Wiegedood-mysterie stukje bij beetje ontrafeld VVD wil 735.000 sociale huurwoningen verkopen Advies herstellings oorden open houden TOCH UITKERING VOOR SEROPOSITIEVE MAN ONDERZOEK STOFWISSELINGSZIEKTEN DRAAGT BIJ AAN OPLOSSING OPBRENGST VOOR RIJK HALF MILJARD PER JAAR Ex-drugs-verslaafden werken niet slechter DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Specialisten dreigen met zwaardere acties Ontstaan virussen zeehonden nog raadse Minder b militairen^ bij Haagse staven fc tekenfonds breekt et huisarts van 65 jaar fljMSTELVEEN Huisartsen die 65 jaar Worden zullen in de toekomst geen zie kenfondspatiënten meer kunnen behan- Öe Ziekenfondsraad heeft gisteren een wijziging goedgekeurd in de modelove reenkomst tussen de organisaties van Wbisartsen en ziekenfondsen, LHV en VNZ, die inhoudt dat huisartsen na hun 6|5ste geen „medewerker" meer kunnen fijn van een ziekenfonds. VNZ en LHV hebben over deze wijziging al eerder een akkoord bereikt. Ze gaat in op 1 januari 1989 en ze voorziet in een aflopende overgangsregeling tot 1 januari 1993. In de modelovereenkomst voor apothekers is al eerder de leeftijdsgrens van 65 jaar opgenomen. AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad komt waarschijnlijk in augustus met een „spontaan" ad vies over de mogelijkheid toch alle 19 herstellings oorden open te houden. Het onverwachte voorstel daartoe kwam gisteren van J. Heckman van de Landelijke Specialisten Vereniging. De werkge vers noemden het „onbekookt", waarop werd be sloten het pas in augustus te behandelen. De Zie kenfondsraad besloot al wel, vanaf 1 juli tien her stellingsoorden te gaan subsidiëren uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (de oorden worden nu gefinancierd met subsidies van het rijk). Voor de subsidie is per jaar 14 miljoen gulden beschikbaar. Dat er in ieder geval tien oor den open blijven is het gevolg van een motie van de Tweede Kamer, aangenomen nadat staatssecre- tris Dees (volksgezondheid) had besloten alle 19 oorden te sluiten om ruim 26 miljoen te besparen. VOLDOENDE BORDEN „OPSPATTEND GRIND" DEN HAAG Bij wegwerkzaamheden dienen verkeersborden met de waarschuwing voor op spattende stenen onverminderd duidelijk zicht baar te zijn voor de weggebruikers. De verant woordelijke wegbeheerders hebben daartoe dui delijke aanwijzingen gekregen. Minister Smit (verkeer en waterstaat) antwoordt dit op schrif telijke vragen van het VVD-kamerlid De Beer. De Beer had aan de bel getrokken nadat hij op het spoor was gekomen van een brief van rijks waterstaat in Utrecht aan de verzekeraar van een motorrijder, die bij een verkeersongeval werd betrokken, doordat hij slipte op vers ge strooid grind. Ter plaatse was slechts één ver keersbord geplaatst. Van een tekort aan borden „opspattend grind" zoals De Beer vreesde is geen sprake, verzekert Smit. Het geval Utrecht was volgens haar een uitzondering door een onver wachte hoeveelheid reparatiewerkzaamheden. AMSTERDAM De Bedrijfsvereni ging voor de overheid stemt toch toe, in een ziektewetuitkering aan een 26-jarige man uit Sittard met het zo genoemde Aids Related Complex (een aan aids verwante ziekte). De advocaat van de man, mr, J. Hij- mans uit Amsterdam, deelde dit gis teren mee. De bedrijfsvereniging had de ziektewetuitkering aanvan kelijk geweigerd omdat de Limbur ger al seropositief was vóór hij begon aan zijn laatste baan. De ziektewet kent een bepaling, dat een uitkering kan worden geweigerd als een werknemer binnen een half jaar na het begin van de loondienst ziek wordt en dat die ziekte Verwacht kon worden. De man was net twee dagen in dienst toen hij griep kreeg. Daarna werd longontsteking gecon stateerd en weer later - in een zie kenhuis - ARC. Hijmans betoogde in zijn klaagschrift dat de ARC pas werd vastgesteld nadat zijn cliënt