Missieraad delft onderspit tegenover bisschoppen Mgr. Cassidy, on-Italiaanse prelaat, neemt afscheid CeidaeSou/ta/Ji! GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen kerk wereld Christenen zonder vorm van proces gevangen brieven lezers EckbcGou/tanl DINSDAG 21 JUNI 1988 PAGII Poolse bisschoppen: laat vakbonden toe WARSCHAU De Poolse bissschoppen hebben de regering Jaruzelski opgeroepen het recht op vereniging voor alle bur gers te erkennen en vrije vakverenigingen weer toe te staan. Voorts moeten „ingrijpende hervormingen" worden doorge voerd in het land. „Alleen zo kan de huidige politieke en eco nomische crisis in het land worden overwonnen", aldus de bis schoppen in een gisteren uitgegeven verklaring. Het episcopaat verwijt de regering de beloofde hervormingen „te weifelend" en „te ineffectief" door te voeren. „De hervormingen moeten moedig worden uitgevoerd op zowel economisch, sociaal als po litiek gebied", zo vinden de bisschoppen, die in hun verklaring de beschuldiging van de hand wijzen als zouden zij medever antwoordelijk zijn voor de stakingen. Bijbel overgeschreven voor Guinnes Book WALDENBUCH Ruim duizend Westduitse jongeren hebben dit weekeinde in 57 minuten de hele Bijbel overgeschreven. Ze hopen hiermee in het Guinnes book of records vermeld te worden. „Het zijn zeker geen mooie handschriften", aldus een van hen, „maar het ging ons erom de Bijbel weer eens ter spra ke te brengen." De jongeren, allen lid van de Zevende Dagsad ventisten in de Bondsrepubliek, namen deel aan een jeugacon- ferentie van hun kerkgenootschap. Het is de bedoeling dat de handgeschreven Bijbel in het najaar wordt overhandigd aan het Westduitse Bijbelgenootschap. DDR verbiedt verschijning kerkelijke tijdschriften ROSTOCK De DDR heeft opnieuw de verschijning van kerkelijke tijdschriften ver boden. Afgelopen week mochten drie van de vijf weekbladen van de Evange lische Kerk niet worden ge publiceerd: ,die Kirche', de .Mecklenburgische Kirchen- zeitung' en .Glaube und Hei mat'. Dit is het weekeinde bekend geworden op de ,Kir- chéntag' in Rostock. De bladen bevatten vérsla- gen van .Kirchentagen' in andere plaatsen in het land. ,Die Kirche' had bovendien de woede van de autoriteiten op zich geladen door nota bene uit het Russische week blad .Moscow News' een commentaar over de verhou ding kerk—staat in de Sovjet unie te citeren. „De DDR-autoriteiten plaat sen ons in de hoek van de klassenvijand, alleen omdat we schrijven over de beteke nis die het conciliaire proces voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping voor ons land heeft," zo zei redacteur ds. Gerhard Tho mas van ,Die Kirche' in Ros tock. In maart en april hadden ,Die Kirche', de .Mecklen- burgische Kirchenzeitung' en .Glaube und Heimat' reeds diverse problemen met de censuur. Bepaalde artikelen mochten niet worden opge nomen of moesten sterk worden herschreven. Soms konden de bladen in het ge heel niet verschijnen. Het DDR-staatsbureau voor de censuur heeft kortgeleden de kerkelijke redacties een lijst met verboden onderwer pen overhandigd. Ze mogen voortaan niet meer schrijven over problemen die verband houden met reizen naar het buitenland, milieuzaken, dienstweigeren en de moei lijkheden van kerkelijke jon geren in het onderwijs. Gereformeerde Kerken Beroepen te Almelo als geestelijk verzorger van het streekziekenhuis aldaar P. van Hall te Pernis die dit beroep heeft aangenomen; te Ede als geestelijk verzorger van de Har- tenberg te Otterlo (part-time) R.P. Groen, kand. te Purmerend die dit beroep heeft aangenomen; te Ede als industriepredikant bij de inter kerkelijke stichting evangelie en in dustrie in Gelderland (part-time) drs. H.T. Wolters te Nagele en Tol- lebeek (NOP) (part-time) die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. J. Miedema, Wortmanstraat 220, 8265 AJ Kam pen. 05202-27424. Er blijft altijd in het geweten iets achter van de drogredenen die men erin gegoten heeft; het houdt er de nasmaak van, als van een slechte drank. Gustave Flaubert