Verkrachtingszaak brengt New York op rand rassenrellen Arbeiders in Joegoslavië ™MIE willen brood op de plank DANOOIT 8 augustus 88 wekt trouwlust in Singapore H BUITENLAND Hongaarse yuppies betrekkei nieuwe ultra-luxe villawijk !!6 I QehdóaQowuvnt DINSDAG 21 JUNI 1988 PAGINA zijn op 8 augustus volgeboekt voor bruiloften. De datum is voor de Kanto- nees-sprekende Chinezen in Singapore van zo'n magische betekenis, omdat het cijfer 8, dat wordt uitgesproken als „paat", sterk lijkt op „faat", dat voorspoed betekent. Een datum die bestaat uit allemaal achten houdt voor de velen dan ook goede verwachtingen in voor de toekomst. Degenen die op 8 augustus om wat voor reden niet in staat zijn om een belangrijke stap in hun leven te zetten, wijken uit minder aantrekkelijke alterna tieven als 1 of 2 augustus. De datum 1-8-88 wordt uitgespro ken als „yat paat paat paat" en heeft dezelfde klank als de uitdrukking voor „eens voor spoedig, altijd voorspoedig". Ook 2"-8-88, „yee paat paat paat", scoort hoog, omdat die datum belooft dat het„gemak- kelijk wordt om voorspoed te bereiken Voor sommige stellen is één geluksdatum zelfs niet genoeg. Ze trouwen op 8 augustus, maar houden de bruiloft op 18 september, een datum die in het oosterse maanjaar samen valt niet de achtste dag van de achtste maan. Heilig respect Miljoenen, vooral oudere, mensen in Singapore, Hong kong, China en Taiwan en an dere delen van oostelijk Azië hebben nog altijd een heilig respect voor de traditionele magie van het getal. Geldt in veel westerse landen 13 als on geluksgetal, voor de Kanton- Chinezen js dat het cijfer 4. De uitspraak daarvan is gelijk aan die van het woord voor dood gaan. Daarom kan de vier voor velen alleen maar ellende betekenen. Dat bijgeloof strekt zich ook uit tot cijfercombina ties met een vier als 24 en 44 en gaat soms erg ver. Zo krij gen gemeente-ambtenaren jaarlijks tientallen verzoeken van mensen die een huisnum mer met een vier gewijzigd willen hebben. Doorgaans wordt daar afwijzend op gere ageerd om anderen niet aan te moedigen en bestuurlijke wil lekeur en chaos te vermijden. Ook onroerend-goedmakelaars ondervinden de vrees voor het cijfer vier aan den lijve en zij moeten hun prijzen voor wo ningen met een huisnummer vier soms aanmerkelijk laten zakken, om ze kwijt te raken. In de handel in autokentekens met geluksnummers zit daar entegen weer volop leven. Vooral kentekens met een of meerdere cijfers 8 zijn favo riet. Maar alsof 8 augustus dit jaar al niet magisch genoeg is, staat dit jaar volgens de Chinese tij drekening ook nog eens in het teken van de draak, het meest magische symbool voor macht en geluk dat de Aziaten ken nen. Het bureau voor bevol kingsonderzoek verwacht in dit jaar van de draak dan ook een forse stijging van het aan tal geboorten, omdat de tradi tie wil dat geluk voor kinde ren uit „drakenzaad" verze kerd is. Hoewel niet iedereen meer even sterk hecht aan de getal lenmagie als vroeger en migen zelfs spreken van „stompzinnig bijgeloof" het verschijnsel bij dan niet in een modern voorleven. „Het is een dag die maar een honderd jaar Maggie Tay, een van die op 8 augustus had trouwen, maar door de moest worden Zij heeft er nu voor om te trouwen op dag. „Vat yat baat 89, biedt haar een toekomst die „elke nieuw voorspoed" die wil zij zich niet laten gaan door _r voor de h u welijksam btenaai THI verschijnen. SINGAPORE Maar een keer per eeuw komt de datum voor en de vele pa ren in Singapore die nog in de magie van getallen geloven, spoeden zich op 8-8-88 