Tennis- vrouwen sneller, sterker en heter Wetenschap staat zeilers Seoul bij Zwarte markt is prijs voor onafhankelijkheid -s CeAdóaQowuvnt Kist SPORT ZATERDAG 25 IUNI 1988 PAG1NJ :p LONDEN Wee de arme tennisliefhebber die nu nog een kaartje wil kopen voor de Wimbledonfinale. Hij zal diep in de beurs moeten tasten. Een vraag prijs van vier, vijfduizend gulden voor een toegangs bewijs, dat officieel tach tig gulden moet kosten, is normaal. Pal voor de hoofdingang van Wimble don hebben de touts (han delaars) hun eigen bu reautjes ingericht. Ze zit ten achter tafeltjes, drin ken champagne en wui ven met vijftig pond bil jetten naar surveillerende politie-agenten. Een groepje heeft bezit geno men van de wagen waarin publieke telefooncellen zijn ondergebracht en re gelt van daaruit hun za ken. De zwarte handel is zo'n plaag geworden, dat twaalf agenten in burger zijn ingezet om het euvel te bestrijden. Veel be voegdheid hebben ze echter niet. Alleen de tout die al te enthousiast zijn waren aan prijst, wordt in de kraag ge grepen. Wegens orde-versto ring. Niet voor de woeker winst die hij op de weder-ver- koop maakt. Dat laatste is geoorloofd. Wim bledon dankt er ten dele zijn onafhankelijkheid aan. De vrijheid ten opzichte van spon sors. agenten en tv-maatschap- pijen, is gekocht met obligatie leningen die recht geven op vrij verhandelbare zitplaatsen. Sinds de eerste uitgifte in 1920 worden de stukken op de Lon- dense beurs verhandeld. De lening van 1986 wordt in 1991 afgelost. Hij noteert het vijf voudige van de oorspronkelij ke waarde van 6250 pond ster ling. De 2100 kaartjes die op deze manier in zijn omloop ge bracht, brengen natuurlijk ook anderen op ideeen. Bijvoor beeld leden van de All-Eng land Club aan wie het zo onge veer op straffe des doods is verboden hun twee kaartjes (Wimbledon is per slot van re kening een „sociaal" gebeu ren) te verzilveren. Scheids rechters, die voor een broodje kaas en een schamel loon zich veertien dagen laten brutalise ren, en de vele andere catego rieën van officials, die het als een militaire operatie geleide Wimbledon kent. Vooral scheidsrechters kunnen moeilijk aan de verleiding weerstaan. Naar schatting vindt de helft van de 300 arbi ters een leuke bijverdienste in het aan de man brengen van de twaalf kaartjes waarover zij beschikken. Verleden jaar werd er één op heterdaad be trapt en voor het leven ge schorst als lid van de Engelse scheidsrechterscommissie. De arbiters hebben recht en reden zich door de nieuwe politie-ac- tie bedreigd te voelen. De vangst van de, eerste dag was een yuppie» die voor zijn trans acties een .mobiele telefoon ge- briiiktè. Hij was in het bezit van 60 kaartjes met een nomi nale waarde van 2500 pond, die hij voor het tienvoudige aan de man probeerde te bren gen. De toegangskaarten wer den geconfisceerd. Aan de hand van de nummers zal worden nagegaan of het hier uit scheidsrechterskringen af komstige toegangsbiljetten be treft. Het tenniscomplex van Wimbledon; geheel rechts bevindt zich het Centre Court. LONDEN Ingesnoerd in een baleinen corset en gehinderd door een en- kellange rok won Maud Watson in 1884 het eerste Wimbledon toernooi voor vrouwen. Sindsdien heb ben de vrouwelijke ten nisspelers een enorme evolutie doorgemaakt. Niet alleen is de sportkleding er een stuk op vooruitgegaan. De sportvrouwen van vandaag zijn slanker, agressiever en feller dan haar voorgangsters, zelfs in vergelijking met tien jaar geleden. Ze slaan harder, lopen sneller, serveren beter en volleyen ook met meer kracht. Dat is geen toeval; het is het resultaat van een uitge kiende, wetenschappelijke be nadering van iets wat vroeger werd beschouwd als een ont spannend spelletje voor keuri ge dames. Tennis behoort nu tot de meest lucratieve sporten dank zij het hoge prijzengeld en het feit dat het