Modderlawine bedelft zeker 300 mensen in Turks dorp Michael Jackson Partijconferentie Moskou: Wie gaat in het stof bijten? eallieerden herdenken ichtbrug West-Berlijn Studenten in Burma slaags met politie ISKE EN WISKE nnrn dh Srruffitl tn bins!Tul Uilenspiegel, wixu en Peter Benoitl rels iti Arte relde en r Omen/u hebben lindcren iorn leren, zullen Vlunderen 'oen Htftimn if Dal wordt een hele klus1 \Jn met wie bannen we 'HJnn BreydetJh uil hempenoonlijH de hand druHhen Vooruit dan maar. ledereen opzij'.. Daar ja at ie f -•laard UHgevwtJ, Anfwerp«n- Je halen ze hierheen te zulten mee in onze ran jen stryden i door Jo Wijnen WASHINGTON Niets fascineert mij meer dan de manier waarop onze hedendaagse sterren Sinatra, Springsteen, Madonna aan het gehoorzame, willige en vooral zeer goedgelovige publiek worden verkocht. Dat publiek, geholpen door een slaafse en hielenlikkende pers, wil maar niet begrijpen dat het grotelijks wordt belazerd, dat de mythische figuren die het bejubelt en vereert gewoon verzinsels zijn. Omdat ik onlangs in Nederland was, heb ik nog eens kunnen lezen wat er allemaal over Michael Jackson werd geschreven voordat die kwam optreden in de Kuip. Na mijn terugkeer in Washington sloeg ik er de Amerikaanse historicus Daniel Boorstin nog eens op na, die over hetverschijnsel van de Amerikaanse superster enkele behartenswaardige dingen heeft geschreven. Boorstin noemt sterren van het Jackson-soort „menselijke pseudo-gebeurtenissen Hij zet ze weg als „beroemdheden die snel sterven, maar nog sneller worden vervangen". Hij voegt daar heel wijs aan toe dat de moderne, door publiciteit en stromen geld opgeroepen helden de produkten zijn van „onze manie voor meer grootheid dan de wereld kan bevatten". Ach ja, nu is Michael Jackson opeens "eenzaamzo lees ik tenminste in enkele Nederlandse kranten. Jackson heeft een biografie geschreven die „Moonwalk" heet en die behalve natuurlijk dat dat boek door iemand anders is geschreven, in opdracht van diegenen die het meeste geld aan hem verdienen voor zoete koek wordt geslikt. Dat boek wordt zelfs in de pers gezien als iets dat enige waarheid bevat over wat Michael Jackson bezig houdt. En ach ja, Jackson heeft al zes jaar geen interviews meer gegeven. Dat niemand in de gaten heeft dat dat soort dingen gewoon horen bij het commercieel complot dat rond een superster wordt gesmeed, kan ik heel moeilijk aanvaarden. Jackson is gewoon een produkt; aangekleed en opgetuigd om er zoveel mogelijk poen mee te maken. En Jackson speelt dat spel gewoon mee omdat dat hem nu eenmaal goed uitkomt Jacksons uitspraken tegen de drugs en tegen sex voor het huwelijk vormen natuurlijk een deel van het complot waarvan hij zelf het meest deerniswekkende slachtoffer is. Een tijdje geleden raakte ik in een hotel in Miami verzeild. Het was een van die ongelooflijk protserige verblijven die voornamelijk drijven op de spilzucht en het totale gebrek aan goede smaak van het slag lieden dat er gewoonlijk z'n intrek neemt. De directeur bleek een gezette jongeman te zijn die, om de status van zijn bedrijf te onderlijnen, vertelde dat Michael Jackson er een eigen suite had. Ik vroeg de man of ik dat verblijf mocht zien. Waarop de directeur mij naar de bovenste verdieping bracht en mij vervolgens binnenleidde in een stelsel van kamers en balkons dat was voorzien van kunstpalmen, bubbelbaden, veel spiegels, exotisch meubilair, massagetafels en andere wansmakelijkheden. Ik opende de deuren van het balkon om te zien wat voor uitzicht Jackson had. Beneden strekte zich een zwarte woonwijk uit, een onafzienbaar getto dat ik daags tevoren had bezocht: een van die zweren van armoede en uitzichtloosheid die kenmerkend zijn voor zoveel Amerikaanse steden, waar armoede, moedeloosheid, lethargie, verveling en geweld aan de orde van de dag zijn. Kennelijk keek Michael