Schapers doet het beter dan Okker 'riem en de vriendendienst an Jan Raas EHy van Hulst tweede plaats Sport op tv Van Bentum naar limiet Historische winst van cricketequipe IMPORT CaidóaOowuint ZATERDAG 25 (UNI 1988 PAGINA 19 Iiandaag lederland 2, 15.00 uur: VeronE- (a Sport. lederland 2, 21.45 uur Tennis Wlmbledon-gala Leimonias). lederland 3, 12.00 en 17.45 uur. Motorsport (TT Assen) en wlel- ennen (NK amateurs), lederland 3, 15.15 uur. Voetbal: Ïederland-Sovjetunie (finale jederland 3, 21.45 uur Studio Sport. gelgië Nederlands 1, 23.15 uur 5port op zaterdag. België Nederlands 2, 15.15 uur. EK voetbal. Duitsland 1, 18.00 uur Sport- schau. Duitsland 2, 14.45 uur EK voet bal. )uitsland 2, 21.55 uur Das ak- tuelle Sport-Studio. Duitsland 3, 19.30 uur Sport im Westen. IBC 13.30 uur Grandstand. IBC 1. 22.50 uur Tennis (Wim- iledon). -el BBC 2, 14.55 uur Tennis (Wim- >ledon). Iky Channel. 15.00 en 23.35 uur Wielrennen (Ronde van 7 VI [wltserland). tald Sky Channel, 15.30 en 22J0 pur Australisch voetbal. Sky Channel. 16.30 uur Motor- liei ScyChannèl. 20.30 uur Worste- f ^i|en. ge Sky Channel, 21J0 uur Trans Vortd Sport. luper Channel, 15.30 uur Su- rer Sport, luper Channel, 16.30 uur. IportsworkJ. luper Channel, 20.30 uur. Wor- 'ï/j| pefï; 'morgen lederland 3. 16.00 uur Wielren nen (NK profs). '^(Nederland 3, 19.15 uur Studio "ie Sport. (België Nederlands 1, 20.05 uur portweekend. elgië Nederlands 2, 15.45 uur Helrennen. lelgië Frans, 13.25 en 15.45 uur Wielrennen, ilgië Frans, 14.30 uur Golf: US 'une Sporl- Sport- TV 5, 16.30 uur Sport. Iu Juitsland 1, 18.10 uu vk ichau. rh luitsland 1, 19.50 uu ipcip :chau-telegramm. luitsland 2, 17.10 uur Die ^port-Reportage. 0 u )uitsland 3, 19.30 uur Sport im 1 am Vesten. beh Iky Channel, 14.30 uur: Wiel- ennen (Ronde van Zwitserland), iky Channel, 15.00 uur Golf: lef fielgisch Open. Sport. grofcky Channel, 22.25 uur WK tur- '87 in Rotterdam. Channel, 23.00 uur Motor- °P luper Channel, 15.00 uur Auto- luper Channel, 15.30 uur. Su- »r Sport. jSuper Channel, 16.00 uur Gae- ic football. der Torre ruit p de Bataaf SN HAAG In het A- nnistoernooi van Thor/ g >od Wit op de Bataaf is ichi irianhe van der Torre ;teren verrassend uitgé- (^ehakeld in de kwartfina- relsfi- te ek. Rotterdamse verloor met 7- i-3 van Carolien Vis. Bij de ren bereikte de als eerste plaatste Derek Sauer door g gave van Meeldijk de laatste .5 er. Uitslagen kwartfinales ostt mes: Van der Tor re-Vis 6-7, Haslinghuis-Ketelaar 4-6, op 3. 6-4, Smalt-Verbruggen 3- 0-6, Eykenboom-Van Die- 6-3, 6-4; heren: War- ïnhoyen-Kok 6-2, 6-3, Sauer /i nt door opgave van Meel- k, Schaap-Verbeet 6-3, 6-4. EX-VOETBALLER TORRES STOPT GIJZELINGSZAAK RIO DE JANEIRO De vrouw van de vroegere Braziliaanse voet balinternational Carlos Alberto Torres is met enige familieleden donderdag gegijzeld geweest. Twee gewapende mannen verschaften zich toegang tot de flat van de éx- voetballer in Rio de Janeiro en hielden gedurende zes uur Torres' vrouw, haar zoon en twee andere familieleden onder schot. Het twee tal eiste een bedrag van 150.000 gulden. Tussenkomst per telefoon van de voormalige aanvoerder van het nationale elftal zelf deed de gij zelaars besluiten zich over te geven aan de politie. Softbalploeg Storks wint DEN HAAG In een vanwege het EK voetbal vooruitgespeelde wedstrijd voor de hoofdklasse van het rayon heeft de softbal ploeg van Storks de reser ves van ADO gisteravond met 11-0 verslagen. Het duel was na zes innings af gelopen. Jessica Campfer- man werd