Oranje boven yestduitse pers kan nederlaag moeilijk verwerken Gullit weer vedette in dienende rol Strafschoppen drukken stempel iüï PORT CeidócSoivumt lt ei HAP SNAP-BELEID MONDT UIT IN FINALE I Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! WOENSDAG 22 JUNI 1988 PAGINA 9 SlO IMBURG De West- kem itse pers heeft het n'ki leilijk met de nederlaag - de nationale ploeg. jerland was beter 5 nrdt algemeen erkend, Gn ar als scheidsrechter de Nederlanders strafschop had ge- ionken dan was er sar één ploeg rijp ge it voor de reis naar inchen. De penalty NM >a voor Klinsmann wordt door elke krant als een zeer terechte gezien. Hamburger Morgenpost: „1-2 Aus, Revanche voor Neder land, Duitse elf verloor na grootse wedstrijd. Taktisch was het inzetten van Mill voor de zieke Littbarski, die later toch inviel, een zwakte-bod. De verontschuldiging van Mill: ,Het Hamburgse publiek was vreselijk, de ondersteu ning van de fans een lachertje. De hele stad was Oranje". Hamburger Abendblatt schrijft: „Einde in het Volk spark door strafschopdrama. Nederlands overwicht viel niet over het hoofd te zien. Combi naties soepeler, behandeling van bal beter. Ploeg Becken- bauer speelde minder elegant, maar werkte echter hard". Bild vindt Holland „Super. De wraak voor de WK-finale van 1974. Bij alle teleurstelling één ding: de betere ploeg heeft ge wonnen. Maar de strafschop voor Nederland was belache lijk". „De Duitsers zijn kaputt, Van Basten is ze te slim af", zo luidt de kop op de voorpagina van de Corriere dello Sport. het er over eens dat de over winning van Nederland volle dig verdiend is. „Ik heb een immense Van Basten gezien, een grandioze Rijkaard en een bescheiden Gullit", zo analy seert Ezio de Cesari. „De goal van Marco van Basten heeft hem een plaats gegeven tussen de absolute toppers van het wereldvoetbal. Volgend sei zoen zal blijken dat Van Bas ten de beste aankoop van Mi lan is geweest". de volle breedte van de voor pagina van de Gazzetta dello Sport. „Schitterend Neder land". De krant is ook zeer lo vend over Rijkaard. „Een monster, zoals altijd. In het re pertoire van Frank valt vooral de buitengewone resoluutheid op waarmee hij zijn tegenstan der tegemoet treedt". De Itali aanse sportpers blijft Rinus Michels verwijten dat hij Van Basten te zeer geïsoleerd in de spits laat spelen. De hele Italiaanse sportpers is „Dodelijke Van Basten", vult „De intelligentie heeft einde lijk gewonnen van de brute kracht", zo schrijft het Madri- leense ochtendblad El Pais. „De Nederlandse overwinning is de premie voor een spel dat weliswaar nog lang niet lijkt op de 'mechanische sinaasap pel' van de jaren '70, maar dat wel nu al de essentiële deug den van deze sport bevat". „Duitsland uitgeperst door Oranje" (Liberation), „Merci van Basten!" (Le Sport), „De revanche van Oranje" (L'E- quipe), „De Nederlandse fina le" (Le Figaro). Met bewonde ring en sympathie heeft de Franse pers vanochtend de historische overwinning van het Nederlands elftal begroet. „De Nederlanders hebben het voetbal een enorme dienst be wezen", aldus de sportkrant L'Equipe. „De weg naar de ti tel ligt nu open en de Hollan ders kunnen weer de lievelin gen van Europa worden". Concurrent Le Sport heeft duidelijk genoten en vindt „Les Pays-Hauts" voortaan een betere aanduiding voor ons land dan „Les Pays-Bas". Jl Rijkaard en Ruud Gullit steken hun blijdschap over het resultaat tegen