Nederland moet massaal tan de „„zuivere" koffie DE BEROEMDE BALKONSCENE VAN GROLSCH. Syrië kent verblijfplaats fan gijzelaars n Libanon Amnesty: 40 doden door traangas Israel Pelgrims komen om in brand NI! Joodse Raad wilde schandaal toedekken rfP? [NA UITENLAND EeicLeSou/iattf DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA 5 lizenden Tataren hongerstaking )SKOU In het zuiden van de Sovjet- zijn zeker vijduizend Krimtataren in O k'nS om kracht bij te zetten aan hun tot teruggave van hun woongebied. Jojggns Podrabinek, redacteur van het Wa jidentenblad Express-Chronicle word- nd" dstakers ongemoeid gelaten door ed ^'or oriteiten. De stakende Tataren hebben ,n weten hun actie vol te houden totdat nationale regering hun woongebied te- ddhi geeft in de. Krim dat hen ten tijde van -hwi ]jn Werd ontnomen vanwege hun ver- allee enc]e collaboratie met de nazi's in de hee eede Wereldoorlog. Volgens een ande- zegsman Zijn tienduizenden Tataren ''j en gekomen aan de Wolga om het af- daa jen te eisen van de plaatselijke partij- "ai er. Massamoord lang geleden gepleegd LYON De bevolking van het dorpje Landaize in Frankrijk kan weer rustig slapen. De vijf skelet ten die onlangs in het dorp werden opgegraven blijken van mensen te zijn die in de vroege Middeleeuwen werden vermoord. De skeletten van twee mannen, een vrouw en twee kinderen werden gevonden in een kelder. De eerste conclusie was dat hier mogelijk de slachtoffers waren opgegraven van een wille keurige executie uit de Tweede Wereldoorlog. Bij onderzoek is ge bleken dat de vijf Bourgondiërs in de zesde eeuw werden gedood door Franken. LONDEN De mensen rechtenorganisatie Am nesty International heeft de Israëlische regering verzocht een onderzoek in te stellen naar misbruik van traangas door het Is raëlische leger in de be zette gebieden. Hierdoor hebben ruim veertig men sen de dood gevonden, al dus een rapport dat van daag in Londen is ver schenen. Volgens Amnesty is het gas uitsluitend bestemd voor ge bruik in de open lucht. Het le ger schoot de traangasgranaten echter af in gesloten ruimtes, zoals scholen, ziekenhuizen en woningen. Volgens lokale art sen zijn sinds 23 december achttien baby's van nog geen zes maanden oud en zeventien volwassenen van boven de vijftig om het leven gekomen door inademing van sterke concentraties traangas. Amnesty geeft toe dat het niet Israëlische troepen hebben mogelijk is de exacte doods oorzaak vast te stellen, maar meent dat het aantal slachtof fers een onmiddelijk in te stel len onderzoek rechtvaardigt. De Israëlische autoriteiten ge ven niet toe dat er in de bezet te gebieden mensen om het le ven zijn gekomen door het in zetten van traangas. Zij erken nen volgens het rapport echter wel dat het gas schade kan toebrengen aan mensen met gezondheidsproblemen. vier Palestijnse strijders ge vangen genomen die gisteren probeerden vanuit Libanon in Noord-Israel door te dringen. Palestijnse inwoners van de bezette gebieden gaven gehoor aan de oproep tot een algeme ne staking en in de Gazastrook werd een 16-jarige jongen doodgeschoten door Israëlische troepen die een betoging uit- eenjoegen. Er braken in Israel opnieuw grote branden uit, waarvoor de verantwoorde lijkheid door de autoriteiten bij Palestijnen werd gelegd. Sovjet-dissident spreekt pers toe MOSKOU De vooraanstaande dissidente Sovjet-historicus Roy Medvedev, die sinds zijn royement uit de communistische partij bijna twintig jaar geleden van officiële zijde werd doodgezwegen, is gisteren onverwacht verschenen op een persconferentie die was georganiseerd door het staatspersbureau No- vosti. Medvedev, vooral bekend door zijn boek „Laat de geschiedenis oordelen" over het Stalin-bewind, verdedigde het eenpartij stelsel in de Sovjetunie. Hij pleitte voor de ontwikkeling van een democratische struc tuur binnen en buiten de communistische partij, maar wees ook op de noodzaak van een zekere