Jackson onbezwaard uit over de ellende van nota bene zijn eigen soortgenoten, intussen morele hoogstandjes makend over het drugsgebruik dat toch zo slecht is. en de voorhuwelijkse sex die door de tieners daar beneden in dat getto zo omstandig wordt bedreven dat negentig procent van de kinderen die er worden geboren als „vaderloos" moet worden aangemerkt. Een teken van Jacksons slechte smaak DomheidAfgestomptheidOf het bewijs dat deze „meest verkochte ster" mogelijk ieder gevoel voor proportie en menselijkheid heeft verloren onder druk van hen die hem 'lebben .gemaakt"? UITENLAND Gildas Sou-uxnt VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 5 Vredesoverleg Suriname in Frans Guyana PARAMARIBO De vredesbespre kingen tussen een Surinaamse rege ringsdelegatie en vertegenwoordigers van het junglecommando beginnen komende maandag in Frans Guyana. De Surinaamse regeringsdelegatie, die bestaat uit vijf personen, wordt geleid door Wim van Eer, fungerend directeur van het ministerie van bui tenlandse zaken. Het is niet bekend waar het overleg precies plaatsvindt en hoe lang het duurt, maar vermoe delijk is plaats van handeling St Lau rent. De onderhandelingen worden gevoerd nadat er vanaf februari over is bemiddeld door het comité christe lijke kerken (CCK) in Parmaribo. Huis Brezjnev nu trouwzaal MOSKOU Het aanzien van wij len Sovjet-leider Leonid Brezjnev heeft wederom een deuk opgelopen door een beslissing van het plaatse lijk partijbestuur van de Sovjet-re publiek Azerbaidzjan. Besloten werd een luxe onderkomen, dat speciaal voor Brezjnev werd ge bouwd, voortaan voor trouwlusti gen ter beschikking te stellen als trouwzaal. Het statige wit-marme- ren onderkomen werd speciaal ge bouwd om Brezjnev een gerieflijk dak boven het hoofd te geven tij dens zijn tweedaags bezoek aan Baku, in 1982. Sinsdien heeft het paleisje leeg gestaan. Canada stuurt meer Sovjets het land uit OTTAWA Canada stuurt opnieuw Russen het land uit. Het gaat om de militaire attaché en een ex-secretaris van de Russische ambas sade in Ottawa. Tevens is het aantal Sovjet diplomaten in Canada met drie verminderd. Dat betekent dat het totale aantal Russische diplomaten zal moeten worden teruggebracht tot zestig. Hiermee reageert de regering van Canada op de volgens haar ongerechtvaardig de uitwijzing van twee Canadese diplomaten door de Sovjetunie. De „ping-pong"-uitwij- zingen begonnen toen Canada zeventien di plomaten naar de Sovjetunie terugstuurde wegens industriële en militaire spionage. Russische woordvoerders hebben al laten we ten dat „er geen twijfel over hoeft te bestaan dat Moskou tegenmaatregelen zal nemen". Bijna-botsing met helikopter LONDEN De helikopter waarmee de Britse prinses Margaret afgelopen woensdag van Londen naar Gloucester vloog, is bijna in botsing gekomen met een Boeing 747. De autoriteiten hebben dit vandaag bekendgemaakt. Het toestel met de zus ter van koningin Elizabeth aan boord bleef verti caal op 300 meter en horizontaal op een halve ki lometer afstand van een jumbojet van British Air ways die 337 mensen aan boord had. De toestel kwam van het vliegveld Heathrow bij Londen. Volgens een luchtverkeersleider bleven de toe stellen slechts 100 meter van elkaar, maar dit is door de luchtvaartautoriteiten ontkend. De mini mum toegestane afstand tussen vliegtuigen is 330 meter verticaal of acht kilometer horizontaal. De afgelopen maanden hebben zich in het overvolle Britse luchtruim tal van bijna-botsingen voorge daan. Handen van Palestijnse tenengooiers afhakken" Helden van 20e eeuw De Franse schilder Dominique Durand en een aantal van zijn mede-schilders hebben op opvallende wijze de twintigste eeuw in beeld gebracht. De muur van een huis in Parijs is versierd met 477 afbeeldingen van politici, kunstenaars en artiesten, die elk een belangrijke bijdrage hebben gele verd aan