leidóaQowva/nt Leiden negeert late waarschuwing provincie STAD OMGEVING vALLER LEI1DS) Officier van justitie hekelt parkeerpolitiek Diefstal slaat gat in oudste deel van collectie Volkenkunde X Ongeluk door losschieten voorwiel OOK LDM BETROKKEN BIJ FUSIE NUTSBEDRIJVEN Langenberg (D66) heroverweegt plaats in Algemene Raad Slimme EHBO-kit CeidócSout(vnt ursus moet invloed vrouwen in woningbouwcorporaties vergroten DINSDAG 21 JUNI 1988 PAGINA 13 •9 jcht van K&G iziekvereniging Kunst Genoegen (K&G) udt als onderdeel van viering van haar zes jarig jubileum komen - zaterdag „De Nacht n K&G" in de Stadsge- irzaal. Een groot aan- artiesten zal aan deze acht" meewerken zoals Beek, Donna Lynton, )0S Mark Big Band en e Nuggets. „De Nacht n K&G" begint om 00 uur en de kaarten sten in de voorverkoop gulden. Na 22 juni is toegangsprijs 17,50. )lombia-actie nnesty International is langs begonnen met Colombia-actie. Die urt tot en met 10 sep- is gericht te lt folteren, executies en litieke verdwijningen dat land. In het kader deze actie zal Am- sty zaterdag met een ~~\nd aanwezig zijn in de arlemmerstraat, ter ogte van de Stille Y3re- xico het Rijksmuseum voor tlkenkunde aan de penstraat is zondag- ddag om 15.00 de film rts and Crafts of Mexi- te zien. De film toont ttenbakkers en wevers het werk, waarbij de menging van Spaanse oud-indiaanse tech- >ken zichtbaar wordt. mdleidingcn Pieterskerk trden deze zomer weer 'kelijks op zondag idleidingen gegeven. eerste is komende idag, de laatste op 8 gust us. Leidraad voor rondleidingen is de uwgeschiedenis van de rk, voor de buitenkant n 1121 tot 1600, binnen idigend bij de restaura- He in 1981 is voltooid. \rbij wordt uitvoerig gestaan bij de geschie- van Leiden. De ex- ',ies zijn gratis, ze den verzorgd door jwilligers, duren een en beginnen steeds 14.45 uur. ts/puzzeltocht uziekvereniging De ircht houdt zondag een 'ts/puzzeltocht door 'iden. De start is vanaf eigen gebouw aan de lmarkt 9 tussen 10.30 11.00 uur, waar ook worden ingeschre- Deelnemers tot 18 r betalen 1,50 gulden, anderen 3 gulden. De it duurt ongeveer ie vier uur. Inlichtin- 071-311995 of 1744. Duiven nek omgedraaid LEIDEN Een Leidse vrouw heeft gisteren bij de politie gemeld dat in het Van der Werfpark zaterdag enige duiven de nek om zijn gedraaid. De vrouw was daar duiven aan het voeren, toen drie mannen naderden. Aanvankelijk dacht ze dat zij de duiven aaiden, maart tot haar schrik bleken ze de dieren de nek om te draaien en in hun binnenzak te steken. Toen ze vroeg wat ze de den, zeiden ze niet meer dan „lekker eten" en liepen doodgemoedereerd weg. 5.000 gulden gestolen uit kledingzaak LEIDEN Bij een kle- dingzaak aan de Haar lemmerstraat is het af gelopen weekeinde 5.000 gulden gestolen. De dief heeft zich ver moedelijk laten inslui ten om daarna een kluisje met het geld weg te nemen. De dief stal werd gistermiddag ontdekt bij het openen van de zaak. Vermoede lijk om weg te komen, is er een ruit vernield. Speedboot op de singel LEIDEN De Leidse politie en de Rijkspolitie te water hebben gis teren tegen zes uur de schipper van een speed boot aangehouden die de Leidse sin gels onveilig maakte. De 27-ja- rige Leidenaar voer op hoge snelheid over het water langs het centrum, waarbij hij de vaarregels aan zijn laars lap- Woonwagens bij universiteit LEIDEN Bij de universiteitsge bouwen aan de Wassenaarseweg zijn gisteren in de loop van de middag twaalf woonwagens neergestreken. De bewoners hielden tegen universi- teitspersoneel vol dat zij daar toe stemming voor hadden. Ook al omdat ze nogal vrijpostig de gebouwen in en uitliepen is uiteindelijk toch de poli tie gewaarschuwd. Die stelt vandaag een onderzoek in. Volgens een woordvoerder is het erg onwaar schijnlijk dat de woonwagenbewo ners toestemming hadden om aan de Wassenaarseweg te staan, omdat het om universiteitsterrein gaat. LEIDEN Door het losschieten van een voorwiel is gistermiddag een 35-jarige Am sterdammer