in dienst was genomen. Lang niet ie dereen die seropositief is krijgt aids of het daaraan verwante ARC, aldus de advocaat. UTRECHT Soms lig gen baby's van een paar maanden oud ineens dood in hun wiegje. Niets wees er op dat het kind ziek was, laat staan dat het zou sterven. De schrik voor de ouders is enorm en medici kunnen geen troost bieden. Ze kunnen weinig anders doen dan constateren dat er sprake is van wiegedood; geen ziekte, maar een verza melnaam voor allerlei onbekende doodsoorza ken. Een enkele keer echter wordt ontdekt dat het kind wel degelijk iets mankeerde, dat het een erfelijke stofwisselings ziekte had bijvoorbeeld. „En op het moment dat je een oorzaak vindt, mag je het ook geen wiegedood meer noemen", zegt drs. A. van Vught ,van het Wilhelmina-kinderzie- kenhuis in Utrecht. Hoe. meer de wetenschap ont dekt, hoe kleiner het raadsel van de wiegedood wordt en hoe groter de kans op het .voortijdig ontdekken van af wijkingen. Maar die ontwik keling gaat zeer langzaam. Dat komt, zeggen de medici, voor een groot deel door de emotionele bezwaren van ou ders om sectie te laten ver richten op hun overleden kind. Ongeveer de helft van de ouders geeft daarvoor geen toestemming. „Dat is heel be grijpelijk", zegt biochemicus dr. M. Durand, „maar alleen als we direct na het overlijden van een baby onderzoek kun nen verrichten, kunnen we dit mysterie mogelijk ooit voor het grootste deel oplos sen. Een volledige oplossing is onmogelijk; er zullen altijd wel enkele zuigelingen op on verklaarbare wijze overlij den". „Door met name bloed, urine en enkele orgaanvveefsels di rect na het overlijden te on derzoeken, kunnen we ont dekken of het kind een erfe lijke stofwisselingsziekte had. Dat is ontzettend belangrijk, want in het algemeen heeft ieder volgend kind 25 procent kans die ziekte ook te krijgen. Weet je dat, dan kun je de ou ders adviseren en eventueel de foetus al in de baarmoeder onderzoeken. Dat betekent dan wel dat je vermoedelijk ontdekt dat het kind absoluut niet langer zal leven dan een paar maanden. Dan kun je de ouders in overweging geven de vrucht weg te laten halen. Het probleem daarbij is weer dat je dat pas na iets meer dan tien weken kunt ontdekken, dus dan krijg je weer een ethisch probleem. Maar je kunt de ouders dan in elk ge val de keus bieden. En er zijn tenslotte ook stofwisselings ziekten die niet dodelijk zijn en als je die al in een zeer vroeg stadium kunt ontdek ken, is behandeling mogelijk. Maar dan moet je dus wél eerst weten welke mensen een grotere kans op zo'n ziek te hebben". Durand schat dat momenteel maar een gering aantal kinde ren overlijdt aan een stofwis selingsziekte, hooguit tien procent van het aantal geval len dat nu nog onder wiege dood wordt gerangschikt. En dat zijn er momenteel zo'n tweehonderd per jaar, één op de 800 a 1000 pasgeborenen. Maar het is heel goed moge lijk dat dit percentage over een aantal jaren aanzienlijk hoger ligt, omdat er stofwisse lingsziekten blijken te bestaan die men nu nog niet kent. Met behulp van deze gaschromato- graaf, die gisteren werd geschonken aan het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht, kan onderzoek worden verricht naar de erfelijke oorzaken van wiegedood. FOTO: PR Een grote hulp daarbij is de gaschromatograaf, die het Wilhelmina-kinderziekenhuis gisteren kreeg aangeboden door de firma Chrompack. Het apparaat, dat onder meer ook bij de Keuringsdienst van Waren wordt gebruikt, kan honderdvijftig stoffen schei den, die vervolgens perfect zijn te onderzoeken op even tuele afwijkingen. De gaschromatograaf zal ver moedelijk in staat zijn een klein deel van het mysterie wiegedood te ontsluieren. Er zijn echter bijna vierduizend erfelijke aandoeningen en daarvan zijn slechts zo'n vier honderd aan chemische defec ten in het