naar de burgerlijke stand om te trouwen. Alle negentig plaatsen die de burgerlijke stand op 8 augustus beschikbaar had zijn reeds lang volgeboekt. De stellen die moeten worden teleurgesteld hebben nog de mogelijkheid om mee te doen aan een col lectieve huwelijksvoltrekking in een restaurant, waar officië le huwelijksambtenaren paren in de echt zullen verbinden. Talrijke hotels en restaurants NEW YORK De zaak Tawana Brawley is het bi zarre verhaal over een verkrachting in New York die uitgroeide tot een controversieel rassen- drama. Afgelopen week einde was deze zaak uitge breid op de televisie en stonden de kranten er vol van. Aanleiding voor al deze aandacht is de bewe ring dat de hele affaire een politiek spelletje is ge weest. Drie omstreden zwarte activis ten zouden de vermeende ver krachting van een zwart schoolmeisje gebruikt hebben voor een politieke kruistocht. Er wordt nu een onderzoek in gesteld naar de bewering dat de drie de openbare aankla gers van de regering opzette lijk hebben misleid. De Amerikaanse media heb ben de Brawley-affaire met beide handen aangegrepen. De affaire bezit dan ook alle in grediënten die hoge kijk- en leescijfers kunnen garanderen: seks. geweld, passie en spraak makende hoofdrolspelers. In grediënten die het Ameri kaanse publiek bij de wedstrijd Dukakis-Bush nu eenmaal heeft moeten missen. De belangrijkste personages in de zaak Brawley zijn inmid dels nationale beroemdheden geworden. De afgelopen paar dagen verschenen ze in de meest toonaangevende praat shows en laatste-nieuws-uit- zendingen op de televisie. Het drama begon vorig jaar november. Tawana Brawley, een zestienjarig zwart meisje, werd vlakbij de voormalige woning van haar moeder in Wappinger Falls, noordelijk van New York, aangetroffen in een vuilniszak. Ze was van top tot teert besmeurd met uit werpselen. Op haar lichaam stonden racistische slogans, waaronder „KKK" (Ku Klux Klan) en „nikker". Tawana wilde er aanvankelijk niet over praten. Tenslotte maakte ze duidelijk dat vier blanke hiannen haar hadden ontvoerd en haar meerdere malen had den verkracht en mishandeld. De plaatselijke politie kon ech ter weinig bewijsmateriaal vinden ter ondersteuning van het verhaal. Verkrachting kon medisch niet worden aange toond en er waren ook geen sporen van lichamelijk ge weld. Tawana weigerde mee te werken aan het onderzoek. Leeftijdgenootjes uit de buurt verklaarden dat ze Tawana op een feestje hadden gezien, ter wijl ze op dat moment eigen lijk als vermist was opgegeven. Een buurtbewoner zei dat hij had gezien hoe Tawana zelf in de vuilniszak was gekropen. In januari van dit jaar namen Alton Maddox en C. Vernon Mason, twee New Yorkse ad vocaten van middelbare leef tijd die gespecialiseerd zijn in inter-raciale geweldsdelicten, de zaak Brawley over. Volgens Maddox waren de blanke au toriteiten misleid door een dekmantel-operatie om Tawa na s aanvallers te beschermen. De verkrachters indentificeer- de Maddox als een locale openbare aanklager, een part time politieagent en een staat- spolitieagent. De aanval van de advocaat werd gesteund door dominee Al Sharpton, een 33-jarige baptist uit New York, die daarmee al snel één van de meest omstreden figu ren in Amerika werd. Dank zij de bizarre uitspraken van de kogelronde, slinkse do minee een Martin Luther King medaillon bungelend op zijn buik is de zaak Braw ley voortdurend voorpagina nieuws geweest. Zo werd de openbare aanklager die belast is met de zaak werd door Sharpton met Hitier vergele ken. Hij voerde aan dat de zo