mate van centralisme om te voor komen dat anarchie zou uitbreken. Onlangs werd ook voor de natuurkundige Sacharov een persconferentie georganiseerd. „h IN HAAG Het gros ar n n de Nederlanders ,pY,d immelt braaf elke week lege flessen in een spe- le, en veelal overvolle tie* t sbak. Er zijn ook land- ljioten die het ontbijt of zelfgebakken cake uit- itend invullen met eie- van scharrelkippen. teventjes en de buren over de heg roepen een wasmiddal mèt at moreel niet meer i ach verantwoorden is. En r misnaf oktober moeten we k nog eens allemaal f®iivere" koffie gaan e nken. pik velijl egge ijdt e pteer gelijke acties hebben ge in dat zij de consument ;-milieu- en mensvriende- ,er willen maken. De Ne lander altijd attent zich - n knollen voor citroenen te I|n verkopen blijkt daar- bestmee te willen wer- Mits het nut ervan wordt ezien en mits het produkt ?lke gewone supermarkt in schappen staat. Want al te veel moeite wil de gemiddelde boodschapper niet doen om de waren in het keukenkastje te krijgen. Met dat idee in het achter hoofd gaat de Stichting Max Havelaar in het najaar „zuive re" koffie promoten. Koffie dus, waarvoor de boeren een fatsoenlijke prijs hebben ge kregen en koffie die onder fat soenlijke arbeidsomstandighe den is geproduceerd. Tot dus ver is deze koffie (0.4 procent van de totale afzet) alleen in het alternatieve circuit te ver krijgen, in Derde-Wereldwin kels die zich kenmerken door het grootste deel van de week op slot te zitten. De Stichting Max Havelaar heeft nu het volgende bedacht: koffiebranders in Nederland (dat zijn er nog ruim twintig) sluiten een contract met één van de boerencoöperaties, die er volgens de stichting een de mocratische werkwijze op na houden. De betreffende boe ren krijgen bij een overeen komst over de levering direct zestig procent van de (mini mum-) prijs. Op het moment van levering wordt het eerder betaalde bedrag aangevuld tot de dan geldende prijs op de wereldmarkt. Omdat bodemprijzen zijn vast gesteld om de boeren een re delijk inkomen te garanderen, wordt deze koffie wel duurder dan de „gewone". Gemiddeld zestig cent per pak, maar ook dat blijft afhangen van de heersende wereldmarkt. Zestig cent per halfpondspak is be paald niet gering, maar de Stichting Max Havelaar ver trouwt er op dat de consument dat best wil betalen zolang de zekerheid bestaat dat daarmee koffieboeren en hun gezinnen op een enigszins acceptabele manier kunnen (over-)leven. En dat zij niet langer zijn overgeleverd aan de willekeur van de grootgrondbezitters en van scherp rekenende tussen handelaren. Aan de Stichting Max Have laar de taak te controleren of de branders hun contracten nakomen; of zij tegen de vast- getelde prijzen afnemen en of zij geen goedkope koffie gaan mengen met „zuivere". Woordvoerder is Nico Roozerr, werkzaam bij Solidaridad van waaruit het initiatief is voort gekomen. Volgens hem kan het plan organisatorisch niet meer stuk. „Eén van de drie grote bran ders (Van Nelle, Douwe Eg- bert en Albert Heyn) doet mee en elf kleinere branders heb ben zich bereid verklaard kof fie met het Max Havelaar keurmerk te gaan distribue ren. Zij leveren aan zo'n veer tig procent van alle koffie-ver kooppunten". Multatuli Het is natuurlijk geen toeval dat de Stichting is vernoemd naar het wereldberoemde boek van Multatuli dat als on dertitel meekreeg „of de kof- fijveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappij". Ook de Nederlandse branders zal dat gegeven niet zijn ontgaan evenmin als de terminologie „zuivere" koffie. Roozen: „De branders houden niet van dat woord, want het impliceert dat de koffie die zij momenteel branden, niet-zui- ver is en dat al hun goedkope re koffie in feite uitbuiting is. Twee jaar geleden kwamen wij bij de branders de deur niet in. En ook nu nog zouden zij* ons liever onder het gras schoffelen". Volgens Roozen zijn de branders min of meer gedwongen mee te