Frank Rijkaard is nog steeds dankbaar Grote jubel in Moskou ORANJE KENT TWIJFELGEVALLEN DOOR BLESSURES U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles m,ee! larlton dt spel i Basten vindend tEKstra«EKstra«EKstrat^ •EKstra«EKstra«EKstra» N ichels staat de Nederlancfce te woord. RT [NA £cidócSoiiAflynI VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 7 UNTERHACHING De selectie voor het Neder lands elftal telt volgens Rinus Michels geen ge blesseerden. Vier voetbal lers, de broers Ronald en Erwin Koeman, Ruud Gullit en Wim Kieft, zijn volgens de bondscoach „touché", geraakt, aange slagen. Het kwartet train de gisteren twee dagen voor de finale om het Eu ropees kampioenschap, op aangepaste wijze. Volgens teamarts Frits Kessel zijn er geen echte problemen te verwachten voor hun inzetbaarheid morgen in de finale tegen de Sovjet unie. Kieft, de vaste invaller tegen Engeland, Ierland en West- Duitsland, heeft last van een kuitspier. Gullit kampt voor de derde keer in vijf weken met pijn aan de enkel. Ronald Koeman heeft ook last van de enkel, terwijl zijn broer Erwin klachten heeft over de rech terknie. Vooral de laatste kwetsuur, die woensdag nog wat ernstiger aandeed, valt volgens Kessel geweldig mee. „Het woord gebleseerd kan ik dan ook niet in de mond ne men", vond bondscoach Mi chels bij de persconferentie van gisteravond. „Maar het is de vijfde wedstrijd in veertien dagen, de vijfde finale op rij. De inspanning daarvan is fy siek maar vooral mentaal vre selijk zwaar. Je krijgt nu te maken met spelers, die nog wel meekunnen, maar niet langer ^honderd procent fit zijn. De kleine blessures stape len zich op. Van die vier speelt een deel zeker. Voor het ande re deel moeten we dat afwach ten. Vrijdag weten we meer. Als ze dan op de training niet voluit kunnen, dan kunnen ze een dag later in de finale ze ker geen gas geven. In zo'n ge val moet je gaan afwegen als coach. Heb je een alternatief of neem je genoegen met een minder fitte speler". Eigen ervaring Michels kent de moeilijkheids graad van een dergelijke keu ze uit eigen ervaring. „In 1974 was dat hetzelfde. Het geval- Rensenbrink is bekend, maar Rijsbergen en Jansen waren ook niet fit. De jongens willen wel, maar is het wijs? Het zijn echt geen blessures, waarbij het een kwestie is van wel of niet. Je moet alleen als coach, beslissen of het verantwoord is ze in te zetten. In het voordeel van de dag extra rust geloof ik over een heel team genomen niet echt. Lobanovski heeft dat betoogd namens de Rus sen, maar als die winnen dan praat geen mens meer over dergelijke details. Wel ben ik van mening, dat voor spelers, die touché zijn, die ene dag meer rust van voordeel kan zijn". De spelers van het Nederlands elftal hoefden gisteren niet ex tra te rusten. De groep mocht in de avonduren naar een con cert van de Amerikaanse pop zangeres Whitney Houston. Slechts Arnold Mühren, de 37- jarige middenvelder, ging niet mee. „Ik bereid me al achttien jaar op dezelfde manier op wedstrijden voor. Daarin past geen rokerige zaal. Ik ga op bed, rusten. Ik ben een soort Zoetemelk, ja". 