snel dat roken en drinken slecht is Uitspraken Mateman zijn in strijd met standpunt fractie spettert het geluk u tegemoet. Luchtmacht verwacht bij jubileum 250.000kijkers Rijschoolhouders: minister zet aan tot discriminatie 3INNENLAND Ceidae<3ou/ta/ni dinsdag 21 iuni i9ss paginaT 29 iuni is net weer zover de 4e Mid-Lottotrekking van dit jaar Naast een ruim gevulde prijzenpot met een hoofdprijs oplopend tot 'n half miljoen, of een ton in het Cijferspel, maakt u ook kans op de gratis extra hoofdprijs: „Ócqueteau Boxer 44 Speed-toerbodt" met 40 pk Yamaha-buitenboordmotor. Compleet geleverd meteen speciale trailer voor achter de auto. Lever daarom deze week snel een MiÖ-Lottofor- muiier in als u deze zomer nog razendsnel over het water wilt scheren. En vergeet voorai niet op 29 juni voor de tv. piaats te nemen om de trekking te voigen. Voor slechts f ,2,40 bent u al in de race UTRECHT Voorlich ters tegen alcohol en ro ken trokken er drie jaar geleden hun hele truken- doos voor open. De be kende voorlichtingscam pagne van de toenmalige Nationale Commissie te gen het Alcoholisme en andere verslavingen (NCA) voor kinderen van twaalf jaar werd met veel creativiteit en verbeel dingskracht in elkaar ge zet en op de basisscholen uitgevoerd. Kort na het project waren de resulta ten verbluffend. Enquê tes wezen uit dat er een klein wondertje was ge schied. En nu, drie jaar later? Hele maal mis, de kinderen die door de korte campagne vrij kritisch stonden tegenover ro ken en drinken lijken nu alles te zijn vergeten. Onder hen bevinden zich nagenoeg net zo veel gezelligheidsgebrui kers en -misbruikers als on der de kinderen die niet mee deden aan het project. Voorlichting moet daarom niet alleen zeer gericht zijn, maar ook langer dan een paar dagen per jaar worden volge houden. De conclusie van drs. G. van de Wijngaart kan door alle politici en voorlichters ter harte worden genomen: „Voorlichting heeft alleen blijvend effect, wanneer het op gezette tijden herhaald wordt". Van de Wijngaart on derzocht met drs. G. Vendel bosch beiden van de vak groep Ontwikkeling en Socia lisatie van de Universiteit van Utrecht wat op langere termijn de resultaten zijn van een kortlopend voorlichtings project: nul komma nul, zeer teleurstellend dus. Het is spij tig om dat te zien gebeuren bij zo'n veelbelovend project, vindt ook Van de Wijngaart. In 1984 lichtte de NCA kinde ren in de hoogste klassen van het basisonderwijs voor over de gevaren van roken en drinken. Het aardige van dit voorlichtingsprogramma was dat kinderen leerden omgaan met allerlei gewoonten; pre ventie van verslaving stond op het tweede plan. „Niet al leen het voorkómen van ziek te is de boodschap, maar ook educatie in het omgaan met produkten die gebruikt worden, terwijl we weten dat ze ongezond zijn", heette het toen. De kinderen werden ac tief bij het onderwerp betrok ken, moesten ouderen inter viewen over drink- en eetge woonten. Ze moesten zelfs proberen een week niet te snoepen, om daarmee te leren hoe moeilijk het is van een gewoonte zoals roken of drinken af te komen. Somberheid Ook nu nog heeft onderzoe ker Van de Wijngaart alle lof voor die aanpak; hij is zelfs immers onderwijzer geweest en weet wanneer iets indruk maakt op kinderen. Maar na dat hij met collega Vendel- bosch in opdracht van het Ne derlands Instituut voor Alco hol en Drugs (NIAD), waarin NCA opging, onderzocht welk effect die veelgeroemde aan pak drie jaar na dato heeft ge had op het gedrag van de tie ners, overheerst somberheid. Het lijkt erop dat alles voor niets is geweest, want er zijn vrijwel geen verschillen aan te geven tussen de kinderen die de bijzondere voorlichting jaar geleden vond