Kabinet snijdt diep in uitkering jongeren 11 13 14 15 Weeromstuit Legioen op wegnaar München -4ifsporen in Noordwijks drinkwater MEESTE SUPPORTERS GOKKEN OP ZWARTE MARKT m Kwekers zelf schuldig aan personeelsgebrek HET UUEER Vrijdag 24 juni 1988 80e jaargang no. 24147 £eicUe 0omcwvti jes; Qc igeëiï Uitgave Weslerpers. behorende lot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden, ittens Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut betaling), kwartaal I. 70,93, |aarf 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. it.Tot. b Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65permm,!amiliebenchtenf. 0,59permm. Telefax 070 902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 Tel. I rdwijk/noordwijkerhout ;t drinkwater in een deel van Noord en Noordwijkerhout bevat een te gehalte van het onkruidbestrijdings- el atrazine. De stof zit in het water loor het Noordwijkse waterleidings- jf uit de duinen wordt gehaald. De nale inspectie van de volksgezond- vindt het goed dat Noordwijk water leveren, omdat er slechts sprake is een lichte overschrijding. Momenteel It onderzocht hoe de stof in het water .ht is gekomen. Volgende week len daar de eerste resultaten van ver- it. leer L. Boon, hoofd technische dienst de gemeentebedrijven Noordwijk: atrazine is gevonden bij het pompsta- We moeten aannemen dat er ook iets drinkwater heeft gezeten, maar dat 20 PAGINA'S Paus vindt dat christendom niet alleen schuld heeft aan jodenvervolging Lubbers: „Het lijkt nu wel rozengeuren maneschijn" Wiegedood- mysterie stukje bij beetje ontrafeld Modderlawine bedelft Turks dorp Frank Rijkaard is nog steeds dankbaar Reserves Oranje schikken zich in lot McEnroe verdrinkt in golven van sympathie Bewoners Leidse Vogelwijk: „We voelen ons misleid" Weer uitstel reorganisatie waterschappen Leids keurkorps K&G bestaat 60 jaar Op alle mogelijke manieren proberen winkeliers Oranje in hun produkten te verwerken. Zoals de Haagse bakker Plasman, die vandaag Gullit-gebak verkocht. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG Het legi oen is op weg naar Mün chen. Op alle mogelijke manieren hebben aanhan- toestellen uitvoeren op de Bei erse hoofdstad zitten vrijwel vol. Dat houdt in dat aanhan gers 540 gulden hebben neer geteld zonder zeker te weten gers van het Nederlands of ze een toegangskaartje kun voetbalelftal vandaag de nen bemachtigen. De NS heeft reis ingezet naar het Olympisch Stadion, waar morgen de finale van het Europees kampioenschap wordt gespeeld tegen de Sovjetunie. De meeste fans hebben overigens géén kaartje. Ze gokken erop dat ze die nog wel op de zwarte markt kunnen bemachtigen. De meeste Nederlanders gaan met eigen vervoer naar Duits land. De politie heeft hen aan geraden morgen uiterlijk om één uur 's middags in de stad aanwezig te zijn. Anders zul len ze het stadion vermoede lijk niet meer kunnen berei ken. De vluchten die de KLM en de NLM met extra grote Oranje-staartaap ontdekt in Gabon EDINBURGH De Britse zoöloog Mike Harrison heeft in de regenwouden van Gabon in Afrika een tot dusver onbe kende apensoort ontdekt. De apensoort kreeg de naam „cer- copithecus solatus" oftewel „zon-staart guenon", omdat de aap in het bezit is van een hel der oranje gekleurde staart. De zes kilo zware aap heeft een veelheid Oranje-gebak en aan- grijszwarte vacht met een wit- geen extra treinen ingezet, al zullen er naar verwachting wel diverse Nederlanders per trein naar München reizen. Nederland is zó in de ban van het voetbal, dat toch vrijwel alle winkels morgenmiddag na drie uur dicht zullen zijn. Voor die tijd zal er een enorme hoe- verwante artikelen over de toonbank zijn