lichaam te wijten. Maar volgens onder anderen dr. Duran is onderzoek in deze richting altijd nog aan zienlijk zinvoller dan de weg die dr. De Jonge van de Yrije Universiteit bewandelde. Die concludeerde in een spraak makend proefschrift dat wie gedood meestal het gevolg is van op de rug dan wel op de buik liggen. Dat onderzoek verleidde de Kruisvereniging aanvankelijk zelfs tot het ad vies aan ouders om hun zuige lingen af en toe vooral op hun zij te leggen. Maar inmiddels heeft een commissie van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde een ver nietigend oordeel uitgespro ken over de bevindingen van inmiddels prof. De Jonge. Theorieën „Twintig jaar geleden", zegt drs. Van Vugt, „zei men dat wiegedood niets anders was dan dat kinderen in een de kentje waren gestikt. Daarna heette het dat ze zich in hun slaap hadden verslikt. Ook is er een patholoog-anatoom ge weest die zei dat het kwam door een bloeding in het hals- merg. Hij had dat bij twee ba by's ontdekt. Inmiddels is dit een roütine-onderzoek gewor den en weten we dat dit echt uiterst zelden bij baby's voor komt. Er zijn theorieën in overvloed, maar de praktijk wijst uit dat er een veelheid aan oorzaken is waaraan zui gelingen volkomen onver wacht kunnen overlijden". „Kijk, ieder kind heeft op z'n tijd wel eens buikloop en geeft wel eens over. Daar hoeft geen enkele ouder door in paniek te raken. Maar bij enkele zuigelingen blijkt dan ineens dat ze een stoornis in de stofwisseling hebben en is het lichaam niet meer in staat vet om te zetten in energie als de suikervoorraad op is. Als je zoiets niet ontdekt, zul je het ook nooit kunnen onderken nen in een stadium waarin je mogelijk nog kunt ingrijpen en het leven van zo'n baby kunt redden". Volgens de Vereniging van Ouders van Wiegedood-Kin- deren is het zeker zó belang rijk voor ouders om te weten waaraan hun kind is overle den. „Weet je dat niet, en in geval van wiegedood weet je het ook écht niet, dan houd je vaak je hele leven een schuld gevoel", zegt voorzitter W. Polderman. „Omdat je blijft denken dat je iets verkeerd hebt gedaan en dat ie het had kunnen voorkomen DICK HOFLAND In Emmen laaide het vuur gisteren hoog op. „Rooie vrouwen" gooiden daar een aantal emancipa- tiènota's op een hoop en hielden er een lucifer bij. De actie vormde een protest tegen de benoe ming van een mannelijk gemeenteraadslid (PvdA) tot wethouder. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer 735.000 sociale huurwo ningen komen in aanmer king om verkocht te worden aan de huidige bewoners. Het gaat hier om eengezinswoningen, die gebouwd zijn voor 1975. Dit staat in de nota „Werk uit Woningen" die VVD-fractievoorzitter Jo ris Voorhoeve vanochtend heeft gepresenteerd. De VVD wil met deze nota aantonen dat haar eind maart gelanceerde idee voor een massale verkoop van woning wetwoningen in de praktijk uitvoerbaar is. Volgens de VVD kunnen er zonder be zwaar jaarlijks zo'n twintigdui zend sociale huurwoningen verkocht worden. De netto op brengst daarvan wordt begroot op twee miljard gulden per Eén kwart daarvan zouden de woningbouwcorporaties moeten besteden aan het aflos sen van bij het rijk gesloten le ningen. Daardoor zou er jaar lijks zo'n vijfhonderd miljoen gulden extra in de schatkist komen. Dat geld wil de VVD aanwenden om „de economie te activeren, de werkloosheid te bestrijden en het milieu te verbeteren". Bezwaren De VVD zegt zich te realiseren dat er vele bezwaren tegen haar plan zijn aan te voeren. Maar geen daarvan acht zij steekhoudend. Zo is het vol gens haar niet juist dat de minder draagkrachtigen de dupe worden van de verkoop van sociale huurwoningen. Als een huurder zijn woning zo aantrekkelijk vindt dat hij die wil kopen, „mogen wij er rus tig van uitgaan dat hij de wo- hing ook als eigenaar tot