nog maar de helft dat. Tegenwoordig vindt nog maar een zeer klei ne minderheid het vervelend als de ouders drinken, drie jaar geleden stoorden veel meer kinderen zich daar aan. Ook wat roken betreft zijn de effecten van de speciale voor lichting na drie jaar weggeëbt. Niet minder dan 56 procent van de nu vijftienjarigen heeft wel eens gerookt. Bijna één op de vijf rookt vaker. Bij 44 procent van hen weten de ouders het niet. Ook bij het roken neemt het verzet van de tieners tegen een verbod door de ouders toe. Meedoen Van de Wijngaart erkent dat het toenemend rook- en drinkgedrag onder vijftienja rigen ook gewoon verband kan houden met het feit dat ze ouder zijn geworden. Maar tegelijk is ook duidelijk dat ze net zo hard meedoen als kin deren die indertijd niet met het voorlichtingsproject heb ben meegedaan. „Kort na de campagne hebben we het ef fect ook gemeten, toen waren de resultaten verbluffend goed. Het project was dus op zich heel goed. Maar nu zien we meteen wat er gebeurt als mensen niet van tijd tot tijd met de neus op de feiten worden gedrukt. De kinderen zijn na drie jaar de meeste dingen vergeten". Van de Wijngaart houdt er weliswaar rekening mee dat ze straks als ze volwassen zijn en de „groepsdruk" van de schoolcultuur weg is als nog „verstandiger" zijn dan hun leeftijdsgenoten. „Goede Mr. P. van Vollenhoven houdt, in ziin functie van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, in Avifauna in Alphen aan den Rijn een toespraak ter gelegen heid van de presentatie van een nieuwe opleiding in de touring car-branche. Prins Bernhard slaat op Schlp- hol-Oost de eerste paal voor de restauratie- en onderhoudswerk plaats van de Dutch Dakota As sociation. 22 juni Prinses Margriet en mr, P. van Vollenhoven wonen in het Vre despaleis in Den Haag een ge deelte bij van de openingszitting van de internationale conferentie „Humanitaire hulp in gewapend conflict". De prinses en haar echtgenoot vertrekken later op de dag naar Engeland op uitnodiging van de prins van Wales, beschermheer van de Willem en Mary herden king in het Verenigd Koninkrijk. Apparatuur gestolen bij Madonna ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in het Al- phense jongerencentrum Ma donna zijn een kleurentelevi sie, een versterker, een ge luidsbox en een koffiezetap- paraat gestolen. De inbraak werd gepleegd in de nacht van zondag op maandag. De dieven kwa men binnen door een klin ker door een ruit te gooien. DEKNOLLEN '--W Tien jaar cel wegens verkrachtingen ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren de 34-jarige O.H. uit Lelystad veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien jaar. Het ge rechtshof achtte H. schuldig aan twee verkrachtingen in Lelystad in september en ok tober vorig jaar. In septem ber heeft de man een 14-jarig meisje verkracht. Een maand later vergreep hij zich aan een vrouw die hij een tuin had ingesleurd. De procu reur-generaal eiste 14 dagen geleden de maximale straf van twaalf jaar. De man was al twee keer eerder voor ver krachtingen veroordeeld. ROVER: magneetkaart maakt ritje tram en bus duurder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) wijst de in voering van een magneetkaart als ver vanging van de strippenkaart voorlopig af. Volgens Rover zijn er voor de reizi gers nog tal van nadelen verbonden aan de magneetkaart. De magneetkaart, met de grootte van een giropas, moet in de eerste helft van de jaren negentig worden ingevoerd in combinatie met een computer aan boord van bus, tram en metro. Daartoe is een gecombineerd project gestart van de ver eniging van streekvervoerondernemin- gen ESO, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemin gen (KNVTO) en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Rover vreest dat de reizigers moeten opdraaien voor de hoge kosten die het magneetkaartensys teem met zich meebrengt. Verder vraagt Rover zich af in hoeverre de computers bestand zullen zijn tegen storingen. Overigens gaat een proef die in Den Haag in tramlijn 1 (Scheveningen-Delft) met de magneetkaart zou plaatsvinden voorlopig niet door. Volgens een mede- j werker van het KNVTO levert het te veel problemen op om alleen op een lijn een proef te nemen met een nieuw sy- steem. Het KNVTO overweegt om de apparatuur voorlopig nog niet in de praktijk te testen, maar bijvoorbeeld net als in de ruimtevaart middels een simu lator. DE VRIES (CDA) OVER PLAN OORT: ZIJLSTRA IN ONDERNEMERSBLAD: PvdA sluit bouw kerncentrales niet uit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat in Nederland na 1995 honderd procent veilige kerncentrales kunnen worden gebouwd. Dat zegt het PvdA-fractielid Zijlstra in een interview in het vandaag verschenen nummer van „On derneming", het weekblad van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Volgens Zijlstra is de PvdA, de grootste oppositiepartij, niet per definitie een dogmatische tegenstander van kern energie als een oplossing kan worden ge vonden voor de afvoer van radioactief af val. Zijlstra zegt dat in Canada en Zweden wordt gewerkt aan kerncentrales waarbij de kans op het ontsnappen van radioactief materiaal geheel is uitgesloten. Omdat de centrales van Dodewaard en Borssele niet. aan alle veiligheidseisen voldoen, moeten die worden gesloten, meent Zijlstra. Het ka binet heeft toegezegd begin volgend jaar een besluit te nemen over de eventuele uit breiding van kerncentrales in Nederland. In het VNO-blad zeggen de woordvoerders van de regeringsfracties CDA en VVD dat de situatie zeer gevoelig ligt, waardoor ver traging zou kunnen ontstaan. De CDA'er Lansink stelt dat wellicht een tussenfase mogelijk is om begrip te kweken voor de noodzaak van kernenergie en de VVD'er Braams voorspelt dat zijn partijgenoten niet de verkiezingen van 1990 willen ingaan als grote voorstanders van kernenergie. voorlichting heeft een positief effect, maar dat duurt niet eeuwig. Dat moet je regelma tig laten terugkomen voordat blijvend gedragsverandering optreedt", zegt Van de Wijn gaart, die daarom vindt dat voorlichting een permanent onderdeel van elk schoolpro gramma dient te zijn. Een goede raad ook voor de aids- voorlichting, voor de anti- drugcampagnes en voor ieder een die voor of tegen iets campagne voert: hou de druk op de ketel. In de gemeente Deventer wordt al voortge borduurd op deze stelling. In het voortgezet onderwijs worden langlopende projecten opgezet om te zien of op lan gere termijn wél blijvende ge dragsveranderingen bereikt kunnen worden. ARJEN VAN DER SAR De Vries (CDA) wil gift voor student handhaven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 'gift' van de rijksoverheid in het systeem van studiefi nanciering moet voor be paalde groepen jongeren blijven bestaan. Dat zei CDA-fractievoorzitter De Vries vanmorgen voor de KRO-radio. De Vries loopt met zijn opmer kelijke standpunt vooruit op het debat dat morgen in de Tweede Kamer wordt gehou den over de plannen van mi nister Deetman die tot een be zuiniging op de begroting van Onderwijs moeten leiden. De CDA-fractie zou vandaag in het wekelijkse beraad een de finitief standpunt bepalen, maar De Vries gaf al duidelijk de richting daarvan aan. De Vries maakt zich zorgen over de afschaffing van de aanvullende beurs, zoals mi nister Deetman voorstelt. Deze wil dat studenten met een ba sisbeurs voor de aanvulllende financiering die nu nog van de overheid