Kaartjes genoeg, maar niemand weet waar r "HEJum Lubbers sluit coalitie Earner twijfelt aan oegankelijkheid onderwijs Seksueel geweld gevolg van machtsongelijkheid HALF NEDERLAND WIL NAAR EK-FINALE IEÜWS Van den Broek zet paspoort-commissie opnieuw onder druk Justitie wil in Emmen Pekela-hysterie voorkomen -BINNENLAND EeidócQowumt VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 3 flftrbeidsverleden bepalend oor uitkering jongere (Vervolg van de voorpagina) Ie hoogte van de nieuwe uitkering voor jongeren zal af- ïtig ankelijk worden gesteld van het arbeidsverleden. Des- n ïdanks zullen jongeren die aan deze voorwaarde vol- ,js jen een fors lagere uitkering krijgen. Momenteel be- Traagt de bijstandsuitkering voor (uitwonende) jongeren ,an 23 tot 27 jaar 1107 gulden netto per maand. In de ieuwe constructie zal de uitkeringshoogte uitkomen op ?n 55 gulden voor jongeren zonder arbeidsverleden en ge- aai liddeld 850 gulden voor jongeren met een arbeidsverle- en. Het kabinet verwacht dat door de lagere uitkerin- en jongeren eerder geprikkeld zullen worden zich te n'iten scholen. De verlaging van de uitkeringen zal gefa-. ide ;erd de komende vier jaar worden ingevoerd. De nieu- nt\ e uitkeringsbedragen gelden met ingang van volgend ar voor alle nieuwe gevallen en jongeren van 18 tot 21 ar. In de daarop volgende jaren wordt de korting toe past op de uitkeringen van alle jongeren. DEN HAAG „Een kritische bezinning op de eigen identiteit als man". Daar ging het om. Twintig heren, van psyeholoog- seksuoloog. via socioloog tot poli ticoloog, bogen zich over het ver schijnsel „man" om te komen tot een goede analyse van de plegers van seksueel geweld, want dat zijn nagenoeg.altijd mannen. Gis teren kwamen ze met het resul taat naar buiten: „Seksueel ge weld komt niet zozeer voort uit psychische afwijkingen, maar uit de machtsongelijkheid tussen man en vrouw". De twintig auteurs van het boek „Mannelijkheid en seksueel ge weld" zoeken de verklaring voor het door hen bestudeerde en ver afschuwde verschijnsel eerder in de maatschappij dan in de psyche van de dader. Seksueel geweld („het hele scala van middelen op druk of dwang op een ander uit te oefenen, van zeuren tot ver krachten") is niet in de eerste plaats te wijten aan de ziekelijke afwijking van de daders, maar aan de manier waarop mannen en vrouwen met elkaar omgaan of niet met elkaar omgaan, aldus de auteurs. Omdat de algemene norm is dat een vrouw in princi pe beschikbaar moet zijn voor mannen, ontstaat seksueel ge weld. De „traditionele opvatting van mannelijkheid, gepaard gaand met een overwicht van kracht en macht", werkt dan agressie in de hand. De auteurs zien dat ook in films die immers pretenderen iets te zeggen over de werkelijkheid, waarin man nen onafgebroken de dienst uit maken en vrouwen dwingen tot seks. Om een eind te maken aan de ge welddadige neigingen van hun sekse-genoten bepleiten de au teurs daarom een verandering van mentaliteit, die op zijn beurt teweeg moet worden gebracht door het beëindigen van de „structurele machtsongelijkheid" waarop de „basis-opvattingen" over de verhouding tussen man nen en vrouwen zijn gebaseerd. Om dat te bereiken moet de overheid zich meer inspannen; bijvoorbeeld door televisiespotjes uit te zenden zoals in Zweden te zien zijn. Daarin is dan te zien hoe een uitermate macho-type een baby verzorgt. „Op die ma nier kun je de bevolking ideolo gisch beïnvloeden". Massale ziekmelding militairen HILVERSUM Op het Op leidingscentrum Militaire Ge neeskundige Dienst in Hilver sum hebben zich deze week 127 militairen met maag- en darmklachten gemeld. Het ging vooral om cursisten die last hadden van misselijkheid en braken. Zij kregen bedrust, thee en beschuit voorgeschre ven. Inmiddels is vrijwel ie dereen hersteld en naar huis. Drie betrokkenen liggen nog in het ziekenverblijf. De oor zaak van de klachten is nog niet duidelijk. Boom met