wedstrijdseizoen bijna het hele jaar duurt. Topspelers kunnen het zich nu aan ook veroorloven om net als Marti na Navratilova een heel team van trainers, voedingsdeskun digen en fysiotherapeuten mee te slepen, die aan hen sleute len en hen bijschaven tot de hoogste mate van perfectie. Deskundigen hebben uitge vonden dat de agressie die vrijkomt in de pre-menstruele periode, waar veel vrouwen behoorlijk last van kunnen hebben, ook ten voordele kan werken. Vandaar dat de mees te tennissters het hormoon progesteron slikken dat ook in de anticonceptiepil voorkomt om te vookomen dat er een eisprong plaats vindt. Bovendien bevordert het progestogene hormoon de opbouw van de spieren en sti muleert het de agressie. De ge middelde vrouw die de anti conceptiepil slikt merkt daar weinig van. Bij sportvrouwen die een intensief trainingspro gramma volgen heeft het ech ter wel degelijk effect. Mannelijk „Door progesteron kunnen ze ook een wat mannelijker fi guur ontwikkelen; bredere schouders, smallere heupen", zegt dr. Katharina Dalton, een gynaecologisch epidemioloog. Haar praktijk in Londen wordt altijd druk bezocht door topsporters. Dr. Robert Nirschl, geneesheer directeur van de Virginia sportkliniek in de Verenigde Staten en één van dé autoritei ten op het gebied van de fysio logie van sportvrouwen, merkt op: „Vroeger waren de vrou wen die aan het toptennis deelnamen gezet en traag vijf jaar geleden was dat zelfs nog het geval. Als je Billie Jean King, Chris Evert en Martina Navratilova vergelijkt met de dames die een paar jaar geleden aan de tennis-top stonden, dan is de transforma tie toch wel heel opzienba rend. Zware, mollige dijen, soms zelfs met een sinaasap pelhuid hebben plaats ge maakt voor pezige, gespierde benen; ronde vormen zijn strakker, gestroomlijnder ge worden". Steffi Graf en Gabriela Sabati- ni zijn de voorbeelden bij uit stek van de nieuwe aangepaste lichaamsbouw van de tennis ster van vandaag; een forse schouderpartij, sterke armen, kleine borsten, een rechte tail le, slanke jongensachtige heu pen en atletische gespierde be nen. Zo'n figuur komt natuurlijk niet aanwaaien, daar moet aan gewerkt worden. „Het moet nu maar eens afgelopen zijn met die ouderwetse ideeën over vrouwelijkheid en man nelijkheid", benadrukt Dr. Craig Sharp, fysioloog aan het Olympisch Medisch Centrum. „Vroeger kon je een tennisster duidelijk herkennen aan de sterk ontwikkelde „racket- arm". Nu wordt er aan kracht training gedaan, zodat de an dere arm net zo sterk wordt. Gevolg is dat ook de schouders gespierder worden. De combi natie van gerichte oefeningen en een uitgebalanceerd dieet, .vetarm en rijk aan complexe koolhydraten, resulteert in een lichaam met meer spierweefsel en een lager percentage li- chaamsvet. En dat beeld be antwoordt niet aan de traditio nele opvattingen ovér vrouwe lijke vormen", legt Sharp uit. Intensief Martina Navratilova is mis schien wel het meest treffende voorbeeld van hoe een inten sief trainingsprogramma het lichaam kan veranderen en de prestaties kan verbeteren. In middels houdt ze zich niet meer aan het uiterst strenge, speciaal voor haar ontwikkel de dieet. Er reist echter nog wel altijd iemand met haar mee om haar zorgvuldig sa mengestelde maaltijden te be reiden. „Bijna alle toptennis- sters volgen nu een soortgelijk dieet als dat van Martina", be vestigt de woordvoerster van de Internationale Vrouwen Tennisbond. „Rood vlees is daarbij uit den boze. Ze eten kip, vis, veel groente en fruit". Alle deskundigen zijn het er over eens dat het niet zo is dat een bepaalde lichaamsbouw beter of minder geschikt zou zijn Voor het toptennis. Ieder een kan in principe de top be reiken. Wel aangemerkt moet worden dat iemand met een meer gedrongen postuur op langere termijn'beter af is dan lange mensen, omdat die eerder last