Regionaal kruiswerk bundelt krachten dellijke kikkerbaas van }uinrell in het zilver •ewoners ageren tegen komst tpleiding zieken verzorgden 1 Nieuwe stoplichten op Rijksstraatweg Rijnsburg akkoord met fusie bedrijven GS: zuiveringsslib beter verbranden ^einig watervogels vorig jaar slachtoffer van botulisme Diploma autoschadehersteller voor Curacaose jongeren Molendwarsstraat wil autovrij IDEN OMGEVING CeidaeSoivtfwit DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA 13 HEF VAN DE JerjNANCIËN !Eh-an den Eijkel eemt afscheid TWIJK N. van den kei, chef van de hoofd- leling financiën, neemt 1 juli afscheid van de neente Katwijk. Van Eijkel heeft dan 44 bij de overheid ge it waarvan 32 jaar bij gemeente Katwijk. Op jdag 24 juni is er een ld cheidsreceptie in de .rthal Cleijn Duin. ge »g<;i Ci(r vac; renh het )ute Hol uwe als] rovi )fte en a on var» nvang 16.30 uur. nu 62-jarige N. van den iel begon zijn ambtelijke ibaan in 1944 in zijn ge- •teplaats. In 1952 stapte hij naar de gemeente Har- xveld waar hij zich be- jamde in de gemeente-ad- listratie. In 1956 kwam hij r Katwijk waar hij chef d van de afdeling begro- en financieel beleid. Later d hij chef van de afdeling istingen en bedrijven. In werd hij tweede loco-se- aris en een jaar later chef de hoofdafdeling finan- den Eijkel was in de loop de 32 jaar in Katwijk se- aris van verschillende Iscommissies voor finan- en nutsbedrijven en ad- istrateur van onder meer sociale werkplaatsen, de ist sportzalen en het vui- oerbedrijf Duin- en Bol- treek. Verder heeft hij afgewerkt aan de totstand- u ling van de automatisering Catwijk, de kabeltelevisie gemeenschappelijke re- Antennevoorziening tien en omgeving. den Eijkel is per 1 juni volgd door B.W. Nieu- huis, voorheen admini- ur van de dienst openba- rerken het grondbedrijf. WASSENAAR Toen de meeste mensen nog slie pen. was er al grote bedrijvigheid aan de Rijksstraat weg en de Van der Oudermeulenlaan in Wassenaar. Vannacht zijn daar nieuwe automatische verkeers lichteninstallaties geplaatst. Het verkeer heeft daar even hinder van ondervonden, maar de Wassenaarse politie was ter plekke om alles in goede banen te lei den. De nieuwe installatie kost 319.000 gulden, waar van de gemeente Wassenaar 146.000 gulden betaalt en het Rijk het resterende deel. De nieuwe verkeerslich ten zijn voorzien van een zogenaamde verkeerspro- cessor. Als er vanuit een rijrichting geen verkeer komt, gaat het stoplicht aan de andere kant automa tisch op groen. Dat bevordert een snelle doorstroming van het verkeer. RIJNSBURG Rijnsburg is gisteravond aarzelend akkoord gegaan met de fusie van de energie- en waterbedrijven in Zuid- Holland Noord. Wel wil de gemeente dat de jaar lijkse aan het Energiebe drijf Rijnland te betalen uitkeringen aan de ge meente Rijnsburg worden uitbetaald en niet, zoals het College van Beheer van het Energiebedrijf Rijnland wil, regelrecht aan de gebruikers. Dat heeft de commissie open bare werken, economomi- sche zaken en financiën gisteravond bepaald. De commissieleden vonden gisteravond dat Rijnsburg er bekaaid afkomt bij de fusie. J. de Mooij (PvdA) vertolkte die gevoelens: „Rijnsburg wordt met andere gemeenten op een hoop gegooid. Wij brengen echter wel een waterleidings bedrijf in. Katwijk, Noordwijk en Alphen krijgen voor de in breng van hun bedrijven extra vergoedingen terwijl Rijns burg de lasten maar moet zien te dekken". CDA-fractievoorzitter G. Ver- heij vroeg zich af hoe het nu eigenlijk zat met de inspraak over de fusie. „We kunnen op dit voorstel alleen maar ja of nee antwoorden