Winst van EK is dat voetbal opnieuw leeft" dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! U denkt Lerby niet langer aanvoerder Denen VEILIGHEIDSFUNCTIONARIS ROB DE BAKKER VAN DE KNVB Hans Gillhaus bekijkt de TT rekent af borrelpraat Bi weet hoe je Russen ontregelt Concert politiekapel in München vervalt 3ORT ËeicUcOotvumt ZATERDAG 25 JUNI 1988 PAGINA 17 MÜNCHEN - Sören Lerby heeft giste ren een vluchtig bezoekje aan zijn oude club Bayern München gebracht. Via manager Ulli Hoeness had de Deense middenvelder enkele kaarten geregeld voor de finale tusden Nederland en de Sovjetunie, waarin diverse ploegmak- kers van PSV in actie komen. Lerby was zijn teleurstellende optreden tijdens het EK al weer te boven. Een weekje vakantie had hem zichtbaar goed ge daan. „Je kunt nu eenmaal niet altijd presteren zoals je zelf wel wilt. Het is geen kwestie van even een knopje om draaien. Het seizoen is lang en zwaar geweest en dat is me hier in de eindron de opgebroken. Nu ga ik goed rust ne men zodat ik weer fris aan de competi tie kan beginnen bij PSV. Alles bij el kaar is het toch nog niet zo'n slecht jaar geweest". De vernietigende kritieken vanuit De nemarken hebben hem niet geheel on beroerd gelaten. De PSV'er, die ook niet meer in aanmerking komt voor de rol van aanvoerder bij de Denen, omdat zijn medespelers het vertrouwen in hem verloren, vindt dat een logisch uitvloei sel van de hoge verwachtingen, die zijn landgenoten van hun ploeg koesterden. „Vooraf waren er een heleboel mensen die dachten dat we zo eventjes Europees kampioen zouden worden. Die hoop was natuurlijk nergens op gebaseerd, want elk punt wat we hier zouden halen was meegenomen geweest. Als het dan in derdaad niet blijkt te lopen, dan is het begrijpelijk dat eerst de routiniers ervan langs krijgen. Dat hoort nou eenmaal bij voetbal". I MÜNCHEN Nog en kele uurtjes en dan kan ~löb de Bakker opge lucht ademhalen. De NVB-official, die belast met het veiligheidsas- t, heeft er een nage- oeg probleemloze klus •pzitten. Een heel wat iter resultaat, dan voor- werd gevreesd. De tsenjvoetbalbond was bang, 7201dat het tot ongeregeldhe- £len zou komen tussen ^Nederlandse en buiten- landse supportersgroe- jpen. Daar was tot Mün- r chen gelukkig weinig """"Van te merken. •SPE veekP0^ c'e Bakker is er de man niet naar om nu al te juichen. Hij is te vaak teleurgesteld in Zijn functie als veiligheids functionaris. Er zijn wel eens homenten geweest, dat hij dacht dat zijn werkzaamhe den vruchten afwierpen, 'ffJlTiaar die hoop werd vervol gens keihard de grond inge- boord door lieden, die voch ten, vernielden en zelfs bom men cp het speelveld wier pen. De Bakker is ervan over tuigd, dat de preventieve maatregelen, die de KNVB inzake de kaartverdeling voor het EK heeft genomen, er mede toe hebben bijgedra gen dat er weinig negatieve geluiden te horen zijn ge weest. „Er zijn best fouten femaakt. Zoals die kaartver- oop in Zeist. Wij hebben veel kritiek gehad, maar ach teraf kunnen wij stellen dat alle preventieve maatregelen best gewerkt hebben". Oranje-pas „Door al die toestanden in Zeist is een aantal supporters niet geregistreerd. In de week erna hebben velen ove rigens alsnog de Oranje-pas aangevraagd. Een pas, die in tegenstelling tot wat Her mann Neuberger (voorzitter DFB en Euro '88) vlak voor het begin van het toernooi heeft geroepen, best waarde had. Als Neuberger roept, dat die pas geen identieteitsbe- wijs is, dan klopt dat. Wij hebben ook nooit anders be weerd. Er is alleen gezegd, dat de Westduitse politie de mogelijkheid had om bij moeilijkheden Nederlandse fans, die niet in het bezit wa ren van zo'n document, uit het stadion te zetten. Dat was ook zeker gebeurd. Als je het niet gelooft, moet je maai contact zoeken met de poli tiekorpsen in de steden waar wij hebben gespeeld. Ach, Neuberger heeft dat alleen maar gezegd, omdat hij zich in de hoek gedrukt voelde. Er hadden irhmers meer Ne derlanders dan vooraf werd