final* 'ËefcUc (Sowuvnt' ZATERDAG 25 JUNI Een juichend legioen hopen we ook vanmiddag te zien. FOTO'S: PAUL KOOPMAN Drs. P.: Het zou nog veel erger zijn geweest als de Duitsers hadden gewonnen AMSTERDAM - ,,Nee, een voetbalhater wil ik niet worden genoemd, dat klinkt me te theatraal; ik ben er afkerig van. Omdat het spel allerlei onfrisse stellingen met zich meebrengt, als een zwerm vlie gen rond een rottend stuk vlees". Maar Drs. P. geeft als voetbalafkerige toe dinsdagavond toch het laatste kwartiertje te hebben gekeken. „Ja, om op de hoogte te blijven van de stijlen en onstijlen die mén leuk vindt. Niet om me te ergeren, zo ver ga ik nu ook weer niet. Bovendien heb ik die Van Basten eerder een doel punt zien maken, zo over zijn hoofd heen - juist; een omhaal noemen ze dat in sporttermen - en dat beschouw ik als vakwerk. Dat soort bewonderenswaardige huzarenstukjes spreken me aan. Maar als ik lees dat „de moffen zijn versla gen", dan vind ik dat kinderachtig en kleinzielig; het heeft iets verongelijkts. Maar als er had gestaan „de moffen heb ben gewonnen", dan had ik dat nóg erger gevonden Drs. P. toont zich afkerig van voetballen en hij kan uitleggen waarom: „Ik heb het nooit een mooie sport gevonden, omdat het van die criminelen aantrekt. Als ioh- gen heb ik nimmer gevoetbald en als ik ooit eens heb gevoetbald, dan wil het me maar niet te binnen schieten en heb ik het verdrongen. Ik heb wel hockev ge speeld en daarbij worden geen dingen naar spelers gegooid, die sport trekt geen criminelen aan, tennis ook niet, of scha ken „Ik kijk niet naar de finale, omdat ik dan in Wageningen moet optreden. Mis schien is het publiek dan - als er publiek is - dronken of zo. In dat geval kan ik na een minuut of tien al mededelen dat het programma is afgelopen. Ik denk niet, dat ook maar iemand daar iets van zal merken FRITS BROMBERG MÜNCHEN - Het afscheid van Marinus Jacobus Hendrikus Mi- chels als bondscoach van de KNVB kan er vanmiddag één worden met een gouden rand. In zijn laatste wedstrijd als technisch verantwoordelijke man van het Ne derlands elftal lonkt het perspectief van het grootste succes uit zijn loopbaan aan de horizon. Indien Oranje er in het Olympisch Sta dion van Munchen in slaagt revanche te nemen op de Sovjetunie, zullen de twee de plaats van Nederland bij het WK van 1974 en de glorieuze verrichtingen van Ajax, dat drie jaar eerder onder zijn lei ding de Europa Cup I veroverde, verble ken. En dan te bedenken dat Michels zelf, sinds hij officieel per 1 juli 1984 aan de klus als bondscoach begon, tot tweemaal toe de handdoek in de ring dreigde te gooien. Hij zal er geen spijt van hebben gehad, uiteindelijk toch maar bij de KNVB te zijn gebleven. Ri- nus Michels, het prototype van een so list. Michels heeft in de loop der jaren heel wat bijnamen gekregen. De inmiddels zestigjarige trainer kreeg daarbij vooral titels die weinig positief klonken. „De generaal, de bul, de sfinx, of zoals deze week in Duitsland nog Stinkstiefel. Daaruit spreekt weinig bewondering voor de man, die zijn grootste successen koppelde aan de aanwezigheid van Jo- han Cruijff, met wie hij al lang niet meer op goede voet staat en die hij een jaartje geleden nog kleinerend als „aankomend coach" omschreef. „De namen die ze me hebben gegeven zijn niet meer dan etiketjes die men mij heeft opgeplakt", zegt Michels. „Ik heb ze niet zelf bedacht, dat hebben mensen van de pers gedaan en ze zijn vervolgens een eigen leven gaan leiden. Heb je de naam eenmaal, dan kom je daar niet meer vanaf. Kennelijk vindt men mij streng. Misschien kom ik wel nors over, maar een generaal voel ik me bijvoor beeld niet. Ik ben gewoon voetbaltrainer. Wel moet ik