en geen wijzi gingen meer voorstellen. Ik vraag mij af of dit de nieuwe manier is om met elkaar om te gaan". Wethouder K. Brul be klemtoonde dat er vrijdag nog gesprekken zijn met het Ener giebedrijf Rijnland. „Wij zul len benadrukken dat Rijnsbtig in een andere positie zit dan andere gemeenten omdat wij een bedrijf inbrengen. Ik kan echter geen garantie geven dat dit iets oplevert". LEIDEN Zuiveringsslib moet zoveel mogelijk worden verbrand. Slib dat niet te verbranden is, moet naar een gecontroleerde stortplaats gaan. Het gebruiken van het slib in de landbouw of als grondstof voor compost is maar beperkt mogelijk. Dat vinden Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land het best haalbare alternatief uit de onlangs gepresenteerde beleids nota. De nota dient als eerste aanzet voor een milieu-effectrapportage voor het zuiverigsslibplan. GS zullen in februari volgend jaar op basis van twee alternatieven die in de nota worden genoemd, een keuze maken. Door het verbranden van het slib hoeft ruim dertig duizend ton slib niet meer te worden opgeslagen. Voor het verbranden van het slib komen in aanmerking de afvalverbrandingsinstallaties GEVUDO in Dordrecht, de AVR in Rotterdam of de nieuwe installatie Zuid-Holland West, die waar schijnlijk bij Ypenburg wordt gebouwd. VOORSCHOTEN, WASSENAAR, KATWIJK EN BOLLENSTREEK VOORSCHOTEN De Vereniging Gezond heidszorg Voorschoten bereidt een fusie voor met de Wassenaarse Kruisvereniging, de kruisvereniging 't Zandt (Katwijk e.o.) en de Kruisvereniging Bollen streek. De verwachting is dat begin 1989 de voor bereidende besprekingen zijn afgerond. Het fusie proces zelf zal dan nog twee jaar vergen. De le den van de Vereniging Gezondheidszorg Voor schoten zullen zich uit eindelijk tijdens een bij zondere ledenvergade ring nog kunnen uitspre ken, maar dat lijkt een formaliteit. Voorzitter mevrouw J.L. de Boer-Pino van het kruiswerk in Voorschoten stelt dat de opgelegde bezuinigingen het noodzakelijk maken zo effi ciënt mogelijk te werken. De vergrijzing van de bevolking, latere opname in en vroeger ontslag uit een ziekenhuis, de wens van mensen in hun laatste levensfase om juist dan in de eigen vertrouwde omgeving te blijven, het zijn alle elementen die ertoe bij gedragen, dat er langer, in tensiever en meer gespeciali seerde pleegzorg gegeven moeten worden. Tevens is er behoefte aan meer gezond heidsvoorlichting en -opvoe ding, waarvoor speciaal opge leid personeel en veel exter ne contacten nodig. Deze ont wikkelingen vereisen effi ciënt, doeltreffend manage ment van de organisatie, meer specialismen in de zorg waarvoor het personeel bijge schoold of aangevuld moet worden en meer en duurdere hulpmiddelen in het uitleen magazijn. De Voorschotense kruisvere niging kan die nieuwe taken zelfstandig niet aan. Volgens mevrouw De Boer is eerst contact gezocht met Wasse naar, maar ook daar kampt men met dezelfde moeilijk heden en zo is de voorberei ding tot stand gekomen met Wassenaar. Katwijk en de Bollenstreek. Voorschoten stelt wel als eis dat de be staande vereniging gehand haafd blijft zodat iedere Voorschotenaar in de eigen plaats een klankbord heeft. De fusie beoogt vooral een samenbundeling van krach ten. MAF VANZUYLEN VIERT JUBILEUM ehui? we 1 :e zie een (SSENAAR „Het Iwenoude landgoed inrell dreigde bijna 25 C6S geleden in handen te a nen van projectontwik- 18IW Reindert Zwols- n. Dat heb ik door mijn am h(treden op Duinrell we- Presi te verhinderen". Aan eidsa woord is de H.R.J. emd^ van ZuYlen van Nij- n dJt (59). De graaf is een n F#rt eeuw