Duizenden accu's op vuilstort in Lieshout HP Vechten tegen de slaap probleem van timing >uitdeweekblader ELSEVIER Htf *z Gemeente moet op de hoogte geweest zijn VS laten Green vrij DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Pensioenfondsen breken overleg met Financiën af Verzekeraars studeren op regelen aids-risico Nieuwe bezuinigingen onderwijs bedreigen kleinere scholen DE TIJD 1 de0plENE BINNENLAND/BUITENLAND EcidóC0oumtit DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA Geen cassatie in euthanasie-zaak verpleegkundigen DEN HAAG Minister Korthals Altes (justi tie) heeft de Eerste Kamer meegedeeld geen aanleiding te zien tot stappen die zouden leiden tot cassatie bij de Hoge Raad van een vonnis van de rechtbank in Amsterdam tegen vier ex- verpleegkundigen van het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Het viertal werd moord op coma teuze patiënten ten laste gelegd De betrokke nen werd een geheel voorwaardelijke straf op gelegd. Het niet-aantekenen van appèl in deze zaak noemt Korthals Altes verantwoord. De be slissing berustte op de verwachting dat het hof de strafoplegging zou handhaven, mede gelet op een eerdere uitspraak waarin het hof in een euthanasie-zaak volstond met schuldigverkla- ren zonder toepassing van straf. Studenten eisen aftreden bestuurders AMSTERDAM De leden R. Poppe en F. Spit van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam moeten aftre den vanwege financieel wanbeheer. De stu dentenvakbond Asva zal daar volgende week dinsdag op aandringen tijdens een vergadering van de Universiteitsraad. Aan de Universiteit van Amsterdam ontstond in de periode 1984-1986 een tekort van onge veer 33 miljoen gulden. Een commissie uit de U-raad stelde begin deze maand in een rapport vast dat het bestuur geen adequaat financieel beleid had gevoerd. De commissie concludeerde echter ook dat de ambtelijke coördinatie onvoldoende was en dat de U- raad zelf beter gebruik had kunnen maken van zijn recht van controle op de budgetbe heersing. Drukkerij voor doven van start UTRECHT In Utrecht gaan morgen twee projecten van start: een drukkerij van en door doven en de Nederlandse Dovenwinkel. De drukkerij wordt gerund door DoCom, een werkgelegenheids- en scholingsbedrijf in de grafische sector dat is opgericht door de Neder landse Stichting Dovenraad. Leerlingen zullen in de drukkerij worden opgeleid tot offset drukker en vlakdrukmonteur. De dovendruk- kerii is opgericht omdat veel doven een steeds zwakkere positie op de arbeidsmarkt krijgen doordat zij veel ontwikkelingen zoals automa tisering niet kunnen bijhouden. In de Neder landse Dovenwinkel, die in hetzelfde pand als de drukkerij zit, kan iedereen informatie krij gen over doofheid en de dovenwereld. Zo zijn er bij voorbeeld affiches te krijgen waarop de gebarentaal wordt uitgelegd. LIESHOUT In de Brabantse gemeente Lieshout heeft is na een anonieme tip een grote hoeveelheid accu's op de plaatselijke vuilstort aan getroffen. Geschat wordt dat er in de jaren '73 tot '78 meer dan 10.000 ac cu's zijn gedumpt. Het gevaar van de geconsta teerde vervuiling is zo groot dat een weg langs de vervuil de plaats voor onbepaalde tijd is afgesloten. De accu's zijn zeer waarschijnlijk af komstig van een nabij gele gen militair kamp. De accu's werden gevonden met be hulp van infrarood foto's, ge maakt vanuit de lucht. Ze liggen op een diepte van 30 tot 175 cm. Voor de burge meester Van Hout van Lies hout staat nu al vast dat de mogelijke vervuiler niet meer aansprakelijk gesteld kan worden voor de kosten van het opruimen. Bij de plaatselijke partij „Democra tisch Lieshout", die de ver vuiling tien jaar geleden al aankaartte, is daarover irrita tie ontstaan. Fractievoorzitter Van der Ven: „Volgens de laatste berichten zijn de ac cu's afkomstig van het vlak- bijgelegen militaire kamp dat in de jaren zeventig als NAVO-basis een Duitse com mandant had. Ik kan me niet voorstellen dat deze militaire commandant maanden-, zo niet jarenlang, ongemerkt en onopgemerkt door het ge meentelijk