Dood en verbeelding op Formentera Spannende vakanties op camping en strand Wiskunde vaak veel aardiger dan men denkt «adioserie ie Beatles boekvorm Fay Weldon: overdosis cynisme Satire over wereldtop nog net iets gekker dan de werkelijkheid Met welke schrijver gaat u op vakantie? Ëeidóc&MMmit ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 21 FOTO: DIJKSTRA In de epiloog van „Door het oog van de wind", het nieuwe prozagedicht van Bert Schier- beek, geeft hij enige toelich ting op de titel die hij voor dit boek koos. Hij wijst op het En gelse woord „wind-eye" (waaruit „window" groeide): een gat in de muur, dat als raam diende, maar waar geen glas in zat. En daarbij: „Men kan ook een schip op het oog van de wind leggen, met de neus in de wind De buiten wereld komt binnen, men zit er betrekkelijk stabiel tegen over. Dat is de positie van de persoon die het woord neemt in „Door het oog van de wind", een man die tussen twee knipbeurten van zijn haar op het zonnige eiland Formentera deel hèeft aan le ven en dood, aan mythe en werkelijkheid, aan de dage lijkse tragiek en de eeuwige verbeelding. Niet alleen dat zijn haar wordt geknipt door een van de vrou wen van het eiland, in begin en slot van dit poëtische re laas, ook de dood speelt aan begin en eind ervan een rol, om niet te zeggen, door de hele tekst heen. Als het haar is geknipt en -bij elkaar geveegd door Pilar,» „stappen José, zijn broer Anto nio en ik in de auto en gaan naar het sterfhuis van Pep' Tuet." De man is 82 jaar oud geworden en onderhield als „marinero" de veerdienst tus sen Ibiza en Formentera. De gedachten van de hoofd persoon raken op drift. Hier op dit stille, onaangeraakte en verscholen plekje, ingeklemd tussen de daaglijksheden van leven en dood, is zijn verbeel ding het wapen. Literatuur, mythen en oer-beelden komen in hem op, vaak door herinne ringen aan wat hij las in vele boeken, van Octavio Paz, in de Indiase Ramayana, bij Mer- leau-Ponty of in historische geschriften over Tokyo. De ei landbewoners bezoeken hem en hij spreekt met hen. Aan het eind van het boek is José, een van zijn trouwste bezoe kers, ook gestorven. En de vragen blijven, in deze luwte van het bestaan: de vragen over kunstenaarschap en le ven, over werkelijkheid en verbeelding, over droom en dagelijkse ervaring. BERT SC'HIE RB EEK. VAN Dl: WIND het is te moeilijk om zich alles beter is het leven per dag te herinneren en 't heeft geen zin en te vertrouwen dat de z want het helpt niet en is een last zoals altijd weer opgaat Zo komt hij ook terecht bij de vraag over de macht van de verbeelding: „dus gooide Mau Dze Dung zich in de Yangtze en zwom de rivier over en 't was moedgevend voor de revolutionairen van heel China en heel de wereld" „de verbeelding aan de macht uw persoon geen orgeltoon". Waar direct alle vragen bij ge steld kunnen worden over het woord macht, zoals Schierbeek zijn hoofdpersoon ingeeft, door hem tot de herinnering te brengen van een Frans revo lutionair, die in 1790 elke vorm van macht van vraagte kens voorziet. Zo spelen in de ervaringen van de man op het eiland al lerlei grote thema's een rol. Vragen komen op hem en de lezer af, in een stroom van woorden, die door niets kan worden tegengehouden. De in dringende kracht van deze woordenstroom en van de ge varieerdheid van gedachten maakt het lezen van deze Schierbeektekst een boeiende ervaring, die overigens veel vraagt van de lezer. JAN VERSTAPPEN Bert Schierbeek: „Door het oog van de wind" - Uitgave De Bezige Bij. Prijs ƒ27,50 a hfyer /iet seizoen 1987-1988 zond frVRO-radio een serie uit ;r de naam „Get Back", ter genheid van de 25e ver lag van de eerste Beatles- Ie „Love me do". Samen- er was Evert Vermeer, dredacteur van het blad ties Unlimited. De teksten de uiteindelijk 26 afleve- no^en omvattende serie zijn gebundeld in een boekje er dezelfde titel: „Get lope t" dus, met als ondertitel [aar Beatles-muziek". resultaat