in lengte van dagen zal blijven bezetten", aldus de VVD-nota. Bovendien willen de liberalen het kooprecht beperken tot huurders met een niet al te hoog inkomen: maximaal 51.000 gulden belastbaar per jaar. Voorts zou de prijs nooit hoger mogen zijn dan twee derde van de waarde in onbe woonde staat. Is het wel juist op deze manier bepaalde bewoners een flink voordeeltje te verschalen? De VVD meent van wel. Immers, de nieuwe eigenaars komen de eerste tijd op hogere lasten en ook krijgen zij geen subsidie meer, terwijl huurders en ko pers van premiewoningen die steun wel ontvangen. Uit een recent onderzoek van de Rabobank blijkt volgens de VVD dat bijna de helft van alle huurders graag een eigen huis zou hebben. De helft daérvan is bereid daarvoor meer dan honderd gulden ex tra in de maand te betalen. Huurders van particuliere huurwoningen wil de VVD ook eerder in staat stellen te kopen. Zij dienen een zogehe ten voorkooprecht te krijgen. Als een particuliere eigenaar zijn woning wil verkopen, moet hij die woning eerst aan de huurder aanbieden. AMSTERDAM Ex- drugsverslaafden werken zeker niet slechter dan werknemers zonder drugsverleden. Dat is ge bleken uit een experiment in Amsterdam, waarbij veertig ex-verslaafden een jqar lang tijdelijk werk kregen bij de gemeente en in die tijd werden gevolgd en vergeleken met 52 ook tijdelijk aangestelde niet verslaafde medewerkers en ambtenaren in vaste dienst. De vereniging Humanitas, mede-initiatiefnemer van het experiment, overhandig de gisteren een rapport hier over aan wethouder Jonker van Amsterdam. Zeventien van de 40 ex-verslaafden, die aan het experiment deelna men, hebben inmiddels een vaste baan bij de gemeente of elders. De ex-verslaafden, die aan het experiment deelnamen, waren vooraf wel geselec teerd. Belangrijkste voor waarde was, dat ze tenminste negen maanden drugsvrij waren (ook geen methadon), in Amsterdam woonden en al zes maanden werkerva ring hadden. Het zeilschip De Vrijheid 97) Zodra het net is opgehaald, zeilt Rob naar de „Boreas". De stemming aan boord is beslist opgewonden. Er heerst een ware feestvreugde. Er wordt nog wel göiimmerd om de afgelopen schade te herstellen, maar er rollen tevens vaatjes aêh, want Delf is besloten, de bemanning op een extra oorlam te onthalen. De vrien den stappen samen de „store" binnen, waar de overwonnen Linsky, midden in een plas op de planken zit. „Een beetje koortsig, heren?" vraagt Rob spottend en hij is van plan nog een paar hartige woordjes te zeggen, maar het verslagen stelletje ziet er zo miserabel uit, dat hij zijn best doet om het kort te maken. „Ik kom jullie bekentenis halen", vervolgt hij dus luchtig. Het kost niet veel moeite meer. Linsky en zijn maat vertellen tenslotte al les, wat onze vrienden toch al weten en nog veel meer. „Dat is het eind van alle avonturen, Rob", zucht Delf na afloop. „Nou, niet wat mij betreft", lacht onze Ka pitein, „ik vaar er met mijn neus altijd mid den in. Maar ik moet eerst gaan uitvinden, wat er van mijn brave Arabieren terecht is gekomen". Aan boord van „De Vrijheid" tovert Rob een pracht van een worst voor betoonde heldenmoed te voorschijn. Zo krijgt Skip nog een reden erbij om het met de baas eens te zijn. OVERBEEK PLASMANS £v:; SMv'M cV Overleg tussen specialisten tijdens de gisteren gehouden ledenvergadering. FOTO: ANI UTRECHT De medisch spe cialisten zijn het actie voeren tegen de verlaging van hun onkostenvergoeding nog niet moe. Op een ledenvergadering van de Landelijke Specialis tenvereniging (LSV) hebben zo'n 800 specialisten het LSV- bestuur gisteravond mandaat gegeven om naar zwaardere actiemiddelen te grijpen „als de situatie daartoe aanleiding geeft". Er is wat de medici betreft on der meer ruimte voor hardere acties als staatssecretaris Dees van volksgezondheid