apparaat zoveel duizenden accu's daar heeft kunnen dumpen. Het ge meentebestuur moet er al ja ren van op de hoogte zijn ge weest". In 1978 en 1979 hebben De mocratisch Lieshout en nog twee plaatselijke politieke partijen meerdere keren overhoop gelegen met de rest van het gemeentebestuur en speciaal burgemeester Van Hout over het lakse gemeen telijke beleid ten aanzien van vuilstortingen. Verscheidene gemeenteraadsleden vergelij ken de nu bewezen vervui ling met die van de gifbelt in Alphen aan de Rijn. Het op ruimen van de vervuiling gaat in elk geval tientallen miljoenen kosten, aldus De mocratisch Lieshout. FRANS MICKLINGHOFF WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie. Frank Carlucci, heeft persoon lijk ingegrepen ten behoeve van de vrijlating van sergeant Jack Green. De secretaris van Carlucci belde gisteren de commandant van de lucht machtbasis McGuire in New Yersey om de vrijlating van Green te bespoedigen. Met succes, want advocaat Jan Hofdijk deelde mee dat Jack Green gisteren als burger de luchtmachtbasis heeft verlaten en zo snel mogelijk naar Ne derland wil gaan. Het pro bleem voor de reis is dat Greens paspoort „zoek" is. Hij heeft vandaag bij het Neder landse consulaat in New York gevraagd om een „laissez-pas- ser". Sergeant Jack Green, die op de luchtmachtbasis Soester- berg was gelegerd, kwam vo rig jaar in problemen nadat Nederlandse douanebeambten aan Amerikaanse autoriteiten hadden doorgegeven dat hij met een vriend in Amsterdam samenwoonde. Dit is later be vestigd door de Nederlandse marechaussee, die de zaak op verzoek van de legerbasis Soesterberg nader onderzocht. Homofilie is in het Ameri kaanse leger verboden. Extra treinen naar optreden van Springsteen UTRECHT Voor de eon- certen van de Amerikaanse popster Bruce Springsteen op 28 en 29 juni in de Rotter damse Kuip laat de NS extra treinen rijden. Van Rotter dam CS vertrekken tussen 15.00 en 19.00 uur ieder kwartier extra treinen naar Rotterdam Stadion. Na af loop van het concert ver trekken van Rotterdam Sta dion extra treinen naar ver schillende stations in Neder land, waaronder Roosendaal, Zwolle, Groningen, Arnhem, Nijmegen en Maastricht. Kabuki Op de laatste dag van zijn bezoek aan Japan bezocht kroonprins Willem Alexander gisteren een Kabuki-theater waar een traditioneel stuk werd opgevoerd. Hij werd vóór het theater in Tokio verwelkomd door Midori- Nishiura. FOTO: ANP GRONINGEN - Het dagelijks gevecht voor of tegen de slaap wordt vaak veroorzaakt door problemen met timing. Veel mensen hebben overdag moei te de ogen open te houden, maar kunnen 's nachts de slaap niet vatten en zijn 's morgens niet goed uitgerust. Op die timing van slapen en waken is de bioloog drs. D.J Dijk in Groningen gepromo veerd. Hij heeft de mechanis men onderzocht die slaap en slapeloosheid (door geluidshin der, jet-lag en ploegendienstar- beid) regelen. Twee processen zijn op slaap van invloed: een interne biolo gische klok en een proces dat de 'slaapschuld' meet. De bio logische klok zorgt ervoor dat de neiging om de slapen 's nachts sterk is en overdag gering. De slaapschuld neemt uiteraard toe naarmate men langer wakker is en neemt af tijdens de slaap. De slaapschuld wordt zicht baar in de lage frequenties van de hersenactiviteit die door een electro-encephalogram (EEG) eenvoudig is te meten. Hoe langer mensen wakker gehouden worden, dus hoe ho ger de slaapschuld, des te ho ger het EEG-vermogen in het gebied met de lage frequenties. De slaap is dan intensiever en de slaapschuld wordt sneller ingelost. Onderzoek bij bij voorbeeld de grondeekhoorn laat dezelfde verschijnselen zien. Diep slapen betekent dus 'snel' slapen, en op deze ma nier corrigeert het lichaam het slaaptekort efficiënt. Proefper sonen aan wie 90 uur slaap was onthouden, hadden slechts 15 uur nodig voor herstel. Gestoord Proefpersonen die tijdens de eerste uren van hun intensie ve slaap gestoord werden - zonder daarvan wakker te worden - hadden later in die nacht een diepere slaap dan in ongestoorde nachten. Maar