Tientallen asielzoekers verdwijnen op Schiphol leer privacy nodig in verpleeghuis Kamer aarzelend akkoord met zelfstandig Inkoopbureau Opheffen verlammingen met elektro-stimulatie Meerjarenplan voor verbetering milieu Premier Antillen licht verzoek om extra steun toe I 198, ^[NNENLAND CeidaeSotvumt DINSDAG 21 JUNI 1988 PAGINA 5 eeltijdstudies Dg niet geschrapt J HAAG De Raad van State heeft jster Deetmans besluit om deeltijd- ies van universiteiten in Amster- Utrecht en Groningen per 1 sep- ber te schrappen gisteren geschorst, minister van onderwijs wilde van in al twaalf deeltijdstudies af, omdat ze meer dan vijftig studenten in het te jaar trokken. Waarom de Raad State hiervoor althans tijdelijk een je heeft gestoken is nog niet open gemaakt. Dank zij de schorsing en voorlopige voorziening kunnen de yersiteiten met de genoemde deel- itudies doorgaan totdat er een uit- ak is in de bodemprocedure over geschil. Geen verlof voor Heinekenontvoerder DEN HAAG Een van de Amster dammers, die in 1985 is veroordeeld tot acht jaar celstraf voor zijn aandeel in de ontvoering van bierbrouwer Freddy Heineken, mag niet met groot verlof. Direct na het kort geding dat door de ontvoerder tegen de staat was aange spannen gaf de Haagse rechtbankpresi dent mr. Wijnholt de staatssecretaris van justitie gelijk in haar afwijzing van de verlof-aanvraag. Wijnholt: „Het gaat niet alleen om een ernstig misdrijf, ook is een groot deel van de buit nog zoek, twee mededaders zijn voortvluchtig en bovendien moeten we de gevoelens van het slachtoffer ontzien". De Amster dammer zal op 30 maart 1989 zijn straf hebben uitgediend. Pleidooi voor uitgifte vogelpostzegels EINDHOVEN De Stichting Mondiaal Alter natief in Eindhoven vindt dat naast de kinder postzegels jaarlijks ook vogelpostzegels moeten worden uitgegeven. De extra opbrengst van die zegels kan worden gebruikt om in versneld tempo te kunnen voldoen aan de uit 1981 date rende vogelrichtlijn van de Europese Gemeen schap. De stichting schrijft dit in een brief aan minister Braks (landbouw en visserij). Die richtlijn schrijft aan de lidstaten onder andere voor dat voor 144 vogelsoorten beschermende maatregelen moeten worden getroffen. Ook moeten speciale beschermingszones worden in gesteld. Bij natuurbeschermingsorganisaties be staat grote ontevredenheid over de manier en het tempo waarop het ministerie van landbouw aan de richtlijn gevolg geeft, aldus de stichting. Geen cassatie in ABP-proces AMSTERDAM Het openbaar ministerie bij het gerechtshof in Den Bosch zal geen cassatie instellen tegen de vrijspraak van de twee hoofdverdachten in de ABP-affaire, mr.drs. A. Masson (65), de ontslagen directeur beleggingen van het ABP en diens vroegere zakenvriend, ir. J. van Zon (69). Dit tweetal werd begin juni door het hof in Den Bosch vrijge sproken van alle punten op de tenlastelegging. Het aannemen van ruim een miljoen gulden aan steekpenningen was het be langrijkste onderdeel van de verdenkingen. Volgens de procu reur-generaal bij het hof in Den Bosch, mr. R. de Groot, kan het openbaar ministerie tegen een vrijspraak-arrest alleen cas satie aantekenen als het hof bij die vrijspraak is uitgegaan van een onjuiste juridische uitleg van hetgeeen ten laste is gelegd. In de zaken van Masson en Van Zon echter achtte het hof de tenlastegelegde feiten niet voldoende bewezen. Dit is een fei telijke vaststelling waartegen volgens de wet geen cassatie is toegelaten, aldus de Groot. \ister houdt vast aan plan: een juridisch jzwaar tegen rticuliere ntrole Schiphol HAAG - Minister thals Altes van justitie dt tegen de principiële iek van PvdA en VVD aan zijn plan de con- van passagiers op )hol grotendeels over Iragen aan de NV lithaven Schiphol. De tregel zou op jaarbasis bedrag van ongeveer ig miljoen gulden ten opbrengen. Dit worden gebruikt voor ?r meer de opheffing het cellentekort. el minister Smit-Kroes teer) als Korthals Altes )en er op aangedrongen het kamerdebat zo snel elijk, liefst nog voor