'SflEN Als het aan Charlton ligt Marco van Basten 'JJ i niet slechts gehul- x. s beste schutter van ,2 iropees kampioen- maar ook tot de peler van het toer- tgeroepen. ndarische middenvel- Manchester United en •lse elftal noemde gis- afloop van de halve ;en de Sovjet Unie en Nederlandse aanvals- de man, die hem tot iet meest imponeerde, it dat misschien ook ij het seizoen door een 'Ü3 grotendeels aan zich ii0.a tag gaan. Hij is fris. 180# voetbalt ook met ver spel opwindend". £2t duel in Stuttgart tus- „Vjetunie en Italië was 4i.cn duidelijk; „De Rus- «o.Oten heel geduldig en ®^en de Italianen op de ^lelijke manier. De Ita- erden plotseling bang voren te gaan. Ze wa- MOO.Ojde ploeg van de eerste zal ook wel maken heb- 276JÜe zal volgens Charlton 250 jvorden dan het eerste ^•jjssen de Nederlanders g/apvjets. „Ik wil niet zeg- 278»de uitslag niet dezelfde W-Of maar wel de benade- ttj de wedstrijd. Beide ^j jgaan nu meer voetbal- 74^pr het is moeilijk om 2i.8»riet aan te wijzen. Het 153 (Schillende ploegen met ^-^pende technische kwa- M7jMaar het zal een be- J goede finale worden, jsijwas in elk geval super uitsland. Positief, of- was blij dat ze won- bevalt de voor BBC- stcommentator optre- harlton tot dusver pri- 'il hij met geen woord over de roemloze af- Engeland. „Van de vee wedstrijden heb ik |>rm zitten genieten". oneerd aio Rehhagel was gelm- door de Russen. „Ze uitstekend gespeeld", trainer die het afgelo pen Werdei Bremen titel in de Eundesliga «[Een groot loopvermo- isciplineerd.legen Ita- en ze zeer ainvallend ld en het puMiek mag •p een geweliige fina lk geloof dit de bes- ook gaan litmaken luropees tampioen I wil ook wg wel igkijken op de wed- in een dag eeider tus- irland en We;t Duits- let doet pijn, naar ik ie toch moet /aststel- lederland uitdndelijk heeft ge women. Ze voortreffelijk «ls team met enkele biitenge- lers in de pbeg als en Van Basen. Ze lomogener en ustiger iljacties. Wij warn ver- al hadden ve nog winnen ook. ftaar de ig hebben we teaccep- i was terecht". Russen morgei vol- em geklopt kinnen liet Rehhagel n het „Der Rinus wess be- 28 5C 6° 69.84 w a Lohr, oud-speler en - 'an FC Köln en t-gen- belast met de leding olympische ploeg :om- f eerde het Nederlaidse Ik heb een ongeneen de en goede wedarijd Maar ook dat de Ne- ers ons duidelijk de >j ren" loeness, ex-speler *an München roende luud Gullit. „Een bi- ine verschijning op let Lj In Guido Buchwald.al ft ^roeg stadium van let door een blessure bti- j, Duitse elftal gevallei: eze Nedenlanders ve- WILLEM PFEIFFER UNTERHACHING ..uis-Cesar Menotti ïoemde hem een defen- def genie, Silvio Berlus coni sloeg zich op de Inieën over de juist op tjd afgeronde transfer en de internationale to- {aanvallers Oleg Protas- s>v, Gary Lineker, John /ldridge en Rudi Voller shieten ^s nachts wak- ter van hem. Frank Rjkaard wordt onder al de loftuitingen weer het vjrlegen Amsterdam- nertje, dat op vijfjarige leeftijd met gabbertje Riud Gullit op het Bal- bio-plein zijn schoenen kial trapte. Ir die jeugdjaren viel het tveetal niet eens op in het staatvoetbal. Er waren wel brtere jongetjes, herinnert Rjkaard zich. In 1988 vormt h't tweetal met de import- Ansterdammer Marco van Bisten het meest begeerde sipertrio van het iriternatio- nJe voetbal. AC Milan haal- dt Rijkaard juist op tijd bin- mn. Op het toernooi om het Eliropees kampioenschap is df marktwaarde van de 25- jaige Nederlander zeker verdubbeld. AC Milan be taalde eind mei acht miljoen. Rjkaard maalt er niet om. ,AC Milan is een grote club. Eet is een eer voor zo'n ploeg fe voetballen. En als goede toetballer weet je nu een- naai dat je object bent van transfers. Ik heb met Cruijff 'esproken over Barcelona, maar AC Milan had mijn voorkeur. Meer wil ik er niet over zeggen", aldus Rijkaard, die hoogst bedachtzaam is en alle euforie rond het Neder lands elftal en zijn persoon kan en wil relativeren. De ervaring van zes maanden buitenspel staan, de tijd tus sen zijn plotselinge opstappen bij Ajax en de eerste balom wenteling voor Real Zarago- za, hebben hem wijs ge maakt. Weer