NIEUWE STATUUT AANVAARD DEN BOSCH De Ne derlandse Missieraad heeft zich neergelegd bij de eis van de bisschop pen dat alleen kerkelijk goedgekeurde organisa ties lid kunnen zijn van de raad. „Wij zien ons gedwongen onder protest een nieuw statuut te ge dogen", zo liet de raad gisteren weten. Dit bete kent dat het Bureau In ternationale Solidariteit (BIS) uit Heerlen uit de Missieraad verdwijnt. De raad, waarin zestien ka tholieke missionaire or ganisaties samenwerken, besloot gisteren wel on danks het nieuwe statuut de bestaande samenwer king voort te zetten. In maart van dit jaar weiger de de missieraad akkoord te gaan met de eis van de bis schoppen. Deze handhaafden evenwel hun voorwaarde. De raad constateert nu „tot zijn spijt" dat organisaties die hij zelf als „loyale leden" be schouwt, niet door hem zelf benoemd kunnen worden. Een „onaanvaardbare" situa tie, zo oordeelde het bestuur. Om te voorkomen dat het werk van de Missieraad wordt stopgezet, heeft de raad zijn verzet echter ge staakt. Directeur K. Weerkmap van het BIS toonde zich ernstig teleurgesteld. Hij had liever gezien dat „iedereen solidair was gebleven en dat was be sloten met elkaar met een ei gen statuut" verder te gaan. „Wij hebben met BIS bewe zen dat je ook zonder het machtswoord van de bis schoppen verder kunt gaan." Bisschop Gijsen verbrak in de jaren zeventig de samen werking met de landelijke missionaire organisaties. Dank zij het BIS is de band tot ongenoegen van mgr. Gij sen tussen deze organisaties en de katholieken in het bis dom Roermond toch bewaard gebleven. Onmisbaar De bisschoppen lieten half mei in een brief aan de Mis sieraad weten „de totstand koming van een kerkrechte lijk instituut voor de missie raad als een onmisbare bij drage te beschouwen op de weg naar een goede landelij ke samenwerking en een herstel van de eenheid". Een mening die de Missieraad niet onderschrijft, zo liet deze maandag weten. Volgens Weerkmap duidt de zinsnede van de bisschoppen erop dat zijn bureau is opgeofferd aan het streven bisschop Gijsen weer tot landelijke samen werking op missionair gebied te bewegen. Het nieuwe statuut heeft waarschijnlijk alleen gevol gen voor het BIS. De andere wat omstreden organisaties, zoals het Missionair Centrum in Heerlen, werken landelijk en dienen dus te worden goedgekeurd door de bis schoppenconferentie en niet door de lokale bisschop. De officiële aanleiding vooi de herstructurering van de Missieraad is het verschijnen in 1983 van het nieuwe ker kelijke wetboek, waaraan de statuten van de Missieraad dienen te worden aangepast. Zo moet de raad onder ande re worden gekoppeld aan de onlangs opgerichte bisschop pelijke contactcommissie voor missionarie aangelegen heden. Dit houdt in dat de voorzitter van deze commis sie, op dit moment bisschop Bomers van Haarlem, voor zitter wordt van de missie raad. Met deze voorwaarde heeft de raad al ingestemd. Het nieuwe statuut wordt nu voorgelegd aan achtereenvol gens de bisschoppenconfe rentie en Rome. ZÜRICH/SCHIPHOL In Malaysia worden nog bijna veertig mensen zonder vorm van proces gevangen gehou den. Zij bèhoren tot de 106 mensen die vorig jaar herfst werden opgepakt op grond van de uit 1960 daterende 'interne acte van veiligheid'. Onder de gevangenen bevin den zich dertien christenen. Een aantal van hen is alleen wegens zijn christelijke op vattingen gearresteerd. Dat concludeert een delegatie van de christelijke beweging voor mensenrechten en ge loofsvrijheid Christian Soli darity International (CSI) na een bezoek aan het land. De delegatie maakte gisteren haar rapport bekend. Ze heeft tijdens haar bezoek van 19 tot 28 mei zo'n vijftig ge sprekken gevoerd met onder anderen aartsbisschop An thony Fernandez van Kuala Lumpur, tevens voorzitter van de bisschoppenconferen tie van Malaysia, Singapore en Brunei, alsmede lutherse, anglicaanse en syrisch-ortho- doxe kerkleiders. De delega tie heeft bewust niet gespro ken met regeringsvertegen woordigers om zo overheids controle te ontlopen en de