CeicUe Qo Ook bij verlies huldiging Oranje 9 13 14 15 25 27 Uitverkocht Kennis E 2 26 Wijsmuller sleept fregat YS uit Golf CD C= Dure ingrepen mogelijk uit ziekenfondspakket issen met evend aas liet verboden Winkeliers mogen zelf peningsti jden kiezen RONDVAART DOOR GRACHTEN AMSTERDAM VANDAAG Voetbal op tv anker met ifgas iet succes eborgen Japanse archeologen opgetogen over schat ÊB Uitgave Westerpers. behorende lot Sijtholl Pers. Apolhekersdtjk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f270.20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, Zaterdag 25 juni 1988 80e jaargang no. 24148 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per rr 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige noorden wind, in de middag draaiend naar oost. Morgen af en toe zon; middagtempera tuur omstreeks 20 graden. Zon op 05.21 uur; onder 22.04 uur. Scheveningen hoog wa ter: 13.19 uur; laag water: 8.31 uur en 21.28 uur. Zie pagina 10 injaar: Voorrang voor vrouwen rijksscholen jksscholen zullen vrouwen met waar mogelijk bij voorrang [irectiefuncties worden benoemd, óp het moment ■dt één op de 200 directiefuncties op deze scholen ir een vrouw vervuld; dat moet recht worden ge ileen, zo heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas van lerwijs gisteren bekend gemaakt. Ginjaar-Maas bij de afsluiting van een nascholingscursus ■ouw en Management" in Zwolle dat de rijksin- cteurs de opdracht krijgen bij voorrang vrouwen te stellen in directiefuncties. Ook wordt overwo- voor conrectoren of adjunct-directeuren duoba- mogelijk te maken in combinatie met een benoe- ig als lerares. Bijna 400 vrouwen hebben dit jaar managementcursus gevolgd. Voor deze cursisten ■dt al op korte termijn een „kandidatenbank" in leven geroepen, waar middelbare scholen die een uwelijke schoolleider willen aanstellen voor infor- :ie over potentiële kandidaten terecht kunnen. DEN HAAG De uitoefening van geneeskunde met een zeer ge ringe kans op levensverlenging of verbetering van de kwaliteit van het leven moet worden teruggedrongen. Uit kostenoogpunt ontkomt de gezondheidszorg er niet langer aan prioriteiten te stel len. Dit standpunt heeft de regering ingenomen in een gisteren gepresenteerde nota: „Grenzen aan de Zorg". Blijkens de nota wordt overwogen dure ingrepen waarvan de bijdrage aan de ge zondheidszorg relatief gering is, uit het ziekenfondspakket te ha len. „Harten, longen en levers kunnen worden getransplanteerd, maar het is de vraag of deze voorzieningen wel de hoogste priori teit moeten krijgen", aldus de nota. Medici zouden meer dan voor heen een kosten-batenanalyse moeten maken. De ministerraad heeft gisteren vastgesteld dat het beter is om sommige zeer kost bare geneeskundige ingrepen maar achterwege te laten, dan alle voorzieningen te rantsoeneren. Het kabinet wil dat de medische wereld meedenkt over de uitwerking van dit uitgangspunt. Mijnenvegers in Golf onder Brits commando LONDEN De Nederlandse, Britse en Belgische mijnenve gers die fn de Perzische Golf opereren staan vanaf 1 juli on der onder Brits commando. De vloot vormt de eerste gezamen lijke Europese actie in de nu ze veneneenhalf jaar oude Golf oorlog tussen Iraq en Iran. Het aantal mijnenjagers zal niet ge wijzigd worden. Momenteel zijn één Nederland se, één Belgische en drie Britse mijnenjagers in de Golf gesta tioneerd. De vloot zal, onder be scherming van een torpedoboot- jager en twee fregatten, opere ren in het vaargebied ten noor den van Bahrain. Meer geld voor kinderopvang DEN HAAG De mogelijkhe den voor kinderopvang worden al op korte termijn aanzienlijk verruimd. De ministerraad heeft gisteren besloten 125 