directeur van wart lactiepark Duinrell in t zijfcsenaar en dat wordt ;ralie|daag met een feestelij- simul recePtie gevierd. „Ik .ns het niet zo'n presta- min| die 25 jaar. Ik heb werk hier op Duin top, altijd met plezier ge- avonh en de tijd is dan ook een ^vlogen". ndercial Duinrelldirecteur Wassenaar kwam werkte ,eren».en jaar bij de Deli Maat- muz|ppij, met als standplaatsen schap °ng' Singapore, New Londen en Amsterdam, het familiebezit Duinrell oon rr 'n ^et £eding kwam, •ren (f^e ëraa* haastig terug ellenr ^et ouc*e nest. „Duinrell ie-sclf0Pen was we' ^et laatste 'ik wilde. Het is al vele en bezit van de familie, [rfd in zowel mannelijke rouwelijke lijn". De geschiedenis van het at tractiepark is niet zo oud als zijn grafelijke titel, die uit de Napoleontische'tijd stamt. Van Zuylen vertelt over zijn vader, die 53 jaar geleden zoveel ver mogensbelasting moest betalen dat hij gedwongen was in 1935 het landgoed Duinrell open te stellen voor publiek. Er werd een knecht bij het toegangshek gezet waar hij het zilver en koper kon poetsen en de toe gangskaartjes van tien cent per persoon knipte. Thee Omdat de bezoekers vroegen of ze niet ergens een kopje thee of limonade konden drin ken, werd de Orangerie omge doopt tot theetuin. Op enkele rijkelijk met dennenaalden be dekte duinhellingen werd de eerste kunst-skibaan van Eu ropa geopend. Een paar keer per jaar werden er op het landgoed ook motorcross-wed strijden georganiseerd. De oor log bracht grote veranderin gen. In de meidagen van 1940 kwam de vader van de graaf om het leven. „Toen kwam het aan op mijn moeder. Een lieve vrouw, maar onzakelijk. In 1963 ben ik erin gestapt. Daarna hebben we ontwikke ling gehad naar het attractie park zoals het nu is. De eerste grote investering was de aan schaf van een midgetgolfbaan. Vervolgens werden Sportland en Wonderland aangelegd", vertelt de directeur. In 1972 besloot de gemeente dat er voor Duinrell een bestem mingsplan moest worden op gesteld. Van Zuylen is optimistisch over de toekomst en ziet nog veel kansen om zijn attractie park beter, mooier en aantrek kelijker te maken. Het park trekt jaarlijks inmiddels 1,25 miljoen bezoekers. „We zijn bezig met een vijfjarenplan voor Duinrell. Je moet ieder jaar iets nieuws brengen. We dubben nog over de vraag of we de 28 meter hoge toren voor de waterglijpijpen en een verdubbeling van het Tikibad moeten bouwen. Dat zou bete kenen dat we twee keer zoveel ruimte moeten verwarmen en meer personeel moeten aanne men. Die miljoenen moeten verantwoord zijn. Elke gulden die we uitgeven, moet wel worden terugverdiend want we werken zonder subsidie. De uit 1864 daterende carrou sel zal versterking krijgen van een ouderwetse zweefmolen. Verder zullen we de volgende twee jaar een beetje pas op de plaats maken met nieuwe at tracties. Dit jaar investeren we vier miljoen gulden". In de komende twee jaar zal de camping worden opgewaar- Graaf van Zuylen van Nijevelt: werk. Maar wat wil je, als je al kinderen ziet". deerd van drie sterren naar vijf sterren. Dit om de concur rentie voor te blijven. Daarom, zal Duinrell ook blijven zoe ken naar nieuwe attracties. Adjunct-directeur C. Schoen makers heeft net een studie reis langs attractieparken in Zweden. Denemarken en Duitsland achter de rug. Van Zuylen gaat deze zomer weer weken in Amerika rondneu zen. „Het blijft heerlijk om te 'zorgen dat zoveel mensen «en ,lk heb nog altijd plezier in mijn die gelukkige gezichtjes van de of meer dagen een heerlijke vakantie hebben", aldus Van Zuylen. Over de opvolging door zijn twee