Michels neemt reeds voorschot Thon overtuigt kritikasters •EKstra§EKstra«EKstra* Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! „Ik ben verbaal beter dan Michels" j*gPORT Ccidóc Gou/tant BERTIVOGTS HERKENT ZWAKKE PLEK ORANJE Vicini wil finale met acht Milanezen HAMBURG Na de eerste wedstrijd in het Europees voetbalkampioenschap stond zijn positie danig ter discussie, vooral bij de Duitse boulevard pers. Maar Olaf Thon, de klei ne middenvelder van Schalke '04, die volgend seizoen aan het werk gaat bij Bayern Mün- chen, snoerde zijn kritikasters de mond met een voortreffelij ke wedstrijd tegen Denemar ken. Thon (22) scoorde zelf fraai met het hoofd en mag sindsdien zijn basisplaats veilig weten. Tegen Nederland hoopt de uit Gelsenkirchen-Buer afkomsti ge Thon vanavond voort te borduren op de prestaties zoals die de laatste wedstrijden en met name tegen Spanje wer den geleverd. En rekent hij erop dat met hem het hele Duitse team dat zal doen. „Het is belangrijk dat je als ploeg een goede totaalprestatie le vert, het gaat bij dit soort wed strijden niet om je eigen rol al leen. Na Spanje mogen we vertrouwen hebben. We heb ben voortreffelijke kansen uit gespeeld, prima goals gemaakt. Natuurlijk valt er altijd nog wel wat te verbeteren, maar als we deze lijn kunnen door trekken, dan hoeft het publiek zich in elk geval niet te verve len". Olaf Thon is van mening dat het toernooi op eigen bodem voor de Westduitsers eigenlijk al niet meer stuk kan. „We hebben het doel bereikt dat we wilden. Stilletjes hadden we erop gehoopt dat we de halve finales zouden halen. Nu dat is gelukt zullen we uiteraard proberen nog verder te ko men. En persoonlijk denk ik dat het ook gaat gebeuren. Tuurlijk zullen we het moeten accepteren als Nederland dui delijk beter blijkt dan wij, maar daar ga ik nog maar even niet van uit". Toch heeft Thon wel degelijk bewondering voor Oranje. „Met Italië de beste ploeg die hier loopt. Maar dat wil nog niet zeggen dat Nederland ook de finale haalt. Ik geloof eer lijk gezegd ook dat de Russen Italië kloppen, ondanks wat ik net zei. Toernooivoetbal is na melijk iets aparts". De kleine middenvelder weet dat het geen simpel karwei zal worden tegen de brigade van Michels, die ervan mag uit gaan dat Jürgen Kohier van FC Köln en Wolfgang Rolff van Bayer Leverkusen de be waking van respectievelijk Marco van Basten en Ruud Gullit op zich zullen nemen. „We zullen ons heel goed op Holland moeten instellen' meent Thon, „want ze waren ook oppermachtig tegen Ier land en dat is toch zeker geen makkelijke tegenstander. Vooral op hoge'ballen, want daarin schuilt de grote kracht van Nederland. We hebben het in andere wedstrijden goed opgevangen, maar zeker tegen Nederland zal dat niet zo maar gaan. Daarom had ik liever de Ieren gehad. Die vallen vroeg aan en proberen de tegenstan der onder druk te zetten, zijm beter te bespelen. Nederland is meer onberekenbaar, zeker ook door die kracht in de lucht. Zo'n Gullit bijvoorbeeld kan voortreffelijk koppen. Ik wil niet zeggen dat hij hoger springt dan ik, maar hij is een kop groter en springt dus ook een kop hoger dan ik". Gele kaart Daarbij heeft Thon het nadeel al een gele kaart op zak te hebben, net als Rolff overi gens. Beiden kunnen zich der halve geen zware zonde meer permitteren, wil niet even tueel de finale aan hun neus voorbij gaan. Olaf Thon: „Eigenlijk kan ik me niet voorstellen dat je aan zoiets denkt als je aan de wed strijd tegen Nederland begint Het was trouwens een alle daagse overtreding die ik maakte en ik vond het knap kinderachtig dat ik er geel voor