miljoen gul den uit te trekken voor uitbrei ding van het aantal kinderdag verblijven, centra voor halve- dagopvang en gastouderverblijr ven. Het geld komt vrij, zodra de vereenvoudiging van de belas tingwetten een feit is. Uit onder zoek is gebleken dat er momen teel een tekort aan opvang is voor 70.000 tot 160.000 kinderen tussen 0 en 4 jaar. Deze achter stand moet volgens het kabinet binnen vijf jaar zijn ingelopen. Kabinet koerst naar identificatieplicht DEN HAAG Het kabinet vindt identificatieplicht in ons land no dig. Gisteren schaarde het kabinet zich achter een notitie van minis ter Korthals Altes, die inhoudt dat een soort van identificatiekaart ge boden is wanneer burgers niet door middel van een paspoort of rijbewijs hun Nederlanderschap kunnen aantonen. De notitie houdt geen definitief besluit in, maar een uitgezette koers op grond van „pro's en contra's" die pas na overleg met de Tweede Ka mer gestalte krijgt, zo zei Lubbers na het kabinetsberaad in een toe lichting. „Maar", aldus de premier, „we moeten toe naar een vorm van identificatie". EN HAAG Minister raks (visserij) ziet geen inleiding het gebruik van vende aasvisjes door «rtvissers te verbieden. kamerlid Beckers 'PR) had om een verbod tvraagd op grond van een etenschappelijk onderzoek aaruit werd geconclu- eerd dat de aasvis zo lijdt at het gebruik ervan volle- g onaanvaardbaar is. Ge en de aanbevelingen voor et gebruik van leefnetten i de sportvisakte en voor- hting door hengelsportor- anisaties zijn verdere aatregelen niet nodig, zo eent de minister. Overi- :ns erkent Braks dat het lannemelijk" is dat vissen tvoelig kunnen zijn voor ress en een zekere pijn- aarneming hebben. George Michael. foto: cbs Concert George Michael afgelast ROTTERDAM Het optreden van George Michael op 15 juli in het Rotterdamse Feyenoord- stadion gaat niet door. De Brits- Griekse zanger moet een opera tie aan de stembanden onder gaan. De 36.000 fans die al kaar tjes hadden gekocht kunnen vanaf dinsdag hun geld terug halen bij de verkoopadressen, zo heeft organisator Mojo-concerts bekendgemaakt. Wat de popster precies aan zijn stembanden mankeert is niet bekend. f HAAG Het kabinet gaat winkeliers de keuze geven zaken open te houden van 09.00 tot 18.00 uur of van 0 tot 21.00 uur. De regering stemt daarmee in met het rstel van staatssecretaris Evenhuis van economische za- i. Niemand is verplicht, iedereen moet het zelf weten, zo It Evenhuis' voorstel. behoefte van consumenten en winkeliers aan een verrui- g van de koopmogelijkheden maakt het beluit volgens het inet noodzakelijk, aldus premier Lubbers na afloop van het telijks kabinetsberaad. In het wetsvoorstel, dat eerst ter ad- naar de Raad van State gaat, is onder meer rekening gehou- met het feit dat in steeds meer gezinnen beide partners wer- de toenemende aantallen eenoudergezinnen en de stijging de een- en tweepersoons huishoudens. Alle winkels blijven [ens het voorstel op zondag gesloten en blijven gebonden aan maximum van 52 openstellingsuren. Als tegenhanger van de pavond krijgen de zogeheten middag-avondwinkels een pochtend op vrijdag of zaterdag vanaf 9.00 uur. De gemeen- lad moet vaststellen op welke ochtend deze winkels open [en zijn. len reactie op het kabinetsbesluit liet het Koninklijk Neder- ds Ondernemerverbond (KNOV) weten de keuzemogelijk- 1 „overbodig" te vinden. Volgens het KNOV is er voor het uit onvoldoende maatschappelijk draagvlak. „Ondernemers h consumenten hebben te kennen gegeven behoefte te heb- aan een dergelijke verandering", aldus het KNOV. AMSTERDAM Het Nederlands voetbalelf tal wordt morgenmiddag in Amsterdam in elk geval gehuldigd, ook al wordt