wel de IRA als de Ku Klux Klan en de maffia betrokken waren bij de affaire. Mario Cuomo, de liberale gouverneur van New York, werd door Sharpton vergeleken met de fanatieke zuidelijke gouver neurs van het burgerrechten- tijdperk. Ondanks zijn ophitsende reto riek en zijn radicale instelling (Sharpton fladdert heen en weer tussen straatprotesten, bokswedstrijden van Mike Ty son en sjieke galafeesten van Donald Trump, een onroerend goed magnaat in New York) mist „Dominee Al" de geloof waardigheid van een politiek leider. Dagvaarding De zaak nam een andere dra matische wending toen de ER SLECHTER BELGRADO Drieduizend stakende metaalarbeiders die vrijdag betoogden voor het Joegoslavische parlement ondanks een overmacht aan politie, hebben bewezen hoe de sociale malaise in het land steeds verder om zich heeft gegrepen. De werkers van de tractorenfabriek „Zmaj" in de hoofdstad kregen steun van duizenden inwoners. „Wij willen brood en veran deringen", schreeuwden zij. Elders in de stad verklaarde een functionaris van een •communistische organisatie, die onder de partij valt, te zelfdertijd: „de sociale situa tie is zo gespannen dat zij uit de hand dreigt te lopen". De werkers van „Zmaj" kwamen betogen omdat zij in april zowel als in mei minder in hun loonzakje kregen als gevolg van loonmaatregelen om een geldontwaarding in te tomen van liefst 150 pro cent op jaarbasis. De jongste devaluatie van de dinar heeft een nieuwe explosie van de prijzen veroorzaakt, zodat de arbeiders wel moeten denken dat zij de enigen zijn die de klappen krijgen van de bezuinigings- politiek. Zij hebben na zovele, mis lukte economische hervor mingen het geduld en ver trouwen verloren. „Dit kan niet langer duren, de rege ring moet aftreden", aldus de stakers, die wijzen op het luxe leventje van de politie ke klasse getuige 176.000 of ficiële automobielen, die twee miljard dollar per jaar Ongeveer vierduizend werkene- mers van de „Zmaj-fabriek" de monstreren voor de regerings gebouwen in Belgrado, foto: ap aanklagers de moeder van Ta wana dagvaardden voor een jury die de telasteleggingen onderzocht. Op advies van haar advocaten weigerde me vrouw Brawley haar mede werking te verlenen. Een rechter bevond haar schuldig aan belediging van het Hof en veroordeelde haar tot dertig dagen gevangenisstraf. Deze uitspraak veroorzaakte weer een enorme opschudding in de zwarte gemeenschap van New York. De meeste voor aanstaande zwarte leiders, on der wie Jesse Jackson, weiger den betrokken te worden bij een dergelijke controversiële affaire. Toen echter duidelijk was geworden dat een on schuldige zwarte vrouw de moeder van het slachtoffer, als mee zetten we een hele nieu we beweging in gang. En dit is de perfecte aanleiding, omdat de blanken de zwarten op de huid zitten. Het is een eenvou dige manier om alle benadeel de mensen wakker te schud den". Zo zou Sharpton ook be weerd hebben: „Als het ons lukt om dit Tawana-gedoe te winnen, zijn we in één klap de grootste nikkers van New York". McKinnons uitlatingen ver oorzaakten een nationale rel. Binnen enkele uren wer^ de deur van Sharptons baptisten- kerk in Brooklyn bewaakt door drie blanke medewerkers van het televisiestation NBC, terwijl cameraploegen de kerk hadden omgetoverd tot een provisorische studio. In een eerste naar de gevangenis zou gaan schaarden vele zwar ten zich achter Sharpton, Mad dox en Mason. Sharpton kwam daarop op nieuw met een briljante me dia-truc voor de dag. Hij maakte bekend dat de moeder haar toevlucht zou zoeken in een zwarte kerk