zo'n inhaalmanoeuvre bete kent niet dat men altijd uitge rust ontwaakt. De proefperso nen werden op hun gewone tijd wakker, mèt een nog hoge slaapschuld. De biologische klok had hen gewekt. Wel was het mogelijk de slaap- duur te manipuleren door de biologische klok met behulp van fel licht te verschuiven. Een lichtbehandeling in de vroege ochtend bijvoorbeeld vervroegde het moment van ontwaken. Als op die manier de dag kunstmatig verlengd wordt, kan dit van belang zijn bij de psychiatrische behande ling van seizoengebonden stoornissen. Ook kan men zo wellicht de jet-lag van lucht reizigers verminderen. De grondeekhoorn was een goed proëfdier. Het wekme- chanisme van de biologische klok is voor dit dier van be lang omdat het zijn tijd over dag nodig heeft om voedsel te verzamelen en omdat een sla pende eekhoorn overdag een gemakkelijke prooi is. De universiteit van Groningen hoopt voor verder onderzoek te kunnen beschikken over slaapcellen waarin de proef personen langere tijd kunnen verblijven zonder enig tijdsbe sef. Het zeilschip De Vrijheid 96) Het gejoel van de „Boreas" is het eer ste wat tot de versufte hersens van de booswichten doordringt! „We gaan weer de lucht in", kermt Ronski. „We gaan de bak in", bromt Linsky somber. De rover kapitein wordt zo vernederend samenge perst met enkele hevig protesterende vis sen dat hij zijn praatjes helemaal kwijt is. Twee miezerige natte mannetjes stappen een ogenblik later uit het net. Delf jaagt ie dereen naar zijn post terug, want de be manning wil per se zeggen wat ze van zo'n aartsschurk als onze boevenkoning denkt. „Nou ga je hangen, vader". „Voor het af zwaaien ben je ingemaakt", wordt er in zijn oren getoeterd. Nee, Linsky hoeft er de krant niet meer op na te slaan. Hij weet precies wat hij waard is. Druipnat en ril lend loopt hij tussen een paar matrozen in. Zelfs zijn fiere snorretje, waardoor je hem met een filmster zou kunnen verwisselen, hangt treurig naar beneden. Een grote ij zeren deur gaat open. „In je hok", schreeuwt een stoere zeeman. In de sche merige ruimte kan het edele tweetal na denken over zijn toekomst. Rechter signaleert toename verwijten klassejustitie ALKMAAR De vice-president van de recht bank in Alkmaar, mr.dr. G. Jansen op de Haar, bespeurt in de Nederlandse samenleving nieuwe verwijten over klassejustitie. Hij verklaarde dit gisteren bij de installatie van mr. R. Gisolf als president van de rechtbank in Alkmaar. Volgens Jansen op de Haar is het voor het eerst sedert de na-oorlogse opbouw van Nederland dat rechters openlijk „en over een langere tijd" worden be schuldigd van klassejustitie en meer in het alge meen van ongelijkwaardige behandeling van bur gers. Hij zei daarbij onder meer te doelen op de recente striemende kritiek van de Rotterdamse hoogleraar Van Maarseveen op de ongelijkwaar digheid van man en vrouw in een arrest van de Hoge Raad over verkrachting in een niet-huwe- lijkse relatie. Volgens Jansen op de Haar verdient het overweging beter de overwegingen van von nissen uit te dragen „hetgeen iets anders is dan de verdediging van het eigen beleid" Mr. R. Gisolf (links) tijdens zijn installatie tot president van de rechtbank van Alkmaar. Rechts vice-president mr. G. Jansen op de Haar. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging van Pensioenfondsen weigert nog langer met het ministerie van financiën te overleggen over de zogeheten „brede herwaardering": het voornemen van het ministerie om pensioenfondsen op dezelfde manier te behande len als het bedrijfsleven en hen derhalve aan te slaan voor ven nootschapsbelasting op de overwinst. Volgens de vereniging heeft verder overleg geen zin meer aan gezien de standpunten van beide partijen te ver uit elkaar lig gen. Minister Ruding wil belasting heffen over de overschotten van de pensioenfondsen. Het meningsverschil spitst zich toe op het punt welk deel van de reserves die nodig zijn om (straks) pensioenen uit te keren, als overschot moet worden beschouwd. De pensioenfondsen zijn het niet eens met de