vandaag in Mtlnchen de EK-finale tegen de Sovjetunie verloren. De gemeente Amsterdam deelde dit gisteren mee, nadat eerder was besloten dat alleen een huldiging zou plaatsvinden bij winst van Nederland. De huldiging bestaat uit een rondvaart door de grachten gevolgd door een bijeenkomst op het Museumplein. Oranje komt morgenmiddag rond het middaguur aan op het vliegveld van Eindhoven bij Veldhoven, waar de politie tien- tot vijftigduizend mensen verwacht. Op het Eindhovense vliegveld zullen de spelers worden toegesproken door zowel de burgemeester van Veldhoven als die van Eindhoven. Na ruim twintig minuten gaan de spelers in drie bussen rich ting Amsterdam. De NOS zendt de aankomst en ontvangst van het Nederlands elftal en de tocht door de Amsterdamse grachten morgen rechtstreeks uit op Nederland 3, vanaf twaalf uur. De uitzending eindigt om 18.00 uur. Staatssecretaris Dees is morgen in elk geval bij de te rugkeer van het Nederlandse elftal in Eindhoven aanwezig. De officiële huldiging in Den Haag op maandag zal premier Lubbers niet bijwonen, omdat hij de Top in Hannover bezoekt. Een aantal leden van het koninklijk huis, kabinet en parlement reist vandaag (opnieuw) per legervliegtuig naar München. Van het koninklijk huis zullen prins Johan Friso, mr. Pieter van Vollenhoven en één van zijn zoons naar Munchen gaan. Het kabinet wordt vertegenwoordigd door minister-president Lubbers en de ministers Nijpels, Van den Broek, Braks en Van Eekelen. Ook staatssecretaris Dees zal de voet balwedstrijd bijwonen. Van alle bewindslieden gaan de echtgenotes mee, behalve mevrouw Van Eekelen. Kamerlid Van der Vlies van de SGP, die deze week bezwaar maakte tegen de vlucht van bewindslieden en Kamerleden met een militair vliegtuig, liet desge vraagd weten de uitnodiging niet aan te nemen. Pag. 17: Concert politiekapel in München vervalt. De meeste winkels sluiten vandaag om drie uur, van welke t per ijlings gemaakt plakkaat op de hoogte stelde. 30 PAGINA'S in drie katernen Nood leert mgr. Lefebvre niet alleen bidden Top Hannover: tevreden terugblikken, hoopvol vooruitzien Flowercenter kiest voor Rijnsburg Leidsejuf Agnes stapt na 40 jaar op Gemeentehuis Sassenheim moet drie keer groter VANDAAG BIJ DEZE KRANT Afscheid met gouden rand van Michels Den Helder, 's lands marinestad, lijdt aan bloedarmoede Zijn de prijzenacties van de postorder bedrijven illegaal? geestelijk leven 2 opinie/weer 2 binnenland 3/5 buitenland7 economie 9 kunst 11 leiden 13 omgeving 14/15 sport 17/18/19/20 boeken 21 radio en televisie 22/23 finale 25 t/m 30 VANDAAG Nederland 3, 15.15 uur: Nederland-Sovjetunie (fi nale EK). LGRADO Een Itali- se tanker die in 1984 een lading zeer giftig in de Adriatische Zee gezonken is gisteren cesvol geborgen, heeft Joegoslavische pers- eau Tanjug bekendge- akt. schip had 900 ton vinylc- ride aan boord, bestemd r een chemische fabriek het gebruikt bij de fabrica- van plastics. Het gevaar r ontsnappen van het gif- heeft de toeristenindustrie de Adriatische kust ern- e schade toegebracht, en test gewekt van de plaatse- 6 bevolking. De bergers [den het wrak eerst vijftig onder water naar een bijgelegen baai bri het eiland ttija gesleept. Daar werd gifgas vanaf dertig meter i>te in een andere tanker fgepompt, die het eerder maand bij de klant afle- de. Een eerdere bergings- ing werd in 1985 AL-MANAMAH Het Amerikaanse fregat Samuel B. Ro berts dat op 14 april in de Golf op een Iraanse mijn liep, is vlotgebracht om aan boord te worden genomen van een spe ciaal laadschip dat de marine heeft gecharterd van de Neder landse bergingsmaatschappij Wijsmuller. Het gaat om de Migh ty Servant II, een