in New York city. Hij daagde Cuomo uit om te proberen haar daar te arres teren. De gouverneur reali seerde zich dat als hij daartoe inderdaad zou overgaan er grote kans bestond op rassen- onlusten, zeker nu de bevol king toch al heetgebakerd was vanwege de hittegolf. Cuomo ondernam geen actie. Eind vorige week werd het Brawley-kamp zwaar getrof fen. Eén van Sharptons voor malige assistenten, Perry Harlem is vanouds de pro bleemwijk van New York. Een geruchtmakende verkrach tingszaak dreigt de raciale spanningen hier op de spits te drijven. foto: sp McKinnon, verklaarde tegen over een televisieomroep in New York dat Tawana's ver haal „één grote leugen" was. McKinnon, een zwarte Viet- nam-veteraan en voormalig politieman, liet weten dat de drie „adviseurs" zelf ook hun twijfels hadden over het ver haal, maar dat ze hadden be sloten de zaak zoveel mogelijk uit te buiten. Volgens McKinnon zou Sharp ton igezegd hebben: „Het ver haal klinkt als klinkklare on zin, maar dat geeft niet. Hier rechtstreekse uitzending ver schenen de drie adviseurs en Tawanas moeder in de Phil Donaghue praatshow, één van de populairste shows op de Amerikaanse televisie. Sharpton verwees McKinnans citaten naar het rijk der fabe len en noemde hem een „bru tale leugenaar". Ten overstaan van miljoenen kijkers over het hele land noemde de dominee New York „een corrupte, ra cistische staat, die in handen is van de maffia". De honderden aanwezige zwarte aanhangers juichten Sharpton luidkeels toe en zongen: „Geen vrede, geen gerechtigheid" en: „Cuo mo, Cuomo, heb je dat ge hoord? Dit is Johannesburg niet". De moeder kwam nau welijks aan het woord. De verkrachtingszaak loopt nu kosten en het veel te zware en dure overheidsapparaat. Vice-premier Janez Zemlja- ric heeft getracht uit te leg gen hoe het toch komt dat het loon van de arbeiders elke maand minder wordt, terwijl er meer wordt gepro duceerd en harder wordt ge werkt. Het kwaad zou zijn begonnen met „ondoordach te" leningen, bij buitenlandse banken en investeringen die „niet rendabel" bleken. Daarvoor zou Joegoslavië nu moeten boeten. Maar zijn macro-economische argu menten vonden geen gehoor bij de stakende arbeiders. In het algemeen wordt in Joegoslavië vrij snel aan de looneisen van stakende ar beiders tegemoetgekomen, aangezien de bedrijfsleiding op die manier verdere ar- beids- en sociale onrust denkt te voorkomen. Zo gin gen in mei mijnwerkers in staking in Bosnië-Herzegowi- na en in Servië. Hoe dan ook: de economie van Joegoslavië staat er slechter voor dan ooit. In het verleden zijn achtergebleven gebieden in de republiek in hoog tempo geïndustriali seerd zonder dat naar de markteconomische omstan digheden gekeken werd. Het resultaat is verschrikkelijk: één op de drie bedrijven in het land werkt thans met verlies bij een totale binnen landse schuld van 47 miljard dollar, die nog ruim twee maal zo hoog is als de buiten landse schuld van 20 miljard dollar. Een aldus verzwakte econo mie dient daarbij ook nog eens de kosten op te brengen van 500 overlappende over heidsorganen op gemeente lijk niveau, acht op het ni veau van de deelrepublieken en één niet minder zwaar op het niveau van de federatie. De partij heeft inmiddels besloten af te stap pen van het systeem van ar beiderszelfbestuur van de af gelopen veertig jaar en af te koersen op een volledige markteconomie. Gevreesd wordt echter dat deze over gang, die zeker lange tijd zal vergen, in eerste instantie op zichzelf alleen maar zal bij dragen tot vergroting van de economische en