Dramatisch laatste appèl van Vaticaan op Lef ebvre c Weer ontmoeting tussen paus en Waldheim DPR: Voorstel voor uitwerking van diaconie 'GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócOoutont kerk en wereld Rainbow pleit voor nieuwe omroepcode EXCOMMUNICATIE EN SCHISMA ONVERMIJDELIJK: Echtscheidingsbrief van Mariënburg is „misleidend VATICAAN WILDE OOSTENRIJK-BEZOEK NIET AFZEGGEN Een dagje zondagsrust Al lang geleden hebben de specialisten gesteld dat de opl sing voor de financiële problemen in de gezondheidszorg h zorg is. Bij die woorden is het gebleven. Het was ook nau\ lijks te verwachten dat de specialisten diep in hun eigen komen zouden snijden. Toen van hen geen enkele oploss te verwachten was, heeft minister De Koning van Soci Zaken besloten de norminkomens zelf vast te stellen, straks met de invoering van het plan-Dekker een beter stroomlijnde structuur van de gezondheidszorg ontstaat en verzekerden daarin hun - forse - aandeel moeten betal kunnen de specialisten niet achterblijven. Dat daarmee h werk aan kwaliteit zou moeten inboeten, zoals de specia tenorganisatie stelt, legt een wel erg direct verband tus inkomsten en inzet. Dat verband blijkt ook bij de acties gisteren. Dat de sanering van de gezondheidszorg de L echt een zorg is, toont de organisatie niet aan. weer Si woensdag 22 juni 1988 pagina Nieuwe luchthavenpredikant op Schiphol SCHIPHOL Ds. J.W. Blankert uit Hoofddorp is met ingang van 1 september benoemd tot luchthavenpredikant op Schip hol. Hij volgt ds. J.A. Hoogervorst op, die op 31 mei dit jaar zijn werkzaamheden als predikant op de luchthaven heeft beëin digd. Blankert (41) is op het moment predikant in de hervorm de gemeente in Hoofddorp. Zijn voorganger Hoogervorst heeft bijna tien jaar op Schiphol gewerkt na achttien jaar lucht machtpredikant te zijn geweest. Behalve een predikant werkt er ook een pater, drs. C. Bartels, op de luchthaven. Tot 1 sep tember zullen enkele leden van de Werkgroep Luchthavenpas toraat uit Amsterdam de werkzaamheden op Schiphol verrich ten. Opbrengst symbolische staking niet uitgekeerd VATICAANSTAD Het Vaticaan weigert de opbrengst uit te keren van een symbolische staking die ruim 1200 (bijna 70 pro cent) van zijn leken-werknemers op 29 februari hielden. De 'stakers' werkten die dag wel, maar wilden dat hun salaris voor de eerste drie uur ruim 60.000 gulden door het Vati caan zou worden afgestaan aan slachtoffers van hongersnoden. Het Vaticaan beschouwt de staking echter als onrechtmatig. De werknemers wilden met hun actie protesteren tegen het besluit van het Vaticaan de salarissen voortaan niet meer aan het be gin, maar aan het eind van de maand uit te betalen. Het stuit hen vooral tegen de borst dat het staatssecretariaat hen niet heeft gehoord alvorens het besluit te nemen. Het personeel zal het geld nu zelf inzamelen en aan de paus overhandigen. De ware overwinning is die welke men behaalt zonder bloedvergieten. HILVERSUM De Rainbow-organisatie van oud-EO-directeur Bert Dorenbos gaat ijveren voor de instelling van een omroepcodecommis- sie die normen moet op stellen waaraan radio- en televisieprogramma's moeten voldoen. Het initiatief voor zo'n com missie zou door de overheid genomen moeten worden. Om druk achter de zaak te zetten wil Rainbow echter een kijkers- en luisteraars- commissie instellen die aan de hand van luister en kij- krapporten zal rapporteren over het normatieve karak ter van programma's. Dorenbos baseert zijn idee op initiatieven in de Verenigde Staten, Noorwegen en Enge land. In het laatste land is op initiatief van de regering een instantie in het leven geroe pen onder voorzitterschap van Sir William Rees-Mogg, oud-hoofdredacteur van The Times die het recht, heeft vooraf alle tv-programma's in te zien en daar een waar deoordeel over te geven. Mary Whithouse uit Enge land vertelde gisteren op een bijeenkomst van de Rain bow-organisatie van de erva ringen van haar actiegroep om tot zo'n instelling te ko men. Zij laakte net als Do renbos in schrille termen het morele verval in de media. Bij Dorenbos moest vooral Veronica het ontgelden