Lobanovski eindelijk tevreden Erwin Koeman spoelt pijn weg met champagne Zege van Sovjetunie imponeert Michels U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! PORT EeidócSouootit DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA 7 GP KRITISEERT REISJE VAN EWINDSLIEDEN NAAR HAMBURG IN HAAG De SGP vindt dat bewindlieden die afgelopen lSdag in Hamburg op de tribune zaten bij de voetbalwedstrijd st-Duitsland-Nederland, dat uitstapje zelf moeten betalen als |i aanwezigheid niet ambtshalve vereist was. SGP-fractielei- Van der Vlies heeft premier Lubbers gisteren vragen gesteld »r de omvang van de kabinetsdelegatie bij de voetbalwed- jd. Volgens Van der Vlies' informatie waren er negen be- ndslieden in Hamburg, die daarheen waren gereisd met een egtuig dat het ministerie van defensie beschikbaar had ge ld. Premier Lubbers deelde in antwoord op de SGP-vraag e dat dinsdag naast vier bewindslieden ook zeven Kamerle- n gebruik gemaakt van de mogelijkheid met een militair toe- 12 jl naar Hamburg te vliegen. De premier achtte de vragen naar rhaal van reiskosten die zijn gemaakt indien het louter zou 15 Bn om een privébezoek „niet relevant". „Ten behoeve van de egvaardigheid moeten militaire vliegers vlieguren maken. De 12 icht van het militaire toestel past in dit schema en heeft dus 13 in extra kosten veroorzaakt", zo schrijft de premier. Antillen wensen voetballers geluk DEN HAAG De Antilliaanse mi nister-president ad interim, Ir. L Gumbs, heeft Jo van Marle, de voor zitter van de KNVB, gisteren tele grafisch geluk gewenst met het sue ces van het Nederlands voetbalelftal Van Marle kreeg het volgende tele gram: „Mede namens alle collega ministers van harte gefeliciteerd met de heden behaalde overwinning van het Oranje elftal op Duitsland. De gehele Antilliaanse bevolking heeft gedurende 90 minuten van de wed strijd met de spelers medegeleefd en heeft het volste vertrouwen dat het Nederlands elftal zaterdag de EK-ti- tel zal behalen". Supporter verongelukt LINNICH Een 24-jarige supporter van Oranje is in de gisternacht overleden tijdens de viering van de overwinning op West-Duitsland. De man viel in het plaatsje Linnich (Noordrijn-Westfalen) van het balkon van zijn hotelkamer op de tweede etage. De overige leden van zijn groep waren al naar bed gegaan. De gevallen supporter was op slag dood. Na een eerste onderzoek kon de politie niemand verantwoor delijk stellen voor het onge luk. Van der Gijp overbodig bij Xamax Neuchatel NEUCHATEL René van der Gijp is overbodig geworden bij Xa max Neuchatel. De Zwitserse kam pioen heeft twee andere buitenlan ders gecontracteerd. Claudio Borg- hi, de Argentijn die bij AC Milan door de Nederlanders Rijkaard, Gullit en Van Basten buiten de se lectie wordt gehouden, en de West duitser Matthias Baranowski, wis selspeler bij FC Köln. Van der Gijp, die vorig seizoen door Xamax van PSV werd overgenomen, staat in de belangstelling van enkele Ita liaanse clubs. Apeldoornse „Gullit'' dronken tegen paal APELDOORN De voetbala- vond van de Apeldoornse „Gul lit" eindigde afgelopen nacht met een forse snee in zijn neus en hoofd. Hij knalde met zijn fiets in beschonken toestand tegen een paal. De „Gullit van de Veluwe" had de hele avond gratis borrels gekregen vanwege een „spreken de" gelijkenis met de oranje ve dette. De man leek volgens de Oranje-fans zoveel op de echte Gullit, dat de rekening voor het grote aantal rondjes de hele avond aan hem voorbij ging. In het ziekenhuis werd de lokale ster weer opgekalefaterd. HART AANVAL HOWE LONDEN Don Howe, as sistent van de Engelse coach Robson is dinsdagavond tijdens het kij ken naar het tv-verslag van West-Duits- land - Neder