winnende werpster met 3-1-3-3 en de slagprestaties voor Storks waren als volgt: Ria Rijn vis (0.500), Jessica Camp- ferman (0.500), Maijola de Breed (0.500) en Sonja Heijer 0.750. Twee keer verlies volleybalsters SCHWERIN Het Neder- lands dames volleybalteam, na de vijfde plaats bij het Europees kampioenschap van vorig jaar in opbouw, heeft gisteren de eerste en tweede wedstrijd bij het vijf- landentoernooi in de Oost- duitse plaats Schwerin ver loren. Een Cubaanse B-se lectie bleef Oranje met 3-0 de baas. De setstanden wa ren 15-5, 15-9, 15-9. Eerder op de dag werd met 3-1 ver loren van een Sovjet-team, grotendeels bestaand uit speelsters van CSKA Mos kou onder wie twee interna tionals. REMISE IN DUEL LEIDSE SCHAKERS HILVERSUM De tiende en voor laatste ronde van het schaaktoernooi om de nationale titel heeft gisteren in Hilversum nauwelijks duidelijkheid verschaft.over de opvolging van Jan Timman als Nederlands kampioen. Het belangrijkste duel, tussen de eni ge grootmeester van het gezelschap John van der Wiel en het grote talent Jeroen Piket (beiden uit Leiden), ein digde in remise na een spannend middenspel, dat volgde op de Dra- kenvariant van het Siciliaans. Nigel Short heeft gisteren zijn in de achtste ronde afgebroken partij tegen de Joe goslaaf Ljubojevic in het wereldbeker! schaaktoernooi in Belfort gewonnen. De Brit klom daardoor naar de ze vende plaats met vier punten. Reintsema zakt nog verder af HAIFA Marcel Reint sema is er gisteren bij de strijd om de wereldtitel plankzeilen op de Mid dellandse Zee voor de Is raëlische plaats Haifa, niet in geslaagd een me daille te veroveren. De Nederlander zakt door de 38e plaats in de zevende en laatste race naar de zevende positie in het eindklassement. Na de wedstrijd van donderdag bezette Reintsema nog de tweede plaats achter, we reldkampioen Piegelin. AMERSFOORT Conny van Bentum heeft gisteravond op de eerste dag van de Nederlands^ zwemkampioenschappen met 26,09 seconden formeel voldaan aan de limiet voor de 50 meter vrije slag. De olympische richttijd staat weliswaar op 26,0, maar er mag naar beneden worden afgerond tot tienden. De tegenwoordig bij de Amsterdamse vereniging zwemmende Van Bentum, die onlangs op de 100 meter vlinderslag al royaal onder de Seoul- norm bleef, tikte als nieuwe kampioene - ze volgde de gestop te Annemarie Verstappen op - aan vóór Karin Brienesse en Marieke Mastenbroek. Brienesse finishte in de serie nog in 26,15, maar kon dat in de finale niet herhalen. Op de 800 me ter vrije slag kwam de Limburgse Ingrid Moers niet in de buurt van de limiet, die op 8.38,0 is vastgesteld. Moers werd wel kampioene, maar haar tijd van 9.02,45 spreekt internatio naal niet tot de verbeelding. Op de 400 meter wisselslag per soonlijk gold hetzelfde voor de 4.37,77 van de snelste Neder lander, Wander Halderman, ruim twaalf seconden verwijderd van de tijd, die een ticket voor Seoul zou betekenen. LONDEN Doodgravers en gieren vormen een on verbrekelijke associatie met baan twee van Wim bledon. Vele grootheden hebben op dat baantje in de hoek van het complex het tennisleven verloren. Ivan Lendl liep er giste ren echter ontspannen rond alsof hij aan het tui nieren was, legde hier en daar een pol goed en stapte na drie uur en 52 minuten even fris van de baan als hij gekomen was. Michiel Schapers broedend achterlatend. De Roterdammer besefte, dat zijn beste tennis niet goed genoeg was geweest om de nummer één te verslaan. Dat hij met gro te concentratie en weer galoze vechtlust