half-zinkbaar vrachtschip met extra groot laadvermogen. Het fregat ligt afgemeerd bij de werf in Dubayy waar het een provisorische reparatie heeft ondergaan. Het overladen, dat aanvankelijk gisteren zou gebeuren, is wegens ruwe zee uitgesteld tot vandaag. De mijn heeft een negen me ter lange scheur gemaakt in de romp van de Roberts. Tien be manningsleden raakten gewond, en het schip kon alleen worden behouden dankzij grote inspanningen van de rest van de bemanning bij het blussen van branderi en drijvend houden van het schip. Het mijnenveld waarop de Roberts stuitte, was volgens de Amerikaanse marine kort tevoren door Iran gelegd. Alert De zes jaar oude bastaardhond „Rosie", houdt haar baasje Marie Murphy scherp in de gaten, sinds 27 maart plotseling de ijzeren long uitviel die haar beademt. Rosie kwam onmiddellijk in actie en waarschuwde een conciërge in de flat van Marie, die op het nippertje haar leven kon redden. Rosie wijkt sindsdien niet meer van haar baasje. Gisteren kreeg de alerte hond een sppciale medaille van de „American Humane Sociëtv" voor getoonde moed. foto: ap (ADVERTENTIE) audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. HOORTOESTEL MAAND OP PROEF Niet-partijlid wordt president Hongarije BOEDAPEST Eén dag nadat bekend was geworden dat niet- partijlid Bruno Straub door de nieuwe Hongaarse partijleiding is aangewezen als opvolger van president Karoly Nemeth zijn gisteren nog meer opzienbaren de wijzigingen in de regering aangekondigd. De intellectueel Straub is geen lid van de Hon gaarse communistische partij. Voorts werd een aantal hervor mingsgezinde kopstukken voor regeringsposten voorgedragen. TOKYO Japanse archeolo gen zijn opgetogen over de vondst van een 1300 jaar oude kist in een graftombe die op het eerste gezicht een met ju welen bezette kroon, rijk ge borduurde kledingstukken en gouden oorringen bevat. Het Fujinoki-graf bij de antie ke hoofdstad Nara in Midden- Japan kent men al eeuwen als een gewijde plek, maar onder zoekers hebben zich nog maar pas met de inhoud van de sar cofaag beziggehouden. Wie degene is die in de tombe uit het midden van de zestien de eeuw ligt, is niet bekend, maar te oordelen naar de tot dusver ontdekte voorwerpen gaat men er van uit dat het ie mand uit de Koreaanse aristo cratie is. Het is de eerste tom be uit de periode die niet door grafschenners is leeggestolen. De onderzoekers hebben via een gaatje dat zij in de kist boorden, met verfijnde appa ratuur foto's en video-opna men van de inhoud gemaakt. De stoffelijke resten in de kist lijken te zijn bedekt met goud, jade en stukken rijk gebor duurde stof. De kunstvoorwerpen bewijzen dat de persoon een vorstelijk personage was. De camera leg de ook rijk bewerkte oorrin gen, ornamenten van groene jade, een waarschijnlijk met edelstenen bezette kroon en beenderen van een volwassen mei\s bloot. Kranten zijn meestal geen lang leven beschoren. Al heel gauw belanden ze in de vuilnisbak of in de re cycling. Alleen als er een Elfstedentocht is of een Europese voetbalfinale is dat anders. Dan is er plotseling een sterk afnemend aanbod op de oudpa- piermarkt merkbaar. Zo'n krant wordt immers be waard, als een kostbare herinnering aan een wel heel bijzondere dag. Maandag is het weer zover. Als u abonnee van de Leidse Courant bent zit u goed. De sportpagina's zijn.zowat elke week al het bewaren waard. Dus zeker die van komende maan dag. Hoe de finale in München ook afloopt: als u nog geen abonnee bent, zult u merken hoe snel de Leidse Courant maandag is uitverkocht. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement w or den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1