krijgen van rug klachten. „En de dubbelhandi- ge backhand, die nu op grote schaal toegepast wordt, kan schade toebrengen aan de rug gen van jonge meisjes die te genwoordig pas rond hun twintigste uitgegroeid zijn. Een goede medische begeleiding is daarom van levensbelang", voegt Craig Sharp nog toe. VICTORIA McKEE (c) The Times, Londen DEN HAAG Juist in een tijd dat sport ook aan maatschappelijke relevan tie lijkt te winnen en com merciële belangen meer dan ooit het sportleven beheersen, mag het niet verwonderlijk heten, dat ook het oerconservatieve wetenschapswereldje zich steeds meer inzet om top sporters en hun uitrusting zo optimaal mogelijk aan de start te krijgen. Want ook in de door bezuinigin gen geteisterde universi taire wereld groeit het be sef dat commercie voor de toekomst van wetenschap wel eens het toverwoord kan zijn. Waar legers psychologen de sporter die op het hoogste ni veau actief is mentaal moeten bijstaan (waarbij soms de vreemdste experimenten worden bedacht) zorgen tech nische hoogstandjes eveneens •voor steeds nieuwe verrassin gen. Men denke bij voorbeeld maar aan de snufjes waarmee in de loop der jaren de pols stok van een gewoon bamboe hout is uitgegroeid tot een lichte paal van glasfiber. Het lijkt ook al bijna een sport op zich om concurrerende landen in dit opzicht te kunnen klop pen. Ook, of misschien wel juist in de zeilsport lijkt een wetenschappelijke benadering onmisbaar, om tot optimale prestaties te kunnen komen. Zo was een paar jaar geleden het Wageningse hydraulica- bedrijf MARIN actief in de zeilrace om de wereld om de America's Cup. Voor een deel nemer werd een ingenieuze constructie aan de kiel van zijn boot bedacht. Waar beide partijen overigens wel bij voe ren. De zeiler eindigde op een nooit verwachte plaats en het MARIN sleepte dank zij de golf van publiciteit een reeks nieuwe opdrachten in de wacht. Mede hierdoor konden de rode cijfers, waarin het be drijf door de zwakke positie van de vaderlandse scheeps bouw was terecht gekomen, vaarwel worden gezegd. Informatie Omdat naast de gesteldheid van de boot ook goede infor matie van het stromingsbeeld van een zeilbaan onontbeerlijk is, riep zeilcoach Henri van der Aat de hulp in van een tweetal bedrijven ten behoeve van de voorbereiding voor de Olympische Spelen in Zuidko- rea: van het Waterloopkundig Laboratorium en Meteo Con sult wordt verwacht binnen het tijdsbestek van drie maan den een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de stro ming rond de olympische baan van Pusan. De twee bedrijven zijn gespecialiseerd in de hy draulica en de meteorologie en trachten een patroon aan te geven van de stroomrichting en -sterkte. Met de hulp van een bestaand wiskundig model en de informatie die Van der Aat in de loop van de maan den ter plekke heeft verza meld wordt dit alles betracht. Zijn metingen (die hij uitvoer de met stroomdrijver, kompas en stopwatch) gaven namelijk aan dat er eigenlijk geen spra ke was van een patroon, om dat de metingen nergens op el kaar leken: „Het was echt raar om te zien dat het patroon geen patroon was", aldus de succesvolle coach. „We voeren altijd metingen uit. En dan is vaak simpel wel een lijn in het geheel te ontdekken. Maar nu helemaal niets. Je zult toch in formatie over de te verwach ten moeilijkheden nodig heb ben. Om medailles te winnen gaat het om details. Hoe vaar je nu het gunstigst de drie- hoeksbaan, als je informatie over de stroming en over de wind hebt En omdat het beeld zo grilig was (over een lengte van amper 100 meter varieerde de stroming op een bepaalde plaats liefst drie keer in kracht) is uit een dergelijke analyse veel te halen. En was er geen patroon te bepalen, zou dat voor ons ook zinnige informatie zijn geweest. Van daar deze stap". Meer dan hobby „Voor het Waterloopkundig Laboratorium