een „Na elke wedstrijd is er weer een wedstrijd. Je mag als top- speler niet stilstaan bij één prestatie. In het volgende duel moet je het weer laten zien. Er weer tegenaan. Dat meeleven in Nederland en dat geweldige Oranje op de tribunes geven een heel goed gevoel, geven steun. Maar als ik realistisch ben, dan valt de inbreng van dat publiek best tegen. Tegen de Sovjetunie was het stadion in Keulen oranje gekleurd, maar we verloren wel. Ik merk pas wat van dat publiek na af loop, als we gewonnen heb ben. Dat heb je dat gevoel van dankbaarheid. Voetbal is emotie tenslotte". Die emotie laat Rijkaard niet snel zien aan de buitenwe reld. Maar enkele mensen mogen in zijn binnenste kij ken. In het najaar van 1987 werd hij voor overspannen versleten, toen hij van de ene op de andere dag Ajax inruil de voor de WW. Slechts de mensen, die hem toen niet lieten vallen, klemt hij nu aan de borst. Die mogen meevoelen hoe het is als af geschreven voetballer binnen vier maanden weer naar de top te reiken. Over die perio de wil hij nauwelijks meer iets zeggen. „Ik bewijs het ongelijk van velen op het veld. Als voetballer is er geen andere plek om dat te doen". Gelijke hoogte Rijkaard, ondertussen met 30 gespeelde interlandwedstrij den in de statistieken op ge lijke hoogte gekomen met bijvoorbeeld Fons van Wis sen, doet alles stap voor stap. Zijn terugkeer op het hoogste niveau kwam ook op die ma nier tot stand. „Toen ik bij Zaragoza weer begon te spe len, heb ik echt niet dit Euro pees kampioenschap in ge dachten. Mijn eerste doel was om bij die club te presteren. Daar ligt de basis. Ik had 'lang niet gespeeld en het was echt niet zo gemakkelijk om weer voor honderd procent fysiek in orde te zijn. Je weet dat als je presteert bij de club, dat daar andere dingen uit voortvloeien. Zoals dit EK. Ik stel mezelf altijd maar één doel tegelijk. Na dit toernooi, hoor je mij niet roepen van: en nu het wereldkampioen schap. De kwalificatie voor dat toernooi is dat weer doel nummer één. Als dat gelukt is gaan we weer denken aan de eindronde, in Italië". In zijn spel doet Frank Rijk aard ook alles stap voor stap, Frank Rijkaard opereert verbaal omzichtiger dan als voetballer op het veld. Op de foto is goed de elleboog te zien, die het Rudi Voller belet de bal te spelen. FOTO: ANP etappe voor etappe, een echte verdediger. „Sommigen vra gen me of ik me beperkt voel in mijn creativiteit als speler door puur verdedigend te spelen. Ik heb daar geen moeite mee. Ik ben één van de drie mandekkers die door Michels zijn aangesteld. Dat is mijn eerste en voornaamste taak. Die opdracht mijn te genstander niet laten scoren, voer ik zo goed mogelijk uit. Op dit niveau heb je daar de volle negentig minuten voor nodig. Ik mag best wel eens naar voren, maar dat is niet mijn eerste doel. Dat blijft morgen die Protassov. Echt, dat ik hier op dit toernooi mag spelen, daar ben ik al dankbaar genoeg voor. Daar heeft mijn positie verder niets mee te maken". Risico Frank Rijkaard imponeert met zijn atletische lichaam en zijn verdedigingswijze waar bij hij vrijwel altijd de bal speelt. Dat daarbij een tegen stander als Vóller wel eens meevliegt, is voor die speler het risico van het aanvallers- vak. De Nederlander oogt als de Braziliaan Socrates als verdediger, op techniek en souplesse lost hij de proble men op. Hij beheerst de stiel van voorstopper als geen an der, maar zijn aanstaande trainer, Arrigo Sacchi van AC Milan, wil de andere kwaliteiten van Rijkaard gaan gebruiken. „Als ik honderd procent fit ben, dan ben ik voor vier plaatsen binnep een elftal in