tegen de vangrail van de A4 ge reden. Hij en zijn 28-jarige passagiere bleven ongedeerd. De man voelde toen hij de weg opreed en versnelde, zijn auto onverwacht naar links trekken. Hij stuurde tegen en raakte de rechtervangrail. Tot zijn verbijste ring, zag hij daarop zijn voorwiel wegschie ten. Zij auto kaatste van de rechter naar de linker vangrail, waar deze tot stilstand kwam. Het voorwiel schoot zonder iemand te raken over de middenberm en kwam links van de snelweg tot stilstand. Volgens de politie ver keerde de auto in goede staat en kwam deze juist uit de garage. In de kofferbak lagen nog drie wielmoeren. Twee andere zijn elders te ruggevonden. LEIDEN Bij de fusie vaii de nutsbedrijven in Zuid-Holland noord wordt ook de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) betrokken. Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad heeft daarmee gister avond een waarschu wing van de provincie genegeerd dat deze de drinkwatersector in een later stadium weer uit het gevormde bedrijf EWR (Energie- en Wa tervoorziening Zuid- Holland noord) zal ont trekken. Wethouder J. Fase toonde zich gisteravond niet onder de indruk van de waarschu wing van de provincie, die enkele uren voor de raads vergadering bij de gemeente was binnengekomen. Zij noemde de brief een „vijf voor twaalf reactie". „De provincie wil dat gas, elek tra en water in aparte be drijven worden onderge bracht, maar wij moeten ons daar niet door laten weer houden en vanavond een be sluit nemen. Dat maakt nog eens extra duidelijk dat wij wat anders willen Volgens Fase meldde de brief van de provincie „in feite niets De provincie wil twee aparte drinkwaterbedrijven vor men; het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland en de Water leidingmaatschappij Zuid- Holland-Oost. CDA en PvdA benadrukten gisteravond nog eens het belang om die poot ook bij de fusie te be trekken. Zoals verwacht stemden VVD, CDA en de overgrote meerderheid van de PvdA in met de fusieplannen. Links Leiden (inclusief wet houder H. de la Mar), D66, SP en drie leden van de PvdA waren tegen de op richting van het EWR, om dat de invloed van de poli tiek daarin te klein zou zijn. Het EBR wordt nu per 1 ja nuari 1989 opgeheven. Wethouder Fase benadrukte dat de secundaire arbeids voorwaarden ook in het nieuwe nutsbedrijf worden gewaarborgd. „Ik weet zeker dat we daar met elkaar uit komen. Op het punt van zwangerschapsverlof zal er in elk geval geen verschil zijn", zo verzekerde zij. LEIDEN Het raadslid P. Langenberg (D66) he roverweegt zijn plaats in de Algemene Raad van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR). Hij is het niet eens met de vor ming van het nieuwe nutsbedrijf EWR, maar moet die houding wel aannemen in de Alge mene Raad van het EBR, waarin hij als raadslid is vertegen woordigd. De Algemene Raad heeft de laatste stem in de vorming van het nieuwe nutsbedrijf. Langenberg zal om die reden waarschijnlijk verstek laten gaan op de beslissende vergadering van de Algemene Raad op woensdag 29 juni. Uit de gevolgde procedure concludeerde Langenberg gisteravond dat de raadsle den in de Algemene Raad „kennelijk niet gebonden zijn aan hun opdracht van de gemeenteraad". Volgens hem hebben wethouder J. Fase en PvdA-raadslid R. van der Lecq in de Algeme ne Raad anders gestemd dan zij volgens opdracht van de raad hadden gemoeten. „Dan ben ook ik niet meer gebonden aan de raadsmeer- derheid en kan ik volgende week tegen het voorstel voor het nieuwe nutsbedrijf stem men, hoewel de raadsmeer- derheid daarmee akkoord gaat", aldus Langenberg. Hij daagde die meerderheid uit hem uit zijn functie te ont heffen en een nieuw lid te benoemen. Zover kwam het echter niet. Alleen PvdA en VVD wilden die stap nemen. In een toelichting zei Lan genberg dat het „niet erg waarschijnlijk" is dat hij toch naar de vergadering van de Algemene Raad zal gaan. Hij zelf stelde gister avond immers hardop „dat raadsleden zich wel degelijk moeten