen elkaar wellicht op dit punt ter wille zijn. Intussen wacht men in de luchtvaartwe reld gespannen op groot nieuws van het onderhandelingsfront, nadat British Air ways en British Caledonian eerder dit jaar al tot een fusie besloten. Ook de consumentenorganisaties wachten in spanning af. want de afgelopen jaren is al meermalen gesuggereerd dat de tarie ven (met name binnen Europa) in een li beralere markt fors zouden kunnen da len. Daar staat tegenover dat bij het wegvallen van de Europese grenzen het luchtvervoer paradoxaal genoeg een stuk duurder dreigt te worden. Allereerst zal er accijns op de luchtvaartbrandstoffen worden geheven, dreigt er een Europese btw op vliegtickets te komen en denken de luchthavens een belangrijke inkom stenbron (de tax-free winkels) kwijt te raken. Dit verlies aan inkomsten zal ze ker gecompenseerd worden via hogere landingsgelden, hetgeen de maatschap pijen weer door moeten berekenen aan de passagiers. Al met al ziet het plaatje er voor de consument financieel dus niet per se gunstig uit. Een ander spookbeeld is dat de liberali sering ten koste zal gaan van de service, het comfort en de veiligheid in de lucht. Hoewel er in de VS sedert 1978 zeer vele bestemmingen bij zijn gekomen, kijken enkele Amerikaanse passagiersorganisa ties nu al met weemoed terug op de „goede oude tijd". De grootste klacht is nog wel dat na de liberalisatie het per centage vertragingen in de VS met sprongen omhoog is gegaan. Zo is uitein delijk ook voor de goedkopere tickets in de VS een prijs betaald. PAUL KOOPMAN Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Verslaggeefster Marga Rijerse dwaalde er een tijd rond en kwam onder meer in Los Angeles, een stad die geterroriseerd wordt door honderden jeugdbendes. Bestreden de „gangs" elkaar vroeger met messen en fietskettingen, nu worden machinegeweren gehanteerd. LOS ANGELES - Maria kon in de film „West Side Story" niet voor komen dat haar geliefde Tony het ilachtoffer werd van een vete tus- ien twee jeugdbendes. Pas toen "ony' stervend in haar armen lag wamen de rivaliserende bendele- len tot inkeer. In de harde werke- ijkheid van de straatbendes gangs") in Los Angeles is geen •laats voor romantiek. Vermoor- len doen ze elkaar nog steeds, al leen wordt nu het mes minder ge- 'lanteerd en schiet men elkaar bij 'oorkeur met machinegeweren •verhoop. miljoenenstad Los Angeles wordt al inds jaar en dag geterroriseerd door. itraatbendes. De eerste gangs ontstonden Jegin deze eeuw en kwamen in de jaren wintig en dertig als gevolg van de alco holische drooglegging van de Verenigde ■laten tot grote bloei. Na de Tweede Wereldoorlog, in de gloriejaren van de ^American Dream, leek het probleem af [te nemen, maar met het inzakken van de :onomie namen de bendes opnieuw in 'mvang toe. |De afgelopen vier jaar is het aantal gangs verdubbeld. Momenteel telt de agglome- heI ralic Los Angeles maar liefst zeshonderd iei gangs, waarbij zeventigduizend jongeren jn de leeftijd van twaalf tot vijfentwintig jaar zijn aangesloten. Complete wijken zijn verworden tot door bendes beheers te guerrilla-gebieden, waar geen sterve ling zich 's avonds en in de nachtelijke uren op straat waagt. Zelfs een wande ling overdag in de straten die bekend staan als „drive-through drug supermar kets" wordt afgeraden. Zo'n tienduizend jongeren kunnen gere kend worden tot de zware criminelen. Ze houden zich bezig met drugshandel, afpersing, roof en moord. Tot deze groep behoren jongens van dikwijls nog geen twaalf jaar oud die steeds vaker bij moordpartijen betrokken zijn. Kinderen die bewust door de bendes voor liquida tie! worden ingezet omdat een minderja rige zonder strafblad voor moord in de staat California tot ten hoogste negen jaar