zetbaar. Die van libero, stop per, centrale middenvelder en rechtshalf. Op al die plek ken kan ik uit de voeten. Sacchi wil me op het mid denveld hebben. Dat maakt mij niet uit. Maar op dit mo ment is er maar één ding, dat voor mij telt: en dat is het Nederlands elftal", aldus Rijkaard die een geweldig frisse indruk maakt in de Eu ropese titelstrijd. Hij speelde als enige de hele voorberei dingsfase en is na vier wed strijden uit het echte toernooi nog steeds verrassend fit. Heel seizoen „Sommigen zeggen dat dat met mijn gedwongen rustpe riode heeft te maken. Vol gens mij maakt het niet uit. Spelers die een heel seizoen echter de rug hebben laten, hier ook veel zien. Ik zou' eerst een volgend Europees kampioenschap moeten spe len, met een heel seizoen achter de kiezen, om echt te kunnen vergelijken". Dat volgende toernooi om het Europees kampioenschap (in 1992), waarvoor Neder land zich in de terminologie van Rijkaard eerst maar eens moet plaatsen, zal met het wereldkampioenschap van 1990 de toptoernooien van de jonge Nederlandse generatie kunnen worden. „Ik doe niet graag voorspellingen over de toekomst. Maar we moeten vaststellen dat deze ploeg best wel jong is, 24, 25 jaar. Velen van dit team gaan door. Mits de vorm blijft en de andere omstandigheden zijn ook in orde, dan kunnen wij op dit Europees kampi oenschap voortborduren. Maar nogmaals, eerst moeten we ons plaatsen voor dat we reldkampioenschap in Italië", aldus de speler, wiens hart bepaald op de spreekwoorde lijke moordkuil moet lijken. MOSKOU De desinte resse in de Sovjetunie om trent de prestaties van het Russische voetbalelftal bij de strijd om de Europese titel, is na woensdagavond omgeslagen in grote jubel. In de straten van Moskou werd de winst op de Ita lianen uitgebreid gevierd. Met toeters en spreekko ren werden de prestaties van de voetballers luister bijgezet. De voetbalsterren werden luid toegejuicht. Direct na het laat ste fluitsignaal troffen vrien den, buren en onbekenden el kaar in de straten en op de pleinen. De mindere prestaties tegen Nederland en Ierland waren direct vergeten, in de lofbetuigingen werd de ruime Tsjidijatoelin en Rats kunnen ook bij tafelvoetbal goed uit de voeten, zoals ze gisteren in Stuttgart bewezen. FOTO: AP triomf op de Engelsen ook nog Zelfs de Russische staatstelevi- meegenomen. De algemene sie ontkwam niet aan de jubel tendens in de gesprekken was en feestvreugde. De anders zo duidelijk: „Nu pakken we de stoïcijnse nieuwslezeres Jelena Hollanders ook nog". Kovalenko kondigde de winst in Stuttgart rpet brede lach aan. Zij feleciteerde de vijftig Russische toeschouwers in West-Duitsland, trainer Loba novski en de spelers met „dit grandioze spel". Ook de jour nalisten lieten elke opjectivi- teit varen en beschreven de prestatie van „hun" spelers met de mooiste volzinnen. Zelfs de schrijver Boris Paster nak, auteur van Dokter Zjiva- go, werd geciteerd: „Het sche merlicht overschaduwde het felle licht". De vreugde over de winst ont steeg zelfs deze planeet. Vladi mir Titov en Moessa Maranov, die zich al geruime tijd in het ruimtestation MIR bevinden, reageerden met groot enthou siasme op de triomf. Zij vroe gen het controle-centrum het mogelijk te maken de wed strijd direct door te zenden naar de MIR. Want, zoals Ti tov vertelde: „Nu worden we ook Europees kampioen". Altobelli stopt interland-carrière De verloren halve finale van Italië tegen de Sovjetunie heeft een einde gemaakt aan de illustere interland-carrière van Alessandro Altobelli. De 32-jarige aanvaller die in 1982 met zijn land de wereldtitel