aangenomen, kaarten over de grens gekocht. Dat is de ver-i antwoordelijkheid van de' DFB. Kennelijk wilde hij, als het was misgegaan, niet zwak staan". Het legioen gedroeg zich voorbeeldig. De Bakker: „In de stadions kwam het ner gens tot ongeregeldheden. Dat is een verdienste van de organisatie en de politie. Al leen in de steden kwam het tot ongeregeldheden tussen voornamelijk Engelse fans en Westduitse extreem-rechts- denkenden. Vaststellende dat die laatste groep geen bezoe ker van de stadions was, kan ik concluderen dat dat een positief gegeven is". Ongegrond In Hamburg ben ik vooraf bezorgd geweest, omdat de Nederlanders op de zwarte markt massaal kaarten koch ten. Die vrees bleek gelukkig ongegrond. In enkele vakken stonden Nederlandse en Westduitse fans door elkaar, maar gelukkig zochten de landgenoten elkaar op, zodat het overzichtelijk was. De politie was daarvan vooraf op de hoogte en heeft extra maatregelen genomen. Daar door is het allemaal goed ge gaan". De Bakker beseft terdege, dat één zwaluw nog geen zo mer maakt. Het goede gedrag van het Oranje-legioen bete kent niet, dat Nederland nu van het voetbalvandalisme is verlost. „Ik ben geen idealist, die denkt dat het altijd zo mooi zal zijn. Het probleem is er nog steeds". De keerzijde van de medaille was, dat de politie duizenden eenheden inzette tijdens de EK-wedstrijden. De politie kosten voor tijdens en na Ne derland - Engeland in Düs- seldorf waren net zo hoog als de totale recette. Dat zou in Nederland ondenkbaar zijn. De Bakker denkt daar anders over: „Dat zoiets in Neder land niet zou kunnen, vind ik te sterk uitgedrukt. Voor massa-manifestaties en bij voorbeeld het bezoek van de Paus aan ons land, wordt er ook veel politie ingezet. In West-Duitsland zal men ook niet blij zijn met deze ont wikkelingen, maar daar te genover staat dat een derge lijk evenement een fantasti sche promotie is voor het or ganiserende land. Bovendien zorgen de buitenlandse voet- KNVB veiligheidsfunctionaris Rob de Bakker. FOTO: ANP balfans ervoor, dat er veel geld binnenstroomt". Kopstukken Vanmiddag weet het sectie- bestuur van de KNVB zich omringd door een groot aan tal Nederlandse politieke kopstukken. Mensen, die ge ruime tijd in het openbaar te gen het betaalde voetbal heb ben aangeschopt. Er werd zelfs geroepen, dat het prof voetbal maar moest worden verboden als er geen oplos sing werd gevonden voor het supportersprobleem. De Bak ker: „Het is duidelijk, dat de successen van Oranje ons goed uitkomen. Deze positie ve promotie van het voetbal is erg belangrijk voor de KNVB en ook voor Neder land. Toch heb ik niet de il lusie, dat burgemeesters in het komende seizoen geen wedstrijden meer zullen ver bieden. In ieder geval weet iedereen wel weer dat het voetbal enorm leeft bij de mensen. Dat is de grootste winst van dit EK". RICHARD THANNHAUSER Meespelen Bessonov is onzeker MÜNCHEN Het meespelen van Vladimir Bessonov, die in de wedstrijd tegen Italië ge blesseerd raakte aan de linker knie, in de finale tegen Neder land is nog onzeker. De verde diger had gisteren nog steeds last van de blessure. Een definitieve beslissing zal pas vlak voor de wedstrijd worden genomen. Mocht Bes sonov onvoldoende fit blijken, dan zal de Sovjet-bondscoach voor de rechterkant een beroep doen op Anatoli Dem- janenko. In de plaats van de voor een duel geschorste voor stopper Oleg Koetsnetsov, die tegen Italië zijn tweede gele kaart kreeg, wordt waarschijn lijk Sergej Baltatsja opgesteld. De vermoedelijke opstellingen voor de EK-finale zijn: Nederland: Van Breukelen; Van Aer ie, Ronald Koeman, Rijkaard en Van Tiggelen; Vanenburg, Wouters, Müh- ren en Erwin Koeman; Gullit en Van Sovjetunie: Dassajev; Bessonov of Demjanenko, Khidijatoelin, Baltatsja en Rats; Aleinikov, Litovtsjenko, Za- varov en Mikhailitsjenko; Belanov of Gotsmanov en Protassov. Lerby kwalificatiewedstrijd tegen Griekenland met 3-0. Als invaller scoorde hij twee keer. Vanwege een blessure en vorm