toegeven dat ik eigenlijk een eenzijdig leventje leid en ook zelf heb ik wel eens het gevoel dat dat niet goed is. Ik voel zelf wel degelijk vaak de behoefte aan contacten, maar ik leg ze moeilijk, dat is waar". Moeilijk hoogte Waarbij hij niet zo zeer doelt op meer openheid naar spelers toe. Want ook die krijgen, zo blijkt ook tijdens dit EK, maar moeilijk hoogte van hem. „Hoeft ook niet, want ze zijn bezig met hun vak. Ze moeten presteren en doen wat ze gezegd wordt. Met praten bereik je weinig, wel met maatregelen. Ik zit er ook niet op te wachten dat spelers jui chen, omdat ik zo'n prettige trainer ben. Je bent nu eenmaal altijd bezig ze te zeg gen wat ze verkeerd doen, wat goed gaat hoef je ze niet te vertellen". Het is simpel bij Michels: je mag hem of je mag hem niet. Een tussenweg is er niet. Wat logisch is, omdat hij zelf geen man is van compromissen. Hij ontziet niemand als het erom gaat een prestatie te leveren, duldt geen inspraak en wei gert aan het handje van anderen mee te lopen. Conflicten liepen dan ook als een rode draad door zijn carrière. De voor beelden liggen voor het oprapen. Sinds zijn rentree bij de KNVB, die hem tij dens het WK in 1974 als supervisor in huurde, was het voortdurend bonje in Zeist. Waarbij hij ook zelf niet altijd een even positieve indruk maakte. Al in 1981 werd Michels door Herman Chou- foer, toenmalige lid van het sectiebe- stuur, benaderd om per 1982 bonds coach te worden. Michels zou Jan Zwartkruis moeten opvolgen, die de greep op Oranje had verloren en na twee Toon: „Winst niet echt belangrijk, maar wel heel leuk" HILVERSUM - De Russen kunnen van middag nog roet in het eten gooien als het om de Europese titel gaat. Maar geen mens die de aanhangers van Oranje nog die heerlijke overwinning van dinsdag kan afpakken. De Duitsers verslagen. In kijk naar de gezichten hè, wat die uit drukken. Toen ik aan het begin van de wedstrijd de Nederlandse spelers zag, hadden die allemaal iets van „nóu, so what". De Duitsers niet. Op hun gezich ten lag behalve vechtlust ook angst. Ze deden zo overtuigd, maar ze waren echt bang, dat kon ik zien. Maar wat een spannende wedstrijd. Ik zat met de hele familie te kijken en reken maar dat we bij dat laatste doelpunt van die indianen- kreten slaakten die je in ballonnetjes ziet bij strips: „Wauwwajahaaaa. Heerlijk was het. Absoluut heerlijk. Fantastisch". Toon Hermans is een voetballiefhebber die in zijn jongere jaren (hij is nu 71, maar nog nooit zo gezond geweest) voor Sittardse Boys speelde. „Een heel katho lieke club, natuurlijk, het was ook RK Sittardse Boys. En oorlog werd het als er bij de niet zo katholieke tegenpartij een Grote Slille Heiden liep Hermans, die begin oktober met zijn nieuwe show in het Haagse Congresge bouw optreedt, zou de wedstrijd van dins dagavond wel hebben aangegrepen om er op zijn manier mee om te springen. Als ik deze week had moeten optreden, dan zeker. Maar-ik hoef niet op te treden, ik ben nu nog bezig met schrijven. Nou ja. Niet belangrijk. Allemaal niet belang rijk". Wat dan wel belangrijk is? „Dat ik ademhaal. Dat is echt belangrijk". De winst op de Duitsers is eigenlijk ook niet echt belangrijk, maar leuk is het in elk geval wel. „Omdat het de Duitsers waren. Tja. Ik héb in Duitsland ge speeld, ik had er beroemd kunnen worden, maar ik heb daar niet voor geko zen. En het mag eigenlijk niet, eigenlijk mag je niet denken in termen als rotmof fen, maar als ik door een Duitse automo bilist wordt gesneden, dan denk ik het welIk verwijt het mezelf, maar als ik dan dat volkslied van ze hoor en nog steeds van „Deutschland Deutschland über AllesDie woorden moesten ze verbieden, maar eigenlijk ook het hele volkslied. De