houden aan de wil van de meerderheid". Als Langenberg toch tegen het fusievoorstel zou stemmen, zou hij zijn eigen woorden dus verloochenen. Het is nog onduidelijk of Langenbergs afwezigheid bij de stemming de fusie op losse schroeven Volgens C. Vergeer (SP) zou de raad ook J. Fase en R. van der Lecq tot de orde moeten roepen. Tot een mo tie van die strekking kwam het echter niet. Die zou kansloos zijn geweest, omdat de meeste raadsleden im mers vinden dat zij zich wel degelijk aan hun opdracht hebben gehouden. GEEN STRAFVERVOLGING DOOR ONDUIDELUKE AANWUZINGEN LEIDEN De Leidse parkeerparkeerpolitiek is zo, ondoorzichtig dat bij bepaalde overtredingen afgezien moet worden van strafvervolging. Met die constatering zag officier van justitie mr. Horbach gisteren af van vervolging van een Leidse die haar auto fout had geparkeerd bij het Pieterskerkhof. Zij wees er gisteren voor de Leidse kantonrechter op dat er geen borden waren die haar dat hadden ver boden. De vrouw was bekeurd omdat ze haar auto had geparkeerd op het Pieterskerkhof, een plaats die binnen de zoge naamde parkeerzone valt. Ie dere automobilist moet in die parkeerzone gebruik maken van betaalde parkeerplaatsen, uitgezonderd bewoners die een vergunning hebben. Zij hoe ven bij meters niet te betalen of kunnen gebruik maken van aparte parkeerplaatsen. Dat zijn de enige onbetaalde par keerplaatsen in de zone, die de gehele binnenstad beslaat. Die zone is aan de rand van de binnenstad aangegeven door borden. „Iedereen die het cen trum binnenrijdt komt die borden tegen", aldus de offi cier. Het zogenaamde parkeer- regime is inmiddels een klein jaar geldig. De vrouw bestreedt de tenlas telegging van de officier niet, maar wierp wel tegen dat de situatie op het Pieterskerkhof erg onduidelijk is. „Voordat ik mijn auto daar parkeerde, heb ik op mijn weg naar het Pie terskerkhof geen bord gezien. Er werd ook nog eens ge bouwd. Daardoor kon ik er helemaal geen wijs meer uit worden". De parkeerplaatsen voor vergunninghouders ston den ook aangegeven aan de buitenkant van het Pieters kerkhof. Maar direct rond de kerk, op een stuk wegdek bui ten de rijbaan, stond niets aan gegeven. Juist daar had de vrouw haar auto geparkeerd. De officier had begrip voor haar argumenten en zag af van strafvervolging. Foutparkeerders op dezelfde plaats kunnen door deze uit spraak in elk geval aanspraak maken op dit ontslag van rechtsvervolgi ng. onmogelijk dat de gemeente de maatregelen rond het parke ren in de binnenstad duidelij ker zal moeten aangeven voor automobilisten. De officier kondigde gisteren aan de zaak verder te onderzoeken. Woordvoerder J. van Velzen van de directie Verkeer van de gemeente wijst de kritiek echter van de hand. Hij vindt dat de parkeerplaatsen wel duidelijk zijn aangegeven en ontkent dat er een ondoorzich tig beleid wordt gevoerd. „Er zal hoogstwaarschijnlijk een bord gesloopt zijn. Als dat niet zo is heeft de officier van justi tie een fout gemaakt", meent hij. Het Shell-station beklad LEIDEN Het Shell-benzine- station van Het Motorhuis aan de Plesmanlaan is de afgelopen nacht met verf beklad. Op de toegangsweg was geschilderd 'Boycot Shell' en bij de uitrit .stond „Free". De benzinepom pen waren in toiletpapier ge wikkeld, terwijl het telmecha nisme met verf onleesbaar was gemaakt. De daders zijn ontko- Leidse breekt tanden door pesterijtje LEIDEN Een 53-jarige Leidse brak gisteravond vier tanden en liep een snijwond op nadat de kinderen aan de bagagedrager van haar fiets waren gaan trekken. Dat gebeurde op de brug tussen Schelpenkade en Rijn en Schiekade. De vrouw schrok daarvan en zette kracht op haar pedalen. Toen de jongens los hadden gelaten versnelde ze. Ze bleef achterom kijken en zag daardoor twee beton nen paaltjes niet, waar in volle vaart op knalde. De twee jongens zijn er vandoor gegaan. LEIDEN De diefstal van twee albums met werk van dé Japanse schilder Kawahara Keiga slaat een gat in het oudste