het be sluit van het tarievenorgaan COTG over de lagere onkos tenvergoeding bekrachtigt. Welke acties de specialisten in dat geval nog in petto hebben is onbekend. Volgens een LSV-woord voerder hebben de leden zich hierover niet uitge sproken. Wel hebben de spe cialisten gesteld dat de lopende acties (een dag zondagsdienst in de week) kunnen worden opgeschort als hun eis, het on gemoeid laten van de kosten vergoeding, in Den Haag ge hoor vindt. Het Landelijk Patiëntenplat form besloot eerder deze week een kort geding aan te span nen om te voorkomen dat de specialisten doorgaan met hun zondagdienstacties. BAD GODESBERG Het is voorlopig nog duidelijk waardoor en de virussen ontstaan de laatste tijd een w slachting aanrichten der het zeehondenbest&tx in de Waddenzee en Westduitse en Deense teren. Is de vervuiling het zeewater de boosdjÉ ner of is hier sprake i een „gewone" virusepiL mie? Deskundigen uit derland, de Bondsr< bliek Duitsland en De| marken, die gisteren vandaag in Bad Goi berg met elkaar van dachten wisselden dit probleem, blijven antwoord vooralsi schuldig. De Nederlandse delegat» der Jan Jaap Hooft van ministerie van landbouw visserij neigt ertoe te vei derstellen dat het herpes- het picornavirus, die fal longontsteking bij zeehonj veroorzaken, kunnen wc gezien als veroorzakers een tijdelijke epidemie, er onder mensen ook welk een griepepidemie rondw; Hooft hoopt en verwacht de drie landen hun regerin zullen aanbevelen een g menlijk wetenschappelijk derzoek te houden naar oorsprong van de beide vi sen. Als het zover komt, het antwoord op de vraag enkele maanden gevon zijn, meent hij. Volgens de Nederlandse d gatie is het mogelijk om eins te ontwikkelen tegen virussen. Het probleem is ter hoe die te verspreiden der de zeehondenpopulatie Volgens delegatielid P Reijnders van het Rijksii tuut voor Natuurbeheer i: huidige sterftegolf onder honden de zwaarste sinds halve eeuw. Een bijkom probleem is volgens hem het aantal geboorten in Waddenzee daalt. Als de demie voortduurt, verw hij een halvering van de hondenpopulatie op de rjg dellange termijn. Er leven c ongeveer duizend van dieren op de Wadden. DEN HAAG Het aa: militairen bij de Haa[k, staven van het ministqfe,r yan defensie wordt de mende vier jaar ver: derd met 280 plaatsen wel 10 procent. Deze mindering heeft niet doel te besparen op personeel, maar juist personeel vrij te ma voor operationele talfhii waar nu vacatures kunnen worden verviW* Minister Van Eekef schrijft dit in een bi aan de Tweede Kat over de veranderingsoU^ raties bij Defensie. W VN De vermindering van jde aantal militairen in Ite1' Haag komt bovenop de al on gang gezette afslanking bjme gerpersoneel. Juist door di»t operatie dreigde het ev|en wicht verstoord te raken tin sen burgers en militairen,) dus de bewindsman. De r slanking van het burgerpfn. soneel, zoals afgesprokenL het regeerakkoord, gaat F* van een vermindering vaif totaal 3.667 plaatsen. IC Haagse onderdelen van defensieorganisatie worifc daarbij zwaarder aange^' gen dan de krijgsmachtder marine, landmacht en lutfc macht. Onderdeel van de veranjf^ ringsoperaties bij Defensie" ook het streven naar mfe doelmatigheid. „In Den Hff wordt goed gewerkt m£ soms teveel gepraat", zei Eekelen gisteren in een 1 lichting op zijn brief. „Dal door ontstaan soms onduif lijkheden over verantwofc delijkheden en duurt het" lang voordat een besL wordt genomen". Versi king van de centrale sturf en decentralisatie van voerende taken naar krijgsmachtdelen zijn daa^ de toverwoorden die moew leiden tot een flexibel krijgsmacht. Met de veranj ringsoperaties beoogt de nister meer greep te krijn op de plannen en bestedF gen van de krijgsmachtdell BINNENLANDEcidaeSou/ui/nt VRIJDAG 24 IUNI 1988 PAGINA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4