het gevecht tot de volle vijf sets: 7-6 (9-7), 6-7 (2-7), 4- 6, 7-6 (7-5), 1-6 had weten te rekken zonder echter ook maar een moment in de buurt van de zege te geraken. „Tevreden vroeg men hem. „Een vraag die moeilijk is te beantwoorden", aldus Schapers. „Toen ik Bec ker destijds in Australië versloeg speelde ik half zo goed als nu, maar ik won wel". Statistisch gezien heeft een Nederlander op Wimbledon het tegen de nummer één nooit beter gedaan dan Scha pers nu. Zelfs Tom Okker moet het in dit opzicht tegen hem afleggen. Nederlands beste tennisser aller tijden maakte in de halve finales van 1978 tegen Björn Borg twaalf games (4-6, 4-6, 4-6) en een jaar later in de kwartfina les tegen dezelfde ongenaak bare Zweed slechts zes games (2-6, 1-6, 3-6). Daar steekt de prestatie van Schapers gunstig tegen af. In drie sets werd zijn Michiel Schapers ging gisteren uiteindelijk door de knieën na een van zijn kant op zijn top gespeelde partij. foto: ap service niet éér» keer gebro ken. Tegen een opponent van normaal formaat zou dat vol doende zijn om te winnen. Maar Lendl is nu eenmaal een uitzondering. Ook op gras, hoewel dat niet zijn fa voriete oppervlak is. „Iemand die tweemaal achtereen in de finale staat, kan niet echt slecht zijn," schreef een com mentator. Interessant Schapers was het daar mee eens. „Men heeft altijd wel wat op de nummer één aan te merken. Maar ik zeg: kijk naar wat de man in totaal al lemaal niet heeft gepresteerd. Op gras is zijn volley mis schien wat minder, maar met zijn service en de kracht van zijn return is hij een gevaar voor iedereen. Als ik zeg, dat het een uitstekende partij was, bedoel ik dat in taktisch opzicht. Het was een service duel, waarbij wij elkaar voort durend op het verkeerde been probeerden te zetten. Interes sant voor de kenners". „Achteraf bezien had ik mijn echte kans in het begin van de tweede set," vond de on langs in het bestuur van de spelersvakbond gekozen Ne derlander. „Lendl maakte een aangeslagen indruk. Daar had ik van moeten profiteren". Ondanks drie breekpunten lukte het niet. Weer ontspon zich net als in de eerste twee sets een servi ce-duel, dat ditmaal in de tie break ten voordele van Lendl werd beslist. Schapers had het beste gegeven. Hij had vanaf het begin op het toppunt van zijn kunnen gespeeld. Bij Lendl was er nog ruimte voor verbetering. Hij groeide naar mate de partij vorderde. Vooral zijn backhand werd vaster. Schapers zakte af. Na de tweede set produceerde de Rotterdammer geen aces meer, wel dubbele fouten (8 in totaal). Lendl daarentegen knalde vrolijk door. Hij ein digde met negentien aces te gen Schapers slechts zeven. Het was een klein wonder dat Schapers na de met 4-6 verlo ren derde set nog terugkwam en via de tiebreak (7-5) de vierde set pakte. Meer tijd Het schokte Lendls zelfver trouwen niet: „Ik had al ge zien dat hij meer tijd nodig had om achter zijn service aan naar het net te komen. Daardoor kreeg ik meer kan sen. Dat bleek wel in de vijf de set". Vermoeidheid zal daarbij wel een rol hebben ge speeld, al ontkende Schapers dat. Hij vond dat het vele risi co, dat hij bij de tweede servi ce-nam hem uiteindelijk de das omdeed. Dat klopte ook. Het service-verlies waarmee hij Lendl een 2-0 voorsprong gaf, werd een feit via een dubbele fout. Het paste bij het karakter van Lendl ook na afloop geen krimp te geven: „Bij elke par tij prent ik mijzelf in, dat het moeilijk gaat worden. Daar ben ik dit keer niet in teleur gesteld". Slechts een Van de zeven geplaatste