het erreces, op de agenda te Isen. Gezien de overvolle eragenda is het echter raag of dat zal lukken. samengevat komen de ndslieden tot de slotsom x geen juridische bezwa- bestaan tegen controle iet vragen naar identi- japieren van passagiers een particuliere bewa sorganisatie die de thavens in Nederland lakeien. Het is heel nor- tussen burgers dat de de ander mag vragen te identificeren of zich ouillering te onderwer- }e ander heeft immers lie vrijheid om dat ver te weigeren. Maar dat niet voor de hand als het oek een voorwaarde it om een dienst of goed rkrijgen, aldus de be llieden. nu bestaat er geen wet te verplichting voor pas- irs zich aan controle te rwerpen, noch een wet te bevoegdheid voor de heid die controles te hten, zo brengen de sters te berde. Het voor- ferplicht slechts de ex- inten van luchthavens ederland om personen ich niet kunnen identifi- of zich laten controle- uit de passagiersruimten rwijderen. ut! IECHT - Vooral licha- ijk zieke bewoners in ileeghuizen moet meer acy worden geboden, noeten meer twee- en il éénpersoonskamers len en in de meerper- iskamers moet het al bedden worden te- ibracht tot ten hoog- SCHIPHOL - Het blijkt voor vreemdelingen in het opvangcentrum op Schiphol-Oost niet erg moeilijk hun gedwongen verblijfplaats te verlaten. De laatste vier maanden hebben ongeveer 50 asiel zoekers die wachten op uitzetting, kans gezien dit gesloten opvangcentrum te verlaten. Het afgelo pen weekeinde ontsnap ten zeven asielzoekers; vijf van hen, onder wie vier vrouwen, zijn nog spoorloos. Volgens een woordvoerder van Justitie is de reeks ont snappingen van de laatste maanden waarschijnlijk het gevolg van „mond-op-mond" berichtgeving van de asielzoe kers. Nadat gebleken was dat er zonder al te veel moeite ra men konden worden uitge sneden, brengen bezoekers waarschijnlijk materiaal daar voor mee naar het opvang centrum. Bezoekers worden niet gefouilleerd, aldus de woordvoerder van Justitie. De marechaussee die belast is met het toezicht in het op vangcentrum heeft de indruk dat de ontsnapten door be kenden of relaties worden af gehaald. Afspraken daartoe zijn gemakkelijk te maken, omdat de asielzoekers in het centrum ongestoord kunnen telefoneren. Ondanks de verdwijningen overweegt het ministerie van justitie vooralsnog geen extra maatregelen. „Het ministerie wil er geen detentie-inrich ting van maken, maar het centrum het karakter laten behouden van een opvang centrum in de zin waarvoor het is opgericht", aldus de woordvoerder. Ook wordt op dit moment geen verscher ping van de regels voor de op vang van bezoek overwogen. Het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost werd in 1986 geopend. Met het verblijf werd een einde gemaakt aan het bivakkeren in de transitruimten van Schiphols stationsgebouw door asielzoekers die door het ministerie van justitie niet langer de toegang werd ver leend tot ons land in afwach ting van de uitkomst van hun asielaanvraag. Wanneer een vreemdeling na aankomst op Schiphol bij de marechaussee kenbaar maakt dat hij in ons land asiel wil hebben, wordt hij naar het centrum op Schiphol-Oost overgebracht Ook de uitkomst van een eventueel door hem aan te spannen kort geding moet de asielaanvrager daar afwach ten. Gemiddeld verblijven er de laatste maanden ongeveer 20 asielzoekers in het cen trum. Aandacht voor Erasmus in Japan Kroonprins Willem-Alexander kijkt aandachtig naar een houten beeld van Erasmus. De prins bezocht gisteren in Tokio de tentoonstelling „Van Siebold en Japan". Het beeld, dat ooit diende als versiering van het zeilschip De Liefde, is een van de pronkstukken van het mu seum. Rechts van de prins de Japanse kroonprins Akihito en prof. Van Gulik van het Leidse Rijksmuseum van Volkenkunde. FOTO: ANP en zal dit doorgaans lei den tot uitbreiding van de ruimte van de verpleegafde- ling. Dit is makkelijker te rea liseren op de begane grond dan op een verdieping van het gebouw. Andere afdelingen zulllen naar elders moeten