land door een hartaanval, ge troffen. Howe werd naar een ziekenhuis overgebracht STUTTGART Valeri Lobanovski was, einde lijk, helemaal tevreden. De coach van de Sovjetu nie stelde zonder aarze ling dat zijn elftal tegen Italië zijn beste wedstrijd had gespeeld. „Onze spe lers hebben voortreffe lijk gewerkt en goed ge voetbald ook. Taktisch hebben wij het steeds goed gedaan, maar dit keer was de uitvoering ook zoals ons voor ogen stond". Lobanovski probeerde, zoals gewoonlijk, iedere emotiona liteit te verbergen. Zijn ver klaringen na afloop werden opnieuw gedragen door zijn bijna wetenschappelijke aan- 41 pak van een elftal dat zeer speels kan voetballen. „In oiï onze groep wordt erg veel ge- praat over de wedstrijden. Zeker ook over de uitvoering van onze eigen plannen. Maar de tegenstander speelt natuurlijk ook een rol. Ónze analyses van de wedstrijden van Italië hebben geleerd dat zij op één punt kwetsbaar zijn. In de wedstrijden tegen Duitsland, Denemarken en Spanje is gebleken dat zij het er erg moeilijk mee hebben, wanneer zij vroeg en fana tiek worden aangepakt. Onze speelwijze was daarop gericht en blijkt juist geweest te zijn". „Italië heeft zeker geen zwakke ploeg, maar er is al tijd in een elftal een zwakker punt, daar hebben wij ons op gericht. In ons eigen spel heb ik ook een paar eenvoudige dingen gemist, maar dat ge beurt altijd. Mijn verlangen is echter dat de spelers zich voor honderd procent geven, daar is niets op aan te mer ken. Ik zal ook uitsluitend mensen opstellen, van wie ik volledig zeker ben dat zij voor de volle honderd pro cent fit zijn. Belanov kan in de finale meedoen, hij had vandaag ook in het veld kun nen staan, maar ik was er niet van overtuigd dat hij weer topfit was". Verliezer Vicini gaf de Sov jets de eer die hun toekwam. „De uitslag is juist over de hele wedstrijd gezien. Voor rust hebben wij meer moge lijkheden gehad dan zij, maar in de tweede helft hebben zij er gebruik van gemaakt, zo- Tweede gele kaart kost Koeznetsov finaleplaats FRANKFURT De Sovjet unie zal het in de finale van het Europees kampioenschap, zaterdag in München tegen Nederland, moeten doen zon der voorstopper Koeznetsov De verdediger van Dinamo Kiev, één van de beste spe lers van het toernooi, kreeg gisteren in de halve finale te gen Italië zijn tweede gele kaart. Dat betekent dat hij voor een duel wordt ge schorst. Koeznetsov was al met een waarschuwing ach ter zijn naam naar West- Duitsland gekomen. als je kunt verwachten van een heel sterke ploeg. Het opmerkelijke is echter dat de doelpunten zijn gevallen in een periode dat wij in het veld zeker niet minder wa- De Italiaan Vialli gaat over de knie van Koeznetsov. De Rus kreeg een gele kaart, waardoor hij de finale tegen Nederland vanaf de tribune moet toezien. FOTO: ANP De snelheid, die de Sovjets kunnen ontwikkelen, verras te de Italianen nadat het eer ste uur van de wedstrijd was voltooid. Litovsjenko en Pro- tassov scoorden uit acties, waarvan het patent in Kiev lijkt te liggen. Van het cor recte voetbal van de Sovjets is echter veel verdwenen. De overtredingen waarmee Bes- sonov en Koetsnetsov in de Eerste minuten al hun tegen standers Mancini en Vialli onderuit haalden, zijn be trekkelijk nieuw voor de Sovjet-school. Het waren overtredingen die duidelijk maakten dat hier de man dekkers stonden en of de Ita lianen er maar even notie van wilden nemen. Scheids rechter Ponnet deed dat ook trouwens. In zijn boek ver schenen voor rust al Koets netsov, Bessonov en Gotsma- nov. In de slag waar hardheid een bewust gekozen wapen was, bleven de Italianen, niet ach ter. Te forse ingrepen, naast hun gebruikelijke irritante acties zoals vasthouden van de bal, tijd rekken, geen af stand nemen bij vrije trappen en provoceren. Tussen al het onfatsoenlijke van twee par tijen, werd er ook gevoetbald. De Sovjets, zonder de gebles seerde Belanov, deden dat veruit het best. Sovjetunie-Italië 2-0 (0-0): 58. Li- tovtsjenko 1-0, 61. Protassov 2-0. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toe schouwers: 70.705 (uitverkocht). Geel: Bessonov, Koeznetsov. Go- zmanov (Sovjetunie), Baresi, De Napoli, Ferri (Italië). Sovjetunie: Dassajev; Bessonov (Demjanenko), Tsjidijatoelin, Koe znetsov, Aleinikov; Litovtsjenko, Michailitsjenko, Zavarov, Gozma- nov; Rats, Protassov Italië: Zenga; Ferri, Baresi, Bergo- mi, Maldini (Di Agostini); Donado- ni. De Napoli, Giannim. Ancelotti. Vialli, Mancini (Altobelli). li eckenbauer lat verder et selectie TACH-EGERN inz Beckenbauer, team- f van de Westduitse tbalploeg, heeft een na de verloren halve ale tegen Nederland klaard zijn contract, nog twee jaar loopt, r af te maken. indien heeft geen enkele ir van de huidige selectie ;d zijn interland-loopbaan illen beëindigen. Na de •ren finale tegen Argenti- twee jaar geleden bij het ildkampioenschap in ico, lag dat anders. Een it aantal routiniers uit de uitse ploeg liet toen we- internationaal een stap te- te doen. m iii 1/2 2 Rotach-Egern, waar de j tduitse ploeg om de een- 5 1 te versterken nog tot en i vandaag is gebleven, zei 3 kenbauer gisteren ook in S oekomst een beroep te blij- doen op zijn in Italië voet- ende internationals. Naast Ier (AS Roma) en Berthold de 'ona) zijn dat met ingang het volgende seizoen ook ius en Brehme (beiden ens niet missen", aldus de ichef, die van plan is de staande competitie veelvul- Sfc Milan). „We kunnen die was enbauer oefende tevens >oeov k U'1 °P de Westduitse w( idsrechters, die volgens an 11 ln - Bundesliga te snel staak beter1 zijn Persoonhjke duels Dlie let scherpst van de snede n TTn, ^en- ..Dat is niet zo zeer fchuld van de arbiters", al- ie recordinternational van >Duitsland, „maar meer »er tfout van de mensen die hen ger sl irdelen. Er wordt te snel iporta oten. Ik wil dat de spelers op aler worden in het veld. i de v moet dan echter wel mo- ast in k worden gemaakt door nsief Omstandigheden". MÜNCHEN Na een nachtje doorzakken be steedde het Nederlands voetbalelftal het grootste deel van de woensdag aan uitslapen, verzorging en reizen. De meeste selectie leden van het team, dat zich via West-Duitsland voor de finale van de Eu ropese titelstrijd heeft ge plaatst, sliepen in Ham burg uit van nachtelijk bezoek aan een disco theek. Van degenen die niet geheel ongehavend uit de slag met West-Duitsland waren geko men was Erwin Koeman was er nog het beroerdst aan toe. De 26-jarige middenvelder van Europa-Cuphouder KV Me- chelen had na de 2-1 en de vele triomfantelijke gebaren een schop gekregen van de Duitse aanvoerder Lothar Matthaus, die met die trap maar ook met zijn onwerkelij ke commentaar na afloop be wees een slecht verliezer te zijn. Koeman, de uitblinker op het middenveld, was aan de binnenkant van de linkerknie geraakt door zijn rivaal Matt haus, die zonder geel vrij kwam. Dinsdagnacht was de pijn na een groot aantal glazen champagne weggeëbd bij de ex-Groninger. Gisteren was echter het andere kniege wricht pijnlijk en gezwollen. Erwin Koeman werd in de ochtenduren onmiddellijk be handeld, maar de al naar München vertrokken dokter Kessel kon gisteravond nog geen prognose geven over de blessure van de plotseling zeer belangrijke spil van het Ne derlandse middenveld. Koeman genoot in de vroege uren van gisteren in elk geval nog uren na van zijn wed strijd, zijn doorbraak in het Nederlands elftal. „Ik ben met het