zoons: „Ze moeten net als ik eerst een zakelijke en com merciële opleiding hebben. Daarna wat rondkijken en er varing opdoen. Ik heb nog steeds plezier in mijn werk. Wat wil je, als je die gelukkige gezichtjes ziet van kinderen die hier komen". FRANS MICKLINGHOFF GSTGEEST Omwo eien verzetten zich te- j de vestiging van de Itrale Opleiding Zie- iverzorgden aan de (stgeester Rhijngeester- jatweg. Men vreest rlast van de 172 leer- fen van de school. Tij een gisteravond ge lden inspraakbijeen- ist konden gemeente jchoolbestuur die angst j wegnemem. frale Opleiding Ziekenver zorgenden Leiden is thans ge vestigd aan de Leidse Veste- straat. Het onderkomen is te klein en moet binnenkort ver laten worden. Het schoolbe stuur wil graag een voormalig bedrijfscomplex huren aan de Rhijngeesterstraatweg. Om dit voornemen tot uitvoering te brengen is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Die voorgenomen wijziging stond gisteravond ter discussie.- Het waren vooral bewoners van de Schoutenburgerstraat die waren verschenen. Zij voelden zich een beetje over rompeld door de plannen. Di recteur Van Mierlo van de school schetste de ruimtelijke problemen van de opleiding van verpleegkundigen die in elf verpleeghuizen in de regio werken en noemde de nieuwe vestigingsplaatst uitstekend De omwonenden vrezen voor al overlast door de ruim 170 leerlingen. Ook de uitgang van het instituut op een drukke verkeersweg als de Rhijngees terstraatweg, noemde men ge vaarlijk. De heer Van Mierlo liet weten dat van parkeerproblemen met auto's geen sprake zal zijn, omdat thans geen enkele leer ling met de auto naar de school komt. Wel is er sprake van fietsers en brommers. De meningen kwamen gister avond niet nader tot elkaar. Vanuit het publiek werd voor gesteld om van de bijeenkomst een verslag te maken en daar aan alle wensen, vragen en be zwaren toe te voegen. Ook door de heer Van Mierlo werd een toelichting toegezegd. Aan de hand van deze stukken kan men zich dan opnieuw bera den. Diefstal van 12.000 gulden aan sigaretten KATWIJK Bij een in braak in een sigarettenwin- kel in de Zuidstraat in Kat wijk is gisternacht voor 12.000 gulden aan sigaretten gestolen. De inbrekers kwa men de winkel binnen door een ruit uit een deur te ver wijderen. Behalve de sigaret ten werd ook een geldlade meegenomen. Daarin zat naar schatting ongeveer 500 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. PEN/DEN HAAG de slechte zomer van I zijn er bij de provincie 1-Holland 800 gevallen van ilisme gemeld. In 1986 4.200 door botulis- feevelde watervogels gere- jeerd. Dit blijkt uit het pg „Botulisme in Zuid- pnd in 1987". Alle Zuidhollandse gemeen ten, recreatieschappen en wa terschappen krijgen binnen kort van de provincie Zuid- Holland een folder met daarin richtlijnen voor een doeltref fende bestrijding van botulis me bij watervogels. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels kunnen sterven. Bij warm weer grijpt het virus snel om zich heen. De gemeenten kunnen volgens GS meewerken aan de bestrij ding van botulisme, dat zeker van belang is als het opnieuw zo'n warme zomer wordt als in 1986. GS verzoeken de gemeenten het vinden van kadavers on middellijk te melden bij de provincie en te zorgen voor een doeltreffende verwijde ring. „De bacterie die botulis me veroorzaakt vermenigvul digt zich namelijk snel bij hoge temperaturen. Dode vogels en vissen vormen een mogelijke bron van besmetting en moeten daarom zo snel en hy giënisch mogelijk worden op geruimd", zo stelt de provin cie. De provincie adviseert bo vendien