West-Duitsland niet onder stoelen of De finale in München is bereikt. foto: anp MBURG De buitenwacht wil graag extra-gewicht aan een (voetbal- Jwedstrijd hangen. Rivaliteit, verleden, derbysfeer, revan che-gedachten. „Voetballers tillen laar minder zwaar lan. Het is, eenvou- y* digweg, de wedstrijd van het moment, die moet worden ge wonnen. Tot iedere prijs, met alle be schikbare middelen, zeker als het knock out systeem wordt gehanteerd, zoals in deze halve finale. Nederland heeft on der die omstandig- leden zijn beste ni veau uit het Europe- kampioenschap bereikt. In die situatie telt een vorige iederlaag of overwinning fan het elftal niet. Wel de Persoonlijke prikkel van het ucces of de zelfoverwinning ekei lebi (Voller, Van Basten)'. Een vergelijkbare situatie van de twee spitsen. Een slecht eer ste jaar in Italië, mede door blessure,s. Van Basten kwam op de wip bij Michels, Völler bij Beckenbauer niet. Ten minste niet zodanig dat hij het gevoel kreeg door zijn coach onrechtvaardig te worden behandeld. Een wezenlijk verschil in aanpak, door een totaal an der uitgangspunt. Duitsers hebben een lijn voor ogen en die is, min of meer, heilig. Goed of fout, het resultaat komt soms, niet in het minst als uitvloeisel van die zeker heid. Het is geen toeval dat Nederlands voorlaatste over winning van 1956 (Abe Len stra) dateert. Nederlanders, zeker Michels, handelen naar het moment. Dat was zo in 1974, toen feitelijk pas bij de eerste wedstrijd in het wereldtoernooi de juiste op stelling werd gevonden met Haan en Rijsbergen in het centrum van de verdediging voor de „vliegende kiep" Jongbloed. Bij de herhaling op Europees niveau, een do zijn jaren later, in wezen een zelfde procedure. Wel een vaste lijn in de voorberei ding en plotseling een beleid dat sterk op hap-snap lijkt met dit keer als consequen tie een niet-evenwicntige formatie, die door de explo sie van Van Basten tegen de onfortuinlijke Engelsen leid de tot een plaats bij de laat ste vier. Nog voort De stimulans uan het duel met de Engelsen leefde nog voort in Hamburg. De indi vidualisten waren, zonder iets af te doen aan hun per soonlijke kwaliteiten, een vechteenheid geworden. Beckenbauer heeft een ploeg voor ogen gehad, heeft in de oefenperiode voor vrijwel iedere plaats ten minste een andere speler geprobeerd onder het motto je kunt niet weten. Zijn mening werd daardoor nauwelijks gewij zigd. De lijn van de zeker heid versterken, mag dat worden genoemd. Het heeft te maken met de positie van de coach binnen de organisatie. De Bondsre publiek kende er na de oor log slechts vier. Herberger, Schön, Derwall en Becken bauer. Van dat viertal heb ben de eerste drie wereld en of Europese titels vero verd. Beckenbauer zal die triomf nog een poosje moeten najagen. Twintig Nederlandse coa ches hebben in dezelfde pe riode troostprijzen behaald, twee tweede plaatsen in de wereldstrijd, één maal Euro pees derde. Twintig bond- soefenmeesters (Kaufman, Carver, Sneddon, Van der Leek, Donenfeld, Merkel, Hardwick, Schwartz, Nevil le, Kessler, Fadrhonc, Mi chels, Knobel, Zwartkruis, Happel, Baan, Rijvers, Mi chels, Beenhakker, Michels en binnenkort Libregts), zes nationaliteiten, met de grootste successen voor Mi chels en Happel, die het Ne-, derlands elftal als clubcoach er even bijdeden. Gründlichkeit tegenover frank en vrij. Orde en net heid tegenover improvisatie, organisatie tegenover een beheerste