spe lers, die gisteren in actie kwa men, verliet er slechts één als verliezer de baan: Jonas Svensson, halve finalist in Pa rijs, had weinig in te brengen tegen Paul Annacone. Ook bij de dames bleef het aantal on gelukken beperkt. Hana Mandlikova, sinds haar huwe lijk met een Australiër nog maar weinig op het circuit te zien, maakte tegen haar nieur- we landgenote Anne Minter nauwelijks meer games dan Manon Bollegraf een ronde eerder: 4-6, 3-6. Na afloop bekvechtten de da mes langdurig over wie zich nu nummer één van Australië mag noemen. Mandlikova: „Daar kan geen twijfel over; bestaan. Dat ben ik natuur lijk. Ik sta een stuk of tien plaatsen hoger op de compu- terlijst". Minter hield echter tot haar laatste snik vol, dat ze Mandlikova nauwelijks als een echte Australische kan beschouwen. „Dat ze nu in eens de Australische nationar. liteit heeft doet er niet toe: Ze speelde nooit voor een verte genwoordigend team, dus telt ze niet mee". Met Hester Witvoet was Min ter trouwens later op de avond bijna bij een grote sur prise in net damesdubbelspel. Het als derde geplaatste, be faamde duo Graf/Sabatini kon zich net met 7-5 in de derde set redden. Baan veertien Menno Oosting kreeg gisteren een prettige en een minder plezierige mededeling te ho ren van de wedstrijdleiding. Zijn wens tegen de als tweede geplaatste Zweed Mats Wilan- der niet op het centre court te hoeven staan ging in vervull- ling. Hij kreeg baan veertien toegewezen. Maar de illusie van de fanatieke Brabantse voetballiefhebber, dat hij ook de finale om de Europese titel voetbal op de buis zou kun nen zien, vervloog tot zijn grote droefenis toen hij te ho ren kreeg, dat hij de tweede partij van het programma kreeg.... Derde ronde Tom Nijssen bereikte mét zijn Australische partner Brode- rick Dyke de derde ronde van het herendubbelspel. Het als vijftiende geplaatste koppel won in vier zwaarbevochten sets van de Russen Andrej Ol- kovski en Alexander Volkov: 7-6, 6-7, 7-6, 6-4. Michiel Schapers werd met de Amerikaanse Ann Henricks- son uitgeschakeld in de eerste ronde van het gemengd dub belspel. Het duo, dat onlangs in Parijs de eindstrijd haalde, ging tenonder tegen het Ame rikaanse paar Korita/Barg. Ook Brenda Schultz haalde de tweede ronde niet. Met haar Amerikaanse partner Steve Denton verloor ze van de Zuidafrikanen Pieter Aldrich en Lise Gregory. FC Den Haag verslaat KVV DEN HAAG FC Den Haag heeft donderdag tegen KVV het eerste duel ter voorberei ding op de nieuwe voetbal competitie gewonnen. Voor de zege van 6-0 op de vierdeklas ser uit Krommenie zorgden Lems (2), Otto, Wubben, Van der Laan en Berg. Timmermann met kogel naar het hoogtepunt ROSTOCK Op de eer- ste dag van de Oostduitse atletiekkampioenschappen in Rostock zorgde Ulf Timmermann met een winnende afstand van 21,88 meter op het kogel stoten voor het hoogte punt. De 25-jarige Timmermann, die wereldrecordhouder is met 23,05 meter, onttroonde Udo Beyer, die dit keer niet verder kwam dan 20,92 meter. De ze ven jaar oudere Beyer was elf keer achtereen nationaal kam pioen geworden. Cornelia Osc- hkenat zegevierde voorts op de 100 meter horden dames in 12,52 seconden. Titelverdedig ster Gloria Siebert ontbrak wegens een blessure. Bij de atletiekinterland tussen de ploegen van Engeland en de Verenigde Staten op de loopnummers heeft de Engelse sprinter Linford Christie de 100 meter gewonnen in 10,18 seconden. Steve Crabb zege vierde op de 800 meter. Hij had nauwelijks tegenstand en finishte in 1.47,66. Later op de avond