kleuter omgezaagd EMMELOORD - ten kettingzaag moest er gis termiddag in Emmeloord aan te pas komen om een kleuter uit een boom te bevrijden. De zesjarige Angela Bastiaans was op een speelterrein klem ge raakt in een boom. Nadat diverse bevrijdingspogin gen hadden gefaald, oe- sloten omwonenden de hele boom om te zagen De kleuter liep tijdens het hachelijke avontuur geen verwondingen op. kamerbreed herzet egen h«bezuinigingen peciaal >nderwijs (Van onze parlementaire redactie) mUbEN HAAG Een ka- ht ïerbrede meerderheid zelerzet zich tegen het vioornemen van staatsse- DAfretaris Ginjaar-Maas het vijantal leerkrachten in het vijsbeciaal en voortgezet spe- kfiaal onderwijs per 1 au- 1 vjustus van dit jaar te be- tiezen. .jet aantal leerlingen in het i Peciaal onderwijs wordt kjeeds groter. Om de kosten op inge begroting te drukken mag ispijet aantal leerkrachten van ■je ^et kabinet niet meegroeien .jet het aantal leerlingen bin- 5fen dit type onderwijs. uliet PvdA-kamerlid De Cloe ■id )ees de staatssecretaris erop •actat het belangrijk is eerst het iderzoek naar de oorzaak in het groeiend aantal leer- igen in het speciaal onder- grondig te bestuderen Dordat tot een dergelijke eefaatregel wordt besloten. Hij gs*i-oeg daarom in een motie, j ie door alle fracties in de aVeede Kamer werd ge- c*ra!eund, de maatregel uit te i Vjellen tot 1 augustus van het emblgend jaar. ,anIevrouw. Ginjaar zit echter in i _en lastig parket. Zij zei de Motie niet te kunnen en willen itvoeren, omdat zij op grond "in het regeerakkoord gehou- •n is de kosten binnen dit onderwijs te verminde- In. De staatssecretaris zegde scholen voor meervoudig metbhandicapten te ontzien wan- zijd^er daar noodsituaties drei- jk e^n te ontstaan. Eerder had zij *j*j| een uitzondering gemaakt "T scholen die pas opgericht Frar N VANDAAGO AMSTERDAM In één uur probeerden gisteren 80.000 Nederlanders reis bureau OAD te bellen voor een kaartje van de EK-finale tussen Oranje en de Sovjet-Unie. Ver geefs, kaartjes zijn er nau welijks. Of beter: ze zijn er wel, maar niemand weet waar. Het lijkt of half Nederland morgen naar het Olympisch Sta dion in München wil, maar de KNVB noch de reisbureau's hebben wei nig meer dan enkele dui zenden kaartjes te bieden. Vooralsnog biedt de zwarte markt ter plekke de fans de grootste kans op een plaatsje. Oad zou zonder problemen morgen het complete stadion in München met Nederlandse supporters kunnen vullen. Al leen de kaartjes zijn er niet. Althans, niet tegen nor male prijzen. Wel voor 800 mark, maar dat vindt coördi nator H. Lievendag toch echt te gek. De telefoonkanonnade kwam op gang'door geruchten dat er nog veel kaarten naar ons land zouden komen. „Onzin", zegt Lievendag. „De kaarten zitten momenteel bij particu lieren en toeroperators in Zwitserland, de Bondsrepu bliek, Denemarken en Italiè. Wij proberen via de Volks bank in de Bondsrepubliek nog kaarten op te kopen van mensen die niet meer naar de finale willen nu hun land zich daarvoor niet heeft geplaatst. En we hebben bijvoorbeld- mensen in München die mo gen proberen kaarten op te kopen. Ja, we willen best iets meer bieden dan de normale prijs, maar het moeten geen woekerwinsten worden". Een trip per bus naar Mün chen had volgens Lievendag eigenlijk alleen verantwoord georganiseerd kunnen worden als de kaarten gister avond om vijf uur beschik baar waren geweest. „Je kunt niet op de bonnefooi gaan. Er rijdt hier geen bus weg tenzij onze mensen in München de kaarten in hun handen heb ben. Die zekerheid moet je hebben". Ondertussen blijven de tele foons rinkelen. Twintig me dewerkers, in ploegendienst, moeten doorlopend „nee" ver kopen. Ze lachen nog. „Nee, het spijt me meneer. We heb ben echt geen kaartjes". Lie vendag kijkt een tikje be zorgd. De goodwill die zijn bureau de laatste weken lan delijk heeft opgebouwd kan weieens lijden onder al die af wijzingen. Bij Lufthansa hetzelfde ver