redenering van het ministerie dat ook het deel dat nu gereserveerd is voor het waardevast houden van de pensioenen, als overschot moet worden beschouwd. „Juist deze reserves zijn nodig om op de lange termijn de pensioenopbouw in lijn te kunnen houden met de salarisontwikkeling", aldus de federatie. De federatie hoopt nu dat het parlement minister Ruding op an dere gedachten zal brengen. AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Levensver zekeraars (NVL) heeft een commissie aan het werk gezet die voorstellen moet doen voor het verrekenen van het risico van aids in het verzekeringssysteem. De adviezen van de commissie zullen onder meer gevolgen hebben voor het aannamebeleid van d$ verzekeringsmaatschappijen en voor de premies en de uitkeringen bij levensverzekeringen. Dat heeft het NVL-bestuurslid S. van Vuure vanmiddag in Am sterdam op een congres over aids en het bedrijfsleven meege deeld. Behalve de genoemde maatregelen overwegen de levens verzekeraars de vorming van een apart fonds voor het opvan gen van de te verwachten extra claims door overlijdens als ge volg van aids. In de periode tussen 1992 en 2001 houden de ver zekeraars, afhankelijk van de ramingen over de verspreiding van het aids-virus onder de bevolking, rekening met een strop van 700- tot 2400 miljoen gulden. De verzekeraars kunnen hiertegen volgens Van Vuure niets doen, omdat het besmetten (seropositieven) betreft die zich al verzekerd hebben en die zich dagelijks nog verzekeren. Het ver zekerde bedrag van 200.000 gulden, dat de NVL aanhoudt als grens voor aids-tests, biedt de verzekeraars hiertegen maar een gedeeltelijke bescherming, aldus Van Vuure. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er drei gen nieuwe bezuinigingen in het onderwijs. Het gaat om een bedrag van circa vijftig miljoen gulden dat vrijkomt door het beper ken van het aantal leer krachten op basisscholen en op scholen voor voort gezet onderwijs. Er staan in totaal circa zevenhon derd arbeidsplaatsen op de tocht. Zoals de zaken er nu voor lij ken te staan worden vooral de kleinere scholen die voorna melijk op het platteland te vinden zijn, de dupe. Minister Deetman (onderwijs) zal een en ander officieel aankondi gen in zijn begroting die op de derde dinsdag van september - Prinsjesdag - zal verschijnen. Het bezuinigingsbedrag van vijftig miljoen stond al aange kondigd in de Voorjaarsnota en was gesplitst in 25 miljoen bezuinigingen in het basison derwijs en nog eens 25 miljoen in het voortgezet onderwijs. Hoe Deetman die bedragen wil invullen is nog niet duidelijk. Eén van de mogelijkheden die op het ministerie circuleren is dat alle basisscholen en scho len voor voortgezet onderwijs 0,2 leerkracht inleveren. Een andere mogelijkheid is dat alleen basisscholen met mini maal twintig en maximaal zes tig leerlingen - de categorie van de kleine scholen - extra arbeidsplaatsen inleveren. Deetmans voorkeur zou vooral naar deze mogelijkheid uit gaan omdat er wat bezetting betreft tussen deze scholen on derling grote verschillen be staan. Het ministerie wil dit echter niet bevestigen omdat het „gaat om ambtenaren, die hier in de gangen ideeën lopen te spuien". Twee leerkrachten Basisscholen met minimaal 23 leerlingen krijgen op grond van de nu bestaande regelin gen twee leerkrachten, wat neerkomt op twee klassen van ruim tien kinderen. Grotere scholen met meer dan zestig leerlingen maken echter in eens een sprong naar klassen van minimaal twintig kinde ren of meer. Het voorstel zou nu zijn kleine scholen onge acht de omvang doorgaans toch vast te pinnen op hooguit twee leerkrachten. Het wette lijk vastgelegde minimum van twee onderwijzers per school blijft wel in stand. De Algemene Bond van On derwijzend Personeel reageer de ontsteld. De bond vindt dat Deetman met zijn plannen de kleine scholen, die het door gaans toch al moeilijk hebben, extra hard treft. Na de bezui nigingen in ondermeer het speciaal onderwijs waar een personeelsstop is ingesteld, is de verwachting dat het aantal 'probleemkinderen zal