verhuizen, aldus een advies van het College voor Zieken huisvoorzieningen dat gisteren aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid) is gestuurd. Veel verbeteringen van de privacy kunnen ontstaan door aanpassing van de ruimte. Voor rolstoelpatiënten moeten de éénpersoonskamers worden vergroot tot tenminste 15 vier kante meter, als dit op een voudige wijze is te realiseren. De eigen kamer moet dan be halve een bed, ook een zitje, tafel met stoel en een eigen (afsluitbare) kastruimte bevat ten. Is het bouwkundig mogelijk dat het aantal huiskamers wordt uitgebreid of dat de huiskamer wordt vergroot, dan dient men uit te gaan van bij voorkeur ongeveer 4,5 vier kante meter dagverblijfruimte per patiënt binnen de eigen af deling. In grotere huiskamers kunnen dan „hoekjes" komen waar bewoners ongestoord en onbespied met verwanten of vrienden samen kunnen zijn, aldus het advies. De groepsgrootte zou ten hoog ste 15 patiënten moeten bedra gen, maar dit heeft wel tot ge volg dat daarvoor in veel ge vallen aanpassingen nodig zijn, zoals meer huiskamers en sa nitaire ruimten. Hoeveel dit gaat kosten wordt nog onder zocht. DEN HAAG De Antilliaanse delegatie onder leiding van pre mier Maria Liberia-Peters, die extra financiële steun van Neder land wil, en de Nederlandse regering hebben gistermiddag standpunten uitgewisseld. Het was een korte „informatieve vergadering, zo zei een woordvoerder van de premier gister avond zonder verder commentaar. Liberia-Peters begon gisteren aan een vierdaags overleg met Den Haag over omvangrijke bedragen als begrotingssteun voor de Antillen. Het verzoek om financiële hulp in de vorm van een lening van circa 285 miljoen gulden is onderbouwd met ingrij- de sanering van de publieke sector op de nen worden over een scenario om de Antilliaanse economie weer op de been te helpen, de eilanden over vier jaar uit een diep dal kunnen zijn gekomen. Maar indien de onderhandelin gen mislukken, zou dat echter een „gigantisch probleem" bete kenen. Men kan dan onder andere sociale onrust verwachten op de Antillen, aldus de premier. De Antilliaanse premiar Maria Liberia-Peters. GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer is schoorvoe tend akkoord gegaan met de privatisering van het Rijksinkoopbureau (RIB) in Zwolle. Een kamer meerderheid van CDA en VVD steunt op basis van afspraken uit het regeer akkoord het voornemen van minister Ruding en staatssecretaris Koning (Financiën), zo bleek gis teravond bij de behande ling in de kamercommis sie voor Financiën. Maar net als de oppositie zet ten de regeringsfracties een aantal vraagtekens achter de gang van zaken rond de ver zelfstandiging van het RIB, dat 440 werknemers telt en per 1 januari verandert in de NV Nederlands Inkoop Cen trum (NIC). De belangrijkste kritiek van de Kamer betreft de levens vatbaarheid van het NIC vol gend jaar. De grote vraag is of het NIC op voldoende orders kan rekenen voor de levering van goederen aan departe menten. Staatssecretaris Ko ning stelde dat er zeker geen gedwongen ontslagen zullen vallen, ai zullen sommigen wel een andere taak krijgen. Hij weigerde het ondernemings plan van het NIC publiekelijk bekend te maken. Volgens Ko ning zou de concurrentie an ders veel te veel aan de weet komen. Wel mogen de kamer leden het plan op basis van vertrouwelijkheid inzien. Er zijn nog twee belangrijke stappen te nemen. Eerst moeten Ruding en Koning op korte termijn met een nota ko men waarin uitgebreid wordt ingegaan op het aanschaf fings- beleid van de overheid. Na het zomerreces dienen de be windslieden van Financiën het wetsvoorstel in. De hardste kritiek kwam van de PvdA. Woordvoerder Rienks omschreef de privatise ring als „het verwekken van een niet levensvatbaar kind". Rienks diende een motie in waarin hij gedetailleerde gege vens van de regering vroeg over het inkoopbeleid van de rijksoverheid. Het zat Rienks vooral dwars dat het NIC in de nieuwe vorm op een commerciële ba sis moet werken. Daarbij be