haal. Niet de verwachte dui zenden, zelfs geen honderden, maar slechts enkele tientallen teleurgestelde Duitse voetbal fans leverden hun kaarten in bij bureaus van deze Duitse luchtvaartmaatschappij. Luft hansa is vandaag niettemin doorgaan met pogingen tot bemiddeling tussen mensen die hun kaartje wel kwijt wil Harry Lievendag met zijn medewerkers verkopen doorlopend „nee" per telefoon. len en Nederlandse supporters die alsnog naar München wil len. Twee vluchten 1100 per plaats plus kaartje zit ten overigen propvol. Ondernemende zakenlui die de gisteren naar München reisden in de hoop daar dui zenden kaarten op te kopen en met winst in Nederland te kunnen verkopen, kwamen bedrogen uit. Vrijwel nergens waren kaarten te halen. Duit sers en Italianen die even tueel van hun kaarten af wil len, doen dat het liefst op de zwarte markt om de teleur stelling over uitschakeling van de nationale ploeg met enige geldelijke winst weg te spoelen. De KNVB kreeg oorspronke lijk 3200 kaarten toegewezen, die allemaal naar officials, sponsors en genodigden zijn gegaan. Gisteren slaagde de bond er nog wel in dat aantal uit te breiden met 300 kaar ten, die konden worden over genomen van de Italiaanse FOTO: PERS UNIE bond. Later op de dag kwa men daar nog eens 500 kaar ten bij, nota bene van de Rus sen. Deze kaartjes zijn doorge speeld naar de reisbureau's, die ze binnen een tel kwijt waren. De KNVB denkt dat het Oranje-legioen zijn weg naar het stadion in München toch wel zal vinden, hoofdza kelijk via de zwarte markt De Duitse organisatie pro beert de voetbalsupporters overigens zoveel mogelijk te gemoet te komen. Zo worden er buiten het stadion grote tenten nergezet, waar Neder landers die vandaag al naar München reizen de nacht kunnen doorbrengen. De kans op een andere slaap plaats is immers niet zo groot; de meeste hotels zitten vol en alleen die in de duurdere prijsklassen hebben nog wat ruimte. De finale leeft zo onder vrij wel alle Nederlanders, dat de Wereldomroep een recht streeks verslag zal uitzenden, wat zeer ongebruikelijk is. Door een wijziging van het zendschema heeft de Wereld omroep het mogelijk gemaakt dat Nederlanders in grote de len van Europa en Noord- Afrika en in heel Noord- en Zuid-Amerika de wedstrijd kunnen volgen. Het verslag zal bovendien worden overge nomen door vier radio-sta tions op de Nederlandse An tillen en Aruba. Terwijl Nederland massaal probeert het Olympisch Sta dion binnen te komen, zal de Russische ploeg daar morgen worden gesteund door zo'n vijftig aanhangers. Dat zegt overigens niets over de stem ming in het land zelf, die in middels is omgeslagen van de sinteresse tot enorme jubel. In de straten van Moskou werd de zege op de Italianen zelfs uitbundig gevierd. En de kos monauten Titov en Maranov, die al geruime tijd in het ruimtestation MIR wonen, vroegen of het controle-cen trum ervoor kan zorgen dat ze de finale in hun ruimtesta tion kunnen zien. tOZENGEUREN A "O 1 A maneschijn LU A en rvdA niet uit 'EN HAAG - Minister- jresident Lubbers sluit •or de toekomst een coa- \l jtie van CDA en PvdA iet uit. Maar hij voelt ook •ndenzen voor een sa- ienwerking tussen PvdA VVD. „En ik prijs ie- treen dat ze elkaar niet ïrketteren", zegt de pre- in een interview •ze week in CDA-Actu- •1. lelf heeft Lubbers, maar één pens: „Voor mij is het belang- ijkste dat ik mezelf echt ge- koren heb dat we moeten re- eren, met het oog op mor en". Niet toestaan dat we te- bgvallen op het idee 'nou ja, Is het voor vandaag maar üopt'." In een krant las Lubbers dat het PvdA-rapport Bewogen Beweging een aantal formule ringen bevat zoals ze een paar jaar geleden in het CDA-rap- port stonden. Over strategie en samenwerking en dergelijke. Lubbers vindt dat „echt pri ma". En als Joris Voorhoeve zo nu en dan formuleert dat ik denk: het lijkt wel of ik D66 hoor, dan ben ik daar niet kri tisch over, vervolgt de pre mier. „Prima. Die convergen