de culturele en politieke ontwikkelingen van deze eeuw. Op de onderste rij zijn onder meer herkenbaar (van links naar rechts) Paul Cezanne. Count Basie, Ramchmaninov, Pierre de Coübertin, Rene Coty, Thomas Mann, Joan Crawford, Emile Zola, Picasso en Einstein. Het schilde rij, dat 2200 uur werken heeft gekost, is gesponsord door het radiostation RTL. FOTO: AP JL AVIV Een lid van het Israëlische rlement denkt erover een wetsvoorstel te dienen, dat het mogelijk maakt de |j nden af te zetten van stenen- en brand- mmen gooiende Palestijnen. Volgens nal Nasser a-Din, een Arabisch lid van 0 t rechtse Likud-blok, is een dergelijk ardemiddel wellicht noodzakelijk om n einde te maken aan de al meer dan een ]f jaar durende Palestijnse opstand. Nas- j a-Din wil het wetsvoorstel indienen als Israëlische regering daartoe zelf niet be- d is. Het afhakken van handen is in n nmige islamitische landen een wettige W af. Volgens Nasser a-Din dient het wets- 1 arstel een „afschrikkende" werking te ?stqbben. NN De Westerse ge- de eerden hebben giste- rw) herdacht dat veertig geleden een lucht- e ug werd ingesteld om door Russen afgeslo- deel van Berlijn van »dsel te voorzien. De ïerikaanse, Franse en ltse ambassadeur in nn gingen aan boord li een oude C-47, een »-|stel dat nog behoorde de „rozijnenbommen- rpers" die gedurende dagen zorgden voor I overleven van de 2,2 Ijoen Westberlijners die |i de buitenwereld afge- ten waren. aai^invoering van de Deutsche laafk, op 20 juni 1948 in de jstrfterse zones van het bezette jtsland. vormde de aanlei- E tot de blokkade van rrnlt-Berlijn. Op 24 juni 1948 It de Sovjetunie, de bezet- e Vtie macht in het oostelijk et I van het overwonnen p jtsland. de westerse secto- ,van de vroegere hoofdstad J het Reich volledig af. Als najument voerde Moskou tatyhnische voorvallen" aan. toegangswegen over land rvii water en de elektriciteit kèjden afgesneden, kjj Westberlijners weigerden in overgrote meerderheid hun boodschappen in het oostelijk stadsdeel te doen. Voor dé westerse mogendheden bleef alleen de weg via de lucht over. Op 26 juni 1948 begon de grootste luchttransportoperatie uit de geschiedenis. Britten en Amerikanen riepen al hun vrachtvliegtuigen uit de hele wereld op om West-Berlijn te bevoorraden. De Fransen wa ren gebonden in Indochina en konden daarom geen vliegtui gen voor de operatie aanbie den, maar zij leverden mate rieel en vliegers. Bij de operatie waren uteinde- lijk vijfhonderd vliegtuigen betrokken. De Berlijners doop ten ze om tot „rozijnenbom menwerpers". omdat de pilo ten op het westelijk stadsdeel parachuutjes met uiteenlopen de zoetwaren neerlieten voor dat zij landden. De vliegtuigen landden met een tussenpoos van één a twee minuten op de luchthavens Tegel, Tempelhof en Gatow. Op zeker moment werd achtduizend ton levens middelen per dag aangevoerd. Een record kwam tot stand op 16 april 1949: 1.383 vluchten in 24 uur met 12.848 ton leef tocht. Aan het eind van de blokkade, 12 mei 1949 stelde men vast dat er ruim 2,3 mil joen ton levensmiddelen door de lucht was aangevoerd. Tij dens de operatie kwamen 31 Amerikanen en 40 Britten om het leven. estduitser ontcijfert Mayaschrift [IN De geheimen van het Middenamerikaanse Mayavolk, Jde archeologie generaties lang voor raadsels hebben ge- Ijtst, zouden door de Westduitse archeoloog Wolfgang Gockel ilontcijferd. Dat meldt het Duitse weekblad Stern. Het schrift, ]met stenen voorwerpen in zachte kalksteen is gekrast, ziet ijit als een reeks vierkante beelden die figuren van mensen, ■n en vogels voorstellen en abstracte patronen. Volgens gaan de „verhalen" over machtsstrijd en seksuele intriges het hof, oorlogen en natuurrampen. Archeologen hebben 'kallen jaren geloofd dat het ging om geheime boodschappen £n priesters, die men waarschijnlijk nooit zou doorvorsen, «cel, die op een afgelegen