imago van een weke voet baller naar België gegaan. Daar ben ik veranderd. Ieder een was stom verbaasd na deze wedstrijd tegen de Westduit sers, dat ik hard kon spelen, kon bikkelen maar ook in het strafschopgebied binnen kwam. Maar zo speel ik al twee jaar bii Mechelen. Daar heb ik dit geleerd. Erwin Koe man, de weke speler, is daar verleden tijd geworden", aldus de apetrotse middenvelder, die de toekomstige bondscoach Thijs Libregts van een zorg over de bezetting van de lin kerflank lijkt ye hebben afge holpen. De 37-jarige Arnold Mühren is als linkermidden velder aan aflossing toe. Ruilen Erwin Koeman mocht door een taktische omzetting in het Westduitse elftal op de stek van Mühren spelen. „Door de wissel Mill voor Littbarski moesten Arnold en ik ruilen", zo schetste de oudere Koeman de situatie. „Michels was bang voor het loopvermogen van Mill en Matthaus. Daarna moest ik aan de binnenkant spelen en Mühren kreeg de rol van een hangende linksbuiten. Ik heb bewezen dat ik die plek aankan, niet alleen verdedi gend maar ook aanvallend". Voor Erwin Koeman is het toernooi om het Europees kampioenschap door zijn per soonlijke doorbraak maar vooral door de winst op de door alle spelers als arrogant omschreven Duitsers al ge slaagd. „Die finale moet nu Erwin Koeman viert met doelman Hans van Breukelen een fees tje na de zege van Nederland op West-Duitsland. FOTO: AP ook gewonnen kunnen worden, maar voor mij kan het Europees kampioenschap al niet meer kapot. Ik ben viereneenhalve week geleden zonder enige verwachting naar het trainingskamp ge gaan. En dan pakt het zo uit. Na die finale gaan we dat eens vieren en daarna is het tijd om uit te rusten. Maandag gaan we gauw op vakantie, ik zal op Rhcxios nog wel een café-wed strijdje spelen, dan blijf ik wat in het ritme. Op 11 juli begint de seizoensvoorbereiding al weer bij Mechelen. Ik mag ge lukkig een weekje later begin- Landelijk Na de drukte van het mondai ne Intercontinental in Ham burg is de nationale delegatie dik tevreden met de landelijke omgeving van hotel Huber. De KNVB kon kiezen uit ver schillende accommodaties. De organisatie van Euro '88 bood de bond ook het hotel bij Te- gernsee aan, waar Nederland zich in 1974 op de finale om het wereldkampioenschap had voorbereid. Die finale werd verloren en volgens het bijge loof der voetbalwereld keer je nooit meer in een dergelijk ho tel terug. Na het inkwartieren in Unter- haching keken de Nederlandse spelers gisteravond naar de tv- uitzending van de andere hal ve finale, die tussen Italië en de Sovjetunie. Sommige spe lers haalden het eind van de reportage niet eens en gingen vroegtijdig onder zeil. Teamarts Kessel en de fysio therapeuten De Wit en De Haan inventariseerden giste ren de overige blessures, die in de harde wedstrijd tegen de Duitsers waren opgelopen. Vele voetballers liepen dins dag na de wedstrijd met pak ken ijs op gekwetste plekken van het lichaam. Van Basten, in de kleedkamer a la Cruijff met een sigaretje tussen de lip pen, koelde de enkel en had bovendien pijn aan de kuit. Vanenburg voelde zijn enkel. Ronald Koeman had weer last van zijn pijnlijke rechtervoet, waar Vóller even bovenop was gaan staan. In de ochtenduren trainde Oranje vandaag op het plaatse lijke voetbalveld van Unterha- ching, het voorstadje van München waar de Nederland se ploeg is ondergebracht. Verre van uitgerust arriveerde de Nederlandse équipe gisteren op het vliegveld van München. Links tovert Ruud Gullit nog een lach op het gelaat, terwijl John Bosman slechts wazig voor zich uit kijkt. FOTO: ANP Duitse kaartjes voor finale EK naar Nederland FRANKFURT De Westduitse luchtvaardmaatschappij Lufthansa gaat optreden