is natuurlijk het eiste boekje met de Beat- 1 e» ïistorie op een rijtje, waar- n' het voordeel van Ver- spreekt het lichtjes opi- ende toontje waarmee nij r teksten heeft samenge- en vooral ook het feit lij zich als notoire Beatles- >t toch niet ongevoelig be- t voor de persoonlijke en muzikale zwakheden die eden van de fameuze su- [|orpe vertoonden. boekwerkje kan natuur- niet de muziek laten horen hein de radioserie als illustra- weewerd gebruikt - daarvoor wak worden verwezen naar de s w^en van het Liverpoolse rtet. Het bevat wel een d minder bekende zwart- ho^oto's, alsmede enkele re 's, waaronder een son- en een discografie. RENE DE COCQ rt Vermeer: „Get Back - lar Beatles-muziek". Uit- e De Koning Boekpro- gePn)ties. Prijs 14,90. "'aktijkboek >or wilde ^oementuin 150 ketde hang naar alles wat na- m o< lijk is, naar meer milieu- ïierming, gezonder eten, Ier chemie in het voedsel, leiden afvalstromen en ri maar op, staan ook wil- maa loemen in de belangstel- ha Steeds meer mensen ont- len dat een tuin vol wilde elfs geurende bloemen een s de|trelend kleurenschouw- oplevert. Opwindender spiegeldglad geschoren ga- letjes met messcherpe ran- en viooltjes op een rij in brandschoon gewiede el natuurliefhebbers tuin „ruig" willen beplan- vo is er het zeer verzorgde t ..Het maken van een wil- K>m^ bloementuin". Geillu- rd met de gave kleurena- ellen uit het beroemde na- dagboek van Edith Hol- uit 1906 vertelt auteur Jo- wa^an Andrews van een klei- onderd wilde bloemen hoe ha^an hun naam komen en :e rol ze vroeger speelden Maafcgen, fabels en allerlei cu- teiten. s echter op de eerste een „praktijkboek". Het maft aan waar, wanneer en cwij wilde bloemen gezaaid r m len worden, hoe groot ze den, wanneer ze bloeien loe je ze moet vermeerde- Om de liefhebber op weg k m elpen, geeft het boek zes g vi antwerpen met wilde bloe als voorbeeld, gezien een wilde bloemen en ij-insecten van vele soorten 'ogels van diverse pluima- aantrekt, is het laatste dstuk gewijd aan de fauna efl ïclusief een overzicht van te planten welke dieren en<#rekken. utei t maken van een wilde eer tnentuin" is al met al een et e Ja kijk- en werkboek, ste- Sebonden en voorzien van j m«in pasteltinten uitgevoerde an fmslag. athan Andrews met arellen van Edith Hol- Het maken van een 'e bloementuin". Uitge- j Zomer Keuning. js ƒ39.90. Je ziet ze vooral op het strand. Mannen en vrouwen die zich 's ochtends een plaatsje weten te veroveren op een windstil plekje. Zich installeren, op hun buik gaan liggen en urenlang niet van hun plaats komen. Aan het eind van de middag, als de andere badgasten allang naar huis zijn, komen de ver schroeide ruggen langzaam overeind. Met een blik in de ogen van „dat was spannend" verdwijnt het in één ruk uit gelezen boek in de tas. Spannende boeken, thrillers en detectives, vormen vakan tie-literatuur bij uitstek. Op het strand, voor je tentje op de camping, op het terras, bal kon of in de eigen tuin: de combinatie van vakantie en spanning blijft aanlokkelijk ook al is het spanning uit een boekje. Een (luxe-)probleem is het aanbod; een gevolg van het feit dat steeds meer landgeno ten zich op het pad van de misdaad begeven, in de hoop dat (schrijven over) diefstal, spionage en chantage vol doende loont. Wie tegenwoor dig een boekenwinkel bin nenloopt en om een spannend boek vraagt, wordt al snel doorverwezen naar een laby rinth van stellingen waarin het onrecht hoog ligt opgesta peld. Maak daaruit maar eens een keus! De journalist, die jaarlijks be roepshalve toch heel wat pa pieren spanning te verwerken krijgt, kent het dilemma. Tot zijn persoonlijke-vakantie-uit- rusting (PVU) behoort daar om een grote stapel boeken. Het is hoe toepasselijk voor die boek«n een strijd op leven en dood, want alleen de beste mogen mee terug voor een plaatsje in de boekenkast. Ranglijst Maar aangezien lang niet ie dereen tijdens zijn vakantie een aanhanger