I Lezer: Coup op Haïti bezorgt Washington kopzorgen PARIJS Macht communisten Italië breekt in oppositiebanken «8»SIJTHOFF PERS Etnische rellen in Armenië Top steunt beleid Gorbatsjov en geeft eerbetoon aan Reagan i ptha: Zwarte minster I aar geen kiesrecht NIEUW ROBLEEM IN ARIBISCH GEBIED AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB S JITENLAND Qeid&tSowumt DINSDAG 21 JUNI 1988 PAGINA 9 nd, n iet in I erder( Vertrek aanstaande vrijdag, 24 juni Wilt u op korte termijn nog snel een weekendje weg? Ga met ons een lang weekend naar de bruisende stad Parijs. Voor slechts ƒ149,- per persoon bieden wij u een driedaagse reis aan met verblijf in een hotel gelegen in de wijk Montmartre, op basis van logies/ontbijt. Deze reis is zonder excursies. Ideaal voor u die op eigen gele genheid deze stad wilt (her)ontdekken. Alle kamers zijn voorzien van douche/bad en toilet. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070-190882 ïesty bezorgd er Sri Lanka iEN Leden van de India- nmacht in Sri Lanka ma- ich schuldig aan schending mensenrechten door onder apende burgers te do- verkrachtingen, mar- gen en „verdwijningen". Vol- Amnesty International zijn juli 1987 honderden Singale- zonder aanklacht gearres- j. De meesten van hen zou- lid zijn van het verboden 1 ibevrijdingsfront JVP. De se troepen zijn op Sri Lanka een einde te maken aan de troorlog tussen Tamils en lalezen. De regering in Co- heeft de schending van inrechten ontkend. MOSKOU Bij nieuwe botsingen tussen Armeniérs en Azerbajdzjani zijn afgelopen weekeinde in de Sov jetrepubliek Armenië 16 gewonden gevallen. Dit heeft een justitie- woordvoerder in Jerevan gisteren meegedeeld. Dissidenten in Moskou meldden dat bij de onlusten 12 doden zouden zijn gevallen. Volgens de woordvoerder raakten acht Armeniërs en acht Azerbajdzjani gewond bij gevechten in het dorp Sa- jat-Nova in net district Masis dichtbij de grens met Turkije. De onlusten braken vrijdag uit nadat het Azer- bajdzjaanse parlement de Armeense eis om teruggave van de enclave Na- gorno-Karabach had verworpen. Twee dagen eerder had het Armeen se parlement unaniem gevraagd om aansluiting van het gebied bij Arme nië. De woordvoerder zei dat de toe stand in het dorp, waar een groot aantal ruiten sneuvelde, gisteren nog steeds gespannen was. De Armeense president, Grant Vos- kanjan, riep de bevolking zondag via de radio op tot kalmte. Hij weet de onlusten aan een groep „onverant woordelijke jongeren" die Armeense inwoners van het dorp hadden aan gezet tot „vandalisme". Andrej Sjilkov, een medewerker van het dissidente blad Glasnost, zei dat Armeniei*s in Jerevan hem hadden verteld dat bij de onlusten 12 mensen waren omgekomen. Sjilkov zei dat hij vrijdag geprobeerd had van Jerevan naar Masis te rijden, maar dat hij door de politie, die de omgeving had afgegrendeld, was teurggestuurd. Volgens de dissident is de bevolking van het district een mengeling van Armeniërs en Azerbajdzjani. Sjilkov, die zondag uit Armenië in Moskou terugkeerde, liet ook beelden zien van militairen die een Armeense wijk in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe bewaakten om onlusten te voorkomen. Pravda kraakt Stalin als oorlogsheld MOSKOU De Russische partij- krant Pravda heeft een nieuwe aan val gedaan op het beeld van de vroegere partijleider Josef Stalin. In een paginagroot artikel worden kanttekeningen geplaatst bij het beeld van Stalin als oorlogsheld. Het artikel past geheel in het streven om te komen tot een nieuwe visie op de recente geschiedenis, waarvan momenteel in de Sovjetunie sprake is. Tot dusverre bleef de kritiek op Stalin evenwel beperkt tot de zuive ringen en het gewelddadige karak ter van de collectivisatie en indus trialisatie. De rol die Josef Stalin speelde in de Tweede Wereldoorlog bleef grotendeels onaangetast. Explosievenles kost soldaten het leven VANCOUVER Door een explo sie op een Canadese legerbasis, on geveer honderd kilometer ten oos ten van