verlies na de winterstop kwam de klei ne spits daarna niet meer voor de selec tie in aanmerking. Bondscoach Rinus Michels zette hem wel op de reservelijst voor het toernooi in West-Duitsland. Als bijvoorbeeld Marco van Basten niet op tijd fit was geweest, had Gillhaus het toernooi waarschijnlijk meegemaakt. Hans Gillhaus: „Het doet best pijn ais ik Oranje zie spelen. Zaterdag kijk ik naar Streuer en Schnieders, ik kan nu een maal niet op twee plaatsen tegelijk zijn. Ik hoor wel hoe Nederland het eraf heeft gebracht. Bovendien zet ik de wedstrijd op video". Van de duizenden Oranje-fans die gisteren al in München waren neergestreken waren de meeste nog naarstig op zoek naar kaar ten voor de finale van het EK. Op snel gekalkte kartonnen bord jes werd de behoefte aangeduid. F0T0. ANP kreeg de gelukkige 1400 Mark fan. Er worden 30.000 Neder- in haar handen gestopt door landse voetballiefhebbers in een draagkrachtige Oranje- München verwacht. ASSEN Bij Hans Gillhaus, spits van PSV, zit de liefde voor de TT in Assen "wel erg diep. Hij vindt het evenement 70 mooi, dat hij er de tweede helft van de finale om het Europees kampioen schap voetbal tussen Nederland en de Sovjetunie vanmiddag voor laat schie ten. Om half vijf, als de tweede helft be gint, staat hij in de pits van het circuit in Assen. Gillhaus kijkt liever naar de verrichtingen van de zijspanracers Eg- bert Streuer en Gillhaus' boezemvriend Bernard Schnieders, dan naar zijn voet ballende collega's in München. ftfCHEN Rinus Mi- Is heeft gistermiddag, I feijn voorlaatste pers- ferentie als bonds- -}h, nog eens uitge- Jd naar al zijn kritikas- Vooral de pers, de xlandse in het bijzon- moest het verduren, ik de pers in Neder- hoor, dan heb ik nog |t iets gepresteerd", zo de coach, kort zijn tweede grote fi- West-Duitsland, media. I trainer bouw je echter team, de spelers zijn de jrstenen en de sterren ge- :o'n elftal, zoals hier in bland, de extra's. De Van ens en Gullits doen dat. basis is echter het team. Irainer kan ik hier zeggen, ik mijn geld heb ver- jéls doelde op de borrel- die in eigen land altijd is dat de Amsterdamse zonder Johan Cruijff iets heeft gewonnen. In :hen kan hij voor eens én met die kritiiek afreke- Michels nam gisteren al- "en voorschot. Volgens is zijn Nederlands elf als de Sovjetunie aan van een lange weg Na twee, drie jaar van veel trainen en van een beleids- Nederlands elftal spelen, zoals Mi- S dat voor ogen heeft: met [al verzorgd positiespel. f ziet er dan van de tribu is af heel eenvoudig en ge- jkelijk uit. Geloof me, als zo lijkt, dan is het goed. ik van Ajax naar Barce- kwam, dachten ze daar 1 v W1C ploeg het spel van Ajax "v fou kunnen kopiëren. Ik ze meteen gezegd, dat dat *1 jogelijk is. Het heeft daar j twee, drie jaar geduurd [dat we zo voetbalden", zo poordde Michels op een ig of hij bij zijn nieuwe Jtgever. UEFA-bekerhou- ILeverkusen, ook voor een retww speltype zou kunnen spelopvatting van Mi- is nauwelijks tot geen plaats voor vedetten, die slechts voor zichzelf wensen te spelen. „Het eerste belang is het elftal. Daarna komt het in dividuele belang. Een speler mag niet gebruik maken van het team om uit te blinken. In één duel kan dat nog, maar als je een toernooi wilt winnen, is dat een onmogelijkheid. Gullit was voor mij hier in Duitsland excellent. Het is met hem het zelfde als met Cruijff. Soms is hij briljant, zoals tegen Enge land, soms is hij een deel van het team. Giannini van Italië had de ster van het toernooi kunnen worden, maar zijn team steunde hem niet tegen de Sovjetunie. We hebben hem toen niet gezien. Er zijn maar twee van de elf plaatsen, die kunnen uitblinken zonder de steun van de rest, dat zijn de specialisten, de doelman en de midvoor". Michels is tevreden over zijn huidige team, maar leeft bij de dag. Een mindere prestatie, bijvoorbeeld zaterdag in de fi nale, en er wordt al weer heel anders tegen bepaalde zaken aangekeken. „Vandaag heb je een goed team, maar morgen kan