chaos. Nederland lijkt zich thuis te voelen in die ongebondenheid, Ham burg heeft duidelijk ge maakt dat de strakke Duitse lijn in eigen land past, maar dat de Nederlanders, op ba sis van hun persoonlijke vaardigheden (Rijkaard, Gullit, Vanenburg, Van Bas ten) moeten kunnen aan rommelen in een losser ver band om iets te kunnen be reiken. De scheidende coach Michels heeft kunnen leren dat niet het beste elftal wint, maar de ploeg, die desnoods tegen de zin van de leider in, de genialiteit van de en keling boven de wat grauwe waarde van de groep stelt. Gelukkig maar. Voetbal blijft daardoor een onbere kenbaar spel. Zo onbereken baar op deze Nederlandse dinsdag in Hamburg, zal het echter zelden zijn geweest. Het moment waarop de wedstrijd kantelde. Verdediger Jürgen Kohier verdedigt Marco van Basten correct, maar de Nederlan der komt desondanks ten val. Ondanks de poging van Van Bas ten om verder te spelen, waaruit blijkt dat hij zelf absoluut geen rekening houdt met een overtreding, besluit scheidrechter Igna een strafschop te geven. foto: anp Hans van Breukelen reageert ?ijn kwaadheid af over het net niet stoppen van de strafschop van Matthëus en de aanleiding tot de elfmetertrap. De doelman zou later een gele kaart te zien krijgen. HAMBURG Het Ne derlandse legioen, ruim eenzesde van de 60.000 toeschouwers in het Volk sparkstadion, had zijn woorden snel gevonden. „Wij gaan naar München", schalde het door het sta dion. Het sterke Neder landse elftal stimuleerde zijn aanhang tot die opti mistische overtuiging. Er was alle grond voor. Maar de Roemeen Ion Igna, de dief van Hamburg, ver stoorde het feest en het voetbal met een waarlijk belachelijke strafschop, acht minuten na de rust. Frank Rijkaard won een duel van Klinsmann en de scheidsrechter legde de bal op de stip. Matthëus voltooide het verraad. De Roemeen gaf Nederland, diep in de tweede helft een zelfde geschenk. Koe man verzilverde en twee minuten voor tijd beves tigde Marco van Basten zijn reputatie als gevaar lijkste spits van het toer nooi, 2-1. Oranje gaat naar München. Het Nederlands elftal heeft gisteravond zijn beste voetbal uit het EK-toernooi gespeeld. Gedurfd, overtuigd, soms beeldschoon, snel en hard, maar zeker niet buiten de grenzen van het sportieve fat soen. De Bondsrepubliek had het er moeilijk mee in Ham burg. Een verdienste van Jan Wouters, van Frank Rijkaard, van Gerald Vanenburg, Ruud Gullit en Marco van Basten en zeker van Erwin Koeman. De „Belgische" middenvelder in jecteerde het elftal met een ex tra hoeveel inzet in de soms zo weke lijn. Jan Wouters, die zich zeer met Matthaus be moeide, had zijn maatje gevon den. Erwin Koeman wilde echter meer. Hij durfde de aanval te zoeken en was niet zelden een eindstation van soms frivole, maar steeds rappe acties, waarbij Van Basten, Vanen burg en Gullit hun techniek aanwendden om het toch wat logge centrum van de Duitse verdediging te ontregelen. De verdediging van de Duit sers, echt onder voortdurende druk door de voorbeeldige bal behandeling van de zeer be weeglijke Van Basten, moest net als het middenveld door het wegvallen vóór het begin van Littbarski, aan het slot van de eerste helft een veer laten. Herget hield een dij beenblessure over aan een bot sing met Gullit. Pfltigler werd zijn vervanger, Rolff verhuis de naar het hart van de verde diging en de invaller werd middenvelder. Grimmiger Nederland hervatte de