Fins eiland woont, is onbereikbaar r commentaar. DEN HAAG Partij bijeenkomsten in de Sov jetunie verliepen altijd zo als iedere machthebber graag zou zien. De partij leider mocht de langste redevoering houden, er werd op de juiste momen ten geklapt „stormach tig en langdurig" en de besluiten stonden al voor af vast. Maar de partijcon ferentie die volgende week dinsdag in Moskou begint, belooft een echt politiek gevecht te worden waarvan de uit komst niet te voorspellen valt. De partijconferentie moet een nieuwe impuls geven aan het hervormingsbeleid van Mi- chail Gorbatsjov. Sinds 1985, toen Gorbatsjov Konstantin Tsjernenko opvolgde als partij leider, is er veel veranderd in de Sovjetunie. De autoriteiten hebben een groot aantal poli tieke gevangenen vrijgelaten. De kranten, die tot voor kort niet veel meer waren dan voetnoten bij de verzamelde toespraken van de partijleider, laten nu het ene na het andere heilige huisje sneuvelen. In het kader van de „perestroj ka", de hervorming van het maatschappelijk bestel, hebben de Sovjet-autoriteiten ook op economisch terrein de teugels wat laten vieren. Maar van echte politieke hervormingen is tot dusverre nog niets geko- Op de partijconferentie willen de hervormingsgezinden nu een begin maken met de her vorming van het politieke sy steem. Uitgangspunt voor de besprekingen is een document met tien „stellingen" dat door het Centraal Comité van de partij is opgesteld en waarin een aantal politieke hervor mingen worden voorgesteld. Maar dat de angst onder partij leden nog groot is, blijkt onder meer uit een antwoord van de partijsecretaris van Moskou. Vladimir Kljoejev. Wat vindt hij van het voorstel van de journalist Fjodor Boerlatski om een presidentieel systeem in te voeren met geheime ver kiezingen, zoals in de Verenig de Staten? „Ik vind het hele maal geen onrealistisch voor stel en als de meerderheid ervoor is zal ik het voorstel steunnen. Ik heb niets tegen het voorstel de president van ons land te kiezen". Krachtmeting De Sovjetkranten stonden de afgelopen weken bol van de artikelen over de naderende partijconferentie, maar eigen lijk weet rjiemand wat de ruim 5.000 afgevaardigden die uit alle delen van de Sovjetunie naar Moskou komen nu pre cies gaan doen. De verwarring valt waarschijnlijk toe te schrijven aan onwennigheid. Het is voor het eerst sinds 1941, toen Stalin de partij bij eenriep na de inval van de Duitse troepen, dat de partij een conferentie houdt en in de statuten valt over de bevoegd heden van zo'n vergadering niets te vinden. Aanvankelijk gingen waarne mers ervan uit dat Gorbatsjov de conferentie wilde gebrui ken om het Centraal Comité te zuiveren van de tegenstanders van zijn beleid en in hun plaats overtuigde aanhangers van de perestrojka te benoe men, hoewel volgens de statu ten alleen het partijcongres, dat eens in de vijf jaar biieen- komt, een nieuw Centraal Co mité mag kiezen. Verscheide ne partijfunctionarissen heb ben echter laten weten dat er op de conferentie alleen over het beleid zal worden gespro ken en niet over personen. Maar ook al gaan er geen kop pen rollen, het is zeker dat de conferentie zal uitlopen op een krachtmeting tussen de aan hangers van Gorbatsjov en de behoudende vleugel van de partij, de bureaucraten die ge leid worden door Jegor Ligats- jov. En deze partij-ideoloog geldt als de machtigste man in het Kremlin na Gorbatsjov. De hervormingsgezinden drin gen al lang aan op politieke veranderingen. De perestrojka heeft volgens hen alleen kans van slagen als het politieke sy steem gedemocratiseerd wordt. Bovendien hopen zij daarmee de scepsis weg te nemen die bij veel Sovjetburgers leeft. Veel Russen vrezen dat de zegenin gen van de glasnost maar tij delijk zijn en dat het Gorbats jov zal vergaan als Chroesjt- jsov, die uiteindelijk ook in het staf moest bijten. k Botha in