het tweederangs genoemd worden. Er zijn zoveel dingen, die het team negatief kunnen beinvloeden. Blessures, te zwa re belasting zoals bij Dinamo Kiev de laatste jaren is ge beurd, overschatting. Dinsdag zongen de jongens „we are the championsze voelen zich sterk, maar de concentratie moet er zijn, anders kunnen we het vergeten tegen de Sov jetunie. Elke dag moet je blij ven werken. Het feit van van daag telt morgen niet meer." Michels maakt zich geen zor gen over de instelling van zijn elftal voor de strijd tegen de Sovjet-voetbalmachine. „Die zijn niet tevreden met de winst op Duitsland alleen. Zij onderschatten die Russen ook echt niet. Daarvoor zijn ze te veel kenner om te weten hoe sterk de Rüssen op dit moment zijn. En bovendien zijn we nu in een situatie beland, dat we een grote beker kunnen win nen. Zulke momenten komen maar weinig voor in je carriè re. En we zijn bij mijn weten al eens met lege handen naar huis gegaan uit Duitsland", zo klonk de laatste kwinkslag van de Nederlandse coach in de sporthal van Unterhaching. De houding van Gillhaus is begrijpelijk. Het zit hem niet lekker, dat hij de Euro pese titelstrijd mist. Gillhaus speelde in december nog in het Nederlands elftal. Oranje won toen op Rhodos de laatste Ruud Gullit en Marco van Basten, gisteren tijdens de training, Rinus Michels neemt ook zelf een balletje od de voet tiidens dn zijn de twee belangrijkste spelers vanmiddag in de finale tegen training van gisteren. de Sovjetunie. foto: anp fotn. Op de dag voor de grote slag in München word ik ook een beetje nerveus. Ik luister tijdens het ontbijt naar een radio- interview met Dettmar Cramer, de Duitse voetbalprofessor. Hij geeft toe dat Nederland veel verder is in zijn voetbalont- wikkeling dan Duitsland. Hij zegt ook: „De Nederlandse top- spelers hebben geleerd een duel te winnen en ze kunnen zo wel in de aanval als in de verdediging spelen". Bij de vraag wie de finale wint, houdt hij een slag om de arm. „Fifty-fifty", antwoordt hij diplomatiek. Ik denk er net zo over. De telefoon rinkelt thuis onophoudelijk. In alle vroegte hen- telen kennissen uit Nederland naar kaartjes voor de finale, jaak Swart is er één van. Er belt zelfs een relatie op vanuit Zuid-Frankrijk. Hij is daar op vakantie. „Als ik kaartjes van je krijg, rij ik nu naar München en zondag weer terug naar FrankrijkHij probeert mij zover te krijgen dat ik stad en land beweeg om nog iets voor hem te regelen. Ik moet me, door al die telefonades, haasten om op tijd op mijn werk te zijn. Om tien uur sta ik weer op het trainingsveld van VfB Stutt gart. Ik probeer met de spelers iets uit dat ik heb afgekeken van de Russen. Ook trainers moeten nieuwe ontwikkelingen in het vak meteen onderkennen. Ik doe een spelletje van vijf tegen vijf, waarbij slechts vier verdedigers als zodanig mogen opereren. De vijfde moet steeds aanspeelbaar zijn in de diepte. Zo gauw de vier verdedigers de bal afpakken, moet de vijfde verdediger worden aangespeeld. Daarna worden de aanvallers verdedigers, waarbij één man zich weer buiten het strijdgewoel houdt. Zo doen de Russen hun warming-up. Dit kun je intensiveren en dan wordt het een trainingsvorm. Ik weet nu ook hoe je het pressingvoetbal van de Russen kunt ontregelen. Heel eenvoudig als je het ziet en weet, maar ik houd dit nog voor mezelf. Noem het maar het ge heim van de smid. Ik werk me uit de naad tijdens de middagtraining. Ik moet nog te veel kilo's meesjouwen. Ik doe ook mee aan een par tijtje van acht tegen acht. Na de training rijd ik naar Böblin- gen. Mijn zoon Arvid komt er in actie in het elftal van de C- junioren van VfB Stuttgart tegen een Zweeds team. Stutt gart win met 2-1. In de avonduren bespreek ik thuis, in familiekring, de kan sen van Nederland tegen Rusland. Ik heb nog steeds de in druk dat de Russen met zuinig voetbal de halve finale wil den bereiken. Daarna zijn ze pas echt gaan voetballen. De eerste drie wedstrijden hebben ze de rem erop gezet. Dat verklaart wellicht hun achterstand tegen Ierland, omdat ze toch al hadden gewonnen van Nederland. Omdat ze condi tioneel sowieso sterk zijn, zal regen in München in het voor deel zijn van de Russen. Regen zorgt voor veel zuurstof in de lucht, net zoals woensdagavond in Stuttgart. En op een nat veld, loopt de bal snel. Hoe de finale ook afloopt, het verschil tussen mislukking en succes is het verschil tussen bijna en precies, k vraag me wel af wat Nederland doet als het weer tegen Rusland op achterstand komt? En nog iets om over na te denken: tegen Rusland speelde Michels alleen met Bosman. 