kreeg. Maar ik zal deson danks proberen te spelen zoals ik gewend ben en er niet aan te denken dat nog een kaart mij de finale kan kosten". WILLEM PFEIFFER 2500 man politie De politie van Hamburg zet vanavond 2500 man in voor de wedstrijd tussen West-Duitsland en Nederland. Ongeveer twintig procent van de ordewakers is gerecruteerd uit de commando-eenheid Bundesgrenzschutz. Geen kaarten meer Via de normale kanalen is geen enkele entreekaart meer te koop voor de halve finales in Hamburg en Stuttgart en de finale in München in het Europees kampioenschap voetbal. Aldus maandagmiddag een woordvoerster van de Duitse voetbalbond DFB in Frankfurt. Hoeveel kaarten in handen van Nederlanders terecht zijn gekomen is onbekend. DINSDAG 21 IUN1 1988 PAGINA II NOL DE RUITER: HAMBURG Nol de Ruiter geniet met volle teugen van zijn werk als assistent van Rinus Mi chels. Ook al omdat de grote baas hem de vrijheid geeft zichzelf te zijn. De voormalige trainer van FC Utrecht hoeft zich tij dens het EK in West Duitsland niet de krullen jongen van Michels te voelen, mag ook zelf initi atieven ontplooien. „Het gaat prima samen", zegt de 48-jarige geboren Utrech ter. „Soms vind ik uit mezelf dat ik wat moet zeggen, soms geeft hij aan dat er wat moet gebeuren. We hebben daar nog geen problemen over gehad". De Ruiter riskeert tijdens de wedstrijden ook regelmatig boetes wanneer hij weer eens opveert van de bank en naar het veld rent om spelers aan wijzingen te geven. „Inder daad. ik kom er nogal eens af. Maar voor mij is dat ook wat makkelijker dan voor Rinus, ik ben verbaal wat beter dan hij, heb een behoorlijke stem. Bovendien heeft hij een repu tatie te verliezen, ik nog niet. Ik word wat teruggestuurd door die mensen, maar dat kan me niet schelen. Het gaat me om het resultaat. Dan maar een boete. Het gaat maar om één ding: winnen en daarvoor wil ik nog best twee wedstrij den lang een paar keer van de bank afkomen". FOTO: Dijkstra worden gekegeld. Ik zou het niet erg vinden als we in de eerste ronde tegen Ajax loten. Ik wip even binnen in het Waldhotel in Schönberg en loop rond op de druk bezochte persconferentie van de Italiaanse ploeg. Trainer Vicini bekent dat zijn droomfi- nale Nederland-Italië is. „Omdat dan acht spelers van AC Milan op het veld staan. Vijf in de Italiaanse ploeg, drie in Oranje (Gullit, Van Basten en Rijkaard). Hotel manager Peter Steinbruck vindt de Italianen niet moei lijk in hun eisen. Bild heeft, lees ik in een schreeuwerige kop, het strijdplan tegen Nederland al klaar. Kohier moet van Basten stoppen, Rolff moet Gullit bewaken. Beckenbauer zal nu wel druk overleggen met Dettmar Cramer over de juiste taktiek. Cramer heeft alle wed strijden van Nederland gezien. Hij was ook in Kerkrade waar Oranje tegen Roda JC speelde. Ik praat een tijdje met enkele Belgische journalisten. Ze lopen op dit toernooi enigszins verloren rond. België doet niet mee dus zij hebben niets te „verkopen". Ik vraag Hans Saris van het Belang van Limburg wat hij denkt dat de Belgische nationale ploeg had bereikt als het aan Euro '88 had deelgenomen. „Nul punten uit drie wedstrij den en dan naar huis", zegt hij kort maar krachtig. Ik wist niet dat er op dit moment zo weinig vertrouwen in de Rode Duivels bestaat. Had Beckenbauer dan toch ge lijk toen hij vorige week tegen mij zei: België heeft een toeristenelftal. En Scifo is zelfs bang voor zijn eigen scha duw." Ik rij vervolgens 600 kilometer naar Hamburg. In de stad is het duel Duitsland-Nederland het gesprek van de dag. In Hamburg, waar Oranje in 1923 gelijk speelde tegen Duitsland, speelt