Egypte lt Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha ge- ie' zichtbaar van een ritje op de rug van een kameel bij de pyra- /or»fes van Gizeh 'n Egypte. Botha vloog gisteren met minister defensie Magnus Malan naar Cairo voor de derde ronde in e d vredesoverleg over Namibië en Angola. Aan de besprekingen m ben regeringsvertegenwoordigers van Angola, de VS, Zuid- 0prka en Cuba deel. FOTO: AP RANGOON De Burmaanse politie heeft gisteren een kordon gelegd rond de boeddhistische Shwedagon-pa- gode in de hoofdstad Rangoon, waar protesterende stu denten een actiecentrum hadden ingericht. Volgens berichten werd ook door studenten gedemonstreerd in Pegu, terwijl in Mandalay de meeste onderwijsinstel lingen gesloten bleven. Eerder deze week werd in Rangoon een uitgaansverbod van kracht en werden openbare bijeenkomsten verboden. De maatregelen volgden na hevige onlusten die, volgens de offi ciële cijfers, aan negen mensen het leven kostten. Sinds vorig jaar oktober hebben de Burmaanse studenten drie grote protestcampagnes tegen het bewind van sterke man Ne Win georganiseerd. Honderden studenten zijn door de politie opgepakt en bij gewelddadigheden tijdens deze campagnes zijn in totaal zeker 100 doden gevallen. Volgens westerse waarnemers zijn de jongste protestacties het gevolg van de restricties op individuele vrijheden en de verslechterende economische omstandigheden. Ne Win kwam in 1962 via een coup aan dj macht en wenst een strikt rtëutrale positie in de wereldpolitiek in te nemen ANKARA Nieuwe aardverschuivingen heb ben gisteravond reddings ploegen gedwongen hun werk te staken in het Turkse dorp Catak bij de Zwarte Zee, waar naar wordt gevreesd zeker 300 mensen zijn omgekomen onder massa's aarde en rotsen. Catak, dat ligt in een diepe vallei nabij de havenstad Trabzon, gaf het beeld van to tale verwoesting. Een enorme hoop grond en steen, die was losgemaakt door zware regen val de afgelopen tijd. bedekte twee restaurants en een school in het dorp na de lawine die rond het ontbijt-uur van de berghelling stortte. In de res taurants en een aantal auto's zaten veel mensen die waren opgehouden door een eerdere aardverschuiving die weg ver derop blokkeerde. Onder de tientallen verpletterde voer tuigen zijn vijf of zes autobus sen, waarvan enkeie met toe risten. „Ik zag dat de berg op mij af kwam", verklaarde Zeki II- han, een van de 18 gewonde overlevenden die uit de grond- massa werd bevrijd. „Het ging gepaard met een geluid als van onweer", zei een vrachtwagen chauffeur. „De rotsblokken vaagden alles in één seconde weg De belangrijkste weg in het dorp was bedekt met een grondmassa van ruim 10 meter dik. Tien uur na de ramp had den reddingsploegen pas slechts drie stoffelijke over schotten geborgen. Slechts een paar huizen in Catak bleven bij de ramp intact. Van de school is alleen het dak zicht baar. Het is niet bekend of er kinderen waren in de school, die een half uur later open zou gaan. De Turkse minister van open bare werken, Saga Giray, ver klaarde: „Wij hopen en menen dat er nog overlevenden zijn in de auto s en restaurants. Ik kan geen cijfers noemen van doden of gewonden". Het tota le aantal slachtoffers wordt mogelijk pas over twee weken bekend, de tijd die het ber gingswerk vermoedelijk in be slag zal nemen. Het was de eerste grote aard verschuiving in Turkije in de afgelopen jaren. Door de pro vincie Trabzon loopt een zone waar zich regelmatig aardbe vingen voordoen. Bij een aard beving in de stad Pasinler in de provincie Erzurum kwa men in 1983 1.300 mensen om het leven. In de oostelijke pro vincie Van, die grenst aan Iran, kwamen in 1976 ruim 4.000 mensen om bij een aard beving. Een bulldozer trekt het wrak van een auto uit de blubber na de lawine die gisteren een Turks dorp van de landkaart vaagde.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5