strijd op dezelfde manier, zij het iets grimmiger. Een provocatie van Erwin Koeman, ten nade le van Immel, wakkerde het vuur aan, dat Nederland echt wel op een andere manier kon laten branden. De beheersing kwam niet terug, maar daar kon het elftal niets aandoen. Ion Igna maakte zijn aanwij zing tot een schande, de cor rupte thuisfluiter schonk West-Duitsland een voor sprong en dwong Nederland tot een inhaalrace, terwijl de ploeg voor had behoren te lig gen. Het Nederland elftal was daar toe in staat. De aanval werd nog nadrukkelijker gezocht, het risico van een tweede Westduitse treffer genomen, maar ook het betere élftal had de hulp van de scheidsrechter nodig om aan zijn gerecht vaardigde gelijkmaker te ko men. Igna plaatste in een ver gelijkbare situatie, duel Kohier Rinus Michels neemt, met een beker frisdrank, een voorschot op het feestje dat zou volgen na de gewonnen wedstrijd tegen foto: anp West-Duitsland. - Van Basten, na een geweldi ge actie van Erwin Koeman, nog eens de bal op de stip. Ro nald Koeman legde al zijn gram in het schot. Nederland had teruggenomen wat ontsto len was. Michels had na het doelpunt van Matthëus Mühren vervan gen door Kieft. De aanval kreeg daardoor meer kracht, het middenveld werd zeker niet zwakker, want Wouters, de onverzettelijke, Vanenburg, de zwoegende technicus en Er win Koeman, de grimmige beuker hielden het stuur ste vig in handen. Pas in de laat ste zes minuten, toen Kohier Van Basten nog steeds niet uit de wedstrijd had kunnen schoppen en de zieke Littbars ki toch in de ploeg was geko men voor de vage Mill, wekte West-Duitsland nog even de indruk bijna gelijkwaardig te zijn. Bijna. Van Basten ontnam de Duitsers in de voorlaatste mi nuut hun illusies. Een pass van Ronald Koeman vond Wou ters, die perfect doorschoof naar Van Basten. Dergelijke kansen zijn welbesteed aan de topscorer van het achtste toer nooi om het Europese kampi oenschap. Dat Brehme in de slotminuut Erwin Koeman nog probeerde invalide te ma ken deed de Mechelaar pijn, het elftal echter niet meer. Met Suvrijn als vervanger be gon het Nederlandse feest in de Hanzestad. West-Duitsland - Nederland 1-2 (0-0): 55. Matthaus 1-0 (strafschop). 74 Ro nald Koeman 1-1 (strafschop) 89. Bosman 1-2. Scheidsrechter: Igna (Roe). Toeschouwers: 61.330 (uitver kocht). Geel: Van Breukelen (Neder land) West-Duitsland: Immel; Brehme, Kohier, Herget (45. Pflüger) en Bo- rowski; Mill (85. Littbarski), Matt haus, Rolff en Thon; Klinsmann en Völler Nederland: Van Breukelen; Van Aer ie, Rijkaard, Ronald Koeman en Van Tiggelen; Vanenburg, Wouters, Muh- ren (59. Kieft) en Erwin Koeman (90. Suvrijn); Gullit en Van Basten. Gullit in duel met bewaker Ulli Borowka, die vooral in het begin van de wedstrijd enige keren In de luren werd gelegd. HAMBURG Iedereen straalde in de kleedka mer. Zeker ook Ruud Gullit, die zijn beste op treden in Duitsland tot nu toe verzorgde en als ve dette in een dienende rol respect afdwong. Gullit: „Grandioos hè, wat een avond. We speelden goed, of niet? De eerste helft ging voor mij trouwens lekkerder, want toen moest ik steeds achter die spitsen blijven, waar de ballen terugvielen. Nou, dan moet je gokken, maar op een gegeven moment was het wel goed. We kregen steeds meer ruimte, ze deden het in hun broek. Ze waren zo verschrikkelijk bang voor ons, ongelooflijk. Dat bleek al uit met hoeveel man ze dekten, ze wisten het ge woon