Nederland voor de eerste keer geen thuiswedstrijd. De kleur oranje zal ditmaal niet in de meerderheid zijn. Nederland zal en moet tegen Duitsland beter zijn dan hetgeen het team tot nu toe heeft laten zien. In 1956 won Nederland voor het laatst van Duits land. Wij kunnen nu eenmaal moeilijk winnen van Duitsland. Waarom? Ik weet het niet. Het is nu eenmaal zo. Ik verwacht opnieuw een zeer emotionele wedstrijd. Op stilstaande momenten zal Oranje heel gevaarlijk zijn. Maar als ik alles dat een ploeg kenmerkt op een hoop gooi, dan heeft Duitsland iets meer dan Nederland. Dan heb ik het over: fysiek: kracht, snelheid, uithouding, atletische vermogen; psyche: instelling, motivatie, discipline en de wil; individuele techniek; de individuele taktiek; de ploegtaktische instelling; omstandigheden: uit of thuiswedstrijd, publiek; routine en ervaring om toernooien te spelen. Ik reken uit dat er tussen het huidige elftal van Neder land en dat van Duitsland 100 interlands verschil bestaat in het voordeel van die Mannschaft. Desondanks geloof ik dat Nederland in de 27e interland tegen Duitsland een goede kans maakt op de zege. Slechts twee Duiters kun nen goed koppen: Kohier en Klinsmann en in mindere mate Borowka. Buchwald van mijn club VfB zal erg ge mist worden. Mijn zoon Arvid leest mijn dagboek en maakt een opmerking die me aan het twijfelen brengt. „Wat is hoger: Kaiser (Franz) of Generaal (Michels)? Antwoord: Kaiser, dus Duitsland wint. Op straat word ik, later deze dag, door veel mensen aan geklampt. Voor wie ben jij?", willen ze weten. Ik sta nu weer tussen twee vuren in als Nederlandse trainer van VfB Stuttgart. Vroeger had ik daar ook mee te maken als speler en trainer in België. Ik houd me op de vlakte. De ARD vraagt telefonisch of ik woensdagavond in de tv-studio in Köln kan'zijn om met Heribert Fassbinder het duel in Hamburg te volgen en commentaar te geven. „Wat ter wereld kan je overhalen om naar de studio te komen in plaats van naar Hamburg te gaan", luidt zijn vraag. Mijn antwoord is kort en duidelijk: „Niets!" :tii PietS1S VX ?3' HAMBURG Berti Vogts, as sistent van Franz Becken- iuer, heeft in de wedstrijden, ;ro, k; Nederlands elftal heeft gezien, ro' geconstateerd dat er na een uur een zichtbare terugval komt in het spel van het Ne derlands elftal. Volgens de i. Westduitse oud-international w ligt daar de sleutel voor zijn .'ge ploeg. „De eerste taak van het elftal k is dus van het begin af snel voetbal te spelen, waardoor de ;urc geregeld voorkomende terug- t ral bij Nederland als het ware rcje kan worden afgedwongen", al dus Vogts, die het Nederlands •lftal heeft bekeken tijdens n aantal oefenwedstrijden Berti Vogts FOTO: SP en zijn kennis aanscherpte bij het duel Nederland - Enge land. „Sinds de oefencampag ne is er wezenlijk iets veran derd in de groep van Michels, wat bleef, is de individuele vaardigheid van een aantal spelers. In de oefenperiode werden de zijkanten van het veld gedekt door hangende vleugelspitsen, met het ver trek van Van 't Schip is Mi chels daar volledig van afge stapt. Gullit is in dit toernooi veel meer in de aanval te vin den-dan tijdens de voorberei dingsperiode van de Nederlan ders". Rijkaard wordt door de West- duitse trainer als één van de hoofdfiguren binnen het Ne derlands elftal gezien. „Met de komst van Rijkaard is de ver dediging veel sterker gewor den. Hij is de krachtigste speler in de laatste lijn en daarbij voetbalt hij elegant als Ruud Gullit. Rijkaard is net als de meeste tegenstanders sterk in de lucht, zowel bij spel-situaties als na dode mo menten. Het is zichtbaar