het publiek in de zo mermaanden (water)vogels niet te voeren om concentra ties van dieren te voorkomen. De drie geslaagden met minister J. de Koning (2e v.l.) en burgemeester A. Kret van Sassenheim (2e v r FOTO: HENK VAN DEN ENDE SASSENHEIM Minister J. de Koning van sociale zaken, werkgelegenheid en Antilliaanse zaken heeft gistermorgen het di ploma eerste autoschade hersteller uitgereikt aan drie uit Curasao afkomsti ge jongeren. Meivin Boas man, Frensel Josefina en Wilson Jansen volgden hun opleiding in het Cen trum Carrosseriebranche in Sassenheim. Met de di ploma-uitreiking werd een proefproject bekroond waarbij drie MTS-ers uit Curasao in Nederland een opleiding konden volgen. De drie jongemannen hebben in Curasao een opleiding avond-MTS werktuigbouw kunde gevolgd. Sinds de diplo ma-uitreiking in 1986 waren ze onder meer werkzaam in een magazijn en als metselaar. Op de Nederlandse Antillen is geen vervolgopleiding moge lijk tot autoschadehersteller, terwijl er wel 45.000 auto's op het eiland rondrijden. De drie Cura^aoënaren gese lecteerd uit zeven gegadigden, kregen een studiebeurs van de Dienst Onderwijs op de Antil len. De Stichting Opleidings- en Ontwikkelingsfonds Car- rosseriebedrijf (OOC), waarin de sociale partners zijn verte genwoordigd, stelde 50.000 gulden beschikbaar om de vakgerichte opleiding te be kostigen. Het drietal heeft de opleiding, die normaal twee jaar duurt, in één jaar gevolgd. Het drietal kreeg gisteren tij dens de diploma-uitreiking te horen dat zij nog een jaar in. Nederland mogen studeren. In die tijd moeten ze de patroons- opleiding autoschadehersteller volgen. Dat meldde J Dijk man, werknemersvoorzitter van de stichting OOC gister morgen. Het is de bedoeling dat de drie afgestudeerden straks mee werken aan het opzetten van een leerlingenwerkplaats op Curacao. Zij kunnen de in Ne derland verworven kennis dan overdragen aan andere jonge ren op Curacao. Door de ken nis op het eiland te verhogen moet de vakbekwaamheid in de lokale industrie onder steund worden en de werkge legenheid worden bevorderd. Om met de leerlingenwerk plaats op 1 augustus 1989 te kunnen starten moet nog wel een startfonds worden ge vormd. Minister De Koning deed een oproep aan het bedrijfsleven om geld beschik baar te stellen voor de leer- lingwerkplaatsen. „Het be schikbaar zijn van goed opge leide vakmensen trekt vesti ging van buitenlandse bedrij ven aan", meende hij. SASSENHEIM Een aafttal bewoners van de Molendwarsstraat in Sas senheim heeft het college van burgemeester en wet houders verzocht hun straat af te sluiten voor autoverkeer. De verkeers situatie is, aldus de be langhebbenden, aller minst veilig te noemen. De nauwe straat wordt op het ogenblik gebruikt door ver keer uit beide richtingen. Op straat spelen zou er voor de jeugd in de Molendwarsstraat niet bij zijn. Bovendien atten deren de bewoners op het ge vaar dat voetgangers lopen op de hoek van de Concordia- straat en de Molendwarsstraat. Het verzoek van de bewoners tot afsluiting hangt nauw sa men met de plannen van su permarkt Digros om de reeds bestaande parkeerruimte uit te breiden. Met dit oogmerk heeft het winkelbedrijf on langs het garagebedrijf Van Santen gekocht. Digros die zich in een eerder stadium door de bouw van dansschool Van der Pavert gedwars boomd zag bij een uitbreiding van de parkeerfaciliteiten heeft een voorstel ingediend om 28 nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen die via een in- en uitgang op de Molendwars straat te bereiken zullen zijn. De parkeerplaatsen zullen in beginsel