veiligheid van leden van de christelijke gemeenschap niet in gevaar te brengen, aldus CSI. De vrijheid van vereniging en eredienst wordt volgens de beweging „vergaand" ge waarborgd, maar met de vrij heid van verkondiging is het daarentegen slecht gesteld. Christenen die zich bezighou den met evangelisatiewerk onder moslims kunnen reke nen op hoge boetes of gevan genisstraffen. Het is de mos lim-meerderheid in het land voorts verboden contacten te onderhouden met aanhan gers van andere godsdien sten, waardoor het hen vol gens CSI „wettelijk onmoge lijk wordt gemaakt kennis te nemen van de inhoud van de Bijbel". In de wetgeving van de Ma- laysische deelstaat Selangor wordt bovendien gesproken over zes vormen van verbo den bekering, zo' meldt CSI. Alleen een poging ertoe zou al strafbaar zijn. Ook zou be ïnvloeding van moslims die leidt tot interesse voor een andere godsdienst staan op een jaar gevangenisstraf en ruim 20.000 gulden boete. St. Paul's in oude luister Prins Charles liet zich op een congres over stedebouw eens ontvallen dat het Londense centrum meer is beschadigd door architecten dan door de Duitse Luftwaffe tijdens de laatste wereldoor log. Een Londens architectenbureau heeft zich daardoor niet laten afschrikken en gemeend de schade te moeten herstellen door een alternatief te ontwikkelen voor de omgeving rond de St. Paul's kathedraal. Met Italiaans aandoende galerijen zou de sfeer van de achttiende eeuw op de Paternoster Piazza in ere moeten worden hersteld. Ooit domineerde de kathedraal, die op een heuvel is gebouwd, de stad, de hoogbouw uit de jaren vijftig en zestig waar Charles zo'n hekel aan heeft, maakte daar echter een eind aan. Welk zal realisering van het plan naar schatting zo'n slordige half miljard gulden moeten gaan kosten. DEN HAAG „Een onge compliceerde, hartelijke open man, heel anders dan je zou verwachten van een diplo maat die vaak zijn ambt als een last met zich mee draagt." Dat zegt pater Har- rie Verhoeven, directeur van de Pauselijke Missiewerken (PMW) in Den Haag van pro nuntius dr. Edward Cassidy. Vandaag (disndag 21 juni- )heeft deze 63-jarige pauselij ke diplomaat van Den Haag afscheid genomen om in het Vaticaan een van de hoogste posten in het bestuursappa raat van de rooms-katholieke kerk te gaan bekleden. Mgr. Cassidy zal als substituut (plaatsvervanger) van kardi naal Casaroli de contacten gaan onderhouden tussen de paus en de verschillende con gregaties van de Romeinse Curie, ofwel minder diplo matie aangeduid, hij wordt de minister van binnenland se zaken van het Vaticaan. „Je moet over een grote vak bekwaamheid beschikken om je in zo'n typisch zuide- lijk-Italiaanse kring te kun nen bewegen", aldus Verhoe ven die de pronuntius heeft leren kennen bij het bezoek van de paus aan ons land. „Hij is een man die weet waar hij het over heeft en beschikt over de gave dat ook helder onder woorden te brengen", aldus Verhoeven die sindsdien geregeld con tact met hem is blijven on derhouden. Jos. A. Schoenmakers, vroe ger directeur van het PMW en nu pastoor in Zoetermeer en tevens bestuurslid van de katholieke medefinancie ringsorganisatie Cebemo, prijst in de vertrekkende nuntius zijn grote belangstel ling voor het missie- en vre deswerk. „Hij neemt zeker geen uitsluitend negatief Mgr. Edward Cassidy FOTO: MILAN KONVALINKA beeld van Nederland mee naar Rome. Hij had een dui delijk oog voor wat missio naire organisaties in Neder land presteren. Voor activi teiten op dit gebied legde hij altijd een grote belangstelling aan de dag. Dat had zeker te maken met het feit dat hij als pauselijk diplomaat gewerkt neeft in missionaire situaties zoals in een land als Zuid- Afrika. Waar hij echter zeker geen waardering voor kon opbrengen was tegen de wat hij noemde chaotische situa ties binnen de Nederlandse kerkprovincie. Dat de dioce sane secretarissen steunpun ten zijn van de Acht Mei Be weging, terwijl de bisschop pen zelf er zich van distantië ren, dat zijn dingen die hij niet kon begrijpen. Niet dat hij niet