gevangenis kan worden veroordeeld. De overgrote meerderheid van de ben deleden „beperkt" zich tot de zogenaam de kleine criminaliteit: vandalisme, dief stallen en vechtpartijen. Als gevolg van de toenemende misdaad werden vorig jaar in de stad 387 mensen vermoord. Onder hen zijn veel bendele den. Maar de meeste doden en gewon den vallen onder onschuldige voorbij gangers die bij confrontaties tussen twee of meer bendes „in de weg liepen". Tus sen 1977 en 1987 kwamen zo driedui zend mensen om het leven en werden vijftienduizend personen ernstig ge wond. De meeste moordpartijen zijn toe te schrijven aan de steeds omvangrijker wordende drugshandel. Er is sprake van een „cocaïne- en crack-economie" waar De wijken waar armoede, drugsgebruik, m naliteit. in fors geld wordt verdiend. Met name het grote geld lokt jongeren naar het bendeleven. In ruil voor een gratis auto bieden ze hun diensten aan als drugskoe rier. Via piepers worden middelbare scholieren door de grote dealers opgeroe pen voor drugstransacties. Een van de organisaties in Los Angeles die zich bezighoudt met het indammen van de toenemende criminaliteit is de Community Youth Gang Services. Di recteur Steve Valdivia spreekt liever van voorkomen van misdaadpraktijken dan van uitroeien. „De politie denkt met meer agenten op straat het probleem te kunnen oplossen. Af en toe worden be paalde wijken schoongeveegd en is het even stil. Maar zodra de politieactiviteit afneemt komt het probleem weer even hard terug". Vijf miljoen gulden bedra gen de kosten als de politie in Los Ange les gedurende zes weken overuren maakt. „Als we dat geld in preventiepro gramma's hadden gestoken dan was er heel wat meer bereikt. Hoeveel bendele den je ook arresteert, het lost niets op, ze blijven komen", meent Valdivia. Om een adequaat antwoord te kunnen geven op het gang-probleem moet eerst kloosheid en racisme tot het dagelijkse bee een beeld worden geschilderd van een gemiddelde bende. Een gang bestaat uit vijftien tot honderd jongeren, meestal afkomstig uit een minderheidsgroepe ring. De jongeren zijn opgegroeid in wij ken waar armoede, drugsgebruik, werk loosheid en racisme tot het dagelijkse beeld behoren. Hun thuis is de straat. In de arme wijken is er onder de jongeren van zestien tot vijfentwintig jaar een werkloosheid van meer dan vijftig pro cent. Ze hebben over het algemeen een gebrekkige en afgebroken opleiding ach ter de rug. Geen werkgever wil ze heb ben. Door bezuinigingen zijn er nauwe lijks andere mogelijkheden om het werk- loosheidsbestaan te ontvluchten. Als er al werk is dan betreft het banen die slecht betalen en nauwelijks toekomst mogelijkheden bieden. Bovendien is de uitdaging om drugs te dealen groot aan gezien daarmee het tienvoudige kan worden verdiend. Naast weinig florissante economische vooruitzichten spelen ook oorzaken als verveling, frustratie en hang naar avon tuur een rol. Maar ook de media, die de misdaden breed uitmeten en zwaar aan zetten, zijn volgens Valdivia debet aan de toename van het aantal gangleden. ..Je kunt rustig stellen dat de sensatione le berichtgeving jongeren in feite aan spoort tot zelfdestructie". behoren, zijn broeinesten van jeugdcrimi- FOTO: SP De weg naar het bendelidmaatschap be gint vaak al op zeer jeugdige leeftijd. Kinderen, soms niet ouder dan drie of vier jaar dragen de symbolen van de gang waartoe hun ouders behoren. Kin deren die zich op zesjarige leeftijd al schuldig maken aan diefstallen, vanda lisme en het terroriseren van klasgenoot jes vormen een nieuwe generatie bende leden. Vaak geldt een oudere broer als voorbeeld. Tegen de tijd dat ze twaalf jaar oud zijn. zijn ze „rijp" voor het gangleven en kunnen ze ontgroend worden. Het ontgroeningritueel