vol boeken achter zich aan kan slepen, is hier getracht een selectie te maken uit boeken in het spannende genre. Een soort ranglijst van thrillers en de tectives, die borg staan voor een geslaagd verblijf op cam ping, balkon of strand, ook al regent het de hele dag pijpes- telen. De topper van deze zomer is Tom Clancey's „Ongelijke Strijd", eerder in deze krant in verband met de aanslagen van de IRA in Noord-Lim burg al „akelig actueel" ge noemd. Onbedoeld actueel is ook de nieuwe Ludlum. De Ameri kaanse federale recherche FBI de echte heeft ge durende bijna twee jaar een onderzoek ingesteld naar fraude en omkoping binnen het Amerikaanse ministerie van defensie. Het militair-in dustrieel complex heeft met behulp van steekpenningen kans gezien volop mee te eten uit de door Reagan welgevul de „vleespotten" van het Pen tagon. In Ludlum's nieuwste, „De Icarus-Intrige", draait het ook om mensen die er belang bij hebben dat de Amerikaanse defensie-inspanningen tot het uiterste worden opgevoerd, zodat de industrie steeds nieu we, kostbaardere opdrachten krijgt. Of Ludlum een hoge notering op de ranglijst verdient, zo vlak achter Clancey, is eigen lijk de vraag. Waar Clancey zich een origineel schrijver toont is Ludlum (ook wel: Mi chael Shepherd en Jonathan Ryder) er een die boeken schrijft, waarvan er dertien in het dozijn gaan. Daarmee is niet bedoeld dat veel anderen hem imiteren of omgekeerd, maar de Ludlums vertonen zo'n steriotype opbouw, dat zij ook zonder vermelding van de auteursnaam als Ludlums zijn te herkennen. In „De Icarus-Intrige" zijn ze er allemaal: de rijke Ameri kaanse bozerikken, de arabi- sche terroristen, de slimme joodse agenten en een hoofd persoon die zo rechtschapen, eerlijk en goedwillend is, dat je bijna gaat denken dat hij iets heeft te verbergen. „De Icarus-Intrige" levert relatief veel woorden voor weinig geld, met een langzaam voort kabbelende spanning. Niet zo geliefd bij de critici, maar zo gek nog niet voor een weekje strand. Schimmige wereld Van alle Britse thriller-schrij vers is Ted Albeurry waar schijnlijk de meest onderge waardeerde. Hij leeft in de schaduw van beroemde land genoten als John Le Carré en Len Deighton, maar weet uit eigen ervaring te verhalen over de de schimmige wereld van de spionage-diensten die hij enkele jaren geleden ver bitterd achter zich heeft gela ten. De helden van zijn boeken zijn veelal anti-helden met wie het, net als in zekere zin met Allbeurv zelf, doorgaans niet goed afloopt. „Steekspel in Moskou", zoals zijn nieuw ste heet, is hierop geen uitzon dering. Een positie hoog in de mid denmoot is ook weggelegd voor David Morrell. Zijn „Verbond van Nacht en Ne vel" komt langzaam op gang, maar ontpopt zich gaandeweg tot een actie-thriller van for maat, waar je overigens wel je hoofd bij moet houden. Morell bevindt zich in het ge zelschap van Gerald Sey mour, een voormalige journa list van de Britse commerciële televisie, die zijn praktijker varing als (oorlogs)correspon- dent heeft aangewend voor het schrijven van thrillers. En met succes. De moord op de Italiaanse po liticus Aldo Moro in 1978 was de basis voor zijn thriller „Rode Vos" die bij Arbeiders pers verscheen. Nu is, jaren later, ook zijn eerste boek verschenen: „De jager en zijn prooi", dat evenals dat van Clancey over de Noordierse kwestie gaat. Spannend tot op de laatste bladzijde. Vrouwen De wereld van spionnen en detectives wordt nog steeds overheerst door mannen. Veelal van die weinig geloof waardige, super-viriele types, voor wier oogopslag iedere vrouw meteen bezwijkt. Man nen ook die onkwetsbaar zijn voor kogels en na een zware lichamelijke mishandeling snel weer opstaan en zeggen: „zo, dat was dat". Het schoolvoorbeeld van der gelijke helden is natuurlijk James Bond. John Gardner heeft de taak van wijlen Ian Fleming opgenomen en heeft 007 het eeuwige leven gege ven. In „Jammer, Mr. Bond" gaat Gardner op de