dat Nederland spelhervattingen, als hoekschoppen en vrije trappen heeft ingestudeerd. Eén van de sterkste punten van het hele elftal blijft de snelle omschakeling van ver dediging naar aanval. Daarbij komt dat Nederland, door de jacht op de bal, de tegenstan der zelden de gelegenheid laat tot een rustige spelopbouw te komen". tegen Rusland en verloren. Vervolgens moesten wij in de resterende twee duels op nieuw in het offensief, maar deze ploeg speelt altijd zo, dus dat was geen probleem. Tegen West-Duitsland zal er dan ook weinig anders ge speeld worden. Wij zullen ervoor moeten zorgen het initiatief op het middenveld te krijgen. Daar moet je de Duitsers verslaan, want wie de meeste duels op het mid denveld wint is het meest in balbezit. Wij spelen dus ge woon ons eigen spel. Gaan niet uit van de mogelijkhe den van deze tegenstander. Wat zij gaan doen, weet ik niet. Dat zullen wij wel zien". Michels zei te verwachten dat Kohier Gullit zal gaan schaduwen, maar navraag in het Duitse kamp leerde dat die opdracht is gegund aan Wolfgang Rolff. „Als jullie dat denken, dan denken jul lie dat maar", reageerde Mi chels, toen een Duitse ver slaggever hem daarop wees. „In principe maakt het ook niet uit. Gullit zal het zeker moeilijk hebben, maar dat is zijn probleem. Hij heeft kwaliteit genoeg om daar een oplossing voor te vin den. Net als Marco van Bas ten. Hoe meer steun zij krij- VERMOEDELIJKE OPSTELLINGEN West-Duitsland: Immel (Stuttgart); Borowka (Werder Bremen), Kohier (Köln), Herget (Uerdingen) en Brehme (Bayern München): Littbarski (Köln), •MatthSus (Bayern München), Rolff (Leverkusen) en Thon (Schal ke); Klinsmann (Stuttgart) en Völler (Roma). Nederland: Van Breukelen; Van Aerie, R. Koeman, Rijkaard, Van Tigge- len; Vanenburg, Wouters, Mühren, E. Koeman; Gulit, Van Basten. De drie spitsen van het Nederlands e|ftal tijdens de training van gisteren. V.l.n.r. Marco van Basten (drie goals), John Bos- l man (geen goals) en Wim Kieft (een goal). F0T0. AN urlij Vroeg uit de veren. Ik loop vier kilometer om in conditie te blijven. Ik ben ondertussen zeker vijf kilo aangeko men. Donderdag hervat ik met VfB Stuttgart de training en begin met de voorbereiding op mijn tweede seizoen in B de Bundesliga. Om half elf voer ik op de club een aantal 'vv gesprekken met manager Schaefer en maak het pro gramma voor de komende weken klaar. Praat over de transfer van de Joegoslaaf Katanec. Zijn komst is van- „pepdaag groot aangekondigd in Bild. VfB doet mee aan de Pgy.UEFA Cupstrijd en ik wil niet al de eerste ronde eruit Slimme fotograaf Wie niet sterk is moet slim zijn. Dat geldt zeker voor de ver tegenwoordigers van de media, die tijdens het EK'88 vaak voor gesloten deuren verschijnen. Om toch gewoon het werk te kunnen doen moet dan wel eens een creatieve op lossing worden bedacht. De meest originele was gisteren on getwijfeld afkomstig van fotograaf Eduard Pawelczyk uit Hamburg. Hij verkleedde zich als monteur en schoof de pla ten die hij wilde. Igna reist verkeerd Scheidsrechter loan Igna, vergezeld van de grensrechters Petrescu en Craciunescu, reisde gisteren per abuis naar Stuttgart. Igna leidt vanavond de halve finale van de Euro pese titelstrijd tussen West-Duitsland en Nederland in Ham burg. De organisatie had het arbitrale trio in Frankfort de verkeerde vliegtickets in handen gedrukt. Beeldschermen Schiphol Voetballiefhebbers die vanavond van Schiphol vertrekken of daar aankomen hoeven de voetbalwedstrijd Duitsland- Nederland in Hamburg niet te missen. De luchthaven heeft besloten het duel uit te zenden op beeldschermen in de