doen, om dat het ze anders geld gaat kosten. „Met name de kleinere bran ders zijn bereidwillig het Max Havelaarkeurmerk op de markt te brengen. De drie gro ten leveren voornamelijk aan supermarkten; de kleinere zit ten in de groothandel. Zij leve ren aan gemeenten, buurthui zen en bedrijven. Wanneer een kleine brander een ge meente kwijtraakt als klant, omdat die gemeente zuivere koffie wil, is dat relatief een heel groot verlies. En sinds men in de Tweede Kamer dit soort koffie drinkt, zijn de branders zich ervan bewust dat het idee een breed maat schappelijk draagvlak heeft". Dat brengt Roozen op de uit slag van een eerder gehouden onderzoek, waaruit blijkt dat vijf tot veertien procent van de Nederlandse consumenten wel meer wil betalen voor koffie als dat de leef- en ar beidssituatie voor de boeren verbetert en als het in de win kel voor het oprapen ligt. Het hele idee van een Max Have laarkeurmerk op rood- zilver en goudmerk en op de cafeï nevrije koffie valt en staat dus met die consument, van wie nu wel wordt verwacht de antwoorden in de enquête na te komen. JOOS PERSOON Van het tentenkamp, waar tienduizenden pelgrims verbleven, is niet veel meer over. Op de achter grond: de muren van het klooster dat in de achtste eeuw gebouwd werd. ASSIUT Bij een brand die dinsdagnacht heeft ge woed in een tentenkamp dat was opgeslagen bij een Koptisch klooster in het zuiden van Egypte, zijn ten minste 47 mensen om het leven gekomen. Poli tiefunctionarissen zeiden dat de slachtoffers 26 kin deren, 15 mannen en zes vrouwen zijn. Vijftien an dere personen raakten ge wond. In het kamp bij het klooster waren ongeveer 5.000 Kop- tisch-christelijke pelgrims on dergebracht. De pelgrims be zochten een festival dat jaar lijks bij het klooster wordt ge houden. Volgens de politie ontstond de brand bij het bereiden van voedsel. Vonken van een vuur deden tentdoek ontvlammen; gaslampen ontploften en voor kon worden ingegrepen ston den de tenten in lichterlaaie. In de paniek die uitbrak wer den verscheidene kinderen onder voet gelopen. De politie arresteerde twee Kopten die zich in de tent bevonden waar de brand onstond. Ooggetuigen voerden aan dat de paniek uitbrak nadat mon niken de toeganspoort tot het klooster hadden gesloten voor pelgrims die voor de brand een goed heenkomen zochten. Het gebied rond het klooster, ongeveer 400 kilometer ten zuiden van Cairo, was in het verleden een christelijk bol werk. Het klooster, dat als naam heeft „het verbrande klooster", zou gebouwd zijn op de plaats waar Josef, Maria en Jezus de nacht doorbrachten tijdens de vlucht door Egypte. boek rapei hi di De; en oi eve di I di he J k I indD' ralt elf in ben emen ijd kt ee buide dan d :ken llen et Pai iet g< i hi b a jerani ankei loogu ctieve Maa voei dan betei NDEN Syrië heeft Igens het Britse dagblad e Independent de ver- jfplaats gevonden van dftien buitenlandse gijze- "irs in Libanon. Naar Jrluidt worden de gijze- irs allen vastgehouden ior de pro-Iraanse Hez- llah. Londense dagblad schreef anonieme Syrische bron- hadden gezegd dat de gij- d lars worden vastgehouden ii de barakken die door de ;$bollah als kazerne worden ruikt in een zuidelijke rstad van Bayrut. De gijze- hebben geen kans op de t te slaan en bevrijding gevaarlijk zijn, omdat rmee de levens van ande- op het spel worden gezet, woordvoerder van het merikaanse ministerie van i tenlandse zaken Charles n Iman zei: „Hoewel de infor- tie over de gijzelaars vaak enstrijdig en zelden be- iwbaar is, hebben wij altijd leend dat er ten minste en- in de zuidelijke buitenwij- t cht ken in Bayrut zijn", zei hij. Ook na herhaalde vragen wil de Redman niet uitleggen waarom de VS er nooit in zijn geslaagd de verblijfplaats van de gijzelaars vast te stellen. In Libanon worden in totaal 23 westerlingen vermist, onder wie tien Amerikanen. De vier Britse parlementsle den die de afgelopen dagen in Teheran met Iraanse