gegaan, want de winkeliers proberen op alle mogelijke manieren het voet bal in hun produkten te ver werken. Wordt Oranje kam pioen, dan mogen morgen de cafés tot uiterlijk vier uur 's nachts openblijven. Premier Lubbers heeft inmid dels een congres over studiefi nanciering afgezegd om naar de finale te kunnen en kroon prins .Willem-Alexander zal gooide, en kreeg gisteren daar voor een bod van 2500 gulden. In Beerzerveld is het object in middels een bezienswaardig heid, men wil het even vast houden en er aan ruiken. Ter Bekke, een achttienjarige havo-scholier, droeg het oran je-shirt zelf tijdens de gymles. Hij wacht tot na de finale met het verkopen van het „relik wie". (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGIB8 Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Toch nog akkoord landbouwprijzen LUXEMBURG De minis- ters van landbouw van de Eu ropese Gemeenschap hebben vannacht verrassend genoeg alsnog een akkoord bereikt over de landbouwprijzen. Griekenland, dat eerder deze week de zaak blokkeerde, heeft ingestemd met een com promis-voorstel. Met het ak koord is een einde gekomen aan een maandenlang durende impasse. De minsters hebben nu officieel besloten de land bouwprijzen voor het seizoen 1988-1989 te bevriezen, tenein de de uit de hand lopende landbouwsubsidies te beteuge len. Griekenland ging hiermee akkoord, nadat het had bedon gen dat maatregelen worden getroffen die het inkomen van Griekse boeren zo veel moge lijk veilig stellen. te bef en een bruinkleurige plek op zijn rug. tegen Engeland in het publiek hem vergezellen als hij ten minste op tijd terug kan keren van zijn bezoek aan Japan. Hier en daar begint de bewon dering voor de prestaties van Oranje op heuse heldenvere ring te lijken. Arend ter Bek ke uit Beerzerveld ving het shirt op dat Marco van Basten na diens succesvolle optreden Bestuurder schoolbusje onder invloed ALPHEN AAN DEN RIJN De 39-jarige bestuurder van een busje voor het groepsvervoer van kinderen heeft gistermiddag in Alphen een rijverbod gekregen omdat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Dat kwam aan het licht bij een controle aan de Henri Dunantweg. Het busje vervoerde op dat moment, rond 15.15 uur, leerlingen van een LOM-school. In totaal zijn gister middag vijftien chauffeurs van dergelijke busjes gecontroleerd. Volgens een politiewoordvoerder is dit resultaat aanleiding om vaker controles te houden. Bij chauffeurs van dit soort busjes mag in het geheel geen alcohol worden aangetroffen. Het ene nieuws lokt soms het andere uit. Zo heeft het bericht, dat de supermarkten tijdens de EK- wedstrijden veel meer snacks en bier verkopen dan normaal, vast weer tot gevolg, dat nog meer men sen op het idee worden gebracht iets lekkers op ta fel te zetten als morgen de finale wordt gespeeld. Iemand leest zo'n bericht en van de weeromstuit doet hij hetzelfde. Overigens is het ook mogelijk dat hij juist iets heel anders gaat doen. Om een voorbeeld te geven: veel mensen kopen dagelijks een zogenaamd los nummer van de Leidse Courant, maar nu u dat hoort en op uw vingers kunt nareke nen dat een abonnement veel goedkoper is, vult u van de weeromstuit gauw de bon in. De eerste twee weken krijgt u hem dan zelfs gratis. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Morgen wolkenvelden en overwegend droog. Minimum temperatuur ongeveer 11, mid- dagtemperatuur omstreeks 18 graden. Een matige noorden wind, rond kracht 4. Zon op: 05.21; onder: 22.04. Scheveningen hoog water 12.21 en 00.57; laag water: 7.18 en 20.23 uur. Zomerse warm te is prettig, maar de hitte die momenteel de Amerikaanse oostkust treft is voor deze kin dertjes eigenlijk wat teveel van het goede. Met temperaturen in de buurt van de veertig graden hebben zij zich teruggetrokken in de schaduw. Wachtend op de regen. FOTO: AP i>emt moties iverstandig (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Minister [tman (onderwijs) wijkt 'i strobreed af van zijn [nemen dé aanvullen- peurs uit de Wet Stu- fnanciering (WSF) te appen en de rentedra- be lening naar de ban- iover te hevelen. minister gebruikte een ve formulering om zijn Ipunt te onderstrepen: „Ik het zeer onverstandig ieer de Kamer de moties iet CDA en de PvdA om ivullende beurs in stand >uden zal aanvaarden". De ler vroeg de minister of liermee bedoelde dat hij ipstappen als zijn voorstel- liet in ongewijzigde vorm de Kamer zouden len overgenomen. Deet- nuanceerde hierop zijn raak door te zeggen dat Camer niet „deze route opgaan". «nadrukte daarbij dat de iniging van 750 miljoen ;n op zijn begroting nauw nhangt met het financiële d dat het kabinet heeft [elegd in de voorjaarsno- ïiermee gaf de minister dat het kabinet erg veel ig hecht aan de voorstel- -woordvoerder Lansink .ernstige bezwaren" te ;j|en tegen de hoogte van bezuinigingsbedrag. Vol- het CDA-kamerlid is 500 len voldoende om het gat e begroting te dichten. Het laffen van de gift in efinanciering levert de ster 250 miljoen extra op: mee wil Deetman andere "ten op zijn begroting af- en. Lansink vindt dat de ullende beurs overeind blijven en dat het kabi- iat geld maar ergens an- weg moet halen, na 3: Grote twijfels toegankelijkheid on tijs si: Zi f* an doodziek slangebeet CHEDE Een 36-jarige tner van Enschede is gis- iddag gebeten door een [e slang, een zogenoemde sadder. De man is in zeer 'wekkende toestand in een enhuis opgenomen. De ïhedeër kan alleen baat len bij een speciaal soort "'gif- Een slangenhandel in leverde dat tegengif, dat rmiddag met een militair Jtuig van Ypenburg naar nte werd overgevlogen, .man werd door de slang ten toen hij het dier wilde uizen. De slang bevond met zeven soortgenoten in j zakken. De verzamelaar de dieren net in West- land gekocht. AFGESTEMD OP HOOGTE STUDIEBEURS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (sociale za ken) wil de bijstandsuit keringen voor jongeren tot 27 jaar fors verlagen en op het niveau van de studiebeurs brengen. Voor werkloze jongeren ouder dan 21 jaar kan dit een halvering van de huidige bijstandsuit kering tot gevolg heb ben. Ook houdt De Koning vast aan een verdere verlaging van de minimumlonen voor de jongeren van 23 tot 27 jaar, ondanks het feit dat de Kamer tot driemaal toe voorstellen in deze richting heeft afgewezen. Met de lagere uitkeringen wil het kabinet de verschil lende inkomensvoorzienin gen voor jongeren beter op elkaar afstemmen. Bij de vaststelling van de nieuwe uitkeringsbedragen is voor de boven 20-jarigen uitge gaan van de budgetten voor leeftijdsonderhoud in de studiefinanciering. Ook zal minder rekening worden gehouden met de leeftijd van een jongere. Nu nog stijgt de uitkering nog naar mate men ouder wordt. Naast een basisuitkering overweegt het kabinet werkloze jongeren een pre mie te geven van 150 gul den op hun uitkering als ze een opleiding volgen. De uitkering voor thuiswo nende jongeren gaat forser omlaag. Voor werkloze jon geren van 18 tot 21 jaar die nog thuis wonen geldt voor de ouders al een onder houdsplicht. Deze zal nu in de nieuwe voorstellen ver der worden doorgetrokken tot jongeren van 23 tot 27 jaar die thuis wonen. De uitkering voor deze catego rie bedraagt nu nog 949 gul den netto per maand en zal verlaagd worden tot gemid deld 500 gulden. De Koning wil met zijn voorstel 350 miljoen gulden bezuinigen. Pagina 