won Chris tie ook de 200 meter. Hij fir nishte na 20,37 seconden, roy aal voor zijn landgenoot John Regis. Peter Elliott was dè snelste op de mijl, die in 3.57,76 ging. Steve Cram werd op de 1000 meter in de eind sprint verslagen door zijn landgenoot David Sharpe. De tijden van net binnen de 2.28 waren matig. Ruime winst van Pirates PARMA Pirates heeft giste ren in het toernooi om de Eu ropese honkbalbeker met 12-5 fewonnen van de Spaanse ampioen Viladecans. De Ne derlandse titelhouder kon pas in de vijfde slagbeurt afstand nemen. De Europese beker houder Parma wees resoluut PUC uit Frankrijk terug: 25-0. OMBINE IN NK PROFS? JEDEN Hoe het Ne- ■oc irlands kampioenschap Ee ielrennen bij de profes- >nals ook zal uitpakken, nieuwe titelhouder oet worden gezocht in ploeg van Peter Post, n Gisbers, Jan Raas of n£ees Priem. Dat is al jaren en zal ook morgen, als bëroepswielrenners fe/Jor het eerst op de Pos- ink nabij Rheden hun achten zullen meten, et anders zijn. Neder- ftds sterkste ploegen irmen eenvoudigweg n te hecht blok om de ein od-wit-blauwe trui in dai idere handen te laten II.>men. aal langrijkste vraag is welke L.. nner van de machtigste egen vóór z'n eigen kan- a mag rijden. Binnen elke e oeg krijgen één of twee j^nners de beschermde sta Die keus komt nimmer egt Bvallig tot stand, want de kampioen dient ra), sporen te hebben ver meend, zijn waarde voor de iiel peg te hebben bewezen en, uitzondering van de ploeg Priem, gekozen zijn in de équipe voor de Tour de France. De kampioenstrui is in de meeste gevallen een beloning voor bewezen dien sten. Renners die in de ogen. van de ploegleider niet goed hebben gepresteerd of zelfs faalden, kunnen een natio nale titel wel vergeten. Zij dienen zich tijdens het kam pioenschap te schikken in het ploegbelang. Ook cou reurs van wie bekend is dat, zij na dit jaar een andere werkgever zullen dienen, mogen zich bij voorbaat tot de grote groep kanslozen re kenen. Bevriend Op de achtergrond speelt nog iets anders mee. TVM, de ploeg van Cees Priem, is niet toegelaten tot de Tour. Het is niet ondenkbaar dat de be vriende Jan Raas, mogelijk met steun van de bepaald niet vijandig gezinde Jan Gisbers, Priem een hart on der de riem willen steken in zijn pogingen alsnog tot de Ronde van Frankrijk te worden toegelaten. Vanuit die wetenschap is het rijtje favorieten snel gemaakt. De titelstrijd moet wel een on- Jan Raas. verwachte wending krijgen, wil de opvolger van Adri van der Poel niet uit de vol gende jgroep komen: Erik Breukink, Teun van Vliet, Steven Rooks, Geert-Jan Theunisse, Frans Maassen, Jelle Nijdam, Johan van de Velde en Jos Lammertink. De ploeg Post zal naar ver wachting moeten optornen tegen de andere drie, die in de loop der jaren innige ban den hebben gesmeed. In de oorlog tussen Post en het duo Gisbers/Raas is momenteel sprake van een status quo, maar zeker niet van vrede. Aan die „samenwerking" mag ook Cees Priem worden toegëvoegd. omdat hij al ja- foto: SP Cees Priem. Broekzak Erik Breukink en Teun van Vliet zullen ongetwijfeld door Peter Post als speerpun ten naar voren worden ge schoven. Breukink rijdt in de streek waar hij is grootge bracht en kent de Posbank als zijn broekzak. Nederlands hoop op een Tour-zege be zorgde Panasonic dit jaar bij kans in z'n eentje de zo broodnodige (positieve) pu bliciteit. Post zal hem graag willen belonen ook al om hem moreel gesterkt de Tour foto: SP in de sturen. Zeker zo kansrijk moet Teun van Vliet worden be schouwd. De vuurvreter van de