veroverde werd door Azeglio Hij speelde tegen de Sovjetunie zijn 61e interlandwedstrijd en kwam slechts in het veld als Mancini aan het einde van zijn krachten was. In de punt van de aanval, zijn favoriete plaats, was Altobelli verdrongen door Gian-Luca Vialli. Minister dank zij collega bij finale Minister Gerrit Braks Landbouw en Visserij) gaat morgen naar München, waar hij de EK-finale tussen Nederland en de Sovjet-Unie zal bijwonen. De bewindsman is sinds giste ren de gelukkige bezitter van twee plaatsbewijzen voor de finalewedstrijd. Die kreeg hij van de Westduitse staatssecre taris voor Visserij Von Gelbern, die de Visserij voorzit Kassa voor Gullit en Van Basten Ruud Gullit en Marco van Basten mogen dan wel geen top pers als Snoopy en Garfield zijn, voor foto's van hen op de kaft van een schoolagenda moet wel 10.000 gulden betaald worden. Dit besliste de Amsterdamse kort gedingrechter mr. J.M. Vrakking gisteren in het proces dat de voetballers aan spanden tegen uitgever Holco Publications. Hun manager, Cor Coster -schoonvader van Johan Cruyff-, spande het proces aan terwijl de voetballers in het Europees Kampioen schap naar de finale toespeelden. Halve finale ook in Rusland in trek De eerste wedstrijden in de bedrijfscompetitie in de Noord- russische stad Moermanks, zijn woensdagnacht pas na mid dernachtelijke uur begonnen. De spelers van de elftallen van de visbereidingsfabriek, de havenbrigades en de dokar beiders wensten eerst het duel tussen de Sovjetunie en Italië te bekijken. Hoewel er in de havenstad geen kunstlicht was dat verder geen probleem. Moermansk ligt boven de pool- grens en kan dus genieten van de midzomernacht, de hele dag licht. Aruba wil Nederlands elftal op vakantie Aruba heeft het Nederlands elftal uitgenodigd na afloop van de Europese titelstrijd op vakantie te komen. Een woord voerder van het kabinet van de gevolmachtigde minister van Aruba in Den Haag heeft dit donderdag meegedeeld. Volgens de woordvoerder is een telegram gestuurd naar bondscaoch Rinus Michels en zijn spelers, waarin zij samen met hun echtgenoten worden uitgenodigd na de finale „op Aruba te komen uitrusten". Veiligheidsmaatregelen afdoende De veiligheidsmaatregelen bij het Europees voetbalkampi oenschap in West-Duitsland zijn volgens minister van bin nenlandse zaken Friedrich Zimmermann afdoende geble ken. Zimmermann deelde mee, dat in de twee weken van de titelstrijd in totaal 1200 personen zijn gearresteerd. „Dat aantal klinkt misschien wel hoog, maar moet worden gezien in relatie tot de massaliteit van het toernooi, dat meer dan 900.000 toeschouwers heeft getrokken", aldus Zimmermann. Bryan Robson voor de rechter MANCHESTER De Engelse aanvoerder Bryan Robson, met zijn elftal teleurstellend laatste in de EK-poule met Ne derland, Sovjetunie en Ier land, moet op 1 augustus voor de rechter verschijnen. De 31- jarige middenvelder van Man chester United werd in de buurt van zijn woonplaats aan gehouden door de politie toen hij de tank van zijn Jaguar volgooide bij een benzine pomp. Het vermoeden bestond, dat Robson zelf ook het een en ander had ingenomen. De al coholtest toonde het onherroe pelijk aan. Robson weigerde vervolgens zijn medewerking bij het het vervullen van de formaliteiten die noodzakelijk zijn bij een positieve blaas- proef en mag aan de rechter uitleggen waarom. Roem De roem is Erwin Koeman vooruitgesneld. In Unterhaging, waar Oranje zich voorbereidt op de EK- telféning^jagers0^6*"^0'6' S*0n(* Mechelen-speler In de belangstelling van jeugdige hand-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7