tie kan de samenleving hel pen". Lubbers denkt daar zelf veel aan gedaan te hebben door steeds iedereen uit te no digen naar elkaar te luisteren en te kijken of je van daaruit - natuurlijk met accentverschil len, want Kok is geen Voor hoeve en De Vries heeft ook zo zijn eigen lijn - niet kunt samenwerken. Op de vraag of er in 1990 dan sprake kan zijn van een fo breed mogelijk draagvlak, CDA, PvdA, VVD en D66 in een soort nationaal kabinet, luidt Lubbers antwoord dat dit zal afhangen van een andere analyse. „Pragmatisch zou het kunnen, maar staatsrechtelijk is er het probleem dat je be hoefte hebt aan een afweging hoe dat uitwerkt in relatie tot de Kamer. Maar laten we wel zijn, het lijkt nu wel rozengeur en maneschijn tussen alle par tijen". Volgens de premier zal de vraag zijn hoe straks de verkiezingsprogramma's er uit Spanningen Lubbers geeft toq dat er door de nadruk op incidenten span ningen in de coalitie zijn ont staan. Maar dat heeft ook te doen met de duur van een coa litie. Niet zozeer met de partij politieke verhoudingen van de coalitiepartijen, maar ook door de personen. „Het is een hard bedrijf, je moet erkennen dat ministers er aan slijten. Dat er geheugenverlies gaat optreden, slechte ervaringen met vroe gere politici zijn vergeten". Volgens de premier raakt men wat moe van dezelfde gezich ten, dezelfde resultaten. Er is voldoende spanning tus sen kabinet en Kamer. Ook op de belangrijke, inhoudelijke onderwerpen. Lubbers zegt over de relatie tussen kabinet en parlement weinig reden te hebben om met heel grote vreugde terug te zien op het afgelopen jaar. „Wat vroeger bijkomstigheden waren, is nu langzamerhand hoofdzaak ge worden". Soms vraagt de mi- Premier Lubbers nister-president zich af of er nog wel politieke meningsver schillen zijn. Het gevolg is dat het accent in de parlementaire discussies zich verlegt naar problemen die we vroeger techniek noemden. (Vervolg van de voorpagina) e fracties in de Tweede Kamer amen er gisteren geen genoegen ïee dat Deetman geen inhoude- jk oordeel over de moties wilde tspreken. Op verzoek van vdA-woordvoerder Wallage omt premier Lubbers volgende reek in de Kamer uiteenzetten 'at het standpunt van het kabi- et is. De kritiek van de Kamer spitste zich opnieuw toe op de toegankelijkheid van het onderwijs en op de hoge stu dieschulden die studenten gaan op bouwen wanneer de minister zijn 'bankenplan' doorzet. Alle fracties vonden dat de minister onvoldoende wist aan te geven hoe hij de toegan kelijkheid van het onderwijs wil waarborgen. De PvdA'er Wallage hield de minis ter herhaaldelijk voor „dat het niet zo kan zijn dat studenten van ouders uit de laagste inkomensgroepen een hoge studieschuld zullen opbouwen, omdat hun ouders niet draagkrachtig genoeg zijn om de studie te betalen. Bovendien vonden alle fracties dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met de onzekerheid, waarin de stu denten en hun ouders op dit moment verkeren. Geheime notulen ontvreemd GRONINGEN - Studenten die vo rige week gedurende korte tijd het gebouw van de Directie Studiefi nanciering in Groningen bezet hielden, blijken geheime notulen van een vergadering van de minis terraad te hebben ontvreemd. De Groninger Universiteitskrant (UK) publiceerde daar gisteren de len uit waaruit onder meer blijkt dat niet minister Ruding van fi nanciën zijn collega Deetman ter verantwoording riep over het overschrijden van het budget voor de basisbeurzen met 210 miljoen gulden. Met name de ministers Brinkman, De Korte en Van Dijk zouden Deetman hebben geatta queerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de paspoort-commissie op nieuw onder hoge druk gezet. Afgelopen dagen heeft hij de commissie voor de tweede keer laten weten niet te kunnen ac cepteren dat zijn paspoort- ambtenaren moeten ant woorden op vragen die de positie van de tegenpartij (paspoort-producent KEP BV) versterken. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken zei desge vraagd dat Van den Broek „niets meer gedaan heeft dan herhalen wat hij vorige week op de radio al gezegd heeft". Er zou geen sprake van zijn dat hij extra druk op de ketel gezet heeft door te dreigen met harde pressie op zijn ambtenaren. Zij zouden alleen mogen antwoorden op feitelijke vragen en krach tens de Grondwet niet kun nen ingaan op Vragen die de staat ten opzichte van KER in, een nadelige positie kun nen brengen. De niet geheel ongerecht vaardigde vrees van Van den Broek houdt verband met het feit dat het enquête-rap port (als alles tenminste vol gens plan blijft verlopen) zal verschijnen kort voor het moment dat KEP met het paspoort-model komt. Zou dit model voor de derde niet voldoen dan wil de minister het contract opzeggen, zoals hij eerder in de Kamer ver klaard heeft. KEP en de fi nanciers van dit bedrijf heb ben daarop gezegd dan met schadeclaims te zullen ko men die tientallen miljoenen guldens kunnen bedragen. Inmiddels heeft de commis sie besloten toch staatssecre taris De Graaf-Nauta (bin nenlandse zaken) te horen, evenals haar naaste beleids medewerkers drs. J. Kapsen- berg (directeur bestuursza ken) en mr. F. Plate (plaats vervangend directeur-gene raal binnenlands bestuur). Verder wil de commissie drs. J.P. Kieboom (kabinetsadvi seur en verbonden aan Lub bers' departement van alge mene zaken) horen. Tenslot te is besloten ook de directie van drukkerij Joh. Enschedé aan een verhoor te onder werpen. Het gaat om de heren F. van Kettwig Ver schuur en N.C. de Groot van Embden. Jonge weidevogels massaal doodgemaaid DEN HAAG Duizenden jonge weidevogels zijn het slachtoffer geworden van het vroege maaien van de weilan den. Volgens de Vogelbescher ming is het gras door het zach te weer zo snel gegroeid, dat de boeren al in mei hun «(ei landen moesten maaien. Dat heeft ertoe geleid dat vooral kieviten, tuureluurs en grut to's zijn doodgemaaid. Slechts tien procent van de dieren zou de ramp hebben overleefd. Vogelbeschermers dringen al enige jaren aan op andfere maaimethoden van boeten met weiland. (ADVERTENTIE) Waar is de kennis om een oplossing te vinden voor uw toekomstige automatisering? Officieel dealer van: Acorn Archimedes, Atari-ST en Atari-PC, CAF en Hyundai Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. )E KNOLLEN EMMEN Ouders van kinderen die in de afgelo pen vijftien jaren in Em men en Emmer-Compas- cuum seksueel zijn mis bruikt, krijgen van de po litie uitvoerige informatie over de vorderingen van het onderzoek naar de on- tuchtzaak -rond een 38-ja- rige man. De officier van justitie in Assen, mr. A.L. Poerink, wil daarmee het uitbreken van 'massa-hys- terie' zoals die zich in Oude Pekela heeft voor gedaan voorkomen. „We willen de ouders ook dui delijk maken dat het hier gaat ,.om één man en niet om meer, *als die indruk tenminste be staat Bovendien is het de be doeling dat ze weten dat de handelingen zich in hoofdzaak hebben voorgedaan in de di recte omgeving van de woning van de man, zodat ouders die daar ver uit de buurt wonen, zich niet onnodig ongerust hoeven te maken", aldus mr. Poerink. De men heeft bekend ontucht te hebben gepleegd met 28 jon gens en meisjes van zeven tot twaalf jaar. Mr. Poerink sluit niet uit dat de man nog meer op zijn kerfstok heeft. Diens voorarrest is dan ook ver lengd. Over zijn motieven tast mr. Poerink nog in het duis ter. De verdachte zal voor on derzoek naar zijn geestelijke vermogens een tijdje in het Pieter Baancentrum in Utrecht moet doorbrengen. ?Iet is nog niet komen vast te De man is al in 1973 begonnen met het plegen van ontucht met twee nichtjes. De vader van deze meisjes, nu 21 en 18 jaar oud, deed daarvan in mei van dit jaar pas aangifte. De mogelijkheid bestaat dat vrees voor wraak de voornaamste reden was om de man niet eerder aan te klagen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3