melodie is verschrikkelijk, dat doet je denken aan de oorlog en als ik dan die jonge spelers zie die dat lied over zich heen krijgen, dan vraag ik me af of daar misschien dat onsportieve spel vandaan komt". FRITS BROMBERG De Nederlandse supporters hebben wat afgereisd in Duitsland. Het laatste stukje was het mooist: „We gaan naar Munchen toe". nederlagen in de WK-kwalificatie en een mislukt mini-WK in Uruguay zijn ont slag had ingediend. Na zijn „nee" zou er een tussenpaus moeten komen. Maar de KNVB kwam op de proppen met Kees Rijvers, die er volkomen begrijpelijk weinig voor voelde om voor één jaar de kar te trekken en een vijfjarig contract afdwong. Rijvers zelf benaderde vervol gens Michels opnieuw met de vraag of hij geen „zakelijk manager" wilde worden die de bondscoach uit de wind kon houden. Geen tweede plan Maar Rinus Michels ging niet in op het aanbod, omdat hij het niet kon aanvaar den een rol op het tweede plan te moeten spelen. Destijds: „Als voetbal man pur sang zou ik het absoluut niet kunnen accepteren, geen enkele verant woordelijkheid voor de technische zaken te krijgen". Zijn vroegtijdige vertrek bij FC Köln, waar hij brouilleerde met de vedetten en een troosteloos seizoen nog enigszins kon redden via een gelukkige bekertriomf op plaatsgenoot Fortuna, zette de deur naar Zeist weer op een kier. De bond begon opnieuw een flirt met de Amsterdammer, ditmaal buiten Rijvers om. De kleine bondscoach, van nature al achterdochtig, vertrouwde het zaakje terecht niet. Bij zijn aanstelling tot bondsmanager stelde Michels: „Rijvers blijft de exclu sief verantwoordelijke man voor het Ne derlands elftal. Ik ben aangetrokken voor werk dat hem uit handen genomen moet worden, zodat hij zich in alle rust bezig kan houden met de taak waarvoor hij is ingehuurd. We zullen ons allebei ondergeschikt moeten maken aan het .belang van het totale Nederlandse voet bal". Een ieder kon echter op z'n klompen aanvoelen dat er maar weinig hoefde te gebeuren, om de vulkaan waarop Rij vers zat te laten uitbarsten. De nederlaag van Oranje tegen Hongarije in de aan loop naar het WK van 1986 (1-2) was de stok waarmee de Brabander kon worden gealagen. Murw gebukt door de aanval len in zijn rug gooide opbouwwerker Rijvers de handdoek. Buik vol Drie maanden na zijn entree als bonds manager had Michels zijn buik trouwens al vol van de functie en ging openlijk een verhouding aan met Feyenoord, dat hem graag als technisch opperhoofd wil de. In die dagen: „Het werken in Zeist staat me tegen, je kunt in die functie je ei niet kwijt. Dat frustreert, zeker als je te maken hebt met ingebakken toestan den die de bond al honderd jaar ken merken en die je er blijkbaar ook niet meer uit krijgt. Diverse bestuursleden zijn dat ook best met me eens, maar het veranderen lukt ook hen niet". Later erkende Michels dat „het mis schien beter was geweest als ik toen ook ontslag had genomen. Dan zou het ook niet uitgelegd zijn als een actie tegen Rij vers dat ik vervolgens zelf op zijn stoel terecht kwam. Zo was het namelijk nooit bedoeld. Al geef ik wel toe, dat ik het overnam, omdat ik dit soort werk het liefste doe". De start van Rinus Michels op de bank was völs. In het Hanappi-stadion van Wenen schoot Michel Valke de bal in ei gen doel na een voorzet van de als ver losser door Oostenrijk teruggehaalde Kurt Jara en verloor Oranje met 1-0. Slechts dank zij een late treffer van Peter Houtman op Cyprus bleef Oranje hoop houden op een plaats in het WK van Mexico. Hartproblemen Michels kreeg daarna problemen met zijn hart en moest zich onder meer een by-pass laten aanmeten. Leo Beenhakker nam de teugels over, maar kon Oranje niet via Belgié naar Mexico