komt, voortaan bij de banken aankloppen. De Vries ziet dat niet helemaal zitten, omdat zo de toegankelijkheid van het onderwijs in het ge ding komt. Vooral studenten aan middelbare- en hogere be roepsopleidingen hebben vol gens De Vries lang niet altijd de zekerheid dat zij een goed betaalde baan kunnen krijgen en de lening kunnen terugbe talen. „De afschaffing van de gift leidt voor die groepen tot een hele sterke stijging van de stu diekosten. Dat zou wel eens een hoge drempel kunnen worden, waardoor de toegan kelijkheid tot het vervolgon derwijs sterk wordt beperkt", aldus De Vries. /tl*1 elft verdachten Vroegtijdig naar huis AMSTERDAM Het aantal verdachten dat wegens cellengebrek noodgedwongen wordt heengezonden, is jaar tot nu toe in Amsterdam gestegen tot boven 50 procent. Een verdere stijging is niet uitgesloten, jaar ging het nog slechts om ruim 30 procent oetei ilan de verdachten, die wegens plaatsgebrek in een ke bi Ms van bewaring werden heengezonden. Burge- >eft neester Van Thijn van Amsterdam noemde gister- ivond deze getallen tijdens een praatje in het politiek euW{ :afé van de VVD in de hoofdstad. Persofficier van an ustitie L. de Wit bevestigde de getallen desgevraagd. :ht i Een van de oorzaken van de stijging is volgens De vred Wit, naast een toename van de criminaliteit in het al- /anl!emeen' ^et terughrengen, begin dit jaar door de frnh echters-commissaris in Amsterdam, van de maxima- p e termijn, die verdachten in een cel op de politiebu- n eaus mogen doorbrengen, bij Als voorlichtings campagnes tegen roken en drinken maar kort duren, hebben ze geen enkel effect op kinderen. FOTO: PERS UNIE kregen en zij die daarvan ver stoken bleven. Roken is hele maal niet ongewoon onder deze vijftienjarigen, terwijl opmerkelijk genoeg hun ou ders de laatste jaren juist min der lijkten te zijn gaan roken. Van de groep van 250 voorge lichte kinderen blijkt anno 1988 maar liefst tweederde wel eens te drinken. Zeven tien procent van deze vijftien jarigen blijkt in de week van ondervraging nog te hebben gedronken. Ruim de helft van de jongeren die drinken be perkt zich tot één glas, bijna een kwart drinkt twee glazen per keer, twaalf procent drinkt er drie. Twee en twin tig procent zegt wel eens dronken te zijn geweest. Drie kwart van de jongeren vindt dat hun ouders het drinken niet moeten verbieden, drie ARNHEM De Konink lijke Luchtmacht ver wacht een kwart miljoen bezoekers tijdens de open dag en vliegshow op za terdag 2 juli op de vlieg basis Deelen bij Arnhem. In het kader van de vie ring van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht is de jaarlijk se open dag overigens uit gebreid tot vier dagen. Vanaf woensdag 29 juni kunnen belangstellenden al een bezoek brengen aan de vliegbasis. De feestelijkheden op Deelen beginnen 28 juni met een reü nie voor het huidige en voor malige luchtmachtpersoneel, waar zeker 30.000 mensen worden verwacht. Aan de vliegshow op 2 juli doen onder meer demonstratieteams uit Frankrijk, Italië, Groot-Brit- tannië (Red Arrows), Frank rijk en Nederland mee. Daar naast kan het publiek kijken in Soesterberg ter FOTO: PERS UNIE naar vluchten van een groot aantal vliegtuigen uit verleden en heden uit Nederland en an dere Navo-landen. Een Boeing 747 zal tijdens de show even eens een demonstratie geven. Op de vliegbasis staan tijdens de open dagen alle vliegtuigty pes van de Koninklijke Lucht macht en haar Navo-partners opgesteld. Daarbij wordt ook aandacht gegeven aan vlieg tuigtypes uit het verleden. Ter gelegenheid van het jubi leum schenkt de directie van Fokker het luchtvaartmuseum in Soesterberg op maandag 27 juni een originele D.VII uit 1918. Dit vliegtuig is