niet. We zaten nu in een betere positie dan bij de laatste twee poulewedstrijden. De Duitsers voetbalden thuis en dus konden we wat meer van af het middenveld spelen. Dat deden we goed. In de eerste helft kregen we een paar ka"nsjes. Na derust hetzelfde, alleen werd het toen 1-0 en dan moet je weer consessies doen. Dan denk je dat ze weer die bekende mazzel hebben, weet je". Gullit zei niet te ge loven dat de huidige generatie voetballers zo bezeten is van wraakgevoelens na de verlo ren finale van 1974 als de ou deren. „Maar vooral Van Breukelen was zo blij. Vooral nadat hij zich eerder zo kwaad had gemaakt. Maar dat zeiden we ook in de wedstrijd, ge woon rustig blijven en dan komt die kans vanzelf wel". Gullit, die verrassend Ulli Bo rowka als opponent kreeg en die tegenstander vooral in de beginfase enkele malen voor schut zette („Hij kreeg in een duel met mij ook nog een be hoorlijke knal voor zijn kop"), noemde de winst zoals zovelen een vorm van gerechtigheid. „We waren gewoon de betere ploeg". Kwalijke rol Rijkaard over de eerste straf schop: „Hij (Klinsmann; red.) liet zich heel snel vallen tegen mij, terwijl ik juist inhield. Een cadeautje? Het is in het strafschopgebied, ik vind dat ik geen overtreding maakte, maar de scheidsrechter ziet het altijd op zijn manier. Voor ons was het een voordeel dat het vrij snel in de tweede helft gebeurde. We wisten dat we nog tijd genoeg hadden en dat hebben we ook bewezen, want we hebben de tweede helft volledig gedomineerd. Bewe zen dat we de betere ploeg wa ren". „Die scheidsrechter beïnvloedt toch een beetje de wedstrijd met twee cadeautjes", haakt Gullit in. „Maar het mooie was dat we nadat we die penalty maakten meteen zeiden dat we door moesten gaan. Het was in beide gevallen geen strafchop. zeiden de meeste Duitsers zelf ook". Nederland maakte de rol van kandidaat voor de Europese ti tel met verve waar. Gulit: „Je wordt vooraf uitgeroepen tot favoriet en dan sta je in die fi nale. Ik kan me nog goed voorstellen die eerste week, dat we van Rusland verloren. Zaten we echt in een dal. Dan moet je winnen van de Engel sen en de Ieren. En nou klop pen we ook die Duitsers nog. Het is wel een jaar hè, zo. Eerst met AC Milan en nu dit, schitterend". Zwakste speler Adrie van Tiggelen, die tegen Jürgen Klinsmann opnieuw niet zijn beste vorm haalde en veruit de zwakste Oranje- speler was die voortdurend verdedigend voor onrust zorg de en nauwelijks opbouwende inbreng had, vond de Duitsers evenzeer tegenvallen. „Ze hebben zich aangepast aan ons". Over zijn optreden ten opzich te van Klinsmann was Van Tiggelen zelf niet ontevreden. „Hij is lastig, snel en goed wendbaar. Bijkomend pro bleem voor mij was dat ik Ar nold Mühren rugdekking moest geven en een beetje mijn positie moest houden. Omdat Klinsmann vaak naar de andere kant ging, moest ik hem wel zo nu en dan ruimte geven. Maar rond de zestien is hij, op die belachelijke penalty na, niet gevaarlijk geweest' aldus de verdediger van An- derlecht, die nog eenmaal de doorbrekende Matthaus met een body-check opving en zwaar blesseerde en van geluk mocht spreken dat Klinsmann alsnog een schietkans kreeg (die nij voorlangs verprutste) waardoor de uiterst zwak flui tende en niet bepaald fit ogen de Igna geen kaart en geen ri sicovolle vrije schop op de rand van het zestien-meterge- bied toekende. WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9