Vancouver, zijn gisteren zes soldaten om het leven geko men. Drie mensen raakten ge wond, van wie twee ernstig. Dat heeft een militaire woordvoerder meegedeeld. De ontploffing deed zich voor toen een groep van tien soldaten buiten les kreeg in het omgaan met explosieven. Over de precieze oorzaak van het ongeluk bestaat nog geen duidelijkheid. Eerder deze maand raakten zes Canadese soldaten in New Bruns wick gewond toen tijdens een oe fening enkele mortiergranaten voortijdig ontploften. Noors schip haalt afval uit Guinee OSLO In de Afrikaanse staat Guinee is een Noors schip begonnen met het laden, van 14.000 ton afval dat vol gens de plaatselijke autoritei ten door een Noors bedrijf ille gaal is gestort op het eiland Kassa. Het afval bestaat uit vliegas afkomstig uit Philadel phia in de VS. Volgens een Noors bedrijf was de vliegas naar Kassa gebracht om te worden verwerkt in beton. Maar volgens de regering van Guinee gaat het om illegaal geïmporteerd giftig afval. Terwijl hun echtgenoten in een ondergrondse geblindeerde vergaderruimte in Toronto een verkla ring opstelden, genoten de „first ladies" van een zonnige rondvaart in de haven. V.l.n.r: Mila Mul- roney (Canada); Naoko Takeshita (Japan); Anna Maria de Mita (Italië), Nancy Reagan (VS) en Han- nelore Kohl. A_ FOTO: AP FLEXIBEL PLAN VOOR ALLERARMSTE LANDEN TORONTO De zeven leidende Westerse indus trielanden hebben de tweede dag van hun eco nomische top afgesloten met een politieke verkla ring waarin steun wordt toegezegd aan de hervor mingspolitiek van Michail Gorbatsjov. Verder werd, wat minder formeel, de Amerikaanse president Ronald Reagan van harte gefeliciteerd met zijn inzet voor de verbetering van de relaties met de Sovjetu nie. Tot diep in de nacht hadden functionarissen gewerkt aan het opstellen van de politieke verklaring, waarin vooral de eenheid in de Groep van 7 werd onderstreept. Anders dan werd verwacht bereikten de staats- en regeringsleiders nog geen overeenstemming over een gecoördineerd ont wikkelingsplan voor de aller armste landen. Met de formu lering dat een „flexibele" aan pak vereist is voor de schul dencrisis werden de onderlin ge meningsverschillen toege dekt. President Mitterrand heeft enige weken geleden, kort na zijn herverkiezing als presi dent, gewag gemaakt van de bereidheid van de Franse re gering om de schuldenlast van Afrikaanse landen te verlich ten, vooral in de vorm van af schrijvingen. De Westduitse regering volgde nog dezelfde dag met de bekendmaking dat ook Bonn bereid was een deel van de schulden kwijt te schelden. Een jaar geleden pleitte de Britse minister van financien Nigel Lawson al voor ingrijpende tegemoetko mingen aan de Derde Wereld landen. Met name de VS voelt weinig voor het kwijtschelden van schulden of verlaging van de rente, uit vrees dat de Zuida- merikaanse schuldenlanden zich hierdoor ontslagen zou den voelen van hun verplich tingen. Amerikaanse particu liere banken hebben miljarden voorgeschoten aan de in de ja ren zeventig nog snel expan derende economieën van Mexico, Brazilië en Argenti nië. De situatie in Afrika is anders. De Amerikaanse kredieten voor de allerarmste landen op dit continent zijn vooral van staatswege verstrekt. Naar verluidt zou de Amerikaanse minister van financien Baker zich gisteren bereid hebben verklaard de aflossingstermij nen voor deze schulden fors te verlengen. Het plan dat ter sprake kwam is vooral gericht op de 20 arm ste sub-Sahara-landen die ge zamenlijk een buitenlandse schuld van 200 miljard gulden hebben. Het gemiddeld inko men per hoofd van de bevol king van deze landen wordt geraamd op slechts 500 gulden per jaar. Bondskanselier Kohl wees er gisteren op dat het naief is te veronderstellen dat de sub-Sahara-landen (onder meer Ivoorkust, Nigeria, Su dan, Zaire en Zambia) ooit in staat zullen zijn hun schulden af te lossen. De Franse presi dent Francois Mitterrand heeft volgens zijn woordvoerder ge zegd dat de armoede van de Derde