één van de bekendste jachtvliegtuigen uit de Eerste Wereldoorlog. Tevens wordt op deze dag een expositie van luchtvaartschil ders geopend in het museum. Eén op tien automobilisten rijdt te hard DORDRECHT Bij drie snel- heidscontroles op de A 16 bij Dordrecht heeft de politie in drie dagen ruim 1700 automo bilisten bekeurd omdat ze te hard reden. Gemiddeld over- scheerd ruim één op de tien bestuurders de limiet van 120 kilometer per uur. De politie vindt dat een vrij hoog percen tage. DEN HAAG De voor zitter van de CDA-fractie, dr. B. de Vries, heeft zich vanmorgen publiekelijk gedistantieerd van uit spraken van zijn fractiege noot Mateman. Het ka merlid liet zich gister avond in de NOS-radioru- briek „Met het oog op morgen" laatdunkend uit over de belastingvereen voudiging die in de wan deling bekend staat als de operatie Oort. „Interessante uitspraken, die echter niet stroken met het fractiestandpunt," aldus De Vries. „Deze uitlatingen ko men geheel en uitsluitend voor rekening van de heer Mate man." Mateman zei over de belas tingvereenvoudiging onder meer: „Waar zijn wij in vre desnaam mee bezig. Dan zou ik zeggen: waar het om deze operatie gaat, al zou ik ook de DE MEERN Het plan van minister Smit-Kroes (ver keer) om per rijschool te gaan publiceren hoe hoog het percentage „de eerste keer geslaagden" is, dwingt auto rijscholen met veel ethnische minderheden in de klan tenkring om voortaan „nee" te verkopen. Ook aspi rant-automobilisten boven de 35 jaar en vrouwen zul len met het smoesje „We zitten vol" worden geweigerd. De minister moet haar tot discriminatie leidende plan laten varen. Dit stelt de gisteren in De Meern opgerichte Algemene Bond van Auto-motorrijscholen Nederland (ABAN) in een brief aan de bewindsvrouw. Ongeveer tweehonderd rijschoolhouders wa ren daar bijeen om zich in een nieuwe organisatie te verenigen omdat zij ontevreden zijn over de Bovag, die tot nu toe als enige in Nederland de belangen van rijschoolhouders behartigt. Minister Smit-Kroes wil dat het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) de namen gaat publiceren van rijscholen waar minimaal veertig procent van de kandidaten de eerste keer slaagt voor het rij-examen. Zij denkt hiermee de kwaliteit van het rij-onderricht te kunnen verhogen. Rijscholen die een laag slagingspercentage hebben doordat er veel ethnische minderheden lessen, zijn bang klandizie te verlie zen door het plan van de minister. Volgens de autorijscholen blijkt uit de dagelijkse praktijk dat uit Marokko en Turkije af komstige rijexamenkandidaten beduidend meer moeite hebben om de eerste keer te slagen dart autochtone Nederlanders. In mindere mate geldt dit volgens hen ook voor kandidaten boven de 35 jaar en voor vrouwen. eerste zijn: laten we dit dan maar stoppen". En even later vertrouwde hij de ondervrager toe: „Zo moet het niet, dit is de verkeerde weg en daar gaan we niet mee door." De opmerkingen van Mate man komen enkele dagen na dat staatssecretaris Koning van financiën het eerste wets voorstel om de operatie Oort in het vat te gieten bij de Tweede Kamer heeft inge diend. Mateman suggereert in het vraaggesprek dat binnen zijn fractie meer leden zijn op vattingen over de belasting- vereenvoudiging delen. „Ik heb daar twijfels over en ik ben niet de enige," aldus Mate- Het plan-Oort gaat uit van vier in plaats van de huidige negen belastingschijven, een gecombineerde heffing van loon- en inkomstenbelasting en een hoger brutoloon voor werknemers die dan echter wel een deel van de werkge verspremies voor volksverze- 1 keringen dienen te betalen. Kijk in de Gouden Gids voor de inleveradressen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3