wachtkamer en aan het einde van de C-pier. De luchthaven heeft dit maandag bekendgemaakt Ringvinger Illgner De rechter ringvinger van de Westduitse reserve-doelman Bodo Illgner is ontwricht. Dat gebeurde gisteren in het Volksparkstadion in Hamburg, tijdens de laatste training van de tegenstander van Nederland in de halve finale van de Europese titelstrijd. Illgner kan, als Immel zou uitvallen, gewoon meedoen. Rinus Michels: „Ik heb een intelligent team". FOTO: ANP gen van de ploeggenoten, des te gemakkelijker het wordt". Kinus Michels noemde de klus tegen West-Duitsland een „interessante opdracht". „Wij hebben een prima se lectie en daaruit is een goed elftal geformeerd. Een intel ligente ploeg en dat is fun damenteel belangrijk voor onze speelstijl. Het is moei lijk om ons spel te spelen, als de mannen het niet begrij pen. Wij hebben meer indi viduele kwaliteit dan de an dere teams en als wij met ons spel de finale halen en die ook winnen, dan zal ik een gelukkig mens zijn". Nadat Michels zijn ploeg ge roemd had, vroeg een bui tenlandse verslaggever waarom Oranje dan Ierland probeerde te verrassen met hoge ballen in het centrum van de defensie. Michels: „Tegen Ierland was het erg moeilijk voetballen. Wij moesten een doelpunt ma ken. Als het dan op de nor male manier niet lukt, dan laat ik de ploeg power-voet- bal spelen. Dat vergt veel van de concentratie van de spelers. In de laatste fase van de wedstrijd vreesde ik dan ook, dat het niet zou lukken, omdat de Ieren sterk in de lucht waren. Maar het moest op deze ma nier". Eerste echte Voor Oranje wordt het van avond welbeschouwd de eer ste echte uitwedstrijd, want in tegenstelling tot de drie groepswedstrijd wordt Oran je in Hamburg niet gesteund door een in oranje gehuld le gioen. Michels: „De steun van het publiek is erg be langrijk. Als je in een moei lijke fase zit, kan de hulp van de aanhang een elftal over het dode punt heen helpen. In Hamburg zullen de Duitsers dat voordeel hebben. Bovendien is het een echte toernooiploeg, die gaandeweg gegroeid is. Een echte cupfighter, die overi gens ook in buitenlandse toernooien altijd ver komt. Het voor eigen publiek spe len is een extra stimulans voor ze. Wij zullen de oran je-gekleurde tribunes zeker missen. Jammer, maar het is niet anders". RICHARD THANNHAUSER stond Michels gisteren de in ternationale pers te woord. Die hij direct na binnen komst al een deel van het gras voor de voeten weg maaide door te stellen dat hij de opstelling pas vlak voor aanvang van het duel, van avond om 20.15 uur in het Hamburgse Volksparksta dion, prijs geeft. De forma tie, die hij het veld in stuurt, zal waarschijnlijk dezelfde zijn, waarmee hij zaterdag tegen Ierland begon. Open boek West-Duitsland is een open boek voor de bondscoach. „Beide teams zijn zo goed als klaar voor deze wedstrijd. Bij ons is wat variatie op het middenveld of in de aanval mogelijk, maar valt weinig verrassends te verwachten. Wij kennen de speelstijl van de Duitsers en Beckenbauer kent Oranje beter dan ik". „Wij begonnen aanvallend Franz Beckenbauer moest gisteren bij aankomst in Hamburg de nodige handtekeningen zetten. FOTO: ANP HAMBURG Zo goed en zo kwaad als het kon heeft Oanje zich de laat ste 48 uur in het drukke Hamburgse Interconti nental Hotel voorbereid op de halve EK-finale tegen West-Duitsland. Spelers en begeleiding klaagden steen en been over het grote, rumoeri ge onderkomen, dat Oranje door een fout van de KNVB in de maag gesplitst kreeg. In één van de zalen van het overigens luxe onderkomen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11