die hij betitelde als een demo- nomroep. De Rainbow-organisatie opende gisteren een grote kantoorruimte in Hilversum. Dat is, aldus Dorenbos, ge beurd om het omroepbedrijf en de daarmee zijns inziens schadelijke tendensen in de media op de voet te kunnen volgen en te bestrijden. Do renbos wil met gelijkgezin den uit andere landen ook ij veren voor een Europese aanpak van het zijns inziens zedelijk verval in de media door te pleiten voor een Eu ropese standaard, waaraan programma's moeten vol doen. Dorenbos en de zijnen gaan op televisiefestivals pro ducenten vragen de hoeveel heid sex en geweld in hun produkten te beperken. George Gallup, directeur van het gelijknamige Amerikaan se onderzoeksbureau Gallup, wees er in een toespraak over religieuze trends op dat mensen in toenemende mate beschutting zoeken in kleine kring en massa-organisaties ontvluchten. Ook constateer de hij dat op het eerste ge zicht de belevingswereld van christenen niet sterk ver schilt van ongelovigen. Diep te-onderzoek toont echter volgens hem aan dat christe nen in Europa in meerder heid gelukkiger zijn dan niet-christenen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het Vaticaan heeft een dramatisch ui terste beroep op de re belse Franse bisschop Lefebvre gedaan af te zien van zijn voornemen volgende week vier vol gelingen tot bisschop te wijden. Doet de 82-jarige Lefebvre de wijdingen toch dan zijn hij en de vier nieuwe bisschoppen "automatisch geëxcom municeerd". Gelovigen zal het verboden zijn enig sacrament uit han den van Lefebvre en de zijnen te ontvangen, zo waarschuwt het Vati- Met de wijdingen zal het schisma tussen de officiële rooms-katholieke kerk en de broederschap van Lefebvre een voldongen feit zijn. De ex-communicatie van de be jaarde Lefebvre en zijn nieu we bisschoppen "kan alleen door de paus ongedaan worden gemaakt", zo staat er in het schrijven van het Vati caan. De brief is namens de paus ondertekend door kar dinaal Bernardin Gantin, prefect van de Congregatie voor de Bisschoppen. De in houd van de brief, die 17 juni werd verstuurd, is gistermid dag door de perszaal van het Vaticaan bekend gemaakt. Dat ook het Vaticaan geen enkele geheimhouding meer in acht neemt, tekent de ernst van de situatie en de onherroepelijkheid van de breuk die zich aftekent. De brief in de officiële kerktaal, het Latijn, is in feite een laat ste waarschuwing aan het adres van de traditionalisti sche bisschop. Het opschrift luidt: "Monitum", Waarschu wing. "Ik smeek en bezweer je in de naam van Christus na te laten wat je van plan bent, omdat het in strijd is met de heilige wetten van de kerk en zeer ernstige gevolgen zal hebben voor de kerk, waar van je zelf bisschop bent", zo luidt het dramatisch appèl van Gantin op Lefebvre. De ex-communicatie is "de zwaarste straf" die de kerk kent en komt neer op "een verwijdering uit de kerkelij- T egemoetkoming Overigens lijkt het Vaticaan toch tot een tegemoetkoming bereid. Het behoudende Itali aanse dagblad 'Trente Giorni' citeerde gisteren kardinaal Edouard Gagnon die gezegd had dat de paus van plan is na de vrijwel vaststaande bis schopswijding alle bisschop pen te schrijven met het ver zoek zich niet al te hard op te stellen tegenover traditioneel ingestelde katholieken. Dat zou dan vooral gelden voor de Latijnse mis. Nu is het nog zo dat dat een derge lijke mis alleen met speciale toestemming van de plaatse lijke bisschop en niet in de gewone parochiekerk ge vierd mag worden. De paus is van plan uit te vaardigen dat deze missen in het ver volg gehouden mogen worden als een groot aantal gelovigen dat wenst. Voor waarde voor Lefebvre blijft echter dat hij de hervormin gen van het Tweede Vati caanse Concilie aanvaardt. Aartsbisschop Lefebvre maakte gisteren in Econe, Zwitserland, nog eens duide lijk dat behoud van de tradi tie de enige weg tot zaligheid is en dat hij daarom zeker vasthoudt aan zijn voorne men'bisschoppen te wijden. De Franse prelaat beschul digde verder het Vaticaan er van van hem herhaaldelijk en wreed vervolgd en onder druk gezet te hebben. Ook zou hij de afgelopen jaren „diverse