bekende Bond-weg verder. Geen ver bazing dus, als aan het einde blijkt dat 007 opnieuw alle boeven de baas is. Maar Gardner is geen Fle ming, net zo min als er na Sean Connery ooit nog een echte James Bond is opge staan, de olijke oogopslag van Roger Moore en de zakelijke stijl van Timothy Dalton ten spijt. Detective Spenser, die op speurtocht gaat naar drugs handel in^ een Amerikaans plattelandsstadje, is ook zo'n „he-man". Wat een opluch ting dan, als in deze wereld vol „echte mannen" ook eens een vrouw het voor het zeg gen krijgt. Kinsey Milhone, de hoofdper soon in „De A van alibi", is niet het type vrouwelijke de tective zoals Agatha Christie ze ter wereld bracht. Zij is evenmin een vrouwelijke mannetjesputter. Maar de vrouwelijke detective slaagt er met vallen en opstaan in een smerig zaakje op te lossen. En daar gaat het toch om? Margret Truman heeft als dochter van de vroegere Amerikaanse president Harry S. Truman het Witte Huis van binnen leren kennen. Dat bleek uit haar eerste thriller, „Moord in het Witte Huis". Kennelijk heeft zij aan die tijd een negatief beeld van de veiligheidsdiensten overge houden, want de CIA komt er in haar tweede boek, „Moord in de CIA", niet al te best vanaf. Het is een onderhou dende thriller met opnieuw een vrouw in de hoofdrol. Goed voor twee middagen leesplezier op het balkon. K.V. Forrest gaat in „Moord bij de Nightwood bar" nog een stapje verder met het af breken van het macho-imago van de detective, als de vrou welijke held lesbisch blijkt te zijn. Mindere goden Een enkel woord slechts over de bij Bzzthoh verschenen vertaling van „De Ontsnap ping" van Jim Thompson. Het verhaal werd békend in de verfilming (The Getaway) met Steve McQueen en Ali McGraw in de hoofdrol. Voor wie de film gezien heeft, is er geen aanleiding het boek te kopen. Elizabeth Lange is in deze ranglijst een van de mindere goden. Zij „een beeldscho ne actrice" onderzoekt de dood van haar zus. Een span nende „whodunnit" (wie heeft het gedaan?) schrijft de uitgeverij. Maar wie het ook heeft gedaan, schrijfster Mary Higgins Clark scoort nauwe lijks een voldoende. Genetische manipulatie is een van de thema's in „Het Fran- ciscus Complot" van Dean R. Kootz. Hierbij merkt de uitge ver op dat wie eenmaal aan dit boek begint, niet zal rus ten voor het uit is. Hoe het verhaal afloopt is deze lezer overigens onbekend. Halver wege het boek was de combi natie van slaap, zon en warm te tè rustgevend. TOM SJIERS Robert Ludlum: „De Icarus Intrige". Uitgeverij Lui- tingh. Prijs 34,50. Ted Allbeury: „Steekspel in Moskou". Uitgeverij De Boekerij. Prijs 22,50. Robert Parker: „Spenser en de sneeuwman". Uitgeverij Bzztoh Crime reeks. Prijs ƒ24,50 Gerald Seymour: „De jager en zijn prooi". Uitgeverij De Boekerij. Prijs 19,90 John Gardner: „Jammer, mr. Bond". Uitgeverij Lui- tingh. Prijs 19,90. K. Forrest: „Moord bij de Nightwood bar". Uitgeverij Furie. Prijs ƒ24,50 Sue Graften: „A van Alibi". Uitgeverij Bzztoh Crime Reeks. Prijs 27,50. David Morrell: „Verbond van Nacht en Nevel". Uitge verij Luitingh. Prijs 26,90. Margaret Truman: „Moord in de CIA". Uitgeverij Bzztoh. Prijs 29,50 Mary Higgins Clark: „Geen tranen om een actrice". Uit geverij Luitingh. Prijs ƒ24,90. Dean R. Koontz: „Het Fran- ciscus complot". Uitgeverij Luitingh. Prijs 32,50. fill John Gard ner gaat in „Jammer, Mr. Bond" op de beken de Bond-weg verder. Maar Gardner is geen Fle ming, net zo min als er na Sean Conne ry, op de foto in actie in de rolprent Di amonds are forever", ooit nog een ech te James Bond is op gestaan. FOTO: SP „Rennen naar de boekhandel", leek na het lezen van het eerste hoofdstuk van Fay Weldons nieuwe boek de aanbeveling te gaan worden. Want die eerste pagina's van „De harten en levens van mannen" gingen er in als slagroomsoezen in een dikke dame, mede dank zij de voortreffelijke vertaling van Inge Kok. Maar al lezende veranderde de aanbeveling langzaam