1-0 achter. Invaller Van Basten kon dat niet meer rechtzet ten. Tegen Engeland alleen van Basten in de basis, 1-1. Kieft komt er in, 3-1 voor Oranje. In de wedstrijd tegen Ierland, een duel dat moet worden gewonnen, speelt alleen van Bas ten. Dan worden Kieft en Bosman ingezet en Oranje dwingt alsnog een halve finaleplasts af, Kieft 1-0. Duitsland. Weer alleen Van Basten, 1-0 achter. Kieft komt erin en het wordt 2-1. Een aardige taktiek vind ik dat. Alleen tegen de Russen is die gevaarlijk. Maar zolang ik niet op de stoel zit van Mi chels, is het gemakkelijk om iets te zeggen. Ga ik af op het geen ik gezien heb, dan moet ik concluderen dat het moei lijk wordt tegen Rusland. Maar voetbal blijft voetbal. Ik hoop dat Oranje er nog een schepje bovenop gooit, want ik ga alleen naar München om Oranje te zien winnen. (Van onze correspondent Rink Drost) MÜNCHEN Het ge bruikelijke concert van de Münchense politiekapel in de voetgangerszone van de Beierse hoofdstad ver valt vandaag. Het zou ook een te eentonig concert zijn geworden. Alle leden van de kapel zijn namelijk in verband met het Euro pese voetbalkampioen schap uitgerust met sla ginstrumenten, in dit ge val gummiknuppels en lange latten. Niet minder dan 3500 leden van de Beierse politie en de Bundesgrenzschutz (een beetje vergelijkbaar met de Konink lijke Marechaussee) zijn van daag in München op de been. Zij moeten ervoor zorgen dat voor, tijdens en na de voetbal- finale ongeregeldheden worden voorkomen, dan wel zo snel mogelijk worden be ëindigd. In Düsseldorf waren vorige week, na ernstige onge regeldheden die door Duitse jongeren waren veroorzaakt, 2300 politiemensen ingezet. Hamburg had maandag in ver band met de halve finale 2500 politiemensen paraat. Mün chen, qua inwonertal minder groot dan Hamburg, spant nu de kroon met nog duizend man meer. Net als bij voorrondestrijd tus sen Duitsland en Spanje, vori ge week vrijdag, volgt de poli- tietaktiek vandaag twee spo ren. Enerzijds wordt veel aan dacht geschonken aan het „psychologische voorveld werk'", met voorlichting, voorzichtige waarschuwingen en tips voor het publiek. An derzijds heeft de politie een geraffineerd informatiesy steem opgezet, waardoor van dalen al kunnen worden opge vangen voordat ze tot agressie overgaan. Gezien de excessen in Düsseldorf, Gelsenkirchen, Frankfurt en Hamburg acht de politieleiding in de Beierse hoofdstad het absoluut noodza kelijk dat rellen al in de kiem worden gesmoord. De politie is daarom niet alleen massaal aanwezig in en bij het stadion, maar ook de aan- en afvoer- wegen, in treinen, trams en bussen en in de binnenstad. Vrijwel zeker zal het in de uren voor de wedstrijd rond het stadion tot chaotische tafe relen komen. Duizenden Ne derlanders zonder toegangs kaart, maar mét de hoop als nog een kaart te bemachtigen, worden verwacht. De terugkoop-actie van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is toch nog een re delijk succes geworden. Bijna 300 kaarten konden naar het Lufthansa-kantoor Amster dam worden gesluisd. Zelfs de handelaren op de zwarte markt hebben de ernst van de situatie nog verkeerd getaxeerd. Een niets vermoe dende Westduitse vrouw had twee kaarten na de uitschake ling van haar favorieten te koop aangeboden. Zij hoopte er 250 Mark per stuk voor te krijgen. In plaats van 500

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17