leiders hebben gesproken zijn gisteren naar Londen teruggekeerd. Na hun aankomst lieten zij weten dat de Iraanse autoriteiten hebben aangeboden hun in vloed aan te wenden teneinde de Britse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. De parlementa riërs zeiden aanwijzingen te hebben gekregen dat de drie Britten die in Libanon gegij zeld worden gehouden in ieder geval in leven zijn. Onder hen is de Anglicaanse kerkgezant Terry Waite. De Britse delega tie verklaarde tijdens het overleg in Teheran op dermate fel anti-Amerikaanse gevoe lens te zijn gestuit dat zij voor de Amerikaanse gijzelaars in Libanon geen goed woordje hebben kunnen doen. Blokkade Als je de trein wilt tegenhouden is er maar een oplossing: je gaat met z'n allen op de rails zitten. Tot de oplossing kwamen mede werkers van de Thaise spoorwegen op een station in Bangkok. Hun zitactie was bedoeld ter ondersteuning van vakbondseisen. Nadat zij twintig treinen hadden weten op te houden tot woe de van duizenden wachtende reizigers greep de politie in. óp dliSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS .-r lijk e-mar (c) Standaard Uitgever!). Antwerpen-Weesp. Proef met aidsvaccin op 25 Zwitsers BASEL Het Zwitserse far maceutische concern Ciba- Geigy zal een mogelijk aids vaccin gaan uittesten op mensen. Voor de proefne ming hebben zich 25 manne lijke vrijwilligers gemeld. Over een periode van ander half jaar zal bekeken worden wat het effect van het vaccin is en of het middel verder veilig is. Na de proef van an derhalf jaar zal worden na gegaan of het vaccin inder daad bescherming biedt te gen aids. Volgens Ciba-Geigy zal het zeker nog vijf tot tien jaar duren voordat er bij een geslaagde proef een vaccin op de markt kan worden ge bracht. De proefpersonen worden niet blootgesteld aan het aidsvirus; nagemeten wordt alleen of het vaccin de afkeer stimuleert. (Van onze correspondent) BONN Het bestuur van de in opspraak geraakte Duitse Joodse Raad, had al in 1982 aanwijzingen dat op grote schaal gelden verduisterd werden. Niettemin werd nagelaten een onderzoek in te stel len, zo is gisteren bekend geworden. Bij het onderzoek naar de af faire is gebleken dat het be stuurslid Nissenbaum al in 1980 verdenkingen had tegen voorzitter W. Nachmann en twee jaar later het bestuur verzocht actie te onderne men. De malversaties van Nachmann traden echter pas aan het licht na diens overlij den oktober jongstleden. Op dit moment doen de be sturen van de Centrale Jood se Raad en meer nog van de Hoofdraad der Israëlieten hun best de schade te beper ken tot „de affaire-Nach- mann". Nog weinig is terecht gekomen van beloften van de huidige voorzitter van de Centrale Joodse Raad, Heinz Galinski dat de zaak „tot op de bodem" zal worden uitge zocht. In de Hoofdraad der Israëlie ten in Baden is strijden ge noemde Sigmund Nissen baum, Ury Popper en Geor ges Stern intussen om het voorzitterschap van de Hoofdraad. Daarbij wordt driftig gekibbeld om de vraag wie wat wanneer over de manipulaties van Nach mann bekend mag maken. Popper en Stern hebben zelfs gedaan gekregen, dat de rechter Nissenbaum verbood een persconferentie te geven om het onderzoekrapport van de Hoofdraad publiek te maken. Vooralsnog blijft dus onder- duidelijk wie er nog meer betrokken was bij de ver- duisteringsparaktijken. Dat Nachmann 32 miljoen mark aan „wiedergutmachung" in zijn eentje achterover ge drukt zou hebben, zonder het medeweten of de medewer king van andere bestuursle den, lijkt vooralsnog erg on waarschijnlijk. (ADVERTENTIE) De meeste mensen hoef je niets meer te vertellen als het gaat om een klassieke film of een legendarische scène. Die kunnen ze wel dromen. De balkonscène vanGrolschbijvoorbeeld.Met24onveigetelijke hoofd rolspelers, een lichtgewicht kratje en een schilderachtig decor. Dat verveelt nooit. Daar blijf je voor thuis. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5