maar ze ker in: rustig aan. En dat geldt dan vooral voor het tempo waar in het boek geconsumeerd moet worden. „De harten en levens van mannen" is synoniem aan 382 pagina's puur cynisme en dat kan een overdosis zijn voor hen die het verhaal in één adem willen uitlezen. Bijna vierhonderd pagina's dus, en dat om de geschiedenis te vertellen van Helen, Clifford en Nell. Maar ja, het is ook allemaal zo ingewikkeld. Neem nou Clifford, een bril jante jongeman die een kunstveiling tot grote bloei weet te bren gen. Hij is weliswaar de vader van Nell, maar vaker niet dan wel de man van haar moeder Helen. En die weer heeft het ver mogen de „harten en levens van mannen" te beheersen, maar maakt beslist een onhandig gebruik van dat talent. Dan is er ook nog Angie, de Zuidafrikaanse miljonaire die het in haar (in alle opzichten lelijke) hoofd heeft gezet Clifford aan haar gouden haak te slaan. Dat kan allemaal niet goed gaan en dat doet het ook niet. Waarvan Nell het slachtoffer wordt, zij het niet tot in de eeuwigheid. Want Nell, een kind dat zo volmaakt is datje het zou inlijsten, is een kerstkindje en dus loopt alles toch nog goed af. „De harten en levens van mannen" dat ongenadig de draak steekt met van alles en nog wat en niet in het minst met allerlei literaire genres, is geen boek dat je gelezen móet hebben. Maar het is wel allemachtig zonde het ongelezen te laten. Met die ene waarschuwing: rustig aan. LONNEKE VAN KOOT Fay Weldon: De harten en levens van mannen". Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 37,90. Nog net iets gekker dan de werkelijkheid. Dat geldt voor Top, een satire, het laat ste boek van de Britse schrij ver D.M. Thomas. De ge beurtenissen en roddels in de satire lijken net zo onwerke lijk als de gebeurtenissen en roddels rond de laatste top ontmoeting tussen de Ameri kaanse president Ronald Reagan en de Russische par tijleider Michael Gorbatsjov in Moskou. De rode telefoon rinkelt in het Witte Huis. Alexei Gro- bitsjov, de jonge, energieke, listige leider van de Russen smeekt om een top tussen beide wereldleiders. De be jaarde, niet al te intelligente filmster Vince O' Reilly hapt gretig toe, omdat hij door on handig manoeuvreren in ei gen land er niet zo rooskleu rig voor staat. En dat leidt tot talloze, soms waanzinnige ontwikkelingen die beginnen in het Zwitserse Genève. Daarbij lijkt het soms wel alsof D.M. Thomas beide we reldmachten en de interna tionale pers heeft gesouff leerd voor de roddels die bij een top op dergelijk niveau lijken te horen. In zijn boek lijkt de oudere Wanda (Nan cy) echter niet te worden af getroefd door een charman te, jeugdige en intelligente Raisa. De Russische First Lady Larissa is niet meer dan een gedrongen, rimpelig vrouwtje in vormeloze kle- ding die volgens de aanwezi ge pers het goed weet te ver bergen dat ze jonger is dan de First Lady. En met dat soort informatie beseft de lezer dan weer dat het dit keer om een satire gaat en de werkelijkheid toch nog net iets anders is. NANDA TROOST D.M. Thomas: „Top, een sati re". Uitgeverij Agathon Prijs ƒ24,90. Op bollebozen en andere lief hebbers na is alleen al het woord wiskunde voldoende om ballorige herinneringen aan de middelbare school op te roepen. Dat is jammer, want wiskunde kruist ons pad bijna elk uur van de dag en is aardi ger dan je op het eerste gezicht zou denken, om van natuur kunde nog maar niet te spre ken. De weerzin tegen deze vakgebieden werd meestal ge boren tijdens die langdradige lessen destijds op de middelba re school waar lang niet elke leraar de moeite nam „er iets van te maken". Natuurkunde ging over het al gemeen dan nog wel omdat dit vak zonder proeven vrijwel ondenkbaar was. Maar toch schoten zelfs de (weinige) proeven er vaak bij in omdat het halen van het eindexa men-programma heilig was. Niettemin is om de natuur kunde het aureool van „moei lijk maar eigenlijk toch wel in teressant" blijven