verschilt van bende tot bende: een vechtpartij, het laten uitdrukken van drie sigaretten in een handpalm, joy-riding. een overval op een drankwinkel. Een bericht in de krant over de initiatie-misdaad is vol doende om toegelaten te worden. Moorden zijn aan de orde van de dag, de motieven uiteenlopend: het verdedi gen van een territorium, wraakneming, uitbreiding of bescherming van de drugsmarkt. Maar ook de „verkeerde" huidskleur, kleding en andere absurde redenen kunnen leiden tot een schietpar tij met veelal dodelijk afloop. Geweld is verworden tot een vorm van vrijetijds Ook de KLM is druk in training om het gevecht om de passagier van de jaren negentig aan te kunnen. De afgelopen ja ren leek de maatschappij hongeriger dan ooit om haar greep op de markt te ver sterken. Nadat de overname van de Hil- ton-hotelketen was afgeketst, spendeerde de directie een flink bedrag aan de over name van Netherlines en een veertig- procentsbelang in Transavia. Aangezien de KLM al een fors aandeel in Martinair heeft, kan de toerist of zakenman die met een Nederlandse maatschappij wil vliegen al bijna niet meer om de KLM heen. De nieuwe KLM-topman De Soet sprak eind vorig jaar op een vergadering van de ondernemingsraad klare taal over de verdere toekomstplannen van de natio nale luchtvaartmaatschappij: „Er zijn stevige verschuivingen in het krachten veld", zo signaleerde de president-direc teur. „In Europa zal maar een beperkt aantal luchtvaartmaatschappijen zich mondiaal kunnen handhaven, gezien de toenemende concurrentie van Ameri- kaanse en Aziatische carriers op de in- ien ^ternationale routes. Alle toonaangevende als (concurrenten zijn zich daarvan bewust •n voeren actieve .samenwerkingsge- prekken. Er ligt ook voor ons een dui delijke taak in het versterken van onze positie door samenwerkingsverbanden binnen en buiten Europa". Aan welke samenwerkingsverbanden de KLM denkt, is de afgelopen maanden zonneklaar geworden. Met name de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena en het Zwitserse Swissair duiken met grote regelmaat op in het nieuws als toekom stige KLM-partners. Eerder deze maand nog, meldde Sabena-topman Carlos van Rafelghem onomwonden dat de „techni sche besprekingen" met KLM vrijwel af gerond zouden zijn. Hij ging zelfs zo ver de samenwerking met KLM - én Swiss air - een „absolute must" te noemen. Eerder waren Sabena en KLM onder meer in gesprek met de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS. Doel van -al deze besprekingen zou zijn, aldus Van Rafelghem deze week, om een Europese luchtvaartmaatschappij te vormen met een internationaal routenet. De directies van KLM en Sabena zouden binnenkort al in principe beslissen hoe de samen werking gestalte kan krijgen. De kaarten voor de KLM liggen bij deze besprekingen niet ongunstig. De maat schappij heeft een financieel sterke uit gangspositie, kan bogen op een uitste kende reputatie en heeft een aantrekke lijk internationaal routenet met veel be stemmingen in Europa, de VS en Azië. Sabena is voor de KLM als partner met name aantrekkelijk gezien de landings vergunningen in Afrika en het noordoos ten van Amerika, waarmee het routenet aanmerkelijk versterkt zou worden. Het zelfde geldt voor Swissair dat waardevol le landingsvergunningen heeft binnen Europa, Afrika en het Midden-Oosten. Meegenomen is verder dat KLM, Sabe na en Swissair zich juist dank zij een re latief kleine thuismarkt hebben weten te ontwikkelen tot concurrerende onderne mingen met een agressieve verkooppoli- tiek. Ook bij Swissair lonkt men openlijk naar de wellicht toekomstige Nederland se partner. Buitenland-directeur R. Eglauf van Swissair zei onlangs nog dat de KLM op het punt van zakelijk ver voer en kwaliteit „echt