staat volgens de PvdA het ge vaar dat de kosten die aan af nemers worden doorberekend flink zullen stijgen. Welke mi nisteries klant van het NIC zullen worden, moet nog blij ken. Tot de voornaamste cliën ten nu behoren de departe menten van Verkeer en Wa terstaat, Defensie, Onderwijs en Wetenschappen en WVC. ENSCHEDE De Uni versiteit Twente en het revalidatiecentrum Roes- singh in Enschede heb ben belangrijke succes sen geboekt bij de toe passing van technologie ten behoeve van revali datie. Dit geldt in het bij zonder voor elektro-sti mulatie. Deze methode houdt in dat spieren sa mentrekken nadat ze met behulp van elektro des een prikkel hebben gekregen. Verlammin gen aan benen of armen, die bij voorbeeld het ge volg zijn van ernstige be schadiging aan het rug- gemerg (dwarslaesie), kunnen met dit systeem worden opgeheven. Prof. dr. G. Zilvold en prof. dr. K. Boon van het revalida tiecentrum zeiden dit giste ren bij de opening van een congres. Beiden voorzien dat het onderzoek naar de verde re mogelijkheden van elek tro-stimulatie in een stroom versnelling komt, nu het deel gaat uit maken van Eureka, het Europese project voor de ontwikkeling van nieuwe technologie. In het kader van dit project zijn beide Twentse instituten nauw betrokken bij de studie naar de onder huidse stimulatie van spie ren. Verwacht wordt dat deze methode er toe leidt dat verlamde mensen zich gaandeweg steeds beter kunnen bewegen. Gezien de huidige stand van het onder zoek verwachten Zilvold en Boon die doorbraak al over een jaar of vijf. Met het toepassen van elek trodes op de huid heeft Roes- singh al goede resultaten be haald. Aan de benen verlam de mensen kunnen dank zij de elektro-stimulatie staan en GROTE DOORBRAAK OVER 5 JAAR VERWACHT met behulp van een loop rekje zelfs enkele stappen zetten. Staan kan de patiënt door stimulatie van de spie ren die de knie strekken. Een stap kan hij of zij zetten door prikkeling van een ze nuw in het ruggemerg die een pijnreflex-reactie ople vert. Het is alsof iemand in een bak met heet water stapt: de voet wordt snel omhoog getrokken en kan een eindje verder worden neergezet. Pijn heeft de patiënt niet om dat hij door de beschadiging van het ruggemerg het ge voel in zijn benen of armen heeft verloren. SKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS UmbHtske, li..Unie is ziek en wu Keten niet wat vt moeten boen (c) Standaard Ultgavorti, Antwerpen-Weesp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nijpels (VROM) zal op zo kort mogelijke termijn met een nationaal milieu beleidsplan komen. Het zal suggesties bevatten voor handhaving en ver betering van de milieuk waliteit voor een periode van acht tot tien jaar, zo dat regering, burgers en bedrijfsleven weten waar ze aan toe zijn, aldus Nij pels gisteren in de vaste Tweede-Kamercommissie voor milieu. Het beleidsplan is geënt op het Brundtland Rapport, een we reldomvattend concept voor de toekomst. Kern van het rapport vormt de gedachte dat economische ontwikkeling en milieu met elkaar te verzoe nen zijn, mits er aan bepaalde, ingrijpende, voorwaarden worat voldaan. „De achteruit gang van het milieu kan de economische ontwikkeling on dergraven", zegt het rapport. Nijpels wees nogmaals op zijn wens om te komen tot een verbod op uitvoer van che misch afval naar derde we- lië. De wèerstand van die lan den tegen een verbod op deze uitvoer vindt hij „buitenge woon betreurenswaardig". „Als je met twaalf internatio nale milieucommissies bij el kaar zit, en ze moeten dan eerst nog overleg met deskun digen voeren, vind ik dat wer kelijk onbegrijpelijk". De mi nister liet zich in positieve zin uit over de opstelling van de Wereldraad van Kerken op milieugebied. Ook de Consu mentenbond en de vakcentra le FNV kregen een pluim. „De wijze waarop het FNV het mi lieubeleid oppakt, verdient grote waardering", aldus Nij pels. (ADVERTENTIE) 3-Delig denim pak 100% Katoen. 38 t/m 46. Blazer

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5