hangen. Bij de wiskunde is in de herinne ring van velen het accent op „vervelend" komen te liggen. Volkomen ten onrechte na tuurlijk,want wis- en natuur kunde vërdienen beter dan al leen de toewijding van meestal academische ingewijden. Ook de bekende maar dikwijls on dergewaardeerde en gefiteres- seerde leek wil wel eens weten hoe dit of dat nu eigenlijk in elkaar zit zonder vermoeid te worden met gecompliceerde formules. De Amsterdamse uitgeverij Aramith heeft vori ge maand twee uitstekend leesbare boeken uitgebracht, speciaal bestemd voor de men sen die van de wis- en natuur kunde niet hun vak gemaakt hebben maar die zien er in hun hobby's of wellicht uit nostalgische vertedering nog Zonnewijzers De voormalige wiskundeleraar Bruno Ernst, met zijn twee honderd titels allang geen on bekende meer onder hobby mathematici, schreef „25 eeu wen tijdmeting", dat hij voor een belangrijk deel aan het fe nomeen zonnewijzers gewijd heeft. Maar ook het digitale kwartshorloge en de atoom klok beschrijft hij en hij dqet dat op een manier zoals onze leraren dat vroeger hadden behoren te doen. Geen mens staat er vandaag de dag nog bij stil dat de tijdmeting zoals wij die nu kennen, uiteindelijk ontleend is aan de stand van de zon. „All over the world" hebben naties in de loop der jaren een aantal afspraken ge maakt om enige eenheid in die tijdmeting aan te brengen. Daardoor werd de afstand tot de oorspronkelijke tijdbron wel erg groot. Misschien dat de hang naar de natuur ook de groeiende belangstelling ver klaart voor de gnomonica, zo als de oeroude leer van de zon newijzers heet. Het tweede boek, van de Am sterdamse wiskunde-hoogle- raar Hans Lauwerier, heet „Symmetrie, regelmatige structuren in de kunst". Lau werier begint met een rijk geillustreerd historisch over zicht, dat op zich al interessant is. Dan rafelt hij de talloze symmetrische beelden letter lijk uiteen en ontleedt ze in een reeks basisfiguren. En voordat de argeloze lezer (en zelfs degeen die in het boekje bladert) het in de gaten heeft, zit hij tot zijn eigen verbazing ineens midden in een ogen schijnlijk ingewikkeld, maar in feite eenvoudig want regel matig lijnenspel van icosaëder of diatomee. Wat dit boek ex tra aantrekkelijk maakt zijn de circa twintig computer-pro gramma's aan het slot waar mee degeen die een pc heeft zijn eigen symmetrieen kan maken. Alledaagse dingen De twee boeken gaan over al ledaagse dingen, die iedereen kent. Bovendien dragen beide schrijvers tal van ideeën aan waarmee de lezer die de smaak (weer) te pakken krijgt aan de slag kan. Met Bruno Ernst bouwt hij een zonnewij zer en met Hans Lauwerier kan hij zijn personal computer programmeren voor het ma ken van intrigerende symme trieen. Dit boek neemt ook de teken-patronen van de wis kundige kunstenaar M.C. Escber onder handen en leert de pc-bezitter hoe hij deze pa tronen zelf feilloos kan nama ken en uitbreiden met andere vormen. Leuk! Werkelijk spijtig is het daarom dat geen van beide boeken een verklarende woordenlijst ach terin heeft of een uitgebreide re index. De wat meer inge wijde lezer zal de meeste ter men na een keer lezen nog wel in zijn hoofd hebben, maar voor de leek die voor de dikwijls hopeloze vraag komt te staan, waar stond dat ook al weer?, kan het terugbladeren worden' ED FIGEE Bruno Ernst: „25 eeuwen tijdmeting". Uitgeverij Ara mith. Prijs ƒ32,50. Hans Lauwerier: „Symme trie, regelmatige structuren in de kunst". Uitgeverij Ara mith. Prijs ƒ34,90. (ADVERTENTIE) Gaat u met Bolus Aafjes op voettocht naar Rome' En met Un Vtolkers terug naar Oegstgeest' Schrijvers &in inspi rerend gezelschap Ook op vakantie VAN STOCKUM, BELINFANTE& COEBERGH BOEKVERKOPERS VENESTRAAT II, PASADENHA- PASSAGE. TELEFOON 656808. Literatuur, kunst, schaken, woorden boeken, automatisering, rechten, econo mie, koken, tuinieren, eic Meerimn50 OOOnTELstsvoomtAAp"]

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21