keren de deksel op zijn neus hebben gekregen" in gesprekken met het Vati caan. MGR. BOMERS: HAARLEM De „ge loofsbrief" van de Ma- riënburgvereniging voor en over gescheiden gelo vigen is volgens bisschop H.J.A. Bomers van Haar lem „pastoraal mislei dend". Hij wijst het plei dooi van de vereniging om hertrouwde geschei den mensen toe te laten tot de eucharistie dan ook af. „Ieder die bewust en consequent een le venshouding inneemt die onverenigbaar is met de waarden die Jezus Chris tus onder ons heeft hoog gehouden, maakt van het ter communie gaan een teken dat liegt", zo schrijft Bomers in de jongste uitgave van 'Sa men Kerk', het informa tieblad van het bisdom Haarlem. Mgr. Bomers is de eerste bis schop die officieel reageert op de brochure van de Ma- riënburgvereniging. Zijns in ziens is deze gezien de „hei ligheid van het sacrament van het huwelijk, het werke lijke geluk van gehuwde mensen en het belang van goede christelijke gezin on aanvaardbaar". Omdat op korte termijn van de Nederlandse bisschoppen geen pastorale brief voor de begeleiding van gescheiden rooms-katholieken zou zijn te verwachten, besloot de Ma- riënburgvereniging vorig jaar in die lacune te voorzien. De vereniging, die zich sinds 1983 inzet voor vernieuwing in de kerk, schrijft in haar „geloofsbrief" dat veel ge scheiden en hertrouwde gelo vigen het gevoel hebben bui ten de kerk te zijn gezet om dat ze niet mogen deelnemen aan de eucharistie. Christe nen moeten accepteren dat een levensproject kan mis lukken door onmacht en schuld en het behoort vol gens de Mariënburgvereni- ging niet tot de christelijke waarden dergelijke misluk kingen alleen maar met strafbepalingen te omgeven. „Een kerk mag niet met bis schoppelijke richtlijnen worden gelijkgesteld." Sa men met andere kerken zou de RK Kerk gemeenschappe lijke gedragsregels voor de bevestiging en eventuele ont binding van het huwelijk moeten opstellen, zo wordt in de geloofsbrief bepleit. DELFT De Diocesane Pastorale Raad heeft in haar vergadering van deze week de nota „In het oog, in het hart" besproken waarin suggesties worden gedaan ter verbetering van de diaconie - de chris telijke dienst van zorg aan de naaste - in het bisdom Rotterdam. De Permanente Kommissie Diakonie (PKD) uit de Dioce sane Pastorale Raad stelde vo rig jaar vast dat het in het bis dom ontbreekt aan een goede organisatie waarmee de diaco nie ook stelselmatig op alle ni veaus in het bisdom kan worden bevorderd. Met die be vinding stond de PKD niet al leen. Het gemis aan een goede organisatie werd ook ervaren via de pastorale cursus „Om u te dienen", waarvoor in het bisdom een zeer grote belang stelling bestaat. De nota was samengesteld door de PKD, het Maatschap pelijk Aktiveringswerk, en en kele medewerkers van het Diocesaan Pastoraal Centrum, die nauw betrokken zijn bij de cursus „Om u te dienen". In de nota, waarvan de DPC-me- dewerkers mevr. C. Nelis (dia conie) en H. van Hout (ker kopbouw) de eindredaktie hadden, wordt na een beschrij ving van het begrip diaconie een voorstel ontwikkeld hoe de diaconie op de verschillen de niveaus (diocesaan, deke naal en parochieel) kan worden georganiseerd, bege leid en gecordineerd. Vanuit de raad en de secties was er alle waardering voor de nota en de aanbeveling om tot dia- konale commissies te komen. Mgr. Bar wilde nog geen be sluiten nemen, ook al neemt hij de nota als uitgangspunt. De belangrijkste reden is, dat de diaconie zal behoren bij het takenpakket van vicaris-gene raal dr. W. van Paassen die op 1 augustus aantreedt. ROME Opnieuw zul len er foto's en televisie beelden de wereld rond gaan van paus Johannes Paulus II samen met 's werelds meest geïsoleer de staatshoofd, de Oos tenrijkse president Kurt Waldheim. Tot woede en teleurstelling van de joodse gemeenschap in de hele wereld helpt de paus deze week met zijn bezoek aan Oostenrijk Waldheim opnieuw aan een prestigieus interna tionaal optreden. Of het bezoek van de paus aan het vroegere concentra tiekamp Mauthausen en zijn ontmoeting met de Weense joodse gemeen schap voldoende zullen zijn om de wonden te he len moet betwijfeld