gelijkwaardig is" aan Swissair. Een op zijn minst opmer kelijk compliment uit de mond van een traditionele concurrent. Al dit geflirt via de media lijkt de voor bode van een innige samenwerking tus sen de KLM, Sabena en Swissair, waar bij overigens de maatschappijen niet van plan zijn hun eigen identiteit op te ge ven. Voor het zover is, zijn nog wel de nodige barrières te overwinnen. Aller eerst mag het management van Sabena nog zo enthousiast zijn over een samen werking met de KLM, de feitelijke zeg genschap bij deze onderneming wordt nog steeds uitgeoefend door de staat. Na de liefdesbetuiging van Van Rafelghem hebben de Waalse socialisten al laten blijken dat zij een samengaan van KLM en Sabena niet zien zitten. De vrees dat het Waalse vliegveld Zaventhem een tweede „thuishaven" voor de KLM zou worden, ligt daar aan ten grondslag. Bij Swissair doet het probleem zich voor dat Zwitserland (nog) geen deel uitmaakt Grote vissen eten kleine vissen. Dat is een natuurwet waaraan ook het economische leven zich niet kan onttrekken. Prachtig voorbeeld is de luchtvaart. In navolging van Air France, Lufthansa en British Airways heeft de KLM het afgelopen jaar een kleine maatschappij „opgeslokt": Netherlines. In Transavia werd in april een belang van veertig procent genomen. Volgende stap is het zoeken van hechte samenwerking met andere middelgrote luchtvaartmaatschappijen zoals Sabena, Luxair, SAS en Swissair. De KLM, onze nationale luchtvaartmaatschappij, hoopt zich op die manier staande te houden in het grenzenvrije Europa van 1992. AMSTERDAM - Nadat president Carter in 1978 met één pennestreek een einde maakte aan zo'n beetje alle concurrentiebeperkende maatrege len in de Amerikaanse luchtvaartwereld, voltrok zich niets minder dan een revolutie. Het aantal luchtvaartmaatschappijen werd in een luttele tien jaar gedecimeerd van ruim 230 naar 75. Liefst 160 maatschappijen gingen failliet of werden overgenomen. De kaarten in de luchtvaartwereld waren opnieuw geschud. Tegenwoordig zijn het nog slechts acht concerns die tachtig procent van het luchtvervoer in de VS voor hun rekening nemen. Staat West-Europa hetzelfde te wachten als de EG in 1992 het vrije verkeer van per sonen, goederen, diensten en kapitaal wil realiseren? Welke maatschappijen zullen overleven als alle beschermende maatregelen en afspraken over tarieven, capaciteit en toegang tot luchthavens komen te vervallen? Trekken de KLM en Schiphol, twee be langrijke motoren van de Nederlandse economie, aan het kortste eind? En - niet on belangrijk - wordt de individuele passagier er beter van? Dat in de luchtvaartwereld nu al een gevecht op leven en dood is losgebrand, staat wel vast. Schiphol investeert miljarden om in 1992 op te kunnen boksen tegen de naar verwachting heviger con currentie van de veel grotere luchthavens zoals Frankfurt, Charles de Gaulle en Heathrow. Hoe die strijd uitvalt hangt in grote mate af van de toekomstige samenwerking tussen luchtvaartmaatschappijen, vertelde directeur K. Noordzij bij de presentatie van het jaarverslag. Er is alleen één probleem: „We moeten nu al investeren, maar weten nog absoluut niet hoe het precies gaat worden". Het risico is niet denkbeeldig dat Schip hol in het Europa van de jaren negentig gedegradeerd zal worden tot een tweederangs luchthaven, daarbij een groot deel van het transfervervoer verliest en uiteindelijk on voldoende passagiers te verwerken krijgt om de kostbare uitbreidingen rendabel te kunnen maken. Schiphol en de KLM, twee motoren van de Nederlandse economie. Miljarden worden er geïnvesteerd om ze ook na 1992, in een gren- zenloos Europa, draaiende te houden. FOTO: SP 'ËeicUctBou/ui/rit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29