loodsen. Waarna Michels terugkeerde aan het front en greep, slim als hij was, het suc ces aan om opnieuw een bom onder Oranje te leggen. Hij diende zijn ontslag in bij de KNVB. Als hoofdoorzaak gaf hij wederom het slechte werkklimaat in Zeist op. „Ik had grenzen getrokken voor mezelf wat ik wel en wat ik niet meer kon accepteren. Daar is men over heen gegaan. Ik heb het vaak genoeg aangekaart binnen de KNVB, luisteren doet men nog net, maar er gebeurt niets". Volgens Michels deden twee druppels de emmer overlopen. Allereerst de actie van Johan Cruijff, die het als trainer van Ajax gedaan kreeg de wedstrijd tussen Ajax en Sparta drie dagen voor de wed strijd tegen Griekenland te .laten inhalen, omdat de geschorste Jan Wouters dan normaal kon spelen tegen PSV. Alsmede een opmerking van Ton Harmsen, de voorzitter van Ajax en lid van het be stuur, die Nederland maar mager vond voetballen tegen Hongarije en het tijd achtte voor een nieuwe bondscoach. „Dat heeft me diep gekrenkt", reageerde de keuzeheer, „als je een beslissende wedstrijd wint en voorkomt dat je al uit geschakeld bent, behoor je blij te zijn". Aanbod psv De actie van Michels kon echter onmo gelijk los worden gezien van een aabod van PSV daar technisch directeur te worden. De trainer was (en is) immers gek op centen. Zo zeer zelfs dat hij er ooit geen geheim van maakte dat „hij niet ergens naar toe zou gaan, waar hij minder zou verdienen, zelfs niet als ik er prettiger zou kunnen werken". Maar de KNVB hield voet bij stuk. Mi chels mocht alleen vertrekken als hij of PSV 450.000 gulden op tafel legde. Dat was de Amsterdammer te gortig. „Als ik het toen op een rechtszaak had laten aankomen, zou ik die gewonnen heb- Marte Röling Oranje imponeert door goed voetbal niet door shirtjes" AMSTERDAM - Met lichte verbazing heeft voetbalminnend Nederland kennis genomen van de nieuwe shirts van de Oranjeploeg: waarom moest het effen oranje wijken voor die vlammende blok jes? Voor een beeldend kunstenares als Marte Röling een vraag met een persoon lijk tintje: „Toen ik dat zag, realiseerde ik me pas dat die shirts óók ontwerpen zijn. Nee, ik zou zo gauw niet weten hoe ik het ontwerp van een nieuw shirt zou aanpakken, maar ik beschouw het wel als een poging om iets leuks te doen en dat is op zich al iets aardigs. In elk geval vallen aie shirts wel op". En na enige be denktijd: „Ze krijgen er van die lange lij ven van". Dat dit misschien de bedoeling is om de tegenstander te imponeren, wijst Marte van de hand: „O nee, dat denk ik niet. Dat lange vind ik niet eens mooi; die spelers imponeren door hun goede voetbal, niet door hun nieuwe shir tjes". ben", weet Michels zeker. „Want er wa ren genoeg voorbeelden aan te dragen van dingen waaruit bleek dat het werk klimaat bij de KNVB inderdaad verziekt was. Ik vond het echter niet in mijn loopbaan passen en evenmin bij de sport om het zo op te lossen". En dus bleef Michels zitten waar hij zat en werkte Oranje nijver verder aan de superieure plaatsing voor Euro '88. De laatste weken wekte Michels zeker niet meer de indruk met tegenzin op de bank te zitten. Michels oogde monter, had in tegenstelling tot 1974 ook op de span nende dagen nog humor te over en reali seerde zich dat hij voor het vaderland eigenlijk al niet meer stuk kan. Het volgende karwei moet Bayer Lever- kusen worden. „Wat me nog drijft? De uitdaging naar een club te gaan. Ik heb de energie en de liefde voor het spel nog om het te doen. Zeker, er zal op korte termijn nog wel een tijd komen dat de energie en de liefde niet meer genoeg zullen zijn. Dan is het tijd om te stop pen. En dan zal ik dat ook zeker doen". WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25