stijgen, waardoor ook de werkdruk voor de leerkracht aanzienlijk zal toenemen. De bond zegt verdere bezuinigingen op de aantallen leerkrachten „on aanvaardbaar" te vinden. De Tweede Bevrijdingsdag De euforie rond het Neder lands elftal - Oranje voor intimi - gaat aan sommige weekbladen volledig voorbij. De Tweede Bevrijdingsdag - want zo vierde Nederland immers de zege op West- Duitsland - duikt wel op in Vrij Nederland, Elsevier en De Groene. Over hoe het voetvolk (typering van Else vier) zowel oorlog voert als vrede sluit en Duitse voet ballers volgens Wim van Hanegem als nadeel hebben dat ze foute voorouders heb ben (Vrij Nederland). Zegt voormalig RAF-lid en nu advocaat in maatpak Horst Mahler: „De Nederlanders, bijvoorbeeld, zijn geloof ik tot op heden niet zo geluk kig met ons als buren". Aan het eind van de jaren zestig was hij aan de zijde van Andreas Baader, Ulrike Meinhof en Gudrun Ensslin bij de oprichting van de RAF, de Rote Armee Frak- tion. Hij werd veroordeeld tot veertien jaar gevangenis straf wegens een lange reeks terroristische activiteiten. Nu mag Horst Mahler weer advocaat zijn, een novum in de Westduitse geschiedenis. „Ik zie", zegt hij in Elsevier, „dat het recht een heel an dere functie heeft dan de marxisten denken. Ik be schouw het tegenwoordig als een proces, waarin de mens steeds meer wordt tot een persoonlijkheid met heel concrete rechten in de om gang met zijn gelijken en met de staat. Het recht bevat een vrijheidsgarantie en heeft een vrede stichtende functie, en daartoe behoort ook het monopolie van de staat tot het uitoefenen van geweld dat ik nu kan accep teren". Een klein aantal Duitse voetbalfans denkt daar an ders over. Zij waren de ani mators van de paar rellen waar de Nederlandse sup porters vrijwel buiten ble ven en de Engelsen zich een enkele keer door lieten mee slepen. Zoals Andy, die even voor de boottocht naar En geland geworden is tot een soort vaatdoek die alleen nog beweegt in de wind. „Mijn wedstrijden heb ik tenminste gewonnen. In Düsseldorf mocht ik drie winkelruiten voor mijn re kening nemen en toen de pui van het station eruit vloog kwam de laatste stoot ook uit mijn handen. Ik weet zeker dat ik een Duitse politieman scheel voor het leven heb geslagen en enke le nazi's van Gelsenkirchen zullen de eerste week ook niet meer met een meisje naar bed kunnen". En dat terwijl in andere plaatsen Ie ren en Nederlanders alsme de Italianen en Denen één groot verbroederingsfeest vierden. Op het laatste moment is de inleiding aangepast, maar het stuk is geschreven vóór die 1-2; Vrij Nederland over dat „typisch Duitse". Wat mankeert er aan ze? Wim van Hanegem: „Tja, ze hebben natuurlijk de foute voorouders, hè?" Hans van Breukelen: „De manier waarop die jongens als colle ga's met je omgaan deugt niet. Ze kunnen zo vreselijk uit de hoogte doen. Veel sympathieke Duitsers ken ik ook niet". Joodse begraafplaatsen heb ben een traditie van sober heid en natuurlijk verval. Niets van wat er ooit terecht is gekomen mag worden weggehaald. Als een be graafplaats vol is wordt er een dikke laag aarde over heen gestort en opnieuw be gonnen. Daar is niet aan ge dacht bij de discussie over de Wet op de Lijkbezorging. Voor de oudere generatie jo den is het een ernstige zaak. „Een deel vah de generatie joodse Nederlanders die de oorlog heeft meegemaakt wil niet worden begraven. Waarom, is hun standpunt, zouden wij recht hebben op een eeuwigdurend graf als zovelen van onze families er in de oorlog geen kregen? Een andere deel voelt zich door de oorlog juist gesterkt in de traditie: de Duitsers gunden ons nog niet eens een graf. Dat was de grootst denkbare aanslag op onze menselijkheid en daarom zullen we ons nooit laten cremeren". ijd In Jordanië vólgen tienduizenden ooit gevluchte Palestijnse gezinnen de op stand die hun broeders heb ben ontketend in de door Is raël bezette gebieden. Van het gezin Al-Baz wonen drie zoons en een dochter in Ne derland, één zoon illegaal en vier dochters en een zoon le gaal in Jordanië, drie zoons