openbaar zijn maar bij voorkeur bestemd voor het winkelend publiek tijdens de openingsuren van de super markt. Het verzoek van de bewoners van de Molendwarsstraat die alle autoverkeer uit hun straat willen weren, staat lijnrecht tegenover de belangen van Di gros. Mevrouw M. Koop, een van de bewoners merkte op: „Wij zouden graag zien dat de ingang van het parkeerterrein tussen dansschool Van der Pa vert en Van Santen dat mo menteel door Digros wordt ge bruikt gehandhaafd blijft en wordt verbreed. We hebben", voegt de verontruste bewoon ster hier aan toe, „al zo lang te kampen met verkeersoverlast. Verzoeken om verkeersdrem pels aan te leggen, leverden in het verleden niets op. Wan neer de plannen van Digros doorgang zullen vinden en er een op- en afrit in deze nauwe straat komt, zal dit een ernsti ge bedreiging vormen voor de veiligheid van onze kinderen". Sanering grond gasfabriek Lisse LISSE Het terrein van de voormalige gasfabriek van Lisse, waar tot voor kort de dienst Openbare Werken was gevestigd, zal op 28 oktober schoon worden opgeleverd. Na de bouwvakvakantie zal worden begonnen met het afgraven van de te sane ren grond. De verontreiniging zit onge veer twee meter diep en het verwijderde zand zal naar een reinigingsinstallatie worden vervoerd en niet naar het ge bied van herkomst terugkeren. De afgraving (totaal 4500 ku bieke meter) wordt gedurende de sanering opgevuld met nieuw en schoon zand. Dit werd gisteravond tijdens een informatieve bijeenkomst aan omwonenden meegedeeld. De bewoners vroegen om naar een zekerheidsstelling bij scha de, de wijze van vervoer van de afgegraven grond (men vreest overlast van zware vrachtauto's) en de invulling van het gebied in de toekomst. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Onderzoek naar privatiseren schilderwerk k RIJNSBURG Rijnsburg gaat onderzoeken of het schilderwerk kan worden geprivatiseerd. De com missie openbare werken, economische zaken en fi nanciën heeft gisteravond een bedrag van bijna 24 duizend gulden beschik baar gesteld. Alleen de PvdA was tegen het voor stel van het college van B en W. De gemeente Rijnsburg kampt met een enorm achterstand in het schilderwerk. Om hier iets aan te doen heeft Rijnsburg enkele technische onderzoe ken laten verrichten om te be kijken hoe deze achterstand zo snel mogelijk en tegen de laag ste kosten kan worden ingelo pen. Op grond hiervan heeft gemeentewerken enkele con clusies getrokken. Die worden door de twee gemeentelijke schilders, die de hulp van de vakbond hebben ingeroepen, in twijfel getrokken. Zij vroe gen om een onafhankelijk on derzoek. Het college heeft contact ge zocht met een organisatiebu reau die moet gaan kijken of het schilderwerk al dan niet geprivatiseerd moet worden en wat de gevolgen daarvan zijn voor de gemeentelijke schilders. Uitgangspunt is het snel inhalen van het achter stallig schilderwerk en het voorkomen van gedwongen ontslagen. De PvdA fractie maakte zich bij monde van J. Wijnekus gis teravond boos omdat de com missieleden niet beschikten over de gegevens van de eer ste onderzoeken. Bovendien vond Wijnekus het vreemd dat de gemeente niet zelf in staat was een oplossing te vinden maar een extern bureau wil inschakelen. Burgemeester F Jonkman benadrukte dat het slechts om technische gege vens ging en de positie van het gemeentelijk personeel nog niet ter sprake was. Verdei bepleitte hij juist wel de inze van een objectieve buiten staander om een plan te ont wikkelen voor het achterstal lig schilderwerk.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13