sociale ma laise in het land. Langs de oevers van de Donau in Budapest zijn veel nieuwe kantoorpanden en woontorens verschen De Yuppies verkiezen echter hoger gelegen villawijken. foto: BUDAPEST Hoog in de heuvels die uitzien over Budapest bouwen de nieuwe rijken van Honga rije de meest exclusieve villawijk van Oosteuropa. Terwijl duizenden Hongaren bijna tien jaar moeten wachten op een nieuwe woning, verrijst de ene moderne villa na de andere in deze luxe omgeving. „Ik heb nog nooit zoiets ge zien", zei een van de eigenaars die al langere tijd in één van de grote huizen woont. „Waar je ook kijkt zie je weer een kast verschijnen". Het verschijnsel dure wijken op zich bestaat al enige tijd. Partijbonzen eisten de kapitale huizen die na de Tweede We reldoorlog overbleven voor zichzelf op. Maar de nieuw bouw en enorme opkomst van de yuppies in Hongarije is toch iets anders. Het grootste deel van de groep nieuwe rijken bestaat uit me dische specialisten, advocaten, kunsthandelaars en mensen uit de showbusiness. Met per fect onderhouden gazons, die omgeven zijn door grote ijze ren hekken, wordt de gewen ste privacy gegarandeerd. Dure westerse auto's staan ge parkeerd voor de tweedeurs Initiatief Dit opkomende klasseverschil is ontstaan nadat eind jaren zestig jaren economische her vormingen doorgevoerd wer den. De regering moedigde privé-initiatieven aan, iets dat zich uitbreidde in de jaren ze ventig. Een groot aantal Hon garen nam een tweede baan en opende een winkel of repa ratiewerkplaats. De gelukki gen onder hen bereikten in middels de hoogste levensstan daard van het hele Oostblok. Ondanks een groeiende bui tenlandse schuld van 18 mil jard dollar, een inflatie van 18 procent en strakke bezuinigin gen, kunnen de rijken in het land hun winst nog steeds ver groten. Veel mogelijkheden om te investeren zijn er echter niet en. daarom stort iedereen zich nu op de huizenmarkt. Het overgrote deel van de be volking kan zich niet zo ge lukkig prijzen. Erzseber Rikli, hoofd van de Gemeentelijke Huisvesting, zegt dat er op moment 66.000 mensen op wachtlijst staan voor een ning in de stad. De wacht voor alleenstaanden is acht tien jaar, gezinnen met kind wachten vijf jaar en gezinnen moeten toch stens een jaar geduld hebl De regering lijkt geen krit te hebben op deze ontwik ling. Haar bemoeienis met huizenmarkt beperkt zich het aanbieden van de m< lijkheid om huurhuizen te pen. Maar met het gemiddffjjj, maandsalaris van ongev 6.000 forint (255 gulden) nen de meesten zich geen kamerwoning van 1,3 milji forint (55.400 gulden) perm t ren. Door dit toenemende vers in levensstandaard wordt haat ten opzichte van de bewoners in de heuvels Buda steeds groter bij de ai ders. „De tolerante h< verdwijnt steeds meer", Erzseber Rikli. „De spanfl tussen de bevolkingsgroep®1 groeit". „Het echte Hongarije lij. beneden", zegt een 30-_ inwoner uit het centrum. houd 6||t ligt1 ik. ib envoi ■i! Dijl k van iri Ira Kc al 'vanc Uwljk: bijna uit op een impasse aanklagers hebben al te nen gegeven dat als en haar moeder niet meewerken ze hun ken staken. In plaats "aa™- is de aandacht nu naar de moeder en gevers. Cuomo staat de wet nageleefd geen betekent dat wel ha vaststaat dat de moeder de vangenis in gaat. De procureur-generaal staat is aan het Sharpton, Mason en zich „schuldig hebben maakt aan bedrog, niet alleen de zwarte gemeeLj^'j", schap de dupe is, maar woners van de staat York", zo zei hij. JOHN CASSII (c) The Sunday Times, Lond

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18