waardering zou kun nen opbrengen voor bepaalde facetten van de Acht Mei be weging, maar de structuren en gezagsverhoudingen moeten voor hem helder zijn en daar ontbreekt wel het een en ander aan." Schoen makers beaamt dat Cassidy leerstellig gesproken een or thodoxe man is. „Hij is een man die vergroeid is met zijn functie en daarin opgaat. Als Australiër die zijn opleiding in Rome kreeg, moet de situ atie hier hem wel eens Zwaar Schoenmakers meent ook dat Cassidy zich „overvraagd" gevoeld heeft toen hij het nieuws hoorde dat hij als substituut in Rome was be noemd. „Hij tilt er zwaar aan", en dat meent ook pater H. van Munster, secretaris generaal van de bisschoppen conferentie die in di£ hoeda nigheid veel te maken heeft gehad met Cassidy. „Hij is er even door uit zijn evenwicht gebracht. Hij is dan ook geen man die zich afstandelijk ge draagt maar engageerde zich juist met de zorgen van het bisschoppencollege. Dat bleek mij ook toen hij op post was in Zuid-Afrika waar hij zich vierkant opstelde achter de Zuidafrikaanse bisschop pen die bepaald hun nek uit staken, ook al werd dat door lang niet alle katholieken ge waardeerd." „Het vraaggesprek dit jaar mét het ANP waarin hij zich zo somber uitliet over de toe komst in de Nederlandse kerkprovincie moet je niet opvatten als een veroorde ling, eerder heeft hij zijn zor gen kenbaar willen maken. Wat hij dan niet begreep was verdeeldheid in het bisschop pencollege. Als éen man moet je de kerk uitdragen, meent hij." Waar anderen aan hun pen sioen beginnen te denken, begint mgr. Cassidy vandaag aan een tour de force. Mgr. J. Janusz, raad van de nuntia tuur, neemt de zaken in Den Haag waar, totdat een opvol ger is benoemd. Daar kunnen naar verluidt wel enige maanden over heen gaan. PAUL VAN VELTHOVEN Inspraak? Ie ALS zelfs loco-burgemeester Jenné (VVD) van Zoeteiva het systeem van de gekozen burgemeester ter sprake bi hu dan moet het goed mis zijn met de procedure die heeft j tot de benoeming van de heer Van Leeuwen tot nieuwt ste burger. De naam van de huidige burgemeester van u°5 le aan den IJssel kwam niet voor op de voordracht Ee gemeente, op grond van onder meer een niet bevredig verlopen sollicitatiegesprek. De visies van de heer Vénl 'el wen en de gemeente liepen nogal uiteen. Ook de strubl [e( gen rond de heer Van Leeuwen in het verleden in C; e, zullen ongetwijfeld hierbij een rol hebben gespeeld bij i J wijzing van deze kandidaat. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland had toegezegd de unanieme aanbeveling van de vei wenscommissie door te zenden naar Binnenlandse Zake van uitgaande dat dit ook gebeurd is, is vervolgens kabinet afgeweken van de voordracht. Landelijke poli motieven of persoonlijke voorkeuren moeten dan de doe hebben gegeven. En dat is dan te betreuren. Plaatselijk langen worden op zo'n manier opgeofferd aan „hogere langen. Het is niet voor het eerst dat een voordracht van eer trouwenscommissie in Den Haag van tafel gaat. Tilburj het vorige bekende voorbeeld. Nu mag, zo stelt CDA-ki lid Van der Sanden, de beslissingsvrijheid van de provii of rijksoverheid door het advies van de vertrouwenscon sie niet worden ingeperkt. Afwijken van een voord moet dus mogelijk blijven. Een afwijkende keuze kan zoals de benoeming van burgemeester Havermans in Haag heeft laten zien, achteraf een verantwoorde blijk i MAAR dan moet worden voldaan aan enkele voorwaa De betrokken vertrouwenscommissie dient voor de put tie van de benoeming de overwegingen te kennen wa van de voordracht is afgeweken en moet daarop kunnei geren. Tweede voorwaarde is dat afwijken van de dracht echt een uitzondering blijft. Anders kan het ins! van de vertrouwenscommissie beter mèt de voordracl prullenbak in. Voorshands is er dus alle reden om het bestaan van de vertrouwenscommissies spoedig ondt loep te nemen. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Tel. 020-93 8973 lï ruim één mil|oen Nederlanders NIET! dooreen lichamelijke handicap. Al meer dan 25 jaar helpt het NRF hun gelijke kansen te geyen door financiële steun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Nationaal Revalidatie X— J. F. Kennedylaan 101 V-OnQS 3981 GB BUNNIK (eL 03405-63244 Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Wolven De fractievoorzitter van de ^PvdA in de Tweede Kamer, :de heer Kok, vergeleek afgelo pen weekeinde de oppositie met wolven die de regering achtervolgen om diens taak over te nemen. Dat ziet er dus y^T'ni'et hoopvol uit voor het Ne- derlandse volk. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. Terrasboten In de krant van afgelopen za terdag stond in Finale een re portage over die walgelijke terrasboten in de Leidse bin nenstad die het uitzicht belem meren op onder meeT de (kost bare) restauratie van de kel ders aan de Hoogstraat. Daar van kan men nu niet meer vrijuit genieten. Weg is die prachtige weerkaatsing in het water. Arme binnenstadbewo ners. De kapitalen die zij aan hun monumenten hebben be steed waren vergeefs. Of zij al niet genoeg last hebben van luidruchtige cafébezoekers. Waarom wordt overigens niet bevorderd dat de cafés meer over de hele stad worden ge spreid. Dan is er meer kans op „sociale controle". Leiden is een gore stad gewor den. Wethouders vertrekken pas als ze er een puinhoop van hebben gemaakt. De gemeen teraad laat na in te grijpen. Dat is misschién niet zo ver wonderlijk, want er zitten nauwelijks geboren Leienaars GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Fris DE BILT (KNMI) - Een sto ring boven de Britse eilanden verplaatst zich in onze richting en trekt het komende etmacü over ons land. Vooral van nacht en morgenochtend val len er enkele buien, maar morgenmiddag klaart het van het westen uit alweer op en breekt op veel plaatsen de zon weer door de bewolking heen. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 12 graden. Morgen overdag is het tamelijk fris. Het wordt niet warmer dan een graad of 18. De wind is matig, rond kracht 4 en komt overwegend uit het noordwes ten. Na morgen is het opnieuw een hogedrukgebied boven de Atlantische oceaan dat zijn in vloed naar ons uitbreidt. Het is vanaf donderdag droog weer met af en toe zon en tempera turen oplopend tot rond 21 graden in het weekeinde. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor woens dag en donderdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: Woensdag overwegend veel bewol king en enkele buien, donderdag af en toe zon en meest droog. Middag- temperaturen rond 19 graden, maar aan de Noorse kust enkele graden ïa- Britse eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- raturen van 16 graden in Schotland tot 22 graden in zuid-Engeland. In Ierland rond 18 graden. Benelux: Af en toe zon. Droog. Mid- dagtemperaturen rond 18 graden, donderdag iets warmer. Duitsland: Wolkenvelden. Op woens dag in het noorden kans op een en kele bui. Middagtemperaturen van 17 graden in het noorden tot rond 22 graden in zuid-Duitsland. Frankrijk: Op woensdag vooral in het noorden wolkenvelden. Overi gens perioden met zon. Droog. Mid dagtemperaturen aan de noordwest kust rond 20 graden. In midden- w;veer 23 gradei 27"tot 29 graden. Spanje, Portugal: Perioden met zon, maar vooral in Spanje een enkele re gen- of onweersbui. Middagtempera turen in noordwest Spanje rond 23 graden, in Portugal 25 tot 28 graden en elders oplopend tot rond 30 gra- Italië, Joegoslavische kust: Overwe gend zonnig. Vooral op donderdag kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperaturen 28 tot 31 graden. Alpenlanden: Perioden met zon en vooral op woensdag een enkele bui. Middagtemperaturen rond 25 graden. Weer Amsterdam zw.bew. De Bilt zw.bew. Eelde zw.bew. Eindhoven zw.bew. Den Helder onbew. Rotterdam l.bew. Bordeaux Dublin Frankfurt 18 12 0.4 Las Palmas l.bew Beiroet niet o Tel-Aviv onbev Tunis h.bew «,be>v. 25 15 Mallorca Malta Moskou Geen krant ontvan} Bel tussen 18.00 en 1 zaterdags tussen 14.0 15.00 uur, telefoonnr. 122248 en uw krant nog dezelfde avond zorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2