als tussenpersoon bij de (doorver koop van kaarten voor de finale van het Europees kampi oenschap voetbal, die zaterdag in München wordt gespeeld en waarvoor Nederland en de Sovjetunie zich hebben ge plaatst. Het bedrijf stelt zijn kantoren open voor teleurge stelde fans van het Westduitse elftal, die na de uitschake ling van hun ploeg door Oranje de al gekochte kaarten voor de eindstrijd weer kwijt willen. Een woordvoerder van Lufthansa liet weten de toegangsbiljetten vervolgens door te sluizen naar Nederland. Nederlandse luchtvaartmaatschappijen voeren vrijdag en zaterdag tien chartervluchten uit op München. De KLM zal de lijnvluchten voor en tijdens het weekeinde met gro tere toestellen uitvoeren. Protassov kan Van Basten nog inhalen FRANKFURT Oleg Protas- sov kan Marco van Basten nog verdringen van de kop van de topscorerslijst van het Euro pees kampioenschap voetbal. De Rus maakte gisteren in de halve finale tegen Italië zijn tweede doelpunt van het toer nooi, Van Basten heeft reeds vier keer gescoord. De West duitser Rudi Vóller, die niet meer in actie komt, staat sa men met Protassov op de voorlopige tweede plaats, met twee treffers. 24 spelers, onder wie de Nederlanders Wim Kieft en Ronald Koeman, maakten een doelpunt. De topscorers zijn: 1. Van Bas ten (Ned) 4, 2. Protassov (Sov), Vóller (WD1) 2. MÜNCHEN Rinus Mi chels verklaarde in Mün chen, waar de Nederland se ploeg inmiddels is aan gekomen, onder de in druk te zijn van het spel van de Sovjetunie in de halve finale tegen Italië „De Russen hebben de Italianen een lesje in mo dern voetbal gegeven", al dus de Nederlandse bondscoach. „Hun voetbal bevatte alle aspecten die op dit niveau nodig zijn. Het eerste doelpunt was prima uitgespeeld, het tweede een gevolg van een klasse-counter. Bo vendien heeft de ploeg vanaf de eerste minuut de tegenstander niet in het spel laten komen. Als je dat kunt, beheers je alles". Het verschil tussen de Sovjetu nie in de eerste wedstrijd - te gen Nederland - en nu, vond Michels logisch. „De ploeg krijgt met de dag meer zelf vertrouwen, hetgeen in hun spel is terug te vinden. Ze zijn begonnen met countervoetbal, wat ze gezien hun hardheid ook prima beheersen. Nu dur ven ze meer en zijn ze aanval lender ingesteld". Michels zei geen voorkeur voor één van de twee halve finalisten te hebben gehad. „Zwakkere ploegen zijn er niet meer bij. Je weet bij voorbaat dat je de sterkste tegen je krijgt in de fi nale". Enig geluk De legendarische Sovjet-doel man Lev Jasjin was de mening toegedaan, dat zijn landgeno ten in het duel met Italië enig geluk niet kon worden gezegd. De zege noemde hij echter verdiend. „Het was een zeer harde wedstrijd. De paar kan sen, die we hebben gekregen, zijn echter consequent benut. Dat was onze grote kracht. In de finale zullen we echter nog wel iets anders moeten laten zien, want Nederland is een stuk sterker dan Italië", aldus Jasjin. De Oostenrijkse bondscoach Josef Hickersberger had in Stuttgart genoten. „Dat was een lesje in modern voetbal, wat de Russen hier boden. De Sovjet-ploeg bracht perfect in beeld wat met fore-checking wordt bedoeld. Het leek of ze steeds met twee of drie man Rieer op het veld stonden. In deze vorm zijn ze voor mij dui delijk favoriet in de finale", .zei Hickersberger. Zijn Duitse collega Dettmar Cramer was er daar gedeelte lijk mee eens. Ook hij vond de beweeglijkheid, het loopver mogen en het taktisch inzicht van de Russen formidabel. In de tweede helft. „Want voor rust hebben de Italianen het laten liggen. Ze verzuimden te scoren, terwijl ze enkele goede mogelijkheden daartoe kre gen ren P ns erg

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7