Wereld-landen hun sa menlevingen vernietigt en die van de westerse landen ernstig bedreigt. Volgens het compromis dat be reikt zou zijn, kunnen de kre- diteuren van deze landen ruw weg kiezen uit drie mogelijk heden om hun debiteuren te gemoet te komen: afschrijving van een deel van de schulden, verlaging van de rente of ver lenging van de afbetalingster mijn. Kohl en Mitterrand zou den willen samenwerken om bescherming van het milieu in de Derde Wereld (met name van de regenwouden) te belo nen met schuldenverlichting. De Westduitse bondkanselier sprak hierover tijdens een werkontbijt met de Franse president. Zondagavond hadden de zeven staats- en regeringsleiders lan ge tijd gepraat over de verbe terde Oost-Westrelaties. In de slotverklaring die gisteren werd uitgegeven pleit de Groep er voor om de contacten met het Oosten te intensiveren en om een constructieve dia loog te voeren op het gebied van ondermeer de ontwape ning, wapenbeheersing, econo mie en mensenrechten. In de verklaring wordt ook stelling genomen tegen het in ternationale drugsprobleem en wordt gepleit voor een strenge bestrijding van narcoticapro- duktie en -handel. Met name Reagan had hier op gehamerd. Ook de bestrijding van terro risme en maatregelen voor in ternationaal milieubeheer worden in de verklaring aan geroerd. Zo werd overeenge komen dat als een gekaapt vliegtuig ergens is geland, het geen toestemming mag krijgen weer te vertrekken. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De kleurloze professor Alessandro Nat- ta wordt opgevolgd door Achille Occhetto als leider van de Italiaanse commu nistische partij. Occhetto staat voor een bijna onmo- genlijk taak; het stopzet ten van de gestadige neer gang van de grootste com munistische partij in het westen. Zal Occhetto de Partito Communista Itali- ano (PCI) nieuw leven in kunnen blazen of zal hij de geschiedenis ingaan als de partij-leider die uitein delijk het licht uitdeed? In de hoogtijdagen van de par tij maakte bij verkiezingen één op de drie Italianen het hokje van de PCI rood. Samen met de christendemocraten waren de communisten tientallen ja ren lang dé dominerende poli tieke kracht van het land. Maar langzaam maar zeker hebben de socialisten de rol van de communisten overge nomen. Bij de kamerverkie zingen van vorig jaar zakten de communisten naar 26,6 pro cent. En onlangs bij de regio nale en gemeenteraadsverkie zingen ging er nog eens een procent of drie af. Het verschil met de socialisten van Bettino Craxi is nog maar een procent of- zes. Craxi, het woord alleen al is voldoende om menig PCI-ka- derlid te doen verstijven. Vriend en vijand moet toege ven dat de socialistische leider een politiek zwaargewicht is zoals er weinig rondlopen. In elk geval heeft de PCI, zeker sinds de dood van Enrico Ber- linguer in 1984, niemand van hetzelfde kaliber. De aardige, humoristische, in tellectueel Natta was geen par tij voor de machtspoliticus Craxi. Zijn opvolger Occhetto zal waarschijnlijk een beter fi guur slaan, maar dat hij echt tegen Craxi is opgewassen ge looft bijna niemand. Ook niet binnen zijn eigen partij. Oppositiebanken De christendemocraten, de laatste jaren gesteund door Craxi, zijn er al veertig jaar in geslaagd de communisten in de oppositie te houden.. Toen de oude vos Andreotti eens ge vraagd werd of de christende mocraten intussen niet ver bruikt waren door zoveel jaren ononderbroken regeren, ant woordde hij: „De macht ver bruikt alleen degene die ze niet heeft". De communisti sche partij dus. Andreotti lijkt gelijk te krij gen. De levenslange veroorde ling tot de oppositiebanken be gint het merg van de PCI aan te tasten. Bij de laatste verkie zingen hield het weekblad „l'Espresso" een enquête onder ex-PCI-stemmers. Op de vraag waarom ze niet meer commu nistisch stemden antwoordde een kwart „omdat de partij toch niet kan regeren". Alle communistische partijen in het westen maken een afta kelingsproces door. In het computertijdperk