is het meer dan hobby", verzekerde ir. Romke Bijker. De leider van het pro ject (werkzaam in Voorst) is bang dat dit project als zodanig wordt gekwalificeerd. En juist het wetenschappelijk belang blijkt groter dan op het eerste gezicht zou kunnen worden verwacht. Daarnaast is de pu bliciteit een ander niet te on derschatten aspect. Want de reeks van positieve verhalen die rond het eerder genoemde geslaagde project van het MA RIN ontstond, is voor een commerciële insteling als het WL van belang. „Die analogie bestaat en ik wil daar ook niet geheimzinnig over doen", al dus Bijker. „Maar het project heeft toch ook de nodige we tenschappelijke waarde. Zon der op alle details in te gaan, zijn we goed op weg in een nieuwe fase van het totale wis kundige stromingsmodel. En of we dan voor zeilers bezig zijn of voor de offshore die normaliter de opdrachtgever is is eigenlijk van geen be lang. Stroming is namelijk op gebouwd uit een aantal facet ten. Wij plukken het totaal beeld uit elkaar, waarna we alles weer in elkaar passen. De getij-beweging is bekend als ook het grootschalige weer beeld. En omdat de invloed van cyclonen in Azië zeer groot is, is Meteo Consult inge schakeld om dat deel te analy seren. Die tropische cyclonen (met snelheden tussen 200 en 250 kilometer per uur) gaan weliswaar niet over het be trokken gebied, maar langs de oostkust van Japan. Toch heeft dat grote invloed op de stroming in het olympische Pusan". Koude kermis Gouden medailles „Als wordt verwacht dat met de door ons aan te leveren stromingsplaatjes per definitie gouden medailles worden be haald, dan zou de ploeg wel eens van een koude kermis kunnen thuiskomen", waar schuwt ir. Bijker. „Het is een hulpmiddel, maar niet meer dan dat. Aan de andere kant zijn de verschillen tussen di verse zeilformaties dermate klein dat het waarschijnlijk juist de details zijn die de me dailleverdeling zullen bepalen. En gefundeerde kennis over de stroming kan dan wezenlijk zijn. De kennis die bij de zei lers aanwezig is, wordt nu middels een andere benade ring uitgebreid. Waarbij de zeilers nooit op onze adviezen mogen blindvaren. Geleerd Henri van der Aat, coach van de nationale zeilploeg. FOTO: DIJKSTRA moet worden de informatie te relativeren en juist te interpre teren". Twee instanties treden als sponsor op. Financieel zorgen de gezamelijke Nederlandse ingenieursbureaus voor de no dige inspanning, terwijl het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de benodigde com- Euterfaciliteiten levert. Gezien et tijdsverschil dat tussen Ne derland en Zuidkorea bestaat en de gewenstheid van zo ac tueel mogelijke stroomver- wachtingen zal de Dienst In formatieverwerking in Rijs wijk (verantwoordelijk voor de computerfaciliteiten van alle Waterstaatdiensten) toch de nodige prioriteit aan het project dienen te geven. Wat andere projecten zou kunnen vertragen, waarvoor in Rijs wijk geen angst bestaat. Romke Bijker is in elk geval hoopvol gestemd over de re sultaten. „We hebben nog drie maanden voordat de Spelen beginnen. We zijn nu nog be zig met het opzetten van het wiskundige model, waarna het afregelen en het ijken, aan de hand van de metingen van Van der Aat, volgt. De zeilers en onze ploeg hebben inmid dels gesproken over de wijze waarop de computerresultaten in Pusan dienen te worden ge representeerd". Want die moeten in september elke dag op het ontbijtbordje van Van der Aat c.s. liggen, waarna de tactiek kan worden bepaald. Lichtere ontbijtkoek dan stroomkaartjes en tabellen lijkt toch denkbaar. HENK KLOOSTERHUIS dooi Funk Werkman wi iup Ouil «es Dat bewindslieden en kamerl ook maar gewone mensen jied weet iedereen natuurlijk wel BBC moeten ook wel eens met dn jj®0 de wc, hebben soms hoofdpijn of ruzie met hun v; rwit en in deze hectische voetbald iky scharen ze zich bijna