deel van de collectie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De albums horen tot een serie met aquarellen van planten en bloemen. „Die serie is nu. incompleet. De schilderin gen zijn voor ons van zeer grote waarde, we kunnen ze niet vervangen", aldus adjunct-directeur F. van Koetsveld. Hij schat de verkoopwaarde op onge veer 100.000 gulden. dens de expositie Kawahara Keiga, fotograaf zonder came ra. Het museum en de politie hebben de diefstal toen stilge houden, ook om in alle rust extra veiligheidsmaatregelen door te voeren, bevestigt Van Koetsveld. Hij voegt daar ech ter aan toe dat het museum als beleidslijn heeft dat het geen mededelingen doet over „dit soort incidenten". Het uitlekken van de diefstal valt vrijwel samen met het be gin van een expositie in Tokio die is gewijd aan de grondleg ger van het Leidse museum, Philipp Franz von Siebold. Die wordt vandaag geopend door prins W illem-Alexander Kawahara Keiga schilderde opdracht van Von Siebold a het begin van de 19e eeuw Werk van Kawahara Keiga maakt ook deel uit van die tentoonstelling. Ook de nu ge stolen albums hadden in die ven in Japan. Von verzamelde bovendien ge bruiksvoorwerpen. Zijn collec tie, die de basis werd voor het Rijksmuseum voor Volken kunde dat nu 150 jaar bestaat, geldt als uniek in de wereld. Vanuit Japan reizen regelma tig wetenschappers naar Lei den om voorwerpen uit de col lectie te bestuderen, terwijl Volkenkunde ook nogal eens voorwerpen heeft uitgeleend voor exposities in dat land. Volgens Van Koetsveld zijn de werken van Keiga alleen be- kend in een kleine kring van specialisten. Hij veronderstelt dat met name verzamelaars interesse hebben in de aan koop ervan. Het museum heeft, aldus de adjunct-direc teur, alles in het werk gesteld om de albums weer boven wa ter te krijgen. „We hebben al les gedaan wat we kunnen, alle kanalen zijn bewerkt. Als de albums opduiken in de bo nafide kunsthandel, worden we getipt". drijf op televisie te zien. De jongeman had het ding op zijn bagagedrager toen hij door de LEIDEN Een 25-jarige Lei- Plesmantunnel fietste. Twee Decoder afgepakt Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken I gratis. i Noleer als nieuwe abonnee ingaande 'Naam:Voorl.L iPostcode/plaals:_ •Telefoon- jDeze omvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f23,74 J O kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar. Naam: (voor controle bezorging)1 Adres:_ i Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag E WEET MEER EN JE WORDT MINDER MEEGAAND' )EN „Ik ben lid een bewonerscommis- maar daarin zat ik namelijk te luisteren, urfde nauwelijks wat jgen. Door die cursus ik veel vrijer gewor- Ik merk het nu ook teer mannen tijdens 'ergadering vergissin- naken". Mevrouw L. i-Van Dijk was een ie deelneemsters aan :ursus „Vrouwen in iraties", die de afge- maanden onder be ding van de Woning- 'vereniging Leiden L) werd gehouden, cursus die de status Yan experiment, maar de positieve reacties ie deelneemsters vas- >rm in het hele land trijgen. Zestien deel- tsters, van jong tot kregen gisteravond certificaat uitgereikt tt ze de hele cursus en doorlopen. ursus is een direct gevolg een onderzoek dat de Na- Ie Woningraad (NWR) en lederlands Christelijk In- it voor Volkshuisvesting V) enige tijd geleden hiel- Uit dat onderzoek bleek lechts vijftien procent van stuursleden van corpora- het land vrouw is. Kort- Woningbouwverenigingen vooral het domein van ien. De Stuurgroep Expe rt Volkshuisvesting een landelijk overleg orgaan met verschillende in stanties op het gebiêd van volkshuisvesting, besloot daar verandering in te brengen. Door middel van voorlichting en scholing zouden vrouwen een grotere inbreng in corpo- raties moeten krijgen. Dat resulteerde onder meer in het plan om een cursus voor vrouwen op te zetten, waar door ze makkelijker in een corporatie zouden kunnen meedraaien. De Woningbouw vereniging Leiden was een van de corporaties die reageer de