lijkt de com munistische maatschappijvisie hopeloos verouderd. Maar de Italiaanse communisten heb ben zelf ook menig steentje bijgedragen tot hun ellende. Ze hebben de ene fout op de andere gestapeld. Maar pas als de PCI zwak en leeggebloed is, wil Craxi er zaken mee doen. Daarom moeten de communis ten eerst nog zwakker en de socialisten nog sterker worden. Hoe zal Occhetto op die uitda ging reageren? Van het ant woord op die vraag hangt de toekomst van de Italiaanse communistische partij af. 3S 207 PST AD De Zuidafri- 0 se president Botha heeft 13S ren gezegd dat hij een te minister zal benoemen 12^ n kabinet, maar dat zijn regering de zwarte bevol- geen algemeen kiesrecht toespraak voor een ge lijke zitting van de par itskamers voor blanken, lingen en Aziaten zei dat zijn regering maat- pelijke hervormingen zal oeren op basis van srechten, niet individue- hten: „Systemen van één één stem hebben in Afri- ald," zei hij. „Afrika is fcrkhof van mislukte ex- jenten met westerse mo- systemen die het e strot worden geduwd". 395^ herhaalde dat hij voor- »n zwarte minister f nemen in het kabinet, ide de 26 miljoen leden zwarte meerderheid een stem te geven in de cen trale regering. De president herhaalde vervolgens zijn op roep aan gevangen of uitgewe ken zwarte leiders om geweld af te zweren, en ook beklaagde hij zich over „toenemende po gingen tot inmenging in onze binnenlandse aangelegenhe den, tot isolatie van Zuidafrika en opvoering van de druk op Botha hield zijn toespraak aan de vooravond van een geza menlijk debat van de drie ka mers van het parlement over voorstellen om een forum op te richten voor onderhandelin gen met de zwarte meerder heid. Sinds het multiraciale parlement in 1984 werd opge richt is het nog niet voorgeko men dat de drie kamers samen debatteerden over een wets voorstel. Veel zwarte leiders, onder wie de gematigde Bu- thelezi hebben al verklaard niet aan het forum deel te ne men zolang ANC-leider Nel son Mandela gevangen zit. (ADVERTENTIE) \SHINGTON De lerikaanse regering, toch al wordt ge- lagd door problemen het Caribisch gebied mama, El Salvador, agua), heeft er door staatsgreep op Haïti kopzorgen bij ge ien. Een woordvoer- van het ministerie o.oo 3éi buitenlandse zaken w Washington sprak een a» 17 ichtige veroordeling '2 over de machtsgreep mo 3iJï luitenant-generaal 6.50 ii nri Namphy. Ook an- :e landen hebben de ióÖK iijatsgreep veroordeeld. president Leslie Ma- it, die zondag na een con- met Namphy werd afge- 3 as inmiddels aangekomen <LJ5+ (Jhet buurland de Domini- Republiek. Namphy 3 zijn beurt heeft inmiddels Haïtiaanse parlement Ó.ÖOK 143 bonden, zichzelf tot presi- it uitgeroepen, en 'n op 5 man na uit militairen be- I inde regering samenge- de naaste medewer- Namphy is kolonel n-Claude Paul, comman- het gevreesde Des- ines-bataljon. Hij wordt >r de Verenigde Staten ge- ling Namibia treft mijnbouw AMBASSADEUR BLIJFT, ÓÓK NA EXECUTIES het leven waren gekomen. De VS schortten naar aanlei ding hiervan de economische hulp ter hoogte van 140 mil joen gulden op. De verkiezingen werden uit gesteld tot januari 1987, waarbij Manigat als favoriet van het Haïtiaanse leger werd gekozen. Verscheidene vooraanstaan de kandidaten en de meeste stemgerechtigden boycotten de verkiezingen, waarbij vol gens hen sprake was van grootscheepse fraude. Mani gat was ooit vertrouweling van de vader van „Papa Doe" Duvalier. Hij brak ech ter met de Duvalier-clan en ging in de VS in balling schap, totdat hij terug kon naar zijn land. Weerstand De 57-jarige president Mani gat kreeg de afgelopen maan den te maken met groeiende weerstand van het Haïtiaan se leger, toen hij,trachtte bui tenlandse steun te krijgen voor zijn economisch totaal aan de grond zittende land. De president opereerde de afgelopen maanden zeer be hoedzaam en had nauwelijks krediet bij de bevolking. De directe aanleiding tot de machtsgreep van zondag was een confrontatie tussen Ma nigat en Namphy