worden. Te meer omdat deze tweede pijnlijke confrontatie met Wald heim te vermijden was geweest. De eerste ontmoeting kon het Vaticaan nauwelijks ontlo pen. Toen de wegens zijn oorlogsverleden in opspraak gekomen Waldheim vorig jaar de wens te kennen gaf de paus te willen bezoeken, kon het Vaticaan eigenlijk niet anders dan toestemmen. De paus ontvangt in principe iedereen. Hoe kon de paus het staatshoofd weigeren te ontvangen van een land waarmee het Vaticaan harte lijke betrekkingen onder houdt en dat hij in 1983 zelf bezocht had? Die situatie heeft Waldheim vorig jaar koel en cynisch uitgebuit. In de wetenschap dat het Vati caan, in tegenstelling tot an dere staten, de deur niet voor hem dicht kon doen, kondig de hij ziin komst aan. In zijn toespraak tot de paus pres teerde hij het zelfs om te zeg gen dat het steeds zijn "har als in het Vaticaan af te leggen. Bittere pilL Voor Wojtyla was het bezoek van Waldheim een bittere pil. Als Pool heeft hij van zeer nabij meegemaakt wat de Duitsers de joden hebben aangedaan. In de tien jaar van zijn pontificaat heeft hij consequent gewerkt aan een verbetering van de betrek kingen tussen katholieken en joden. Dat is niet onopge merkt gebleven. Simon Wie- senthal, de befaamde nazi-ja ger uit Wenen, heeft onlangs in een gesprek met het ker kelijke maandblad "Kirche Unten" gezegd "veel vertrou wen" in de paus te hebben. "Voor Wojtyla heeft geen De begroeting door de paus van de Oostenrijkse president Kurt Waldheim vorig jaar in het Vaticaan. paus zich zó positief over de joden en zó negatief over het anti-semitisme uitgelaten", aldus Wiesenthal. Ook de nazi-jager wijst op de Poolse achtergrond van de paus. "Daarom is deze paus ge schikter voor een dialoog met het jodendom dan een Itali aanse paus". Het was ook Wojtyla die als eerste paus voet zette in een synagoge. Het joodse gebeds huis in Rome ligt vlakbij het Vaticaan, maar in zekere zin was het de verste reis die een paus ooit gemaakt heeft. Het tere kasplantje van de toena dering tussen joden en katho lieken heeft echter een flin ke opdoffer gekregen door het Waldheim-bezoek. De Nederlandse kardinaal Jo hannes Willebrands, presi dent van de pauselijke com missie voor religieuze betrek kingen met het jodendom, is maandenlang in de weer ge weest met puin ruimen. En tijdens een ontvangst afgelo pen zomer in zijn buitenver blijf Castelgandolfo klaagde de paus tegenover een Oos tenrijks diplomaat bitter over wat Waldheim en de Oosten- Uitstellen Toen Waldheim vorig jaar naar Rome kwam, lag het tweede pausbezoek aan Oos tenrijk in principe al vast voor juni 1988. Maar de vraag is of het Vaticaan het bezoek niet af had kunnen zeggen of op zijn minst uitstellen. Wan neer dat ruim vantevoren was gebeurd zou er niet veel deinig zijn geweest. Iedereen had kunnen begrijpen dat van een paus niet verwacht kan worden dat hij een presi dent als Waldheim binnen een jaar tijds twee keer offi cieel ontmoet. Onbedoeld ontstaat nu echter voor het grote publiek de indruk dat beide heren elkaar zeker niet vijandig gezind zijn. Dat dit het aanzien van de paus niet onbeschadigd laat is duide lijk. Andere overwegingen heb ben kennelijk voorrang ge had in Rome. De paus, zo wordt in het Vaticaan gere deneerd, gaat niet op reis om staatshoofden te ontmoeten, maar om zijn gelovigen te be zoeken. Niet voor niets worden de reizen steeds geaf ficheerd als "pastorale pel grimstochten". Dat hij daarbij als hoofd van de kleinste staat ter wereld niet aan en kele officiële plichtplegingen met regeringsleiders en staatshoofden ontkomt, wordt op de koop toe geno men. Ze vormen slechts een miniem onderdeel van het totale programma. Toch zal het "minieme on derdeel Waldheim" waar schijnlijk beeldbepalend zijn voor het hele Oostenrijk-be zoek. Het Vaticaan mag dat een grove vertekening van de werkelijkheid vinden, zo werkt dat nu eenmaal. Daar om was het beter geweest als het toestel van Alitalia dat morgen om twintig over twee uit Rome opstijgt niet koers had gezet naar Wenen. GERARD KESSELS De „zondagsrust" die de Landelijke Specialisten Verenigil LSV haar leden