3: Arbeidsverle den bepalend voor uitke ring jongere Doden bij inferno op olie-terminal MEXICO Op de olietermi- nal bij de Mexicaanse stad Monterrey woedt sinds gister avond een brand die zijn weerga niet kent. Honderden brandweerlieden en vrijwilli gers voeren een verbeten gevecht tegen de vlammen die soms een hoogte van vijftig meter bereiken en tot op vele kilometers te zien zijn. Drie opslagtanks met totaal 1,6 mil joen liter olie en benzine staan in brand. Bij de explosie die het inferno veroorzaakte, kwamen zeker twaalf mensen om het leven. Onder de bevol king van Monterrey, de op twee na grootste stad van Mexico, brak paniek uit. On geveer 200.000 mensen zijn tij delijk naar veiliger oorden overgebracht. Het bluswerk ondervindt intussen hinder van de sterke wind. Negen an dere reservoirs dreigen alsnog in vlammen op te gaan. Ook uit de Verenigde Staten is hulp komen opdagen. Zie de bruidsadvertentie op pagina 15 Peetman FOTO: DIJKSTRA MINISTER DE KONING KOMT BOLLENKWEKERS NIET TEGEMOET DEN HAAG Bollenkwekers hoeven niet te rekenen op een soepeler beoordeling van vergunningaanvragen voor buitenlandse werknemers. Minister De Koning (sociale zaken) meent dat er nog voldoende arbeids krachten te vinden zijn op de binnenlandse arbeids markt. De telers hebben het voor een groot deel aan zichzelf te wijten dat zij in het hoogseizoen aan perso neelsgebrek lijden. De Koning laat zich niet vermurwen door de noodkreten uit de oollenstreek om een toegeeflijker benadering, zo liet hij gisteren blijken tegenover de kamercommissie voor sociale zaken. Die is onlangs tijdens een werkbezoekje aan de bollenstreek onder de indruk geraakt van de personeelszorgen van de kwekers. Daar om drongen CDA en VVD er bij de minister op aan zich met de zomerpiek voor de deur wat soepeler op de stellen. In elk geval moet er voor de langere termijn een betere afstemming komen van vraag naar en aanbod van arbeidskrachten, vindt ook de PvdA. Pagina 16: Bollentelers wel gedwongen tot inzetten van ille galen is niet zeker. Het is ook niet duidelijk of het bestrijdingsmiddel op dit moment in het drinkwater zit. In het pompstation is een aantal watersoorten door elkaar ge test. We weten dus niet of het bestrij dingsmiddel in het grondwater zit of er bij de voor- of nazuivering is ingekomen. Dat gaan we nu eerst uitzoeken". Het Noordwijks waterleidingbedrijf pompt het grondwater op van een diepte van veertig tot vijftig meter. Het gedeelte van Noordwijk dat van het duinwater wordt voorzien ligt ten noorden van de lijn Quarles van Uffordstraat-Van de Mortelstraat. De andere helft krijgt water van de Leidsche Duinwatermaatschappij. In Noordwijkerhout vormt de Haven straat de ruwe scheiding. Het gebied dat het dichtst ligt bij het pompstation krijgt Noordwijks water, hierbij hoort onder meer de wijk Victor 3 Zeeburg krijgt Leids water. Volgens Boon zijn precieze begrenzingen echter niet aan te geven. De ontdekking van de atrazine in het drinkwater is een direct gevolg van de af faire begin dit jaar toen bentazon en atra zine in het Rijnwater werden aangetrof fen. Het ministerie van volksgezondheid heeft toen een onderzoek gelast om ook het grondwater te onderzoeken. Dat is een maand geleden overal gebeurd. In Noord wijk bleek het gehalte atrazine boven de norm te zitten. Officieel mag er 0,1 micro gram atrazine per liter water in zitten, in Noordwijk werd echter 0,14 microgram gevonden. In het water van de Leidsche Duinwatermaatschappij is 0,04 microgram atrazine per liter aangetroffen. Pag. 16: „Ik heb altijd gedacht dat wij een van de zuiverste bronnen hadden"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1