over de vraag wie op Haïti de werke lijke macht uitoefende. Mani gat onthief Namphy vrijdag van zijn functie als opperbe velhebber en trachtte een re organisatie van het leger op gang te brengen. Maar Namphy, die onder huisar rest stond, werd bevrijd door zijn aanhangers en vocht zich een weg naar het nationale paleis. „De president heeft ons vertrouwen verraden en de grondwet geschonden die hij had gezworen te eerbiedi gen", aldus Namphy. Isoleren Volgens de Amerikaanse re gering heeft de coup op Haïti de „hoop op democratie" in dit land verstoord. De Ame rikaanse regeringshulp aan Haïti blijft voorlopig opge schort. Daarentegen zal de humanitaire hulp aan niet- gouvernementele organisa ties worden voortgezet. De zaakgelastigde van de ambassade van Haïti in Was hington, Edouard Piou, heeft de VS opgeroepen de afgezet te president Leslie Manigat te steunen. „Ik roep de VS op alle mogelijke steun te geven om Manigats wettige rege ring te redden", aldus Piou in een verklaring. Hij zei niet te doelen op een Amerikaanse militaire interventie, maar op stappen van de VS en andere democratieën om Namphy te isoleren. Jp de „Boreas" zitten ze te springen ongeduld. De matrozen zijn buiten elf van woede. „We kielhalen die lui", er een- Z© doen nog veel meer grieze- n t« beloften, zodat Delf ze tot de orde roepen. „Aan de slag, jongens", eeuwt hij, als Rob het teken geeft. De 3HOEK Tienduizenden zwarte iers hebben gisteren in Namibia het neergelegd uit protest tegen de aan- heid van Zuidafrikaanse troepen in oorden van het land, op de grens met la. Door de protestactie, de eerste al- ne staking sinds zeventien jaar in het Zuidafrika bestuurde gebied, kwam verk in de diamantmijnen en in veel jven volledig stil te liggen. De actie de ook vandaag nog voort. DEN HAAG Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft ont kend de ambassadeur uit Zuidafrika terug te willen trekken wanneer de executie van de Zes van Sharpeville doorgaat. Daarentegen heeft de Bondsrepubliek be sloten haar ambassadeur terug te halen uit Pretoria zodra het vonnis is voltrokken. Meerdere EG-landen zouden een dergelij ke stap overwegen. De leiders van de ze ven belangrijkste industrielanden hebben op hun topconferentie in Toronto ver klaard dat „alle beschikbare juridische mogelijkheden" in Zuidafrika benut moeten worden om gratie te verlenen aan de Zes van Sharpeville. De leiders van de VS, Canada, Bondsrepubliek, Frankrijk, Groot-Brittannië, Japan en Italië ver klaarden voorts dat de nieuwe wet, die fi nanciële hulp aan verzetsbewegingen blokkeert „de betrekkingen van ieder van ons met Zuidafrika onder grote spanning zou zetten". Over sancties werd echter niet gepraat. Het zeilschip De Vrijheid Namphy tijdens een korte zocht wegens handel in ver dovende middelen. Boven dien zou hij verantwoordelijk zijn geweest voor de geweld dadigheden tijdens de verkie zingscampagne van novem ber vorig jaar op Haïti, waar bij tientallen doden onder de burgerbevolking vielen. Die verkiezingen waren het raak op de Haïtiaanse televi- FOTO: AP gevolg van de overhaaste vlucht van dictator „Baby Doe" Duvalier, wiens bewind door een volksopstand ten val werd gebracht. Het zou den de eerste vrije verkiezin gen worden in meer dan der tig jaar. Maar op de dag van de stembusstrijd werd deze afgelast, nadat bij schietpar tijen tientallen mensen om machine-telegraaf wordt direct op full speed gezet. Als 'n gespannen veer vliegt de kabel uit het water. „Hoi, hoi, hoi", brullen de matrozen van de „Boreas". Ze zijn vrolijk, alsof ze op de kermis een prijs met ringsteken moeten winnen. Het note- dopje vliegt omhoog en slingert het boe- venpaar met een vaartje de lucht in. „Dui zend duivels", sist Linsky, als hij met een boog in zee rerechtkomt. „We zijn er bij", jammert Ronski, terwijl hij het water uit zijn neus en oren proest. Het bootje is ge kapseisd en drijft ondersteboven op de golven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9