gisteren had voorgeschreven is niet in j ziekenhuizen even strikt nageleefd. Over de aanleiding de actie: de voorgenomen verlaging van de vergoeding vo de praktijkkosten met ongeveer de helft, zullen de special ten wel overeenkomstig denken. Maar dat ze niet alleiQ het werk wilden neerleggen had te maken met de vorm de actie: veel specialisten willen niet hun patiënten lal wachten tot de rechter in dit conflict tot een uitspraak koi De actievoerende specialisten worden trouwens bedreigd n schadeclaims van patiënten. HET COTG, het college dat de tarieven in de gezondheii zorg vaststelt, heeft de nieuwe onkostenvergoeding voor n disch specialisten op 65.000 gulden vastgesteld, waartegei ver staat dat voor de afkoop van de goodwill - bij inkoop overname van een praktijk - jaarlijks een fors bedrag schikbaar komt. Gemiddeld zullen de specialisten 40.000 g den per jaar erop achteruit gaan - een aderlating die volgi de specialisten ertoe zal leiden dat de kwaliteit van het we erop achteruit zal gaan. De specialisten stellen echter dat hun werkelijke praktij kosten ruim boven een ton liggen. De kloof tussen beide dragen lijken nauwelijks overbrugbaar, ook al zullen spec listen erkennen dat niet voor alle specialismen de kost even hoog zijn, dat niet alle specialisten een kostbare prj tijk aan huis hebbqp, dat zij niet allemaal jaarlijks 15.000 den aan autokosten maken voor hun praktijk, enzovoc Ook zullen zij erkennen dat door de nieuwe regeling enorme last van hun schouders wordt gewenteld, de ko van overname van een praktijk die het de jonge colle{ vaak onmogelijk maakt zich zelfstandig te vestigen, enorm probleem verdwijnt daarmee. Verder is het voor stelde tarief arbitrair, zodat de rechter daarover maar oordeel moet uitspreken. Af en toe zon graden, overigens van 24 den in midden-Frankriji ongeveer 28 graden aar Middellandse zee. Spanje en PortugalHalf zwaar bewolkt en een en regen- of onweersbui. Midi DE BILT (KNMI) Het weer wordt de komende dagen be paald door een langgerekt ho- gedrukgebied dat zich uit strekt vanaf de Azoren naar de Britse Eilanden. Gelijktijdig temperatuur in het noordv trekt een lagedrukgebied van ten ongeveer 22 graden, zuid-Scandinavië naar het oos- Portugal omstreeks 26 gra ten weg. Bij ons resulteert dit in een stroming uit west tot noordwest. Hiermee wordt via noord-Engeland en Schotland lucht aangevoerd waarin naast wolkenvelden ook opklarin gen voorkomen. Uit deze wol- u ken velden wordt geen regen italië en de Joegoslavië verwacht. De aanstromende kust tot rond 29 graden lucht is tamelijk koel. Na een zuid-Italië. minimum van een graad of 11 wordt het morgenmiddag niet Alpenlanden: Perioden warmer dan zo'n 18 graden, zon maar vooral in de noivan De noordwestenwind is matig. Alpen ook een enkele i elders 27 tot 31 graden. Italië en Joegoslavische Perioden met zon en vo aan de Joegoslavische kust kele buien. Middagtemper ren van 26 graden in noi in het Waddengebied w nog vrij krachtig. Ook na mor gen blijft het nog enkele dagen droog. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Wolkenvelden en plaatselijk een bui. Middag- temperatuur van 16 graden in west-Noorwegen tot rond 21 graden elders. Britse Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtempera- turen van 16 graden in Schot land tot 21 graden in zuid-En- geland. In Ierland rond 18 gra den. Benelux: Af en toe zon. Droog. Middagtemperaturen rond 19 graden. Duitsland: Perioden met zon en droog, maar morgen in het noorden kans op een enkele bui. Middagtemperaturen van 18 graden in het noorden tot 22 graden in zuiden. Frankrijk: Perioden met zon. In het zuiden kans op een en kele bui. Middagtemperaturen in het noordwesten rond 19 Middagtemperatuur in de len 22 tot 25 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam zw.bew. 23 14 De Bilt zw.bew. 23 15 Vlissingen Zd. Limbi Aberdeen v.bew. 23 15 ken r Innsbruck h.bew onbew. 25 12 Beifoet Tel-Aviv Tunis Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of j bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020-93 8973 I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2