zonder iun zondering achter Oranje. Ze daar ver in. Heel ver. Het Hei ver mogelijk zelfs. Want één ding klip en klaar is gefky den is het wel dat in het alge\ sport verbroedert, maar voetl het bijzonder. ipo Eerder deze week reisde een 15up re delegatie van regeringi,el1 volksvertegenwoordiging Hamburg om Oranje te steunt de zwaarste klus tot die van daag. Weliswaar had iederee. «eCj mond vol van de revanche Spo 1974, maar het zat dieper. In lel? Volksparkstadion op een st worp afstand van de Reeperl diende te worden afgerekend^ het verleden. En daarvoor Vie ook de hoge Haagse heren 'el zee te hoog, is geen afstam groot en kiezen ze zelfs het lu )U( ruim. In een legerkist vit ch; staatssecretarissen. kamerltpuil diverse pluimage alsmede fh.j heuse Koninklijke Hoogheid Noord-Duitsland. Waar een O )Uji je het Oranje de meest aam Ves kende overwinning zag behfyï sinds de slag bij Heiligerlee. Dat historische perspectief j£l; SGP-kamerlid Van der I «>n worst. De man met de gro iky aanhang in Staphorst en o^®n ving viel bijkans van zijn gt door kritisch te reageren opgup initiatief van staatssecretaris Houwelingen, die de vlucht de F 27 naar Hamburg had t !er geld. Een trip, waar normale,UF auto reizende voetbalsuppo 300 voor kwijt waren. Van Vlies speelde zijn troefkaart u I" aard uit voor de eigen tribune o normaal gesproken luidl Oranje steunt. Het huis van je wel te verstaan. Het Ortf team is andere koek en hele als ook de kleurentelevisiek van het slachten van „die M p schaft"getuige kan zijn. Voor mij is de uitslag in de 1 strijd SGP-CDA/VVD 1-0. der Vlies heeft namelijk goo( Kijk, Lubbers kan dan achi arj wel verklaren dat die KL .^e toch uren moest maken en dal dus geen cent extra heeft ger^ om het hooggeplaatste gezelsf- naar Hamburg en terug te gen, maar dat is lariekoek, betekent slechts dat er mooit den aanbreken voor diegenen dicht bij het vuur zitten. En Houwelingen, de man die in g 6a bedragen rekent (denk eens !r het 200 miljoen gulden kostt échec met een dollartransactify defensie vorig jaar), zit op'- voorste rij. De staatssecretaris 1 model staan voor de verpersld' lijking van de oranjekoorts, >n' dezer dagen in ons land h nt slaap- en Eerste en Tweede k- hebben bevangen. Dat zal nog wat worden strak Q de Olympische Spelen in St Zouden Van Eekelen en Houwelingen nu al druk dot zijn om grootscheepse oefenii van land-, zee- en luchtmacl de Zuidchinese Zee en de van Tongkin te plannen? En inmiddels de commandant vai Hr. Ms. Urk in de Perzische I j. opdracht gekregen een koers j te stippelen naar het Verre I ten, maar niet eerder dan n de inmiddels teruggekeerde ga-mijnenjagers Hellevoetsslui Maassluis een zeer zware del tie vanuit Den Helder naar kan zijn volgende vn voorbereiden. De SGP-voor kan op 2-0 komen als hij i een Kamer-uitspraak eist voo 'rl het plannetje van het duo Et iel Hou wel uitlekt nemen door en masse met de J naar Hamburg mee te vlie r\ Boter op het hoofd is één i >e< maar zich laten meeslepen oranje wolken van sport t saamhorigheid met figuren ui geringskringen brengt anders kleurden de kop slechts op En terecht Bt Vandaag staat München opn n(j in de Europese sch ijn wen Veertien jaar na de WK-final vijftig jaar nadat de stad n Franz Josef Strauss het sein 'od tot een heel andere oorlog dal ld< nus Michels ooit bedoelde. It )m krijg had Nederland neutraal len blijven. Dat zal beden a/ij. zijn. Vandaar dat er vanocr weer een kist vanaf Ypenbt daaromtrent is opgestegen Hollandse hoogwaardigheh kleders naar de Zuidduitse stad te vervoeren. De luchunnn moet blijven oefenen tension het regeringstoestel ook regt tig uren maken. Het kost de b tingbetaler dus niks (extra), n Lubbers weer zeggen. Jammt leen dat Jan met de Pet niel oef keer mee kan. in] la: Mj

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18