op een oproep van de SEV om een dergelijke cursus ge stalte te geven. Eén van de voorwaarden om aan het ex periment mee te doen: de toe zegging dat vrouwen in de corporatie ook de gelegenheid zouden krijgen om het geleer de in de praktijk te kunnen brengen. Volgens Mirjam van der Hey- den, participatiemedewerkster van de WVL, was dat geen probleem. „Het hangt natuur lijk van verkiezingen af, maar we streven er bij de WVL naar om een gelijke verhou ding tussen mannen en vrou wen te krijgen in het bestuur. Momenteel zijn twee van de acht bestuursleden vrouw". Bij de Algemene Vergadering, een overleggroep met bewoners die ieder kwartaal vergadert en de besluiten van het bé stuur moet goedkeuren, is een derde van de 60 leden vrouw. Vergadertechniek Van der Heyden polste vervol gens bewoonsters waar ze al eens mee te maken had gehad en uiteindelijk schreven 33 vrouwen zich in. Onder lei ding van Jullieke Teilegen, Mevrouw L. de Groot van de Nationale Woningraad (rechts) overhandigt Greetje Algra haar certifi caat van de cursus „Vrouwen in corporaties". FOTO: WIM VAN NOORT consulente van de Nationale Woningraad, kregen ze twaalf avonden allerlei wetenswaar digheden op het gebied van volkshuisvesting voorgescho teld. Zo passeerden onder meer financiën, begrotingen, huurrecht, plichten van de be woners en vergadertechniek de revu. Uiteindelijk doorliepen zestien van de 33 de hele cursus. Ze kregen gisteravond in buurt huis Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan een certificaat uit handen van mevrouw L. de Groot van de NWR. De zestien waren de eerste lichting, bin nenkort worden soortgelijke experimenten in Driebergen en het Drentse Gasselte afge sloten. De kosten worden in de experimentele opzet nog ge dragen door het ministerie van volkshuisvesting. Corporaties zullen straks zelf mee moeten betalen. De eerste deelneemsters vin den de opzet van de cursus zeer geslaagd: ze durven nu hun zegje te doen in de man- nencultuur, zijn.mondiger ge worden. Vooral van de lessen in vergadertechniek hebben ze het nodige opgestoken, zo la ten enkelen weten: „Vroeger werd je tijdens vergaderingen niet serieus genomen. Dat is veranderd. Je leert om niet zo emotioneel te reageren, je wordt ook minder meegaand. Mannen zijn meestal gewend om te discussiëren en ook vaak beter opgeleid". Belang rijk is volgens hen wel dat meerdere vrouwen in bewo nerscommissies, de Algemene Vergadering en het bestuur gaan zitten. „Als vrouw alleen word* je snel weggepraat, met meerdere vrouwen kun je el kaar bijvallen". Kennis Ook wat kennis van volks huisvesting en corporaties be treft hebben ze het nodige op gestoken, aldus Greètje Algra, een van de zestien. „Vroeger was je voor informatie vooral afhankelijk van de corporatie. Nu weet je wat voor instanties er zijn, en kun je zelf ergens aankloppen. Je kunt als be woonster voor problemen ko men te staan, die ergens ders in Jiet land misschien al veel langer spelen. Via bij voorbeeld de Nationale Wo ningraad kun je daar achter komen en vervolgens bekijken hoe dat probleem elders is aangepakt. Met die bevindin gen kan je weer naar de cor poratie stappen". Algra denkt niet dat ze korte termijn in een bestuur terecht zal komen. Enerzijds omdat de verworven kennis daarvoor nog onvoldoende is. Met het oog daarop organiseert de WVL dar. ook een vervolg cursus, die na de zomervakan tie wordt gehouden. Aan de andere kant is het ook een praktisch probleem: „Ik zit nog met kinderen thuis en heb te weinig tijd. Maar als ze het huis uit zijn, ben ik zeker van plan actiever te worden. Je werkt ook aan jé toekomst". De deelneemsters zijn un« niem van mening dat het be langrijk is dat vrouwen m invloed binnen corporaties krijgen. „Vrouwen doen vaak het huishouden en hebben dan het meest met de woning te maken. Ze zien wat er in T zen belangrijk is. Die punten krijgen dan meer aandacht". PAUL VAN DER BIJL

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13