in Saudiarabië en één doch ter op de Westoever. Vader woont in een Palestijnse en clave en zijn twee vrouwen slijten hun leven in het Jo daanse stadje Madaba. Wa de rechtsreekse uitzendif, het Songfestival onderbroken door reclan als Israël optreedt De Nederlandse boeddhi Nico Tydeman: „Auschwi is niet iets wat zich allet enc in het verleden hee eec afgespeeld, het wijst te vei zej naar het heden, het wij en ook naar mij. Ik zal daa |erl over jegens mezelf verar er woording moeten aflegge Waarom is er oorlog en oi recht? Omdat ik geen goei boeddhist ben. Daar ligt i kern. Mensen denken dat wereld zich buiten hen a speelt, maar dat is een opt sche illusie. Het speelt zit» in jezelf af. Zolang je na; V* Arie Oostlander, directei van het Wetenschappeli Instituut van het CDA wi niet wat hij zag toen hij onlangs verschenen Pvd^ strategienota Bewogen Bi weging las. Hij vertrouv het niet helemaal, na Schu vende Panelen, dat hij „h !N lemaal niks" vond. Maar n „Heeft het CDA de Pvd r dan echt overtuigd?" St i dat de PvdA de nota pik „Tja dan komt de PvdA i 'e' een héél gunstige positie t sb recht. Als ze er naar gaan 1 io ven, dan zijn er nauwelijl nog beletselen om te zegge d'r kunnen weer zaken m£ ons gedaan worden". e nl Nederland is maar een acre v terlijk land als het over mis daadverslaggeving gaat, ste i. de Haagse Post en wijdt e meteen maar een specia aan. Berichtgeving ovt Moord en Doodslag is over; ter wereld een geaccepteer journalistiek genre en verslaggever staat er vaak aanzien, als rapporteur va :n „het echte leven". HP meen -n te constateren dat de zaak er Heijn daar definitief veranlar dering in heeft gebracht; ee n taboe is doorbroken. H n doet er alvast een schepj bovenop met heel veqj. 1 moordverhalen. Ajax-doelman Stanley Menelk zo weet zeker dat hij er h« volgende toernooi bij z« zijn. „Hiele en Van Breukc len zijn al in de dertig. En i 1 ben pés 24". De Duitser IrA" mei schaart hij bij de slecht/ ste doelverdedigers van h« scl ch Een tijdje geleden legd Hervormd Nederland d hand op een kwalijk boek werk van kanker-therapei j Moerman. Dit keer zocht h<y blad verder en ontdekte d; Moermans patiënten- e sympathisanten vereniging Amnestie geenszins afstan neemt van dit denken. DeJ club brengt geschriften or der de aandacht met eve dubieuze theorieën. „Kanke heeft met grote geestelijk honger te maken en wordt aangewakkerd d het communisme", valt onder meer te lezen in e van de aanbevolen werkei Bij Moerman zelf hebben d joden het overigens gedaan Taal is een groot probleei in het Europees Parlemen „De Denen lachen altijd h< TS laatst", is daar een gevlei or gelde uitspraak. Maakt ee Griek een grap, dan buide ren eerst de Grieken, dan d L Italianen en vervolgens d Duitsers. Zijn de Grieken i lang weer stil, dan gillen diar Denen het pas uit. Het Paide lement heeft lang niet ge :bc noeg tolken en het aanti landen wordt onderhand a leen maar groter. Esperani dé oplossing? Piet Danker tot 1984 voorzitter: „Hoogu als „brugtaal". Misschie kan er dan wat effectieve worden gewerkt. Maa mocht er ooit voor één voener taal worden gekozen, dan iter Engels toch een beterpm De Groene heeft zo zijn ei gen kijk op het EK. „Óp 4J! een of andere manier lijk het wel of de Oranje-rr nen niet uit zijn op „Kill". Men schuift wat mfj I panelen. Het lijkt wel of z de slagvaardigheid van h( L Centraal Bureau Studief nanciering hebben, het org* nisatie-talent van staatss cretaris Van der Linden i de doortastendheid van nister Van Eekelen. Dit Eil ropees kampioenschap dreiJ een paspoortenaffaire (I worden. Een besluiteloze nJ tie, een besluiteloos elftalT Geschreven vóór, de Wiedeij gutmachung van '74. De Franse feministische filcf sofe Sarah Kofman: joodse geschiedenis staat I alles wat ik doe op de ac tergrond. Het is de oorloi die bepalend is geweest vooï mijn vorming. Als je nitt naar school mag, als je vadq wordt weggevoerd, als je j|_ verborgen moet houden dai- telt dat allemaal heel zwaarder dan je sekse". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4