ploeg-Post beleefde in 1987 een glorieus jaar met twee overwinningen in een klassieker. Dit voorjaar ging verloren als gevolg van een darminfectie. De oud-West lander werkte in de Ronde van Italië aan zijn terugkeer en lijkt de oude vorm weer te pakken te hebben. De kampioenstrui zal hem in de Ronde van Frankrijk niet misstaan. In het geval Van Vliet en Breukink mochten wegvallen, heeft Post nog Theo de Rooy en Peter Win nen achter de hand. Waarschuwing Nelli Cooman NIEUWEGEIN Het be- stuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft Nelli Cooman een officiële waarschuwing ge geven. Aanleiding hiertoe was haar gedrag tijdens de Westathletic van vorig weekeinde in Brussel. Cooman weigerde te star ten op de 100 meter, nadat ze een interview in Vrij Nederland onder ogen had gekregen waarin zij door hordenloopster Marjan Olijslager voor verwende vedette werd uitgemaakt. De KNAU achtte de be langen van de unie en het organiserende comité hier door geschaad. De tucht- commissie wordt over dit voorval ingelicht. Indien Cooman in de toekomst nogmaals de belangen van de KNAU of een wedstrij dorganisator schaadt, wordt overwogen haar niet meer op te stellen voor internationale kam pioenschappen. LAUSANNE Elly van Hulst is gisteravond tijdens grand prix wedstrijden in Lausanne tweede geworden op de 1500 meter dames. De atlete van PAC uit Rotter dam maakte een tijd van 4 minuten en 6,38 seconden. Eerste werd de Roemeense Miticia Junghiatu in 4.05,90. Van Hulst, die van het NOC alleen vormbehoud moet tonen om voor een trip naar-Seoul in aanmerking te komen, bleef met haar tijd 3,05 seconden boven het na tionale record, dat zij vorig jaar september in Rome vestigde. Marjan Olijslager, die al een plaats in de nationale ploeg voor Seoul heeft verdiend, bracht de B-serie van de 110 meter horden op haar naam. Bij een rugwind van 2,8 meter per seconde maak te de atlete van AVR (Rotterdam) een tijd van 13,07 seconden. De Bulgaarse Jordanka Donkova, die kon steunen op een rug- wind van 3,5 m/sec., flitste naar een winnende tijd van 12,29 sec. in de A-serie. Rob Druppers eindigde op de 800 meter als vijfde in de matige tijd van 1.46,32. Abdi Bile uit Somalië zegevierde in 1.45,25, voor de gedoodverfde winnaar Sebastian Coe. De Engelsman, die in de eindsprint te kort schoot, kwam uit op 1.45,50. De eerste ron de werd na 50,25 seconden besloten door de Amerikaanse haas James Mays. LONDEN Het Nederlands elftal heeft op het Londense cricketheiligdom Lords ver rassend toegeslagen tegen een sterke formatie van de MCC. De Engelsen werden door Oranje met royaal ver schil verslagen. Het was de eerste keer dat MCC voor ei gen publiek een nederlaag leed tegen Nederland. De Britten, die tal van voor aanstaande beroepspelers in de ploeg hadden opgesteld, kwa men het eerst aan bat en brachten het hoge totaal op het bord van 238 voor het ver lies van vier wickets. Hiervan scoorde Romanes 105 runs en de Nederlandse MCC-er Van Alkemade (HCC) kreee een productie van 72 achter de naam. Met nog slechts tweeëneenhalf uur speeltijd stond Oranje voor een haast onmogelijke taak. De handschoen werd echter onmiddellijk opgenomen en met Ruskamp en Lifmann als openingspaar werden de runs in ijltempo bijgeschreven. Lif mann vertrok voor het knappe totaal van 69, waarna Rus-- kamp. die de wedstrijd van zijn leven speelde en met 117 niet uit bleef, in gezelschap van Kugeleijn (35 niet uit) in de slotfase de zege binnenhaal-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19